Vv Ww W/Tl TELEVISIE TENTAMENS TENTOONSTELLING TERUGKOPPELING TESTEN TOEKOMSTPLANNEN TOELATING TIJDKLOK TOVERLANTAARN TRANSFERLETTERS TRANSPARANTEN VAKANTIE VAKBOND VAKONDERWIJZER VERKIEZINGEN VERNIEUWERS VERONICA VERSTERKER VERVANGING VERWIJDERING VIDEO-RECORDER VIDEOTAPES VIEWER VILTSCHRIJVERS VISUALISEREN VL0EIST0F- QUPLICATOR VOEDINGS GEWOONTEN VOLKSWIJKEN VOORTGEZET ONDERWIJS VRIJE SCHOOL VORMINGSJAAR VRIJETIJDS BESTEDING WAARDERING SYSTEMEN WANDPLATEN f I A 4*' I (TI VWO VRIJAF WERKENDE JEUGD t maakt het mogelijk om te zien en horen wat elders gebeurt. Audio visueel materiaal kan op deze wijze bijzonder effectief gedistri bueerd worden. Complete lessen zijn natuurlijk ook mogelijk (wat de schooltelevisie dan ook doet en waarbij het pakket wordt gecom pleteerd met schriftelijk mate riaal). De moeilijke inpassing in lesroosters kan ondervangen wor den door gebruik te maken van video-recorders (zie ook daar), daar). (zie Examen) is visuele presentatie van leerzame voorwerpen variërend van mu seum-collecties tot werkstukken van leerlingen (zie ook daar). Welslagen en rendement van een tentoonstelling als informatieover- drachts-medium zullen sterk af hangen van de presentatie en de wijze waarop de informatie in displays (groeperingen) verwerkt is. W.H.B. variërend van museum-collec ties tot werkstukken van leerlin gen of feed-back is een term uit de geprogrammeerde instructie (zie ook daar) en de elektronica waarmee zelf-correctie bedoeld wordt d.m.v. vooraf verkregen leerervaringen of impulsen. W.H.B. Testen betekent zien wat een per soon op dit ogenblik kan, hoe hij nü ongeveer is en wat voor hem belangrijk is. Er zijn intelligentie tests, persoonlijkheidstests, inte resse-tests, vaardigheidstests en concentratietests enz. Een mens is gebonden aan datgene wat hij bij zijn geboorte mee kreeg (erfelijkheid), maar ook aan de wijze waarop dit „erf goed" in de loop van zijn leven wordt ontwikkeld en beïnvloed. Het is dus onmogelijk te voor spellen, hoe een mens uitgroeit. Men kan ook niet door een test uitmaken, hoe een mens er over een paar jaar uit zal zien. Het is dan ook oneerlijk en onjuist om iemand jaren later aan een be paalde test-uitkomst vast te pin nen. Hoe meer en hoe gevarieerder men tests afneemt, des te scherper is het beeld dat men van iemand op DAT ogenblik krijgt. De psycho loog vormt zich uit de gegevens een beeld omtrent de persoonlijk heid. Dat is geen zwarte kunst en ook geen hemd-van-het-lijf-vra- gen. Wat je bij de psyoholoog niet kwijt wilt, houd je voor je; hij w helemaal niet gebrand op allerlei intimiteiten. Bij veel „test-bureaus" is het mo gelijk, ook al is een psychologisch onderzoek verplicht voor het ver krijgen van een bepaalde functie, de resultaten hiervan zelf te be spreken. U heeft het recht daar naar te vragen: het is uw leven. Hv.D. Voor het lerende kind en de jonge mens is het belangrijk toekomst plannen te hebben, ook al zijn deze nog vaag. De nog school gaande jongere zal dan meer ge motiveerd aan het leerproces deelnemen en daardoor kunnen toekomen aan betere leerpresta ties. J.H.N.G. De toelating tot de scholen voor v.w.o./havo/mavo is geregeld bij besluit van 26 oktober 1967. Dit besluit bepaalt, dat het bevoegd gezag over de toelating beslist en daarvoor een toelatingscommissie instelt met een adviserende of be slissende taak. In die Commissie hebben zitting de directeur en enige leraren van de toelatende school; leerkrachten van de ba sisscholen kunnen tevens lid