„Volgend jaar f. 900.000 en dit jaar de helft" OPROEP no. 15 van lijst 2 K.V.P. DE LEiD' SE Structuur-commissie Leidse Universiteit Opstelling voor morgen ...EN DE VROUW DIE KIEST EEN VROUW 11 STEMT LIJST TWEE NUMMER ACHT STEMT K.V.P. LIJST TWEE B/i/iD PARTIJ v.d. ARBEID Bij verkiezingen op de Leidse Middelbare Scholen behaalde de PSP 51%! Vroegertje in raad voor raadsverkiezing WETHOUDER HARMSEN OVER HET LEIDS MILJOEN VAN WITTEVEEN: STEMT mevrouw M. Gardeniers-Berendsen No. 8 Postduivennieuws DINSDAG 2 JUNI 1970 PAGINA y- LEIDEN Dit is het elf tal dat morgen de strijd met de Leidse kiezers aanbindt. Vandaag als laatste herinne ring de opstellinghet elf tal van lijstaanvoerders, die per lijst de meeste rode stip pen achter hun naam zullen krijgen. Rechts bovenin het gehei me wapen" van Kabouter- stad Leiden, welke groepe ring, die geen politieke par tij wil worden genoemd, ha'.r gezicht wil laten zien als to taliteit. V/ettelijk voorge schreven is één kabouter als nummer één op de lijst ge komen: mevr. Heemskerk-v. Wijck. Ze gaat met haar me de-inwoners van Oranje Sleutelstad schuil achter het kabouterbeeldje. vandaag evenals de tien lijsttrekkers op foto's LD/Holvastge portretteerd. Naast de kabouter de ern stige blik van Boerenpartij leider Nijssen. Verder boven in de vier zittende wethou ders. die als lijsttrekker op treden, v.l.n.r. mevr. Den Haan-Groen (VVD), Menken (KVPi. Sannes <DS%70) en Harmsen (prot chr.t. Mevr v. d. Blom-Vijlbrief van de CPN vormt in de lin kerkolom de schakel met de lijstaanvoerders van de vier partijen, die samen het Leids Progressief Akkoord zijn aangegaan. Om de dames bij elkaar te houden onder mevr v. d. Blom eerst mevr. Ker- ling-Simons (PvdA). Vervol gens twee gebaarde gezich ten. die van Amptmeijer 'PSP) en Schepel 'PPRi. D'66-er Oosterman sluit de portrettengalerij Behalve mevr. v. d. Blom, die niet wilde, zijn de idealen van de lijstaanvoerders uit voerig geschetst in de poli tieke portretten van het LD. Om het u gemakkelijk te ma ken: bij bijna allemaal staat oplossing van de woningnood nummer één. (Van onze raadsverslaggever LEIDEN Uitgaande van de in de door de raad vastgestel de begroting voor dit jaar opgenomen ramingen voor de alge- me ne uitkering uit het gemeentefonds, betekent het wetsvoor stel tot wijziging van de financiële verhouding voor Leiden een vermeerdering van inkomsten van rond f 900.000,-, welke verhoging eerst in 1971 volledig zal worden verkregen. Dit jaar zal Leiden slechts een gedeelte van dit bedrag kunnen ontvangen, wat de stad 4,5 ton oplevert. Deze berekening van het college legde wethouder van financiën Harmsen de raad gisteravond voor in antwoord op vragen van PvdA-er Den Dubbelden over het op een WD-verkiezingsbijeenkomst door mi nister van financiën Witteveen voor geschotelde miljoen extra voor Lei den. Het raadslid had deze vragen schriftelijk gesteld (LD van zater dag». De wethouder zei, dat bij deze be rekening in aanmerking moet wor den genomen, dat de minister zich heeft gebaseerd op de thans be staande uitkeringen. Deze zouden belangrijk hoger zijn als niet in het j gemeentefonds in verband met de I voorgenomen wijzigingen in de sohaalbedragen zou zijn gereserveerd pn indien de nieuwe regeling niet bijzonder gunstig zou zijn uitgevallen i voor de allergrootste gemeenten. De uitkeringen aan deze grote steden gaan ten koste van het