leinrich Koppler in opmars, „witte reus" van de C.D.U. cduy INOI V Vliegtuigkaper in VS na gevecht weggevoerd panning in Bonn over verkiezingen op 14 juni Waarschuwing van Israel wij zullen hard terugslaan _aar geschut Ontroerend weerzien in Djakarta CHINESE TERREUR IN BEZET TIBET 2^0 Barkley had geschil over belasting lAG 5 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 17 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent W. P. Timmers) IN (GPD) „Köppler kommt". Wie de laatste weken jjnland heeft bezocht, weet er alles van. Een gebrilde -|ijkt vanaf vele duizenden lantaarnpalen en alle aanplak- en reclamezuilen op het voetvolk neer. Dat is Köppler. mpele boodschap, waarvoor een gewiekst reclamebu- >n kapitaal is betaald, staat in forse rode letters boven tret: „Köppler kommt". Köppler is? Hij is de witte reus van de CDU, de Chris- nocratische Unie. Uit een partij ruzie is hij als bij tover- voorschijn getreden: Köppler is de man die de sociaal- ■atische minister-president van Noordrijnland-Westfa- <inz Kühn, uit het zadel wil wippen, jong (44), onver- in de politiek en aan het hoofd van een splinternieuwe :haft". kom Mil neuen Mannem. Entschlossen zu handeln. een Eerste en Tewede Kamer. Hij is samengesteld uit vertegenwoordigin gen van de landen en de oppositie heeft er thans één stem meerderheid. Betekent dat nu en dan al een be lemmering voor het regeringswerk, versterking van de oppositie door een CDU-overwinning in Nedersaksen zou betekenen, dat Brandt van zyn her vormingsplannen nog minder mag verwachten. Duidelijke overwinningen op de CDU in Saarland en Nedersak sen zouden echter ook in de bonds raad een eind maken aan de CDU- meerderheid. De hoop in Bonn is nu vooral gevestigd op het vertrouwen dat Willy Brandt zich als staatsman ook in eigen land heeft verworven. zijn doel bereikt is de vraag, einrich Koppler schijnt al och maar een mens te zijn Kühn is één van de zwaar- pi die Willy Brandts SPD in kan brengen. De minister - i biedt bovendien vol- verkiezingsleuze de „Kühn- Westduitsers voor wie het oende is dat hun politici zich )iddelen aan de man laten zullen erkennen dat Kühn pen jaren nuttig werk heeft p Rijn en Roer. thts de regionale problema- t was van de verkiezingen it deelstaat-parlement de op zondag 14 Juni, zou de ai Köppler nauwelijks het tellen waard zijn. Naarmate pingsdag nadert blijkt ech- s duidelijker, dat de grote ran de regering-Brandt in die stembusslag wordt. Ex- Kiezinger heeft de kiezers proepen een oordeel te vel- Ürandts beleid! Naar de top? e, om het tot een eerste se- t te laten komen, is er, want n in de belangrijke deel- >rdrijn-Westfalen moet een landdag worden gekozen: Hand en Nedersaksen geldt Ruim 40 pet. van het West- eerskorps is bij de stemmin- 4 Juni betrokken. Aan de is doen dan ook alle kop- uit Bonn mee: Brandt, chiller, Strauss en Kiesin- bij de vroegere kanselier wat Sg naast partijgenoot Köp- »edt, want als zo'n witwas- s heeft, kan dat op het partijniveau consequen- en. Dan is namelijk Hein- pier in staat Kiesinger de Ing te betwisten! Hij is ook ADVERTENTIE van de behoefte aan vernieuwing in de eigen partij overtuigd. Willy Brandts vertrouwen in Kühn is overigens groot. Maar de kanselier staat voor ingrijpende beslissingen in zijn „Oost-politiek". Gebleken is dat zelfs erkenning van een realiteit als de Oder-Neissegrens voor hem niet zo eenvoudig is, laat staan de erkenning van de DDR. In Kassei is echter duidelijk gebleken dat praten met Stoph vrijwel zeker uitzichtloos zal blijevn zolang Bonn niet in staat of bereid is de grote stap te doen. Op 14 Juni zou kunnen blijken welk risi co Brandt daarbij loopt. In de schaduw De spanning voor die verkiezings dag wordt in regeringskringen nog vergroot door de strijd om het be staan van de kleine regeringspartner, de liberale FDP van Walter Scheel. Voor vertegenwoordiging in de land dagen is tenminste 5 