zijn. Toegelaten als leerling van de boven aangegeven scholen kan slechts worden degene, die het zesde leerjaar van een basisschool heeft doorlopen. De beslissing over de toelating wordt genomen op grond van een rapport van het hoofd der „afgevende" basis school en op grond van een on derzoek naar de geschiktheid. Vroeger bestond dit onderzoek uit het bekende toelatingsexamen. Dit middel kan nu ook nog wor den toegepast; men kan thans echter daarvoor in de plaats kie zen een proefklas (zie ook daar) verbonden aan de (nieuwe) school, een psychologisch onder zoek of test, dan wel een onder zoek naar kennis en inzicht gedu rende het laatste jaar op de ba sisschool (ook wel genoemd schoolvorderingentest of stan daardproefwerk: zie ook daar, alsmede bij Testen). Men beschikt dus nu naast het oor deel van het hoofd over de keuze uit vier middelen: deze keuze wordt uiteraard beïnvloed door persoonlijke opvattingen. Hoewel er geleidelijk meer kritiek is ge komen op de betrouwbaarheid van een examen, zijn er nog al tijd diverse personen, die menen dat het examen meer zekerheid biedt dan de nieuwe mogelijkhe den. Anderen oordelen zeer gunstig over de psychologische test, die zich minder zou richten op hetgeen een kind weet, en meer op wat het kan. Voorstanders van de schoolvorderingentest stellen, dat bij toepassing hiervan gedurende tenminste een heel jaar de kinde ren in eigen omgeving blijk kun nen geven van hun capaciteiten. Weer anderen toetsen deze ver mogens liever gedurende één of twee weken in een proefklasse, derhalve in de omgeving waar de leerling moet komen, nl. in de school voor voortgezet onderwijs. Het verdient wel de aandacht, dat voor toelating tot scholengemeen schappen waarvan ook een mavo- school deel uitmaakt alle vier ge noemde onderzoek-mogelijkheden achterwege kunnen worden gela ten. Men mag in dat geval vol staan met het oordeel van het hoofd van de basisschool. Hierbij speelt ongetwijfeld de ge dachte een rol, dat er in de scho lengemeenschap gedurende een geheel jaar in de brugklas gele genheid aanwezig zal zijn de mo gelijkheden van het kind nader te onderzoeken en te bepalen. Dit is zeker een logische gedachtengang en het is daarom te verwonderen, dat niet in veel ruimer mate dan blijkt te zijn geschied, van deze gelegenheid wordt gebruik ge maakt (zie ook Brugklas). Voor de toelating tot de verschillen de soorten van scholen voor be roepsonderwijs gelden op diverse punten afwijkende voorschriften. J.V. is een elektrische klok waarin scha kelmogelijkheden om apparaten en instrumenten automatisch op een vooraf in te stellen tijd te doen functioneren. W.H.B toverde vroeger op geheimzinnige wijze beelden op de muur van de huiskamer waarbij dan verhalen verteld werden. Dit audio-visueel gebeuren geschiedt tegenwoordig met de episcoop, waarin ook plaatjes gelegd kunnen worden. Een sterke lichtbron bestraalt de beelden, het gereflecteerde licht wordt gebundeld en op een scherm geprojecteerd, waar een vergroting ontstaat van het plaat je. Met de epidiascoop is het bo vendien mogelijk d.m.v. een voor zetstuk dia's te projecteren. W.H.B. zijn voorgedrukte letters, cijfers en figuren die, doo erover te wrij ven, over te brengen zijn op papier of op transparanten. Voor overhead-projectie ook in transpa rante kleuren leverbaar. Zie ook Overhead Projector. W.H.B. i Kinderen hebben al duizenden tv-beelden gezien vóór ze nog maar op school komen. Moet dan de school met ouderwetse midde len (meester of juf eenzijdig