Bezetting van zuid-Libanon door Israël onafwendbaar FRANKRIJK VERBIEDT MAOÏSTISCHE GROEP b3 nectar 20 tl NAVO-leden zijn bereid tot vredesgesprekken Volgende maand gaat minister Scheel naar Russische hoofdstad dranken voordeel I Bedosarf Controlepost is nu reeds een feit GESCHEIDEN TSJECHISCHE RECHTERS 1,49 I LIKDOORNS! ''mmammm Nauwkeurige meting aarde I erklaring na ministerraad in Rome DONDERDAO 28 MEI 1970 tETDSCH DAGBLAD PAGINA 9 ADVERTENTIE Het is in deze intern politieke si- uatie, tezamen met de Israëlische epresailleacties en de activiteiten an de Palestijnse commando's, dat en reeds lang bestaand plan van en aantal leidende politici in Liba- lon wordt uitgevoerd en waarbij op nerkwaardige wijze zou kunnen wor- len samengewerkt met Israël Liba- ïon bestaat uit drie duidelijk ge- cheiden delen: het centrum wordt bewoond door hristenen, geflankeerd in het noorden en zui len door gebieden, waar voor het jvergrote deel moslims wonen. Hoewel het gehele staatssysteem is ebaseerd op een meerderhei dvan ie christenen is de balans door een terkere bevolkingsaanwas allang ioorgeslagen ten gunste van de mos- ims en de verhouding zou nu 43 irocent christenen tegenover 57 pro ent moslims zyn. Het merendeel van deze laatsten ril het numerieke overwicht ook in lolitieke macht zien uitgedrukt en irobeert de christenen uit hun be- roorrechte positie te verdringen, wat ïog versterkt wordt door de tegen- telling rijk en arm die in grove ly- len parallel loopt aan die van de noslims en christenen. De christe- len zijn bevreesd dat zij binnen af- ienbare tijd inderdaad het slachtof- er van hun lang gehandhaafde po- itie worden, vooral omdat, als ge- olg van het conflict Arabieren sraëliërs, de roep om volledige ara lis erin g van het Midden-Oosten ster ier wordt. (Van onze correspondent) BEIROET (GPD) Terwijl Israël zijn eerste ..controlepost" op Libanees grondgebied heeft opgericht en steeds meer vluch telingen het al wekenlange strijdtoneel verlaten, lijkt de bezet ting van het zuiden van Libanon onontkoombaar. In Libanon zelf zijn er geen tekenen, dat militaire versterkingen naar dat gebied worden gestuurd, terwijl het anderzijds op dit moment onmogelijk lijkt een nieuwe crisis rond de aanwezigheid van ie Palestijnse commando's te riskeren. De regering is gedoemd tot afwachten, terwijl zij zich maar moeilijk staande kan hou den met de vele tegenstrijdige opvattingen binnen het kabinet. Bij een nieuwe regeringscrisis bestaat er grote kans dat de par tijen hun eigen oplossingen gaat forceren, waardoor een bur geroorlog onontkoombaar wordt die bijna iedereen nu juist wil roorkomen. I tijnse commando-organisaties is het fantastische van het plan van een groot deel van de machthebbers in het huidige Libanon verdwenen. Ge zien de resultaten op het slagveld van toen was, volgens militaire deskun digen, het sluiten van een zo onvoor delige overeenkomst met de comman do's niet nodig geweest. Eigenlijk is met het sluiten van die overeen komst het zuiden al opgegeven, zoals nog sterker ie gebleken na de ge vechten tussen de commando's en het Israëlische leger in het zuiden van Libanon. Volgens de Cairo-overeen komst is het de Palestijnse com mando's toegestaan acties over de Libanees-Israëlische grens uit te voe ren en verder het gehele zuiden voor training en hergroepering te gebrui ken. In verband hiermee bestaat de afspraak dat het Libanese leger zich in geval van een grote Israëlische represaille-actie zoveel mogelijk ter zijde zal houden en zonodig zal te rugtrekken op de noordelijke oever van de rivier de Lithanie. aldus de verdediging van het zuiden geheel aan de commando's overlatend. Tegelijk met het sluiten van de Cairo-overeenkomst zijn de militai re zones in Libanon uitgebreid. De eerste begint by de stad Saida en geldt voor het gebied tot aan de ri vier de lithanie. Daarna heerst de zogenaamde verboden zone waar geen toegang bestaat voor anderen dan de bewoners en de commando's. Beide zones lopen parallel aan de Lithanie naar het oosten tot aan