Mr. Klaasesz zorgde voor ludiek tintje bij opening TIMEX Amerikaanse gidsen weten niets over de Leidse tijd GAAT SANCTUS AUG USTINUS Jan Bentveld jr. HORLOGES Help de woningnoot kraken! Pilgrim fathers in lezingen belicht Komi U naar NOORDWIJK! Hotel-Rest. Hollander ATTENTIE Als eerste studentenvereniging in Leiden PIERROT Meeschipperen Burgemeester geeft en krijgt VRIJDAG 29 MEI 1970 LEroSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Deze week in Eva: Eva roept alle lezeressen en lezers op om samen volksvijand nummer 1 te lijf te gaan. Nieuwe feiten over Hikte Tacke. de 17-jarige Amsterdamse die al vier maanden spoorloos is. In Eva Praktisch o.a.nieuwe vesten voor haar en hem. inzicht in de doorkijkmode. broekpakpatronen. vlaaien en fruittaarten en ingenieuze tips om van een verloren hoekje een fijne werkhoek te maken. Tussen haakjes: Eva-reisdienst heeft nog steeds enkele plaatsjes vrij. Wel vlug bij zijn! een open blad Koop eens een <os nummer LEIDEN De „Pilgrimfathers" waren het onderwerp van drie lezin-1 gen die gisteravond in de Lakenhal werden gehouden. De vereniging Oud Leiden had de volgende sprekers uit genodigd: drs. B. N. Leverland, prof dr. J. W. Schulte Nordholt en me- j vrouw H. M. de Meijere-Huizinga. j Drs. Leverland, werkzaam op het Leids-gemeentearchief, had als on- j Officiële publikaties VERKIEZING LEDEN GEMEENTERAAD De Burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op woens dag 3 Juni as. van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 7 uur de stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad zal plaats vin den. Gewezen wordt op het bepaalde ln art. 128 van het Wetboek van Straf- lecht: ..HIJ. die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krach tens wettelllk voorschrift uitgeschre ven verklezlne deelneemt, wordt ge- otraft met gevangenisstraf van ten hoogste een Jaar". Lelden. 29 mei 1970 De Burgemeester van Lelden. VAN DER WILLIGEN. BEKENDMAKING UITSLAG VERKIEZING De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de Gemeenteraad brengt ter openbare kennis, dat in een openbare zitting van dit stembureau te hou den op vrijdag 5 Juni a s te 10 15 uur vm. In het Stadhuis, de uitslag van de op 3 Juni as. te houden stemming ter verkiezing van de leden van de Gemeenteraad zal worden bekend ge maakt.. Lelden. 29 mei 1970. De voorzitter voornoemd, VAN DER WILLIGEN. derwerp „De Pilgrims in Leiden". De heer Leverland vertelde de geschie denis van de Pilgrims, hoe zfj uit Engeland vertrokken, in Amsterdam en later in Leiden belandden. De Pil grims werkten hier vooral in de tex tiel- en enkele in de tabaksindustrie De Pilgrims behoorden in Leiden tot de economisch zwakke laag. Ze gin gen niet allemaal mee op de May flower naar Amerika. Slechts 35 van de 100 vertrokken. De achterblijvers werden verhollandst en verloren zelfs hun eigen Engelse godsdienst. De heer Everland vertelde dat veel Ame rikanen zijn archief bezochten en allemaal meenden van deze eerste Pilgrims af te stammen. Puriteinen ADVERTENTIE Ga dan eens eten bij I Diverse specialiteiten Komplete menu's vanaf f 10. Plate service f 6,50. Gezellige terrassen aan zee. j Een klein kwartiertje rijden van Leiden. Tel. 01719—3441 Prof. Schulte Nordholt, hoogleraar in de geschiedenis en cultuur van Noord-Amerika, sprak over „Pilgrims en Puriteinen". De heer Schulte Nordholt behandelde het verschil tussen deze twee groepen. De laatste zijn tien jaar na de Pilgrims geko men en staken in veel grotere getale over naar de VS. De Puriteinen zagen volgens prof dr. Schulte Nordholt het nieuwe land. Amerika, als het beloofde land, waar men een nieuw leven kon be ginnen. Zij beschouwden de VS als het land waar zij het Koninkrijk Gods konden stichten en gingen vol idealisme en met de missie van een theocratie naar het Nieuwe Land. De Pilgrims emigreerden echter omdat zij een leven van rust en eenvoud wilden leiden en daarbij vrij wilden