Spitsroedenlopen voor elf Russische voetballers V Kolkend voetbaltoneel BEZORGER Morgen ontbrandt strijd om de Jules Rimet-beker Modem systeem Juwelier in hoger beroep LEIDSCH DAGBLAD Geen fusie in Amsterdam ATERDAG 30 MEI 1970 PAGINA 15 LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD SPORT LEIDSCH DAGBLAD MEXICO STAD (GPD) Morgen zul len, verwacht men, in het schitterende Azteken-stadion van Mexico-Stad elf Russische spelers een soort spitsroeden- open' beoefenen: de opening van het Ivk-voetbaltoernooi, met het duel Mexico- Rusland. Dat meteen een aanwijzing zal jeven onder welke omstandigheden hier ifvordt gespeeld, en wat die omstandig- neden allemaal voor invloed zullen hebben op de allerwegen merkwaardig eensluiden de prognose: een finale tussen Engeland en West-Duitsland, met Italië en Urugay als voornaamste outsiders. Noch compu ter noch insiders kunnen evenwel in die voorspelling incalculeren de „glorieuze onzekerheid" die ook in voetbal bestaat, al m^nen Engelsen, dat slechts cricket daaraan zijn charme ontleent. Een fraaie foto van het Az teken Stadion in Mexico Stad, waar morgen de strijd om de we reldtitel voetbal een aanvang neemt. Er kunnen 108.494 toe schouwers in, waarvan er 7750 zeer bevoorrecht zijn. Zij zitten in privé-loges. elk voorzien van een eigen vestibule, toilet, tele foon en een parkeerplaats voor twee auto's. In deze loges voor het ..dure" volkje zijn ook nog eens 30 speciale toegangslunnels beschikbaar kunnen tien per sonen plaatsnemen. De overige 100.744 kijkers moeten zich behel pen met 96 toegangstunnels - f' MR$ Wat bijvoorbeeld, geeft de voorspellers in, dat uit de eerste groep "liet een ploeg tot de laatste vier kan doordringen? Mexico, zo ver luidt, zal zich niet verder dan de kwartfinales bewegen. Maa.r wat e denken van een ploeg, die zich gelijk Engeland in 1966 ge- iteund weet door een groots legioen, dat van het Azteken-stadion ten kolkend voetbaltoneel kan maken en die daarbij als enige perfect is gewend aan de hoogte en de hitte? Toegegeven: de voor leidingen van diezelfde Mexicanen verliepen niet gladweg. Mee- logenloze kritiek, geharrewar met hogere vergoedingen eisende spe- ers, een mislukte Europese trip, een trainerswisseling het waren ivenzovele hindernissen in de aanloopperiode. Daar komt nog bij, dat Mexicaan- l voetballers maar uiterst moeilijk en modern systeem is aan te pra- )n. Coach Cardenas: „Als Je een erdediger op het hart bindt voor- chtig te zijn met oprukken, dan •lijft hij tweemaal drie kwartier in t achterste lijn staan". Maar toch. mdat het de openingswedstrijd is a omdat er zo ontzettend veel op et spel staat, daarom heeft dat koe- 1 Rusland, dat uiterst degelijk voor- Rusland nog zomaar niet van gewonnen. Ook niet omdat 't (athematische voetbal, dat de zeer lerk verjongde ploeg van strateeg latsjalin toch nog altijd speelt, bij aorbaat Mexicaans opportunis- ie aan banden zal leggen. En aan- Ulend waren de Russen nimmer zo rachtig, zodat de Mexicaanse show- lan Calderon in de goal misschien let eens zoveel gelegenheid zal heb- m de toch onmiskenbare capacitei- in te tonen. De koele centrale ver- Albei't Shesternev met 29 al bijna veteraan in deze ploeg krijgt wellicht moeite genoeg met &n van de weinige Mexicanen, van ie vaststaat, dat hij in ieder geval él tot doelpuntenfabricage in staat Juan Ignacio Basaguren. Zandvlakten Wat, overigens, in deze groep ver- er te