de Syrische grens Natuurlijke grens De Palestijnse commando's in hun drieste drang zoveel mogelijk klappen uit te delen, zouden Israël dwingen tot het nemen van verre gaande maatregelen, waar reeds met de Israëlische controlepost in zuid-Li banon een begin lijkt te zijn gemaakt. Israël van zijn kant heeft meermalen het vermoeden gestaafd dat het plan dat in Libanon bestaat wordt uitgevoerd. Naast de recente uitlating van generaal Allon. de Is raëlische vice-premier, dat het te be treuren was dat Israel in 1948 niet tot de Lithanie was doorgestoten be staat ook nog de definitie van de door Israël gewenste ..veiligheids- grenzen", waarin slechts „natuur lijke grenzen" als zodanig kunnen worden beschouwd. Naast het Suezkanaal, de Jordaan en de hoogten van Cholan wordt al leen de scheidingslijn tussen Israël en Libanon nog niet door een na tuurlijke barrière gevormd. De grote aantallen vluchtelingen die uit het zuiden van Libanon in de steden in het centrum arriveren, worden be handeld overeenkomstig de afkeer van de christenen jegens de moslims. Hoewel officieel enige hulp wordt ge boden zijn nog geen ontvangstcentra ingericht en de mensen moeten zelf voor beschutting zorgen. Uit parti culier initiatief worden inzamelingen gehouden en liefdadigheidsbals geor ganiseerd. maar deze lijken meer de deelnemers genoegen te verschaffen dan dat met het ingezamelde geld effectieve hulp kan worden verleend Kort geleden deed zich by Beiroet een incident voor tussen veiligheids politie en vluchtelingen uit het zui den. Een groep mensen had proviso risch tenten opgeslagen op een stuk grond van iemand, die daarop geen prijs stelde. Via zijn invloedrijke re laties werd de politie geroepen .die de vluchtelingen ordonneerde die plaats te verlaten. De mensen uit het zuiden weigerden, waarop zij hardhandig werden verwijderd. In het gevecht dat ontstond vielen vier doden. Fantastisch De christenen van Libanon echter pelen zich emotioneel verbonden net het Westen en beschouwen de irabieren als gevaarlijke primitie- ren. In hun angst willen zij ont- otnen aan een moslimoverheersing Libanon. Er is een fantastisch tla-n uitgedacht, waarbij zij er van litgaan dat de beide arme en onder- intwikkelde moslimgebieden in het luiden en noorden moeten worden ifgestoten. Met het verdwijnen van rat wordt genoemd „onvruchtbare hond en bouwvallige huisjes" ver dwijnt immers ook het moslimover- chot. Om het idee langzamerhand e kunnen uitvoeren is lange tijd op en handige manier gebruik gemaakt n de algemeen Arabische propa- [anda tegen Israël waarin dit land rordt beschuldigd te willen heersen iver het gebied van de Nijl tot de !ufraat en In trapsgewijze verwezen- jking ervan eerst het zuiden van .ibanon zal inpikken. In het opde- ingsplan is rekening gehouden met »n grote stroom vluchtelingen die hor een Israëlische inval zouden ont staan. Deze kunnen, als hun aantal groot wordt, worden doorgevoerd naar het noorden, dat toch ook een noslimgebied is. In dit noorden ver sachten de plannenmakers dat de on tevreden groeperingen de hulp van Syrië zullen inroepen om Israël te rug te dringen en om de zwakke re orders in Beiroet tot zinnige actie te dwingen. Nog steeds volgens de plannenma kers kan intussen de hulp van de Verenigde Naties als een bevriende Westerse mogendheid worden inge roepen om Libanon tegen zogenaamd rerdere Israëlische agressie te be schermen met het belangrijkst zij- iffect dat wordt verhinderd dat de noslims met behulp van de Syriërs iet gebied van de christenen bin- lendrmgen, het centrum van het luidige Libanon. Verdwenen Met de sluiting van de Cairo- overeenkomst vorig jaar oktober tus sen het Libanese leger en de Pales- moslims een kans bestaat, zou slechts een kleine enclave Israël als zeker pro-Westers aan de oostkant van de Middellandse Zee blijven be staan. De gehele niet-Europese Mid- dellandse-Zeekust zou dan onder de Russische invloed komen te staan, wat door de er achter liggende gebie- J den een belangrijke strategische winst op het Westen zou