WEL OF GEEN GANZENJACHT garantiegemak de postgiro Girobetaalkaart dak makkelijk! Waterpolo Geef 'm n doodklap Jagers en vogelbeschermers samen aan ganzenbord Sundquest en Scholte starten sterk Mafu-strip van Bayeo voor wie 'm aanneemt J voor wie 'm afgeeft Lees maar! Schrijf maar! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft VRIJDAG 5 JUNI 1970 PAGINA 21 HILVERSUM (GPD) Meer dan honderdduizend wilde ganzen zakken jaarlijks af naar Nederland. Ze komen uit Groenland, Spitsbergen, Nova Zembla of ver uit Siberië. Vermoeide tochten uit winters barre streken om in West-Europa rust te vinden en kracht op te doen voor de terugkeer naar de broedgebieden. De en «rieten", de „brandjes" en de kollen" maken vliegtochten van enkele duizenden kilometers! Door de eeuwen heen vliegen zij zo, om ringd door gevaren zoals door de jagers en de vogelvangers in Holland. Schieten en vangen, of als tijdverdrijf, of voor de handel. Voor de consumptie, de export of dierenparken. V"*. -X x Om libretitcl VELDHOVEN (ANP) Het ziet er naai- uit dat het biljart/toernooi om de nationale libretitel uitdraait cp een finale ScholteSundquest. Want beiden bleven na de eerste dag niet alleen ongeslagen, maar to renden ook in moyenne ver boven de anderen uit. Scholte werd top scorer door van acquit voor de zo veelste maal in zijn biljart loopbaan de 500 caramboles in een beurt te scoren. Sundquest noteerde ook een serie van 500 en wel in de vierde beurt van de eerste ronde tegen Van De venter. De uitslagen luiden J. Tussen vogelbeschermers en jagers een stevige touwtrekkerij ontstaan net als inzet de wilde gans. Bij de s «feerste ruk hebben de jagers een veer ,efj noeten laten, maar zij zijn niet om- rijs rer getrokken. De minister legde de (a acht beperkingen op door te bepa- en, dat na tien uur 's-morgens geen nis meer zou mogen sneuvelen. Jagers en vogel beschermers lijken aan een ganzenbord te zitten. Wie iet eerst de finish haalt ontmoet er excellentie, die of een totaal ver- »od van de jacht op wilde ganzen fkondigt of zoals vele jachtacte- louders wensen, de tien-uur rege- ing opheft. De tegenstellingen tussen hen, die W10* of contra de ganzenjacht zijn, eerden vooral de vorige winter aan- 1 escherpt. Ganzen werden toen bij onderden geschoten en niet altijd toriven weidelijk. Door de soms on- ympathieke methoden ki-eeg de jacht jiet zwaar te verduren. In Friesland verden geluidsbanden gehanteerd om ganzescharen te lokken. Ook wer- de vogels wel met geweerscho- en in de lucht gehouden om te -doorkomen, dat zij zouden neerstrij- en op weilanden waar niet op hun kocht worden geschoten. Niet „ver- :oopbare" ganzen werden soms in iga nassagraven ondergebracht en dat Friesland in het bijzonder, net ven te ver. Er verschenen polemie- en in de pers. Nog immer klinken door. Onlangs stond het volgende „Vanellus" het blad van de Bond ,t an Fr ese Vogelwachten, en dat gaf 5_2 reer aanleiding tot een heropleving pe an de tweestrijd. ,Deze maand zag 'Ik hem voor het eerst lopen met een iachtgeweer. Het is inmiddels twee Bar ge eden, dat ik hem tegenkwam •at ip de lijst van nieuwe leden in de .Nederlandse Jager". Daar schrok ik en beetje van want ik ken hem oed en weet, dat hij geen mus van kraai kan onderscheiden. Dus jng ook jagen." Zoiets komt hard aan, zeker in het gV( and van de vogelliefhebbers pur ang. „Jagers zijn ook natuurbe- t/i ichermers" is het