POLITIEKE PARTIJEN STALLEN HUN WAREN UIT Yan Aken: miljoen van \Y itteveen zoethouder Lardinois: Leiden nr, 1 na R'damse veemarkt Classis vergaderde in Nieuwkoop Op 3 juni moet u 'kaas uit't vuistje' even laten staan. HUISVESTING VAN WERKENDE JEUGD Promoties en examens PRUIK SPECIAAL Dit kan ook üw pruik zijn I de elitepruik voor modieus Nederland! Bijbel voor zieken op komst Circus Sarrasani DONDERDAG 28 MET 13T0 trmscn DAnrr m PAGINA i LEIDEN Politieke partijen zoeken andere toegen om de kiezer te bereiken. Raadskandidaten gaan de markt op om hun waren uit te stallen, zoals zaterdag D'66 deed en zoals gisteren de PPR. Lijstaanvoerder Schepel (rechts op foto LD/Hol- vast) stond er gisteren de hele dag en hij was verrast over de vriendelijke houding van de pas santen. „Zelf heb ik de pest aan mensen, die me aanspreken en folders in de hand stoppen", zei hij. De PvdA deed het anders door in een gesprek met de Leidse pers meningen van raadskandida ten te poneren. Een deel daarvan vandaag, een ander deel in een later stadium in de krant. Vandaag ook het verslag van een KV P-bijeen komst, die het oude stramien aanhield en een minister naar Leiden liet komen. Er komt nog meer in de komende dagen. Be halve de reeds aangekondigde activiteiten zorgt de SSR voor een gedeeltelijke herhaling van het „heerlijk avondje Kret-Amptmeijer". Aan de vooravond van de verkiezing organiseert deze stu dentensociëteit in de kelder Hogewoerd 108 een politiek forum met Kret en Amptmeijer en ver der Pvd A-voorzitter Dirks en VVD-fractieleider Portheine. (Van één onzer stadsredacteuren LEIDEN De fractievoorzitter van de Partij van de Arbeid in de Leidse raad en kandidaat op de nieuwe lijst, de heer Van Aken, vindt de toezegging van minister Witteveen, dat Leiden een mil joen per jaar extra krijgt, een zoethoudertje. Hij vindt, dat de liberale bewindsman een vlieger heeft opgelaten zonder enige in dicatie. Hij verwijt hem, dat er geen structuele aanpak is, het enige redmiddel voor de financië le ellende van Leiden. Van Aiken vroeg zich met het ver slag in het Leiasch Dagblad van de WD-by eenkomst in de hand af wat één miljoen is op een totaal van bij na honderd miljoen en op een te kort van ruim f 7% miljoen. Hiermee kunnen de Leidse gemoederen niet worden gesust. De wet, waarvan de minister uitgaat, is nog niet eens in ADVERTENTIE IV PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% écht haar. Keus uit vele modellen, ook gemêleerd, in maar liefst 24 kleuren! Audrey 49,95 Gina 89,95 Tara 59,95 Sophia 99,95 Lolita 119,95 Uw attijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. LEIDEN: Mevrouw Kapaan, woonboot Mirabelle Galge water t.o. no. 16, tel. 01710— 40092; LEIDERDORP: Mevr. Ro- heijn, Anna van Burenstraat 21, tel. 01710—24258. BOSKOOP: mevr. Merbis. P. v. d. Oudestraat 40, tel. 01717 —3398. ZOETERMEER. Mevr. van Dijk, Karei Doormanlaan 217 tel. 01790—6114. HAZERSWOUDE: Mevrouw Beynders, Alb. Verweystr. 6, (Ryndük) tel. 01714—2593. de Kamer en als alles vlot verloopt, duurt het anderhalf jaar voordat Leiden het miljoen extra zou krij gen. Berekeningen leren volgens Van Aken, dat Leiden er dan wellicht door kostenstijging en inflatieten dens slechter door zou worden. Waar is de struoturele aanpak? vroeg de socialistische woordvoerder düe daarbij dacht aan Leidens posi tie als centrumgemeente, de relatie met de universiteit, het vele water, het grote woningtekort, de trage ont wikkeling van de regio, het tekort aan onderzoek op allerlei gebied in de regio en de sociale en economi sche situatie. Het miljoen is een druppel en be slist geen begin van het eind van de financiële ellende, zo besloot Van Aken zijn aanval op de minister van Financiën, die hy vervolgde met op merkingen aan het adres van de Leidse liberale fractieleider Porthei ne en de