pra tend) de aandacht zien te van gen? Of moet het daar óók met moderne middelen media)? Het kan met de overhead projec tor, die de transparanten tegen het schuine scherm werpt. Hier een transparant vervaardigd door kinderhand; een Indiaan in volle kleurenpracht. Materialen: ordi naire ballpoints. Ondergrond: cel lofilm; dat is dat gewone from melspul dat om een doosje siga retten zit. Het beeld haarscherp, dc kleuren sprankelend zijn feitelijk grote dia's die, op de overhead projector (zie ook daar) gelegd, een vergrote projectie op leveren waar in de loop van de les een en ander bijgeschreven kan worden. Overlays of oversla gen zijn transparanten die over een basistransparant gelegd wor den om op deze wijze een schema of beeld etappegewijs op te bou- Transparanten zijn op de volgende wijze te verkrijgen: 1. door ace- taatvellen te beschrijven of te be tekenen met speciale viltstiften en inkten waarbij ook transferlet- ters en zelfklevende transparante kleurfoliën goede diensten kunnen bewijzen; op cellofilm-vellen zijn o.a. ook normale viltstiften, bal pennen, enz. bruikbaar, teksten zijn ook aan te brengen met de schrijfmachine, alsmede afbeel dingen met stempels en sjablo nen; 2. door van orginele via kop i eer-apparaten op speciaal materiaal transparanten te ma ken 3. door van negatieven ver grotingen te maken op film zodat een groot diapositief verkregen wordt met behoud van toonwaar- den: 4. door ze te kopen van uit gevers en software-f abri kanten; het aanbod is vrij groot terwijl de tendens al merkbaar is naar integratie bij boeken tot een leer middelenpakket. W.H.B. Vakanties zijn fijn voor de kinderen en de ouders. Als de overheid er nou maar eens rekening mee hield, dat ouders graag al hun kinderen meenemen op vakantie. Als het kroost onderwijs volgt aan kleuterschool en lagere school is er geen vuiltje aan de lucht. Die vakanties lopen aardig gelijk. Zodra ze verschillende vormen van voortgezet onderwijs gaan volgen is het goed mis. Voor de een begint de vakantie in juni en die moet in augustus weer naar school. Voor de ander uit hetzelfde gezin kunnen aan vang en einde van de vakantie wel veertien dagen tot een maand verschillen. O overheid, breng spreiding van vakanties maar eenheid in de school-vakanties. H.A.E. Vakantie is: tijd om te ontspannen; tijd om te luieren; tijd om met het hele gezin eens iets anders te doen; tijd om elkaar te leren kennen (praten, kletsen, geen tv); tijd om te spelen, nu ook eens met' vader; Kortom: tijd om heel andere en leuke dingen te doen. En alstu blieft niet: zo ver en vlug moge lijk wegjakkeren, kribbig omdat de kinderen geen zes uur willen autorijden. Ze hebben groot ge lijk. Niet: doodmoe zijn van filerijden of met de caravan langs onbekende en moeilijke wegen. En nooit: om op te scheppen tegen buren en kennissen een buiten landse vakantie houden. U heeft vakantie alleen voor uw ei gen pret. En dan heeft u nog ge noeg te doen met de dagelijkse zorgen van voeding, kleding en het bezig houden van de kinde ren, om over het weer maar niet te spreken. H. v. D. Vakantie: heerlijk èn verschrikke lijk. Aan het eind van het school jaar stormt een horde vrolijke scholieren de school uit: Heerlijk, vakantie! Die vakantie duurt soms zes, zeven, acht weken en na enkele weken komt de verve ling. Dan heet het: Bah, vakan tie! Waarom worden de vakanties toch niet beter over het jaar verdeeld? Dan zou de grote vakantie bijv. 4 weken duren, zodat er iedere maand een extra lang