NOS niet op \zteken Stadion een oven velden meer na 9 augustus Kurt T schenscher oefende merkwaardig gezag uit Verkeer naar stadion zat nu al muurvast Uitspraak Pele denkt aan gezin Verraste Russische coach over Mexico: "Zij hebben meer capaciteiten dan ik vermoedde Zwarte markt Russen hadden alles tegen PROFCLUBS ACHTER KNVB Wiskundige patronen Gerus ts tellend ma te riaa l Voor de armen Langdurig balbezit PAGINA J LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever Fred Racké) MEXICO CITY (GPD) Albert Shesternev strompelde ten- tte uit de oven, die het Azteken-stadion bij een tempera- ur van 36 graden was geworden. De Russische aanvoerder d zich volkomen leeggespeeld: het openingsduel van het we- dtoernooi, dat onder bizarre omstandigheden plaats grijpt, s de 29-jarige bijna teveel geworden. „Dit", sprak hij drie -artier later, „is een opgave, die men slechts zelden vol- >ngt als een voetbalcarrière zo lang duurt als de mijne, ►xico is voor jongere spelers, die bovendien minder verant- ording te dragen hebben dan ik". De verantwoording, die h veel verder uitstrekte dan de organisatie van de verdedi- ig te velde, de leiding bij de „vriendelijkheidsactie", die de ssen met handen schudden en helpen-bij-opstaan nadruk- ijk voerden. Want Albert Shesternev, de strakke militair, 1 méér gedaan dan alleen maar overeind blijven en impro- eren tijdens wilde Mexicaanse aanvalsacties. lbert Shesternev had óók in de rij gestaan, toen Mexico's president z Ordaz zich tijdens een langdurige ceremonie in de brandende de uitvoerders van de ouverture liet voorstellen. Shesternev moest x wel staan, als aanvoerder, maar hij was meteen de enige van manschappen, die later namens Rusland kwam voetballen. Want ilands Katsjalin, de oude tactische meester, had zijn b-formatie de ceremonie laten deelnemen en het „ware" elftal voorlopig in koele catacomben van het stadion gelaten. Een brokje tactiek, niet misstaat in de professionele voetbalwereld, waarvan toch de Russen deel uitmaken. Tegelijk ook het enige min of meer laagde plan, dat tevoren gemaakt kon worden, want alles in het eken-stadion diende verder aan een soort toeval te worden over- iten. [atsjalin: „Natuurlijk kende ik de spelers van Mexico wel onge- t. En hun sterkte. Maar niemand kon verder rekenen met alle lere factoren, zoals de invloed van het publiek en vooral de hitte, laatste vooral heeft nadelig op ons elftal ingewerkt. Mijn spelers nen meer, dan ze nu hebben laten zien. dat verzeker ik u h is mij de wedstrijd, en vooral het resultaat, niet tegengevallen, reer gezien de omstandigheden. Ik werd daarnaast toch ook nog verrast door de Mexicanen zij hebben meer capaciteiten dan rermoedde". rat wel een beleefd, maar nauwelijks feitelijk commentaar mocht fen. Want Rusland hield zich slechts staande met behulp van reer de bijna wiskundige patronen, die men daarginds in het jtbal heeft gebracht. Uitgezonderd wellicht de jonge Muntian, de op wat breder terrein improviserende Asatiani miste de ploeg t aantal kundige individualisten, die tegenover de Mexicaanse ïten tegenaanvallen hadden moeten beramen. En dat gebrek kan alleen op de hitte worden afgeschoven. Trouwens, verklaarde (fc Katsjalin zelf: „Na de rust ging ons tempo verdienstelijk om- ig daar bleken toch nog wel mogelijkheden voor aanwezig"? tgeen inhoudt, dat toen andere mogelijkheden onbenut bleven, t grote vreugde van de Mexicaanse coach Cardenas, die naast alle rdreven lof voor een aantal van zijn spelers, zoals bijvoorbeeld de iwelijks beproefde goalie Calderon, nog wat nuchterheid in zijn •klaring mengde met een: „Ik ben niet ontevreden. Van de Russen tl ik meer verwacht, maar ik heb wel ingezien, dat