•i ppnBi'"a 200 camer wil vrije keuze IBO Rjjt VOor metro Hoever is de stilte te zoeken in Nederland? Boek van de Maand van Amsterdam SIMPLEX laus: „Nederlanders niet onverdraagzaam Touw trekken om dr. Mansholt Schmelzer K\ P-leider af erzet linister loolvink Zomaar wat zwerven met Bert Garthoff,tot één juli 8.SO daarna 17.50 EER SAMENGAAN VVD EN OPPOSITIE HIJ INDIENING MOTIE Twee SER Vertegenwoordi-'ing Een da» gratis openbaar vervoer Lumondoing en Van Veen naar SVLV LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze parlementaire redactie) 5N HAAG (GPD) Door een amendement heeft het li- !e kamerlid Geurtsen gisteren de confessionele fracties te- zich in het harnas gejaagd en minister Roolvink voor een elijk dilemma geplaatst. invankelijk zag het er gisteren zelfs naar uit dat minister vink zijn voorstel tot wijziging van de wet op de bedrijfs- uisatie (PBO) zou intrekken. Maar na een kort beraad met ie leden van de KVP en ARP na afloop van de vergade- gisteren bleek de bewindsman een tussenoplossing te heb- gevonden, waarmee hij hoopt een dreigende nederlaag te komen. ringsvoorstellen worden aanvaard", zo betoogde hij. Vooral de heren Kik kert (CHU), Brouwer (KVP) en Boersma (ARP.) bleken niets voor deze vrije verkiezingen door alle be trokkenen te voelen. Zij sloten zich daarbij aan bij het standpunt van de SER, die eveneens deze vrije ver kiezingen heeft afgewezen. Met name de heren Kikkert en Brouwer waren van mening dat nir. Geurtsen niet consequent was omdat hij datzelfde niet wil voor de Sociaal-Economische Raad, die zoals bekend, gevormd wordt door aangewezen kroon-, werk nemers- en werkgeversleden. Geurtsen, die in totaal maar 21 amendementen had inge- zorgde voor de opwinding dooi en amendement mede-on- end door de kamerleden Sake Ier Ploeg (PvdA) en Nypels te proberen vrije verkie- van het bestuur van het pro- - of bedrijfsschap te laten in- „Het wetsontwerp is alleen ardbaar als deze democratise- Ook minister Roolvink voelt niets voor deze bestuursverkiezingen, zo liet hij na afloop tegen ons duide lijk blijken. „Ik ga niet van bovenaf opleggen aan de schappen dat de bestuursverkiezing persé zo moet plaatsvinden", zei hij, nadat hij eerst had verklaard dat ook hij voorstander is van democratisering. „Wat mij bezighoudt", aldus de be windsman gisteravond, ,,is of er niet twee mogelijkheden in de wet kun nen worden ingebouwd. Ik zou aan de schappen zelf willen overlaten of zii een aanwijzing dan wel een ver kiezing van de bestuursleden wilen Over deze mogelijkheid wil ik eerst het centraal overlegorgaan polsen. De SER noch de vakbonden en geen enkel schap heeft voor deze verkie zingen gepleit en ik wil wel eens v/eten hoe zij er over denken". Hoewel geen der confessionele woordvoerders tijdens het debat dat met zoveel woorden had gezegd, zouden zij volgens minister Rool vink het- meeste bezwaar tegen het amendement Geurtsen hebben van wege het feit dat dan de bestaande gang van zaken geheel uitgesloten zou worden. De heer Kikkert echter had verklaard duidelijk „geen waar dering" te hebben voor deze vorm van democratie in bepaalde takken en sectoren. Al met al ziet het er naar uit dat of minister Roolvink met 'n nota van wijzigingen zal komen, of er zal een amendement in deze geest van de zijde den- confessionele fracties wor den ingediend. Duidelijk leeft daar bij de verwachting dat door dichter bij het officiële SER-standpunt (geen verkiezingen» te blijven, een gedeel te van de PvdA voor deze tussen oplossing zal worden gewonnen. Zou minister Roolvink er echter achter komen dat er toch een meerderheid van de Kamer voor het amende ment-Geurtsen zal blijven, dan is de kans groot dat hij zijn hele wets wijziging alsnog zal intrekken. De confessionele woordvoerders hebben reeds duidelijk verklaard dat zij trouwens