Duitsers tegen voorop vervuiling DAAROM mag Durex vrij verkocht worden! Parijs met de won krachtproef Mao-communisten Amerikaanse minister Rogers ging met lege handen uit Madrid... Fiat wil belang in Citroen vergroten Wordt het voor Fransen en Zwitsers geen tijd het uitstekende voorbeeld van Bonn te volgen D Durex the best there is HOOGGESTEMD Onhoudbaar Tachtig miljoen Durex is zo veilig LANGE REEKS SLOPENDE VRAAGSTUKKEN OP BEZOEK Paus Paulus VI naar Australië en Philippijnen ZATERDAG 30 MEI 1970 PAGINA 9 (Van onze correspondent) RECKLINGHAUSEN (GPD) De Duitsers zijn optimis tisch: over vijf jaar, beweren ze, kan het water van de Rijn „weer volledig dienstbaar zijn voor alles en allen". Nuchter commentaar van iedereen, die de rivier bij Lobith ziet (of „ruikt") binnenstromen: „Dat zullen ze waar moeten maken". De bondsrepubliek is al was het alleen maar uit puur ei genbelang vast van plan, van de Rijn weer een schone ri vier te maken, geschikt als leverancier van drinkwater. Het kapitaal is gereserveerd, deskundigen zijn gemobiliseerd, de plannen wachten op uitvoering: de aanval op de vuile Rijn is begonnen. reinigen en zuiver en met het Juis te zuurstofgehalte op de rivier te lo zen. Voor het concern «de grootste wasmiddelen» is het een vanzelfspre kende zaak geworden, dat de instal laties voor de fabrcage zyn gecom pleteerd met apparatuur voor de zuivering van afvalwater dat geldt trouwens voor alle industrieën in het Roergebied, die als ware het een ijzeren wet ronder meer de kranen dichtdraaien na het eerste alarm over mogelijke vergifti ging van het water. Dr. Karl JUrgen Bock. bij Hiils verantwoordelijk voor de reiniging van het afvalwater behoort tot de optimisten, die van het offensief te gen de vuile Rijn veel goeds verwachten Hoewel: hij is realist ge- Duitslands hooggestemdp verwach tingen van het reusachtige project zijn te verklaren. De grootscheepse aanpak van de zuivering van drie zijrivieren van de Rijn in het Roer gebied Roer, Emscher en Lippe heeft een succes opgeleverd, dat mo del moet staan voor de bestrijding van de watervervuiling in „Europa's open riool". Resultaat van jarenlan ge inspanningen, de bouw van zui veringsinstallaties (door overheid en bedrijven» en controle- en meetsta tions en voortdurende onderzoekin gen is dat drie rivieren, die stro mend door het dichtstbevolkte indus triegebied van Europa water op de Rijn lozen, dat zo goed als zuiver is. In Roer, Emscher en Lippe zwem- noe8 om te constateren, dat vijftig men weer vissen. Visserij-deskundi gen beweren, dat ze er een hemel-op- aarde hebben. In elk geval geregel de steekproeven tonen aan, dat bU de plaatsen waar chemische fabrieken hun (gezuiverd) afvalwater lozen méér vissen voorkomen dan in de gedeelten van de rivieren waar geen bedrijven zijn gevestigd. Het is een van de voorbeelden waarmee de in dustrieën druk schermen. De leuze doet het: „Ons afvalwater is zuiver der dan het water dat we voor koe ling en chemische processen inne men". De vergelijking van de successen in het Roergebied met de mogelijke resultaten van de züiveringsplannen voor de Rijn gaat in zoverre op, dat de vervuiling van de zijrievieren Ja ren geleden véél ernstiger was dan die van de Rijn nu. Maar daar staat tegenover, dat Roer, Emscher en Lippe door een gebied stromen dat eenvoudig als een eenheid is te be schouwen. Dèt en de betrekkelijk ge ringe waterafvoer de Lippe levert één procent van het water van de Rün) illustreren tevens de omvang van het project waarmee de Rijn weer schoon moet worden gemaakt. procentvan het zout in Europa j hartslagader afkomstig is van de I Franse kalimljnen. Met andere woor- i den: de hele Duitse inzet kan nauwe lijks de helft van het gewenste re sultaat krijgen, als Frankrijk <èn 1 Zwitserland» blijven nalaten even- eens hun bijdrage in de strijd tegen de vervuiling te leveren. Een groot deel van het ter rein van het chemische concern Hiils Is ingericht voor de instal laties om het vuile afvalwater te