Zeker 150 doden bij aardbeving in Peru Zware druk Op fiets naar Australië Op regering van Ierland I Geesink in judotop Kerkdienst verstoord Havenplaats Chimbote vrijwel verwoest Tijdelijk regen (9uct Qlteuwb Assistenten in apotheken gaan actie voeren Warmonder en Vener vertrokken Thailandse vrijwilligers naar Cambodja Rake klappen in Dedemsvaart LIJST 11 KRAMERS OpgericKl 1 maart 1860 MAANDAG 1 JUNI 1970 No, 34006 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 57055 Telefoon Directie en AiLunir.tratie 25041; Redactie: 21507 LIMA (DPA) Een zware aardbeving heeft gister middag (21 uur Ned. tijd) in het noorden van Peru een pngeveer 300 km brede landstrook vanaf de kust van de 5tille Oceaan ernstig verwoest. Meer dan twaalf uur na de beving, die ongeveer veertig seconden aanhield, waren in Ie hoofdstad Lima nog geen duidelijke berichten over de omvang van de ramp beschikbaar. Volgens tot dusver bekende gegevens bedraagt het aantal doden tenminste 150 en zijn er duizenden gewonden. De ma teriële schade is nog niet te overzien. Het zwaarst getroffen is de 350 km ten noorden van Lima gelegen ha- enplaats Chimbote, die volgens som- oige berichten voor driekwart, vol- jens andere geheel verwoest zou zijn. n Chimbote zouden zeker honderd jersonen het leven hebben verloren. Ook de honderd km ten noorden r#n Chimbote gelegen stad Trujillo >n de halverwege tussen deze steden plegen plaats Huaras zijn door de (Van onze oorrespondent) CASTRICUM fGPD) Voorzit- jrW. van Boxtel van de Katholieke wad van Apothekers-assistenten, lit Lucas (tevens burgemeester van tricum), heeft zaterdag tydens jaarvergadering in Utrecht een ieprogramma bekend gemaakt, dat op gericht is een minimale sala- verhoging van gemiddeld dertig "fluent doorgevoerd te krijgen, lint Lucas werkt met de twee an- e assistenten-bonden samen in i landelijke actie. De drie bonden len binnenkort hun gezamenlijke indienen bij de Koninklijke kderlandse Maatschappij tot Bevor- ring van de Pharmacie. Er is een pot tekort aan assistenten omdat beroep niet aantrekkelijk wordt tkonden. Vertraging op Heathrow Het «dense vliegveld Heathrow is zon- ag getroffen door een reeds eerder «gekondigde stiptheidsactie van fflgeveer 1400 piloten van de lucht- «artmaatschappij „British European Airways". Het gevolg was dat twee 'luchten moesten worden geannu- eerd en dat by vele andere vluch- en vertragingen optraden variërend •an 30 minuten tot 4 uur. ADVERTENTIE tot De Bilt verwacht van heden- morgenavond: In de nacht en ochtend veel bewol king en tijdelijk enige regen, gevolgd door opklaringen. Overwegend ma tige wind tussen west en noord. De zelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zon op: 4.25 uur: onder 20.51 uur. jtóaan op 2.52 uur; onder: 19.45 uur. ïoogwater te Katwijk te 1.40 en ■4.07 uur laagwater te 9.43 en 22.19 Tiur. Dk nummer bestaat aft 20 pagina's aardbeving ernstig getroffen, evenals de in deze omgeving gelegen dorpen Caraz. Re cuay en Yungay. Uit Trujillo worden twintig doden en uit Huaras dertig doden gemeld. De regering en het Rode Kruis hebben een omvangrijke hulpactie op touw gezet. Het transport ondervindt echter ernstige moeilijkheden door de schade aan wegen en vliegvelden. In de hoofdstad Lima heeft de aardbeving geen grote schade aange richt. In enkele wijken viel de elek triciteit uit. Onder de inwoners van de stad brak echter paniek uit: zij renden naar buiten en brachten de nacht in de open lucht door. Radio-amateurs in het getroffen gebied maken melding van honder den, zo niet duizenden slachtoffers. Deze berichten zijn echter verward en tegenstrijdig. Twee beelden van de aardbeving in Peru. Rechts wordt een ge wond meisje weggebracht naar een in allerijl ingerichte eerste- hulppost. Links kijken omwonenden wat hulpeloos naar de zware rotsblokken, die van een heuvel omlaag zijn gekomen en een weg totaal versperren. WARMOND/ROELOF- ARENDSVEEN Het groti avontuur van Martien Ver- sluijs uit Warmond en Jan de Koning uit Roelofarends- veen is zondagmorgen begon nen: de fietstocht naar Aus tralië. Zij stapten om tien uur op de fiets, maakten een rondgang door Warmond en reden toen naar Roelof- arendsveen, waar hen even eens velen uitgeleide deden. De twee 22-jarige knapen, leden van de Leidse wieler- sportverreniging „Swift", heb ben maar liefst 30.000 km voor de boeg. De eerste etap pe ging naar Apeldoorn en daarna wordt de reis voort gezet via Duitsland, Oosten