Regering tegen plan van staatscommissie SiSi Sinas 99 Kijken naar Joego-Slavie Roolvink wil SER-advies Roemeense kerk dankbaar Geert gekozen premier geen districtenstelsel "Suits" 69r 98- "coats." Dit kan ook üw pruik zijn! de elitepruik voor modieus Nederland Toch eerstejaars journalistenschool Nieuwe vliegtuigen roesten toch VERKIEZEN OF AANWIJZEN SCHAPBESTUREN Minister tegen versluiering tarieven artsen EUROPESE MINISTERS GEZAMENLIJK 1 ANTI-DRUGS Vinke brengt isuitrS" eh coats (zomerpakjes en 2omermante/s voor onvoorslel baa n lao>e pKj^eri. v a QSr In Oegstgeest werd gesproken over conferentie Audie Murphy gearresteerd DELEGATIE UIT VAKBEWEGING: VRIJDAG 29 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 DEN HAAG (ANP) „De invoering van ingrijpende wijzi gingen van het kiesstelsel en het stelsel van regeringsvorm zou naar het oordeel van de regering de op gang zijnde ontwik kelingen in het partijwezen doorkruisen". Dit heeft Minister Beernink (Bin nenlandse Zaken», aan de Tweede Kamer meegedeeld In een nota, naar aanleiding van de voorstellen die in het tweede rapport van de staats commissie van advies inzake de grondwet en de kieswet (de zoge noemde commissie Cals'Dormer) zijn gedaan op het stuk van het kies recht en de regeringsvorm ng. ADVERTENTIE r-"V PRUIK SPECIAAL PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar. Keus uit vele modellen, ook gemêleerd, in maar liefst 24 kleuren! Tara 59.95 Gina 89.95 Marina 69.95 Sophia 99.95 Lolita 119.95 Uw altijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. LEIDEN: Mevrouw Kapaan, woonboot Mirabelle Galge water t.o. no. 16, tel. 01710— 40092: LEIDERDORP; Mevr. Ro- heijn, Anna van Burenstraat 21, tel. 01710—24258. BOSKOOP: mevr. Merbis. P v. d. Oudestraat 40. tel. 01717 —3398. ZOETERMEER. Mevr. van Dijk, Karei Doormanlaan 217 tel. 01790—6114. HAZERSWOUDE: Mevrouw Beijnders, Alb. Verweystr. 6, (Rijndijk) tel. 01714—2593. De nota geeft de voornaamste con clusies weer van de staatscommissie en van de kiesraad, die over de voor stellen van de staatscommissie ad vies heeft uitgebracht. Daarbij wordt geconstateerd dat in beide colleges over de gedane voorstellen een fun damenteel verschil van inzicht be stond. De regering sluit zich aan bij de leden van de staatscommissie, die er op wijzen dat de verschillende stro mingen en gedachten die er zijn nog niet zijn uitgekristalliseerdDerhalve vinden zü een grondwetsherziening op het punt van het kiesrecht en de regeringsvorming op dit ogenblik niet opportuun. Van het kabinet-De Jong kunnen dan ook geen wetsontwerpen worden venvacht ter verwezenlijking van voorstellen uit het tweede rapport. Het gaat hier om meerderheidsvoor- stellen bij de stemming over de aan wijzing van een kabinetsformateur en verdeling van het land in plm. 12 afzonderlijke kiesgebieden en de min- derheidsvoorstellen inzake rechtsteek se verkiezing van de minister-pre sident en raadpleging van de kiezers over de vraag, uit welke partijen de regering moet worden gevormd. Voor de regering staat vast dat ons kiesstelsel een stelsel van evenredige vertegenwoordiging moet blijven. Aan wijzigingen van het kiesstelsel van minder vergaande strekking wil de regering wèl medewerken. Zij wijst hierbij op de afschaffing van de op komstplicht. die intussen haar beslag heeft gekregen en op de voorgestelde vergroting van het effect van de voorkeurstem. De regering, schrijft minister Beernink verder in zijn nota, overweegt voorts de indiening van een wetsontwerp, strekkende tot af schaffing van het verbod van lijst- verbinding binnen eenzelfde kieskring Een geringe verhoging van de kies drempel wordt op zichzelf een verde digbare maatregel genoemd. Mede ge let op het ontwikkelingsproces in het partijwezen is de regering evenwel voorshands niet van plan een wets ontwerp ter zake in te