„We moeten de wereld wakker schudden" „Het Dorp officieel geopend Lucht Rijnmond ontoelaatbaar verontreinigd TRIEST GESTELD MET INSPRAAK IN KRANTENWERELD bekent zes andere kraken" Debrot in ziekenhuis K VP-wethouders uiten verontrusting woningnood over Meesterlijke show van Dom Helder Camara Noorse minister bewogen door de tragiek van drugs COMPUTER SLOEG GISTEREN AL4RM NEDERLAAG BONA STARS BRIT WEET WAAR B0RMANN ZICH BEVINDT Voorzitter journalisten: H Zaalberg N.V. geef mondi, r>aii krovpr Landbouw Hogeschool gaat enorm uitbreiden 99 KVC Tweede station Delft geopend SCHILDERIJ VAN MIES BOUWMAN PAGINA 8 LEID8CH DAGBLAD ZATERDAG 30 MEI 19 UTRECHT <GPDi Dom Helder Camara een vriendelijke dwerg met een verfrommeld gezicht. Als hij schuchter de zaal binnenkomt, waar de persconferentie wordt gehouden, lijkt hij eens zo klein naast mr. H. C. M. baron van Tuyl van Serooskerke. voorzitter van de in terkerkelijke adventsactie voor Latijns-Amerika. De baron is groot - ook voor Nederlandse begrippen Hij leidt in het Utrechtse jaar beursgebouw de Braziliaanse aartsbisschop in. Hij doet dit in vloeiend Frans oneindig veel chiquer dan het Frans met een zwaar Portu gees accent van de „rode bisschop van Olinda en Recife". Maar Helder Camara weet te boeien. Ondanks zijn vermoeiende Europese toernee vertelt hij met de bekwaamheid van een eerste-klas ac teur, die zyn rol steeds weer opnieuw weet te vertolken over zijn idealen. Eerst in het Beatrixgebouw. later in Soesterberg voor de katholieke wer kende Jongeren in het ..Contact, der continenten" en 's avonds in het Congrescentrum in Utrecht voert hij derontwikkelde wereld te bestrijden de ontwikkelde wereld wakker schud den. Gebruik de vrijheid die u hebt. Geef hoop aan hen die onrechtvaar dig worden behandeld". Twee gezichten Dom Helder Camara is een man met twee gezichten: de mens privé, in klein gezelschap, en de redenaar. zijn „show" op. Een meestelijke show.! demagoog bijna, met weidse gebaren die ondanks de onvermijdelijke tekst herhalingen. indrukwekkend blijft. De boodschap is simpel: „We moe ten om de rechtvaardigheid in de on- (Van onze correspondent) DEN HAAG <GPD> „Het is ei genlijk verschrikkelijk tragisch dat jonge mensen zich niet realiseren hoe rampzalig de drugs wel zijn. Wij ouderen moeten daarom waar schuwen voor het te laat is. aldus Elizabeth Schweigaard-Selmer, de charmante Noorse minister van Justitie, voor een driedaagse confe rentie van de Raad van Europa even in Nederland. ZU was gistermiddag diep bewogen toen zij haar handte kening plaatste onder een interna tionale overeenkomst waarin zeven tien Europese ministers van Justitie tot meer samenwerking op het ter rein van de drugbestrijding besloten. Stakingen Een groot aantal Ita liaanse winkels, kantoren en instel lingen van allerlei aard was giste ren gesloten als gevolg van de sta king van 800.000 daar in betrekking zijnde personen. De grote winkels en warenhuizen waren vrijwel allemaal gesloten in Rome en elders, de klei nere winkels bleven veelal open. Steun voor Nixon Het Oudstrjj- derslegioen en de Stichting Neder land Vrij hebben in een. via de Ame rikaanse ambassadeur verzonden brief. president Nixon gevraagd geen gehoor te geven aan diege nen die hand- en spandiensten verrichten voor de communistische agressie door de schuld te werpen op Amerika" en ..al die maatregelen te nemen die noodzakelijk zijn om de rode vloedgolf in Zuidoost-Azië terug te dringen". Boterberg smelt De Europese bo terberg