niet hadden zitten sprin gen om de wijzigingen. Minister Roolvink was met deze wetswijziging gekomen om op basis van het SER-advies van begin 1966. (ADVERTENTIE) Vlak achter de drukbevolkte bermen. Leest n maar in "Zomaar wat zwerven". Want daarin vertelt Bert Garthoff u dat er in Nederland nog talloze stille plekjes zijn, waar niemand zo gauw aan denkt. En hij neemt u mee naar al die verrassend-mooie-hoekjes. In 160 pagina's. En meer dan 120 foto's. Waarvan vele in kleur. Een boek van formaat dat u niet mag missen. een nieuwe stimulans te geven ten gunste van de PBO. Zo zouden zo genaamde „lichte schappen" met minder vergaande bevoegdheden dan de bestaande bedrijfs en produkt- sdhappen) en bedvijfscommissier (sa menwerkingsorganisaties van werk gevers en werknemers.» kunnen wor den ingesteld. Verder wordt in dit voorstel, naast wat meer techni sche wijzingingen, de openbaarheid van de vergaderingen beter gere geld. ..Er is geen beowaar tegen de uitbreiding van de mogelijkheden", zo betoogde mr. Geurtsen. „maar dan alleen als aan de ondemocrati sche structuur van de PBO een einde wordt gemaakt. Van de hudige si tuatie kan op zijn best gezegd wor den dat het elite-democratie is. waarbij een soort census-kiesrecht is gebonden aan de eis van lidmaat schap van een als representatief er kende organisatie. Maar zelfs dat geeft een te gunstig beeld" «- C ..Elke dag zou ik willen werken aan verbreding van de democrats", aldus sloot de vakbondsleider Van der Ploeg zich bij de heer Geurtsen aan. Hij veronderstelde dat de te genstand van de confess'onelen te verklaren is uit het feit dat de con fessionele bonden nu over-vertegen- woordigd zijn in de besturen ..De algemene organisaties hebben om de lieve vrede ingestemd met bijvoor beeld een 2-2-2-verdeling. maar als er werkelijke verkiez-'nven zouden zijn. dan wordt de verhouding mis schien wel 4-1-1 ten gunste van de algmeene organisaties, meende het socialistische kamerlid. „Ik behcor niet tot. degenen die menen dat vrije verkiezingen het einde beteke nen van de PBO". 'Van onze Amsterdamse redactie» AMSTERDAM (GPD) „De me tro is het constructieve antwoord op de vraag hoe we de binnenstad zo wel als monument als economisch kunnen behouden. De stad is niet berekend op de hedendaagse vloed van rijdende en langdurig gepar keerde auto's", aldus de Amster damse wethouder voor publieke wer ken, drs. R. J. de Wit, in zijn beroep de de raadsleden, krediet be schikbaar te stellen voor de aanleg van de eerste stadsspoorweglijn. Even na middernacht heeft de Am sterdamse raad zich uitgesproken vóór de vier onderdelen van het agendapunt zodat tegen het eind van de zomer de „eerste spade" in de grond gaat. Tegen twee van de vier onderdelen stemden de PSP, één lid van de Boerenpartij en de voor zichzelf zit tende mevrouw Baank-Meijer. een vroegere „Boer" De twee andere onderdelen werden zonder hoof del ij - ke stemming aanvaard, zij het dat ADVERTENTIE DR SICCO MANSHOLT cVan onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD» De KVP handhaaft onverkort een claim op een redelijk aantal christen-demo craten in cle Europese commissie, het dagelijks bestuur van de EEG. Als vanuit de andere EEG-landen niet minstens drie christen-demo- oraten worden voorgedragen, zal de huidige Europese commissaris, dr. S. L. Mansholt. plaats moeten maken voor dr. G. J. M. Veldkamp. De katholieke oud-minister van Sociale Zaken heeft ook de steun van de WD. De AR-fractieleider mr. B. W. Biesheuvel wil echter Mansholt handhaven. Het kabinet zal zich - vandaag op nieuw met de kwestie bezighouden. Naar verluidt vindt ook minister Luns een herbenoeming van Mans- holt dringend gewenst. Mr. B. W Biesheuvel, die zelf een kandida tuur van de hand heeft gewezen omdat hij zijn partij niet in de steek wil laten, zali een passeren van