Leven kan een hemel zijn naar ze naken het 3en hel Wie is toch die mevrouw met dat koffertje? WERKSPOOR-DIRECTIE NIET BIJSTER TEVREDEN MET DE HOUDING DEN HAAG Luns gaat Brazilië bespreken in de YN ONTSE4GEN LEKiAR PEDAGOGISCHE ACADEMIE BEVERWIJK: )INSDAG 2 JUNI 1970 LETD9CH DAGBLAD PAGINA 7 ADVERTENTIE Deze week zullen de eersten van de honderd verdachten, die jij begin van dit jaar de katholieke pedagogische academie in Be- verwijk bezetten, voor de Haar- i lemse politierechter wegens lo kaalvredebreuk terechtstaan. Tot de bezetters behoorde ook de docent van de acadenue. de i heer W. Sprenger, die zich soli dair verklaarde met de actie. De heer Sprenger is inmiddels ont slagen en het ziet er naar uit dat hl) nimmer meer de kans krijgt een leraarsbetrekking te aanvaarden. Al zyn pogingen als docent aan een andere aca demie te worden verbonden, hebben tot nu toe gefaald. De' heer Sprenger stond onze spe ciale verslaggever Paul van Beckum een interview toe. waarin hy met gTote bewogen heid vertelde over zyn visie met betrekking tot onderwij# en maatschappij (Van onze correspondent) DEN HAAG (GPD) „Verbitterd? Dat lijkt me een on- uchtbare reactie. Het is volslagen „weltfremd" als je denkt t zoiets anders afloopt. Ik ben tegen dat ontslag in beroep gaan.f De commissie was zeer welwillend. Volgens het be- tur van de academie zou ik op bepaalde dagen mijn plicht bben verzuimd. Verder werd mij m'n optreden in dat VARA- evisieprogramma verweten. p één punt achtte ook de com- gie voldoende grond aanwezig om te ontslaan. Op 8 januari heb ik oelyk de zes begeleidingsuren op basisschool verzuimd. Er waren e of drie mensen aanwezig, maar kt genomen had ik die leerop- Cht toch moeten vervullen. Al ps volgens de mening van die knissie. Maar in feite had het h zin. Het was de eerste dag na [vakantie en dan wordt er nooit gegeven. Het is meer een kennis- hngsbijeenkomst". Een formele zaak dus. En dan te Enken, dat ik zeven jaar lang lenden uten aan die school heb even met vergaderingen, lesprepa- jes. begeleiding van de leerlingen. privé Daar wordt dan zomaar i streep doorgehaald. Op zes uur ptsverzuim word je op staande ontslagen". (k heb dus nu geen baan meer. Jnmiddels is me gebleken, dat het de minste zin heeft te sollicite- Geen academie wil me meer ben. Ze zijn bang dat ze met mij j paard van Troje binnenhalen. Ze Men alleen niet vergeten dat in Beverwijkse toestand acties niet den uitblijven. Maar laten we er hypocriet over doenik kan niet knderen dat ik mijn mond houd lik weer zie dat er iets fout gaat". Br zijn jammer genoeg zo weinig isen die het begrijpen. Van de 25 men van andere academies zyn er ^chien vyf die weten wat je be lt. De één vindt dat het best gaat de ander noemt het huidige jekschoolonderwys onbevredigend, u- ze zien er geen heil in het te beteren. Of ze zeggen: we hebben academieraad. Oké. dat is leuk je dan. maar hebben jullie dan i te vertellen. Nee. te vertellen ben ze niets. Uiteindelijk beslist 'bestuur". Wat doen we fout heb zelf nooit op een kweek- i >1 gezeten. Ik kom uit het kloos- n heb zes jaar by het lager on- jrijs in Amsterdam gewerkt. Daar- kwam ik in Beverwijk terecht. Ik les in pedagogiek, psychologie en Ictiek. Natuurlijk heb ik in het In ook traditioneel geblunderd, gr van lieverlee begon ik me af ragen: wat doen we fout? Ik ont- te dat we op geen indequate ma- f les geven. Het werd tijd dat we ken uitkijken naar een betere di- tiek en betere stofkeuze". Maar ga daar nou eens over pra- met collega's. Een vent die mid- »aar aardrijkskunde heeft gedaan, ft les in dat vak, maar van didac- 'weet hij niets. Ze hebben ook jmer ervaring