„Automatische bak" heeft de toekomst Comfortabele reiswagen NED. OPEL-CABRIOLET Nieuwe autoboeken Simca 1100 „Special" sportieve uitbreiding van de 1100-serie Steeds in de meer praktijk V.A.M.-lessen n Zorgeloze zomervakantie Van wegen, wagens, wielen en wat - er - :o - bij - komt Lancia goedkoper De Peugeot 304 is met één vinger in balans te houden [Versnelling VRIJDAG 29 MEI 1970 PAGINA 23 r De automatische transmissie wint nu toch ook in Europa steeds meer veld, al gaat het althans wat de goedkopere modellen betreft nog niet in een snel tempo. Niettemin zijn reeds zo'n 50 ver schillende modellen van een twintig tal automerken met een automati sche versnelling leverbaar. Het steeds drukker wordend ver keer vooral in de steden is een van de redenen, waarom ook de Europese automobilist zich steeds meer aangetrokken voelt tot zo'n automatische bak. Inderdaad biedt een automatische koppeling of versnellingsbak in het drukke stadsverkeer grote voordelen boven een met handel of pook be diende transmissie. In het ^stop-and-go"-verkeer in de overvolle straten, waarbij men het koppelingspedaal en de versnellings hefboom tot vervelens toe moet be dienen, biedt een automatische wisselbak uitkomst. Het vergemak kelijkt niet alleen in hoge mate de autobediening, maar het bevordert tevens de veiligheid van het ver keer, omdat men niet meer telkens door het schakelen wordt afgeleid, i maar zijn volle aandacht aan de verkeersomstandigheden kan beste den. En aangezien het verkeer nog steeds intensiever wordt, behoeft men geen waarzegger te zijn om te voorspellen, dat de handbediende versnellingsbak in een niet al te ver re toekomst zo goed als geheel door de „automatiek" zoals men in autokringen zegt zal worden ver drongen. De tijd en de omstandigheden wor den er steeds rijper voor. Dat was nog niet het geval in de jaren rond 1959/1960, toen de Europese fabri kanten de eerste pogingen deden om het autokopend publiek .automatic - minded" te maken. Die poging leed om verschillende redenen schip breuk. De verkeersomstandigheden waren nog gunstiger, de welvaart was nog geringer en de half- en de volau tomaten waren nog min der goed aangepast aan de Europe se wagens. Sindsdien zijn de omstandigheden echter al grondig gewijzigd en daar door zijn de kansen van de automaat aanzienlijk gestegen. In de sifcandaarduitvoering treft men de automatische transmissie dan ook alleen nog maar op enkele duurdere Europese wagens aan. Uitzondering op deze regel zyn alleen nog maar onze Daf-wagens, die al van het be gin af, ook wat de goedkoopste ver sies betreft, altijd van een volauto matische transmissie werden voor zien. Ook de onderhoudskosten voor een automatische transmissie zijn sterk gereduceerd. Sommige automaten ver gen nu zelfs al minder reparatiekos ten dan een conventionele versnel lingsbak annex koppeling. Bovendien spaart een goede auto maat de motor, want als regel scha kelt zo'n automaat beter dan de bes te chauffeur. Er zijn dan ook al diverse geval len bekend, dat een auto met auto maat een langere levensduur heeft dan een wagen met een conventio nele schakeling. De meeste automaten leveren wel iswaar een klein vermogensverlies op, maar voor een wagen, die wat royaler met pk's is bedeeld, 6peeltdiit nauwelijks een rol. Ook het verschil in gewicht van een automatische en een conventionele bak is vrijwel te verwaarlozen, zodat ook dit weinig invloed heeft op de prestaties. De topsnelheid van een auto met auto maat ligt in de regel slechts een paar km/u beneden die van een exemplaar met normale bak. Daar tegenover staat dat de acceleratie tijden dikwijls iets gunstiger zyn. Ook het hogere benzineverbruik met een automaat kan nog nauwe lijks gewicht in de schaal leggen. Bij vergelijkbare proeven van 12 model len met en zonder automaat - werden slechts verschillen van 0.9 tot 1.5 liter op 100 km gemeten. Voorts vereist het rijden met een automatische bak enig aanpassings vermogen van de bestuurder. In het begin zal hij vooral vaker van de rem gebruik maken. lezen. Terugdraaien is niet mogelijk, zodat de leerkracht altyd kan zien of de leerling het werk goed heeft ge daan. Het laat zich raden, dat voor zo'n soort leerplan een uitgebreid arsenaal van instrumenten nodig is. Instrumenten, die nergens te koop zijn. De meeste zijn dan ook door de leerkrachten zelf uitgedacht en ge- constructueerd. De prijs van de Lancia Fulvia Se dan is in Nederland verlaagd. De wagen kost nu f 9.995.