ik in die ko- nde wedstrijden betere aanvallers, betere schutters vooral moet .tellen. Nu hield ik het op een physiek sterke ploeg, die de harde jssen moest weerstaan". )e harde Russen, die overigens voor Sir Alf Ramsey via de beeld- i geruststellend materiaal aanvoerden: „Het was geen goede Istrijd, méér wil ik er niet van zeggen. Maar ik was wel verrast de Russen na rust niet terugvielen, integendeel. En dat was r mij een bewijs, dat het voor Europese ploegen mogelijk is zich elijk aan de omstandigheden aan te passen. Alleen moeten we nu uurlijk wel twee dagen wachten op de volgende wedstrijd om te nen zien of de inspanningen geen diepgaande sporen hebben tergelaten". Waarna Sir Alf zich weer bepaalde tot de feiten van dag in Gualalajara. waar men omstreeks vier uur in de middag thermometer op een veertig-graden-stand uit de zon haalde, nsey zond toen zijn a en b formaties voor een onderlinge partij Jalsico-stadion binnen, onderwijl weer eens een typisch-Engelse tsteek in de richting van het gastland plaatsend: „Dit veld is van inferieure kwaliteit. Veel te droog, te hard, veel te veel effect en waanzinnige situatie, dat één helft constant in de schaduw ligt as de andere in de felle zon. Je voetbalt van licht naar donker en \|ersom". Wat vervolgens de beide ploegen gedurende een kwartier en. met een 0—0 resultaat. Op zich zegt dat niet veel. zomin als daags tevoren door de b-ploeg geboekte 31 overwinning, met e goals van Osgood en Banks als voortreffelijk sluitstuk van de irves. Het blijft, in Gualalajara, gissen naar de formatie, die Ram- morgen tegen de Roemenen laat aantreden. Al kan het worden genomen, dat de ploeg dezelfde zal zijn die de coach nu al ele malen onder de noemer „a" liet opdraven: Banks, Newton, Mullery fevt. Stiles), Labone, Moore, Lee, Ball, Charlton, st en Peters. Wat weer inhoudt een uiterst sterke middenveld- itting en geen „buitenspelers". Beleefd kijken de Mexicaanse president Gustavo Diaz Ordaz middenen F IF A-president Sir Stanley Rouss tiaar de trossen ballonnen die bij de openings plechtigheid de duiven vervingen Links op de foto de voorzitter van de Mexicaanse voetbalbond. AMSTERDAM <ANP» Tydens de zaterdag in het Amsterdamse ho tel Krasnapolsky gehouden alge mene vergadering van het betaal de voetbal van de KNVB hebben de afgevaardigden zich unaniem achter de beslissing van het sectie- bestuur gesteld: geen nieuw con tract met de Nederlandse Omroep- stichting. nu deze instantie niet in staat is aanmerkelijk meer dan 250.000 gulden te betalen, zoals dit jaar was overeengekomen, voor het uitzenden van voetbalwedstrijden via tv. en radio. Het huidige con tract locpt 9 augustus af. „Het is een nare zaak. „aldus voor zitter Jos Coler, „het grote publiek voelt zich tekort gedaan. Dat heb ben we altijd tegen. Als we naar andere landen kijken hebben we 't recht aan onze zijde om meer te vragen Ondanks alles blijf ik ho pen dat er volgend jaar toch weer programma's zullen komen. Het voorstel na drie jaar weer een jeugdcompetitie betaald voetbal in te stellen werd verworpen. Evenals het voorstel toe te staan, dat de clubs maximaal vier buiten landers in plaats van twee zo als nu onder contract mogen hebben waarvan er per wedstrijd niet meer dan twee mogen worden opgesteld. Wèl werd besloten, dat ten aanzien van de toepassing van dit artikel Moment uit de openingswed strijd MexicoRusland: de Rus sische doelman Kavazashvili stompt de bal weg terwijl de fel inkomende Mexicaan Valdivia probeert te koppen. MEXICO CITY (ANP) Duizen den kaarthouders hebben de ope ning van het toernooi om het we reldkampioenschap voetbal gemist. Een uur voor het begin van de ope ningsplechtigheid, twee