opgedaan op een jsschool. Daarom praat je. voort- pnd op verschillende golflengtes, kerstaan je niet eens. pp het exa- k geschiedenis wordt altijd over geschiedeniskennis gevraagd, fcr nooit over de didactiek. Tegen eind moet dan de gecommiteerde jen: „Pas op meneer, de tijd is ia om. Moet u ook niet eens wat feen over de didactiek?" En dat een didactische school. De meeste fkrachten weten het zelf niet. Het mtzettend moeilijk om ze van hun BPaardjes af te helpen". Gevangen pn laten we ons niet vergissen in leerlingen. Zo goed als ik mijn Iten heb ontdekt, zo ontdekken die jgens dat ook. Het komt allemaal jrdat we in het systeem van een laaide maatschappijvisie gevangen ien. Er is altijd geroepen: houd de ltiek buiten de school, maar dan l ik willen zeggen, doe dat dan f ook. Is hun systeem dan geen piek?" Ik heb destijds met de fractie van KVP zitten praten. Wat zeggen jongens? Vindt u het dan zo iht in Nederland? Het buitenland ?eel erger. Oké, tant pis voor het tenland, maar dat is toch geen kmenteren?" ■Er wordt wel gesproken over by- ïrbeeld betere methoden in het on- •wjjs, maar niet over de stofkeuze, it weten de jongens die van de tlo komen van economie en wat ten ze van sociologie? Voor het t kunst, cultuur en maatschappe- t leven wordt de eerste de beste Waaide aangesteld omdat hij fi- ofie heeft gestudeerd. De jongens tgen: pater, kunnen we niet eens Iten over Vietnam, bijvoorbeeld. iar de pater praat over vrije ex- sssie en toneel. Ja maar mensen, er is toch wel wat belangrijkers te bespreken dan toneel".. „Een jongen, die vraagt: Pater kunt u ons wat vertellen over de devaluatie van de Duitse mark? Wat antwoordt de pater? „Dat. is een goeie vraag jongen. Hou daar vol gende week maar eens een referaat over". Dat doet di ejongen. Zijn er dan nog vragen? Nee. niemand. Maar niemand weet of die jongen het goed heeft gedaan. Ook de pater niet. Zulke dingen gebeuren aan de lopende band. En als de pater eens een onderwerp by de kop neemt, raadpleegt-ie een boek. Die leerlingen zfjn met gek en zeggen „Pater, had u ons niet beter dat boek kunnen geven"? Wat krygt die jongen ten antwoord? „Ik krijg je wel op het examen". Er is een rekenleraar. Hy vertelt hoe je sommetjes moet op lossen, maar hoe je dat later kinde ren omet vertellen, daar kan i« geen zinnig woord over zeggen". ..Ik ben niet meer mans dan mijn leerlingen. Als ik dat wel wil zyn. dan moet ik dat waarmaken. Als ik niet kan argumenteren, ga ik af door de zijdeur. En als je met goede ar gumenten komt. dan zyn die jonge lui zo redelyk. Dan kunnen ze ont spannen luisteren en corrigeren ze elkaar. Jongeren geven geen proble men als ze eerst maar eens onder vonden hebben dat je ook kunt ca pituleren. Gewoon zeggen, jongens, jullie hebben gelijk"' Condooms „En wat die condoom» betreft, waar die jongens mee gespeeld had den, dat had zich al tien dagen daar voor afgespeeld. De directeur vormde toen een soort bloedraad en begon toen paniek te zaaien door aan de leerlingen van die klas ontoelaatbare vragen te stellen. Bijvoorbeeld: ,,Heb je wel eens een condoom gezien* Ge bruik je wel eens een condoom? Kom je wel eens in verdachte huizen? Weet je wat homofilie is? Onderhoud je zelf homofiele relaties? Toen tijdens een vergadering met de leerlingen het schoolbestuur weigerde antwoord te geven op de vraag of het bestuur bereid was een onderzoek in te stel len naar het verhoor van de kinde ren. verliet iedereen de zaal. Van daaruit is de hele toestand geësca leerd. Toen ik beide partijen gehoord had, wist ik dat de leerlingen gelijk gelijk hadden en dat heb ik ook ge zegd". Anarchist ,,Van die zeven Jaar heb ik