weekend (van donderdag tot maandag) ge geven zou kunnen worden. Op die manier zou het altijd „Heer lijk, vakantie!" zijn. J. E. Een vakbond is een organisatie van werknemers, die door onderhan delingen of, als die geen resulta ten opleveren, zo nodig met eco nomische dwangmaatregelen als werkstakingen tracht de maat schappelijke positie van zijn le den te verbeteren. De activiteit der vakbonden is evenwel niet al leen gericht op het behartigen van de directe belangen der werknemers. Zij streven ook maatregelen na ter verbetering van het onderwijs, de woning bouw, de recreatie, enz. J. H. N. G. (zie Expressievakken en Basisonderwijs) (zie Democratisering) Er zijn al onderwijsvernieuwers sinds er onderwijs is. Maar uit deze eeuw springen diverse na men van mensen en instellingen naar voren. Maria Montessori, Kees Boeke, Peter Petersen (van het Duitse Jenaplan), de „Vrije Scholen" (die juist hebben gejubi leerd na 50 jaar vernieuwen). Ook een Amerikaanse dame die Helen Parkhurst heet en die haar on- derwijssyteem naar een stad noemde: Dalton (zie ook daar). Zeldzaam toeval: twee van de sa menstellers van deze krant heb ben Helen Parkhurst zelfs ont moet. Al die vernieuwers hebben het hunne gedaan, de meeste van die vernieuwingen zijn nu terug te vinden in brede onderwijsstro- mingen. Weer andere zijn in hun vernieuwing blijven steken; zijn op een eilandje gaan zitten, waar ze nu niet af willen om met de hele mensheid mee te zwemmen Individuele vernieuwers vindt men ook bijna niet meer; men werkt in teams en namens stich tingen. Onderwijsvernieuwen is nu een vak. Een vak met toe komst zelfs. E. „Kijk", zegt het schoolhoofd in de stadswijk, „uit die padie hier in m'n klas haal ik heus niet alleen de lessen uit Hilversum, de schoolradio. Welnee, Het ding staat lekker zacht aan op Veroni ca als ze een opstel maken of zit ten te cijferen. Net zoals het ding bij hen thuis aanstaat, en straks in het bedrijf waar ze zullen wer ken. Zonder dat zachte Veronica- muziekje zaten ze te spieken of te fluisteren of te rotzooien, en mét het muziekje is het heerlijk stil". E. versterkt impulsen van microfoon of platenspeler en zet die via luidsprekers in hoorbaar geluid om. Voor stereo weergave zijn twee aparte versterkers (kana len) nodig. Een onderwijzer wordt ziek. De schoolleider belt een speciaal te lefoonnummer en krijgt een lijst van beschikbare vervangers in een bepaald rayon, met opgave van bevoegdheden en erva ring. .HO, ZO GAAT DAT NIET! De schoolleider bedelt beleefd bij een aantal onderwijsbevoegde da mes, of ze asjeblieft kunnen ko men helpen. Duurt de periode van vervanging langer, dan behoren 3-wekelijkse wisselingen van ver vangster tot heel normale geval len. Eer. klas gaat er langzaam onderdoor, de zieke klasseleer kracht kan terwille van zijn ge zondheid beter maar niet weten, wat er allemaal met zijn klas ge beurt, en het eerder genoemde schaap met vijf poten (zie onder Ambulant) mist e-nstig een zesde poot, om de goede voortgang van het onderwijs te continueren. Kom, wie doet er wat aan! J. L. zie Schorsing) Wat doet dat docentje dan? Vo geltjes in het nestje opnemen met de video-recorder. En de stem metjes van de vogeltjes in het nestje opnemen óók. In het kastje aan zijn schouder wordt alles netjes ingeblikt. Zó handzaam is video-recording. Het zaakje loopt op batterijen. is een bandrecorder waarmee zo wel televisie-beeld en -geluid van Bussumse uitzendingen ingeblikt kunnen worden als, met behulp van videocamera en microfoon, eigen t.v.