Twee vakanties per jaar n odig Met trekker de voortuin in Klompé wil dat bevolking zegje heeft over de welzijnswetten Kabouters lege flats Bejaarden willen in één partij Prof. Biersteker: Huidige vorm van vakantiebesteding is ongezond Eindexamens Rembrandt Politiek forum in Koudekerk MET EEN ENKEL WOORD L.G.J. Alkemade in bestuur van Centrale Raiffeisenbank Bejaarden op reis „De Lofstem" kraken 20 maakte leuk parochieraad Zoeterwoude in Nieuwe uitgaven Afscheid M. Weima Rozenaanvoer loopt terug Girocheques spoedig niet overdraagbaar CHAUFFEUR VOOR LEIDSE KANTONRECHTER DINSDAG 2 JUNI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA t UTRECHT (ANP) De huidige vakantieperiode is te kort om een werkelijk positieve invloed te hebben op de schrikba rende toeneming van hart- en vaatziekten. Zij kan wel dienst doen als een brug om over te stappen op minder fatale leefge woonten. Het is namelijk opmerkelijk hoe veel mensen in hun vakantie een aantal zaken doen, die uitermate ge zond voor hen zijn. Als zij dit in hun normale leven zouden voortzet- ten, maakten zij bepaald minder kans om tot de slachtoffers van hart en vaatziekten te gaan beho ren. Zij vervallen echter maar al te gauw in hun oude leefwijze. Moge lijk is de te overbruggen periode van elf maanden te groot en is twee maal per Jaar vakantie aanbe velenswaardig. Het is de taak van de vakbewe ging dit te onderzoeken en bij een positief resultaat hiernaar te streven Dit heeft prof. dr. P. A. Biersteker, hoogleraar in de medische fysiologie aan de Rijksuniversiteit in Utrecht, gezegd in een interview met de NKV orgaan „Ruim Zicht". LEIDEN Aan de Leidse Rem brandt scholengemeenschap zyn de volgende leerlingen geslaagd: Gymnasium bèta: Rocus van Oos ten, Voorschoten; Karen Ramhout. HBS-a: Leo Boeren, Voorschoten; Monique Boon, Harry van Bovene, Anke van den Brink, Cor van Es. Leiderdorp; Han Haasbeek, Peter Lamme, Jan v. d. Nat, Hans v. d. Poel, Anneke Wieffering, Oegstgeest; Mar ja v. Barneveld. Oegstgeest; Joop Bakker, Leiderdorp; A at de Bruin, Hein Finck, Rolf Groen, Hans v. Meurs, John v. d. Mey, Katwijk aan Zee; Cara Riebeek, Leiderdorp; Dick de Rooy, Ronald Swart, Voorschoten; Yvonne Taverne, Herman Verlint. Wibo Wilmink, Joke de Wit, Mike v. Booren. KOUDEKERK AAN DEN RIJN In het. verenigingsgebouw in Koude kerk aan den Rijn werd gisteravond een politieke forumavond gehouden, waaraan zowel de oude als de nieu we partijen deelnamen. De zaal zat geheel vol met belangstellenden en een ieder is volledig aan zijn trek ken gekomen. Als gespreksleider fungeerde de heer M. J. van Oosten, die als voor zitter van de Koudekerkse voetbal vereniging een grote bekendheid ge niet. Als vertegenwoordigers van de diverse" partijen zaten de volgende personen achter de tafel. De heer Molema. drs. Van der Vlugt, mevr. Slot-Schouten, en mr. Vreugdenhil namens de Prot. Chr. Partijen, me vrouw Le Large-van Breukelen en de heer Lek namens de &VP, de he ren Van de Roovaart en Dorrepaal namens Gemeentebelang, de heren Leentvaar en Wondergem namens de PvdA, de heren Van der Berg en Schellingerhout namens de SGP en van de WD waren vertegenwoordigd mevr. Kagie-van der Lind Wijn gaard en de heer Slijp. De avond mag als zeer geslaagd genoemd worden gezien de stem ming in de zaal. Menig probleem.dat vanuit de zaal naar voren werd ge bracht werd door diverse fracties uit voerig toegelicht. Het woningproblem en wat de partijen hieraan gaan doen, was een van de belangrijkste gesprekspunten, evenals de doorstro ming. Vooral kwamen de vragen uit de zaal om goedkopere woningen te bouwen in de sociale sector. Ten gerieve van de te verwachten grote belangstelling