pet. van het aantal kiezersstemmen nodig. Bij ver scheidene gelegenheden is de laatste tyd gebleken dat de FDP die drem- i pel maar net weet te nemen. Ook is echter bekend dat veel traditioneel liberaal-stemmende Westduitsers het niet begrepen hebben op de pro gressieve koers, die de partij onder Walter Scheel vaart. Wanneer Scheel zich had kunnen „profileren" met een dynamisch be leid als minister van Buitenlandse Zaken, dan had de FDP met enig recht kunnen hopen op de stemmen van veel jongeren. Scheel is echter nooit uit de schaduw van bonds kanselier Brandt gekomen, de man die de buitenlandse politiek bepaalt alsof hij Adenauer zelf is en nu het gevaar loopt daarvan de wrange vruchten te plukken. Dat de angst voor de toekomst zyn naaste FDP- ministers in de benen zit, blijkt nu Genscher en Ertl met een blik op de veertiende juni niets voelen voor het snel ondertekenen van een niet-aan- vals-overeenkomst met de Sowjet- Unie. In Noordryn-Westfalen regeert de coalitie van SPD en FDP, net als in Bonn. Het wegvallen van de FDP zou kunnen leiden tot een breuk in de bondsdagfractie van die partij *n dus Damit unser Land wieder Nr; 1 winti. OP 5liter benxinejerrycan met internationaal keurmerk At Af van 9,97 voor (steek in uw zak: £02) de met een kleine meerderheid rege rende Brandt in het nauw kunnen brengen. De verkiezingen in Neder saksen, waar SPD en CDU een „gro te coalitie" vormden, zijn noodzake lijk geworden, omdat daar de ver houdingen in de landdag niets meer te maken hadden met de vorige stembusuitslag. Oorzaak was vooral het overlopen van FDP-landdagleden naar de CDU. In Saarland regeren de CDU en FDP samen. ï&JfcfcSGAKG LOSSE NU! Bondsraad De belangstelling concentreert zich op Noordrynland-Westfalen als de I belangrijkste „barometer". Inmiddels zijn echter Brandt en zyn partyge- 1 noten in beide andere deelstaten niet I minder actief. Noordrynland-West- falen is al geruime tijd in sociaal- democi-atische handen en al verliest Kühn zetels aan Köppler, dan nog zal de SPD vermoedelijk de sterkste I partij blijven. In Nedersaksen en Saarland zijn de kansen van SPD en i CDU onduidelijk. Aan overwinningen I in die gebieden is echter de SPD veel gelegen, omdat haar positie in de I Bondsi'aad erdoor zou worden ver- j sterkt. I Die bondsraad functioneert in Bonn naast de bondsdag zo ongeveer als DARJEELING 'AP) De Chine se terreur in het door Peking ge knechte Tibet blijkt volgens de in India verschijnende „Tibet Re- view" o.m. uit het volgende: volgens Tibetaanse vluchtelin gen hebben de Chinese bezetters sinds begin van dit jaar duizenden Tibetanen gearresteerd en velen hunner geslagen, gemarteld of naar arbeidskampen gestuurd; in februari zyn in de Tibetaan se hoofdstad Lhasa dertien Tibeta nen onder wie enkele vrouwen door de Chinezen in het openbaar terechtgesteld; elders in Tibet zijn volgens „Tibet Review" tenminste twintig personen publiekelijk ter dood ge bracht door de Chinezen, die dit jaar „een nieuwe zuivering" in het door hen veroverde land zijn begon nen. welke gericht is tegen „contra revolutionairen en andere klasse- vyanden." Uit een en ander blijkt, dat de be volking van Tibet opnieuw ontevre- j den is geworden en dat er opnieuw een oppositie actief is geworden, hetgeen vooral het gevolg is van de resultaten van het communistische systeem der landbouwcommunes. In Tibet, aldus het blad, worden thans ook veel „voorbereidingen voor oorlog" getroffen. In alle be langrijke steden en op tal van stra tegische plaatsen in het land wor den loopgraven, vei-sterkingen en schuilplaatsen aangelegd. Aan dit werk wordt, noodgedwongen, deel genomen door vrijwel de hele Tibe taanse bevolking, mannen zowel als vrouwen, voor zover men tot dat werk in staat is. maxiautospons met gratis muggenspons (.waarde 85ct) samen slechts autovakantieboek: 64paginas, mettientallen kinderspelletjes voor onderweg in de auto slechtsl (van