-programma's in de school. Video-afspelers voor aan sluiting op een t.v.-toestel bieden straks naast recreatieve ook vele educatieve mogelijkheden. Ook de „televisie-krant" is al ontwik keld; naast de audio-visuele pre sentatie rolt hier het schriftelijk begeleidingsmateriaal tegelijk uit het toestel. Zie ook Televisie en Videotapes. W. H. B. zijn magnetische banden waarop televisie-beeld en -geluid kunnen worden vastgelegd. Naast de pro fessionele brede banden worden smallere voor semi-professionele doeleinden (onderwijs) toegepast, terwijl al één video-recorder inge richt is voor normale geluids band. Videotapes in cassettes zijn in opkomst. Zie ook Televisie en Mirror Teaching. W. H. B. is een apparaat om films en dia's op klein formaat door te kijken; men geeft het de leerling in han den. W. H. B. worden gebruikt op gladde opper vlakken (overhead projectie, sta len borden, geluidsbanden, enz). Er zijn viltstiften op olie- en wa terbasis; de eerste vereisen een speciale vloeistof voor verwijde ring, bij de laatste is een vochti ge doek voldoende. Zie ook Transparanten. W. H. B Woord dat vaak voorkomt in het onderwijs èn in dit ABC: simpel weg het „zichtbaar maken", „voor ogen stellen", „laten zien" (in plaats van zoals vroeger al leen maar laten hóren). Kan met oude middelen en nieuwe: van schoolbord tot en met video-tape- recorder. E. werkt volgens een „afgeef" princi pe. Via carbons wordt, desnoods in meer kleuren tegelijk, gete kend, geschreven of getypt op een oermodel („master"). In de duplicator wordt dit „master' met alcohol bevochtigd en „afge likt" door het afdrukpapier. Ther- mokopieer-apparaten kunnen van originelen in 5 sec. drukklare masters maken. Middelen om hele klassen in een handomdraai van allerlei materiaal te voor zien. W. H. B. 't Is misschien vreemd om te zeg gen, maar je ziet aan de kinde ren wat en hoe ze eten. Je hebt typische „patat-kinderen" en „fruit-na-kinderen". Je hebt heel concreet de soep eters, de boterhameters en de melkdrinkers in de pauze. Niet, dat het ene kind beter is dan het andere, maar toch: voeding en leerresultaat, voeding en vat baarheid voor ziekten zijn onmis kenbare samenhangen. Mayonai se kan verse groenten echt niet vervangen en dat mogen de kin deren wel weten ook. Ou ders, mocht uw kind op het gebied van de voeding wat willen leren, geef het de kans, want het leert op school het onderscheid wel tussen goede en slechte voedings gewoonten. U leerde dat mis schien vroeger niet. J. L. Typische woonbuurten, ontstaan in de tweede helft van de negentien de eeuw. De woningen zijn vaak bekrompen en hebben weinig sa nitair. De bewoners hebben veelal een laag beroepsniveau (zie ook daar), van ongeschoolde arbeider, of zijn in de handel. Er is daar een open gezinsleven: de deuren staan open en buren lopen bij el kaar in en uit. Onder de bewo ners is vaak een groot gevoel van verbondenheid, zodat de bewoners zich zeer hechten aan hun wijk. Burenhulp komt veel voor. Op zo merse dagen is het straatbeeld daar rommelig-gezellig. J. H. N. G. is alles wat er na de Basisschool komt, èlles. Waarom die nadruk op alles? Er zijn ouders die den ken dat hun zoon op de LTS niet in het VO zit en niet „studeert", en dus niet in aanmerking komt voor een Tegemoetkoming Studie kosten van het rijk. Dat is geluk kig anders. Voortgezet Onderwijs wordt onderscheiden in tweeën: Beroepsonderwijs en Algemeen Vormend Onderwijs (zie ook daar). Maar aan de horizca doemt de