naar de verkie zingsuitslag, zal ledereen gelegenheid krijgen deze te volgen op de avond ver verkiezingen In t Verenigings gebouw. Men kan daar reeds om 7.45 terecht. Vanaf 8.30 zullen de uitsla gen bekend gemaakt worden. Prof. Biersteker vindt, dat voor een vakbewegingsonderzoek naar de eventuele noodzaak van twee maal per vakantie per jaar een aantal grote ondernemingen medewerking zouden moeten verlenen. Hij meent dat bij zo'n onderzoek het ziektever zuim de meest ideale maatstaf is. Er bestaat namelijk een nauw ver band tussen onvrede met werksitua tie en ziekteverzuim. Prof. Biersteker is overigens van mening, dat de huidige vorm van i vakantie, zoals die door het grootste J deel van de bevolking wordt beleefd. 1 niet Juist is, althans ongezond is „Lui neerzakken op het strand mag dan psychologisch wel een compen satie zijn voor de dagelijkse arbeids- sleur. voor het lichamelijk welzjjn is het fataal", aldus de Utrechtse hoog leraar. Uit zijn onderzoek naar sportpres taties is gebleken dat topprestaties vooraf gegaan moet worden door een periode van ontspanning. Hij acht het dan ook niet uitgesloten dat meer vakanties per jaar pro- duktiviteit verhogend zullen werken. Ter bevestiging van deze theorie is echter geen wetenschappelijk mate riaal voorhanden. „Het zou echter best zo kunnen zijn", aldus prof. Biersteker, "als bij een aantal Japanse fabrieken. een politiekaart tevoorschijn en deel de hem mee dat hij onder arrest stond Een rechercheur in burger stond toevallig vlak achter de rover- ln-de-dop. De man gaf zich zonder verzet over. Douane-staking Vrachtwagen chauffeurs die boos zijn wegens de nu twee weken durende stakingen van de douaneambtenaren hebben gisteren in Hendaye aan de Spaans- Franse grens hun wagens dwars over de weg gezet om alle toeristenverkeer te verhinderen. De politie leidde het verkeer daarna om over smalle berg- weggetjes. Langs de grenzen met Ita lië, België en West-Duitsland heb ben zich sinds het begin van de sta king soortgelijke acties voorgedaan Aardgas In Pyreneeën Twee oliemaatschappijen hebben aardgas j aangeboord in een gezamenlijk con cessiegebied in het district Cardesse in de Pyreneeën. De put, Ucha ge naamd, levert per dag 800.000 kubie ke meter aardgas met een zeer laag zwavelgehalte. De grotte van de re serve moet nog worden vastgesteld, maat de maatschappijen leiden uit de eerste gegevens die zij tot nu toe hebben verkregen af dat het om een groot veld gaat. Hogere straf Het Indonesische hooggerechtshof heeft de oud-minis ter van Voorlichting onder Soekarno. Ahrnadi. veroordeeld tot een gevan- zicht van de Coöp. Centrale Raiffei- j genisstraf van tien jaar. Hij was vei-- senbank in Utrecht. llltct'QllïP leden jaar tot zes jaar veroordeeld De heer Alkemade is voorzitter van LlALOLdliJC wegens een poging tot omverwerping de Coöp. Raiffeisenbank Noordwyk. I die gedurende werktijd hun werkne mers gymnastiekoefeningen laten doen. De verloren arbeidstijd wordt ruimschoots ingehaald door een ver hoogde produktiviteit. Draagkracht De financieel minst draagkrachti- gen moeten naar het oordeel van prof. Biersteker in onvoldoende ma te in staat worden geacht om te LISSERBROEK De Lisser- broekse gemeenschap heeft het ook dit jaar weer mogelijk gemaakt, dat de bejaarden zaterdag een dagje uit konden gaan, waarvan de orgnisa- tie in handen was van 't Comité uit gaansdag bejaarden uit de Lisser- broek. Bij mooi weer werd om half 9 per touringcar vertrokken met als hoofddoel de West er bouwing. te Oos terbeek en de schone omgeving van Arnhem Via Aalsmeer en het Gcoi ging men op de heenreis in de richting Amersfoort, waar de koffiepauze werd gehouden