verweer van de e« Si- geweerdragers, die toegeven, dat er animositeit in ontstaan door ruige jachtpartijen. Een tweede probleemgebied naast Friesland vormde in de winter van 1968-1969, de Mastenbroekerpolder tussen Zwolle en Kampen. De vogel werkgroepen uit deze omgeving over- Ganzen in een winters land schap. van hun „produkt". De heer A. Man in 't Veld in Apeldoorn, een dieren handelaar, bracht uitkomst. Hij bood de ganzenvangers f 10 per levende vogel. En aan het gefluit van zo'n lokvogel valt moeilyk te weerstaan. Nat spuiten laadden de minister met protesten ^eT tegen de jachtmethoden van de gan zen jagers. De actie uit Overyssel vormde tevens een bijdrage in de besluitvorming van zyne excellentie, die kort hierop het schieten van gan zen na tien uur verbood. Een trieste zaak voor de goedwil lende Nederlandse jagers, die boven dien tot hun verdriet de Belgen naar ons land zagen komen om in het derde ganzenparadys Biesbosch en Zeeland, met meer zuidelijk tempera ment doorregen jachtpraktijken te beoefenen. Soms met speedboten om het „overrompelingselement". Het resultaat kon vaak later „be zichtigd" worden, in de omgeving van Dodewaard. Omstanders onder wie kinderen, mochten „delen" in de buit: vleugellam geschoten ganzen Ook in de afgelopen maanden kwam dit voor. Flappen ADVERTENTIE Een andere vorm van het ,gan- zenbejagen", bestaat uit het zo in Friesland genoemde flappen. Het vangen van ganzen met netten. Een oedrijf, dat zolang als er ganzen komen, wordt uitgeoefend. Nieuwe vergunningen worden niet meer ver strekt, zodat dit wintersvak op den duur wel zal uitsterven. Daar gan zen vrijwel niet meer worden ge bruikt voor de consumptie, stelde het instituut voor natuurbeheer, waar onder ook het ringonderzoek ressor teert, ringen en premies beschikbaar voor het wetenschappelijk onderzoek. Een premie van f 4 per gans was niet te versmaden en de ganzenvan gers verleenden graag hun mede werking. Dank zy dit onderzoek werd heel veel duidelijk over het levens patroon van de ganzen. Zo duidelijk zelfs, dat inmiddels de premie voor kolganzen kon worden ingehouden. Het oecologisch instituut, dat het ringonderzoek coördineert, noemt zichzelf geen liefdadigheidsinstelling en stopt de investering, zodra een onderzoek als afgerond kan worden beschouwd. Voor de ganzenvangers ontstond opnieuw het probleem van de afzet Beweerd wordt, dat vooral gevan gen kolganzen, doorverkocht aan de dierenhandel, zyn bestemd voor de export. De door bijna twintig van gers geleverde vogels, moeten vooral in de winter 1968—1969, in kratten zijn verpakt en op transport zijn ge steld naar zuidelijke landen. Zoals naar de Griekse eilanden. Zy moeten er weer losgelaten zijn. Maar nadat ze flink waren natgespoten en een pachtgezelschap zich rondom de los plaats had opgesteld. Natte vogels komen niet zo snel van de grond De heer Man in 't Veld ontkent niet, dat er een „aantal" kolganzen voor jachtdoeleinde naar Zuid-Euro pa is getransporteerd. „Het vorige jaar '68—"69 wel een vijfhon derd. Nu ('69—'70i nog geen vijfde van dat aantal". De Apeldoornse dierenhandelaar spreekt over een slecht ganzenjaar. „Ik had er wel tien keer zoveel willen hebben, want er is vraag genoeg." De prijs van een levende gans bedraagt volgens de heer Man in t Veld f8, maar kan wel oplopen tot f 12,50. Hy vindt het vangen en schieten niet zo erg. „Er zyn er genoeg, wel meer dan hon