vex-wachten, van het kleine El Blvador, dat over 200 betaalde voet- tllers beschikt, gewend is op zand- akten te spelen, na een eindeloze eks voorwedstrijden zich tenslotte i a Honduras plaatste en met dat 1 nd pi-ompt een zesdaagse oorlog nbond? Ooggetuigen verklaren, dat (t voetbal daarginds op laag peil aat en daar heeft ook de sloi-dige •gentijrxse avonturier Bundio, die b ti'ainer-coach optrad, niets aan innen veranderen. Hij werd trou- ens kort voor de Mexico-gang ver ingen door en zekere Carasco, die van de 40 kandidaten meteen af- lerde, maar in ieder geval de be- tndste speler, om wie alles tin laag mpo) draait, handhaafde: spits artinez, naar wie tenslotte alle isses leiden. En die zal dan maar, rwijl niemand er mee rekent, de elgische doelman Piot één of twee j ter kloppen in een wedstrijd, die voorbaat gewonnen leek voor >ach Goethals. En de Belgen zul- n de merkwaai'dige, grillig door 't ven wandelende doelman Manga- a, eens niet voorbij kunnen, omdat et heerschap inderdaad, zoals men B Sal Salvador op de straathoeken iweert, erg goed kan keepen. Berekening |ja, dan stort zo'n berekening van Goethals, die zich al bijna zeker et van een plaats bij de laatste |eht, toch ineen. En dan betreurt ethal» misschien toch, dat hij de at wereldvreemde, bijna uitsluitend „thuis" in Brugge optimaal spelende Raoul Lambert niet naast Johan de- vrindt heeft opgesteld. En dat. ter wijl al tevoren vast stond, dat De- vrindt in het vrij vrolijke Belgische gezelschap conditioneel gesproken de hekkesluiter was. Maar ach, mis schien zet Goethals die twee toch wel naast elkaar en misschien ver plettert België El Salvador wel en dan is de kans op dié sensatie ook al weer verdwenen. Maar de logische gang van aaken wox-dt er wel door bevordei'd en daar is hier in Mexico veel behoefte aan, bij velen. Voor groep 2, waar de partijen over Puebla en ytoluca zijn verdeeld, geldt wellicht in iets mindere mate de onzekerheid over het optreden van „het kleintje". Want Israël kan eigenlijk niet profiteren van de om standigheden. omdat die voor de Rus tig lees: zonder noemenswaardi ge tegenstand naar Mexico geste vende ploeg ook allemaal even vreemd zijn. Tenzijja. tenzij de tegenstander nu eens niet in optima le vorm zou zijn, een volko men „misser" heeft, mentaal al bij na gebroken is. En daar vreest men voor in het Italiaanse kamp. Zelden hebben die zuiderlingen na melijk hun „tifosi" kunnen vergeten, wanneer ze buitenslands waren. En maar schaars waren de ogenblikken, waarop een team zó volgeladen met de ware „vedetten" ook werkelijk 'n team was. Heimwee en een groot ge brek aan collegialiteit hebben zo vaak de „squadra" geteisterd, met als dieptepunt de vernietigende ne derlaag tegen Nooxd-Korea anno 1966 in Engeland. Italiaanse begelei ders halen de schouders op daar over: „de klasse moet vow zich spreken". Die klasse is er maar wat er mee te doen als er steeds maar strubbelingen zijn in de begeleiding. Huiveringwekkend Morgen begint het. Ik stel me ex- veel van voor. Ik weet niet tot welk soort Nederlander u behoort, maar ik behoor tot het soort dat zowel Ne derland als Duitsland op de televisie kan krijgen. Dat schept huivering wekkende perspectieven. Laat ik een eenvoudig voorbeeld nemen: dinsdag 2 juni. U. als normaal mens. met alleen Nederland in uw huiska mer. kijkt gewoon van elf uur tot kwart voor een naar Roemenië—En geland. gaapt hartgrondig, en duikt