HORSING IRIJFPROJECTOR SJABLOON SOCIAAL SOFTWARE SOLIDARITEIT SPEELLEERKLAS SPIEKEN SPORT SPIJBELEN SPRAAKLES STANDAARD PROEFWERK STARTMILIEU STEMPEL STENCILLEN STICHTING VOOR ONDERZOEK VAN HET ONDERWIJS STORY BOARD STRAF STREEFNIVEAU STUDIELESSEN STUDY CARREL STUDY KIT SUBSIDIE SYNCHRONIE TAAKUREN TAALARMOEDE TAALONTWIKKELING TAALTEKORTEN TACHISCOOP TALENPRAKTICUM TALKING-PAGE TAPE TEACHING TEACHING MACHINE TEAM-TEACHING TECHNAMATION TEGEMOETKOMING STUDIEKOSTEN TELEAC >rvolg Schoolverzuim) of rustig alleen te spelen, verleg met de juf! Hier is geen aars voor het starre: je bent op hcol en nu moet je. Zeker niet i het eerste kleuterschooljaar, tgen het eind van het tweede ar moet het kind weten dat je et voor de pret van school weg int blijven. j b e 1 e n is een andere vorm n schoolverzuim. Een kind dat eer dan eens spijbelt vraagt om tra zorg. Want spijbelen is eglopen voor een taak die een [id geacht wordt aan te kunnen, at is hier mis? Is de taak te aar voor dit kind? Is er een cht contact met de onderwij- r? Waarom wil het niet naar hooi? Dit vereist overleg met school en soms met andere skundigen. om uit te zoeken \ar het kind vandaan vlucht, een kind eens een enkele keer laat is. of weg blijft omdat zo'n zin heeft om in de zon te ►en of om zomaar vrij en los n alles wat te dwalen, dan is helemaal zo vreemd niet op hzelf. Elke dag opnieuw te ►eten werken is een plicht die wassenen zelfs zwaar valt. Wie niet jaloers op mensen die zo- iar kunnen en durven banje- Helaas is dit in onze samen- [ing slechts mogelijk voor de lividualist die niet op vaste tij- n zijn natje en droogje en be- nerming wenst. Aan zekerheid )et je nu eenmaal een portie Ijheid opofferen. Een vaste fin houdt in: op je werk komen 'niet wegblijven als je geen zin bt. En dat moet een kind wel en, als hij tenminste die vaste pn wil! H.v.D. •rscheid wordt gemaakt tussen >orloofd en ongeoorloofd tool verzuim; geoorloofd school- rzuim is bijvoorbeeld het niet school komen ten gevolge van kte. Ongeoorloofd schoolver- m komt veel voor op scholen, I zijn gelegen in verouderde onbuurten, waar de ouders der rlingen de betekenis van het lerwijs, voor de persoonsvor- ng en maatschappelijke toe rist van hun kind, niet voldoen- onderkennen. J.H.NG. sing kan worden toegepast ten zien van personeel, werkzaam de scholen en van leerlingen; het laatste geval pleegt men r te spreken over „tijdelijke ijdering". :hoolbestuur kan ingevolge de ;bare rechtspositievoorschrif- indien daarvoor gronden aan aan een lid van het eel, hetzij bij wijze van iopige maatregel als inleiding een strafontslag, hetzij bij ;e van disciplinaire straf een •rsing opleggen. In de desbe- 'ende recntspositiereglemen- is de mogelijkheid van beroep ;n deze maatregel voorzien, ;s in het belang van de rechts- - ^rheid van het personeel. leerling kan bij wijze van jjl fmaatregel tijdelijk worden li vijderd uit de les voor de van het lesuur of maximaal g£ ten hoogste vier achtereerv M ende schooldagen. Ieder liiolbestuur ofte wel het be ll ;d gezag kan dit voor zijn >ol regelen, zodat alle bepalin- II op dit punt niet gelijkluidend isn zijn. tieve verwijdering van school iians voor het voortgezet on tijs van rijkswege algemeen igeld. Volgens deze regeling het bevoegd gezag onder op- f van redenen overgaan tot pitieve verwijdering van een Jing, nadat zijn ouders of {den in de gelegenheid zijn ield hierover te worden ge- rd. rond van onvoldoende vorde- len wordt een leerling niet in loop van een schooljaar ver- erd. Het kan wel geschieden jrond van b.v. wangedrag. ar ft I- J.V. 1^pver/iecfc/ Projector) stukje over seksuele opvoe- en voorlichting, verantwoor- kheid van ouders en van de Dl, deze keer. Wel de opmer- dat ook in de klas de juf met een dikke buik '-an lopen en derhalve in ver- iting is, dat het kindje van if uit haar buik komt en dat e poesjes ook niet uit de komen vallen. Eerlijkheid is noeder van de seksuele op ing. J.L. is uitgestansde figuur of figuren in een plaatje plastic. Hiermee kun nen snel afbeeldingen en letters getekend worden wat voor klassi kale presentatie ook op de rol van de