rijk, Italië, Griekenland, Tur kije, Perzië, India, Oost-Pa- kistan en Maleisië naar Sin gapore. Daar ivordt de over steek naar Indonesië ge maakt en dan gaat het ver der naar het Australische Waverley. Ze hopen de tocht binnen een jaar te volbren gen. Het LD zal op geregelde tijden de reisverhalen van de Warmondse melkhandelaar (links op de fotoen Roe lofar endsveense timmerman (rechts) brengen. (Foto Leidsch Dagblad) (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Een sectie van één van de drie groepen, waarin het ondergrondse „Ierse Republikeinse Leger" (E.R.A.) is uiteengevallen is van plan geweest een Noord-Ierse grens stad, waarschijnlijk Strabane, binnen te vallen met als doel het Britse in Ulster gestationeerde leger te provoceren. De E.R.A. hoopte het leger van de Ierse republiek bij de dan uitgebroken strijd te betrekken en zodoende internationale verwikkelingen uit te lokken, in de wel wat overdreven verwachting in het verhitte brein van de nationalistische fanatici dat de Britse re gering daarop door de Verenigde Naties zou worden veroor deeld. INa „omwenteling" UTRECHT/LEIDEN (GPD) De plannen van Anton Geesink worden in het Nederlandse judo-wereldje tóch gerealiseerd. Het bestuur van de Nederlandse Jiu Jitsu- en Judo bond zal de zaken professioneler gaan aanpakken en daarby nage noeg volledig de richtlijnen volgen op het gebied van de topsportdie de oud-wereld en Olympisch kam pioen enkele maanden geleden heeft aangegeven De Leidse judoleraar Wim Luiten, secretaris van de NJJB, lichtte van morgen die „omwenteling" als volgt toe- „Het bestuur van de NJJB kwam tot de conclusie, dat er iets mis was. Daarom is het nationaal technisch college opgeheven. De ta ken werden gedelegeerd aan het da gelijks bestuur. Ikzelf werd secreta ris voor sporttechnische zaken en ik voelde er niets voor om een nieuw N.T.-college te creëren, dat weinig uitvoert. Ik heb toen onmiddellijk gevraagd om adviseum. Voor top sport werd dat natuurlijk Anton Gee sink, die alle medewerking heeft toe gezegd". Gé Koning wordt adviseur voor graduaties en Jaap Nauwelaers d'Agé wordt de man voor de inter nationale contacten en het scheids- rechterswezen. „Maar Geesink heeft op het gebied van de topsport niets meer met hen te maken", aldus de heer Luiten. „De trainers krijgen 'n briefje, dat ze bedankt worden". BANGKOK (AFP) De regering van Thailand heeft besloten eenhe den vrijwilligers naar Cambodja te zenden om de Cambodjaanse rege ring te helpen in de strijd tegen de communisten. Dit heeft de premier van Thailand, maarschalk Thanom Kittikatsjorn, vandaag bekendge maakt. HU noemde geen aantallen vrijwilligers die naar Cambodja zul len gaan en ook de datum voor hun vertrek is niet genoemd. De Cam bodjaanse regering had om een divi sie van 10.000 man gevraagd voor de verdediging van Phnom Penh. Het is de tweede maal dat Thailand een ex peditionaire macht vormt. In Viet nam vecht een divisie van 12.000 man Thaise troepen. Dit plan is mislukt doordat de Britten erin slaagden wapens te on derscheppen, welke van het Europese vasteland naar de Ierse republiek werden gesmokkeld. Het is overigens niet zeker dat de officiële strijdkrachten van de Ierse republiek de ER.A. by een actie te gen het noorden zouden zyn te hulp gesneld, tenzy de Ierse officieren zouden muiten. Dublin is echter somber gestemd. Men vreest dat een eventuele conservatieve stembusover winning by de komende algemene Britse verkiezingen de situatie zoda nig zou verscherpen, dat nieuwe DEDEMSVAART (GPD) Een groep van ongeveer twintig Hooge- veense presbyterianen, een afgeschei den groep uit de Nederlandse Her vormde Kerk, heeft gisterochtend onder leiding van de Hoogeveense predikant ds. G. Taverne, getracht een byzondere r ooms-katholieke kerkdienst te Dedemsvaart tc ver storen. De ruim 1500 Dedemsvaartse katholieken vierden het afgelopen weekeinde het 150-jarig bestaan van hun parochie. Omdat him eigen kerkgebouw te klein was om aan alle te verwachten belangstellenden plaats te bieden, werd de speciale dienst, waarin kardinaal Alfrink als hoofdcelebrant optrad gehouden in het kerkgebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente. De Hoogeveense presbyterianen, die optreden onder de naam Reforma torisch Verbond konden zich met deze gang van zaken niet verenigen. Precies om kwart voor tien, een kwartier voordat de kerkdienst zou beginnen, begonnen ze met hun actie. Een aantal Hoogeveners begon met het uitdelen