zuiveren. Doorgelaten De Franse douane heeft gisteren haar stipheidsactie. die nu een week duurt, onderbroken om ongeveer 500 zware vrachtwa gens via de Mont-Blanc-tunnel tus sen Frankrijk en Italië door te la ten. Bommenfabrirk De politie te New York heeft gisteravond twee personen gearresteerd die een bom- menfabriek zouden hebben ingericht in een flat in Manhattan. Volgens de politie werden de bommenmakers, een jong echtpaar, gearresteerd toen de politie de woning binnenviel. Een grote hoeveelheid bommen, geweren, 1 en materiaal werd in beslag geno men. Het echtpaar zou lid zijn van een studentenbeweging. Het neemt overigens niet weg. dat ook in het Roergebied met zijn che mische bedrijven als grootste (en ge vaarlijkste» vervuiler pas maatrege len werden genomen, nadat de si tuatie onhoudbaar was geworden. Foto's uit die tijd laten de Lippe zien als een inktzwart riviertje, be dekt met een laag chemisch afval. Ingrijpen was bittere noodzaak: om de industrieën (o.a. het grote chemische concern van Hiils in Marl) aan de gang te houden en de omgeving de „groene longen" van het Roergebied leefbaar. Over heid en bedrijfsleven, toentertijd al samenwerkend in stichtingen die on geveer zijn te vergelijken met onze hoogheemraadschappen, sloegen de handen ineen: alleen een groots of fensief kon de zaak nog redden. Aan de lopende band werden zui- veringsinstlllatles (over enkele Ja ren zijn het er honderd) gebouwd, bedrijven bouwden eigen installa ties en er werd een uitgebreid sys teem ontwikkeld om de kwaliteit van het v^ater van de drie rivieren dag en nacht te controleren en zono dig meteen te kunnen ingrijpen. Wat dat betreft gaan de bevoegdheden van de „Verbande" Lippen verband. Emschergenossenschaft) heel ver. In het uiterste geval kunnen ze de verontreinigende industrie opdragen de fabricage te stoppen. Meetstations langs de rivieren on derzoeken het water voortdurend met ln feite simpele, maar doeltreffende methoden. Monsters van het rivier water worden door aquaria met vis sen geleid, die dadelijk reageren op giftige stoffen. Op dezelfde en ande re plaatsen wordt het zuurstofgehal te gemeten en desnoods met specia le apparatuur gebracht op een ni veau waarop micro-organismen in staat zijn hun afbraakprooessen uit te voeren. Men kan zeggen dat de fabrie ken er zelf het grootste belang bij hebben, dat de voor hun chemische processen onontbeerlijke rivieren schoon zijn en blijven en dat is ook zo. Het doet echter niets af aan het voorbeeldige samenspel van over heid en industrie, dat heeft geleld tot een situatie waarin het Roer gebied vooraan loopt. Chemische Werke Hüls (afnemer van 40.000 m3 Lippe-water per uur) heeft sinds 1948 bijna tachtig mil joen mark geïnvesteerd in Installa ties om afgewerkt proceswater te (Van onze correspondent) MADRID (GPD) De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Rogers verliet gisteravond Madrid, waar hij op zijn temg- reis van de NAVO-conferentie ln Rome anderhalve dag had door gebracht met besprekingen in verschillende ministeries en een audiëntie bij generaal Franco. Rogers verliet Madrid met lege handen, zoals hij ook gekomen was BI) zijn aankomst bad hij de Spaanse regering namelijk moeten vertellen dat de laatste poging van Washington om Spanje in de NAVO te krijgen eens te meer op onver biddelijke tegenstand van verschei dene Europese NAVO-landen was gestoten. Vooral de Republikein se party in de VS is voorstander van Spanjes toetreding tot de NAVO. zo als Nixons nieuwe ambassadeur ln Madrid dat kort geleden uiteen zette. Bovendien heeft Washington nu nog meer belang by een Spaanse lid maatschap van de NAVO wegens de onderhandelingen over de Ameri kaanse bases in Spanje. Madrid vraagt een hoge prijs voor het voort gezet gebruik van die bases en Wash ington zou deze kosten natuurlijk liever op een NAVO-rekening zetten. Maar ook wat de bases betreft, bleef Rogers met lege handen staan In Spanje is het denkbeeld van Amerikaanse bases niet meer zo populair als vroeger