dienen. Het voorstel om de leeftijden voor het actiefen het passief kies recht gelijk te stellen aan de leeftijd voor de algemene meerderjarigheid, mits niet lager dan 18 jaar, is door de regering niet zonder meer overge nomen. Zij wijst de koppeling van de kiesrechtleeftijden aan de algeme ne meerder jarigheidsgreins af en staat een grondwetswijziging voor. er toe strekkend dat de leeftijd voor het actief kiesrecht wordt verlaagd tot 18 jaar en die voor het passief kies recht tot 21 jaar. J AMSTERDAM (ANP) Het cu ratorium van de school voor de journalistiek, heeft besloten circa 80 eerstejaars leerlingen voor het stu diejaar 1970/1971 op de school toe te laten. Eén en ander is geschied in ver band met de bereikte overeenstem ming in de zogenaamde commissie- Weusten over het schema voor een nieuw leerplan voor de school voor de journalistiek. VALKENBURG GPD) De Bre- guet Atlantic patrouillevliegtuigen van de Marine Luchtvaartdienst blij ken in weerwil van geruststellende mededelingen van twee maanden ge leden nu toch roest verschijnselen te vertonen. Twee toestellen wor den aan de grond gehouden.de twee andere vliegen nog maar wor den van dag tot dag scherp gecontro leerd. Staatssecretaris Van Es vindt de ontstane situatie zo ernstig, dat hij in een uitvoerige brief de vaste com missie voor defensie in de Tweede Kamer heeft ingelicht. Hij moet zich met een groot aantal deskundigen in internationaal verband nog bera den over de vraag wat er nu verder moet gebeuren, in het bijzonder ten aanzien van de vijf nog af te leve ren Atlantics. Van technische zijde is echter reeds verzekerd, dat vcor de problemen een oplossing mogelijk is. Akkoord Algerüe-Marokke Op de topontmoeting tussen Koning Has san II van Marokko en president Boumedienne van Algerije, die woensdag in de Algerijnse grensstad Tlemcen is gehouden, hebben beide landen hun grensgeschil bijgelegd. Tevens is besloten dat beide landen cezamenlijk zullen streven naar op heffing van de Spaanse enclaves in Noord-Afrika. Algerije en Marokko zullen samen de exploitatie ter hand nemen van de grote ijzerertsvoorra- den in het gebied van Tindoufwaar voor de twee landen in 1963 nog een korte oorlog gevoerd hebben tegen elkaar. Een parlementaire delegatietoonde zijn souvenirs: een be- kioam gisteren terug uit de West. schilderde pagaai en een bosne- Een glunderende drs. Schmelzer 1 gerstaf. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Nelissen van Economische Zaken is van oordeel dat de brief van de lan delijke huisartsen vereniging, waarin aan de huisartsen wordt gesugge reerd geen specificatie meer te ge ven van de honoraria, niet past in het kader van het huidige prijs beleid. Hij heeft de bevoegdheid ad ministratief een dergelijke specifica tie te eisen en overweegt dan ook om dit te doen. Alvorens hiertoe over te gaan zal er nog nader contact met de landelijke huisartsen vereniging worden opgenomen, omdat de minis ter van oordeel is dat een oplossing op basis van overleg de voorkeur verdient. In elk geval meent minister Nelissen dat de consument recht heeft op een doorzichtige prijsvor ming. Hü heeft dit gistermiddag geant woord op mondelinge vragen van het Tweede Kamerlid De Goede <D '66) naar aanleiding van een vertrouwe lijke brief van de huisartsenvereni ging. In deze brief, die door de heer I De Goede wordt omschreven als een aanbeveling tot stiekeme tariefsver hoging, heeft de L.H.V. aan de huis artsen geadviseerd de rekeningen niet meer te specificeren, zodat niet kan blijken hoe de rekening is op gebouwd. DEN HAAG 'GPD) De minis ters van justitie van 17 Europese landen menen dat één gedragslijn moet worden opgesteld bij de be- j strijding van het misbruik van ver dovende middelen. Zij kwamen tot deze conclusie aan het eind van de driedaagse conferentie, die uitgaande van de Raad