derdduizend per winter-halfjaar." En als er geen gevangen ganzen meer zijn te betrekken kunnen ze wel uit Rusland worden geïmporteerd. Overi gens bevallen hem de jachtmethoden van de Nederlandse jagers niet „Een honderd geschoten ganzen in een weekeinde is normaal. Maar vraag niet hoeveel er niet worden teruggevonden. Ik weet een geval van zeventien aangeschoten ganzen, die niet meer boven water zyn gekomen. Het moet een sport blijven." Jam mer. dat de dierenhandelaar niet precies zegt te weten wat er met „zijn" geëxporteerde ganzen gebeurt. Het aantal ganzenfokkers in ons land neemt toe. Het ziet er naar uit, dat zij in de toekomst gefokte gan zen kunnen leveren zoals aan vo gelparken en dierentuinen of mis schien wel voor de jacht zoals nu fazanten worden vetgemest. De die renhandelaar lacht om de kennis van de jagers. „Als er een examen zou worden afgenomen, zou 99 procent door de mand vallen. Ze weten niet waardop ze schieten." De heer Man in 't Veld vermoedt, dat de jacht de volgende winter weer geheel vrij zal zijn „Er wordt door de jagers hard aan gewerkt.." Evenvcei „Ganzen vliegen met de vorst mee" Is nog een andere uitspraak van de dierenhandelaar. Zy voorspellen dus niet het weer. maar gaan onder in vloed van het aanwezige kou- of warmtefront op de wieken, naar het zuiden of terug naar het noorden In een kwakkelwinter, „kwakkelen" zij met het weer mee, pendelen tus sen Friesland en Zeeland 'de Bies bosch) Een gesprekje met het instituut voor natuurbeheer leert, dat het aan tal ganzen niet toeneemt. Er is sprake van een achteruitgang. Er ko men wel wat meer ganzen naar Ne derland, maar zij zijn uit West- Duitsland verdreven door een te drieste jacht. De Duitse jagers hiel den er de slaap- en fourageerplaat- sen onder vuur Door het ontwateren van een aantal pleisterplaatsen was er voor de ganzen in Duitsland voorts geen hap voer meer te vinden. „West-Duitsland moet een les voor ons zyn" is de gedachtengang bij het instituut voor natuurbeheer waar men de antwoorden behoedzaam for muleert. De maatregel van de mi nister de jacht op ganzen na tien uur te verbieden, is niet ingesteld om het aantal geschoten ganzen te ver minderen, maar om meer rust te verkrijgen in de pleister gebieden. Het ringen en registreren van de gevangen ganzen. Wanneer ook in Nederland de ganzen zouden worden „overbejaagd" zou er een kans zyn om definitieve verdrij ving van de overwinteraars naar zui delijke landen. Wat er dan gebeurt kan men zich indenken. In België verklaarden de boeren onlangs: „Als er ganzen staan op de akker, doen we „boem, boem." want ze moeten weg." Sundquest 500 4 500 125.00 Van Deventer 138 4 110 34,50 Jacobs 225 9 72 25 00 Bessems 500 9 340 55.55 Vet 35 6 26 5.83 Velthuis 500 6 341 83.33 Klinkert 3 3 2 1.50 Scholte 500 3 339 166.66 Jacobs 500 9 160 55.55 Velthuis 272 9 115 30.22 Bessems 286 12 119 23.83 Van Deventer 500 12 183 41.66 Scholte 500 1 500 500 00 Vet 21 1 21 21.00 Sundquest 500 5 444 100 00 Klinkert 21 5 8 4.20 Stand pnt. hs. alg. gem. Scholte 4 500 250.00 Sundquest 4 500 111.11 Velthuis 2 341 51.46 Jacobs 2 160 40.27 v. Deventer 2 183 39.87 Bessems 2 340 37.42 Vet 0 26 8.00 Klinkert 0 8 3.00 Rectificatie In ons verslag over de Utrechtse Waterpolodagen ver meldden we maandag dat Henny de minister meer of minder ganzen Heidweiler 2 doelpunten scoorde Kwakkelen De afgelopen maanden is onder zocht of er door de