„WE MOGEN WEER VISSEN Uit i m de Randstad Door Bram van Leeuwen ITERDAG 30 MEI 1976 PAGINA 23 We mogen weer vissen! Ja beste broeders in Petrus, de kop is er af, het nieuwe hengelseizoen is weer aangebroken. Wan neer u deze woorden leest, zult u waarschijnlijk de eerste vis dag al weer achter de rug hebben, want om de een of andere onverklaarbare reden wil geen lid van het omvangrijke vis serslegioen ontbreken op deze „nieuwjaarsdag". Het bewijs werd vanochtend in al le vroegte geleverd. Terwijl de zon nog nauwelijks aanstalten maakte om het op te nemen tegen het nach telijk duister, zijn we met het le gioen weer op pad gegaan. De een met een keurig verzorgd Ja pannertje, bevestigd aan de fiets tussen stuur en lastdrager, de an der met een glimmende kostbare werphengel in de bergruimte van een felgekleurde limousine Want afstand moet er nu eenmaal zijn, ook in de sport visserij. Maar de bezetenheid, waarmee iedere sportvisser elk Jaar opnieuw naai- de „visgronden" stormt als geldt het een haringrace, blijft steeds dezelfde. De grote moeite waarmee de sportvisser zich steeds aan Morpheus armen ontrukt om de dagelijkse arbeidsplicht te vervullen blijkt dan plotseling helemaal ver dwenen te zijn. Zenuwen Ik ken leven van het sportvissers- gilde, die al twee dagen voor het uur „U" in opperste staat van op- ADVERTENTIE Hengelsportartïkelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN winding naar de hengels grij pen. voor de twintigste maal de bus sen aan een inspectie onderwerpen, en wat zenuwachtig frommelen aan een vistuigje. dat al weken tevoren als een kostbaar sieraad is opge poetst. Bij de buitenstaander moet de sportvisser de laatste dagen van mei wel de Indruk wekken, dat ze in zijn bovenkamer niet allemaal even goed op een rijtje staan. Niemand van deze groep „outsiders" zal ooit be grijpen, waarom mensen op ao'n on zalig vroeg uur het echtelijke bed verlaten om kilometers in het nach- ADVERTENTIE De SPECIAALZAAK voor al uw hengelsportartikelen. DE SPORT HAARL.STR. 11 De netten gingen weer in het water. Een paar mooie voorns waren de beloning voor een dag vroeg uit de veren. Lelijk duister te rijden om daarna nog eens honderden calorieën te ver spillen aan een moeizame roeitocht over een plas. waarboven de mist nog in flarden hangt. En toch bestaat er zo'n vissersle gioen. die met een lichte tempera- tuursverhoging en blosjes op de wan gen de eerste visdag naar het wa ter stijgt. Naar dat bewuste „stekkie", waarop al zijn hoop voor het komen de visseizoen is gevestigd. Op één punt zal het nieuwe hengelseizoen zich niet van de andere onderschei den. er zullen dagen zijn waarop gro te verwachtingen worden ingelost. Dagen waarop het Vrouwe Fort una plotseling behaagt de hengelaar een net vol vis te laten vangen. Brood genoeg Maar er zullen ook dagen zijn dat ook al wordt de hele broodproduk- tie van de LBF omgezet in visvoer nog geen klein maat voorntje de moeite neemt om in het kunstig ver borgen haakje te bijten. Die dagen waarop een schepnet als een stuk overcompleet huisraad op de bodem van de visboot blijft liggen en de droge mazen van het. leefnet de vis ser tartend lijken aan te kijken. Juist in die onzekerheid ligt het element, dat ons sportviseera zo boeit. Zouden we leder weekeinde het leefnet weer moeten omkeren om uitscheuren te voorkomen, dan ge loof ik, dat het allemaal heel snel zou gaan vervelen. De wetenschap, dat een visdag zowel een sof als een groot succes kan worden, vormt voor een belangrijk deel de aantrek kingskracht van het sportvissen. Terwijl ik het woord „sof" schreef, daagde in mijn geest een trie6t. vis- vervhaal, dat ik u niet wil onthou den. Het is al weer heel wat jaartjes geleden, dat ik als „klein ama teurtje" werd uitverkoren om een visdag door te brengen met I een „grote prof". Het was een lid van het visserslegioen, die