i t Centr.verwarming voor de honden van mrs. Urmston Zandvoortse dichter wil huis kopen Dylan Thomas van Nieuwe middelen voor geboorteregeling T( H v!lw mm Amerikaanse miljonaire Haagse van geboorte) leeft alleen voor haar kampioenen UIT LOUTER VERVELING PAGINA 20 ZATERDAG 30 MEI 1970 Een kapitale villa te Bras- I harige fox terrier Caroline, heeft. Boven in de villa de ven- schaet Belgiëmet op het ach- Rechts de Amerikaanse beroeps-sters van de hondenkamers ter gazon de eigenaresse mrs. Jo- j ..handler" Ric Chasoudian. die 1 seph W. Urmston en haar glad- I kampioen Captain aan de lijn Foto Karei Vereecken) Op het congres over vrucht baarheid dat in Tel Aviv werd gehouden heeft de Japanner Y. Otani zijn resultaten bekend ge maakt met een nieuw anticoncep tiemiddel. Het bestaat uit een soort condoom dat van gelatine js gemaakt en een sperma-doden de substantie bevat, polyxy-ethy- leenether. Tijdens het gebruik lost het condoom snel op zodat de sperma-dodende stof vrijkomt, waardoor er geen bevruchting kan optreden. Het condoom werd door de Japan se firma Eisai Co Ltd. vervaardigd en is in aluminium verpakt. Het middel werd als proef door 55 echt paren toegepast. Drie van hen stop ten ermee toen een zwangerschap werd verlangd en 2 echtparen stop ten omdat zij gingen scheiden. By de overige 50 echtparen werd het con doom door 31 paren gedurende 13 maanden gebruikt en door 19 pa ren gedurende zeven maanden. Het totaal aantal maanden waarin het condoom werd toegepast bedroeg 663. waarbij slechts in enkele gevallen ne venverschijnselen optraden, in de vorm van jeuk of irritatie. In ver gelijking met andere anti-conceptie methoden bleek het resultaat onge veer overeen te komen met dat van 't spiraaltje, maar minder betrouwbaar te zijn dan de pil. De onderzoekers pogen nu een condoom te maken dat sneller oplost, zodat het ook tijdens een zeer korte samenleving gebruikt kan worden, zonder dat daarbij mis lukkingen in de vorm van een onge wenste zwangerschap zouden optre den. De schadelijke bijwerkingen van de pil zijn aanleiding geweest om een nieuwe pil te ontwikkelen dat deze bijwerkingen niet kan ontplooien. De nieuwe pil is echter niet zo betrouw baar als de nu gebruikte, maar biedt wel een grotere zekerheid dan elke andere vorm van anti-conceptie, met uitzondering van het spiraaltje. Zij bevat in tegenstelling met de conven tionale pilsoorten geen vrouwelijke hormonen, althans geen oestrogene stoffen, welke verantwoordelijk zijn voor de ernstige bijverschijnselen De hormonen welke de nieuwe pil be vat werken bij een veel lager gehalte en uitsluitend dank zij een plaatse lijke werking. Het slijm dat in de baarmoederhals wordt gevormd verschilt in samen stelling gedurende het verloop van de menstruele cyclus Onder normale omstandigheden en zonder gebruik van een of andere pil is dit siym vóór en nèL de menstruatie dik en celrijk, maar wordt omstreeks de tijd van de ovulatie (het tevoorschijn ko men van de eicel uit een eierstok) dun en helder. Door dit laatste wordt het voor het sperma gemakkelijk om die slijmprop te passeren en daarna de eicel te bevruchten. De nieuwe pil houdt het slijm gedurende de cy clus steeds dik en celrijk. waar door het sperma onbeweeglijk wordt, zodat geen bevruchting kan plaats vinden. De kans op mislukking zou met deze pil eenmaal in de twintig jaar bedragen, maar aan de andere DEN HAAG (GPD) Petronella van Tee- seling was een piepjong meisje, toen ze in de jaren twintig haar geboortestad verliet om haar bruidegom te volgen naar Amerika. Nu is Petronella van Teeseling mrs Joseph W. Urmston, schatrijke Amerikaanse weduwe, die na dertig jaar terugkeerde naar Europa. Zij forenst tussen vorstelijke huizen in 't Ca- lifornische San Marino en de bosrijke dreven Mevrouw Urmston ontvangt ons in haar Brasschaetse