van Europa werd ge houden in het Nederlandse Congres gebouw te Den Haag. De ministers zullen bij de Raad van Europa aandringen op een on derzoek of bij de strafbaarstelling onderscheid moet worden ge maakt op grond van de gevaarlijk heid van de verschillende soorten verdovende middelen. Zij stellen voor om ook onderscheid te maken in de wet tussen minder gevaar lijke vormen van drug-misbruik en „aktiviteiten die aanzienlijke socia le problemen veroorzaken Heel duidelijk bleek op de confe rentie dat behalve Denemarken geen van de vertegenwoordigende lan den van plain is de conventie van 1933 ten aanzien van de pornogra fie op te zeggen. Minister Polak liet blijken dat er in ons land dan ook niet op een veel soepeler beleid hoeft te worden gerekend. Hij baseert dit niet zozeer op een principiële opstelling inzake pornografie al6 wel op het feit dat België, de porno grafie zoveel mogelijk buiten de deur wenst te houden. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Roolvink (Sociale Zaken en Volksge zondheid) heeft overwegende bezwa ren tegen een amendement van het liberale Kamerlid Geurtsen. Daarin wordt voorgesteld de besturen van bedrijfs- en produktschappen dcor de leden te laten kiezen inplaats van ze te laten aanwijzen door de erkende organisaties, zoals thans nog het geval is. De bewindsman raadde de Tweede Kamer gisteren aan zijn voorstel van wijziging op enkele „technische punten van de wet op de publiekrechtelijke bedrijfsorga nisatie i PBO)" zonder dit amende ment aan te nemen, waarbij hij van zijn kant de belofte deed over deze vrije verkiezingen een gericht advies aan de SER te zullen aanvragen. Mr. Geurtsen. die ook de handte kening onder zijn amendement had gekregen van de socialist Sake van de Ploeg en de Democraat Nvpels, verklaarde gistermiddag dat hij er volledig vrede mee zou hebben als de behandeling van deze wetswijzi ging zou worden opgeschort tot het advies van de SER is uitgebracht. Ook drs. Nypels stelde minister Roolvink voor de behandeling op te schorten, maar de bewindsman zelf bleef aandringen op afhandeling van het wetsontwerp. ADVERTENTIE 3 bekertjes af driekantjes voor (aowerpakjes J ^onoe r ro m-teJ 5 Sprankel emot'. Bruisend kom «u kie2en uit geweldig veel Maten 36 LEIDEN Hoogstraat 1-3 Tel. (01710)32546 Slechts de drie grote confessionele fracties, die overigens alleen zijn ko men te staan in hun afwijzing van 't amendement Geurtsen. steunden het standpunt van de minister dat het amendement beter kan worden inge trokken in afwachting van het SER- advies. Volgens ingewijden zal het amendement echter bij de voort zetting van het debat volgende week of de week daarop niet worden ingetrokken, wat zal betekenen dat als de meerderheid van de Kamer in derdaad het amendement aanvaardt, minister Roolvink zijn hele wetswij ziging zal intrekken. De bewindsman had gisterochtend reeds verklaard dat dit amende- ment-Geurtsen het bedrijfsleven over valt. „Als het amendement wordt aangenomen, dan is de mogelijkheid die thans in de weg staat uitgesloten en daar heb ik overwegende bezwa ren tegen, mede gezien het unaniem advies van de SER in 1966 om geen vrije verkiezingen in te voeren". (Van een onzer verslaggevers) OEGSTGEEST (GPD) Metro poliet Justin uit het Roemeense Iasi kiest in het Frans zorgvuldig zijn woorden als hij de Nederlandse ker ken dank brengt voor de hulp die ze bieden na de catastrofe in zijn land die veel levens heeft geëist en honderdduizenden dakloos heeft ge maakt. Door zijn volle baard strij kend een rossig verlengstuk van zijn kleurrijke kerkgewaad vol rode tinten spreekt hij dankbaar over het medeleven van de Europese ker ken. Metropoliet Justin is deze week in Oegstgeest, waar hij behoort tot het vijftigtal vertegenwoordigers van kerken die hoofdbestuur en raad van advies, samen het presidium, vormen