t Nasser ontketent hevige strijd aan Suezkanaal Ontmoeting in Parijs van Scheel en Gromiko VREDESTEIN Jonge Italiaan dwong DC-9 van „Al-Italia" naar Cairo te vliegen Heroverd V Erachter blijven of inhalen... 'H?' Israëlische luchtaanvallen als antwoord op twee commando-acties van Egyptenaren Moskou zwijgt over watersnoodramp in zuidwest-Oekraine Tweemaal FDP heeft bedenkingen tegen Bahrs werk Nieuw comité voor hulp aan Biafra Uw macht over het stuur MAANDAG 1 JTJNI 1970 10MCH DAGBLAD PAGINA 7 isö CAIRO/TEL AVIV (Reuter, AFP) De strijd aan het Egyptisch-Israëlische front langs het Suezkanaal is het afge lopen weekeinde in ongekende hevigheid opgelaaid en heeft met name aan Israëlische zijde verrassend grote verliezen te weeggebracht. Hoewel uit de verwarde en tegenstrijdige be richtgeving van Cairo en Tel Aviv geen duidelijk beeld is te krijgen staat wel vast, dat in totaal dertien Israëlische soldaten werden gedood, vier gewond en twee door Egyptische troepen gevangengenomen. Bovendien zouden vier Israëlische tanks en eveneens vier pantservoertuigen geheel zijn verwoest. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Wildervsnk K. P. de Eoer, kandidaat te Groningen; te Zijpe-noord: mej. A. J. de Lagh. vi caris te Den Haag die dit beroep heeft aangenomen; te Sittard (toe zegging G. Verschragen te Den Haag; fce IJsselStein (toez.) J. W. Zimmer man te Schiedam. Aangenomen naai- Grijpskerke (toez.) C. Vermeulen, kand. te Amstelveen, die bedankte voor Oostwoud c.a.; de benoeming tot by stand in het pas toraat te 't Waal H. A. Jellema, as. emeritus te Giessen. Bedankt voor Wageningen E. Bou- man te Urk; voor Vrouwenparochie- Oudebiltzijl (toez.) H. Faas te He- melum; voor Boven-Hardinxveld en voor Dinteloord P. J. Bos te Ameide. GEREF. KERKEN. Beroepen te Staphorst-Rouveen K. Kuiper, missionair predikant te Cas- cavel in Brazilië, thans woonachtig in Laren; te Helpman-Oost J. J. R. Baas te Beetsterzwaagte Kampen P. Popma te Zutphen; te Warffum B. Boelens te Amsterdam. Brigitte Bardot is een van de hoofdrolspeelsters in de nieu we Franse film 'Les novices'. Tus sen de opnamen door wrijft de filmster zich op een café-terras in Parijs de handen van de kou. Het begon allemaal zaterdagoch tend toen een Egyptische comman do-eenheid by Ras el-Fisj. 15 km van Port Said, het Suez-kanaal over stak. De Egyptenaren vernietigden op de oo6teiyke oever van het ka naal twee Israëlische tanks en twee pantservoertuigen en namen een Is raëlische militair gevangen. Volgens een woordvoerder i.n Cairo werden tevens alle militairen van een Isra ëlische pantserkolonne gedood. Isra ëlische vliegtuigen die opstegen om de Egyptenaren te verdrijven wer den door de Egyptische luchtafweer verjaagd. Deze eerste Egyptische actie werd later op de dag gevolgd door een tweede oversteek naar de oosteiyke oever van het kanaal, nu by El-Cap op ongeveer 30 km van Port Said. Het doel van de actie was opnieuw een Israëlische kolonne. Volgens Cairo werden nu zestien Israëliërs gedood, één werd krygs- gevangen gemaakt en de gehele ko lonne vernietigd. Op de beide com mando-acties volgde een hevig artil lerieduel dat byna zeven uur aan één stuk duurde. Van Egyptische zij de werd dit duel voornameiyk ge voerd om de eigen militairen veilig naar hun basis te kunnen laten terugkeren. Van Israëlische zijde kon aanvan- keiyk niets over de Egyptische com mando-acties worden vernomen. Zondagochtend echter bevestigde 'n woordvoerder in Tel Aviv dat er twee dergelijke acties ge weest waren en dat in totaal dertien militairen waren gesneuveld en vier gewond. Hy deelde ook mee. dat nog twee Israëliërs worden vermist en dat ze vermoedelyk door de Egypte naren krygsgevangen zyn gemaakt. weekeinde geweest, dat de Egypti sche commando-eenheden die het Suezkanaal zyn overgestoken zo zorgvuldig en doelmatig te werk zyn gegaan. Zy wijzen er daarby op dat het