Personeel Werkspoor mokkend aan 't werk [N PERU NA BEVING OOK WATERVLOED VVD lijst 4 Rakettenaanval van Arabieren op stad Beissan S.G.P. Met mevr. den Haan LEIDEN EEN STAD OM IN TE LEVEN STEMT Reeds vele duizenden doden Directie en ondernemingsraad blijven hopen Twee vlagen Iets hogere temperaturen Stof en kou NS Nr. 8 van lijst 3 Ir. M. HOUTMAN Gouverneur Debrot per 1 juni weg ©ue/ teutüö "Opgericht I maart 1850 DINSDAG 2 JUNI 1970 No. 34007 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bU vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507 LIMA (AP, AFP) In de Zuid- merikaanse staat Peru bestaat e vrees, dat het aantal doden r ingevolge van de enorme aard- eving, die zondag het noorde- jjke deel van het land heeft ge- roffen, misschien wel dertigdui- end zal bedragen. Men is vooral iep bezorgd over het wegslaan an de natuurlijke waterkeringen een of meer hoog in de Andes elegen meren. Daardoor zijn mo- elijk ware zondvloeden de dicht- evolkte vallei van Huaylas bin- engedrongen. De burgemeester van de Peruaan- stad Huaraz heeft bekendgemaakt it meer dan duizend inwoners van stad zijn omgekomen; de stad is 5or de aardbeving voor 95 procent >r woest. De overlevenden, die zich a 8^» de openbare pleinen hebben ver- imeld, hebben letterlijk gebrek aan i 9-|les. Over de situatie in naburige laatsen kon de burgemeester van juaraz niets zeggen, omdat de ver in dingen zijn verbroken. De president van Peru, generaal elasco, is met zijn premier en zijn OOBinisters van Defensie, Marine en (ichtvaart naar Chimbote (aan de ■•ordkust van Peru) vertrokken. De- havenstad is gedeeltelijk verwoest r zouden tweehonderd doden zijn iteld. Een amateur-zender uit de stad iraz meldde, dat die stad is getrof- m door twee vlagen van natuurge- Cld: eerst door de aardbeving en irvolgens door een golf van water It het gebergte, nadat een waterke- bg van een van de ijskoude meren in de Andes bezweken was. Vol- ins een piloot, die na dit bericht )ven de stad vloog, is Caraz ver- De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: oude nacht met plaatselijk nacht- irst. Morgen droog en zonnig weer et weinig wind en iets hogere tem- sraturen dan vandaag. Woensdag 3 juni Zon op: 04.25 uur, onder 20.52 uur. iaan op: 03.17 uur, onder 21.03 uur. Hoogwater te Katwijk: 2.24 en 14.52 ir, laagwater 10.34 en 23.01 uur. nummer bestaat uK 18 pagina'* anderd in een meer Red dingsploegen zijn er nog niet in ge slaagd de stad te bereiken: de we gen over land zijn versperd door aardverschuivingen. Om die reden is een parachutistenbrigade van het le ger ingeschakeld voor hulp aan Hua raz. Behalve militairen zullen ook artsen en geneesmiddelen worden neergelaten. Een marine-opleidings schip zal naar Chimbote. 400 km ten noorden van Lima. vertrekken. Het zal dienst doen als ziekenhuis. Vele slachtoffers lijden aan de ge volgen van inademing van stof toen zij begraven lagen onder ingestorte gebouwen. Voorts hebben duizenden daklozen longontsteking opgelopen, aangezien zij zonder enige dekking de koude winternachten in de open lucht moeten doorbrengen. Uit Chili is intussen een vliegtuig met 1500 dekens, vaccine, antibiotica en an dere noodvoorraden gearriveerd. Vanochtend werd een tweede vlieg tuig uit Chili verwacht, eveneens met hulpvoorraden. Tot de vele steden in Peru die door de aardbeving van zondag geheel of gedeel telijk zijn verwoest behoort Huarmey. Op de foto: enige overlevenden temidden van de ruines van de stad, die na genoeg geheel van de aard bodem is weggevaagd. Pilo ten, die over het rampgebied hebben gevlogen, meldden, dat sommige plaatsen totaal verdwenen