betekenen. Aan de andere kant is het toch mo gelijk. dat de bezorgdheid over de toenemende Russische invloed in de Arabische wereld (het meest gecon solideerd in Syrië en Irak) er juist j toe leidt Israël tot concessies aan de Arabieren aan te zetten zodat een vredesovereenkomst alsnog mogelijk j wordt. Met het verdwijnen van de Israë lische dreiging houdt' voor vele Ara- j bische leiders ook de zin van de aan- vezigheid van Rusland op. De nog steeds zeer sterke positie van de Is- lam in het dagelijks leven maakt dat de Arabieren sterk anti-communis tisch zijn ingesteld. Het is evenwel 1 moeilijk precies te bepalen in hoe- j verre Sowjet-Rusland haar invloed heeft weten vast te leggen. Niette min lijkt voor het moment een ont wikkeling volgens de Libanese plan nen onontkoombaar, tenzij er dooi de mogendheden buiten het gebied op een andere manier over de verde ling van het Midden-Oosten is be slist- (Van onze correspondent) BONN (GPD) Formeel zal pas volgende week de beslissing van het Westduitse kabinet vallen, hoe en wanneer zij met de Sowjet-Unie concrete onderhandelingen zal be ginnen over het afsluiten van een I niet-aanvalsverdrag in nieuwe stijl. In feite is het echter een uitgemaak- j te zaak. dat minister van Buiten landse Zaken Scheel komende maand naar Moskou reist. Kanselier Brandts speciale vooronderhan delaar, staatssecretaris Egon Bahr. heeft het kabinet gisteren zulk een optimistisch verslag over zijn ge sprekken met minister Gromiko uit gebracht. dat ook het laatdunkende hoofdartikel, waarmee de Prawda op dezelfde dag twijfel uitsprak over de oprechtheid van Brandts Oostpoli- tiek, de pret niet meer vermocht te drukken. Wat Bahr in het vooruit zicht stelde was juist de onmisken bare bereidwilligheid van het Krem lin met de bondsrepubliek een ak- PARIJS (Reuter, AFPl De dat hij deze beweging de gevaarlijkste Franse regering heeft gisteren de van a'le linkse bewegingen acht. Hij maoïstische beweging Gauche Pro-1 verklaarde op de vergadering dat letarienne" (Proletarisch links) ver- 1 deze beweging met geweld aan de b0den. macht wil komen en beschuldigde Minister van Buitenlandse Zaken haar de hand te hebben gehad in Marcellin had op een kabinetsverga- 82 gewelddaden die dit jaar zijn ge- derling gevraagd om dit verbod, om- ADVERTENTIE Het was een merkwaardig gezicht toen de Roemeense pre mier Ceaoesescoe gisteren een be zoek bracht aan de overstroomde gebieden van zijn landde getrof fen bevolking van Satoe Mare. een van de onder water staande dorpen, stond blootsvoets langs de weg om de premier links vooraan in auto) voorbij te zien rijden. Hoe ernstig de toestand is blijkt uit de volgende cijfers: er zijn in totaal al 268.000 personen geëvacueerd896.830 ha land staan blank; 34.887 runderen zijn verdronken2.474 bruggen, waar onder spoorbruggen, zijn vernield of zwaar beschadigd. De komende ryj ttt 71^t") ttvt/^1 dagen loopt vooral de Donaudel- I EK \(T ta gevaar met de havenstad Ga- f AjAllilVJ latz. PRAAG (Reuter) In de Tsjechoslo waakse volkskamer, het fe derale parlement, heeft een conser- vatief-communistische afgevaardigde gisteren aangedrongen op processen I tegen ..contra-revolutionaire en anti-Russische krachten". Kort tevo- delijk uiteen, waarbij deze dezelfde ren had de kamer, volgens het pers tactiek gebruikten als in 1968, name- bureau CTK met algemene stemmen, lijk hard weglopen en ergens anders het ontslag bekrachtigd van de pre- weer samenscholen. Ongeveer 200 j sident en zes rechters van het hoog- personen werden gearresteerd of op gerechtshof. Hun wordt verweten, dat identiteit gecontroleerd. De demon- zij zich bij de uitoefening van hun gas en dreef de studenten herhaal- Nieuw treffen Nu in alle Arabische landen door j de verhouding met Israël een nieuwe climax groeit en vredesinspanningen steeds minder kans van slagen heb ben. lijkt er aan een nieuw treffen niet te ontkomen. Met het toene men van de spanning rond het zui- j den van Libanon en de neiging in Li banese kringen dit gebied maar op te geven, wordt