zijn in de uitoefening van hun gods- dinest. Dr. Schulte Nordholt haalde enkele voorbeelden aan uit een boek van William Bradford, een der lei ders van de Pilgrims, waaruit blijkt dat zij zonder theorieën wilden le ven en de praktijk belangrijker von den dan het ideaal. Dr. Schulte Nordholt trok een lijn van de pilgrims en puriteinen naar de tegenwoordige VS en onderscheid de twee Amerika's: „Het ene", zo zei hij „dat van Abraham Lincoln, het zachtmoedige, stamt af van de Pilgrims en het andere, dat van Ted dys Roosevelt en de arrogantie van de Puriteinen. Dat laatste Amerika, heeft nog steeds die boodschap van het dienen van de wereld en een voorbeeld te zijn van vrijheid en de mocratie. Met die missie gingen de Puriteinen naar Amerika". De derde spreekster was mevrouw De Meijere-Huizinga die over het Pilgrim Memorial in Plymouth 'VS) sprak, waarbij zij ook dia's vertoonde. Dit stadje Plymouth is genoemd naar de gelijknamige plaats waar vandaan de Pilgrims naar de VS ver trokken. Plymouth was hun eerste vestiging daar. Dit dorpje is. zo ver telde mevrouw De Meijere. een bede vaartsoord voor de Amerikanen, waar de huidige inwoners allemaal zo graag vanaf willen stammen. In dit plaatsje zijn een museum, een paar gedenkstenen en beelden en ook het opgebouwde schip de Mayflower en het nagemaakte vroegere plaatsje Plymouth. In het schip en ook in de huizen staan wassenbeelden poppen om het beeld van vroeger maar zo echt mogelijk te maken. Volgens me vrouw De Meijere is het ontroerend te zien hoe trots de Amerikanen zijn op deze weinige overblijfselen uit een ver verleden. Het was echter wel een teleurstelling voor haar dat geen en kele gids en ook in geen enkel mu seum maar iets over de tijd van de pilgrims die zy in Leiden door brachten bekend was. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft bij jns voor de deur Of op éen mi nuut afstand v d. Werfstraat, Oude Rijn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Dr les sens traat) Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien. Onze traditie „altyd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele Jaar „voor zoveel". En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den Doet er Ow voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes, verzilverde geschenk artikelen. brlllant. De beste merken, de ruimste keuze. Juwellei - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 De VVD komt bij U in de buurt. Hedenavond Rijnlandflat Bachstroat. Aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE LEIDEN Uiterst behoedzaam knipte mr. J. Klaasesz, com missaris der Koningin in Zuid-Holland, gistermiddag een rozet door in de grote zaal van de nieuwe Rudolf Steinerschool aan - de César Franckstraat. Daardoor konden de twee gordijnen r worden opengeschoven, waarachter alle leerlingen van deze i lagere school zich muisstil hadden opgesteld, klaar om een lied in te zetten. Dit moment vormde de officiële opening van r de Rudolf Steinerschool, al zijn de 215 leerlingen al enige tijd verhuisd van het hartje stad naar de buitenwijk Zuidwest. Nieuwe Rijn 24 (hoek Burgst.- Leiden - Tel. 34471 LEIDEN Leerling-verpleegsters, kwekelingen, hts-ers en andere jonge Leidenaren die aan de één of andere vorm van hoger beroepsonderwijs studeren, kunnen volgend universi teitsjaar ook lid worden van de studentenvereniging Sanctus Augustinus. Die mogelijkheid is tenminste zeer aannemelijk geworden na de ledenvergadering van Augustinus gister avond in het St. Antoniusclubhuis waar iets meer dan 100 leden van de 1300 leden tellende vereniging zich in meerder heid uitsprak voor méér openheid. Openheid dat betekent prijs geven van de voorrechten die je als student in Leiden geniet bóven de andere Leidenaars. Het woord houdt ook in, dat de studentenvereniging zich niet langer als gezellig bol werk houdt afgezonderd van de „burger-bevolking". Over dit opgeven van de eigen iden titeit