smelt langzaam maar zeker weg. Het netto-resultaat van het zuiveljaar '69-70 zal te zien geven dat de globale botervoorraad in de EEG met ongeveer 20.000 ton verminderd zal zijn. Deze feitelijke situa tie steekt nog al schril af tegen de ramingen van de EEG-commissie die in het plan-Mansholt voor het zui veljaar '69-70 toeneming met 210.000 raamde Rogers hi Lissabon De Ameri kaanse minister van Buiten landse Zaken Rogers, is gisteren m Lissabon aangekomen voor een drie daags bezoek. Verwacht wordt dat de Verenigde Staten en Portugal bin nenkort onderhandelingen zullen beginnen over het verlengen van de overeenkomst waarbij Amerika ge rechtigd is militaire bases te hebben op de Azoren. en on-Hollandse retoriek. Zijn optre den steekt schril af tegen dat van zijn inleider, kardinaal Alfrink. die moeizaam, plechtig en op een ver kwikkende calvinistische manier zyn Braziliaanse collega verzekert van het begrip en de steun van de Ne derlandse christenen. „Ik wil geen oplossing geven. Ik wil geen lessen uitdelen. Ik tast in het duister", zegt Helder Camara als hij spreekt over de derde wereld. Zijn hoofdthema is onrechtvaardigheid, in Latijns-Amerika. waar een kleine groep rijken profiteert van de massa armen, waar niet alleen armoede heerst, maar ook onmenselijke sociale misère. I ROTTERDAM <GPD» De cen- i trale meld- en regclkamer van Rijn- I mond liet gisterochtend een alge- 1 mene waarschuwing uitgaan naar alle industrieën langs de Nieuwe Wa terweg. omdat de grens van de toe- I laatbare luchtverontreiniging was j 1 overschreden. De waarschuwing hield I in, dat de bedrijven hun stankver - I wekkende processen moesten staken en moesten overgaan op de verwer- I king van zwavelarme grondstoffen, i Gisteravond was de toestand weer normaal. De oorzaak van de overschrijding Opheffen De vrede kan slechts worden be waard als dit verschil tussen ryk en arm wordt opgeheven. Als het pro bleem van de onderontwikkelde we reld mondiaal wordt aangepakt. „Want", zegt Helder Camara, „zon der mondiale aanpak is er geen op lossing mogelijk". Daarom is hy ook naar Europa gekomen. Hy propageert een mentaliteitsver andering en doet een appèl op de Jeugd, waarin hij een groot vertrou wen heeft. LEIDEN Bona Stars heeft ook de laatste competitiewedstrijd in de kampioenspoule van de heren-eredi visie niet in winst weten om te zet ten. In een matige wedstrijd moes ten de Leidenaars in het op de twee de plaats staande Rotterdam Zuid met 74-61 hun meerdere erkennen. Als enige excuus hiervoor kan aan gevoerd worden dat verscheidene spe lers de teleurstelling van het niet doorgaan van het internationale toernooi nog niet te boven waren, mede gezien het vele werk dat zi) hiervoor verricht hadden. Scores Bo na Stars: Pieter van Tuyll 19. Jaap Ma assen 14, Wlm Stol 10. Andre de Jong. Paul Ruysenaars, Peter de Jog en Cees Pleij 4, Ben van Cleef 2, Har Stol en Rob Wallaart O straf- worpen 22-13 is 59%. Rotterdam Zuid Hugo Harrewijn 33. Marcel Welch en Rob Hoek 12. Ruud Har rewijn 8. John van Eek 5 ,Rob Loef 4. Straf worpen 28-18 is 64%. (Van onze correspondent) LONDEN (GPD) Een Engels za kenman. de 46-jarige Ronald Gray, beweert dat hij op 21 maart 1946 Hitiers plaatsvervanger Martin Bor- mann uit Duitsland heeft gesmok keld en weet waar hij zich thans be vindt. Sinds de oorlog zijn er tal van geruchten en speculaties geweest over het lot van Bormann. Volgens velen zou hij dood zijn maar anderen meenden stellig, dat hij in een kloos ter, hoogstwaarschijnlijk