het waarschijnlijk, dat Libanon dit keer het eerste slachtoffer wordt van de „Is- I raëlische agressie". Bovendien heeft de NAVO-conferentie dezer dagen haar bezorgdheid geuit over de aan- j wezigheid van de grote Russi- ache vloot in de Middellandse Zee Met de val van de huidige regering j van Libanon, waarop met het toe- j nemen van de Syrische invloed op de I niet alleen het sap, maar al het lekkere van de hele vrucht tijdelijk voor kies uit abrikozen, peren, perziken pleegd. I Toen Marcellin op de ministersbij eenkomst sprak, stonden honderden politiemannen op wacht rond het j gerechtsgebouw waar twee voorma lige redacteuren van het blad van ..Gauche Proletarienne" terechtstaan op beschuldiging van uitlokking van misdaad en rechtvaardiging van moord. Zoals bekend heeft de filosoof Jean-Paul Sartre de redactie van het blad „La cause du peuple" op zich genomen na de arrestatie van het duo. „Proletarisch Links" is een maois- tische beweging, die voornamelijk be staat uit voormalige leden van de marxistisch-leninistische jeugdbewe ging en van de „Beweging van 22e maart" van Daniël Cohn-Bendit. Deze beide bewegingen zijn in juni 1968 opgeheven. Naar schatting telt „Proletarisch Links" rond 2000 strijd bare aanhangers. Een van de leiders is Alain Geismar, die ten tfjde van de meirevolte secretaris-generaal van de studentenbond was. „Proletarisch Links" stelt zich de acties van de verzetsstrijders uit de tweede wereld oorlog ten voorbeeld. De beweging richt haar acties vooral tot het lom- penproletariaat. Met name tot de immigranten in de huurkazernes en de „bidonvilles". De maoïsten hebben bijvoorbeeld kort geleden na een overval op een delicatessenwinkel de levensmidde len uitgedeeld aan de armen in de krottenwijken van Parijs. Een 20-ja- rige studente. Frederique Delange, is wegens medeplichtigheid aan de overval tot 13 maanden gevangenis straf en een boete van 3000 frank veroordeeld. Ook de „operatie metro kaartje" het uitdelen van 30.000 gestolen metrokaartjes aan de arbei- ders van de Renault-fabrieken en in j de krottenbuurten staat op reke- j ning van „Proletarisch Links". In Parijs is gisteravond tot diep I in de nacht gevochten tussen studen- ten en politie. Dit geschiedde op de boulevard Saint-Germain en in de omgeving. De politie gebruikte traan- strerende studenten eisten vrijlating van het hierboven genoemde tweetal dat berecht wordt wegens aanzetten tot moord en misdaad. ADVERTENTIE p of eelt? voor slechts f 2.85 jf weer lopen zonder pijn! ambt tydens de hervormingsperiode in 1968 niet tegen anti-Russische en anti-communistische opvattingen hadden verzet. De afgevaardigden hechtten vervolgens hun goedkeuring aan de benoeming van Prichystal als opvolger van de ontslagen president van het hooggerechtshof. Bocek. Ook de aanstelling van 22 nieuwe rech ters, verdeeld over hooggerechtshof, lagere rechtbanken en het militaire gerechtshof, werd bekrachtigd De afgevaardigde die op het hou den van de processen aandrong was mevrouw Zdena Dohnalova. Volgens waarnemers was dit de eerste open lijke oproep tot het voeren van pro cessen tegen de actieve aanhangers van de hervormingsgezinde voorma lige partijleider Alexander Doebtsek. Tegen enkelen van hem zijn al pro cessen in voorbereiding. Het zyn oa. de schaakgrootmeester Pachmann en de schrijvers Vaculik en Havel, tegen wie beschuldigingen zijn ingebracht in verband met de verspreiding van een protest tegen de Russische bezet ting van Tsjecho-Slowakije. koord te bekrachtigen waarin we derzijds geweld plechtig wordt afge zworen. Voor minister Scheel betekent deze fase bovendien een krachtige gele genheid eindelijk uit de scha duw van zijn kanselier te treden. Staatssecretaris Bahrs missie in Moskou was voor Scheel aanvanke lijk moeilyk te verteren, omdat Bahr zo duidelijk van Brandts kanselarij afkomstig was en trouwens ook toi de intimi van de regeringschef be hoort. Nu echter, aan de vooravond bovendien van uiterst belangrijke re gionale verkiezingen, krijgt Scheel gelegenheid zichzelf en