vijf jaar ellende gehad. Dat is nu verer gerd doordat ik op de kandidaten lijst van de CPN in Beverwijk sta Ik zal nimmer lid worden van de CPN. maar met de communisten in Beverwijk kan ik het goed vinden, omdat ze humanistisch denken en zijn. Ik ben niet van plan me aan de partydiscipline te onderwerpen. Ik ben meer anarchist dan communist. Ik vind dat de Russen steeds meer op de Amerikanen gaan lijken en dat zint me niet. Ik geloof dat onze echte vijand zo langzamerhand Amerika wordt. Voor de politiek die zy voeren zouden echte christenen zich moeten schamen. En dan staan we te snotte ren by het vrijheidsbeeld, terwyl we niet schijnen te beseffen dat het fas cisme nog lang niet is uitgeroeid. Van de Hitler-kliek willen we een museumstuk maken, daarmee aanto nende dat het fascisme dood is Maar dat is je reinste geschiedvervalsing Het fascisme is nog lang niet dood Ik ben ervan overtuigd dat Neder land voor driekwart fascistisch is. Tie Nederlandse arbeider heeft zich uit geroepen tot de nouvelle bourgeoisie Wil je hem over maatschappykritiek praten, dan word ie spastisch' Angst c „Hoe komt het dat de mensen hun verantwoordelykheid niet in eigen hand durven nemen'» Omdat de men sen bang zyn. Het benauwt hun. Zij willen die verantwoordelykheid hele maal niet. Wat moet er dus gebeu ren? Andere opvoeding, ander on derwijs. Maar de progressieven zyn in de minderheid. De meerderheid van die minderheid laat het afweten, zodra ze in de maatschappy stapt, gaat trouwen. Het huwelyk is een formidabel inkapselingsinstituut. Want in het gezin ben je zo kwets baar, je kunt geen kant meer heen. Daarom is de overheid tegen commu nevorming. de commune is veel on grijpbaarder dan het gezin". „De doorsneeman is een stumper Hy valt van de ene afhankelijkheids positie in de andere. Eerst zyn moe der, dan zyn vrouw. Daarom moeten we de grenzen verleggen, op een heel andere manier gaan opvoeden. De mensen moeten leren het leven aan te kunnen. Want wat doen we nu? We maken de mensen tot ziele- poten en dat is inhumaan. Daaruit ontstaat ook de gezagsverheerlyking, die nog steeds ontstellend is Waarom buigen wij voor een minister? De katholieke kerk zegt: alle gezag komt van boven Gezag is iets sacraals Maar dat is niet waar. Het gezag komt niet van boven. Dat is mis bruik van het religieus historisch besef van de mens. Gezag heeft niets sacraals, gezag komt van onderen Mensen die iets verhelder ends, iets bemoedigend te zeggen hebben, die mensen hebben gezag. Het institu tioneel gezag word je opgelegd, het lag al lang klaar voor je geboren werd. Men heeft het ook vaak over een man. die hooggeplaatst is Die1 term ken ik niet. De zogenaamde hooggeplaatsten hebben een primaire verplichting tegenover ons allemaal Onze regeeerders staan in onze dienst. Zy moeten niet de allure heb ben van een middeleeuwse landheer. Het gaat om het wederzyds mense lijk respect Maar wie is er nog be wogen met het lot van de mede mens?" De kerk De kerk? Zy heeft chronisch eeuwenlang aan de verkeerde kant gestaan. De kerk doet altyd een be roep op de goddelyke opdracht. Hoe j durft ze. Dat zeggen ook alle poli tieke misdadigers. De christenen die nen de wereld een boodschap te brengen. Ja, ja, wat voor een bood schap. Zie Vietnam. Moeten daarvoor eerst miljoenen mensen uit elkaar worden gereten0 De enige vorm van geweld is daartegen te vechten, voor myn part fysiek als het niet anders kan De demooratie appelleert niet aan de edelste maar aan de minder waardigste gevoelens van de mens. En dat zijn rust en orde want daar is iedereen op gesteld. Je mag niet zeggenJohnson moordenaar, omdat hy een bevriend staatshoofd