in Zuid- Amerika, zou leven. De heer Gray heeft onlangs gehei me besprekingen met het Westduitse Bureau voor oorlogsmisdadigers in Frankfort gevoerd. Hij zegt dat hij zes maanden lang getuigen, die we ten waar Bormann is. heeft opge spoord en hun verklaringen ter be schikking van de bondsregering heeft gesteld. Uit het onderzoek zou zijn gebleken dat Bormann niet in Zuid- Amerika is maar in een land dicht bi) Duitsland. Bormann was in Hitiers Berlynse bunker toen de Russen de stad be gonnen binnen te dringen. Nadat Hitler zelfmoord had gepleegd, vluchtte Bormann Zyn spoor ver dween in de verwarring der gevech ten. Hij werd door het oorlogsmisda- digerstribunaal van Neurenberg bij verstek ter dood veroordeeld en wordt nog steeds door de geallieerden en de Duitse autoriteiten opgeëist. AMSTERDAM ANP „Een Inspraak in deze sector is wel heel krant is het geestelijk eigendom van essentieel, juist omdat het hier om Aartsbisschop Helder Cama ra van Brazilië is tijdens zijn be zoek aan Nederland door episcopaat ontvangen. Op v.l.n.r. mgr. Moors (Roermond mgr. Ernst (Breda), mgr. Muller (Groningen'mgr. Zwartkruis Haarlem I. kardinaal Alfrink en Dom Helder Camara. lag in de algemene meteorologische situatie in 't gehele Rijnmondgebied. De computer slaat alarm op grond van de so'2-metingen van 31 meet- I punten. Gistermorgen stond er een i heel zwakke variabele z.o.-wind, die wing opgeheven i omstreeks elf uur onder invloed van een zwak front is gedraaid naar wes- telijke richting. De aanduiding varia bele wind betekent al. dat de win van richting wisselt, waardoor es onvoldoende verspreiding van de ui laat van de industrie optreedt. Het aantal telefonische klachte (36) was overigens niet veel grotl dan op andere dagen. De verontrej nigde luchtlaag was ongeveer eej veertig meter hoog. Het wachten wj op het toenemen Het is overigens sinds januari, dat heeft geslagen. De ervaring is gi weest, dat telkens na de waarschi wing aan de bedrijven de omvi og. Het wachten wa i van de wind. ens de derde maj it de computer alarj De ervaring is g4 van de luchtverontreiniging duidelij afnam. Binnen een uur na het alarm gistermorgen al van verminderiri sprake. Om kwart over tien gistej avond werd de algemene waarschi] eriri or het 1 - 1**1 1 de mo t) 1 d procent dividend v^JL I LEIDEN De gespannen situatj de lezer en van degenen, die voor de leesstof zorgen. Met de belangen en vooral met de Inzichten van die geestelijke eigenaars wordt tot dus ver bij de fusies en de concentraties in de Nederlandse dagbladwereld enkele gunstige uitzonderingen daar gelaten nauwelijks rekening ge houden" Dit zei de voorzitter van de Nederlandse vereniging van jour geestelijke waarden gaat". De fusies, voltrekken zich grotendeels over del hoofden der journalisten heen. De NVJ Ls niet bij voorbaat gekant te gen fusie of andere vorm van con- cehtratie ln de perswereld. Zij is ech-1 ter wel van mening, dat voor d°ze sector van onze samenleving enkele bijzondere aspecten gelden, waarmee naar onze mening tot dusver in zeêr nalisten. J. J. van Raalte, in zijn onvoldoende mate rekening is ge- openingsrede op de vandaag in Am- houden, aldus de NVJ-voorzitter, sterdam gehouden jaarvergadering Met name voor de landelijke dag- der NVJ. .Met de inspraak van zo- bladen wordt de strijd om het econo- wel consumenten als werknemers in misch bestaan steeds moeilijker In krantenwereld is het trie* ^ld. Rwle-^en con- naar Mn meest om zich heen. Vandaar dat de I m,ljoen «uld« semo*W *ln- Amsterdamse journalistiek er zo sterk WAGENINGEN 'GPD) In de komende vijf jaar aal de accommo- tie van de Landbouw Hogeschool Wageningen niet onbelangrijke uitbreidingen ondergaan. Er staat een vijftal omvangrijke bouwobjecten in verschillende delen van Wagenin- AMSTERDAM (ANP) De rijks politie heeft een bijzonder goede vangst gedaan met de aanhouding van een 40-jarige man. die donder dagavond een mislukte overval deed qp de Raiff eisen bank in 's-Grave- lano. Hij werd in het Hilversumse politiebureau urenlang verhoord en het succes voor de recherche bleef niet uit: hij bekende tussen 1968 en 1970 zes nog niet opgeloste bankover vallen te hebben gepleegd in Bus- sUm. Hilversum. Amersfoort, Amstel veen en Huizen. In totaal maakte hij ruim f 26.000.— buit. „werk" steeds alleen. De man werd na een overval od de Boerenleenbank in Amersfoort De gespannen situatl op de Nederlandse dekenmarkt heel I vorig jaar de Leidse dekenfabriek I C. Zaalberg en Zn niet onberoerd laten. De resultaten van de dekei) afdeling in Leiden bleven ten acht! bij die in '68. De orderportefeuille van de verver1 van dochteronderneming Van Beui den van Moll uit Tilburg, was hl afgelopen boekjaar goed gevuld. E resultaten waren hier bevredigen! evenals bij de Zaalberg-spinnerij I Vlymen, waar de financiële situati zich verder verbeterde. In de eers! vier maanden van dit jaar (waarj Zaalberg 200 jaar bestaat), zijn <3 resultaten over de gehele linie bevr« j digend te noemen, aldus de directii De verlies- en winstrekening ovt '69 wordt na afschrijving van f 358.93 afgesloten met een voordelig said van f 476.920, hetgeen ruim ee i kwart meer is dan in '68. Voorgestel wordt, om over een bedrag vaj I f 176.920 een dividend van 5 proceii aan de aandeelhouders uit te kerei DEN HAAG (ANP» Gouverneur mr. Nn Debrot van de Nederlandse Antillen is wegens een zenuwinzin king gisteren in het Wilhelmina- Gasthuis in Amsterdam opgenomen. In de loop van de dag is hij naar ven het een particuliere kliniek overgebracht. Onrust in Argentinië In de Ar gentijnse stad Cordoba zijn gisteren 6.000 studenten en arbeiders slaags geweest met de politie toen zij staak ten ter herdenking van bloedige ge vechten waarbij vorig jaar zestien personen om het leven kwamen De demonstranten trachtten een weg- afaetting van de politie te doorbre ken. maar zij werden door de poli tie met traangas ontvangen en moeeten zicè terugtekken. Achter volgd door de ordetroepen staken zij auto's in brand en gooiden ruiten in. Enkele demonstraten zijn gearres teerd. bij betrokken is, zei de heer Van De hogeschool 'heeft thans de be- wel aangehouden, maar hy wist zioh Raalte. Ook in de sector der regionale schikking over een gebouwenbestand er bij gebrek aan voldoende bewijs- dagbladen en van de nieuwsbladen met in totaal een bruto vloeropper- middelen onderuit te praten en i doen zich intussen steeds duidelijker vlag van ongeveer 102.000 vierkante moest latei weer op vrije voeten concentratietendenties voor. „Voor meter. De nieuwe gebouwen krijgen worden gesteld, j ons journalisten en dus ook vooreen vloeroppervlak van in totaal 'onze organisatie spruiten hieruit'rond 40.000 vierkante meter. Met in- belangrijke taken en plichten voort, i begrip van een aantal kleinere voor- De NVJ zal zich daarbij voortdurendzien in ven zal na de uitvoering van als standsorganisatie en als vakbond dit vijfjarenplan de hogeschool naar moeten opstellen en laten gelden. schatting 155.000 vlerkante meter