Middenschool op (zie ook daar). dan één week van school nei dan moeten de ouders een zoek indienen bij d<- inspet van het onderwijs. Leiders scholen mogen ook ijsvrij ge opdat de leerlingen de small zers kunne» onderschroeven. voor de veelvuldige demonstr. van deze tijd krijgen de lee gen nooit. De directeuren vii zeker dat hun leerlingen zich op glad ijs wagen. H. A (zie Vernieuwers) De jeugd wordt nog wreed ge spleten in beroepsonderwijs en al gemeen vormend onderwijs, maar voor alle ouders (als ze binnen de termen vallen) geldt wel de zelfde Tegemoetkoming Studiekos ten van het rijk. Een volslagen nieuw begrip. Opge komen bij nadenkende mensen, die de oplossing van de verkor ting van de arbeidstijd niet zoe ken in steeds geringere werkwe ken, maar die voorstellen: houd de werkweek op de lengte van nu, maar geef de werknemers dan om de paar jaar een heel jaar vrij. Zie ook Permanente Educatie. E. (zie Derde Milieu) (zie Cijfers) Zijn afbeeldingen op groot form voor klassikale aanschouw VAN! GOOft'S WAWDKAAfn VAN' OE MAMMOETWET S Weer zo'n oud en bekend ding, de wandplaat. Heeft nu ook eigen pk in rij van audio-visuele middelen. Hier in toegespitste vorm: orrn systematiek van de Mammoetwet te verduidelijken. Weet u het nog?: „1600, De bij Nieuwpoort". Landkaarten wandplaten zijn er echter nu in veel kleinere maat op tran| rant materiaal verkrijgbaar, via een overhead projector ook daar) vergroot geprojeeti, te worden. Bovendien kunnei aantekeningen bijgeschreven 1 den tijdens de les. W. Hj (zie Atheneum en Gymnasium) De letters betekenen: Voorberei dend Wetenschappelijk Onderwijs, de toegang tot de universiteit. Vrijaf is iets anders dan vakantie. Vrijaf is meestal iets onver wachts. Bij het voortgezet onder wijs kun je plotseling vrijaf krij gen omdat een leraar ziek is ge worden. Zo'n extra vrij uur is meegenomen en wordt in dank aanvaard. Plotseling vrijaf op kleuterscholen en lagere scholen schept voor de ouders soms pro blemen. Op de meest ongelegen ogenblikken kunnen kinderen vrij af krijgen omdat er een prins is geboren. De kinderen worden dan naar hui<- gestuurd om de dag in gepaste vreugde door te brengen. Moeder, die de blijde gebeurtenis sen ook niet altijd kan voorzien, is dan net boodschappen doen of naar haar werk. zodat het kind voor een gesloten deur komt. Dan schept onverwacht vrijaf proble men, die de kinderen een weinig feestelijke dag kunnen geven. Ouders kunnen ook vrijaf vragen voor hun kinderen als daarvoor een gegronde reden bestaat. Een schoolhoofd is bevoegd om een bepaald aantal lestijden vrijaf te geven. Wil men het kind langer Heeft altijd bestaan, maar bego 1969 va*i zich te laten horen. 1 recht. Ruim 300.000 14-, 15-, 17-jarigen hebben een baantj<B zijn geheel (de meesten) of b geheel (de kleinste groep) ve ken van onderwijs. Groep die onderwijs eh. geniét, dat in de vorm van vormi werk, leerlingstelsels, leerlinj- zen, en dat is verre van id</ Jeugd wil zelf een vormi k plicht, overheid spreekt lil van een recht. Natuurlijk, er er die niet anders willen dal leen maar wat verdienen en der niks (zie onder Belasti Maar het is een uitermate e ding dat hun wèl nadenk* leeftijdgenoten proberen te vM komen dat al die honderddui t den een onderwijsloos, basisl 1 uitzichtloos leven tegemoet gtt van nooit-verder-wat-bereiken. werkende jeugd is georganistjj in drie groeperingen, min meer verwant aan de grote i oentrales; de drie zijn vera

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 36