gemeente fonds en dus mede ten koste van ge meenten als Leiden, aldus de wet houder, die in antwoord op verdere vragen puntsgewijs zei: Colleges Inderdaad aal niet alleen het zit tende college, maar ook het nieuwe er naar moeten streven de regering de ogen te openen voor de specifieke problemen van Leiden en de hier mee vergelijkbare gemeenten. Het zittende college is thans begonnen aan het voorbereiden met een aantal gemeenten in het westen van het land van een onderzoek naar de vraag op wekle punten hun proble men gemeenschappelijk zijn. Inzake een bijdrage in de even tuele subsidie ter zake van het open baar vervoer doen B. en W. alles wat in hvn vermogen is. Evenwel kan van een rijksbijdrage eerst sprake zijn als de gemeente reeds zou subsidiëren Gelet op de uitlatingen van de beide ministers willen B. en W. niet verhelen, dat zij positieve verwach tingen hebben gewekt wat betreft de binnenstad. Het is evenwel nog veel te vroeg om deze in een getal uit te drukken. Volkstuiner Wethouder Piena van openbare werken zei in zijn antwoord op vra gen van de heer Van Baaren (PvdA) om., dat de zorg van hef gemeenschappelijk toegangspad tot de volkstuincomplexen Roomburg en Oostvliet geen gemeentelijke zaak is maar één van de Leidse Bond van Amateurtuinders In de vacature, ontstaan door hei overlijden van de Jieer Fakkel (DS '70> benoemde de raad in de com missie voor de inrichtingen Ende geest de heer Verboom (PvdA) ADVERTENTIE Verfijn In het wetsontwerp is ook een nieuwe verf ijningsregeling voorge steld wegens slechte bodemgesteld heid, waarvoor Leiden niet in aan merking komt. Evenwel is hier spra ke van een voorlopige regeling, die blijkens een uitdrukkelijke en recente mededeling van de ministers van Financiën en Binnenlandse Zaken nog gewijzigd zou worden. Tenzij de minister in samenwerking met zijn ambtsgenoot van Binnenl. Zaken het voornemen zou hebben de in het vooruitzicht gestelde verfijningsrege ling bodemgesteldheid reeds terstond zou wijzigen, zou dit voor de ge meente ook terstond van betekenis worden. De mededelingen van de ministers hebben bij B. en W. de hoop doen leven, dat Leiden alsnog voor deze verfijning in aanmerking zal komen. B. en W. delen de op de WD- bijeenkomst uitgesproken mening van de heer Portheine, dat de regering, in het bijzonder de raad voor de ge- meentefinanciën. een verdergaand onderzoek naar mogelijkheden voor verfijning zou dienen in te stellen. B. en W. hebben in het verleden' en doen thans nog alles wat in het ver mogen is om de regering op de mo gelijkheden tot verfijning te wijzen. Thans gebeurt dit nog met het on derzoek in de oude binnensteden. ADVERTENTIE ook in de gemeenteraad IEDEREEN kiest EEN VROUW I 11 DE JUISTE VROUW Een gewillig oor, een overtuigend woord èn de DAAD I STEMT MORGEN Mevr. COBIE MENTINK—v. d. KLAAUW met raad en daad voor U paraat. LEIDEN De president-curator van de Leidse Universiteit prof. dr. P. Muntendam installeerde gister middag tijdens een korte bijeenkomst in de ontvangstzaal van de Academie de Universitaire Structuurcommissie Deze commissie, waarin convent van hoogleraren en lectoren, wetenschap pelijke staf, technisch-administratie- ve staf en studenten paritair verte genwoordigd zijn, is uit deze vier geledingen zelf voortgekomen en om vat geen vertegenwoordigers van cu ratoren. De oommissie is haar eigen opdrachtgeefster Prof. Muntendam