overhead projector gebeu ren kan (zie ook daar). W.H.B. Het begrip sociaal heeft verschil lende betekenissen. Het wordt in hoofdzaak gebruikt met betrek king tot de maatschappij: sociale misstanden, sociale voorzienin gen, sociale wetenschappen. Ook wordt het begrip sociaal in ver band gebracht met de doelstellin gen van het onderwijs, bij voor beeld de sociale vorming der leerlingen, waarmee onder meer wordt bedoeld dat zij in het groepsleven zich weten te hand haven, aandacht hebben voor de ander, belangstelling tonen voor de maatschappelijke problema tiek, enz. J. H. N. G. (zie Hardware) aantal lesuren lichamelijke oefe ning op de roosters. Het is echter evenzeer bekend, dat velen voor stander zijn - en terecht - van uitbreiding van het aantal lesuren gymnastiek. Het is n.l. zo, dat de algemene lichamelijke toestand zowel van de jeugd als van de ouderen reden tot ernstige be zorgdheid vormt. Men denke slechts aan de resultaten bij de keuring voor militaire dienst en aan ziekte no. 1, die van hart- en bloedvaten. Eén der voornaamste oorzaken is het gebrek aan bewe ging. Hierom is het van eminent belang, dat de jeugd niet alleen veel beweegt en oefent, doch bo vendien door de school met zo veel mogelijk sporten in kennis komt en liefde ontwikkelt voor één of meer daarvan. Zodoende leert zij een gewoonte te maken van dagelijkse beoefening van sport in welke vorm dan ook. Dit dient dusdanig „ingeslepen" te worden, dat de mens dit als natuurlijke behoefte gaat gevoelen, evenzeer als hygiënische lichaamsverzor ging. Het zal slechts zijn lichame lijke fitheid ten goede komen en zijn blijvende gezondheid op late re leeftijd bevorderen. In deze opzet vormt de (schóol)sport mede een belangrij ke factor. Door naast de gebrui kelijke toernooien, die vooral ani merend werken, ook cursussen in te voegen krijgt het geheel rui mere mogelijkheden en een beter effect. Het schoolzwemmen neemt -in ons waterrijk land - terecht reeds Elkaar helpen met werk, saamhorigheid (zie ook Rivaliteit) Solidariteit, heel iets anders dan ri valiteit. Solidariteit is in de klas saamhorigheid. Elkaar helpen met het werk, elkaar voorzeggen als er één in een beurt blijft ste ken. Met elkaar het schoolelftal luid aanvuren en niet klikken wie van de klasgenoten dat gekke ge luid maakte achter de rug van de meester. Het toppunt van solida riteit is het potje vet dat einde loos op de krachel wordt gezet als de bus de kinderen na een heer lijk schoolreisje weer huiswaarts voert. H.A.E. (zie ook Schoolrijp) Een klas, die qua inrichting en aanpak van de kinderen, op een kleuterklas lijkt. De bedoeling van de speelleerklas is de over gang tussen kleuter- en lagere school wat gemakkelijker te ma ken. Het kind komt uit de spcel- sfeer van de kleuterschool nog vaak direct terecht in de werk sfeer van de eerste klas. Geen wonder, dat een aantal eerste klassers deze sfeer niet aan kan en veel minder presteert, dan we van hen verwachten. De speel leerklas wil, in een samengaan van spelen en leren, de kinderen eerst een goede werkinstelling aanleren en pas daarna valt het accent op het leveren van presta ties. J.L. Iets doen, dat niet mag, doen we allemaal extra graag. Zo gauw het mag, wordt het minder aan trekkelijk. Dit geldt ook t.a.v. het afkijken. De sport is eraf, als ie onderwijzer de klas uit durft te gaan tijdens een proefwerk. Ieder draagt de verantwoordelijkheid voor zijn eigen werk en een af dwalend oog ontmoet eerder een afwijzend nee-schudden dan een blik van verstandhouding. Een kind, dat weet dat het voor zich zelf werkt en niet voor de mees ter, voelt zich sportiever bij een eerlijke 7 dan bij een oneerlijke 9. J.L. In het kader van het onderwijs is het meer gebruikelijk om in de eerste plaats te spreken van li chamelijke oefening of gymnas tiek en daaraan sport te verbin den. Voorts behoort in dit ver band zwemmen afzonderlijk te worden genoemd. Het is alom bekend, dat er nu nog steeds een aanzienlijk gebrek aan gymnastieklokalen bestaat en dat nog wel gebaseerd op het huidige sinds jaren in dit verband een vooraanstaande plaats in. Onnodig te zeggen, dat