in hoog aanzien stond en die enkele hui- j zen van mijn ouderlijk huis woonde Het feit, dat er steeds een visnet aan de waslijn hing te drogen en zijn voortdurende aanwezigheid op de vuilnisbak met een kistje sim men in de hand. toverde op mijn netvlies het beeld van een man. die de ene kanjer na de andere uit het water sleurt. Recordvangsten Ik was dan ook een toonbeeld van gelukzaligheid, toen ik op een mor gen bij hem- afltitëröp dèv brommer mocht stappen op weg n'ajr het vis water:-een soort beloning voor de interesse, die ik steeds in syn ver halen over record vangsten had ge toond. We reden rechtstreeks naar Oude Wetering, waar we ons instal leerden langs de Ringvaart op een steiger tegenover een oude graan- j opslagplaats. Bij alle visinstructies. die ik reeds dagen tevoren van de „oude rot" had ontvangen, had hij mij duidelijk gemaakt dat dkar, en alleen daar. de grootste vissen te vangen waren. Het noodlot wilde, dat hij er boven dien van overtuigd was, dat de vis zich vlak langs de bodem ophield. En die overtuiging werd de inlei ding van één van de meest tries te episoden uit 's buurman* vissers- loopbaan. Het personeel van de graanopslagplaats had namelijk de onhebbelijke gewoonte oude versle ten graanzakken met een gracieus gebaar vlak voor de steiger aan het watef van de Ringvaart toe te ver trouwen. Aangezien dees oe» «moois ilndt Het sportvisserslegioen is er al ivat oudere leden van het vis- vandaag voor de eerste maal weer sersgilde aan de oever van het op uit getrokken. Hier een paar Br aasemmermeer jaar en dag voortduurde, had zich op de bodem vlak voor de vissteiger langzamerhand een reusachtige vloermat van oude graanzakken ge vormd. Mijn buurman was echter niet van plan zijn visplezier daar door te laten bederven en stelde met bravoure, die de „grote sportvisser" kenmerkt, zijn pe:i af tot. vlak bo ven de bodem. Voetballen Nadat hij de vloermat op de bo dem had gedecoreerd met enkele bo venmaatse voerballen klapte hy z'n visstoeltje uit en posteerde zich daarop met een blik in de ogen van: „Laat ze nou maar komme1" Onder de indruk van zoveel machts vertoon zoch ik de vis maar liever wat dichter bij de oppervlakte Nauwelijks waren er vijf minuten voorbij of mijn grote „visbroer" slaakte een kreet, die een dienstplich tig soldaat met vooruitgestoken ba jonet. niet 2«u hebben misstaan. Zijn hengel stond onmiddellijk als een hoepel, maar door de onbeweeglijk heid van de nylonlyn, rees bij hem langzaam het vermoeden, dat er geen recordvis naar de oppervlakte zou komen, maar de vloermat op de bodem debet was aan de fraaie bocht in zijn hengel. Paar voorns Io de periode, dat hij bezig was, de ongewenste verbinding met de bo dem te verbreken, had ik inmiddels een paar voorns gevangen. Met de ze voorsprong kon even later de tweestrijd weer beginnen, want onder het slaken van enkele kracht termen had hij een nieuw vlijm scherp haakje gemonteerd aan de lyn. Zijn overtuiging, dat de grote vis sen zich vlak langs de bodem op hielden. had blijkbaar niet geleden onder de minder prettige passage, want ook nu zweefde het be aas de haakje weer vlak langs de bodem. Buurman* doorzettingsvermogen werd na enkele minuten ook werke lijk beloond met een flinke blei Maar de vreugde over deze fraaie "openingstreffer" werd al direct overschaduwd door een nieuwe ver- bintenk van hel scherpe vishaakje met de oude zakken op de bodem De zaak leek snel geklaard, want na wat ingewikkelde capriolen schoot 't haakje los. Het gevolg was echter, dat de nylonlyn zich als een keurig 1 vlechtwerkje met talloze ingenieuze lussen om het topeind van de hen gel had gedrapeerd. Met een forse ruk schoof hU de hengel achteruit zonder de verschil lende delen uit elkaar te halen. On der het citeren van enkele passages uit het Nederlands scheldwoorden boekje begon hy de lijn te