herinnerde in zijn korte toespraak aan de reeds tijdens de bezettingsjaren opgekomen plannen tot herziening van doelstel ling en structuur van de universitai re gemeenschap. Na de bevrijding zijn aan deze pogingen de namen van Van der Pot. Reinink en Cals nauw verbonden geworden, evenals in het jongste verleden die van Maris. Cals slaagde er niet in het parlement te overtuigen van de noodzaak, de vor ming tot maatschappelijke verant woordelijkheid een centrale plaats te geven in de universitaire doelsteling en de moeizame tweeledigheid van het universitair bestuur door een soe peler systee mte vervangen. In die richting ging Maris wel, maar deze hield ln zijn ontwerp onvoldoende rekening met het inmiddels opgeko men streven naar democratisering. De gebeurtenissen van de voorzo mer vorig jaar hebben daarna geleid tot het gesprek in Aerdenburg, waar uit de thans geïnstalleerde structuur commissie is voortgekomen. Prof. Muntendam achtte dit een gunstige ontwikkeling, vooral omdat deze toont, dat men weldoordacht te werk wil gaan en niet koste wat het kost snel tot een compromis-opl066ing wil geraken. Niettemin moet de commissie inzien, dat compromissen in zaken als deze niet te vermijden zijn. Cura toren zullen, hoewel zij geen opdracht aan de commissie hebben gegeven noch in de werkzaamheden deelne men, alle hulp bieden die nodig is om een vruchtbare arbeid mogelijk te maken. De president curator toonde tot slot veel waardering voor het om vangrijk en gedegen voorbereidende werk van prof. mr. H. H. Maas en drs. D. L. Couprie. De installatietoespraak werd be antwoord door het commissielid prof. dr. P. A. H. de Boer, die er aan her innerde dat er tevergeefs sterke aan drang was uitgeoefend door hoogle raren en wetenschappelijke staf om een vertegenwoordiging in de com missie te aanvaarden. Hij zag als eerste taak voor de commissieleden, elkaar en eikaars standpunten te le ren kennen en eerbiedigen, teneinde daarna de vorm te construeren waar in onderwijs en onderzoek onder op timale condities kunnen plaatsvinden. In de commissie hebben zitting na mens het convent van hoogleraren en lectoren prof. dr. P. A. H. de Boer. LEIDEN De postduivenvereni ging „Het Oosten" hield een wed vlucht vanaf Corbeil over een af stand van 420 km. In Concours 215 duiven. Eerste prijsduif 12.38 uur. laatste om 13.44 uur. Uitslag: 1. P Juffermans, 2. D. de Boer. 3. 11 T. Bouwman, 4. H. v. Schalk, 5, 8. 13. I. Mooten, 6, 10 D. Koet. 7. J. Smits. 9. 12 W. v. Klink. 14. C. Vesseur, 15. S. Schoeman. De Leiderdorpse postduivenvereni ging „De Rijnklievers" hield even eens een wedvlucht vanaf Corbeil. concours 214 duiven. De uitslag: 1. 4. A. v. d. Dop en Zn., 2. N. Hooger- vorst, 3. D. Zwaan. 5. J. Brugman, 6 J. v. Leyden, 7. C. M. van Dam, 8 J. v. d. Wal, 9 N. v. d. Linden, 10 C. v. d. Pluim. Postduivenvereniging Columba hield een wedvlucht vanaf Pont St. Maxence. In conoours 97 duiven. Af stand 344 km. De uitslag luidt: 1. 5, 7. 8. J. Siera, 2. N. Noordervliet, 3. 6, 10. J. Rozier, 4. 