woning. De om geving stemt overeen met miljonairs- standing. zowel naar Nederlandse guldens als naar Amerikaanse dol larmaatstaven. Een meisje in blauw schort geeft op 't ultra-ruime ach tergazon een tweetal honden even de vrijheid. Dat gaat de hele dag zo door. Ieder koppel heeft zyn eigen half uur. Een perpetuum mobile van ren nen en plassen. Op de bovenverdie ping geen slaap-, maar hondenka mers. Betegelde vloer, centrale ver warming, geluiddempende wanden en muren, goede sanitaire voorzienin gen voor de verzorgers, achter gaas in iedere kamer een hond of vier. Mrs. Urmston trekt kast na kast open. Zij showt tomeloze hoeveelhe den zilveren schalen, zilveren boka- buiten Breda of het even lommerrijke Bras- schaet bij Antwerpen. Zij kent maar één on derwerp. dat haar hele leven beheerst: hon den. Op de internationale show in Rotterdam werd haar kerry blue terrier „Captain" beste -van-alle-rassen. Hij leidt een leven, dat haar kapitalen kost. maar hij is er eenvoudig en vriendelijk bij gebleven. kant zou de gezondheid der vrouw er niet door worden aangetast. Boven dien is de nieuwe pil gemakkelijker in te nemen dan de tot nu toe ge bruikte soorten, omdat dit wel eens wordt vergeten. Men heeft de nieuwe pil al de bij naam van ,.theetijd"-pil gegeven om dat zij vier uur nadat zij wordt inge nomen werkzaam wordt. Zij blijft dan één avond en één nacht en niet langer dan gedurende 24 uur werk zaam. In Engeland wordt deze „thce- tijd"-pil door de specialisten op het gebieden van gezinsplanning aanbe volen bij die vrouwen die de concep tie eerder willen uitstelen dan vo- ledig voorkomen en waarvan de ziek tegeschiedenis hen ongeschikt maakt om de conventionele pil te gebrui ken. De ervaring zal moeten leren welke bezwaren deze nieuwe pil met zich mee brengt. Dat geldt uiteraard ook voor het oplosbare condoom. len, zilveren fonduestellen, zilveren dits en zilveren dats. Zeker enige honderden In al dat zilver gegra veerde letters: gewonnen hier, gewon nen daar. Kampioen Captain drinkt gulzig uit een zilveren bak. Mag hij? Een van zyn voorvaderen won dat ding. ..U heeft met uw honden het mo ment bereikt, dat het zilveren poet sen haast meer tijd kost dan de ver zorging van de honden?" Mrs. Urm ston glimlacht. De honden zullen bij haar altijd de meeste tijd krijgen, al zou het zilver zwart worden. Waarom haar leven vol honden? Waarom is zjj die wereld ingestapt? Zy geeft een j keihard antwoord zonder omwegen: ..Uit louter verveling". Wel bracht zij van huis uit een liefde voor de hond 1 mee en die heeft zij thans in sterke mate gesublimeerd. Met heftige ver ontwaardiging uit zij zich over zoge naamde hondenliefhebbers, die ruim te in hun kennel scheppen door I domweg alle oudere honden per in- I Jectiespuit naar het hondenwalhalla te laten helpen. I .Mijn honden krijgen een rustige oude dag", zegt ze. Omdat te bewij zen legt één van haar honden een poot op mijn knie. Het is een i veertien jaar oude Welsh terrier, al driemaal geopereerd voor kanker. Hij maakt het nu best. is naar omstan digheden levendig genoeg. Gril van een oudere vrouw? Onge- twijfeld. Maar meer. De ware lief hebber kan de nazaten van haar hon- den in Nederland kopen voor de ge standaardiseerde prijzen van de raad van beheer op kynologisch ge bied. Haar statige, speelse en hy per vriendelijke Captain, is kampioen geworden, is echt niet te koop voor de 20.000 of 30.000. die een dolle liefheb ber misschien zou willen bieden. Zij zou hem voor geen goud kwyt willen. Trouwens. Petronella maakt de indruk, dat goud haar veel min der doet dan de blik van een hond. Naaste familie van diezelfde Captain was tot voor kort voor heel gewone prijsjes als 350 gulden te koop. zo uit het goedverzorgde nest. Momenteel stagneert het allemaal was. niemand krijgt de reuen van mrs. Uimston ter