uur voor de aftrap van Mexico-Rusland. stond het verkeer op de toegangswegen naar het Aztekenstadion muur- en muurvast. De parkeerplaatsen bij 1 het stadion bleken bij lange na niet voldoende capaciteit te hebben om alle automobilisten de gewenste plaats te verschaffen. De politie, ziende dat de stroom geen meter vooruit meer zou kun nen. begon met een aantal toegangs wegen af te sluiten en probeerde daarna de kilometers lange rij stil staande auto's terug te geleiden. Het was een hopeloos karwei, dat de cha os slechts vergrootte. Honderden au tomobilisten wachtten in een gloeien de hitte gelaten af, of hun wagen misschien nog vooruit zou komen, duizenden lieten hun voertuig in de steek op de plaats waar de stilstand absoluut leek te zijn geworden en gingen te voet verder. Hopend het stadion nog tijdig te bereiken. Temidden van de ruim 100.000 toe schouwers werden de enkele duizen- t den ontbrekenden niet gemist Zij die wel tijdig naar het stadion wa ren vertrokken, zagen een kleurrij- ke openingsceremonie, waarbij de zestien landen werden vertegenwoor digd door jonge Mexicanen die op kwamen in het tenue van de deel nemende landen. De ruim 100.000 toeschouwers, bejubelden de vlagge- dragers van West Duitsland harstoch telijk, maar joelden even hard toen de Union Jack van Engeland werd ..voorgeleid". De Engelsen zijn niet populair in de Mexicaanse hoofdstad na enkele duidelijke anti- Engelse krantenverhalen. een niet-Nederlandse speler. die twee competities voor een Neder landse club heeft gespeeld. niet meer als buitenlander te beschou wen. Tot nu toe stond de limiet hiervoor op drie in plaats va<n twee jaar. Een tussenvoorstel toe te staan, dat een club drie buitenlanders onder contract mag hebben, haalde juist geen tweederde meerderheid 87 tegen 45 stemmen). Wanneer Feyen- oord in verband met de wed strijden voor de Europa Cup een van de voornaamste belanghebben den niet afwezig was geweest in Amsterdam zou deze regle mentswijziging zonder twijfel zijn aanvaard. MEXICO CITY (ANP) —In de laatste uren voor de openingswed strijd Mexico-Rusland waren op de zwarte markt, ondanks de strenge straffen die in het vooruitzicht wa ren gesteld, de prijzen voor toegangs kaarten enorm gestegen. Kaarten werden aangeboden voor een dikke drie honderd gulden en gingen voor die prijs van de hand ook. Voor 't tienvoudige bedrag wer den kaarten aangeboden voor de hele serie van tien wedstrijden in het Az tekenstadion. Die aanbieding ligt on geveer drie keer zo hoog als de of ficiële prijs. De Mexicaanse regering heeft ge zegd dat iedereen die betrapt wordt by het verkopen van kaarten tegen een hogere prijs dan erop staat aan gegeven een boete krijgt van 3000 gulden en bovendien twee weken ge vangenis zal oplopen. MEXICO CITY (ANP) Voor de wedstrijd MexicoRut land zouden ruim 5000 kaarten beschikbaar zijn voor de Mexi caanse „armen" volgens een wet, die zegt dat ten minste vijf pro cent van de toegangsbewijzen bij openbare evenementen te koop moet zijn tegen betaalba re prijzen voor de minder draag- krachtigen. Reeds vrijdag gin gen de eerste gegadigden in de rij staan bij de twee kantoren in de stad waar kaarten zouden worden verkocht en by het Az teken Stadion dat óók een ver koopbureau had. Kort voor zondag de verkoop begon, beslisten de organisato ren echter dat by het stadion geen kaarten zouden worden verkocht. By de kantoren waar wel kaarten beschikbaar waren, ontstonden chaotische toeetan- den, waarby de Mexicaanse politie zeer hardhandig optrad. een verrassing voor de vriendelijke Roemeense coach Niculescu. grif vertelt: „Het enige dat ons tegen Engeland kan redden is ïnover hun middenveld het onze te zetten. Ook wij