Wat is erger: iemand doodschieten of failliet laten gaan? Hardhandige aanpak van dierenmishandelaars UPI-fotograaf Chas Gerretsen verhard terug uit Vietnam Mijnenveger wordt bar na bewogen leven Larense mevr. Plat-Vincent is blij met „Pistolen Paultje" Saterdag 30 mei 1970 LEÏDSCH DAGBLAD PAGINA 19 GRONINGEN (GPD) Het Amerikaanse United Press In ternational stuurde een tijdje geleden een foto naar alle kran ten, waarop een persfotograaf tot zijn hartstreek in een Viet- nemees riviertje staat met op de achtergrond veel oerwoud en Amerikaanse soldaten die hun bazooka's boven de helm hou den. Die persfotograaf is de Nederlander Chas Arthur Ger retsen, die tien jaar geleden uit het Groningse Haren vertrok en oorlogsfotograaf werd nadat hij op krokodillen had gejaagd en op een verlaten Mexicaanse plantage met echte bandieten vocht. ZWARTSLUIS (GPD) In een kleine zijarm van het Meppeler- diep even buiten Zwartsluis ligt de 225 ton metende Nederlandse mijnenveger Rozenburg. Het oor- i logsschip, gebouwd in het begin van de tweede wereldoorlog, heeft na het bevaren van de wereld zeeën eindelijk rust gevonden in de kop van Noordwest Overijssel. Tich zal de Rozenburg na zijn be wogen bestaan niet van een rustige oude dag genieten. Hiervoor zorgt de huidige eigenaar van het houten oorlogsschip, de Steenwijker Peter Reurloo. Hy opende nameiyk 29 april op het schip, dat nu „Maakri" heet, een bar-bistro. De kiel van de Rozenburg werd in 1942 gelegd in het Zuidengelse plaatsje Par. Het schip behoorde tot een serie van zeven mijnenvegers en heeft ook nog in de Indonesische wateren dienst gedaan. Veel feiten zyn de heer Deurloo niet bekend over zijn schip. HU is hier wel naarstig naar aan het speuren. Wel is het halfvergane scheepsjournaal gevonden, maar schokkende dingen waren niet te ontcijferen. In 1959/'60 werd het mo torschip uit de vaart genomen en fungeerde een Jaar of zeven als op leidingsschip van het kadettenkorps te Groningen. Twee Jaar geleden kon de Steenwyker na veel inspanning de hand leggen op het vaartuig, nadat hij eerst met lede ogen had moeten toezien hoe het vaartuig meer en meer aan zUn lot werd overgelaten. Toen hU het kocht was het dan ook een grote puinhoop. HU was even in ons land maar •ou binnenkort naar de oorlog in Cambodja gaan. „Want de meeste kranten hebben al genoeg foto's van Vietnamese lijken gehad, dat loopt niet meer zo best". Na een paar uur praten zal Chas zich zelf samenvatten in de medede ling: „Eerlijk, iedereen hier mag me een koude gemene vent vinden, ik hoef hier toch niet te leven". Muziek Maar voor deze conclusie er uit is, hebben we ook al ettelijke bandjes Amerikaanse muziek achter de rug, die geurig uit een draagbare casset terecorder jengelt. Chas: „Ik heb het ding altijd bij me, ik hou van mu ziek, als ik in Vietnam in een slag zit midden in de Jungle, liet ik hem ook wel spelen, maar vooral 's avonds, na afloop. Veel Amerikaanse militai ren hebben ook altijd een draagbare radio bij zich. Je hebt minder stilte, Je gaat minder gauw over allerlei dingen nadenken. Ik ben al een paar keer bijna dood geschoten, veel van m'n collega's in Vietnam missen al een arm, een been of een oog, maar ik ben niet bang. Ik geloof in een soort noodlot: van Iedereen staat vooraf al vaat waar en wanneer hij sterft. Kijk, ik hoef 's nachts nooit nodig. Plotseling op een nacht eigens mid den in Vietnam moest ik naar de w.c., toen ik terug kwam was er een kogel dwars door m'n bed gegaan. Hij zou me precies in de ruggegraat ge raakt hebben. Dan vraag ik me af, waarom moest ik die nacht nou net nodig, dat moet toch het loodlot zijn. Auto Je denkt er in Vietnam niet vaak aan dat je in levensgevaar bent, maar toen in Groningen laatst een auto recht op me af kwam, waar een dron ken idioot in zat, schrok ik me wel rot". Op de kamervloer ligt een Viet- kongvlag, met hier en daar een mod dervlek. „Ik heb hem In de zak van een Vietkongslodaat gevonden na een gevecht waarbij 78 man van de Vietkong werd