op d« Leusderheide. waarna de tocht werd voortgezet naar de Westerbouwing om de lunch te nuttigen. In de middag werd een tocht gemaakt door de omgeving van Gelre's mooie stad Arnhem. Door de schitterende bosrijke om geving van Heelsum, Renkum en Ril enen werd in Benswoude de thee gebruikt om verder op de thuisreis eindelijk te belanden in de ..Woelige Baren'' in Roelofarendsveen. waar 'n diner stond aangericht, dat buiten gewoon goed verzorgd was. Dank baarheid was er bij alle bejaarden vcor alles wat deze dag genoten werd. Prettig was het voor de bejaarden om bij aankomst in de Lisserbroek weer de vrolijke welkomstklanken van de Harmonie „Trou moet Blycken" te vernemen en vele Lisserbroekers aan wezig te zien om de bejaarden te be groeten. komen tot een actieve vorm van recreatie. Zy zitten vast aan be paalde topdrukten en voor ieder een bereikbare plaatsen Daarnaast is het voorzzieningenpeil aan bijvoor beeld zwembaden of andere recrea tiemogelijkheden op ook voor deze mensen betaalbare afstanden ontoe reikend. Het huidige systeem met vakantietoeslagen tussen zes en ze ven procent waarborgt geenszins de financiële basis die nodig is om de woon en leefsleur te doorbreken, aldus deze hoogleraar «Van onze correspondent' DEN HAAG (GPDl Ter voorbe reiding van wettelijke regeling voor het door het ministerie van Cultuur. Recreatie en Maatschappelijk Werk behartigde deel van het maatschap pelijk en cultureel welzijnsbeleid heb ben minister dr. M. A. M. Klompé en staatssecretaris mr. H. J. van de Poel een memorandum uitgebracht. I Dit memorandum dat, zoals de minister gisteren in een mondelinge NOORDWIJK De heer L. G. J. Alkemade is tijdens de algemene ver- 1 gadering van de Coöperatieve Cen trale Raiffeisenbank in Utrecht met grote meerderheid van stemmen be noemd tot lid van de raad van toe- van de regering. De openbare aankla ger was van oordeel, dat deze straf te laag was. Hij heeft een aannemersbedrijf, is fractievoorzitter van de KVP in de gemeenteraad, en neemt in diverse organisaties een vooraanstaande plaats in. Ratten in Venezuela De ratten zijn in Venezuela vijand nummer een van de nationale economie. Elk 1 jaar eten zij voor bijna vier miljard aan etenswaren op Dit bedrag komt A/pvL-ipoi vkt "V51T1 overeen met de helft van de Vene- V CllVlCAlIlp V CllI zolaanse begroting. Deze klacht is ge uit door een hoge functionaris van het ministerie van in Caracas. De regering menwerking met de boeren een grootscheepse aotie tegen de ratten beginnen. functionaris van x De mensenhandelaar van Amster dam, door Jaroslav Hasek. Meulen- hoffreeks. Uitg.: Meulenhoff, Am sterdam. De whiskeywezen, door Flann O' Brien. (Meulenhoff). De teraardebestelling vindt in alle stilte plaats, door Glinter Kunert. (Meulenhoff). Welkom in zee, door Joop Waas dorp, (Meulenhoff). Het sportpaard, door Jaap Nissen en Wouter Slob. Handboek en nasla werk voor eigenaars, ruiter en fok kers met 362 foto's en tekeningen. Uitg.: Kosmos, Amsterdam/Antwer pen. Antiek zilver, door Manfred Meinz. Geïll. met 275 foto's en tekeningen. Elseviers antiekbibliotheek. Uitg.: El- sevier, Amsterdam/Brussel. Benoeming De 59-jarige baron Sigismund von Braun. de Westduitse ambassadeur in Parijs en broer van de Amerikaanse raketdeskundige Wer nher von Braun. is benoemd tot staatssecretaris verbonden aan het Westduitse ministerie van Buiten landse Zaken, in het bijzonder belast met Europese aangelegenheden Vliettuigongeluk Een Tsje chisch straalvliegtuig van Russische makelij is gisteren verongelukt in de mist vlak bij het vliegveld van Tri poli. Het vliegtuig brandde, uit, alle dertien inzittenden kwamen hierbij om het