zullen met e spitsen spelen. En op langdurig balbezit mikken. Slechts een rstoot bij verrassing behoort tot onze mogelijkheden". De Roe tten, voornamelijk via harde duels, enig geluk en toeslaan op de te momenten iPortugal uit kansloos 30 en thuis een 10 zege» exico aangekomen, koesteren weinig illusies, maar welke outsider t dat wel' Zegt Niculescu: „De openingswedstrijd was matig, liet po in het bijzonder lag laag. Maar dat was bij ons. vorige week ie oefenwedstrijd tegen die plaatselijke club ook zo. We eindig- op 2—2 en dat vond ik onvoldoende. Terwijl we toch in Europa bang hoeven te zijn voor de Engelsen, omdat we ze tweemaal :en gelijkspel hielden, heb ik er hier minder vertrouwen in. Maar sullen zien". of de vervanging van Roemenië's „schakelaar" Dobinr („ver- hd tijdens de trainingen") door Tataru effect sorteert: Tataru met het b-elftal twee maanden geleden in Mexico, terwijl het Iftal door Zuid Amerika toerde. Hij speelde twee knappe partijen reeg opdracht in Mexico te blijven. Zodat hij zonder twijfel, [esteld" in de voorhoede maar met de opdracht terug te zakken j het middenveld, de spil zal zijn -'an een formatie, die Ramsey sr vreest dan hij voorzichtig zegt: „Het wordt gezien onze voor- sidingen nu toch wel tijd. dat we ploegen ais Roemenië, waar- we in Europa moeite hebben, hier kunnen kloppen. Als dat niet urt. geef ik geen stuiver voor onze kansen" Die de Mexicanen 'oorbaat laag aanslaan, boos als ze zijn nu Sir Alf via de kritiek et veld. waaraan toch zoveel zorg is besteed, voor de zoveelste J misnoegen over „Mexico 70" heeft uitgesproken. Maar zo is de voetbal „omhooggevallen" Sir, met geen enkel gevoel voor public tions en zijn min of meer aangeleerde hooghartigheid nou een- al MEXICO CITY (ANP» Een uitspraak van Helmut Schön: „Het geluk blyft het Duitse team trouw. Na de gunstige loting hebben we nu het geluk met de Nederlander Van Ravens, de Spanjaard Ortiz de Mendibil en de Mexicaan Aguilar drie uitstekende scheidsrechters te treffen. Nu moeten we alleen nog winnen MEXICO CITY 'ANP- Pele heeft zaterdag in Guadalajara aan gekondigd zich in 1973 uit de voet balsport te zullen terugtrekken. „Dit is. wat er ook mag gebeuren, myn laatste wereldkampioenschap", ver klaarde de zwarte parel, die verder uitlegde: „Het wordt voor mij steeds moeilijker voor dit soort toernooien de juiste lichamelyke en geestelijke gesteldheid te bereiken. Bovendien wordt het tyd dat ik eens meer tyd aan mijn gezin en zakelyke bezighe den kan geven". De 29-jarige Pele, die voor de der de keer voor Brazilië aan het we reldkampioenschap deelneemt, deed I reeds tydens het toernooi om het we- reldkampioenschap in 1966 in Enge land een dergelyke uitspraak, waar hy later op terugkwem .Maar dit maal staat het vast", aldus Pele. „dit is myn laatste wereldkampioen schap". (Door Fred Racké) MEXICO CITY (GPD) Zonder twijfel is het openingsduel in het Azteken-Stadion wèl sfeervol, maar verder vrij onbete kenend geweest. De entourage was bedrieglijk (Mexicanen juichen zelfs een bijna-geslaagde individuele actie hartstochte lijk toe) en daarop verkijkt de neutrale toeschouwer zich licht: een goede wedstrijd is anders. De Russische ploeg handhaafde zich. meer niet. Dat is toch wel een grotere verdienste, dan het lijkt ten opzichte van de Mexicaanse inspan ningen, die erg opportunistisch aan deden. Maar de Russen hadden dan ook alles tégen: het stadion dat een enorm volume produceerde, de warmte, de hoogte en tenslotte als bijkomende factor ook nog de lei ding. Want Kurt Tschenscher oefen de een op zijn minst merkwaardig gezag uit. De Duitser floot vooral in de eerste helft niet alleen veel stuk, maar dan ook nog de verkeerde