WD-wethouder mevrouw Den Haan. Waarmaken Portheine vroeg hy om het waar te maken, dat Leiden niet voldoende heeft geprobeerd van alle verfynings- maatregelen te profiteren. Wat zijn opmerkingen over de binnenstads- zorgen betreft wees Van Aken op het feit, dat kleine gemeenten wel een uitkering krijgen, maar grotere als Leiden niet. En wat zjjn opmerking over het openbaar vervoer betreft wees de PvdA-woordvoerder erop, dat het rijk alleen geld geeft aan ge meenten, die het openbaar vervoer reeds subsidiëren. Die kans heeft Leiden gemist, maar misschien kan het er nog snel bij komen. De opmerking van mevr. Den Haan, dat het volgende college de zaak moet aanpakken, vond Van Aken voor tweeërlei uitleg vatbaar ook zij verwacht het. miljoen niet vóór 1972 óf zij vindt dit. college te kort schieten en bedekt dit met de mantel der collegiale samenwerking Van Aken is tegen dit collegiaal bestuur en de redenen daarvóór heb ben te maken met een mentaliteits verandering, waarop we hopen terug te komen. Van Aken stelde, dat hy de raad geen controlerend lichaam vindt, maar een orgaan, dat de eerste en de laatste verantwoordelijkheid draagt. Het college is een deel van de raad en de exclusiviteit moet hiervan af. De raad heeft recht op informatie en moet ndet zoals nu met de pet in de hand zeuren en drammen om te worden ingelicht? Samenspel zoek De socialistische fractieleider wilde niet spreken van een crisissituatie, maar het samenspel acht hij volko men zoek, omdat het college geen deel van de raad meer is. Een vroeg tijdige raadpleging en het voorleggen van alternatieven aan de raad zijn j noodzakelijk. Het collegiaal bestuur van nu achtte hy 'n grandioze dood doener. He theeft z.i. iets mystieks. Van Aken sprak zich uit vóór bui tenparlementaire acties en noemde het kraken van woningen identiek aan de actie, die de Leidse biologen hebben gevoerd tegen de elektrici teitscentrale. Hij deelde nog mee, dat binnen het Ledds progressief ak koord wordt gewerkt aan een her ziening van het reglement, van orde voor de raadsvergaderingen. LEIDEN Het ligt niet in het voornemen van minister Lardinois (Landbouw en Visserij) om in Rotterdam een nieuwe veemarkt te bouwen, als deze over enkele jaren wordt afgebro ken. Als vervangende veemarktplaats denkt hij allereerst aan Leiden, en pas daarna aan Den Bosch en Utrecht. De bewinds man zei dit gisteravond op een verkiezingsbijeenkomst van de Leidse KVP-kring in de Stadsgehoorzaal. Het waren vooral agrariërs uit de Leidse regio (een vijftig in getal) die voor zijn Dptreden in Leiden belangstelling toonden. De minister staat volgens zijn eigen zeggen niet afwijzend tegenover het plan-Mansholt, maar het is wel op passen geblazen voor enkele maat regelen in het plan, die misschien ap papier niet leiden tot overpro- duktie. maar in de praktijk wel eens anders zouden kunnen uitpakken Vandaar, aldus de minister, dat ik tegenover het geheel wel sceptisch LEIDEN /NIEUWKOOP De classis Leiden van de Nederlands- Hervormde kerk hield zich gisteren in de Rank te Nieuwkoop vooral met deze twee onderwerpen bezig: het pastoraat in het academisch zie kenhuis te Leidon en de financiën van de kerk op landelyk niveau. Dit laatste onderwerp werd door de se cretaris van de generale financiële raad. ds. H. J. F. Wesselwük, inge leid. Voordien vond een aantal benoe mingen plaats: zo werden mevrouw Koopmans-Schotanus uit Leiden, mevrouw Cox-Hermanides uit Oegst- geest en de heer Mout uit Leiden als primus-lid van het breed modera- men van de classis gekozen. Ouder ling H. Bouwknegt uit Leiden zal de classis in de provinciale kerkvarga- dering gaan vertegenwoordigen. Een levendige discussie vond plaats naar aanleiding van het verslag dat de herv. ziekenhuispredikant. dat P. J. D. van Malssen. uitbracht over zijn werk in het academisch