oversteken van het kanaal ge paard ging met een hevige artillerie beschieting van Egyptische zyde en dat tijdens de terugtrekking Egypti sche vliegtuigen opstegen om Israë lische stellingen te bombarde ren. Waarnemers in Israël zyn het met deze zienswijze eens en zeggen zelfs dat het de best-uitgevoerde ac ties van Egyptische zilde zyn ge weest sinds een Jaar. Algemeen neemt men aan. dat de verhoogde Russische hulp aan Egypte en de vermoedeiyke aanwezigheid van Russisch personeel in de Egyptische stellingen langs het kanaal hieraan niet vreemd zullen zyn. In Jeruzalem is gisteren nog be kend geworden dat een regerings commissie een vyfjarenplan heeft goedgekeurd voor de economische ontwikkeling van de door Israël be zette hoogvlakte van Golan. Volgens het plan zullen in die periode voor nameiyk voor de ontwikkeling van de landbouw op de hoogvlakte onge veer 175 miljoen gulden worden ge in vesteerd. Antwoord Aangenomen naar Krimpen a/d. IJssel S. van der Veen te Rotterdam/ DeJfshaven en zajn echtgenote, kan didate M. J. van der VeenSchen- keveld (byzondere opdracht). Bedankt voor Winterswyk G. Gom- mer te Buitenpost. CHR. GER. KERKEN. Beroepen te Drogeham A. van der Veer te Nieuwe Pekela. GER. KERKEN VRIJG. De classis Amsterdam heeft het beroep, dat Amsterdam-centrum heeft uitgebracht op ds J. Snyder als legerpredikant niet geapprobeerd, gezien een bepaalde vrijheid die by het beroepen van ds. Snyder ver leend werd. Aangenomen naar Kampen (als le rend ouderln'lg) de heer J. Schenkels- hoek te Hendrik Ido Ambacht, die bedankte voor Loenen a/d. Vecht, Utrecht en Werkendam. Volgens waarnemers duidelijk be doeld als antwoord op de beide com mando-acties stegen Israëlische straaljagers zondag drie maal op om luchtaanvallen uit te voeren op Egyptische stellingen langs het Suez kanaal. Deze aanvallen waren voor nameiyk gericht op de zuidelijke sector van het kanaal en duurden tezamen ongeveer 5 uur. Volgens 'n woordvoerder in Tel Aviv keerden alle toestellen behouden terug. Een Egyptische woordvoerder ver klaarde echter dat twee Israëlische toestellen door luchtafweergeschut waren neergehaald. De eerste Israëlische luchtaanval werd overigens beantwoord door de Egyptische luchtmacht die aanvallen uitvoerde op stellingen en munitie opslagplaatsen by Kantara en El- Cap. Al deze toestellen zouden be houden zyn teruggekeerd. Volgens deskundigen inzake het conflict in het Midden-Oosten is het verrassende van de stryd in dit (Van onze correspondent) BONN (GPD) Walter Scheel, de Westduitse minister van Bui tenlandse Zaken, brengt morgen tn Parijs een bezoek aan zijn Rus sische collega Gromiko, enkele dagen te gast in de Franse hoofd stad. Scheel zal de Sowjet-Russi sche bewindsman, die maanden lang uiterst geduldig met staats secretaris Bahr over het afzien van geweld heeft gesproken, per soonlijk uitleggen waarom Bonn plotseling geen haast meer heeft met het sluiten van een overeen komst over die problematiek. Regeringswoordvoerder Ahlers heeft gisteren nog eens verklaard dat het „niet-aanvalsverdrag" absoluut noodzakeiyk is. Wanneer Bonn en Moskou tot een akkoord komen, zou dat ook nieuwe perspectieven kunnen openen voor het vastgelopen politie ke gesprek met de Oostduitsers. De overeenkomst die Gromiko en Bahr hebben uitgedokterd biedt echter de Westduitse oppositie zóveel punten voor kritiek, dat de FDP, de libera le regeringspartner van Brandts SPD. er niet vlak voor belangryke verkie zingen mee voor de dag meent te kunnen komen. Beweerd was dat Bahr in Moskou slechts voorbesprekingen had gevoerd. Na zyn laatste bezoek bracht hy ech ter een nagenoeg afgeronde overeen komst mee. Alles wat minister Scheel, als de verantwoordelyke bewinds man. aan de afwerking nog zou moe ten by dragen was de ondertekening in Moskou. Scheel zelf, de .sunny boy" van het Westduitse kabinet, scheen het allemaal best te vinden en liet