is. Maar niet van my. Wie onze nationale vrienden zijn. dat maakt het Neder landse volk zelf wel.uit". ..En wat zeggen de diplomaten0 Zy glimlachen en zeggen: diplomatie en politiek zyn iets anders dan moraalk Ik kan in de establishment van die school niet meer leven. Ik lig liever wakker van de honger dan van ge wetenswroeging. Het leven hier op aarde kan een hemel zijn. maar ze maken er een hel van". PAUL VAN BECKUM 'Van onze correspondent) DEN HAAG iGPDi De regering zal contact met andere landen zoe ken om de martelingen, die in Bra zilië worden gepleegd, in de VN bren gen. Dit heeft minister van Buiten landse Zaken Luns gistermiddag ge zegd in antwoord op verklaringen van enkele kamerleden uit oppositie- en regeringspart yen. Westerterp 'KVP», van der Spek »PSP». Bos 'CHU) en Visser «D'66». Ook heeft de regering voorgesteld zever zien te komen dat aan alle politieke ge vangenen amnestie wordt verleend ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de VN Uit inlichtingen was de minister gebleken, dat de Indianen in Brazi lië niet meer aan uitroeiing bloot stonden. Hun aantal liep momen teel weliswaar terug, maar dat moest worden geweten aan een dalend be volkingsoverschot. een verschijnsel dat ook ln andere landen 'Suriname) werd gesingnaleerd Van verscheidene kanten het men zich nogal kritisch uit over het functioneren van de buitenland se dienst. Verschillende diplomaten zouden door te geringe contacten met ons land het gevoel voor de Nederlandse realiteit verliezen, zo als de KVP'er Mommersteeg het uit drukte. Op sterke aandrang uit de kamer zal minister Luns in het kabinet be spreken of de hulp aan Roemenië de eerste keer dat een Oostblok-land by een ramp is geholpen —kan wor den uitgebreid. Daarby zouden voor al de gevolgen van de overstromin gen op lange termyn onder ogen moeten worden gezien. Kent u haar? Dat zou ook best kunnen. Op vele plaatse* Ie de Moara Shira Consulente met haar beauty-case al een bekende verschijning geworden. Bekend en gewaardeerd. Zij is het immers die zovele vrouwen in staat stelt de schoonheidsprodukten van Moara Shira regelmatig te gebruiken. En niet alleen de vrouwen. Want Moara Shira heeft produkten voor het hele gezin van baby tot oma. Ook voor meneer trouwens. De Moara Shira Consulente brengt die artikelen bij de klant thuis. Dat is gemakkelijk. Haar klanten kennen haar, want zij verricht haar werk in een vaste "sektor". Dat is een algebakend gebied waarin zij als enige de Moara Shira produkten levert. De Moara Shira Consulente komt iedere drie weken bij haar klanten op bezoek. Steeds weer met nieuwe voordelige aanbiedingen. Zij brengt cosmetica en toiletprodukten wan wereldklasse tegen zeer redelijke prijzen. Produkten die onvoorwaardelijk gegarandeerd zijn. Alleen Moara Shira durft dat te doen. Als u de Moara Shira Consulente nog niet kende weet a mi in ieder geval waarom die mevrouw met dat koffertje voor velen zo'n goede bekende is. DEN HAAG (GPD) Jhr. Sik- kinghe. de voorzitter van de raad van bestuur van VMF-Werkspoor verklaarde vannacht - na afloop van een vele uren durende vergade ring gisteren met de ministers Nelis sen 'Economische Zaken», Rooi vink (Sociale Zaken» en staatssecretaris Keyzer (Verkeer en Waterstaat dat de mededeling in de brief van minister Nelissen dat het bedrijf in Utrecht onrendabel zal blyven op losse gronden is gezegd. „Ik daag de minister uit te zeggen op welke gronden hy tot deze conclusie komt", aldus de heer Sikkinghe, die met na druk stelde dat er nog alle kansen zijn om het bedryf te redden De regering komt niet tegemoet aan het verzoek om toekenning van een algemene