dekking. Ric Chasoudian f38) uit het Ca- lifomische Sun Valley, is er de hele dag bij. Hij somt het juiste menu op voor honden als kampioen Captain. Ric. super-hondenkenner, is de ver trouweling van mrs. Urmston. Hy is beroepsmatig „handler" ran hon den, voorgeleider op shows. Voor het eerst in Nederland, speciaal over ko men vliegen voor de show in Rotter dam. Voorts speurde hij Engeland af om voor mrs. Urmston ideale gladha- rige fox terriers te vinden. Daarna vloog hij met zijn werkgeefster en gast vrouwe naar Amerika, waar het drietal eigenares, handier en hond show na show afreizen. Om er on getwijfeld vele successen te oogsten. vorsen of met postzegels kunnen be ginnen". zy heeft op haai- manier de zaken aangepakt om de tastbare erfenis van haar tweede man, die naast zyn Ca- lifornische warenhuis- en orchi- deeënbelangen een kennel met 80 of 90 kerry blue terriers had, te vervol maken. In tientallen Jaren onverflauwde aandacht heeft zy dat honderas be ter op de ruigbehaarde poten weten te zetten. In de catalogus van de Rot terdamse show wyst ze met trots aan: „Kijk, er waren er maar twee by. die niet van myn honden afstammen". Voor allemaal tijd De kampioen draait de halve dag om ons heen. Soms noemt zy hem Captain en dan weer Cappy of El Capitaxio. De betegelde vloeren en al le andere luxe doen hem niets, hy braakt breeduit op 't Perzische keed. Zy bazin heeft hem niet voor zich gewonnen met het kostbare sanitair en het gespreide bed, maar met ver trouwen. Niet alleen de kampioen krygt haar tyd, iedere hond heeft dagelyks zyn visite-uurtje in de voor name woonkamer. En van al haar honden, levend of dood, weet mrs. Urmston de verjaardag te zeggen. Nee, Captain is geen ongenaakbare showhond geworden, hy is een ter rier gebleven, die iedere handeven aard in aanhankeiykheid en huise lijkheid. Zolang hij mrs. Urmston en een boom in de buurt heeft, is hy gelukkig. iinen en verkeer Lepel Met een smakeiyke Amerikaanse sigaar tussen de tanden beaamt hy, dat mrs. Urmstons kennels in Bras- schaet en in Breda ..wel aardig" zijn naar Amerikaanse maatstaven. Mrs. Urmston duwt me uit een dampende pan een lepel onder de neus: „Ruik eens". Het geurt naar heerlyke vlees pudding en dat is het ook, opge bouwd uit beschuit en „beef". In een exquis etablissement raakt mrs. Urm ston even later slechts de zykanten van een tournedos, die op de tong smelt. Een kelner pakt het restant in voor één van de honden. De naam van het dier kent hy. Mrs. Urmston mag dan wel de in druk maken van een grillige Ameri kaanse, met teveel geld en teveel tijd door haar opmerking „louter ver veling!". maar het ligt toch anders. Op de vraag waarop zy al die jaren juist aandacht had voor honden zegt ze trouwens zelf: „Als ik niet zo van ze hield had ik net zo goed met kik- Dt farmaceutische industrie kan de verkeersveiligheid helpen be vorderen door op de verpakking van geneesmiddelen te vermelden wat de na- en bywerkingen van de midde len zyn. I „Er gebeuren verkeersongelukken door verkeerd gebruik van genees- I middelen", zo zei dr. M. P. Lansberg i by de sluiting van het internationaal verkeersmedisch congres dat in Am sterdam werd gehouden. De farmaceutische industrie zou de voorlichting moeten verbeteren, „al is het alleen maar om te voorko men dat mensen achter het stuur gaan zitten in een toestand die eigen lijk ni etverantwoord is". ADVERTENTIE DAMESMODE io exclusief jonge stijl... BREESTR A AT I08a-lf2 LEIDEN ZANDVOORT (GPD) „En toen kom ik dat huis binnen. Trillend op mijn voeten. Ik sta bij zijn schrijfbureau. Daar staan foto's van zijn vrienden. En tot mijn ontsteltenis liggen de manuscripten verspreid over de vloer en het bureau Een hele vertaling van Peer Gynt en aantekeningen en een stuk in het Welsh. Wat blijkt, er is ingebroken. En op de bovenverdieping