ijlings het bed in. Maar wat moet ik? Ik kan ook naar Roemenië-Engeland kijken, dat lijkt me best een aar dige wedstrijd, maar wat let me of ik kijk op Duitsland naar Peru Bulgarije, wat ook een interessan te wedstrijd kan zijn. En Roemenië- Engeland hoef ik dan niet helemaal te missen, want vanaf kwart voor één tot half drie 's nachts zendt Duitsland ook nog samenvattingen (ruim twee halve wedstrijden dus) uit van Roemenië-Engeland en Ura- guay-Israël! Toch een zenuwslopen de keus, want misschien zie ik Roe menië-Engeland wel liever helemaal om me dan de volgende dag ria Ne- De laatste: spelers halen hun schou ders op in de richting van coach Val- careggi. nu hij Lodetti van de lijst heeft afgevoerd als gevolg van een mexkwaaxdige loop der dingen. Want ondanks de kritiek op de overmaat aan middenvelders, die de coach naar Mexico wenste mee te voeren, verzekerde hy toch Lodetti van een vaste plaats onder de 22 die bij de FIFA als spelers moesten worden opgegeven. Echter: voorhoedespeler Anastasi kon niet mee en Prati en Boninsegna werden ijlings op het vliegtuig gezet. En ze werden later alle twee gehandhaafd in de selectie en de brave Lodetti moest dan toch maar weer terugZoiets gebeurt, bij de Italianen en het is eigen lijk toch wel tekenend. Hoewel: Lui- gi Riva, de koningsschutter van kampioen Cagliairi, hoeft zich daar van natuurlijk niets aan te trekken, als hij na gaaf werk van Rivera «of van Mazzola, maar die twee zullen, verzekert men, nóóit in één elftal staan) oog-in-oog komt met Mazur- kiewicz van Uruguay die een won derbaarlijke keeper is. Luigi kan dan best eens heel hard raak schieten en dan is het werk van coach Hohberg, die nu eindelijk eens de volle mede werking had van Uruguays „Feije- noord en Ajax" te weten Penarol en Nacional, bij het afstaan van de spe lers, misschien toch weer voor niets geweest. Tenzij er nu eigenlijk wel veel hoop is op een goed resultaat van Uruguay, dat in het verleden maar uiterst moeizaam scoorde en het voetbal alleen leek te beschou wen als een spelletje verdedigen. Wat de mannen dan ook uitstekend af gaat, tot groot verdriet van de Zweden, die het toch juist van ons (en hun) aller Ove moeten hebben, want op Kindvall is het Zweedse voetbal wel zo ongeveer gericht. En wie durft er dan, nog bij dat alles te voorspellen wie er van groep twee naar de kwartfinales gaan? Sterrengroep Anders is dat weer met groep drie, in Guadalajara. De steriengroep Met Engeland, dat nog maar moet afwachten of de Moore-affaire de concentratie en de voorbereidin gen niet wreed hebben gestoord, maar dat verder zelfvex-zekerd te werk gaat: „Het kost", zegt Bobby Charlton, „meer moeite de beker van ons af te pakken, dan wij er voor gedaan hebben om hem te krijgen". Maar Brazilië dan? Stel, dat het lukt. Stel, dat Tostao en Pele elkaar wel kunnen verdragen die twee derland I te vergenoegen met een sa menvatting van PeruBulgarije en Uruguay-Israël tussen 6 uur en kwart voor zeven. Maar dan krijg je dus maar twee kwart-wedstrijden te zien, dat is ook niet je ware. Intussen ben ik wel blij dat ik niet in Limburg woon. waar Je zowel Duitsland als Belgle krijgen kunt Want Belgie zit in groep I en heeft dus andexe interesses dan Duitsland dat in groep 4 zit, terwijl wij. zoals het Nederlanders betaamt, eigenlijk meer interesse hebben voor groep 3 met Engeland en Brazilië, en ook voor groep 2 met Italië en Kindvall Op woensdag 