9. R. de Graaf. ADVERTENTIE Voor onze belangen kiezen wij voor de prof. dr. W. Eizemga. prof. mr. F. J. M. Feldbrugge en prof. mr. Th. Koop- mans. namens de wetenschappelijke staf drs. D. L. Couprie. mr. A. W. Kist. mevr. drs. P. E. M. Lfjphart- Hermans en dr. J. van Steveninck, namens het collectief van de techni sche en administratieve staf de heren L. F. Molle, J. A. Tasseron, dr. S. J. Roorda en F. G. M. Klemhans en namens het collectief van studenten de heren F. Bisschoff van Heems- kerck, H. van Dam, D. Sonneveld em W. W. Timmers. ADVERTENTIE Wi« zegt dat de PSP een kleine portij is 1 Je houdt het als raadsverslaggever niet voor mogelijk, maar de I Leidse raad stond gisteravond om negen uur buiten, waar het (nog) licht was. Goed, de agenda was weinig spectaculair en er werd eigen- lijk geen woord aan gewijd, ook al doordat B. en W. het voorstel om Wassenaar toe te laten tot de gemeenschappelijke woonwagenrege ling aanhielden voor nader beraad. O.a. DS '70-er Versnel wilde er over praten en hij had dat via de krant aangekondigd. Gisteravond vertelde hij onder de koffie enkele moties in zijn zak te hebben, die er voorlopigin bleven. Duidelijk was, dat er een verkiezingsavond was van de bij de raadsverkiezing met één programma samenwerkende KVP en prot. chr. partijen. Om even over acht hield ds. Kret het voor gezien en een half uur later ging wethouder Menken nadat de voorzitter enkele agendapunten om zijnentwil had omgewisseld. Alleen wethouder Harmsen bleef tot het einde. Hij als derde spreker aangekondigd op de verkiezingsbijeenkomst moest wel om als wethouder van financiën een raadslid van antwoord te voorzien. Wie politiek vuurwerk had verwacht, had het mis. Kennelijk werd dat niet verwacht, want de publieke tribune tegenwoordig aardig vol bleef matig bezet. Het leek even een politiek gevecht te worden, toen PvdA-voorman Van Aken bij het begin een motie indiende om gedeputeerde staten te vragen om een oordeel over de begroting voor dit jaar (naar aanleiding van voor kennisgeving aangenomen ont houdingen van goedkeuring aan drie raadsbesluiten inzake Ende geest). Wethouder Harmsen ontraadde de motie, omdat z.i. GS dan gedwongen worden een beslissing te nemen, die zal zijn: begroting niet goedkeuren De wethouder onthulde, dat er nu besprekingen met „Den Haag" zijn, die misschien tot resultaat leiden. Hij heeft er hoop op en bij deze hoop hij zei het letterlijk legde Van Aken zich neer, toen de wethouder toezegde, dat er een ander stuk zal worden opgesteld om Den Haag duidelijk te maken, dat de nieuwe raad bijzonder moeilijk start met de huidige financiële problemen en verhouding, en dat de motie discussiestuk zal zijn in de deze week te houden commissievergadering van financiën. Nog meer hoop. Die van burgemeester v. d. Willigen, dat de advies raad voor de binnenstad nog vóór september in de raad komt (in antwoord op Van Aken En van wethouder Piena, dat deze maand een informatieve avond voor de raad over de Merenwijk wordt ge houden (ln antwoord op mevr. Kerling 'PvdAi Zelfs Amptmeijer (PSP) legde zich neer bij een voorstel van de voorzitter, die hem een interpellatie over huurdersbescherming door de politie <o.a. met betrekking tot de Kolfmakersteeg 13) ontraadde, omdat hier wat de behandeling van dergelijke zaken betreft geen taak ligt voor de burgemeester, maar voor de justitie. Amptmeijer zag af van zijn interpellatie maar hield zich het recht voor erop terug te komen toen de voorzitter toezegde zelf over deze zaken met de officier van Justitie te gaan praten en hiervan mededeling te doen aan de raad. De PSP-er geloofde kennelijk niet meer in de haalbaarheid van zijn interpellatieverzoek, toen hij verzuchtte, dat de burgemeester toch meer invloed