zieken huis. In dit ziekenhuis behoort de geestelijke verzorging nog niet tot het geheel van voorzieningen, die door 't ziekenhuis zelf voor de patiënten ge troffen zyn, zoals dat in confessionele en andere ziekenhuizen wel reeds dikwijls het geval is. Daarom stelden de kerken zelf predikanten aan, die de pastorale verzorging op zich ne men van patiënten die niet direct uit de gemeenten binnen de classis Lei den komen. De financiële last van deze predikantsplaats werd in eerste in stantie geheel door de gemeenten uit de classis gedragen. By de bespreking van het verslag werd vooral aandacht besteed aan de viering van het heilig Avondmaal In een ziekenhuisgemeente: aan het contact met de familieleden van ernstige zieken en met verpleegsters die extern gaan wonen. Men was bij zonder geïnteresseerd in een uitgave, die binnekort in oecumenisch ver band verschijnt, van een „bijbel voor zieken": een kleine bloemlezing van bijbelgedeelten die bijzonder tot zie ken spreken Tenslotte werd de mogelijkheid be sproken om gedecentraliseerd en in direct contact met de andere kerken allerlei ziekenhuis- en ziekte-proble men door te spreken, waarbij de aan dacht niet alleen op het academisch ziekenhuis in Leiden zal zijn gericht, maar ook op andere ziekenhuizen of verpleeginrichtingen binnen de classis. In zijn financieel verslag zei ds Wesseldijk, dat er nog altijd grote misverstanden bestaan over de fi nanciële toestand van de kerk. Som migen menen dat de kerk ryk is. Anderen zien haar alleen als een be del instituut. Weer anderen maken als het nodig is van de diensten van de kerk gebruik, zonder er ooit by na te denken hoe het kerkwerk wordt gefinancierd. In het algemeen moet elke ge meente zelf de financiering van het plaatselijk kerkwerk dragen: predi kantstraktementen, onderhoud van de gebouwen enz. worden dikwijls door betrekkelijk kleine groepen ge meenteleden bij elkaar gebracht. De kerkvoogdijen ontvangen daarbij nog wel een bedrag van de overheid in totaal jaarlijks 1% miljoen voor de zogenaamde rijkstraktementen Dit is geen welwillend gebaar van een overheid die nog zulke sterke banden met de kerken onderhoudt, maar de vergoeding voor kerkelijke bezettingen, die in de tijd van de Ba taafse Republiek in beslag werden ge nomen. Door de geldontwaarding is deze vergoeding, die eens ongeveer de LEIDEN Aan de Leidse univer siteit is de heer J. L. P. A. Gerold uit Leiden gepromoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en na tuurwetenschappen op proefschrift „Selection and analysis on the dis turbed behaviour after contact with ddt of anopheles atroparvus". De promotor was Prof. dr. C. F. A. Bruij- ning. Het proefschrift is bewerkt on der leiding van ds. J. J. Laarman. De heer L. de Sitter uit Oegst- geest is gepromoveerd tot doctor in de faculteit der sociale wetenschap pen op proefschrift getiteld ..Leider schapsvorming en leiderschapsgedrag in een organisatie" De promotor was Prof. dr. C. J. Lammers. De heer S. de Vries uit Leiden is gepromoveerd tot doctor in de fa culteit der wiskunde en natuurwe tenschappen op proefschrift getiteld „De fotohydrolyse van enige ortho- nitro- en paranitroanisolen". De pro motor was Prof. dr. E. Havinga. Geslaagd zyn: kand. ex. psychologie mevr. J. Hauber-Vellekoop (Leid- schendam), mevr. M. J. Donker-Tie- mersma (Leiden), mej. A. de Groot (Den Haag, de heer P. M. Donker (Leiden). Kan'd. ex, pedagogiek de dames P. K. Jalink (Brussel) M. M. Mallée (Den Haag). Doet. ex. psycho logie mevr. M. C. van Ree-Schuur man (Almelo). Doet. ex. pedagogiek G. J. Kolmus (Den Haag), P. J. Kooreman (Leiden). Doet. ex. Franse taal- en letterkunde mej. A. "*7. G. Eygendaal (Rijswijk). Kand. ex. Franse taal- en letterkunde mej. E. L. C. Baan (Rotterdam), Th. A. J. de Wit (Leiden». Kandidaats wiskunde en natuurwe tenschappen: Mej. B. Offereios (Lei den). J. H. R. Casemier (Den Haag), Th. H. M. Mulder (Leiden), R. Hout appel (Leiden», E. G. Louzada (Lei den), A. F. Mijboom (Leiden), W. J. Honijk (Leiden) en A. M. Brand (Leiden). Doctoraal scheikunde mevr. J. C. M. Brokken-Zijp c.l. (Leiden), mej. A. T. Potjer (Leiden), en de he ren J. Hartsuiker (Leiden». T. B. Heybroek (Berkel) en G. T. M. Dof- ferhoff (Sassenheimt. Doctoraal geo logie de heren H. H. Poortman (Lei den) en H. J. M. Goesman (Leider dorp). Doctoraal Biologie mevr. E. v. d. Bosch-Mulder (Leiden) en mej. A. G. A. C. Knaap (Leiden). Kandi daats westerse sociologie de heren A. C. J. de Vries (Hengelo), H. Schutt. (Den Haag), G. C. Lodder (Den Haag), F. C. A. v. d. Helm 'Den Hoorn Delft», H. C. Fransen (Lisse) en N. R. M. Maas Leidschendam ADVERTENTIE D* VVD komt bij U in de buurt. Beloftekerk Robijnstraat. Aanvang 20.00 uur. LEIDEN In oprichting is een stichting Huisvesting Werkende Jeugd, diie ooncept-statuten en een toelichting daarop heeft gezonden aan het college van B. en W. en or ganisaties en instanties, die te ma ken hebben met het probleem van de huisvesting van werkende jonge ren. Het bestuur wordt gevormd door mej. M. van Buel en c'e heren J. Lijten, J. A. M. Kuyhaar. A. J. Stolp mr. dr. J. Cornelissens. A. Leeuwen- burgh, J Sloot en ds A. J. Kret, die voorlopig contactpersoon is. Van het bestuur maken deel uit een accoun tant, een architect en een econoom. De toelichting zegt, dat de bespre kingen om te komen tot deze stich ting zijn in het begin van 1968 aan gevangen. Alleenstaanden beneden de 30 jaar hebben geen enkele kans op een eigen huisvesting binnen Leiden en in feite nauwelijks in de buurgemeenten. Daarboven wor den de mogelijkheden wat groter en pas na het 35e Jaar kar. werke lijk van een plaats op urgentielijs- ten worden gesproken. Alleen zy, die zich een woning in de vrije sector kunnen veroorloven, hebben moge lijkheden, maar juist voor hen is het alleen wonen in een groot duur huis zeer onaantrekkelijk. Hierdoor is een discriminatie ont staan tussen Studerende en werken de jongeren, omdat door de enor me vlucht van de Stichting Studen ten-huisvesting voor de studerende jeugd grote oplossingen zijn gevon den. Bovendien wordt aeze huisves ting nog van overheidswege gesub sidieerd met grote bedragen per ge reedgekomen appartement, zodat de huren in verhouding tot de bouw- of aanpassingskosten laag zijn. Een duidelijke paralel met de doelstelling is in Leiden gelegen in de arbeid van de stichting Studen tenhuisvesting. Deze stichting is be reid alle medewerking te geven. Een meer uitgebreide vorm van samenwerking is zelfs niet uitgeslo ten. De stichting huisvesting werkende Jeugd behoeft inliet alleen te werken langs de weg van het aankopen van panden of het zelf (deen) bouwen van objecten. Er is ook een moge lijkheid in de sfeer van het in ge bruik krijgen van panden, die wellicht m vele gevallen tijdelijk ter beschikking van werkende jon geren kunnon worden gesteld op basis van (onder)huur. Op dit punt is een samenspel met het gemeen tebestuur of de gemeentelijke wo- nmgstochting van groot, belang. Daarnaast kan nog gedacht worden aan heit verstrekken van maaltijden, c.q. het scheppen van eetgelegenhe- den en andere voorzieningen in de sfeer van de dienstverlening. Volkomen nieuw is c'e mogelijk heid aan jongeren appartementen te verkopen. Daarbij wordt vooral gedacht aan nieuw te bouwen ob jecten, zoals flats. By de formulering van wensen van werkende jongeren is wat de plaats van vestiging betreft gevraagd: niet excentrisch, vooral binnenstad of sa- neringsgebieden of duidelyk levende wijken vlakby binnenstad. Niet langs de rand. en niet te grote complexen by elkaar, tenzy gehuwd en onge huwd dooréén. Tenslotte: gezinnetjes met één of twee jonge kinderen toelaten. helft