3 Juni kijken wij dus op ons gemak naar Tsjecho-Slowa- keiie-Brazilie, tot kwart voor één terwijl de Duitsers uit Chauvinisme en tegen beter weten in naar Duits- land-Marokko kijken. Later, tussen één uur en half drie halen zij hun schade wel weer in, met samenvat tingen van Tsjecho-Slowakije-Brazl- lië-Zweden wij moeten daaxmee tot de volgende dag wachten), maar een samenvatting is wat anders dan een rechtstreekse ontmoeting. En wat doen ondertussen de Belgen? U denkt natuurlijk dat die België-San Salvador uitzenden, maar dat doen wonderbaarlijke voetballers, waar van de eerste bezig is de rol van de tweede over te nemen. Stel, dat de Brazilianen zo het een en ander aan incassei-ingsvermogen hebben bij- geleei-d, een beetje showman ship hebben afgelegd. Als zij dan En geland kloppen en als bijvoorbeeld de volmaakte outsiders Tsjecho- Slowakije «jazer, toch óók met Vik tor en Dobias en een zekere Ada- mec> of Roemenië (bikkelhard, zon der sterren) de Ramsey-elf ook nog eens op een gelijkspel kunnen hou den? Tja. dan is er van de Engelse zelfverzekei'dheid niet zo heel vee! meer over. En dan ziet iedereen tot zijn verbazing toch Engeland in de achtste finales uitgeschakeld worden dat de stormen van Chorzow en Rot- Bulgarije dan van profiteren. Maar misschien weer wel, kan alles weer terdam toch doorstond, dat de won- stop. Een extreem goede wedstrijd tot uitersie verwarring brengen. De derman Simeonov onder de lat heeft van Marokko, dat verder niets te be- verwarring, die vandaag óok heerst staan en de gekende heer Asparou- tokenen heeft, maar rond het mid- in Mexico Omdat de voorspellers chov vóór en dat zegt in Neder- daguur in de brandende zon nauwelijks gelyk kunnen krygen land al wel genoeg daar kan dat Van Didi Zoals in de laatste groep de vech ters van Schön toch ook nog van al les kunnen „tegenkomen". Dat vreemde Peru bijvoorbeeld, dat van Didi ineens voetballen schijnt te heb ben geleerd en dat vierde met de uitschakeling van Argentinië. Wat hééft dat Peru eigenlijk0 Niets op zienbarends. vindt men. Geen ster ren. geen grootheden. Maar wél een team. een eenheid Die voetbal speelt in een razend tempo, met een geweldige conditie. En dat is toch erg belangrijk tegen een formatie als die van de Westduitsers, die wel wil len, maar vanwege warmte en hoog te misschien niet zo heel goed kun nen. Daar kan het koele Bulgarije. BOGOTA «ANP) Danilox Ro- jas, de eigenaar van de juweliers- Winkel waar Bobby Moore een armband zou hebben gestolen, heeft hoger beroep aangetekend tegen de rechterlijke beslissing dat de aan voerder van het Engelse elftal voor waardelijk op vrije voeten mocht worden gesteld. Rojas vertelde bij monde van een advocaat aan rech ter Pedro Dorado, die Moore in vrijheid liet stellen bij gebrek aan bewijs, dat er naar zijn mening wel voldoende bewijzen waren van Moore's schuld. Rechter Dorado heeft geen uitspraak gedaan over dit pro test. Bobby Moore, sinds een paar da gen de meest besproken „dief" ter wex-eld, heeft in Mexico City zijn lezing gegeven van het myste rie van de gouden ai-mband met smaragden ..Het was samen met Bobby Charlton dat ik die juweliers winkel in het Tequendamaho- tel, waar wij toen logeerden, bin nen ging om te informeren naar de prijs van een ring. Wij praatten wat met het verkoopstertje, maar kwa men niet tot ovex*eenstemming en verlieten dus de zaak weer. Terwijl we buiten nog wat stonden te pra