onze correspondent) DJAKARTA (GPD) Ontroeren de taferelen speelden zich woensdag ochtend in de haven van Priok af, toen bemanningsleden van de Neder landse fregatten „Van Speijk" en „Van Galen" na ruim twintig jaar hun familieleden in Indonesië terug zagen. Het eerste officiële Nedeiiandse vlootbezoek op uitnodiging van de Indonesische marine staat onder lei ding van de schout bij nacht J. H. C van den Berg. Ook voor hem bete kent het een weerzien, want van 1945 tot 1950 diende hy in de Indonesi sche wateren en in 1962 voor de kust van West-Irian. Hetzelfde geldt voor de commandant van de Van Speijk. kapitein-luitenant ter zee J J. Valk, die van 1948 tot 1951 in Indonesië dienst deed en de commandant van de Van Galen, kapitein-luitenant ter zee K. T. Venema, die op de mijnen veger Jan van Brakel in Indonesi sche wateren heeft gevaren. Bij navraag bleek het niet alleen voor deze oificiei-en een „sentimen tal journey" te zijn: ruim tien pro cent van de beide bemanningen, te zamen ruim 500 koppen, is in Indo nesië geboren of opgegroeid. Hun aantal had nog groter kunnen zijn, want by de Koninklyke Marine zijn talrijke aanvragen binnengekomen van liefhebbers die deze reis wilden meemaken om Indonesië weer te zien. Als men op al deze verzoeken was ingegaan, zouden onze schepen met een bijna volledige „Indonesi sche" bemanning zyn binnengelopen! De fregatten, die op hun wereldreis reeds Japan, Australië en Nieuw-Zee- land bezochten, vertrekken na hun bezoeken aan Djakarta en de vloot- basis Soerabaja naar Bangkok, Sin gapore en Kaapstad en keren vol gens plan in augustus in ons xand i terug. (Van onze correspondent) JERUZALEM (GPD) Jeruza lem heeft zijn diplomatieke vertegen woordigers in de Westelyke wereld opdracht gegeven, de regeringen, waarby zy geaccrediteerd zyn, erop te wyzen, dat van Israël niet ver wacht kan worden, dat het lydelijk blijft toezien als zyn bevolkingscen tra van Libanees en Jordaans grond gebied uit onder vuur worden geno men. Onmiddellijke aanleiding tot deze stap de artillerie-bombarde menten en Katjoesja-beschietingen van woensdag op Beisan en Tiberias, waarbij vier personen gedood en vier endertig gewond werden. De Israëlische waarschuwing schijnt te moeten worden gezien in het licht van de bezorgdheid, die in het Wes ten en meer in het bijzonder in de Verenigde Staten voor het lot van Libanon en Jordanië bestaat en die vooral in Washington en Londen er meer dan eens toe geleid heeft bij Jeruzalem aan te dringen op een ma ximale consideratie, of zoals dat in diplomatieke taal heet: zelfbeheer sing. Men begrijpt in Jeruzalem dat men in het Westen bijzonder gevoelig is, als het om Beiroet en Amman gaat. De regeringen in het Arabische Mid den-Oosten. die nog niet de „be scherming" van Moskou hebben aanvaard en zich nog steeds op het Westen blijven oriënteren, zijn dun gezaaid en het is logisch, dat de zich steeds uitbreidende russificering in dit deel van de aardbol de vrije we reld noopt alles in het werk te stellen om deze „Gideonsbende" tot vriend te houden. Ook in Jeruzalem ziet men in, dat Israël weinig heil heeft te verwachten van nóg twee andere buurstaten, die de uitgestoken hand van het Kremlin hebben gedrukt. Maar dat houdt nog niet in zo betoogt men hier dat Israël zich door de Westerse gevoeligheid ten aanzien van Beiroet en Amman zijn houding zou moeten laten dicteren als beide staten met Egypte in Agres sie wedijveren en erin toestemmen, dat op hun territorium moord op Is raëlische burgers wordt voorbereid. Na het bombardement op Tiberias, klaarblijkelijk uitgevoerd door de Iraakse troepen, die op de heuvels van GUead zijn gelegerd, is men er zich hier te meer van bewust, dat Koning Hoessein tenslotte de weg van de minste weerstand heeft geko zen. In Israëlische ogen ontheft dit feit hem en zijn regering niet van de verantwoordelijkheid voor vijan dige acties, van Jordaans grondge bied