zijn. ADVERTENTIE (flutV* vandaag naar het bedrijf zijn geko men „Als u denkt dat wij dicht gaan. dan moet ik u teleurstellen, want dat zal beslist niet gebeuren." zei de heer Rhede van der Kloot. Hy bracht verslag uit van de maandag in Den Haag gevoerde besprekingen en liet het Werkspoorpersoneel we ten dat de VMF beslist niet akkoord kan gaan met de tekst van de rege ringsnota. Hij ontkende ten stelligste dat een onderzoek zou hebben aangetoond dat er geen perspectieven meer voor Werkspoor in Utrecht zijn. Een dergelijk onderzoek is niet in gesteld, zei de heer Rhede van der Kloot. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Tot grote verontwaardiging van de raad van bestuur van VMF/Werkspoor heeft minister Nelissen gisteren in een brief aan de Tweede Kamer verklaard, dat binnen dit concern bepaalde activiteiten (met name van Werkspoor te Utrecht) verliesgevend zijn geworden en niet meer rendabel zijn te maken. Hij voegde er bovendien aan toe- de regering acht het in het alge meen niet op de weg van de over heid liggen steun te verlenen aan het in stand houden van niet rendabele activiteiten. Daartegenover staat dat de regering wel bereid is een krediet garantie te verstrekken van 30 mil joen gulden voor de produktie van dieselmotoren in Amsterdam en van kunststofmachines in Hengelo. Bo vendien zal de renteoverbruggings- regeling die voor de scheepsbouw geldt ook gaan gelden voor de produktie van scheepsmotoren. De laatste hoop van de onderne mingsraad van Werkspoor Utrecht voor het voortbestaan van de afdeling rollend materieel is na de teleurstel lende regeringsverklaring van giste ren gericht op de Kamerdebatten die vanmiddag over de situatie by VMF/ Werkspoor worden gehouden. De ge kozen leden van de ondernemings raad zijn van plan deze debatten bij te wonen. Teleurstelling Gisteren werd de ondernemings raad door de directie van Werkspoor ingelicht over de resultaten van de besprekingen in Den Haag. „Teleur stellend". zo vatte Nol de Jong. voor zitter van de ondernemingsraad, de regeringsbeslissing samen na een ver gadering van ruim anderhalf uur met de directie. ..Persoonlijk ben ik. ten zij er in de Kamer heel veel gebeurt, niet erg optimistisch gestemd". Het personeel van Werkspoor is vanochtend mokkend en druk discus siërend aan het werk gegaan, na dat het in de kantine kennis had ge nomen van de resultaten van het in Den Haag gevoerde overleg. Nol de Jong kon het personeel nog geen ad vies geven wat op dit moment verder moet worden gedaan. In overleg met de vakbonden en de onderneminesra- den van de andere VMF-bedrüven bepaalde de ondernemingsraad van Werkspoor zyn standpunt vandaag nader. „We zullen moeten proberen steun van buiten te krijgen", aldus de heer De Jong. Ir. E. E. van Rhede van der Kloot, bedrijfsdirecteur van Werkspoor in Utrecht, die stilzwijgend door de 2000-koppige Werkspoorbevolking werd begroet, liet in de kantine weten dat hy zich kon voorstellen met welke gevoelens de arbeiders ADVERTENTIE (Erger m niet aan onze oranje etickere, we halen zo ook weer weg\ Met betrekking tot de overneming van een deel van de afdeling rol lend materieel door de Nederlandse Spoorwegen, zei de heer Rhede van der Kloot, dat deze gesprekken in derdaad zyn gevoerd. Hy onder streepte de suggestie van de burge meester van Rotterdam, de heer Thomassen. „Wanneer de gemeenten Amster dam, Rotterdam en Den Haag sa men met de spoorwegen Werkspoor benaderen, zyn er perspectieven voor het Utrechtse bedrijf", zei bur gemeester Thomassen vandaag in een krantenartikel. „Er is door de regering niet aan de gemeentebestu ren gevraagd om opdrachten voor trams