gedood. Het was in Go Da Hau. vlak bij de Cambodjaanse grens. Ik was over de weg op reis van Cambodja naar Sai gon. Je bent stapelgek, je had al lang door de Vietkong gedood moeten wor den zeiden de Amerikanen. Maar als in Vietnam iemand met een geweer op me af komt, roep ik altijd „Wol- land. Wolland" dat betekent Holland, en heb je kans dat ze je laten lopen. *8 Morgens om vier uur werden in de rijstvelden rond Go Da Hau Viet- kongstrijders ontdekt. Het is daar een vrije zone, de burgers zijn al lang vertrokken, Je mag eigenlijk ie dereen neerschieten die je ziet lopen. Ik ging met een Amerikaanse heli kopter mee, het gevecht duurde vier uur. toen waren er 78 Vietkongmen- sen dood Ik maakte er een film van, en via Saigon gaat die direct naar Amerika of Londen. De eerste keer dat ik doden zag was by de Thaise grens. De doden werden communisten genoemd, maar het waren in werkelijkheid opium- smokkelaare. Ik heb ze vastgelegd op 16 millimeterfilm. Over de eerste tien doden die Je ziet, blijf Je wel een tijdje nadenken. Het is net alsof ze liggen te slapen. Je vindt het gek dat die mensen nooit meer zullen leven. Maar na de eerste tien gaat het wennen. Ik heb dui zend, tweeduizend doden gezien. Ik weet het echt niet. Kleurlingen Het is ook iets anders om kleurlin gen dood te zien dan blanken. Bij blanke Amerikanen voel ik vaak wel: hij had ook Je buurman kunnen zijn, of een goede vrind. Soms vin den ze van iemand maar weinig te rug, een voet of een arm, de rest hangt in een boom. Je ziet vreselyke lijken, maar de Amerikanen folte ren zelf nauwelijks. In mijn ogen zijn die soldaten te netje6. Korenanen folteren meer. Massa moorden als in My Lai gebeuren va ker, veel door Koreanen. je hoort er af en toe es iets van. Koreanen waar schuwen van te voren. Ze zeggen te gen de Vietnamezen: als Jullie ons aanvallen schieten we al Jullie koei en dood. Als er iemand van ons sneuvelt, moorden we het hele dorp uit. Koreanen villen mensen levend On der journalisten in Vietnam is het een bekend gezelgde: als de Korea nen alleen de oorlog zouden voeren, kun je hem winnen. Na een paar Jaar zou er geen enkele Vietnamees meer zijn, maar ook geen oorlog meer. Soldaat is gewoon een beroep: Je doodt iemand of je wordt gedood. Je zit in een gebied waar jochies van zes jaar voor een rijksdaalder een handgranaat in een bar gooien om dat ze een knal zo leuk vinden. Er zyn meer van die grapjes. Het g- beurt dat ze in een bar ijsblokjes in je coco cola gooien waar gemalen glas in zit. Na twee Jaar sterf je dan on der vreselyke pijnen. Amerikanen werken meer op af stand, met bommen. Ik heb es de training gevolgd van Vietnamese parachutisten. Bij een tje ging de parachute niet open, hij kwam op zijn knieën terecht. Zijn benen vlogen dwars door zijn heu pen, maar hij gaf geen kik. Terwijl sommige Amerikanen al gillen als ze in de jungle een voet verstuiken. De Westerling is veel zachter opgevoed. Als een Amerikaan gewond wordt, halen ze hem meestal per helikopter op; een Vietnamees moet maar zien hoe hij weer thuis komt. Kritiek naar Vietnam gaan zijn anti-oorlog. Ik was het ook, maar voor de mees ten wordt het langzamerhand een sport. Als naast mij iemand sneuvelt, denk ik: Blij dat ik het niet ben. Jon gens die ik goed heb gekend, zijn ook gevallen. Je verloor een goede vriend, denk ik dan. Het klinkt alle maal, ik weet het. nogal kil. Sommige soldaten worden krank zinnig. Eentje heeft de kantine van zijn kamp opgeblazen, een ander wou de bunker opblazen waarin al zijn makkers zaten. Ze grepen hem net op tijd. Maar je kunt moeilijk oor delen over de dood van een ander. Misschien wou hij zelfs wel graag dood. Zielig voor de vrouw, dacht ik in het begin nog wel es. Ik denk nu niet meer over daden na. Het went. Ik ben niet voor deze oorlog. Maar een blij mens zal altijd een dier blij ven: Hy moet vechten. Zolang ze vechten ga ik er naar toe, want ik sta open voor avontuur. Toen ik veer tien was overviel iemand een bank. en ik hielp zogenaamd