is het afgelopen jaar heel wat te doen geweest bij Augustinus. die als eerste studentenvereniging in Leiden voor zichzelf consequenties wil verbinden aan de borrelpraatjes over openheid. Het openstellen van de mensa betekende een eerste po- AD VERTEN TIE 1 Jaar volledige garantie! HORLOGER - JUWELIER MAARSMANSSTEEG 21 LEIDEN - TEL 20778 ging om ook niet-studenten binnen het eigen clubje te halen. Een poging overigens, die niet bfj alle leden in goede aarde viel, even min als al te radicale vernieuwings gedachten. Om aan deze strijd in eigen bodem een eind te maken, stel den vertegenwoordigers van ver schillende „mentaliteiten" een vijf tal modellen op van een vereniging zoals zij die wensten. Gisteravond was het woord aan de leden, om in een algemene vergadering uit te ma ken welke weg Augustinus inslaat. De vijf modellen waarover moest worden gestemd, liepen van het ene uiterste („iedereen mag lid worden") tot het andere uiterste, dat eigenlijk neerkomt op een handhaven van de bestaande situatie (lidmaatschap al leen voor studenten, maar wel meer contact met andere bevolkingsgroe pen). Ergens ln het midden lag het verenigingsmodel zoals het huidige bestuur wenst: als eerste aanzet een openstelling voor studerenden uit het hoger beroepsonderwijs. Voorstanders van volledige openheid vonden, dat het model van het be stuur wel uitgaat van een goede ge dachte (de blik op de toekomst ge richt) maar nog teveel concessies doet aan bestaande verhoudingen. De ontwerpers van de „conservatie ve" modellen stelden daartegenover, dat een vereniging van alleen maar studenten zich toch niet per se afzij dig van andere maatschappijgroepen hoeft te houden. Bi) stemming bleek, dat de meeste aanwezigen de weg van de geleide lijke openstelling verkozen, via het model van het bestuur. Dit behaalde 68% van de stemming. Het gekozen model wordt nu verwerkt in een statutenwijziging, waarin ook het Een beeld van de vergadering van Augustinus. Achter de tafel de ontwerpers van de vijf model len met de voorzitter. woordje „rooms-kathollek" voor de naam van de vereniging wordt ge schrapt. In september of oktober moe ten alle leden zich over de nieuwe statuten spreken. Zodra ze zijn goedgekeurd «en dat lijkt waar schijnlijk) kunnen studerenden aan het hoger beroeps onderwijs lid wor den van Augustinus, Toen ik één dezer dagen i.v.m. de komende verkiezingen een brief van de PPR in de bus kreeg, heb ik mij toch wel het een en ander afge- vraagd. Leiden zit met een onpret tige erfenis o.a. op het gebied van de huisvesting en van de belastingen. Dat zou volgens de PPR het gevolg r zijn van een voortdurend geschipper r 6inds de oorlog tussen links en rechts in de gemeenteraad. Links krijgt dus ook de schuld. Er zitten evenwel al geruime tijd een aantal linkse partij- en in de raad, die nu ook deel uit maken van' het PAK. Wat hebben die dan al die tijd gedaan? Meegeschip- 1 perd blijkbaar, want van het tegen deel is tot nu toe niets gebleken. De r bewering van de PPR zie ik dan ook als het schieten onder eigen duiven. Het meest verbaasde ik mij evenwel over de eis die het PAK aan de - bevolking van Leiden durft te stellen de meerderheid in de gemeenteraad en dan de volle verantwoordelijkheid t of anders doen we niet mee. Dat wordt dan geëist door een aantal partijen die ieder afzonderlijk, regel matig blijk geven niet eens zichzelf de baas te kunnen en die als groep geen duidelijk programma weten te presenteren, om over de uitvoering 3 van zo'n programma maar niet te spreken. Vanwaar vraag ik mij af. die eis? De bevolking van Leiden heeft meer recht iets te eisen. De PPR mag er dan in' geslaagd zijn de progressieve partijen in Lei- den bijeen te brengen, daar houdt dan ook alles mee op. Zowel wat de PPR afzonderlijk be treft, alswat het PAK in zijn ge heel. Moeten dergelijke partijen onze stad besturen? Laat iedereen goed beseffen', waaraan hij of zij begint als op het PAK gestemd wordt. Er zijn partijen die het beter met Lei den voorhebben. W. R. Vos, Leiden. I LEIDEN Twee beelden van één dag uit het leven van heidens burgemeester Van der Willigen. 