vond ik een schrijfcassette op tafel met allemaal brieven van beroemde mensen, die Katleen Thomas hadden geschreven na de dood van Dylan. Ik had tranen in mijn ogen, heus als je in zo'n huis komt Nelly Wiener-Klugt, een meisjes achtige zestigjarige Zandvoortse, heeft zich sinds april 1969 opgewor pen als de hoedster van de nage dachtenis van Dylan Thomas, de Britse dichter die op 39-jarige leef- tyd in 1953 in de Ver. Staten aan de drank stierf. Ze heeft zyn huis ge vonden in het dorpje Laughame aan de zuidkust van Wales, ze wil dat kopen en er een pelgrimsoord van maken. Met een zekere bezetenheid zoekt ze fans byeen voor de Dylan Thomas Society. Ze heeft er nu 26. allen Nederlanders. In Engeland zelf, zegt Nelly Klugt treurig. ïyken ze hem vergeten te hebben. BBC En dat terwyi Dylan Thomas ty- dens zyn korte leven ongemene po pulariteit genoot, vooral om zyn bbc-radio-causerieën. Dylan Tho mas wordt beschouwd als één van de belangrykste Engelse dichters in de periode vlak na de tweede we reldoorlog. In 1934 publiceerde hy zyn eerste gedichten. Hy was toen twintig jaar In 1940 volgde prozawerk onder de veelzeggende ti tel ..Portrait of an artist as a young dog". Zyn bekendste werk is „Under Milkwood", een hoorspel dat vele malen op toneel is gebracht. Het is een portret van het inneriyke leven van een vissersdorp in Wales, zeer beeldend en zeer ryk van taal. Aangeraakt Mevrouw Klugt is een geboren ver telster. Gun haar de tyd. want ze wil haar lotgevallen het liefst van minuut tot minuut overbrengen. Haar zoon en de Dickens Fellowship Holland (een door Godfried Bomans «n Nico Andriessen opgerichte Dic- kensleesclub) hebben Nelly Klugt in gewyd in de Britse letteren. Eenmaa de Britse letteren. Eenmaal aan geraakt door de Britse gewoonte on inheemse schryvers tot de eer de altaren te verheffen en hun nagela ten curiosa te koesteren als rele quieën, trok Nelly Klugt vele malei op pelgrimage naar Groot-Brittan nië. Telkens gaat zy daar heen in d( hoop nieuwe zaken te ontdekken. „II doe altijd de gekste dingen", zegt ze „Ik neem altijd de local bus en gi dan upstairs zitten. Dan kan ik ove: de heggen heen by de Engelsen naa binnen kijken". Vorig jaar april trok Nelly —„in de Engelse Dickens Fellowship noe men ze me Nelly, want de rest kun nen ze toch niet uitspreken" —naai Wales, op zoek naar het spoor van Dylan Thomas. In Laughame ont dekte ze niet alleen diens graf. lief devol door een bejaarde dorpelint onderhouden, maar ook Thomas „boathouse". dat tegen de rotsen van de kust leunt. Dagen heeft ze er over gedaan de Londense make laar te ontdekken, die het huis voor de weduwe Thomas beheert. „Het is zo'n echte gentleman, met een bol hoed en paraplu en een hele muur van secretaresses om hem heen. Hy vroeg me wie ik was en toen zei ik ik heb van die flitsen —van de Dylan Thomas Society Holland. Maai' die was er toen nog helemaal niet. Maar hy dacht: Dat moet ieta sjieks zyn. Daarom zei hy waar- schyniyk toen ik naar de prys vroeg: twaalfduizend pond. Ik schrok, maar met myn alom beken de pokerface zei ik: O. juist". Nog te weinig Om kort te gaan. Thuisgekomen richtte Nelly Klugt de Dylan Thomas Society Holland op en toog op leden- I en liep daartoe vyf dagen in het iVlCCr VCt I voetspoor van Mireille. Dank zy deze Steeds meer consumenten vragen activiteit weten we nu dat ze vroe- naar margarine in kuipjesverpakking, j Ker „de slechtste van de klas" was, Dat komt volgens Unilevers jaar- geabonneerd op het strafbankje en verslag» niet alleen doordat de kuip- d°or de onderwyzeres aan haar lot jes een solide verpakking vormen, overgelaten. „Ik was een slechte leer- maar ook doordat de fabrikant dank I hnge maar ik heb een excuus", ver- zy die verpakking nu zachtere soor- I Mireille. „In die tyd ging het ten margarine kan leveren. In