het kabinet afgelopen woens dag over en zonder hem belissen. By die gelegenheid is minister van Binnenlandse Zaken Genscher naast Scheel de tweede man in de FDP, maar in werkeiykheid de mo tor in het party-apparaat voor zyn party genoot in de bres gesprongen. Scheel zou gaan akkoord mogen on dertekenen waarvan de oppositie ronder grote overdryving kan bewe ren. dat het een soort vredesverdrag- je met de Sowjet-Unie is. Men zou er óch in Bonn op kus nen verheugen dat Moskou erkenning van de DDR niet meer als voorwaar de stelt voor het sluiten van eeen overeenkomst en ook het interventie- recht niet meer wil laten gelden. In werkeiykheid concentreren de West duitsers zich echter geheel op hun eigen problematiek. West Berlyn wordt in het door Gromiko en Bahr samengestelde ontwerp niet genoemd, hoewel de regering in Bonn onderte kening afhankeiyk had willen stel len van vooruitgang in de kwestie- Beriyn. Voorts wil de Sowjet-Unie, wat een mogeiyke hereniging van Duitsland betreft, niet verder gaan dan het aanvaarden van een West duitse byiage over dat onderwerp by de overeenkomst. De bedenkingen, die vooral door Genscher in het kabinet zyn geuit zyn op verschillende argumenten ge baseerd. Gebleken is dat de regering, nu tot zaken doen met Oost-Euro pa komt. uiterst voorzichtig te werk moet gaan wil ze geen nederlaag ïyden in het parlement. Daarom dient het document van staatssecre taris Bahr nauwkeurig te worden be studeert en zelfs nader met Gromi ko te worden besproken. LUIK (AP) Een nieuw interna tionaal comité voor Biafra heeft gis teren opgeroepen tot een nieuwe hulpactie ten behoeve van de vroe gere afgescheiden staat. De organisatie, waarin een aantal vroegere comité's voor Biafra sa menwerken, heet „Internationaal ge weten in actie". Leider van het co mité is de Brit Paul Connett, die vroeger hoofd was van het Biafra- comité in de Verenigde Staten. An dere vooraanstaande leden zyn de Zweedse graaf Von Rosen en het Franse parlementslid Raymond Offroy. Volgens het comité zal het Nige- riaanse Rode Kruis zyn werk in Bia fra op 30 Juni staken, wat betekent, dat het leven van een of twee mil joen Biafranen in gevaar komt te verkeren. Franse kernproef Frankrijk heeft zaterdag boven de Stille Oce aan een kernproef verricht. De ex plosie, volgens het Franse ministerie van Defensie „van grote kracht", vond plaats boven het Koraaleiland in Frans Polynesië. De proef is de derde van een serie waarmee Frank ryk deze maand in dit gebied is be gonnen. CAIRO (Reuter, AFP) Een 24- jarige Italiaanse student. Gianluca Stellino, heeft zaterda*: en DC-9 van AL Atalia met dertig passagiers en vier bemanning leden aan boord op een vlucht van Genua naar Rome gedwongen naar Cairo te vliegen. De man vroeg daar politiek asiel. Hy bevindt zich op het ogenblik in ar rest in afwachting van een verzoek om uitlevering door de Italiaanse autoriteiten. De passagiers zijn In- in 'iiels met een ander toestel van d" aa*'chappij naar Italië terugge keerd. Ook het gekaapte toestel is teruggevlogen naar Rome. Nadat de kaper met een namaak pistool het bevel over het toestel had overgenomen, veranderde hy ver scheidene malen van plan over de plaats van bestemming. Zo noemde hij o.m. Tripoli. Benghazi, Beiroet en Cairo als plaatsen waar hy naar toe wilde. Het toestel landde tenslotte in Cairo, waar de Egyptische autoritei ten alle medewerking toezegden voor een snelle terugkeer. De kaper, lid van een linkse po litieke beweging, studeerde aan de universiteit van Genua. Aangezien hy de vliegreis naar Cairo niet kon betalen koos hij de goedkopere ma nier van kaping. Enige uren voordat het vliegtuig uit Rome naar Genua rou opstijgen kocht hy een kinder pistooltje. Hy deed vflf patronen zon der kogels In de patroonhouder en stak er nog 25 bij zich. Tien minuten na het opstygen drong hy in de stuurhut door en duwde zijn onge- vaariyke wapen, gewikkeld