van pamfletten, waarin zy het besluit van de Dedemsvaartst hervormde kerkeraad hekelden. Voordat het „gewone" kerkvolk goed besefte wat er eigenlyk gebeur de. ging één van de ordeverstoorders achter het altaar staan, blies de kaarsen uit, gooide die op de grond en begon voor de microfoon, het Lu- therlied te zingen. Toen men ten slotte begreep dat hier een actie groep aan het werk was greep men in. Broederlyk zetten daarop protes tanten, die de dienst als genodigden bywoonden en rooms-katholieken de indringers uit de kerk. Enkele leden van de Hoogeveense groep kregen een paar rake klappen te incasseren. Buiten gekomen probeerden de le den van de actiegroep tevergeefs de tekst van het Lutherlied aan de kerkdeuren te bevestigen. De politie. die inmiddels was gearriveerd, slaag de erin de ordeverstoorders van het terrein van de kerk te verdryven. De groep trok toen naar het Dedems vaartse marktplein, waar de meeste kerkgangers hun auto's hadden ge parkeerd. Daarop brachten zy anti katholieke pamfletten aan van de zelfde soort die zy ook reeds in het kerkgebouw hadden uitgedeeld. Zeer tot ongenoegen van een groot aantal omwonenden, die dit trachtten te voorkomen. Daarby kwam het op nieuw tot een handgemeen, waarbij eveneens opnieuw aan beide kanten rake klappen vielen. ADVERTENTIE Kies zelf democraten 66 ernstige troebelen niet zouden kun nen uitbiyven, omdat de noordelyke Unionisten dan zouden worden ge sterkt in hun verzet tegen de door de Labourregering geëiste hervor mingen. De regering van de Ierse republiek staat thans hoe langer hoe meer on der de druk van de eigen extremis ten die zich niet aan de rand van de regeringsparty (Fianna Fail) be vinden. maar tot het hart daarvan zyn doorgedrongen. Minister Boland, die uit protest tegen het optreden tegen twee andere kabinetsministers uit de regering is getreden, heeft het aftreden van premier Lynch ge- eist en kan wellicht op de steun van de andere leden van de regerings fractie rekenen. De afgezette en in staat van be schuldiging gestelde minister van Landbouw Neil Blaney heeft kortge leden op een party vergadering geëist, dat de Britse regering zich uiteriyk binnen twee jaar uit het noorden zou moeten terugtrekken. De politiek van matiging heeft tot ernstige verdeeldheid in de republiek geleid. De strydvraag sinds augustus vorig Jaar gaat erover of de Ierse republiek de rooms-katholieken in het noorden al of niet van wapens zal moeten voorzien, dan wel dat het leger van de Ierse republiek de Ulster-katholie ken zou moeten verdedigen indien zy door de protestanten zouden worden aangevallen. Het kabinet in Dublin heeft deze eisen verworpen, hoewel niettemin wapens, bestemd voor extremisten, in beide kampen allang geregeld de grens over gaan. De regering-Lynch, welke van geen gewelddadige oplos sing om een einde te maken aan de verdeling van Ierland wil weten, zet zich uitermate schrap. Niettemin schynt Dublin van de Britse rege ring thans de positieve belofte te willen loskrygen, dat deze uiteinde- lyk zal moeten meewerken aan het door de republiek altyd gestelde einddoel, namelyk herstel van de Ierse eenheid, langs de weg van her vormingen en verzoening.. Nieuwe regering Ceylon Premier Bandaranaike van Ceylon heeft de vorming van een regering bekend gemaakt. Van de 20 kabinetsleden zyn er vier communisten, die daar mee beloond worden voor de steun die zy mevr. Bandaranaike hebben gegegven in het behalen van een ver kiezingsoverwinning. Mevr. Bandara naike houdt zelf de portefeuilles van Defensie, Buitenlandse Zaken en planning in handen. ADVERTENTIE In drie dagen naar de maan. dat is snel en uniek MAAR uw schoenen repareren wy véél sneller, want dat doen wy (zolen en hakken) in plm. 10 minuten. Daar kan geen astronaut tegen op, IS DAT NIET EVEN UNIEK SCHOENREPARATIE (sinds 1929) KOREVAARSTRAAT 17 Geopend van maandag 13.30 uur tot 's zaterdagsmiddags 17.30 uur. Uit het Leidsch Dagblad van 31 Mei 1870: Er heeft zich alhier eene voorlopige commissie ge vormd om in het plantsoen nabij de tegenwoordige mu ziektent een gebouw voor de op te richten vereeniging Mu sis-Sacrum te stichten, tot het houden van concerten en muziekuitvoeringen. Het gemeentebestuur te Staphorst heeft b\f de ophef fing zijner school, aan den onderwijzer Lute Courtz een wachtgeld toegekend van tien gulden jaarlijks. Hij was meer dan 30 jaren voor de gemeente werkzaam geweest

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1