al met de opspo ring. In een oorlog sluit je ook twee Dit schrok de heer Deurlo echter niet af en hij liet de Rozenburg naar Steenwijk slepen. Hij werd voor gek verklaard met zijn spookschip, maar dat deerde hem niet. Integendeel. Ge holpen door vrienden en kennissen tcog hij welgemoed aan het werk. Meer dan twee jaar hebben zij ge sloopt en opnieuw gebouwd Op het achterdek, waar het oorlogstuig stond verrees een grote, geheel met hout be timmerde kajuit, waarin de bar is ondergebracht. De stuurhut en de radio- en kaar- tenkamer zijn samengetrokken tot woonvertrek. Alles wordt zoveel mogelijk zelf ge daan en niet alleen om de kosten te dekken. De jonge bareigenaar. die twee gelegenheden in Steenwijk be zit, heeft vier jaar op de wilde vaart gezeten en daar is volgens hem wel wat van blijven hangen. Blokkeren Hij beschouwt het schip ook als een dure hobby. Tot nu toe is er voor f 72.000 in geïnvesteerd. Het bijna veertig meter lange vaar tuig, dat voor een ton is verezkerd. mocht niet in Steenwijk blijven, om dat het de scheepvaart zou blokkeren De gemeente Zwartsluis juichte het initiatief van Peter Deurloo wel toe en het schip meerde af voor het terrein van de firma Klomp, die ook een stuk grond afstond voor het aan leggen van een parkeerterrein. Het schip blijft voorlopg in Zwartsluis liggen. „Maar als er straks wat geld overschiet wil ik toch wel proberen de hoofdmotor :die bijna de hele buik van het schip vult) aan het praten te krijgen. We zouden dan van plaats kunnen veranderen en bijvoorbeeld eens naar de Sneekweek kun nen gaan", zegt de beer Deurloo. In stijl De inrichting van de bar wordt in stijl gehouden De bezoekers van de bar, die plaats biedt aan vijftig man, zullen zich omringd weten door alle mogelijke scheep6attributenAan de bar, gebouwd in de vorm van een scheepsromp, zullen visserlJspeciaH- teiten te krijgen zijn. De heer Deurloo sprak over ver schillende soorten mosselen en Inkt vissen. Het voordek en het dak van de kajuit zullen als terrasje warden ingericht. ADVERTENTIE de beste hekken komen uit Best1 B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen keer zo snel vriendschap dan normaal Je hebt niet de huichelarij van: „ha, Jan, lang niet gezien", en intus sen denk je: .klootzak". Als je ie mand in een oorlog niet mag. bemoei je je niet met hem. Maar een goede vriend kan je leven redden. Je weet in een oorlog precies op wie je aan kunt. IJsco's Als je in soldatenbarakken loopt zie je ook overal dure taperecorders en ijskasten. Je moet je voelen, alsof je thuis bent, vindt het Amerikaanse le ger. Ik heb 't meegemaakt midden in vijandelijk gebied, 's avonds kwam er een helikopter over, die ijsco's, koude ijsblokjes voor in de coca-cola en blikjes vruchten op sap afwierp. Iedereen zegt wel: Verschrikkelijk, die oorlog. Maar veel Amerikanen hebben bet nog nooit zo goed gehad. Vooral arme Amerikanen hebben nog nooit zo luxueus geleefd. Wel staan ze steeds onder invloed van communistische propaganda; die is steengoed. Radio Peking zendt soms uit: Sergeant die en die, zou je nou eindelijk es niet naar je land te ruggaan, want zaterdag is je vrouw alweer met je vriend uitgegaan. Het blijkt nog te kloppen ook. Die radio heeft ook altijd de nieuwste Ame rikaanse muziek, ze zijn vaak actueler dan de Amerikaanse zender. Veel mensen denken dat heel Viet nam een slagveld is, maar in Saigon zitten ze rustig op een terrasje als vlak buiten de stad de bommen vallen. Maar dat zie je hier niet op de t.v. De NOS heeft ook films van mij uitgezonden. Maar die wil ook geen mensen op een terrasje, ze wil len actie, mooie gevechten, sensatie Want waarom lezen de mensen dit verhaal, toch ook om de sensatie. Ik ben om de sensatie naar Vietnam ge gaan. ik maak graag foto's van ac tie. Ik hou nou een keer niet van landschappen. Ik wil gezichten met scherpe lijnen erin. gezichten waarop je de oorlog ziet. Die kan ik kwijt. Folteringen Ik ben bij folteringen geweest Amerikanen laten het vaak over aan voormalige