het doel pas bereikt kan worden geacht, wan neer de situatie is bereikt, dat als regel alle leerlingen de lagere school mede met een zwemdiplo ma verlaten. J. V. (zie Schoolverzuim) (zie Bijlessen) Standaardproefwerk in de basis school, soms heet het een toets, soms heet het een test. Het heeft tot doel een inzicht te krijgen in de vorderingen van de leerpresta ties van het kind. In veel geval len komt zo'n standaardproefwerk in de plaats van het vroegere toe latingsexamen van de middelbare school; het kan ook „schoolvorde- ringentoets" heten. Het enige ver schil met vroeger is, dat een kind het werk nu in de eigen omge ving kan maken en niet naar het vijandige gymnastieklokaal moet van de school, die het later zal bezoeken. Een vooruitgang dus. Toch is het standaardproefwerk niet bedoeld als verkapt toela tingsexamen. Het is meer een methode om er achter te komen hoe het kind door de jaren heen zich de leerstof eigen maakt. Des kundigen zouden aan de manier, waarop het werk wordt gemaakt, kunnen aflezen waar het onder wijs voor verbetering vatbaar is. Standaardproefwerken worden nu nog alleen gegeven in de vijfde en zesde klas van de lagere school. Het ligt in de bedoeling in de toekomst standaardproefwer ken te gaan geven van de eerste klas af. Zo krijgt men een film van het kind en geen foto. Een groot aantal onderwijsdeskundi gen is er voor ook de eindexa mens te vervangen door proef werken. Daarmee zou aan een ze nuwslopende toestand een eind worden gemaakt. H.A.E. Onder startmilieu wordt verstaan het milieu waarin het kind op groeit en verzorgd wordt. Hoe la ger het beroepsniveau van de va der en hoe minder de ouders geïnformeerd zijn over de beteke nis van het voortgezet onderwijs (zie ook daar en onder Belas ting), des te ongunstiger, in ver band met de beroepskansen van het. kind, is in maatschappelijk opzicht het startmilieu. Vanuit maatschappelijk gezichtspunt be zien is een gunstig startmilieu voor een kind een milieu waar de vader een hoog beroepsniveau heeft bereikt, de ouders het nut van voortgezet onderwijs onder kennen en bereid zijn daarvoor voor hun kind financiële offers te brengen. J.H.N.G. Stempels kosten slechts guldens, maar zijn handig en slijten niet si el. Een schema voor wiskunde? Stempel. Een model van een mo tor? Stempel. Doorsnee van een bloem? Stempel. ..Blind" kaartje van Nederland? Stempel En je stempelt niet alleen dertig vellen voor de leerlingen, maar je stem pelt ook de transparant voor de overhead projector, 's Werelds goedkoopste methode om op de muur een landkaart te hebben. is geen machtig maar simpel mid del om een illustratie, grafiek, doorsnede enz. naar wens ogen blikkelijk naar elk verlangen te verstrekken. Voor klassikale be spreking is het mogelijk te stem pelen op de rol van de overhead projector, waarna de afbeelding vergroot op het scherm verschijnt (zie ook daar). W.H.B. is de populaire methode voor ver menigvuldiging van brieven en originelen. Een stencil kan betypt en met speciale gereedschappen betekend en beschreven worden; de verkregen drukplaat is te ver gelijken met een fijn gedetail leerd sjabloon waar met een sten- cil-duplicator zelfs enkele duizen den afdrukken mee verkregen kunnen worden. Originelen en zelfs foto's kunnen in 6 minuten d.m.v. een elektronische stencil schrijver op stencil worden over gebracht met naar wens ook te gelijk een transparant voor over- head-projectie (zie ook daar). Ook met thermo-kopieer-appara- ten zijn nu snel stencils te maken van een origineel. W.H.B. M et de elektronische stencil schrijver breng je in minuten een foto, een kranteknipsel of een zelfgetekend wiskundeprobleem over op een stencil; en de stencil- auplicator draait het af, tot in duizenden stuks toe. Het volgend cursusjaar gebruik je je eens ge maakte stencil weer, als je ten minste een modern opberg systeem schept in je school. Deze in 's-Gravenhage gevestigde stichting (S.V.O.) is een door het Ministerie van Onderwijs gesuosi- dieerde instelling, die zich tot taak stelt onderzoekingen op het terrein van het onderwijs en het schoolwezen te stimuleren en te