zijn li beralen ook wat meer „Oost-pro fiel" te geven. Minister Scheel was gisteren speciaal uit Rome. waar de NAVO conferentie wordt gehouden, overgekomen om deel te nemen aan het debat in het parlement over de politiek ten aanzien van Oost-Euro pa. Het was een nogal lawaaiig de bat. waarbij de oppositie de chris ten-democraten van Kiezinger zei den dat de recente besprekingen tussen Stoph en Brandt in Kassei voor West-Duitsland „schande en mislukking" hadden gebracht. Oud- minister Strauss beschuldigde de bondskanselier ervan dat hy, voor het effenen van de weg tot officië le erkenning van Oost-Duitsland, de vrede in Europa meer in gevaar brengt dan beveiligt. Brandt ant woordde hierop dat er. ofschoon er geen overeenkomst met Stoph was bereikt, nu een .grondslag is gelegd voor het voortzetten der besprekin gen in meer concrete vorm". LENINGRAD (AFP> Op 7 ja nuari volgend jaar begyit een grote internationale operatie waarmee via de kosmische ruimte tot op enige me ters nauwkeurig een aantal pun ten op aarde zal worden gemeten en waarmee de kennis zal worden ver diept van de drift der continenten, de beweging van de polen en de stro mingen in het inwendige van de aar de. De laatste voorbereidselen voor de ze vier tot zes maanden durende ope ratie zyn gisteren in Leningrad ge troffen tydens de byeenkomst van „Cospar", de internationale com missie voor ruimte onderzoek. De operatie is door Frankrijk voorge steld. Van ongeveer vyftig sta tions over de aarde zullen laser stralen worden uitgezonden op een tijdstip waarvan de nauwkeurig heid door middel van atoomklokken precies wordt vastgesteld. De stra len worden door zeven (vier Ame rikaanse en drie Franse) geodetische kunstmanen via hun laserreflectors naar hun uitgangspunt terugge kaatst. Daardoor kan de afstand tussen twee punten op aarde zeer nauwkeurig worden vastgesteld. Verbeteringen De Braziliaanse bisschoppen hebben een officieel ver zoek tot de regering gericht om de rechten van de mens in Brazilië in acht. te nemen, om landbouwhervor mingen door te voeren en het be staan van een politieke oppositie te garanderen. (Van onze correspondent) ROME (GPD) De voorjaarszit ting van de ministerraad van de NAVO in Rome eindigde gisteravond met een communiqué, waarin de deelnemende landen verklaren bereid te zyn gesprekken te beginnen met alle belangstellende partijen over al le vragen, die op de vrede betrek king hebben. Deze gesprekken zou den als één van de belangrijkste the ma's de Europese veiligheid en Europese samenwerking hebben. Behalve het communiqué stelden de NAVO-leden minus Frankryk een verklaring op met betrek king tot een wederzijdse en even wichtige vermindering van strijd krachten De verklaring is voorna melijk aan het adres van de Sow jet-Unie gericht en ook aan haar sa tellieten. Ze zal door de Italiaanse regering aan de betrokken landen worden verzonden. Het einde van de conferentie ver liep in grote saamhorigheid, nadat aanvankelijk de meningsverschillen groter leken dan ze waren. Voor de Britten was er tenslotte de teleur stelling. dat in het communiqué niet direct wordt besloten tot het begin nen van de door hen gevraagde meerzijdige besprekingen over Euro pese veiligheid en samenwerking. Op het ogenblik is men nog in de fase van de tweezijdige gesprekken en de meerderheid van de deelgenoten zag nog geen telen voor verdergaande stappen In het communiqué werden de Britten echter halverwege tevre den gesteld met de zinsnede, die in houdt dat tot meerzijdige besprekin gen zal worden overgegaan als de huidige al lopende besprekingen kans op succes vertonen. De Duitse besprekingen met Oost- Europa wei-den in het communiqué ondersteund en de hoop werd uitge sproken op een goede afloop. Dat er twijfel over die aflool bestaat, sta ken de leden op elegante manier niet onder stoelen of banken. Ze vragen van de andere zyde aan de con ferentietafel deze besprekingen „niet te belasten met het stellen van on aanvaardbare eisen".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9