en metrotreinen zo mogelijk tesamen met de NS in ry en gelid te plaatsen om tot een geregelde stroom van orders bij te dragen. Vanochtend om elf uur zijn de president van Ivoorkust en diens echtgenote voor een drie daags officieel bezoek op het Cen traal Station in Amsterdam aan gekomen. De heer en mevrouw Houphouét-Boigny werden ver welkomd door Koningin Juliana. De republiek Ivoorkust werd tien jaar geleden onafhankelijk van Frankrijk. President Hou- phouét-Boignysindsdien presi dent, is de nestor van de staats hoofden van de met de EEG geassocieerde Afrikaanse landen. BEISSAN, TEL AVTV, CAIRO. WASHINGTON (Reuter. AFP) De strijd in het Midden-Oosten heeft gisteren een nieuwe wending gekre gen met 'n door Arabische guerrilla strijders uitgevoerde raket-aanval op de stad Beissan in het noorden van Israël. Een Israëlisch schoolkind werd gedood en vijf anderen werden gewond van wie één ernstig. Ook drie volwassenen liepen verwondingen op. De raketten van het type-Katjoesj a werden vanaf Jordaans grondge bied afgevuurd en kwamen in het centrum van de stad neer. Twee schoolgebouwen en enkele huizen liepen zware beschadigingen op. Onmiddellijk na de aanval kwam hét antwoord van Israël. Steeds weer nieuwe formaties straaljagers stegen op om het Jordaanse gebied ten noorden onder vuur te nemen. Ook de Israëlische artillerie kwam in actie en ooggetuigen meldden zware explo sies op Jordaans gebied en dat na enige tijd grote rookkolommen op stegen die tot in een verre omtrek waren te zien. Met name in het ge bied van Irbid werd het artillerie vuur door het Jordaanse leger be antwoord. Volgens waarnemers in Tel Aviv hebben de Israëliërs de raketaanval zeer ernstig opgenomen, vooral ook omdat hij is uitgevoerd zo kort na de aanslag op de Israëlische schoolbus langs cle Libanese grens waarbij 12 personen, onder wie acht kinderen, werden gedood en 20 kin deren gewond. De 12.000 inwoners tellende stad Beissan ligt tegenover het geberg te van Gilead in Jordanië en is in de afgelopen twee jaar al vaak het doelwit geweest van aanvallen van Arabische guerrillastrijders. Het is een van de oudste steden van Israël. Na de gelsaagde Egyptische com mando-aanvallen afgelopen zaterdag en de daarop gevolgde hevige luch- en artillerie-gevechten langs het Suezkanaal hebben Israëlische straaljagers gisteren opnieuw uren lang aanvallen op Egyptische stellin gen langs het kanaal uitgevoerd. Vol gens een woordvoerder in Tel Aviv keerden alle toestellen behouden te rug. ADVERTENTIE LUST PROT. GROEPERING. DEN HAAG (ANP) Met ingang van 1 juni is aan gouverneur mr. N. Debrot van de Nederlandse AntUlen eervol ontslag verleend. Drs. B. M. Lelto zal hem opvolgen. Drs. B. M. Leito werd op zes fe bruari 1923 op Curacao geboren. In 1938 vertrok hij naar Nederland. In september 1945 begon hij zyn studie aan de economische hogeschool in Tilburg. In december 1950 legde hij met goed gevolg het doctoraal exa men economie in bedrijfseconomi sch richting af. Sinds november 1951 was drs. Leito in Antilliaanse over heidsdienst. Uit het Leidsch Dagblad van 1 Juni 1870: Het officieel programma, uitgegeven door de commis sie tot regeling van de mas kerade. heeft heden bij den uitgever Jacs Hazenberg Cz. het licht gezien. De optocht vangt des namiddags te 4 uren aan. Burgemeester en Wethou ders alshier, gezien het adres van L. B. Zeïlstra, koopman alhier, betreffende het ver zoek om het pakhuis aan de Nieuwstraat, tot magazijn van randstoffen te mogen inrichten, delen mede dat bezwaren hiertegen kunnen worden ingebracht ten raad- huize op 2 juni a.s.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1