— in clusief B.T.W. De oude prijs van de Pulvla Sedan was f12.600.—. Als reden kan worden opgemerkt dat reorganisatie, hogere verkoop en het afstoten van enkele verliesge vende objecten hiertoe hebben ge leld. De prijzen van de overige Lanoia modellen blijven onveranderd. Simca gaat de formule, die met iucoes gebruikt is voor de 1000-, 1301- en 1501-serie, nu ook toepassen Dp de Simca 1100. Daartoe is dezer dagen een sportievere Simca 1100 „Spécial" op de markt gebracht. De Simca 1100 „Spécial" zal volgende maand in Nederland verkrijg baar zijn. Eén van de meest opmerke lijke verschillen tussen de „Spécial" en de andere uitvoeringen van de Simca 1100 is de motor. Terwijl de overige modellen gebruik maken fan een 60 pk krachtbron met een cilinderinhoud van 1118 cm3, is de motor van de „Spécial" rechtstreeks afgeleid van die van de Coupé 1200 S en heeft dan ook. evenals de cou pémotor, een cilinderinhoud van 1204 cm 3. Bij een compressieverhouding van 9.50 op 1 en met behulp van twee dubbele Weóercarburateurs en een gescheiden uitlaatspruitstuk levert deze motor 75 DIN-pk bij 6000 omv/ min., tegen 8.6 mkg voor de overige 1100's. De topsnelheid van de „Spécial" is dan ook ongeveer 155 km per uur, tegen 146 km per uur voor de 1100 GLS. Het nieuwe model, dat zowel met twee deuren als met vier deuren verkrijgbaar zal zijn, wordt aange boden in één specifieke kleur: ge metalliseerd blauw-turquoise met *n zwart intérieur. Beide voorstoelen zijn in standaarduitvoering voorzien van een hoofdsteun. Het dashboard bevat vier ronde wijzerplaten. Eén daarvan wordt in genomen door een in standaarduit voering gemonteerde toerenteller De wagen is standaard uitgerust met een rembekrachtiging. Daar naast is er een belastingafhankelijke remkrachtverdeler. De voorwielen hebben schijfremmen en achter zijn er trommelremmen. Naast deze eigenschappen wordt aan de actieve veiligheid bijgedragen door de 145HR x 13 radiaalbanden, die stan daard gemonteerd zijn, evenals trou- Uiterlijk onderscheidt de Simca 1100 Special zich behalve door zijn specifieke kleur ook door wens de 5 inch brede wielen met twee rechthoekige halogeen-verstralere, die géintegereerd Mijn in de grille, en door monogram Jlpe- open velgen. [dal" ap het recht ervoor spatbord. De onderwijsvernieuwing is niet blijven stilstaan voor de poort van de Stichting Vakopleiding voor het Automobiel-, Motorrijwiel- en aan verwante bedrijf. Tijdens een dezer dagen gehouden persontvangst heb ben bestuur en leerkrachten ons uit voerig ingelicht over de wijze, waar op in het Voorschotense gebouw van de VAM de individualisering en de mocratisering (gelijke kansen voor iedereen» zijn doorgevoerd. Dat gaat hand in hand met de gedachte, dat jongens, die het lager onderwijs heb ben doorlopen, volkomen genoeg hebben van de schoolbanken. Voor hen is het nog meer dan vroeger no dig geworden het toegenomen aantal theorielessen op een zo praktisch mogelijke wijze aan te bieden. HU moet voor alles zelf kunnen hande len. Daarom werd de oplossing ge zocht in praktijk-onderricht. En dat dan geheel geprogrammeerd. De leerling kan tot op zekere hoog te zijn eigen tempo bepalen. Op drachten en oplossingen vindt hU in een (gesloten) kastje. Als hij de op dracht heeft uitgevoerd (vrijwel al tijd praktische proefnemingen en kan hU door het vel draaien mK de oplossing af. Hoe minder zorgen er nu aan wor den besteed, hoe groter de kans op zorgen onderweg. Dat geldt natuur lijk allereerst voor uw auto. Hoe piekfyn die ook in orde schijnt te zijn: voor uw auto is uw vakantie reis helemaal geen ontspanning, in tegendeel. En een wagen, die het elke dag van Leiden naar Den Haag en driemaal per