Mansholt niet onbesproken laten. Hij ziet in het aanblijven van Mansholt a-ls Europees Com missaris voor de Landbouw een Europees belang van de eerste orde. Als de socialist wordt gepasseerd kan de regering volgens hem de volgende week nog een hartig woordje uit de Tweede Kamer ver wachten. Ook de socialistische fractieleider drs. J. M. den Uyl zal een vervan ging van dr. Mansholt betreuren Mansholt heeft volgens hem poli tiek gezag, is een aangewezen on derhandelaar inzake de toetreding van Engeland en heeft oog voor de noodzakelijke openheid van de gemeenschap tegenover de derde wereld. c Driebergen (ANP» Driebergen krijgt een dag gratis openbaar ver voer. Dat is te danken aan PH '70. de progressieve concentratie, die op za terdag 30 mei een mimibusje laat rij den. Op die dag kunnen de bewo ners 's morgens en 's middags gra tis van de Wildbaanwijk en van Driebergen-zuid meerijden naar het centrum en terug. PH 70. waarin sa menwerken D'66. PPR. PSP en PvdA. wil daarmee één van zijn program mapunten onderstrepen. het tot stand brengen van beter openbaar vervoer. jam konpt wil fruit proeven KEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel mevrouw Baank de aantekening kreeg te hebben tegengestemd In hun voordracht aan de raad 1 hadden burgemeester en wethouders I gevraag om goedkeuring van het tracé, dat in vrijwel rechte lijn het Centraal Station verbindt met twee punten in de Bijlmermeer, alsmede om enige kredieten beschikbaar te stellen voor onteigening, aanleg en proefexploitatie. De aanleg van het achttien km lange trajeot. waarvan bijna vier km. tussen Centraal en Amstelsta- tion, ondergronds, is bij het huidige kostenpeil begroot op f 405 miljoen Het rijk draagt hierin f 195 miljoen bij. Voor dit jaar een bedrag van 96 miljoen, voor de daarop volgen de tot en met 1976 bedragen tussen 20.2 miljoen '1976» en 43 miljoen '1973) Voorts heeft de raad f 4.5 miljoen beschikbaar gesteld voor de aan- 1 schaf van vier proefrijtuigen. Bij de aanleg is voorzien in een proefbaan- vak in de Bijlmer, waarop met deze rijtuigen de eerste ervaringen moe ten worden verkregen. Zeer waar- i schijnlijk zullen de rijtuigen dezelf- de zijn als die welke sinds enige tijd in de Westduitse stad München rij den. In elk geval worden zij breder dan de Rotterdamse zijn. (Van onze sportredactie) LEIDEN De Voorschotense Af- delings-eersteklasser SVLV krijgt het volgend seizoen behoorlijke verster king. Gsiteren is de overschrijving van Ted Lumondoing, de donkere Noordwykse ..goaltjesdief" naar de Voorschotense club officieel gewor den. Ook Louis Van Veen. die het af gelopen seizoen voor SJZ uitkwam zal volgend jaar voor SVLV gaan spelen. De belangrijkste overschrijvingen zijn verder: Ton Bosmanvan Oegstgeest naar i UDO Wim Dijkman: van Alphen naar I Floreamt (zat). (Van onze parlementaire redactie» DEN HAAG (GPD) Als de KVP besluit tot het aanwijzen van één enkele lijsttrekker voor dc ko mende kamerverkiezingen, zal daar voor waarschijnlijk de huidige mi nister van Onderwijs en Wetenschap pen dr. G. H. Veringa worden aan gezocht. Ook do nieuwe minister van Economische Zaken. mr. R. J. Nelis- scn, gooK echter hoge ogen. Het staat nu wel vast dat drs. W. K. N. Schmelzer zich niet meer als poli tiek leider van de KVP beschikbaar zal stellen. De bestuursraad van de KVP komt op 20 juni bijeen om zich voor dp eerste keer op de kandidatenlijst voor de Tweede Kamer te bezinnen. Het partijbestuur heeft het recht kandidaten voor de eerste 22 zetels aan te wijzen. De overige kandida ten moeten voortkomen uit de regio. Het ziet er echter niet naar uit dat op die dag reeds zal worden uitge maakt wie de lijst zal gaan aanvoe ren. tenzij de regering besluit de ver kiezingen niet in mei. maar in fe bruari of maart te houden, zoals de staatscommissie Cals-Donner heeft