en is trouwens de hele populariteit van Uncle Sam terdege afgezwakt In dit land. waar nog weinige jaren geleden anti-Ame rikaanse betogingen onvoorstelbaar waren, vinden dergeljke demonstra ties nu meer dan eens plaats en wer den er ook voor Rogers bezoek van gisteren en vandaag de strengste vei ligheidsmaatregelen getroffen die men zich in lange tUd kan herinne ren. Tjdens de onderhandelingen in Madrid wogen beide partijen eens te meer hun voorstellen afSpanje wenst een meer algemeen bystands- akkoord. waarvan de militaire bases niet meer dan een onderdeel zouden vormen: de VS daarentegen bieden niet veel meer dan een militaire ver goeding voornamelijk in de vorm van enkele afgedankte schepen. (Dit aanbod werd in de Spaanse pers ronduit „belacheiyk" genoemd» Het kwam dan ook niet tot onderteke ning van de verlenging van het ba ses-akkoord. Het enige document dat Rogers van zyn Madrileens bezoek kon meenemen was een uitleverings overeenkomst voor luchtpiraten. In vrijheid —De Griekse oud-mi nister Vardinoyannis is uit voorlopi ge hechtenis ontslagen nadat een hof van appel in 1962 tegen hem uitgebrachte beschuldigingen wegens belediging van de autoriteiten nietig verklaarde omdat hy toen parlemen taire onschendbaarheid genoot. In 1968 was hy by verstek tot 15 maan den gevangenisstraf veroordeeld Oud president ontvoerd Gene raal Pedro Aramburu. oud-presi dent van Argentinië, is vrydagoch- tend ontvoerd. Het Argentynse mi nisterie van Binnenlandse Za ken heeft dit bevestigd. ADVERTENTIE Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Simpel en eenvoudig in 't gebruik. U hebt er geen doktersrecept voor nodig. Altijd en overal te krijgen, wanneer u maar wilt. In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. Maar u kunt er méér goede redenen «nnr hebben om 't te kopen. Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. (Van onze correspondent» I zelfvoldoening als overwinnaar de stryd getreden. Van de 450 personen, die donder dag op het slagveld door de politie werden ondervraagd, werd een der- tlgtal voorlopig vastgehouden, van wie een lyceïst gisteren al tot een voorwaardeiyke gevangenisstraf ver oordeeld te. De voornaamste leider, de assistent-professor Alain Geismar. heeft de politie echter niet kunnen - grypen Er is bevel tot aanhouding Marcellm toch met nadmkkeUike en voorgeleiding tegen hem uiige- PARIJS (GPD» Ondanks de ge peperde schaderekening van zeker 'n half miljoen gulden aan vernielde universiteitsealen. kapot geslagen bankgebouwen, verbrande auto's en uitgerukte bomen en lantaarnpalen, die de rebellie der linkse ultra's ge durende woensdag en donderdag de stad Parijs heeft gekost, is de Fran se minister van Binnenlandse Zaken rwjl er zich voor president Nixon op allerlei gebied steeds meer moeiiykheden opstapelen, is er geen enkel uitzicht, dat byv een zo belangrUk oonflict als dat in het Midden-Oosten ook maar een stap dichter by een oplossing zal ko men. De Amerikaanse president zal tot zyn vreugde hebben gezien, dat duizenden bouwvakarbeiders, het des tructieve gedoe van echte of vermeer de studenten moe. dezer dagen onder een regen van confetti in de straten van New York een pr®-Nixon-beto- ging hielden. Maar daar staan tal var» grote en kleine problemen tegenover, die 's werelds hoogste ambt tot een slopende functie maken. Men denke slechts aan de oorlog in Vietnam, nu nog gecompliceerd door de ontwikke ling in Cambodja; aan de oneindige reeks wryfpunten over de gehele aar de verspreid, waarmee Amerika recht streeks of zydelings te maken heeft; aan de financiële zorgen van de laat ste tijd. zoals die zich manifesteer werkers van Nixon. Minister van Ar beid Shultz wil vice-president Agnew voorlopig het zwygen opleggen; mi nister Laird van Defensie had de In val in Cambodja niet zo nadrukke- ïyk aangekondigd willen zien als in feite is geschied; minister van Bin nenlandse Zaken Hlckel houdt er op vaardigd Politiek gesproken voelt de rege ring zich meester van de situatie. De