Duits-1 de familie Mathieu slecht, maman land wordt van alle verkochte mar- was altyd ziek, ik was de oudste; aan garine al vyfenzeventig procent in dus de taak om haar te vervan- kuipjes verpakt. En verder hebben we &en- Ik deed de afwas en de was. kookte de maaltyden. hield de klein tjes bezig. Naar school ging ik alleen als ik tyd had". Nu haalt ze de schade in, neemt lessen op allerlei gebied en heeft volgens een van haar zangleraren „een perfecte mezzo-stem" die het ook in het klassieke repertoire uitste kend zal doen. Volgens hem gaat Mi- Machinaal af wassen I ™m' "een toekomst- tegemoet. In kleding van Louis Fe- Nog oen p«.r cUfers uU Dnilever's r,ud bu wie K by voorkeur rod. ^r_ ken koopt, omdat rood Haar lieve- met z'n allen in het afgelopen Jaar weer meer „spysvetten en oliën" ge consumeerd: het wereldverbruik nam met twee procent toe en het steeg vooral in de landen Afrika. Azië en Zuid-Amerika. De ontwikkelingslan den vragen naar steeds meer marga rine. jacht. Reacties kreeg ze van de Dic kens Fellowship, van de Britse en Canadese ambassade, van het Ge nootschap EngelandNederland, maar het aantal is nog niet groot genoeg voor de notaris, met wie me vrouw Klugt in contact staat, om de society de definitieve vorm te ge ven. Mevrouw Klugt hoopt dat er men sen zyn. die f 125 willen storten voor de aankoop van het huis. Iedereen die dat doet mag er dan een week logeren. „In Engeland heeft Pamela Hansford Johnson gezegd, dat ik er een pension wilde beginnen. Maar dit is geen huls voor een pension. Dit is voor idealisten. Er komen alleen mensen die voornaam zyn, niet in geld of adel, maar in denken, zy zullen dat huis niet ruïneren". Verder hoopt ze affiches te verko pen. Ze heeft daartoe al honderd scholen aangeschreven in Nederland en daarbuiten. Ze kreeg maar één antwoord: afwyzend. Moedeloos wordt Nelly Klugt niet. Ze zegt: „In myn achterhoofd is dat hele huis al voor elkaar. Als je zou denken dat het tóch niet lukt. dan is het vech ten tegen de bierkaai". Al het geld dat ze inzamelt gaat op een rekening van de Amro-bank, Als het plan mislukt, krygt ieder een z'n geld terug, belooft mevrouw Klugt. En is het huls gekocht, dsn is het het eigendom van de Dylan Thomas Society. Tot in eeuwige da ge. meent ze. Liefdeloos De vraag ligt voor de hand. of de weduwe van Dylan Thomas het huis niet zo willen schenken aan de so ciety. Mevrouw Klugt ziet daar ken- neiyk weinig heil in. Zy meent, dat Kathleen Thomas het huis „liefde loos heeft verlaten, anders laat je al die papieren toch niet zo maar ach ter Pogingen om met haar in con tact te komen, zyn mislukt. Me vrouw Thomas woont niet meer ln WaJes. maar zou in Rome verb lij - jaarverslag: In de Ver. Staten heeft twintig procent van alle gezinnen nu een automatische afwasmachine. Ook Europa is. zfj het langzaam, op weg naar „machinaal afwassen". In Zweden en Italië is by zeven procent van alle gezinnen een afwasautomaat lingskleur is Huisvlijt Om dit voorjaar zelf te breien: wit te vinden, maar in Engeland beschikt katoenen Jurken met lange mou- tot nu toe slechts één procené over deze luxe. Mireille Var Mimlle Mathieu weet ieder een dat ze een populaire stem heeft en onvermoeibaar ïykt als ze op de planken staat. Marie France vindt dat we best eens ieta meer van haar „ware persoonlijkheid" mogen zien I war., met schouderstukken en boven- mouwen en rood-witte of zwart-witte blokjes. Tuniekpakken van witte brei katoen, langs de hals en op de bnoekspypen versierd met kruissteken van rode katoen. Midi-jurken met po- lohalzen van fyne lichtbeige wol met ingebreide lengtebiezen en ceintuurs en geknoopte leren veters. Allerlei truitjes met korte pofmouwen in ouderwetse gaatjespatronen, te dra gen op halflange wollen of fluwelen rokken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 20