financieren. J.H.N.G. (zie Draaiboek) Straf hoort net zo bij het schoolle ven als rekenen en taal. Van straf kan men leren. Er zijn kin deren, die zich op school alles denken te kunnen veroorloven. Een goed toegepaste straf kan hun inzichten in een andere rich ting buigen. Slaan is ook een vorm van straf, 't Is vooral een vorm van opluchting voor de on derwijzer als één van z'n leerlin gen al langdurig op z'n tenen heeft gestaan. Een draai om de oren kan net zo verfrissend zijn als een onweersbui na een warme dag. Maar doorgaans dan wel al leen voor de onderwijzer. H. A. E. Straf: niet altijd op zijn plaats, maar veel mensen zijn van mening dat een leraar het altijd bij het rech te eind heeft, als hij straft. Ge lukkig bestaan er leraren, die het openlijk toegeven als ze van me ning zijn dat een collega het mis heeft. Het is alleen jammer, dat niet elke leraar zoiets in het bij zijn van een klas durft te zeggen. Ook bij leerlingen is het zo. Wij durven elkaar vaak ook niet openlijk af te vallen (zie ook De mocratisering). Nog iets: slaan. Het is bij de wet aan leraren verboden leerlingen te slaan. Ergens ben ik het hier niet mee eens. Als leerlingen erg treiteren, en als een andere straf niet helpt, moet een leraar kun nen slaan. Maar dan moet die leerling, wanneer dat gerecht vaardigd is, wel het recht hebben terug te slaan. Dat zou meehel pen. de boel op veel scholen wat losser maken. J. E. Iedere opvoeder weet uit ervaring dat straffen moeilijk is. Straf wordt gegeven als een kind niet doet wat van hem verlangd wordt, zich niet aan de regels houdt. Nodig is dus, dat het kind de regels kent. Als iets dan wel en dan weer niet mag, kun je niet verwachten dat een kind daar de lijn in ziet. Kinderen, volwassenen trouwens ook, zijn gebaat bij soepele regels. De be doeling van straf is dus het kind te leren zich aan die regels te houden en ook dat het de gevol gen van zijn daden op zich moet nemen. Bovendien mag het niet zichzelf of een ander schade be rokkenen. Die overtredingen kun nen b.v. zijn: herrie maken, wild en ruw zijn, andermans spullen breken, eigen speelgoed vernie len, anderen laten wachten met eten, andere mensen hinderen als ze ergens mee bezig zijn. Als het mogelijk is moet de straf het kind helpen met het herstel van de schade, b.v. het kapot ge maakte repareren, sparen voor iets nieuws, iets liefs doen voor degenen die overlast hadden door zijn schuld. Deze „straf-als-ge- volg" is niet consequent vol te houden. Straffen moet ook wel eens zijn: isoleren. Dat is: er niet bij mogen horen en moeten nadenken over de „misdaden". Straf kan ook zijn, vooral bij het jonge kind, een tik op de hand of de broek. Een echt pak slaag is lichamelijke overmacht van de opvoeder en meestal erg vernede rend voor het kind. Dat een onderwijzer eens een tik geeft (Iet wel: het gaat niét over afrossen) is meestal voor ouders, die zelf los met de handen zijn, een reden om op hoge benen naar school te komen, ter vijl één zo'n corrigerende tik het kind meer kan helpen dan „sneren" of klei neren. De volwassene moet als de straf ten uitvoer is gebracht altijd door een woord of gebaar laten mer ken dat de boosheid nu over is: de verzoening. H. v. D. Onder streefniveau wordt verstaan het beroepsniveau dat door de jeugdigen wordt nagestreefd. Hoe ongunstiger het startmilieu (zie ook daar) in maatschappelijk op zicht voor een kind is, des te be perkter zijn z'n beroepswensen. Een hoog beroepsniveau (zie ook daar) wordt daarentegen in het algemeen nagestreefd door hen, wier ouders maatschapplijk geïn formeerd zijn, o.a. door een bete re scholing. J. H. N. G. zijn bedoeld om de leerlingen te le ren studeren. Echter niet altijd zijn deze lessen boeiend en vaak is het oude koek, wat de leerlin gen voorgeschoteld krijgen. Som mige lessen zijn op mijn school te makkelijk, andere juist te moeilijk. Bepaalde dingen worden ook uiten treuren herhaald. Natuurlijk zijn er ook andere soorten sutdieles- sen, waar ik niets van af weet. J. E. is en studieboek waar multi-me- diaal (met recorders, film- er dia-viewers enz.) gestudeerd kan worden. W. H. B (zie