van het benodigde bedrag voor de predikantstraktementen uit maakte, tot een zeer klein percentage geslonken. De zgn. commissie van Walsum heeft een rapport opgesteld om deze vergoeding op een reëler ni veau te brengen. Naast de financiën benodigd voor het plaatselijk kerkewerk. is er ook het landelijk kerkewerk dat bekos tigd moet worden. Er is het werk van de Synode en van de classicale de zogenaamde raden voor kerk en gezin, jeugdwerk en vormingswerk. Er zyn allerlei predikanten in de kerk werkzaam, die niet aan een be paalde gemeente zijn verbonden of wier werk de kerk als geheel ten goede komt. Al dit werk wordt ge financierd door een landelijke kerk voogdij. de generale financiële raad Ds. Wesseldijk gaf een boeiend over zicht van de wijze waarop de kerk al dit werk. dat jaarlijks ongeveer f 45 miljoen vraagt, verricht. Nu zoudt u zich vergissen, als u dacht dat dit gehele bedrag van 45 miljoen door de kerk zelf nog eens opge bracht moet worden naast de finan ciële verplichtingen die men plaat selijk reeds heeft. Een deel van deze 45 miljoen komt uit subsidies: vor mingswerk, jeugdwerk, maatschap pelijk werk worden door de over heid voor een belangrijk deel ge subsidieerd Er is ook kerkewerk dat zich zelf bedruipt, zoals de recreatiecentra. Maar de gemeenteleden zelf moeten toch jaarlijks nog altijd 5 miljoen opbrengen om dit landelijk kerke werk mogelijk te maken. LEIDEN Het circus „Sarrasani" zal dit jaar een toernee door Neder land maken en ook Leiden aandoen. Vanuit Berlijn vertrekt het circus op 9 juli naar ons land, waar in Amsterdam de Nederlandse circus directeur Jo6 Mullens die de toernee leidt, zijn 40-jarig jubileum zal vie ren. In Leiden komt het circus op 28, 29 en 30 augustus. sta. Hij waarschuwde dat de EEG- landen moeten waken voor een land bouwpolitiek, die via een acnter- deurtje toch overproduktie in de hand werkt. De minister sprak als zijn ver wachting uit. dat de concentratie van veemarkten en slachthuizen verder zal toenemen. De situatie waarin de slachthuizen verkeren is „middeleeuws", aldus minister Lar dinois. Hier bestaan nog steeds aan- voergrenzen. terwijl die in EEG-ver- band overal worden afgeschaft. Hij kondigde aan, dat er gedacht wordt aan éen centraal slachthuis in west- Nederland. van waaruit de hele rand stad wordt voorzien van vlees. De sanering in de landbouw zal zioh volgens de minister steeds snel ler voltrekken. Hy schatte dat over tien Jaar ongeveer 130.000 hectare grond aan de landbouw is onttrok ken. Het zal dan zaak zijn, om op een minder areaal een goedgerichte produktie te voeren. Minister Lardinois weer in zijn In leiding tenslotte nog op een veran dering in de onteigeningswet, die naar hy vindt veel te weinig be kendheid heeft gekregen. Hij be doelde de verandering die het de ge meenten mogelijk maakt ontwikke lingsplannen uit te voeren, nog voor dat de rechter een uitspraak in een onteigeningsprocedure heeft gedaan. LEIDEN In het kader van het 395-jarig bestaan van de Leidse uni versiteit komt vanavond de Veronica drive-in discotheek naar Leiden. Vanaf negen uur zullen bekende deejays plaatjes draaien in de so ciëteit Minerva aan de Breestraat. Omstreeks half elf zal de muziek even verstommen voor een optreden van het bekende cabaretduo „Neer- lands Hoop in Bange Dagen". ADVERTENTIE Wij willen ons niet met politiek bemoeien. Als kaasmakers beperken we ons tot één kleur: goudgeel. Maar we willen ook niet koste wat kost bet onderste uit de kan. By do Staten-verkiezingen zyn veel mensen thuisgebleven met 'kaas uit't vuistje'. Gezellig natuurlijk en profijtelijk voor onsmaar we vinden dat demokratie gaat vóór demokazie. Ga dus op 3 juni eerst stemmen en als u daarna, kiest voor "kaas uitt vuistje': hartelijk dank vanzelf.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3