leven. Hongersnood in Brazilië In het door een grote droogte getroffen noordoosten van Brazilië, waar hon- ZOETERWOUDE In de komen de weken zal er in de Zoeterwoudse parochie St. Jans Onthoofding een verkiezing voor de parochieraad worden gehouden. Dat geschiedde in 1968 voor het eerst. De statuten be palen, dat de helft van het aantal leden na twee jaar vervangen dient te worden om doorstroming in de raad te verkrijgen Volgens een onlangs gehouden eti quette is een open kandidaatstelling het meest aan te bevelen. Dit wil zeggen, dat iedere parochiaan boven de 16 jaar kandidaat gesteld kan worden. De verkiezingscommissie heeft nu de volgende gang van zaken bepaald: iedere parochiaan is tot en met zon dag,7 juni in de gelegenheid kandi- j daten voor te stellen; de betrokkene gerende boeren overvallen plegen op mQet wp] zyn of haar goedkeuring treinen en in de steden levensmid delenwinkels punderen, is builenpest geconstateerd. Volgens het blad ..Ul tima Hora" (Rio de Janeiro) is in twee niet met name genoemde ste den een pestepidemie uitgebroken Volgens het blad noemt ook het aan tal gevallen van tyfus en uitdroging toe. Vorsters politiek Zuid-Afrika zal zyn apartheidsbeleid niet opgeven om weer aan de internationale sport te kunnen deelnemen, aldus heeft premier Vorster gisteren verklaard. In een radio-interview dat werd uit gezonden op de „Zuidafrikaanse dag van de republiek" zei Vorster, dat Zuid Afrika, als het erom gaat te kiezen tussen de internationale sport en de levenswijze die door de genera ties is opgebouwd, in feite geen keuze heeft. De peremier vervolgde dat communistische en Afro-Aziati- sche landen andere landen chante ren opdat zij niet met Zuid-Afrika op sportgebied zullen samenwer ken. Beginneling ..Geef mij geld of ik maak Je dood.", zei een beginnen de rover tegen een angstige kassier van een bank in Stockholm, terwijl hij hem bedreigde met een groot' mes. Op hetzelfde moment tikte iemand hem op de schouder, haalde Burgerlijke Stand geven voor kandidaatstelling; men kan- ook zichzelf als kandidaat in dienen: speciale aandacht wordt ge vraagd voor mensen uit de nieuw bouw en jongeren en namen moeten worden gedeponeerd in de brievenbus van de pastorie van de Christus Die- naarkerk of bij de parochieraad. Daarna stelt de parochieraad de stemlijst samen, die aan alle parochi anen wordt uitgereikt. Deze lijst moet worden ingeleverd tussen 14 en 21 juni. VALKENBURG Zaterdag heeft het kinderkoor „De Lofstem" het jaarlijks uitstapje gemaakt. Om pre cies 10 urn- vertrok dit uit 98- leden bestaande kinderkoor met begeleiding van een 12tal groteren, met de luxe salonboot Triton vanaf het veerpont via de Kagerplassen en de ringdijk naar Groenendaal bij Heemstede. Na ruim twee uur varen werd bet doel van de reis bereikt, midden in de bossen. In een speciaal voor ..De Lof- stem" gereserveerde zaal werd de broodmaaltijd geserveerd. Nadat de inwendige mens was versterkt werd er volop genoten in de speeltuin en werden later nog verschillende spelle tjes gedaan. Hierbij hebben de jeug dige Lofstemmers«sters> zich uitste kend vermaakt. Nadat allen nog voorzien waren van een ijsje werd de thuisreis aanvaard. Om 5.30 uur werd Valkenburg weer bereikt. Voldaan over wat de kinde ren genoten hadden stapten ze weer op de Valkenburgse bodem, waar vele ouders van de kinderen hun op wachting maakten. Deze maand zal „De Lofstem" nog tweemaal in een jeugddienst zingen en wel op 21 juni in Abbenes en 28 juni in Valkenburg. Officiële publikatie SI.I ITING GEMEENTELIJKE BI REALS. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, aat met uitzondering van de afdeling Bevolking c.a de gemeente-secreta rie. waaronder begrepen het Bureau Huisvesting, alsmede het kantoor van de Gemeente-Ontvanger op woensdag 3 Juni a s. in verband met de verkle- ainzen voor de Gemeenteraad voor het publiek gesloten zullen zijn. (Van onze correspondent'. DEN HAAG (GPD) Zeventig kabouters van Oranje Vrijstaat heb ben gisteravond aan de Van Hogen- houcklaan in Den Haag een blok van ruim 20 leegstaande flats ge kraakt en bezet. Het blok werd door rijkswaterstaat gebruikt als kantoor, maar sinds december van het vorig jaar staat het leeg en waar het In de toekomst voor zal worden ge bruikt, is niet bekend. De kabouters willen de gekraakte flat* nu ter beschikking stellen aan woningzoekenden. De politie kwam met één hoofd inspeoteur en twee agenten poolshoogte nemen. De be zetters mochten voorlopig blijven. „De politie weet niet wie de rechthebbende is", zei vannacht hoofdinspecteur B. Rugers. We zul len het uitzoeken en we zullen vra- I gen'wat de rechthebbende wil" „Nadat we weten wat de bestem ming van het pand is. moet worden u.tgeaocht of de kabouters zich an een strafbaar feit hebben schuldig gemaakt. Pas daarna zal de politie lal dan niet maatregelen nemen" 1 Het blok van ruim 20 riante flats lop zeer goede stand en in uitsteken de staat van onderhoud, vormt de rechtervleugel van een gebouw, dat na liet einde van de oorlog door rijkswaterstaat in gebruik werd ge nomen. Voor de oorlog dienden de flats als woningen, maar toen de Duitsers de omgeving tot .Bperrge- b.et" verklaarden, moesten de bewo ners vertrekken. De linkervleugel is nog steeds by rijkswaterstaat in gebruik Er zijn een laboratorium en kantoren in Be vestigd. maar deze zullen eerstdaags verhuizen en dan komt de linker vleugel leeg. De ambtenaren uit de rechtervleugel zijn al verhuisd naar het nieuwe kantoor van rijkswater staat aan de Koningskade. toelichting nadrukkelijk stelde, niet als een voorontwerp van wet moet worden gezien is bedoeld om als discussiestuk te fungeren by het overleg hierover met belanghebbende organisaties van particulier initiatief, met lagere overheden en met reeds bestaande organen van overleg en advies en functionele raden. Het kernpunt van een wet. die het maatschappelijk en cultureel welzijn regelt, dient zo stellen minister en staatssecretaris zich. voor te zijn een verlegging van beleidsvoorberei ding en -beslissing naar gemeente lijk. regionaal en provinciaal niveau Daarbij dient de bevolking zo nauw mogelijk betrokken te worden Aan de rijksoverheid is slechts een onder steunende functie toegedacht. Als gebieden, welke voor de uit eindelijke wettelijke regeling ln aan merking komen, worden gezien jeugd- en jongerenwerk, kunst en cultuur, maatschappelijke dienstverlening, re creatie. samenlevingsopbouw, sport en lichamelijke vorming en vorming en ontwikkeling van de burgers. Er is, op het ministerie van Cul- tuur. Recreatie en Maatschappelijk werk. lang aan dit memorandum ge werkt. Nu het in de openbaarheid is i gekomen, zal het naar zoveel moge lijk belanghebbenden, gemeentebe sturen, overkoepelende organisaties op de diverse genoemde gebieden en dergelijke worden gezonden met het verzoek er voor 1 november aan staande op te willen reageren. De aldus binnenkomende gegevens en adviezen hopen de bewindslieden te kunnen kanaliseren in een voor ontwerp van wet, dat. naar men zich momenteel voorstelt, nog tijdens de zittingsperiode van het huidige kabi- /net gereed zal komen. Ook daarover zullen dan nog verschillende adviezen worden ingewonnen, alvorens het uiteindelijke ontwerp van wet bij de sta ten-generaal zal worden ingediend. BENTHUIZEN Zeer velen hebben de officiële opening van het dorpshuis ,J)e