Leermiddelenpakket) (zie Financiën) Meestal na-synchroniseren, d.w.z. beelden (films, dia-series) van achtergrondmuziek, geluiden en commentaar voorzien. Verschil lende systemen maken het moge lijk geluiden en beelden syn chroon (gelijktijdig) te houden. W. H. B. Aan de leraren bij inrichtingen van voortgezet onderwijs kunnen voor het verrichten van bepaalde werkzaamheden „taakuren" wor den toegekend- Deze uren zijn dus niet bestemd voor het directe lesgeven. Zij dienen om een deel van de taak van de schoolleiding te helpen vervullen, waarbij als belangrijk voorbeeld kan dienen de hulp aan leerlingen door een schooldekaan (zie ook daar). J.V. Geconstateerd is dat kinderen, wier ouders niet of onvoldoende aan voortgezet onderwijs toegekomen zijn, onvoldoende leerresultaten op school behalen door een arme lijk taalgebruik. Indien dan ook een kind een beperkte woorden schat heeft en zich mondeling niet best kan uitdrukken dan spreekt men van taalarmoede. J.H.N.G. Op kleuterscholen en in de eerste klas van de basisschool wordt te genwoordig veel aandacht besteed aan de taalverwerving (vergroten van de woordenschat) en het mondeling taalgebruik door de leerlingen. Aangetoond is dat daarmede de taalontwikkeling van het kind wordt bevorderd, waardoor de leerprestaties kun nen toenemen (zie ook Leesvoor- waardentoets). J.H.N.G. Met zogenaamde compensatiepro gramma's wordt in een aantal scholen getracht de taaltekorten, in het bijzonder bij kinderen uit de sociaal lagere milieus, weg te werken. De leerkrachten ver wachten daarmede de vermaat schappelijking van het onderwijs te bevorderen (zie ook Democra tisering). J.H.N.G. (zie Leessnelheid) speciale vorm van tape-teaching (zie ook daar) voor talenonder wijs. Er zijn drie systemen: Au dio Passief, Audio Actief en Au dio Actief Comparatief. Bij het AP-systeem beschikt de leerling over een koptelefoon waarmee al leen geluisterd kan worden; het AA-systeem geeft een headset (koptelefoon met microfoon) waardoor naspreken mogelijk is, en het AAC-systeem geeft boven dien opnamemogelijkheid van het gesprokene van de leerling, zodat achteraf de uitspraak te vergelij ken is. W.H.B. 7 weemaal geïllustreerd het talen practicum. Eenmaal een levens- gioot echt practicum, een heel locaal met het toetsenbord van de docent, de headsets van de leer lingen en een overhead projector om er nog visuele ondersteuning aan toe te voegen. Plus een fol deromslag waarop een fabrikant ziw hyperlichte practicumpje aan prijst. Het zit in een koffer, het kan (1 +10) een docent en tien leerlingen bedienen. is nieuw audio-visueel instructie-ap paraat waarin een grammofoon plaat en waarop een boek wordt gelegd. Door middel van inge nieuze synchronisatie worden woorden die met een aftaster aangewezen worden hoorbaar ge maakt. W.H.B. kennisoverdracht d.m.v. geluidsban den, die individueel beluisterd kunnen worden (zie ook Talen- prakticum). W-H.B. (zie Leertoestel is het in teamverband coördineren van de activiteiten der docenten, waarbij zowel taakverdeling als specialisatie mogelijk worden. Onderwijsdoelen kunnen nu geza menlijk te lijf worden gegaan met inschakeling van de media. W.H.B. waarin het woord animation voor komt, geeft d.m.v. een polarisa tiefilter en speciaal geprepareer de transparanten beweging in schema's bij overhead projectie. Ook bij diaprojectie is die nu mo gelijk. Met andere woorden: d.m.v. een simpel filtertje brengt men beweging in een eigenlijk dóód beeld! W.H.B. (zie BelastingVoortgezet Onderwijs en Beurzen) (zie Permanente Educatie I Vier apparaten, samen een kos telijk bezit voor een school. Achtergrond boven: het groot- beeld-tv-toestel. Daaronder in de stellage de video-tape-recorders, waarop men zowel een Bussums program als een eigen opname kan vastleggen. Links de tv-came- ra, die hier staat ingesteld op een kranteknipsel, maar die evengoed het binnenste van een bloem of universiteit'.een oogoperatie doorgeeft. Rechts op de voorgrond de monitor, het kleine beeld waar op de docent zelf kan volgen wat hij bezig is op te nemen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 35