kant uit. Hy herstelde zich op het moment, dat de griezelige gedachte begon te leven, dat hier een home- referee aan het werk was. maar toen hadden de Russen al veel te verdu ren gehad. Niet zozeer omdat de Mexicanen in de bedrijven ruw werk produceerden dat Tschenscher toeliet, maar omdat de arbiter veel onopzettelijks van Russische kant hautain bestrafte. i Toen de party tegen het einde in een stroomversnelling belandde en de overtredingen een bedenkelyker aard kregen, verdeelde Tschenscher zyn vrye schoppen wat evenwichti ger, maar de totaalindruk bleef: zwak. Het arbitrale optreden kan even wel zyn beïnvloed door het wat moeizaam worstelen met de stroom van aanwijzingen, die de scheidsrech ters hier in Mexico te verwerken krijgen. Die notities doen soms hoogst merkwaardig aan, bren gen de spelregelkenner soms tot ver- twyfeling, die dan weer weggeno men wordt met een simpel: „Maar in deze gevallen dient de scheids rechter naar eigen inzicht te han delen en zijn opinie is bindend". Waartoe dienen dan die voor schriften? Zoals deze, onder het hoofdstukje „de tackle": tacke len met beide voeten is toegestaan, mits niet gevaarlijk voor cte tegen- «tende*. Wat vertaald m de te on zent gangbare voetbaltaal bete kent: springen met beide benen naar een tegenstander mag. Maar het is in Nederland (byvoorbeeld) expli ciet verboden En bovendien: wan neer levert zoiets nu wèl gevaar op voor de tegenstander, en wanneer niét? Omtrent de sliding is ook iets op papier gezet, door het scheids- rechterscomité van de FIFA, maar dat had net zo goed niet hoeven ge beuren: een sliding met één of twee benen is toegestaan, maar als de bal niet wordt gespeeld en de tegenstan der komt ten val. volgt een vrye schop. Maar wat vraagt men zich af is het nut van zo'n aanwyzing als een sliding mislukt, de tegen stander valt. maar de bedoeling wel dergelyk was om de bal te spelen? Het is goed. dat in een zo interna tionaal gezelschap scheidsrechters de zaken hier en daar eens worden benadrukt, want de interpretatie van de regels lykt per werelddeel niet alleen, maar soms zelfs per land te verschillen. Maar het is de vraag of de arbiters gediend zijn met zulke niets-zeggende directieven. En of de druk. die er via d? aanwyzingen op hen wordt uitgeoefend, niet te groot is. Terugkerend naar het openingsduel Tschenscher was er duidelyk op uit om de zaken zo strak mogelyk te honden en daarby zelf voor allee en iedereen zo braaf mogelyk «yn beet te doen. Wat funest is in zo'n top wedstrijd, want de referee gaat dan de aandacht vragen en dat mag zo als een ieder weet, helemaal nooit. Dat het verloop van Mexico-Rus land is verstoord, staat vast. Al was het alleen maar doordat van de vier man. die hy opschreef (de Russen Asatiani. Lovchev en Logofet. de Mexicaan Pena i slechts de laatste die straf vaarlyk verdiende. Tschen scher heeft met zyn notities een spe ciale commissie aan het werk gezet, die de waarschuwingen moet gaan doordelen. Als alle arbiters in dit toernooi zo vlytig gaan schryven, krijgt dat gezelschap overwerk en wordt het beeld van het hele toer nooi net zo vertekend als dat van het openingsduel. Dat nauwelijks of geen goed voetbal bracht .De Rus sen vielen tegen ondanks hun grote re activiteiten na rust (toen ze ont dekt hadden dat het parool van dit wereldtoernool „balbezit" tegen de» opponent niet al te gemakkelijk uit voerbaar was) en de Mexicanen be vestigden wat hier en daar al was gefluisterd om de gastheer niet te kwetsen: hun voetbal ryst slechts by de gratie van enkele individuele acties soms tot acceptabele hoogte en het is vaak in hoge mate naïef. Uit slag 0—0.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9