Tas" en het aangrenzende sportpark ..Ons Erf' bijgewoond. Tot hen behoor de gedeputeerde prof. dr. Van Praag. Stichtingsvoorzitter R. Zonneveld gaf een overzicht van icat aan de bouw is voorafgegaan en burgemester J. P. Keijze* verrichtte de opening. Er werden tijdens het gezellige samenzijn vele goede woorden gesproken en stichtingssecretaris J. J. v. Mierlo kreeg de erepenning van de ge meente in brons. Er vonden in het sportpark talrijke evenemen ten plaats met als hoogtepunt de wedstrijd BSC 68-Oud-Interna- tionals, die in een 4—0 zege voor de oranjehemden eindigde. Bent huizen kreeg de beschikking over een fraai dorpshuis en een goed ingericht sportterrein. (Foto Leidsch Dagblad) UTRECHT ANP) Tfjdens een rumoerige oprichtingsvergadering die aanvankelijk dreigde te ontaarden in een discussie over democratische be ginselen is maandag te Utrecht de .Landelijke Partij voor Bejaarden" opgericht. „Sinds men in ons land het bejaar denprobleem is gaan onderkennen zijn plaatselijke beja&rdenpartytjea als paddestoelen uit de grond geko men waardoor de krachten onnodig worden versnipperd. Een landelijke aanpak is daarom dringend gewenst. Het is te hopen dat de kleine par tijtjes zich bij ons aan zullen sluiten", zo zei de initiatiefnemer en voorzitter van de nieuwe party, de 71-jarige heer P van Vaalen uit Vaassen «Gld». De bestaande grote politieke par tijen bieden volgens hem weinig soe laas. „Wij zijn de zieltjeswinneri) en het politieke geknoei beu. De volks vertegenwoordigers roepen om het hardst om de bijstendwedlopers te helpen, maar in feite komt er weinig uit de bus. Van de al zo vaak be loofde verhoging van de AOW tot het netto minimum loon Is bijvoorbeeld nog niets gekomen", aldus de heer Van Vaalen. Over de belangenbehar tiging van de gepensioneerde werk nemers door de vakcentrales la hij evenmi nerg te spreken. LEIDEN De afscheidsreceptie van de heer M Weima, die in ver band met het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd op l juli zal aftreden als directeur van de Lei dse markt- en havendienst, is be paald op volgende week donderdag, om vier uur in de Burgerzaal van het stadhuis. Spion De 37-.iarige Westduitse sergeant-mejaar Preisier. die in voorarrest zat onder verdenking van spionage voor Oost-Duitsland, heeft zich gisteren in een gevangenis te München van het leven beroofd. HU stortte zich kort na het verlaten van zijn cel van een galery op de derde verdieping. BOSKOOP Tafels vol rhodo dendrons komen nu voor de klok bU de Boskoopse velling Het hoofdme nu bestaat uit roze en Ulatakken De pryzen zyn over het algemeen goed te noemen, mits de takken ln knop worden aangevoerd In <iat geval is f 0.25-f 0,30 per knop geen uitzonde ring De rozen aanvoer is nu weer wat teruggelopen nu de 1ste snede eri af is De mooiste partijen babyrozen no teren f 0.40-f 0,50 per tak De clema tis Prins Hendrik noteert rond de f 0,35 per tak. Geraniums en ciceraria worden maar sporadisch aangevoerd en noteren f 0,75 tot f 0.65 per tak. (Van onze correspondent! DEN HAAG «GPDt Binnen en kele weken gaat de postcheque- en girodienst beginnen met het uitgeven van kascheques, die niet aan anderen overgedragen kunnen worden. Men zal dan alleen zelf de cheque (die gaat tot 500 gulden) kunnen innen. Wil men geregeld een ander machti gen dan zal deze een speciaal pasje moeten hebben. De PCGD neemt deze maatregel, omdat een klein percentage van de cheques, die men nu kan endosseren aan anderen, in verkeerde handen LEIDERDORP - Ondfrtrot.»d w komt. Iedereen, die een cheque «teelt M. Plomp 21 Jr. en A. w. Bioemendaa». of vindt, kan deze aan zich zelf en- •20 Jr.. J. J. M van Teefelen, 23 Jr.. 1 dosserep, haai- voorzien van een val- ■"SSSSSd'^cw. Hn°S^££. h handtekening en haar mnan hu X Ir. en S. Braamzen. 