rebellen hebben, in tegenstelling tot twee Jaar geleden, geen enkele steun - - gekregen en ook in de pers heeft volksbestaan te vernietigen is Nasser sprekingen over economische en in- vrüwel niemand voor hen party ge- zelfs bereid de onafhankelykheid van dustriële samenwerking" Maurer kozen of ook maar begrip voor hun zyn eigen land op te geven. Het te te staat onder het hoofd van een vry ambities getoond hopen, dat de Amerikaanse minister i omvangrijke delegatie, waarvan on- van Buitenlandse Zaken Rogei"s by I der anderen vlce-premler Radoeles- zyn komende ontmoeting met de coe. twee ministers en het hoofd van Sowjetrussische ambassadeur Dobri-j het planbureau deel uitmaken. De nit zou. zoals ..Le Monde" gisteravond opmerkte, van de kant van de mi nister van scherpere politieke intel ligentie hebben getuigd, indien hy ook de diepere oorzaken van het on behagen onder de Jeugd onder ogen zag en Indien de regering nu een ernstig begin wilde maken met de vestiging van een nieuwe en recht vaardiger samenleving zoals de pre mier die een jaar geleden als hoog ste doel van zyn streven aankondig de. nin voldioende redeiykheid zal ont- vele punten afwykende opvattingen moeten om de weg te openen naar op na. zoals ten aanzien van het een voor alle partyen aanvaardbare optreden tegenover de Jeugd, de oor- oplossing. De ..zenuwknoop" in het log in Zuidoost-Azië. de aanpak van de economische moeiiykheden. enz. En tegen de achtergrond van dit al les en nog veel meer ziet de regering- Nixon zich dan ook nog geplaatst te genover de by na dageiyks verslech terende toestand ln het Midden-Oos ten. waar de Sov jet-Unie al geruime tyd snelle vorderingen maakt in haar pogingen zich te nestelen aan het warme water van de Middellandse Zee. Velen in Washington zyn van mening, dat de Sow jet-Unie eigen- ïyk helemaal geen belang heeft by ^iiiiiiiiriiiiiiiiii'tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiii den in een sterke daling van de beurs in Wall Street: aan de voorspelling, i I 1 "VH 11C lh t dat het begrotingstekort in het ko- I «UgVJI V I M Villi, mende belastingjaar niet 13 miljard Midden-Oosten is veel te gevoelig om tot in lengte van Jaren ln overprik kelde toestand te biyven verkeren. Achter het „yzeren gordyn" heeft de plotselinge Roemeense reis lust naar de Sowjetrussische hoofdstad nogal sterk de aandacht getrokken. Eerst was het party leider Ceaoesescoe die. op 18 en 19 mei. in Moskou vertoefde en nog wel op een ogenblik, dat zyn land hoe langer hoe meer de ernstige gevolgen van de overstromingen begon te voelen dollar maar 4% zal bedragen; aan het verwijt van vele Amerikanen die het niettemin op vele andere punten toch wel met de president eens zyn dat zUn greep op de inflatie te zwak is. dat er van prysbeheerelng niet gesproken kan worden en dat er te weinig rekening wordt gehouder met de looneisen van de vakbonden Verder zyn er het verzet van bepaal de groepen aan de universiteiten en de voortdurende ontevredenheid var» de negerbevolking over de geiykstel- ling by de toepassing van de bur- .HUHIIIIIIIIItllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll een bevredigende regeling: Juist de voortdurende spanning geeft het Kremlin gelegenheid ayn Invloed ln de Arabische wereld te vergroten. Te- geiykertyd verbaast men zich in Amerikaanse regeringskringen over het gemak, waarmee met name pre sident Nasser de felteiyke onafhan- keiykheid van zijn land prysgeeft aan een zeer grote mogendheid, die roals met name uit de in Tsjecho- Slowakye toegepaste .Brezjnew-leer" blykt zyn satel samenstelling van dit gezelschap wyst dus wel in de richting van het officieel als motief opgegeven reis doel. Overigens en het is goed daar eens de nadruk op te leggen bestaat ln het Westen ten onrechte de opvatting, dat er ln oosteiyk Eu ropa twee redelijk-vrye staten be staan: Joego-Slavlë en Roemenië. De regering in Boekarest mag zich dan al op buitenlands gebied enige vryheden hebben veroorloofd voorzover daar thans geen einde