week naar Utrecht perfect doet, kan kuren krUgen op de autoweg, als u daar uren achten- elkaar voortjaagt. Trouwens, dat constant op volle snelheid rij- den kan fataal zyn. Blijf altijd een 20 onder de topsnelheid, laat af en toe het gas eens even los, stop bo vendien na een uur of anderhalf, dat verhoogt ook uw eigen rijgenot. Het is dus hoog tijd, om nu de auto een goede beurt te geven: over haast de garagehouder niet te veel. Het motorische hart van de wa gen moet systematisch worden na gezien, twijfelachtige onderdelen ver nieuwd, waaronder in de eerste plaats de ventilatorriem, misschien de membraam van de benzinepomp, de bougies, contactpuntjes, enz. Overleg met de dealer, welke on derdelen u als reispakket zou kun nen meenemen, al te veel is tegen woordig niet meer nodig, maar er zijn dikwyls bepaalde onderdelen, die bij een bepaald merk de meeste kans op storing plegen te geven. Be halve de motor dient ook het chassis perfect te worden nagezien, banden, remmen, stuurinrichting, schokbre- kers, enz. Daama komt het bagagevraagstuk aan de beurt. Vooral tegenwoordig, nu menigeen kampeert, is de bagage volumineus. Kunt u ze bergen, dan zijn twee kleine jerricans, een voor i water en één voor benzine zeer aan te raden, gebruik voor de brandstof bij voorkeur een bus. waarop een trechter zit, die tevens als sluiting fungeert Controleer vooral ook even uw ge reedschap. En vergeet niet een Reis- en Kredietbrief mee te nemen, die van onschatbaar nut is als u in het buitenland „malheur" krijgt. De kunst van het reizen omvat na tuurlijk nog veel meer. Van groot belang is om te zorgen, dat u niet vermoeider thuis komt, dan u op reis gaat. Daarom moet u de dagtrajecten vooral niet te groot kiezen Eet niet te veel gedurende de reis en zeker geen twee warme maaltij den per dag. Want een co pieuze lunch vergt (veel) tyd en maakt bovendien slaperig in de middaguren. Een gezellige picknick kan even voedzaam zijn, is gauwer klaargemaakt en kost veel minder geld. Vergeet uw huls niet: deponeer waardevolle stukken bij een bank, kijk telefoon- en soortgelijke rekenin gen na, voordat u vertrekt, anders komt u thuis, terwijl uw telefoon, elektrisch licht, gas of waterleiding zyn afgesneden! Overweeg, hoe men u op reis kan bereiken, als u een zwerftocht gaat maken: 't is niet te hopen, maar er kan „iets gebeuren". Daar de Duitse GM-dochter Opel kennelijk niet van plan is de huidige coupé-modellen ook in cabriolet-ver sie uit te brengen, heeft een Neder landse firma Nedam Automobiel- mij Roermond NV daartoe het initiatief genomen. Deze Limburgse firma is reeds ja ren gespecialiseerd in de ombouw van standaard Opel produkten. Via de Nederlandse Opel dealer organisatie brengt deze firma ca briolets op de markt, gebaseerd op de Rekord 1700, Rekord 1900, Com modore en Commodore GS en bin nenkort ook op de Commodore GSE. De levertijden van deze cabriolets bedragen 6 tot 8 weken en afhanke lijk van het type bedraagt de meer prijs f 5500 tot f 7500. Weer is er een aantal nieuwe auto- boeken verschenen. Bij de uitgevers maatschappij Kluwer in Deven ter rolden er niet meer dan vier van de persen. Twee „vraagbaken" van Piet Olyslagers (f6.75 per stuk) en twee servicegidsen van Bruno Kierdorf f 9.75 per stuk). In de serie „vraagbaken" zijn al verscheidene autotypen behandeld. De nu verschenen boekjes zijn ge heel gewijd aan de DAF 33 en de Ford 17 M. 20 M. 26 M. De werkjes bevatten alle gegevens, die een be zitter van zo'n auto nodig zou kun nen hebben, zoals een volledige om schrijving met o.a. verzorging van de carrosserie. Voorts hoe kleine re paraties kunnen worden uitgevoerd. Een ieder kan er wel iets van zijn gading in terugvinden: de leek, die ziln auto alleen als een vervoermid del ziet, de meer technisch ingestel de auto-enthousiasteling en zelfs de monteurs zullen met belangstelling in grasduinen. Dat laatste geldt trouwens in nog grotere mate voor de nieuwe service-gidsen van Bruno Kierdorf. die in de winkels zyn verschenen. ZS] zijn ditmaal gewijd aan auto-radio- ontstoring en elektriciteit, natuurlijk