aanbevolen. Daarmee zou de volgende regering namelijk meer tyd krijgen voor het opstellen van de nieuwe ryksbegro- ting. Mocht de bestuursraad beslui ten met vier lijsten uit te komen, zoals bjj de kamerverkiezingen van 1967. dan is het waarschijnlijk dat naast dr. Veringa en mr. Nelissen ook minister-president P. J. S. de Jong en plaatsvervangend fractie leider mr. F. 11. J. J. Andriessen zullen worden aangewezen. ADVERTENTIE Simplex. Een fiets om er mee op uit te trekken. Een plezie rige, staalsterke, vederlichte fiets. Een fiets om over naar huis te schrijven! n Simplex! «VERSUM (GPD) Prins is van mening, dat „als het aankomt" de Nederlanders bij- r tolerant zijn. Weliswaar gaan de straat op om te vechten, de prins en dan vallen er soms en. „maar ik zou dit niet als draagzaam willen zien". Prins reageerde op wat hij „een heel ijke vraag" noemde in het NOS- sieprogramma „Persoonlijk", dat avond werd uigezonden. Be- veranderingen zou ook de graag sneller doorgevoerd wil en. Voorbeelden daarvan zei hij kunnen geven in verband met m opgelegde constitutionele be ngen. die hij soms als hinderlijk rt, „maar ik zie volkomen in iet in een constitutionele mo- j lie niet anders kan", prins zei voorts van mening in dat men de mogelijkheden het koninklijk huis meer zou en gebruiken. Hij en de andere van het koninklijk huis voelen bovendien gewone staatsburgers, irende bijna 40 minuten beant- dde Prins Claus in de laatste uit ing van dit NOS-programma van de journalisten W. L. sma en H. W. Sandberg, respec- Ijjk hoofdredacteur van de Se Post en van Het Parool. Ge- j !d of de Nederlanders jegens j onderdanig zijn. antwoordde de ,Ik geloof niet dat er veel Ne- Qtiers onderdanig zijn. Eén van! de kenmerken van de Nederlander is| juist dat hy dat niet is. Maar ieder een is bijzonder vriendelijk, aardig en hoffelijk". Brugsma: „In de Scandinavische landen bewegen de vorstenhuizen zich onbevangener en veel veelvuldiger in het dagelijks leven dan bij ons het geval is. Zouden we niet wat meer kunnen doen?" Prins Claus: „In de eerste plaats wil ik uw stelling helemaal niet on derschrijven Brugsma: „Ik geloof dat we die reputatie heb- j ben Prins Claus: „Dan moe-1 ten we iets aan onze reputatie doen!" Gevraagd of de prins niet het ge voel heeft veroordeeld te zijn om, wat genoemd werd. met het „esta-1 blishment" (gevestigde orde» con-j tact te hebben en daardoor afgesne-1 den te zyn van de bevolking, ant woordde de prins dat er talloze mo gelijkheden zijn om contact te heb ben met die mensen die niet tot die establishment behoren. Hy wees op zijn contact met avant-gardisten en kunsten waaruit hy geleerd had over de denkwijze van deze jonge mensen. „Het is toch iets anders als je uit de tweede hand kennis maakt, met iets of dat je die mensen zelf, die creatief zijn op een heel nieuw gebied, ontmoet". De prins ontkende dat dit een totaal vreemde wereld i voor hem zou zyn. Een andere vraag luidde: „Als ul nu het hele terrein van uw werk overziet, hebt u dan het gevoel dat uw talenten en capaciteiten in vol doende mate gebruikt worden?" Prins Claus: ,.Je kunt natuurlijk aan zelfoverschatting lijden of je kunt je eigen kwaliteiten hoger schatten dan ze in werkelijkheid kunnen zijn. maar ik heb soms het gevoel, heel eerlijk dat men van ons misschien meerj gebruik kan maken". Er is volgens de prins nog extra ruimte om meer activiteiten te ont- i plooien. Wanneer hy straks prins gemaal zal zijn is hij niet bevreesd dat zyn „speelruimte" beperkt zal worden. „In de eerste plaats hoop ik dat dit evenement nog heel lang op zich zal laten wachten. Ten tweede: als ik naar mijn schoonva der kijk. dan heb ik niet het gevoel dat hij in zijn mogelijkheden vre selijk beperkt is door het feit dat hij de man is van de koningin". Refererend aan een Engelse pu- blikatie