aan is gekomen! op het terrein van de binnenlandse politiek is er van enige vryheid, zoals men die in Joe- go-Slavië tot zyn vreugde consta- I teert, geen sprake Roemenië is nog altyd een typisch-communistische I ..gevangenis-staat", waar de bevol king snakt naar de eerste symptomen Ün"zo "schlëiyk bezoek èn dan nog van wat meer vryheid. En zolang die wel onder dergelyke omstandigheden nog altyd v«" te zoeken is. troost moest dus wel een byzondere ach- me" ach mft clandestiene grapjes, tergrond hebben Er gingen dan ook /x>al8 het volgende. De meester op al spoedig geruchten dat het Krem-"^tiool vraagt, wie van Jullie weet lin byzonder ontevreden was over de hoe groot de party wel is? De Roe- De minister van Binnenlandse Za ken heeft zich voorts tevreden ver klaard over de nieuwe strydmetho- den van de politie, waarby veel vuldig gebruik werd gemaakt van lichte gemotoriseerde eenheden Ten slotte heeft hy als zyn overtuiging uitgesproken dat deze nieuwe revo lutionaire explosie het gevolg van 'n internationaal komplot is geweest, waarvan de „orkestleider", zo sugge reerde hy. niet moetlyk is te vinden. Die ministeriële visie te niet over al met instemming ontvangen. Het Intussen te gisternaèht te Porys t graf van de communistenleider Mau rice Thorzez door onbekenden, ver- moedeiyk Maoïsten, met behulp van een zelfgemaakte bom licht bescha digd onafhankelyke. meer op Peking dan op Moskou gerichte koers van de Roemeense leiders, aan wie het ul timatum zou zyn gesteld: weer in de pas gaan lopen of anders En terwyi men zich zowel in Oost-Euro pa als aan deze zyde van de toch altyd nog bestaande scheidingsiyn der geesten nog het hoofd brak over de werkelyke motieven van het on verwachte bezoek van de Roemeense gerrechten. Tot overmaat van ramp Heten slechts een zeer beperkte ma- partyleider. pakte ook premier Mau gaan er geruchten, dat het niet bo- j te van soevereiniteit wil toestaan.rer zyn koffers en vertrok donderdag j dos tert tussen sommige naaste mede-Merkwaardig: om Israels zelfstandig JJ. naar Moakou, officieel voor „be- meense Pietje steekt de vinger op en zegt die is zo groot als de hele wereld. Prachtig! De Roemeense Jantje wil voor Pietje niet onder doen en zegt.: de party reikt tot aan de wolken. Uitstekend! En dan volgt de beroemde Moos: meester, de party Is precies een meter 75. De meester kykt stomverbaasd Ja. zegt Moos, want myn vader is een meter 73 en de party zit hem tot zover (waarby hy twee centimeter boven zyn haar- PARIJS (Reuter) De Franse auto fabriek Citroen SA heeft laten weten, dat het Italiaanse concern Fiat syn belang ln Citroen dat thans vijftien procent bedraagt wil vergroten, maar heeft tegenge sproken dat Flat een belang van vyftig procent zou verwerven Het plan van Flat Is aan de Franse re gering voorgelegd, maar een woord voerder van Citroen wilde geen na dere bijzonderheden over de transac tie en haar uitwerking verstrekken. VATICAANSTAD AFP, Reuter» Het Vaticaan heeft gisteren be kendgemaakt. dat Paus Paulus ln de tweede helft van november een be zoek zal brengen aan de Philippy- nen en Australië. In laatstgenoemd land zal hjj ook de feesteiykheden by wonen ter herdenking van het feit. dat Australië 200 jaar geleden door Kapitein Cook werd ontdekt De pauseiyke reis zal tien dagen du ren. Paus Paulus vierde gisteren de 50- ste verjaardag van zyn priesterwy- dtng. De 72-jarige Paus greep de ge- de goedkeuring van de Franse rege tegenheid aan om opnieuw in gebed ring nodig wanneer eer buitenlands te smeken dat de regeringen en de I concern meer dan twintig procent volken van de wereld in zullen gaan I van hot kapitaal van een Franse on- RL op zyn oproepen tot vrede. derneming wil verwerven Grote belangen in Cltroën hebben Michelin et Compagnie (35 procent) en de ln Zwitserland gevestigde In- ternazionale Holding Fiat SA. terwyi de Franse staatsspaarbank Caisse Nationale de Prevoyance drie procent bezit Normaal ge.«prokei

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9