van de Europese kerkencon- ferentie. die zich bezighouden met de vraagstukken van dc kerken in West- en Oost-Europa en voorberei dingen treffen voor de conferentie die volgend jaar in het Deense Ny- borg wordt gehouden. Een dag nadat ze door koningin Juliana in Soest/dijk zijn ontvangen concluderen voorzitter dr. E. Emmen (Nederland), secrtearis Glen Gar field Wiliams (Genève), bisschop Kenneth Sansbury van de Britse raad van kerken, metropoliet Alexy uit Moskou van de Russisch-ortho doxe kerk, pastoor Humberto Capo var de Evangelische kerken in Spanje en de Napolitaanse arts Teo- lilo Santi, dat het een geslaagde conferentie is geweest in het oude Koetshuis van kasteel Oud-Poel geest. Er is een stuk opgesteld ter voor bereiding van de conferentie volgend laar en met dit .huiswerk" gaan de kerk vertegenwoordigers naar hun land. Een stuk dat punten aansnijdt als de vrede en veiligheid van de kerken in West- en Oost-Europa, de geestelijke zorg voor toeristen Adolf Wlschmann van d Evange lische Kirche in Duitsland vertelt dat zijn kerk in tal van Europese landen en ook in Nederland predi kanten uitzendt in de vakantietijd en het contact met kerken in an dere werelddelen, die vroeger eigen missiekerken waren. Het thema van Nyborg zal zijn „Dienaar Gods. die naar der mensen, in hun relatie". LOS ANGELES (Reuter) De Amerikaanse filmacteur Audie Murphy is gisteren gearresteerd. HU wordt ervan beschuldigd tijdens een ruzie op iemand te hebben gescho ten. De 46-jarige acteur, bekend van films als „Tb hell and back" en „The red badge of courage", werd voorlo pig op vrije voeten gesteld nadat htf een borgsom van duizend dollar had gestort. De ruzie, die zich op 18 mei voordeed, ging om de training van een hazewind van Murphy's vrouw Daarbij ging het geweer van de ac teur af, maar de hondentrainer, een zekere David Golfstein, met wie h|J een woordenwisseling had, werd niet getroffen. UTRECHT (GPD) De delegatie uit het overlegorgaan van de drie vakcentrales, die enige maanden ge leden een bezoek aan Joego-Slavië heeft gebracht ter bestudering van het arbeiderszelfbestuur, meent dat zelfbestuur een ideale basis is voor de structuur van het produktieproces waarbij de arbeider dagelijks is be trokken de structuur waarbij de mensen zelf beslissen over situaties die hun persoonlijk aangaan. De de legatie acht zelfbestuur zo belang rijk dat zij duidelijk wil uitspreken dat ook in Nederland deze Idee moet worden gerealiseerd. Dit staat in het verslag „baas in eigen bedrijf", dat aan het overleg orgaan Is aangeboden. Het rapport bevat voorts (gelet op het belang dat de arbeidende mens bij zelfbestuur heeft) een aantal aanbevelingen voor Nederland. Ge steld wordt dat de vakbeweging de realisatie van zelfbestuur duidelijk dient na te streven. Met het oog op de problemen die zich daarbij zullen voordoen, wordt het wenselijk geacht dat zij daartoe een studie-opdracht verleent om op zo kort mogelijke termijn een uitspraak te krijgen over punten als: De wijze waarop het beste de idee van zelfbestuur onder de werk nemers kan worden gepropageerd en gestimuleerd. De vormen waarin het arbei derszelfbestuur moet worden gereali seerd en de consequenties daarvan voor de rest van de samenleving. Welke belemmeringen dit mo ment de realisatie van zelfbestuur in de weg staan en welke mogelijkhe den er zijn om eventuele belemme ringen op te heffen dan wel uit de weg te ruimen. Welke strategie bij realisatie van zelfbestuur in de Nederlandse verhoudingen door de vakbeweging moet worden gevolgd. Welke rol de vakbeweging zelf moet vervullen en welke positie zij moet innemen in een samenleving gebaseerd op zelfbestuur. Hoe in het totale beleid van de afzonderlijke ondernemingen het al gemeen belang een passende plaats kan krijgen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7