10 jr. een postkantoor. LEIDEN Een 45-jarige automo bilist uit Katwijk raasde met een j snelheid van by na 100 km/u over de Herenweg in Noordwijkerhout en overschreed zo de toegestande snel- heid met bUna 50 kilometer per uur Hy kon zich er niet met een schik- king van af maken, omdat hy voor het overtreden van de maximum toe gestane snelheid al een „verkeers- verleden" op zyn naam had staan De officier van de Leidse recht bank, mr. T. van Daaien, zei hier over in zijn requisitor: „Deze ver dachte werd al enige malen eerder voor veel te hard rijden veroordeeld. HU dient nu een behoorlUke straf te krijgen. De officier eiste dan ook zo wel 'n geldboete van f 150 of 30 da gen, als de voorwaardelyke intrek king van de rijbevoegdheid voor de tijd van een half jaar met een proef tijd van twee jaar. Verdachte zelf liet verstek gaan zUn raadsman bepleitte uiterste cle mentie. Zyn cliënt reed weliswaar so nu en dan te hard maar hij had nog nooit een aanrijding veroorzaakt. De kantonrechter, mr. W de Ko- j ning, vond. dat gezien het bewuste „verkeersverleden" de straf al mild genoeg. Hi) vonniste overeenkomstip de eis. Voor de balie verscheen ook een 22-Jarige Rotterdamse agent van de Leidse politie. HU moest zich verant woorden voor een ernstige verkeers overtreding. HU was namelUk met zyn auto vanaf een oprit in Zoeter woude vanachter een vrachtauto de inhaalbaan van Ryksweg 4 opgere den, hoewel op betrekkelUk korte af stand een auto met hoge snelheid de oprit naderde De bestuurder van deze auto, die met zUn echtgeno te als getuige fungeerde, kon <3oor krachtig remmen en de berm instu ren een zeker schUnsnde botsing voorkomen. Verdachte ontkende, dat hy de aan komende automobilist had gehin derd. «Ik ben bU het Inhalen van die vrachtauto niet over de witte streep geweest en dus ook niet op de linkerweghelft gekomen", ver klaarde hy met grote stelligheid. De beide getuigen hielden vol, dat de agent wel degelUk pardoes de lin kerweghelft was opgereden en zo de vrrUe doorgang had geblokkeerd Op grond van hun verklaring achtte de officier het ten laste ge legde feit bewezen en eiste een boe te van f 100 of 20 dagen. „Ik heb hieruit wel lering getrok ken", aldus verdachtes laatste woord. De kantonrechter vonniste conform Een 23-jarige chauffeur uit Bever wijk draalde met zUn vrachtauto vanaf de Hoofdstraat te Sassenheim de Warnaarlaan in en verleende daarbU geen voorrang aan een hem inhalende bestuurde» van een trek ker met oplegger ZUn fout had nog al wat gevolgen. Om 'n botsing te ver- myden. stuurde de bestuurder van de trekker namelUk scherp naar links, reed daarbij het trottoir op en kwam eerst, na een tuinhek en een muur te hebben vernield, ln een voortuin tot stilstand. Dat de bewo ners van het perceel de Beverwijk- se chauffeur niet bepaald vriendeiyk tegemoet trad. behoeft geen betoog. Verdachte meende, dat hem geen schuld trof „Ik gaf richting aan. al vorens links af te draaien Hu had my niet mogen inhalen. Bovendien reed hy veel te hard", zo motiveerde hy zyn onschuld. De verklaringen van enkele getui gen spraken echter, aldus het pro cesverbaal in het nadeel van ver dachte. Op grond hiervan kwam de officier tot de conclusie, dat het ten laste gelegde feit bewezen kon wor den geacht Rekening houdende met het feit, dat de trekker-chauffeur mogelijk te hard had gereden, eiste hy slechts een boete van f60 of twaalf dagen Nadat verdachte uiterste clementie had bepleit, maak te de kantom-echter er f40 of acht dagen van.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9