Noordvietnamezen, die zijn overgelopen. Die mensen haten de Vietkong. Moet je in zo'n geval iets doen? Ik dacht van niet, want the Vietkon gsoidaat had Je eren Ie voren dood kunnen schieten. Veel Nederlanders zijn anti-Ame- rika, want de reus is nooit populair. Voor ik naar Vietnam ging was ik te gen Amerika, maar nu weet ik het niet meer. De Vietnamees, de boer. haat alles. Voor hem is het niet belangrijk of het Amerikanen, Zuid- vietnamezen of V iet kongstrij der» zijn. Ze hebben zijn vrouw, zijn dochters en zijn waterbuffels neer geschoten, daarom haat hij alles. Maar de oudere Vietnamezen zie Je nooit huilen. Kinderen nog wel es, maar ouderen hebben al zoveel mee gemaakt, dat weer eens vluchten en weer eens familieleden begraven bij het dagelijks leven is gaan horen. Je went aan alles Ik ben misschien koelbloedig ge worden. Als ik af mijn vrienden be dreigd zou worden, zou ik ook schie ten. Als iemand mijn vrienden wil neerschieten, zou ik ook folteren. Maar iemand anders leven is min der waard dan mijn leven. Het spijt me, maar Jouw leven is me minder waard dan mijn eigen leven. Eerlijk, iedereen mag me hier een koude ge mene vent vinden, want in Neder land hoef ik toch niet te leven. filmen m een rivier in de jungle van Vietnam. Br is wel veel kritiek op Amerika nen, maar de Vietkong zijn ook schoften. Zij vechten geen oorlog maar doen aan terreur. Ze leggen handgranaten onder de lijken van Amerikanen. Ze hangen een hand granaat aan een elastiekje in Je ben zinetank. De benzine vreet het elas tiekje door, de granaat ontploft en je bent dood Amerikanen worden daarom ook in gesloten doodkisten naar Amerika gestuurd, want ze zien er vaak vreselijk uit. Maar veel res pect hebben de Vietnamezen niet voor Amerikanen. Ze houden vel van hen omdat ze vechten. Amerikanen proberen het te lief, ze gaan met een Vietnamees vriendelijk praten, ter wijl hy drie granaten Jat. Ame rikanen gooien batterijen ook snel weg. De Vietkong zoekt ze bi.1 elkaar, plast er een keer bovenop, door een bepaalde stof in de urine voedt de battery weer by en ze blazen er tien Amerikanen mee op. Intussen komen er per week toch nog een paar honderd toeristen in Vietnam, veel Amerikanen. Ze gaan kyken naar de oorlog. Maar ik zal ook altyd maar de oorlog gaan, is actie, avontuur. Ik had het goed in Vietnam. UPI heeft overal goede ho telkamers. Het leger voedt Je, je ver dient goed; als ik hard zou gaan wer ken kon ik een ton per jaar maken. Er vallen veel doden zeg je. Sorry, het zegt me niks meer. de oorlog is voor my zoiets als handelswaar ge worden. Dat klinkt Je misschien koel bloedig in de oren, maar wat is er ger: Iemand doodschieten of iemand failliet laten gaan? Als Je iemand failliet laat gaan. pleegt hy misschien zelfmoord en zyn kinderen kunnen misdadigers worden. Maar wettelyk mag dat wel, iemand doodschieten niet. Ik kan niet zeggen, wat voor ge voel Je krijgt in een veldslag. Je leert met doden leven. Veel jongens die LAREN (GPD) Mevrouw G. Plat-Vincent, een kleine, grijze dame met een vriendelijk gezicht, biedt thee met sprits aan en zegt: „Ik kan u niet vertellen hoe intens blij ik met de knokorganisatie van Paultje ben. Paul komt met zijn ploeg op de dierenbeulen af en slaat ze recht op hun donder. Echt hoor, dat vind ik prachtig". Mevrouw Plat, dochter van de voormalige beiaardier op de Dam en zuster van de zangeres Jo Vincent, is 74 Jaar. zy is voorzitster van het co mité „Bescherming van het weerloze dier" en bestuurslid van het Natio naal zwerfdieren tehuis „De Hazen berg" in Amerongen en woont in het Noordhollandse Laren. Pistolen Paultje" ofwel Paul Wil- king, de rondborstige Ingezetene van Amsterdam, die als hy even niet in beslag genomen wordt door de ver plichtingen van de wapenhandel, doemt alom in den lande op als een wrekende engel om de idealen van zyn „Organisatie ter besfcryding van wreedheden jegens het dier" verder uit te dragen. Pauls portret hangt voorzien van een welgemeende opdracht in de huis kamer