ten. riep dat zelfde meisje ons weer naar binnen Naar wij dachten om ons iets anders te laten zien Maar al gauw bleek dat er een arm- band werd vermist en dat men ons verdacht van diefstal. Wij boden toen natuurlijk aan om ons te fouil leren. maar dat vond men niet noodzakelijk. Ook op ons verzoek om de politie te waarschuwen werd niet ingegaan en vanzelfsprekend dach ten wij dat. de kous daarmee af was. Hoe we ons vergisten is wel ge bleken". AMSTERDAM ANPi Gister avond hebben commissarissen en di rectie van het Olympisch Stadion en de besturen van de voetbalclubs DWS, Blauw Wit en De Volewijckers meegedeeld, dat er geen verdere fu- -siebesprekingen tussen de drie ge- ADVERTENTIE LEIDEN WITTE SINGEL 1 Voor ons krsntsnbedrljf zoeken wij een van minstens 15 jarar. WIJ BIEDEN een goed loon. WIJ VRAGEN verantwoordelijkheidsgevoel, accura tesse en het bezit van een fiets. U kunt zich persoonlijk aanmelden op werkdagen van 8.30—17.30 uur bij de heer J. Breedeveld. ze de volgende dag pas. Op woensdag 3 Juni begint België Vlaams om kwart over zes met de volledige, op de band opgenomen ïeportage van Peru-Bulgaxije. terwijl België Frans dan al een klein half uur bezig is met de volledige, op de band vast gelegde wedstrijd Uruguay-Isxaël. U merkt weL, Belgen zyn onbereken baar. daarom zitten zij ook ln Me xico. Caroussel PSV gaat het volgend Jaar maken dat voel ik aan mijn voetbalknietje. PSV is niet alleen professioneel, de Eindhovenaren ogen ook professio neel, en dat is het begin van het halve werk. Een half uur voor de aanvang van NAC-PSV waren de spelers van beide elftallen al op het veld om zich warm te lopen en in te schieten. Maar zie dan zo'n verschil tussen PSV en NAC. De Bredanaars deden maar zo'n beetje, trainer Canjels was er eerst niet, en later stond hy een tijdje met een speler te praten, over technische en tactische problemen neem ik aan, maar tochop de andere helft van het veld maakten de PSV-era huxi spieren lus in drie groepen. Pim Doesbuig werd onder handen geno men door een reserve «xxeein ik aan), en verder trainden de PSV-er* in twee cirkels, van vijf man. Als in een caroussel «zij liet niet duizelixig- makend snel. we moeten het ook weer niet te veel gaan ldealiseien) bewogen zi) zich voort, elkaar on dertussen de bal toespelend, vrijwel steeds dixect, zonder hem eerst af te stoppen. En midden ln de piste stond Kurt Linder, verzinnebeelding van het spreekwoord dat het oog van de meester luie varkens vet maakt. Met zijn armen over elkaar, zonder veel te zeggen, hield hij alles ln de ga ten. en het resultaat voor de neutra le toaschouwer was ln leder geval, dat PSV qua Indruk bi) de aftrap al met 10 voorstond. Het zijn klei nigheden misschien, maar *y zijn toch belangrijk, al wa* het alleen maar voor de spelers, die zichzelf professioneler voelen en zich daar dan ook naar gaan gedragen. Je moet bij dat soort dingen natuur- I lijk wel maat weten te houden. Ik heb eens in Joego-Slavië een wed- strijd gezien tussen Ze leen i cat en Zagreb, waarbij de spelei-s van Zag reb voor de wedstrijd vervielen tot een soort demonstratie van ritmische gymnastiek, met als hoogtepunt dat zij netjes op een rijtje zo hard mo gelijk achtei-uitliepen, het halve veld over. Erg nuttig natuurlijk, daar niet van. maar je moet dan wel met 70 winnen, anders krijgt liet achteraf iets potsierlijks. Het werd 11 Bogota Gelooft u het, dat Bobby Moore een armband