Ook in de sector van de commu- kunnen benutten. I nioatiemedia doet zich een groeien- I de behoefte aan inspraak en demo- Ondanks deze geweldige uitbreiding cratisering gevoelen. De journalisten ziet het er niet naar uit dat de zullen daaraan gestalte moeten ge-1 landbouw hogeschool dan uit de aldus de NVJ-voorzitter, „want ruimtezorgen zal zijn. Volgens de raat. om de belangen van de prognoses betreffende de groei van journalisten en ook om de kwaliteit I het aantal studenten in Wageningen van de voorlichting, inclusief het zal de achterstand ln accommodatie voldoende tot haar recht komen vanin 1978 weer bijna even groot zijn 1 ners van de nieuwe stadswijken in een geschakeerde meningsuitingals op dit moment. het zuidwesten van Delft. aal maakte hij TVTTTT/^1 hu d«d *un Tusie INJJiL en LEIDEN (ANP) Zeven KVP- wethouders hebben een brief ge richt aan het bestuur van de Ka tholieke Volkspartij, waarin zij na drukkelijk de onaanvaardbaar heid van de woningnood onder de aandacht brengen Het zijn wethou ders van Delft, Gouda. Venlo. Den Haag. Alkmaar. Leiden en Waterin gen. In de brief aan het partijbe stuur wordt gezegd: Het moge uw bestuur duidelijk zijn geworden dat, vooral de laatstemaanden. de wo ningnood sterker dan ooit door ons volk wordt ervaren, en deze een explosief karakter dreigt aan te ne men. De teleurstellende resultaten van de woningbouw en de verdere constante stijging van de bouwprij zen. met de hieruit voortvloeiende on betaalbare huren, houden uiteraard hiermee verband Anderzijds achten wij het bedenkelilk en onaanvaard baar dat ook gezaghebbende stem men de woningnood blijkbaar als een blijvend gegeven in onze sa menleving gaan zien. Naar onze stellige zienswijze kan en mag de DELFT (ANP) De loco-burge- meester van Delft, de heer P C. Elfferich. heeft gister het voorstad station Delft-zuid officieel geopend. Het station is gebouwd in de directe vens een beroep op de overheid oi nabijheid van de onlangs in gebruik toekenning van een hogere subsidi genomen Kruithuisweg. Het station j „De NJHC heeft soms moeite hi i is met name bedoeld voor de bewo- j hoofd boven water te houden, war I;;iwl st€rke kostenstijgingen gaan haa uiteraard niet voorbij' DEN HA AO 'GPD) De Stich ting Nederlandse Jeugdherberg Cen trale (NJHC) 51 Jeugdherbergei en de Stichting Katholieke Va kantiehuizen- en jeugdherbergei Centrale 'KVC) 16 huizen, waar van er 6 het gehele jaar open zijn 4 zyn gefusioneerd. De KVC zal had werkzaamheden overdragen aan d NJHC De voorzitter van de NJHC, drs. Oostindie. heeft dit vandaag op jaarvergadering van de NJHC Oldebroek meegedeeld. Hij deed t< partij niet ln de huidige noodsitua tie berusten Op korte termijn vra gen wij dan ook nader beraad met uw bestuur Wy stellen u verder voor een oommissie ad hoc te formeren, die zich op korte termijn gaan be raden over een ander en meer sociaal bewogen bouwbeleid. Dit beraad aal moeten resulteren in een werk en be-sisstuk voor de komende ver gadering van de partijraad. De wet- houders zeggen voorts in hun brief. band mee, dat haar ministerie ei Ln dat de party zich verder zal moe- de toekomst voor gaat zorgen, dat bij ten uitspreken over een duidelijk realisering van gebouwen en voorzie 1 «.eeee „.ae.