in kran tepapier, in de nek van de gezagvoer der, met de opdracht naar Egypte te vliegen. De kaper leed de laatste tyd aan een geestelyke storing, ro verklaarde zyn huisarts gisteren. Dr. Umberto Bonifaccio zei, dat de student onder observatie stond voor een zenuwiy- den, dat blykbaar zyn oorsprong vond in de twee hartoperaties, die hy had ondergaan. De eerste operatie werd elf Jaar geleden uitgevoerd, de tweede een jaar geleden, aldus de arts. Vier gewapende en gemaskerde mannen hebben zaterdag een Co lombians vliegtuig met 41 passagiers aan boord op een binnenlandse vlucht gedwongen koers te zetten naar Cuba. Het vliegtuig was op weg van Bogota naar Bucaramagna. De 7C moest in Barranquilla, Co lombia. landen om meer brandstof in te nemen. Een klein meisje temidden van een zee van militaire petten: zo zag een Britse fotograaf zater dag een groep soldaten van de Brigade of Guards tijdens een repetitie voor de jaarlijkse Troo ping the Coloureen militaire pa- rade op de Horse Guards Parade in Londen, die altijd grote be langstelling trekt. De hier gefoto grafeerde groep soldaten stond te wachten op een aantal collega's, die op dat ogenblik nog aan de repetitie deelnamen. ZURICH, WENEN (AP) De Neue Zürcher Zeitung meldt dat het zuidwesten van de Oekraïne is getroffen door een watersnood, die te vergeiyken is met de overstro mingen die Roemenië in de afgelo pen twee weken geteisterd hebben. Uit brieven en berichten van reizi gers was gebleken dat het gaat om een ramp van „kolossale omvang". De bevolking van het gebied spreekt van de „overstroming van de eeuw". Volgens het Zwitserse blad rou het feit dat het getroffen gebied ligt in het militaire district van de Karpa- then, waar de grootste troepencon centraties van het rode leger gele gerd zyn, de reden zyn dat van offi ciële zyde niets over deze ramp is bekend gemaakt. Een internationale hulpcampagne zou niet stroken met de belangen van de geheimhouding van militaire zaken, aldus de Neue Zürcher Zei tung. Droogte bi Brazilië De Brazi- iaanse regering heeft het vierde legerkorps gemobiliseerd om voedsel en medicamenten te brengen naar de duizenden hongerende boeren in de door een langdurige droogte ge troffen gebieden in het noordoosten van Brazilië. Ongeveer 200.000 men sen zyn uit het binnenland naar de kust getrokken op zoek naar voedsel en drinkwater. Het Hongaarse persbureau MTI meldt, dat de rivier de Tisa thans de recordhoogte van 9.5 me ter heeft bereikt. Gevreesd wordt dat het wal er nog tien centi meter zal stygen. De toestand in het overstromingsgebied is de afgelopen 24 uur nog verslechterd door de nog steeds vallende regen. Hier en daar sypelt het water door de dyken. SAIGON (Reuter) Zuitvletna- mese eenheden hebben zondag in de roomskatholieke universiteit van Da- lat heroverd op de Vietcong die za terdag verscheidene strategische punten in de stad in een bliksem of fensief wist te bezetten, zo heeft een regeringswoordvoerder in Saigon meegedeeld. De Vietcong heeft nog enkele posi ties by een kerk en een seminarium in Dalat. 240 kilometer ten noordoos ten van Saigon, in handen. President Nixon is gisteren in San Clemente Californië) 2V» uur lang voorgelicht over de ontwikkelingen in Cambodja en over de oorlog ln Viet nam. Het Witte Huis heeft bekend gemaakt, dat hy woensdagavond ver slag zal uitbrengen over bemoedi gende vorderingen. ADVERTENTIE leder moment staat U voor beslissingen. U moet er dan zeker van zijn dat U de bewegingen van Uw auto volkomen beheerst. Verantwoord autorijden, inhalen, accelereren,bochten nemen, remmen is alleen mogelijk met goede banden. Vredestein banden - tubeless, nylon, radiaal - bezitten de kwaliteit en de eigenschappen om de capaciteiten van U en Uw auto ten volle tot hun recht te doen komen. [VREDESTEIN Sapr-ini Soepel. Radiaal. Breed loopvlak

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7