maatregel van zijn geschoten dan in de jaren, dat men ongelimiteerd zijn (jacht)gang kon gaan. Over het algemeen ble ken de jagers behalve in Fries land waar de ganzen vóór de slui- voor de pupillen van de Zijl. Ere wie ere toekomt; het was niet Henny maar Eddy Heidweiler. Zondagmiddag is het zwembad De 10J1U WCKV1 w ga.iiv.rii vwi UC öllU- -7,,, tingsdatum van de jacht (1 februari) w«r de, plMtf van handeling 'voor het waterpolotournooi met als wegbleven evenveel „kollen" en „rieten" te hebben neergehaald als 1 ,nz^',de. "Zeveren Sleutels". Dit door voorheen. Jacht op ganzen is alsde Sleutelstad georganiseerde festijn. Hof Ho itl-ac afoolonnn lnen„ regulerende maatregel niet nodig. Mocht ingrijpen noodzakelijk zyn, dan kan het Jachtbeheer" worden ingeschakeld. Het zal dus voor de jagers moeilijk zyn redelijke argu menten aan te voeren om de minister „om" te krijgen. En wat moet er met de sterk traditioneel gebonden ganzenvangst gebeuren? Er ligt nog wel enige conflictstof voor de na tuurliefhebbers, die eigenlijk elkaar zouden moeten vinden in een ge zamenlijke afweerslag tegen milieuverontreiniging. dat de twee afgelopen jaren in een overwinning eindigde voor de Gouwe uit Waddinxveen, begint om 12 uur. Als kanshebbers zijn genoteerd de Gouwe (dat door een overwinning definitief in bezit zou komen van de trofee ZYV uit den Bosch. DVZ uit Den Haag en Sleutelstad zelf. Ver der zullen verschijnen: BZenPC (Bodegraven), Mei-wede (Dordrecht;, HHC (Haarlem) reeds gedegra deerd naar de derde klasse DWR 'de «Haarlem). Sedna (Amersfoort) en VZC (Vlaardingen). ADVERTENTIE Maar niet van dat primitieve a.u.b. Niet van je pats-boem-mis- »au-m'n-hand". De intelligente doodklap is Jl. groen en genadeloos. Mafii-strip. Van Bayer. Gewoon: ophangen Of neerzetten. Tot ongerief van vlieg, mug, wesp en mot. U pakt ze allemaal in één klap met de Mafu-strip. Moordstrip. t De beste tip Tennis De Australische ten nisspeler Rod Laver heeft door zijn Rawlings toernooi voor beroepsspe lers zijn verdiensten in dit seizoen boven de 250.000 gulden opgeschroefd. De Wimbledonkampioen versloeg in Saint Louis zijn landgenoot Ken Rosewall, die eerder Tom Okker geen kans had gegeven, In de eindstrijd met 6-1 6-4. Atletiek De Russische hoog springster Anita Lazarewa sprong donderdag bij wedstrijden in Riga een hoogte van 1.85 meter. Het was de beste sprong van dit seizoen. De thans 29-Jarige Moskouse atlete ver overde in 1968 in Mexico het zilver op dit nummer. Het was haar eerste wedstrijd van het seizoen. Tennis Zeljko Franulovic en Jan Kodes hebben zich geplaatst voor de eindstrijd van de open ten niskampioenschappen van Frankrijk in Parijs. Heren enkel, halve finales: Franu lovic (Z.S1) Richey (V. St.) 6-4, 4-6, 1-6, 7-5, 7-5., Kodes (Tsj.)—Go- ven (.Fr.) 2-6, 6-2, 5-7, 6-2, 6-3. Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaari op uw postrekening wordi bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus; kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassal Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zij dedagafrekeningen. de rekeninghouder. niet kreuken uergotijt. gegevens mei gifopas Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro- pasje betaaltl Trekt u wèt profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt a overigens óók terecht met ai uw vragen en wensenl

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21