uit ondernomen. Men accep teert hier evenmin het argument van Amman, dat de bombardering van Tiberias een vergelding was voor de Israëlische beschieting van Irbid. Dit laatste was, naar hier met klem wordt verklaard, een reactie op het bombardement op Beisan, waar, naar bekend, een schoolbarak een vol tref- ver kreeg en twee kinderen het leven verloren. (0) Esso service gaat steeds verder WASHINGTON (Reuter, AFP) gisteravond na urenlange span- Een met een pistool ge wapen- ning op de luchthaven Dulles bij de Amerikaanse vliegtuigkaper is I Washington door FBI-agenten overmeesterd. Dit geschiedde na een vuurgevecht in de cockpit van het gekaapte toestel, waarbij de piloot in de maag werd ge schoten. De kaper, de 49-jarige Arthur Barkley uit Phoenix, vecht al jaren een belastingconflict uit met de Amerikaanse autoriteiten Hij maakte zich meester van een Boeing-727 met 51 passagiers aan boord tijdens een vlucht van zijn woonplaats naar Washington en eiste van de federale autoriteiten als losprijs 100 miljoen dollar! Na aankomst op de luchthaven Dulles werd het gekaapte vliegtuig eigendom van Trans World Air lines naar het einde van een landingsbaan geleid, op twee km af stand van het hoofdgebouw. Daar werd bijgetankt en overhandigde men de kaper een pak bankbiljetten voor een bedrag van .slechts" 100.750 dol lar. Vervolgens liet Barkley het toe stel weer vertrekken, nadat T.W.A.- piloot Billy Williams (een man met grote ervaring op internationale vluchten, die vorig jaar oktober ook een door de 20-jarige marinier Rap hael Minichiello gekaapte boeing van New York vloog) aan boord was ge komen. Het toestel koerste eerst in zuidelyke richting, maar zwenkte la ter naar het noordoosten nadat Bark ley over de boordradio in een „bood schap aan de president en het minis- Vliegtuigkaper Barkley (r.) i hij de strijd om het gekaapte terie van Buitenlandse Zaken" had wordt, begeleid door een recher- .oLiagiutg van TWA had wieren, meegedeeld: „Jullie kunnen niet eens ohav, geboêkl iwwwow* naim Wtoo*. Tweeexenüeti uur het vertrek van het vliegveld in Was hington keerde de boeing daar terug. Barkley eiste er de rest van de los prijs op. Om de kaper te misleiden lieten de autoriteiten zakken met oud papier bij het vliegtuig neerzetten. Zij besloten het toestel, in elk geval niet weer te laten opstijgen. F.B.I - agenten schoten de wielbanden van het landingsgestel stuk, en brand- weerauto s en politiewagens blokkeer den de startbaan. Inmiddels begon nen de passagiers het vliegtuig langs nooduitgangen te verlaten. Barkley dreigde het toestel op te blazen, maar nadat alle passagiers ongemerkt uit de boeing waren ontsnapt naderden vijftien agenten onder dekking van een brandweerwagen en wist een po litieman zich naar binnen te hijsen. Gelijktijdig klonken vier schoten. Er volgden nog twee agenten, en de kaper werd overmeesterd. Barkley liep een schotwond aan een duim, en een bloedneus op. De gewande ge zagvoerder Dale Huppe werd naar een ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand Is bevredigend. Barkley weigert al jarenlang ach terstallige inkomstenbelasting te be talen. Oorspronkelijk ging het Mn een bedrag van 300 dollar, dat inmiddels door renteberekening is aangegroeid tot 471 dollar. Barkley heeft de zaak uitgevochten tot het Opperste Ge rechtshof, dat echter weigerde de zaak in behandeling te nemen. De man diende toen een eis tot schade vergoeding ten bedrage van 100 mil joen dollar in tegen de belastingen- dienst. Hij zei dat hy als een slaaf werd behandeld, en dat zijn grond wettelijke rechten waren geschonden. Barkley was werkeloos sinds hy in 1963 door een groot bakkersbedrijf als chauffeur werd ontslagen. La ter in dat jaar overkwam hem een auto-ongeluk waarna hy enige tyd ln een zenuwinrichting werd ver pleegd. Zyn vrouw vertelde <»6.t hij (kpresóef was geworden.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17