de auto betreffende In het ene werkje vindt men een beschrijving van de werking en het inbouwen van autoradio's, de ontstoringsmiddelen en een storingstabel. In de andere vindt men nagenoeg alles wat betreft de elektriciteit in auto's. Wat man er niet ln vindt is de moeite van het opzoeken nauwelijks waard. Mefc het uitbrengen van de 304 heeft Peugeot de bedoeling gehad het gat tussen de 204 en de 404 op te vullen. Dus een zo ruim mo gelijke keuze voor de klant moge lijk maken. Bij nadere beschou wing blijkt de 304 veel dichter bij de 204 te komen dan bij de 404. Een gat opvullen is dus wat sterk gezegd. Het is meer een uitbrei- 3 ding van de 204-serie. :ji Qua uiterlijk lijkt de 304 ook veel op de 204. De naden zijn wat strak ker, de lijnen hoekiger, de motor sterker. De 304 heeft een water gekoelde vier cilinder motor van 1288 cc met n bovenliggende nokkenas. De motor 1 heeft een maximaal vermogen van I 70 SAE-pk bij 6100 toeren per minuut. S; De prestaties van de wagen vielen wat tegen. Van 0—80 accelereerde de wagen in 11 seconden; van 0120 in pt 32 seconden. De topsnelheid bleef nz ver onder de fabrieksopgave j| van 150, namelijk 139 kilometer. 65 Maar wtJ moeten er wel bij zeggen Cl, dat toen de metingen verricht 20 werden het weer zeer slecht was en een zuidwesterstorm stond. Bo- vendien was de motor waarschijn- A„Ujk niet correct afgesteld, want het 2 benzineverbruik was in verhouding 0|veel te hoog. Het verbruik varieerde i afhankelijk van de rijstijl tussen de uJl op 7 en de 1 op 10, dus een ge- en middelde van 1 op 8.5. ot u<j De vierversnellingsbak schakelt )0 prettig via een handel aan de stuur- I kolom. Wil men snel opschieten dan in.te veel schakelen wel vereist. Boven de honderd kilometer is de wagen ook wat traag. Het duurt vrij lang 6 4 voord at men op topsnelheid zit. Het comfort in de 304 is goed. De 18 stoelen zitten fijn en geven de nodige n. steun. Belangrijk is dat de stoelen zo zijn geconstrueerd dat men onder el- elke omstandigheid (dus ook op 15 hobbel wegen) goed in de stoel blijft er zitten, zonder dat de rug langs de )ii lening heen en weer schuift. 3. De slede van de bestuurdersstoel was door de importeur enkele cen timeters naar achteren verplaatst. -[e Hierdoor is de zit achter het stuur 'goed. Is de slede niet verplaatst, dan ng is de zit achter het stuur met de 0 stoel ln de achterste stand wat krap. Een nadeel van het verder naar II achteren zetten van de bestuurder- stoel te da/t de toch al niet al te gro- te beenruimte achter zeer gering wordt. Stond de voorstoel in de voor ons prettige stand dan kon degene die achter ons zat alleen nog maar met moeite zijn as kwyt in de as bak en met een zeer elastische vin gerbeweging het achterportier ope nen. In zijn geheel rijdt de wagen lek ker. Hy is soepel en comfortabel geveerd. In bochten helt de carrosse rie wat meer dan nodig is. De 304 stuurt bijzonder prettig. Het stuurkarakter is vrijwel neutraal en dat verwacht men eigenlyk niet van een wagen met voorwielaandryving. Alleen in hele korte bochten is de wagen onderstuurd te maken door gas te geven. De wegligging is zeer goed. De wagen is met één vinger in balans te houden. Een kritieke situatie zal men niet gauw meemaken. De rem men (schijven voor) voldoen uit stekend. Het dashboard is strak gehouden met een rechthoekige snelheidsme ter. De ventilatie werkt voortreffe lijk. evenals de kachel. Het uitzicht zowel van voren als van achteren is goed. Men kan zonder moeite met de wagen manoeuvreren omdat de carrosserie goed is gemarkeerd. Onze test wagen was uitgerust met een schuifdak waardoor wat meer windgeruis optrad dan normaal. De 304 kost 8990 gulden inclusief btw (zonder schuifdak 8790 gulden). De 304 is een zeer comfortabele reiswagen met een zeer ruime kof ferbak. Wij zien de 304 niet zo zeer als een op zichzelf staand model tus sen de 204 en de 404, maar als een wat sterkere 204. Want ook qua binnenruimte is de 304 zeker niet l groter dan de 204. Henk van Zalinge. I' - „V

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23