werd gevraagd of iemand een heel leven lang toegewijd kan zyn aan wat in wezen een „onbaan" werd genoemd. Prins Claus: „Onbaan zou ik overdreven vinden. Ik zou het wel kunnen onderschrijven als u zei „een heel zware baan". Dan bedoel ik niet mijn persoonlijke baan, maar een baan als u het een baan wilt noe men van een koningin, ook van mijn vrouw". Als je de gelegenheid krijgt een bijzonder zware baan goed te doen, verschaft dat ook een bij zondere voldoening, aldus de prins. Veel mensen ln Nederland zien de monarchie als een symbool, als eenJ draagster van eeuwige waarden als een geruststelling dat wat er ook veranderen mag veel essenties zullen blijven. Maar men zou ook kunnen zeggen, aldus de vraagsteller, dat het I koninklijk huis door gedrag en be- J langstelling een stimulerende wer king zou kunnen hebben op vernieu wingen en hervormingen, waarvan j de prins zich in dit gesprek niet af-1 kerig had getoond. Prins Claus: „Als' je bedoelt dat het koninklijk huis. vooral ook de koningin, een voorbeeld I moet zijn, dan ben ik het volledig I met u eens. Ik vind dat één van de essentiële taken". Kan de democratisering halt hou den voor het koninklyk huis of zal j die ook het koninklijk huis zelf be-1 treffen? En wat zijn daarvan de consequenties? Prins Claus: „Wilt u inspraak op Soestdijk of hoe bedoelt u dat?" Eén van de vraagstellers antwoordde, dat met democratisering vaak wordt gedoeld de wens wat le den van het koninklijk huis zich meer als gewone mensen zullen ge dragen. Prins Claus: „Ik kan u ge rust stellen. Ik geloof dat we ons precies zo gedragen als de gemid delde Nederlander. Ik geloof dat erl geen enkel verschil is. Goed, wy rij den één keer per jaar als er geen huwelijk is in de gouden koets. Maar in het algemeen voelen wy ons- als heel gewone staatsburgers". Zelf voelt hy geen afstand tot dt bevolking, maar indien men anders om een afstand voelt tegenover het koninklyk huis. dan bestaat bij de betrokkenen de neiging om het eigen gevoel te projecteren op de hele be volking en te veronderstellen dat dc afstand algemeen is. aldus de prins Hoopt de prins dat zijn oudste zoon naar schatting niet voor het jaar 2000 op de troon zal komen of denkt hy dat dit in de wereld van dan niet meer nodig is? Een Ameri- ïikaanse uitspraak citerend zei di prins: ,,Je moet niet zoveel kijken naar het jaar 2000, je moet het nu doen. En alles wat we nu goed doen. is ook goed in het jaar 2000 Alles wat we nu verkeerd doen is ook verkeerd in het jaar 2000. Wij pro beren dus onze kinderen, vooral onze oudste zoon. zo op te voeden dat hy als het moet de functie kan overne men. Maar hoe de maatschappij in Nederland zich zal ontwikkelen, en of er voor hem nog plaats zal zyn. is natuurlyk volkomen open". Aan Prins Bernhard is eens de vraag gesteld of hy zijn schoonzoon Prins Claus een raad kon meegeven. Prins Bernhard had daarop geant woord. dat zijn dochter Beatrix een sterk karakter heeft en dat Prins Claus zich niet moet laten domine ren. Vindt hij dat dit gelukt is? Prins Claus: „Dat 'zou u eigenlyk aan myn vrouw moeten vragen Het is eigenlijk heel ver weg van de ruimte lijke ordening, maar om toch maar in te gaan op de vraag, ik dacht dat er in ons gezin geen kwestie is van dominatie. noch van de één, noch van de ander". Over de opschudding by zijn komst in Nederland zei de prins tenslotte dat hy, voor zichezlf sprekend, zich volkomen opgenomen voelt in het Prins Claus tijdens een ge sprek gisteren in Deventer met één van de docenten van de tro pische landbouwschool. Nederlandse volk. „Maar ja. ik kan natuurlyk niet spreken namens die genen die hierover, toen of nu, een andere mening zyn toegedaan. Voor mijzelf is het een heel duidelijke kwestie. Ik voel mij hier thuis, dit is myn land".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7