's Morgens speldde hij de ere medaille in zilver verbonden aan de orde van Oranje Nassau op de rever van de heer G. Weenink, die veertig jaar in dienst is van Au tomobielbedrijf Gebr. Van Ulden. Hij kwam er als hulpmonteur en is nu chef-monteur, tevens chef werkplaatsen en magazijnen, in welke hoedanigheid hij leiding geeft aan 20 werknemers. 's Middags at de burgemeester de eerste haring, die hij, zoals de foto laat zien. ivat moeizaam wegwerkt. De Lustrum Promotie Commissie en de lustrumcommis sie van het Leidse Studenten Corps boden het zeebanket aan de burgemeester aan. (Foto LD/Holvast) Aangenomen naar Leiden D de Heer te Hoofddorp. Bedankt voor I Zwolle D. Krijger te Baarn. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Wetsinge-SauwerdI kand. B. Graets te IJsselmuiden; te Ede-Wageningen P. Lok te Zuidhorn. j ADVERTENTIE Ook het interieur van de Rudolf Steinerschool werd verzorgd door De handeling met de schaar vorm de het slot, van een officieel gedeel te met toespraken van onderwijs wethouder S. Sannes, de heer W. J. Loeve, chef van de afdeling bouw kunde en mr. F. D. L. Gunning, voorzitter van het schoolbestuur. Een gedeelte, waarover mr. Klaasesz zich meesmuilend een beetje teleur gesteld over verklaarde Na het door werken van stapels lectuur over het onderwijssysteem van Rudolf Stei- ner had hij een ludieke gebeurtenis verwacht. Nu die uitbleef vond hij het toch wel „een tikje 'n dooie boel" Wethouder Sannes meende, dat er ln goede samenwerking met de gemeente en de onderwijsinspecteur veel wensen van de schoolleiding in het gebouw zijn verwezenlijkt. Wat het onderwijssysteem op de Rudolf Steinerschool betreft (een zoge naamde „Vrije School'", volgens de opvattingen van onderwijspionier Steiner) zag hij het als een erken ning van de thans 50 jaar bestaan de vrije-school-systeem, dat inzich ten die hier al lang zijn aanvaard nu ook op andere scholen veld gaan winnen. Hij doelde hierbij o.m. op inzichten over een soepele aanslui ting van het kleuter bij het basis onderwijs, de afschaffing van het onderwijs en het project-onderwijs De heer Loeve sprak in de plaats van ir. H. J. Verster, die een auto ongeluk heeft gehad. Ook de heer Kerkelijk Leven Ned. Herv. Kerk Beroepen te Colijnsplaat (toezeg ging) H. Smits te Jaarsveld; te Stol wijk C. van Bart te Putten <Gld) te Vijfhuizen (toezegging) kand. G. S. Alma te Amsterdam: te IJssel-1 muiden H. Jongerden te Veenendaal. Bedankt voor Dubbeldam C. W, Schlingemann te Valkenswaard c.a. Geref. Kerken Loeve wees op de prettige manier, waarop de educatieve voorzieningen die de Rudolf Steinerschool in h et gebouw wilde hebben, in samenspel met de gemeente zijn ingepast in het eenheidsscholen bouwsysteem. Overal deze samenwerkingsvormen had mr. Gunning zo zijn eigen op vattingen. „Als schoolbestuur doe je er het beste aan, om niets te doen", vond hij, anders maak je toch maar brokken. Mr. Klaasesz pakte na een geesti ge toespraak tot grote hilariteit een Erica plant uit, als geschenk aan de school. Aan de hand van de ge schiedenis van 't meisje Erica, heeft het schoolbestuur steeds de ouders van de leerlingen geïnformeerd over Mr. Klaasesz kreeg gistermid dag bij de opening van de nieuwe Rudolf Steinerschool de lachers op zijn hand, toen hij terwille van de nodige ludiciteit aan kwam zetten met een Erica plant. (Foto LD/Holvast) vorderingen in de bouw. Nadat mr. Klaasesz in de school de strik had doorgeknipt, kregen de genodigden de gelegenheid om de al vele malen be wonderde school met eigen ogen te aanschouwen. Morgen zijn er openbare lessen, terwijl er permanent een tentoon stelling in de school is ingericht over 50 jaar pedagogiek van de Vrije School.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3