heeft op de raad dan hij zelf. Hij liet nog één ballonnetje op: Mag ik mee naar de officier? Dat weigerde de voorzitter om geen precedent te scheppen: Ik ga niet met een raadslid op stap. Kennelijk wilde hij wel met de héle raad op stap, want hij las een uitnodiging voor om met de raad te gaan kijken in het deze avond geopende Wiener café op de Stationsweg. „We hebben ge antwoord. dat er raad is, maar nu het nog pas negen uur is probeerde de burgemeester. Geen politiek vuurwerk dus. Zat het er niet in of zijn de raads leden en politici net zo moe van de verkiezingsvoorbereiding als een stads-redacteur-raadsverslaggever? Die heeft met politici gemeen het nooit goed te doen. De al kalende, maar als raadslid piepjonge heer Verboom (PvdA» maakte van de koffiepauze gebruik om zijn misnoegen uit te spreken over een z.i. sarcastisch stukje in het LD van gisteren aan het adres van het Leids progressief akkoord. Het is waar, de politieke partijen zijn bij deze raadsverkiezing misschien iets anders aangepakt dan gebruikelijk was. Dat was alleen al om de aandacht op deze verkiezing te vestigen. Eén ding staat voorop: bij de burgerij interesse wekken voor de plaatselijke politiek, zodat die burger komt stemmen. Omdat ook een verslaggever moe wordt, vergeet hij weieens wat. Eén van die dingen is de zienswijze op het onderwijs van de toe komstige PvdA-fractie, vorige week onder woorden gebracht door kandidate mevrouw Van Seters. In het kort gezegd gaat zij, gerug- gesteund door een werkgroep, uit van deze punten: schooladviesdienst moet zich richten op schoolzwakke kinderen en hun gezinnen, concrete analyse (met behulp van universiteit), waardoor pro bleemscholen en -kinderen voor de begeleidende instanties her kenbaar zijn, steun aan aanvragen van kleuterscholen tot openstelling voor 3-jarigen, speel-leerklassen op die scholen, waar grootste moeilijkheden zijn bij overgang van kleuter- naar basisonderwijs, schooltesten vanaf eerste leerjaren van basisonderwijs. Tenslotte nog enkele punten uit het programma, dat de PSP heeft opgesteld als aanvulling op het PAK-programma (niet vergeten, maar door drukte gewoon blijven liggen) reinigingsdienst gratis voor huisvuil, Merenwijk voor Leidse woningzoekenden, oprichting gemeenschapsbouwbedrijf, geen goede huizen weg voor verkeer, vordering van langer dan 3 maanden leegstaande hulzen (zo niet, dan soepel tegen krakers), afsluiting binnenstad voor personenauto's en subsidiëring NZH (met inspraak gemeente), Witte Singelgebouw universiteit op nieuw ter discussie in raad. Het zijn stukjes uit een puzzel, die de raad ln de komende vier jaar moet gaan leggen. Wie hieraan deelnemen, weten we na de verkie zingsdag van morgen. Het staat natuurlijk donderdag allemaal ln het LD, maar wie het eerder wil weten, kan morgenavond ln de Stadsgehoorzaal terecht, waar tien van de elf aan de verkiezing deelnemende partijen een bijenkorf vormen (de CPN doet alleen niet mee). In de zalen zal ernstig over politiek worden gepraat, via een Intern tv-circuit zal ik proberen ernstige gesprekken met poli- teke voormannen te houden, maar maakt u zich niet ongerust wie geen ernst wil, kan in de grote zaal dansen Als velen komen, wordt het een verkiezingsfeest. Voor het stemmen en deze politieke nabe trachting dit overgenomen advies: kom op! HANS MELKERT.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3