van mevrouw Plat-Vincent. Zy vertelt dat de handelaar contact met haar opnam, nadat zy enkele Amsterdamse dames was voorgegaan in de vernietiging van een hok waar in honden werden vergast Sedert die tyd bestaat er tussen Pistolen Pauls grillige thuishavens in Am sterdam en de stille kamer aan de deftige St. Janstraat in laren een bij na dagelijks telefonisch contact ter bezegeling van het krachtige mini- verbond. Emotioneel Mevrouw Plat, het gezicht al gauw aanlopend met blosjes van emotie, vertelt dat Paul zonder aarzeling zitting heeft genomen in het bestuur van haar comité, terwyi zy op haar beurt benoemd is tot beschermvrouwe van zyn organisatie, zy zegt: ,Jk heb Paultje nog nooit gezien, maar tezamen hebben we toch al enkele zaakjes opgeknapt. Zo gauw we er gens een schofterig geval van dieren mishandeling hebben gesignaleerd zorgt Paul voor een stukje vol drei gementen in de krant om «Je bevol king bang te maken. Ik ga daar dan mooi met een ingezonden stuk overheen. Zo hebben we al op niet mis te verstane wyze van ons laten horen in Zaandam, waar een kerel een hond wilde verzuipen en in Gro ningen waar een student drie hon den liet verhongeren. Bang zyn we niet, niet voor de politie en niet voor de rechter. We vinden allebei dat het nu lang genoeg geduurd heeft met de slappe wyae waarop hx Nederland de dteirernmfcdwmdettng wordt. Over ons eerste grote succes heb ben we ons onlangs mogen verheu gen. Iemand die een dier afbeulde kreeg in Nederland nooit meer dan f 25 boete van de rechter. Maar nu is onlangs in Zwolle een man uit Steenwyk, die de keel van een hondje wilde dichtknypen, veroor deeld tot een boete van f 250 en twee weken hechtenis. En ik zal u vertellen hoe dat komt. In de plaatseiyke krant verscheen een artikel waarin stond dat als er niets zou gebeuren Paul naar Steenwyk zou komen om met de man af te rekenen. Dit is het begin. En daarom ben ik zo vre- seiyk biy met Paul". Veel van die tevredenheid is te be grijpen als men bedenkt hoe uiterst afwijzend mevrouw Plat zich opstelt tegenover de Nederlandse vereniging tot bescherming van dieren, zy zegt: „Van dat slappe gedoe, dat altyd maar hangen en zeulen van het hoofdbestuur, ben ik al lang ctood- zlek. Ze durven niets uit te halen. Ik geef graag toe dat het moeiiyk wer ken is met een inspectiefonds, dat geen cent rijkssubsidie ontvangt. Bovendien rijn de rayons veel te groot. Heel Amsterdam wordt byv. ge daan door een inspecteur op een brommertje. Maar dat is nog geen excuus om rich als een stelletje oude wyven te gedragen. Hare Majesteit moet als beschermvrouwe de vlag rijn dia de lading dekt Maar wat Je nodig hebt rijn mensen die met de vuist op tafel durven slaan". Haar comité is met deelneming van enkele vrouwelyke generatiege noten vyf Jaar geleden opgericht. De samenstelling lijkt voor geregelde verandering vatbaar. ..Het wisselt nog wel eens", zegt mevrouw Plat. De bewogenheid van de voor vechtster van de harde bestryuing van de dierenmishandeling bereikt een nieuw en begrypeiyker hoogte punt wanneer zy uit de vele brochu res die al van haar hand afkomstig zyn het pamflet over vivisectie aan biedt. De tekst laat o.m. weten: „Dit misdrijf verzwaart, dagelyks, de loodzware morele schuld die op de mensheid rust". Mevrouw Plat zegt: „Vivisectie is het meest gruwelyke voorbeeld van dierenmishandeling. Vivisecteurs zyn lustmoordenaars. Het schofterige is dat deze mensen hun deuren gesloten mogen houden voor de inspecteurs van de dieren bescherming Ik zal er .zo hard als ik kan, tegen blyven stryden". Be verontschuldigt zich in het vuur van het gesprek geen tweeds consumptie te kunnen aanbieden, verschaft een nader Inzicht in haar astrologische kennis en zegt: „Neem nou ook eens die honden tentoonstel lingen. Kynologen. ik haat ze als de pest. Het gaat hen alleen maar om het fokken, alleen maar om het geld. Een honden ten toonstelling? Ik zo» er met liefde een bom op willen gooien".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19