kredietgarantie, noch om de bestelling van ongeveer 70 ry- tuigbakken treinstellenper jaar ge durende vyf jaar te garanderen Tot oktober 1971 moet Werkspoor tachtig bakken afleveren, terwyl staatssecretaris Keyzer in beginsel ak koord kan gaan met een bestelling tegen „in beginsel" concurrerende pryzen (minister Nelissen: „iets ho ger dan concurrerende"» voor 60 ry- tuigbakken in de periode van medio 1971 tot medio 1982. Dit betekent dat er voor Werkspoor Utrecht voldoende werkgelegenheid zal zun in ieder geval tot oktober 1971 en waarschynlyk tot medio 1972 Dit kan temeer geconcludeerd wor den uit de mededeling van Jhr. Sik kinghe vannacht, dat VMF op ren dabele wyze tegen iets hoger dan con currerende pryzen de 60 bakken kan leveren. Ook de vakbondsleiders, die giste ren de hele dag in Den Haag be sprekingen voerden met de betrok ken bewindslieden, verklaarden vannacht dat deze ordergarantie vry positief kan worden opgevat. Minister Nelissen meent dat een ver- derdergaande hulpverlening aan het VMF-concern in stryd is met de Europese verdragen, wat by de heer Sickinghe de reactie ontlokte dat de EEG in Nederland precies andersom werkt als in andere landen. „U valt steil achterover als u de hulpverle ning ziet in het buitenland zo ver klaarde de voorzitter van de raad van bestuur. De VMF-directie bleek vannacht bijzonder verontwaardigd t« zyn over de weinig toeechikkelyke hou ding van de regering. De heer Sickin ghe: „Waarom moet er perse bloed aan de paal? De metaal-vakbondsleider Brussel verklaarde dat het resultaat van de besprekingen gisteren in ieder geval geleid hebben tot een positievere uit spraak van de regering over de or dergarantie van zestig rytuigbakken tot 1972. „Wy hebben daa.-mee dul- delyk tydwinst gekregen zo zei hy. De vakbondsleiders menen dat nu de tyd voor onderhandeling met de lei ding van het concern is gekomen om voldoende garanties voor d« werkge legenheid en de sociale voorwaarden te krygen aan de hand van het standpunt van de regering. De vakbonden hebben 'n claim voor een afvloeiingsregeling <de zogenaam de Kromhout-regeling» die vry gun stig is voor de wernkemers. maar die voor VMF vele miljoenen zal kosten, mee dat de VMF voor een derge- lyke-afvloeiingsregeling niets reser veert, terwyl minister Rooi vink ver klaarde tot grote tevredenheid van de vakbondsleiders, zo bleek achteraf dat hy dacht aan het vragen van een SER-advie6 over het verwezenlijken van een dergelyke „dure afvloeiingsregeling, zodat niet een geheel bdryf te gronde kan gaan als een der afdelingen gesloten zou moeten worden. Voorwaarden Tot verrassing van de heer Sickin ghe bleek minister Nelissen op het standpunt te staan dat' het VMF- concern spoedig .Ak denk aan een termyn van enkele weken") met een herstructureringsplan zal moeten ko- men. Bovendien heeft de regering de voorwaarde gesteld het instellen van een onderzoek door een organisatie bureau naar de beheersstructuur van het concern, waar by de VMF ver plichtte zich te houden aan de daar uit voortvloeiende afviezen. Op deze voorwaarde wil minister Nelissen de 30 miljoen gulden financieringsmid delen garanderen. Met betrekking tot Stork Hengelo I deelde minister Nelissen desgevraagd mee dat door de kredietgarantie de puroduktie van kunststof maohines »1 »'hoev,n t* lopen,De ministers Rooh ink en Ne- terwijl voor de machinefabriek .tor- ussen „,ioop van de bespre- nesmet de eleklricltetUmaatschap- kingen over VMF-Werkspoor pyen een afspraak is gemaakt de in eerste Instantie opdrachten aan me Stork Hengelo, zullen worden ge- binnenlandse bedryven, en met na- i gund.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7