- liane rlanaetnmnnt K.1 ARNHEM 'GPD» Het Dorp ls open. Vanmorgen schreef burge meester van Arnhem, drs. J. A. F. Roeien het echtpaar Kuiper Oudenijewemen als nieuwe be woners van het dorp in het bevol kingsregister van de gemeente Arnhem in. Hiermee werd uit drukking gegeven aan de inte gratie van Het Dorp binnen het stadscomplex van Arnhem. Arnhem, een stad met daarin een dorp. het ideaal van dr. A. Klapwijk, dat verwezenlijkt kan worden. Aldus de directeur van Het Dorp prof. ir. L. H de Langen, die de bijeenkomst in de sporthal van Het Dorp opende. Minister dr M. A. M. Klompé, van Maarschappelijk Werk legde er in haar toespraak de nadruk op. dat de fysieke toegankelijkheid van vooral openbare gebouwen en voor zieningen van allerlei aard kan die nen als belangryke stimulans voor gehandicapten. Zij deelde in dit ver ander bouwbeleid, waarin de hoogste prioriteit zal worden toegekend aan de oplossing van de woningnood on der de laagst betaalden, de jongeren en de krotbewoners. In de brief wordt tenslotte gezegd. dak de wet houders het als een teleurstelling ervaren, dat in het ontwerp-kem- programma van de KVP de para graaf bouwbeleid geen voldoen de perspectief biedt om binnen een ningen. waar haar departement be moeienis mee heeft, deze ook toegan kelijk zullen zijn voor gehandicapten. „En ik zeg gaarne toe te zullen be vorderen dat deze gedragslijn niet tot mijn departement of tot de rijks overheid beperkt blijft", aldus minis ter Klompé. De minister releveerde nog eens, dat de actie „Open het dorp", die ruim zes jaar geleden via de televisie werd verantwoorde periode uit de woning- gehouden, een manifestatie werd, die ellende te geraken. 1 heel Nederland een etmaal lang in zijn ban hield en die dan ook een zekere wereldfaam heeft gekregen Wanneer we ons nu ln „Het Dorp" bewegen, dan zien we alleen de „bui tenkant" Maar ln wezen is er veel meer gebeurd, omdat er namelijk 'n kader is geschapen, waarbinnen ook in onze ogen ernstig gehandicapten reële leef mogelijkheden hebben als vrije en zelfstandige mensen", aldus minister Klompé. Na de toespraken verrichtte de bur gemeester de officiële opening door het echtpaar Kuiper-Oudenijewemen in te schrijven als nieuwe bewoners van Het Dorp in Arnhem Vorige week vrijdag zyn de heer Kuiper uit Genderinge«i en mej Ouden ïjewemen uit Tubbergen in 't huwelijk getreden. Sinds maandag jl. wonen ze in het dorp. Na de offi ciële opening werd een reusachtige taart van de coöperatie Arnhem bin nengebracht De taart bestond uit 36 delen en had de vorm van het beken de dorpsleuteltje. In het bejaardencentrum „Avond zon" in Velp heeft de 73-jarige heer N Schafer deze week ln ijltempo 'n documentaire-schilderij gemaakt van Mies Bouwman. Vandaag zou hij het haar aanbie den onder voorwaarde, dat zij het weer afstaat aan deze nieuwe A weer afstaat aan deze nieuwe Arn hemse wijk Bijna acht jaar geleden, tijdens de televisie-marathon ten bate van het toen nog te stichten dorp voor ge handicapten. bood de heer Schaier telefonisch aan een schilderij te ma ken. „Ik kreeg een schriftelijke bevesti ging van dr Klapwijk en hoorde er daarna acht jaar lang mets meer van", vertelt hij. In de loop van vorige week kwam onverwacht iemand namens „Het Dorp" op bezoek om mij aan mijn belofte te houden. Ik heb gezegd: „U geeft me wel erg weinig tijd, maar het komt klaar". Het lukte. Het in olieverf uitge voerde en uitstekend gelijkende por tret staat nu te drogen. De hoofd kleur ie havanna-bruin, maar Mies Het deze week getrouwd echtpaar Kuiper werd als eersti ingeschreven als bewoners vat Het Dorp. draagt op het portret de blauwe jurl met. witte stippen van de televisie uitzending in november 1962.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 8