ontwar ren, maar was in die fröbelarbeid blijkbaar zo verdiept, dat het geluid van rammelende melkbussen niet tot hem doordrong. Achteraf bleek d&t zijn grootste fout. want even later werd het al ge noemde geluid overstemd door een luid en doordringend gekraak. Ver schrikt over zijn bril achteromkij kend overzag hij gelaten het slag veld. De wielen van de trekker had den het achterdeel van zijn hengel herschapen in een flink portie brand hout en nauwelijks was hU bekomen van de schrik of zijn blik trof een nieuw tragisch beeld: door de klap had ook zijn ragfijne topeind het be geven. U zult begrijpen dat ik even la ter met enige schroom een flinke voorn van de haak haalde. En ik moet bekennen dat ik nooit meer iemand gezien heb. die zo'n blik van grote verslagenheid in zijn ogen had en bo gedesillusioneerd huiswaarts trok. Overigens gebiedt de plioht mij aan dit verhaal toe te voegen, dat ik later nog diverse malen de visde- gens met deze buurman heb gekruist en dat hij zich by die gelegenheden ontpopte als een op-en-top-sportvis- ser Wel heeft hij steeds omzichtig ge zwegen over het steigertje bij Oude Wetering, waar die bevuste dag een zwarte bladzijde in zijn vlshistorie werd geschreven. ADVERTENTIE UW HENGELSPORTZAAK Fa. Robbers Zn. HAVEN 14-26 A, LEIDEN, TEL. 15107 ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: schitterende collectie vogels uit de hele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovyver. restaurant. Dage lijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Waaggebouw: tem. 15 juni Expositie De Verboden Muze. beeld van de onderdrukte cultuuruitingen in de 2de wereldoorlog. Concertgebouw: 31 mei optreden blueszanger John Mayall, aanvang 20.15 uur. RAl-gebouw: 28 tot 31 mei Pasar M&l&ng Amsterdam, tropische jaarmarkt 1970. BENNEBROEK Linnaeushof: bloemen- en recreatiepark met o.a. 80000 m2 vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshow. Dagelijks van 9 tot 18 uur. DEN HAAG Madurodam: miniatuurstadje op 1 25 van de normale grootte. Middeleeuwse stedebouw en hypermoderne snelwegen en vlieg veld. Geopend van 9.30 tot 22 uur. Postmuseum: geschiedenis van' het post ven-oer, telecommuni catie. films en demonstraties. Dagelijks 10 tot 17 uur, zo. en fd. 13 tot 17 uur. HAARLEM Kleinkunsttheater „Haarloheim": 30 mei Studentencabaret Ivo de Wijs uit Amsterdam, aanvang 20.30 uur Poppentheater Merlijn: 30. mei. 3 juni en 6 juni. Aanvang voorstelling 14.30 uur. Biologisch Centrum „De Duyvetil" bij „Oase": Wat leeft In de duinen, zondag 11 tot 15 uur. LEIDSCHENDAM Automobielmuveum: oude auto's, rijtuigen, motorfietsen', velo cipedes, arresleden, brandspuiten, landbouwtractoren. Geopend van 9 tot 17.30 uur. OUDE WETERING W'esteinderplac: zeilwedstrijden 1ste weekeind Valken. 8penker, Regenboog. Hornet. Schakel, 16 m2. Vrijheid. Pampus en Vau- rien. Braassemermeerzeilwedstrijden 1ste weekeind 12 mJ. OK. Scow-Temp. Tempest. Clipper, O jol, Solo. Randmeer FJ, 12- voetsjol. Stern, Jeugdkl. ROTTERDAM Communicatie '70: manifestatie t g v wederopbouw Rotterdam. Maquettes, boetieks, restaurants, dolfinarium, t em. september september. De Doelen: Cabaret Herman van Veen. 30 en 31 mei .aanvang 8.15 uur. De Doelen: 30 mei optreden blueszanger John Mayall. aan vang 24.15 uur. Prins Alexanderlaan30. 31 mei. 13 uur Intern, motormanifes tatie met sprint wedstrijden over 400 meter Schouwburgplein: 30 mei behendigheidswedstrijd en tentoon stelling van motoren, optreden van stuntteam, aanvan 13.30 uur. SCHIPHOL Luchthaven: hooggelegen wandel boulevard ruime parkeergele genheid. rondvluchten boven Amsterdam. Toegangsprijs f 0,55 p p. Doorlopend geopend. WASSENAAR Dulndigt: rennen en draverijen. 30 mei. aanvang 13.30 uur. ZANDVOORT Circuit van Zandvoort: 31 mei Adae Junioren trophy, Langefeld

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23