gestolen heeft in Bo gota? Hy heeft toch al een aixnband als aanvoerder? Kan het zijn dat een vaderlandslievende juffrouw op de ze manier de kracht van het Engel se elftal heeft willen breken? Maar Columbia speelt helemaal niet mee, dus vaderlandslievendheid kan het niet geweest zijn. Bestaat er ook zoiets als „Contingentslievendheid"? Heeft zij haar beschuldiging geuit om de Zuidamerikaanse landen Bra zilië. Peru of Uruguay terwille te zijn? Mexico en El Salvador kun nen we wel uitschakelen, want dat zijn geen Zuidamerikaanse laxxden. Het xneest komt natuurlijk Brazilië ln aanmerking, want dat zit samen met Engeland ln één groep, en het grenst ook aan Columbia, in tegen stelling tot Uruguay, want dat ligt evenver van Bogota af als Bagdad van Amsterdam. Maar toch denk ik dat Peru het land is, waai-voor die Juweliersbediende haar continentslie- vende daad verrichtte Want terwijl Brazilië het Portugees als voeitaal heeft, wordt er zowel in Colombia als in Peru Spaans gesproken, terwijl ook het percentage Mestiezen in bei der bevolking groot is. Dat schept verplichtingen Blijft de vraag, of Pe ru er baat bij heeft, als de Engelsen verzwakt woiden. Zi) zitten immers niet in dezelfde groep? Maar als En geland winnaar wordt van gxoep 3, moet het op 14 Juni in de kwartfi nale aantreden tegen nummer twee van groep 4. Groep 4 bestaat uit Duiteland, Peru. Bulf a rye en Ma- noemde verenigingen zullen plaats vinden. Er was volgens Blauw Wit-voorzit ter mr. Heukels, geen enkele basis om te onderhandelen. „Het enige, waarover we overeenstemming be reikt hebben, is de aankoop van een gezamenlijk cadeau voor Ajax" rokko. De kans dat Peru tweede wordt achier de Duitsers zit er dik in. Daarmee is de cirkel gesloten, het raadsel-Bobby Moore is opgelost. ignal Het probleem-René Vignal lag wat eenvoudiger voor de Franse politie: hy werd op heterdaad betrapt, toen hij een „kraak" zette. Vignal had al eerder een „kraak" gezet, of althans Kraak een hak gezet, want Piet Kraak heeft nog tegen hem gespeeld, vanuit de verte «kan je dat eigenlyk zeggen, van twee keepers, dat zij tegen elkaar" gespeeld hebben Kraak zelf schatte het in 1949 of daaromtrent, maar het moet of in 1947 geweest zyn. toen Nederland met 40 in Parys verloor, of in 1950 toen Nederland met 5—2 in Parys verloor. In die beide wedstrijden speelde Kraak namelijk mee. in 1949 stond De Munck in het doel toen Nederland met 4l van Frank rijk won, Ik herinner me Vignal. die nu toch ook al een „dikke veerti ger" moet zijn als een klein, bijzon der levendig, springerig keeper- tje met een «norm reactievermogen. Ik herinner me ook nog een anek dote uit zijn glorietijd. Frankrijk moest toen een uitwedstrijd epelen tegen Engeland Voor de wedstrijd werden de spelers ontvangen door de Franse ambassadeur, die een voet balliefhebber bleek te zijn en Vignal precies kon vertellen wie eventueel de penalty zou nemen bij Engeland (ik ben de naam van die Engelsman vergeten«. en waar hy hem dan precie6 zou schieten. Vignal knoop te het in zyn oren. en u raadt het al: Engeland kreeg Inderdaad een strafschop te nemen, de voorspelde man ging achter de bal staan, en Vignal dook blindelings naar de aan gegeven hoogte en stopte de bal! Die tyd is lang vooi-by Tegen woordig heeft Vignal biykbaar slechtere raadgevers, en waarschyn- ïyk komen *y ook uit minder hege kringen

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 15