/y t'Vl/ IAMELIJKE IZORGING RATUUR HEM iOPEDIE I-SCHOOL REN UISTERHOEK MAATSCHAPPELIJKE ACHTERHOEDE MAATSCHAPPELIJKE STIJGING MAATSCHAPPELIJKE VERKENNING MAVO WATHEEK MAGNETIC CARD READER MAMMOETWET MAQUETTE MATERIALEN- CENTRUM MEAO MEDIA MEDISCH WERZ0EK MIDDENSCHOOL MEERKEUZE VRAGEN MENTOR METHODEN MICRO-TEACHING MILITAIRE DIENST MINISTERIE MIRROR TEACHING MO M0B MODEL MTS MULO MUI TI-MEDIAAL MODERNE 'ISKUNDE M0K-SCH00L M0NTESS0RI MOTIVATIE MULTIPLE CHOICE MULTI-SCREEN- PPOiFCTIE MUZISCHE VORMING NATIONALE FEESTDAGEN NATIONALE ONDERWIJSRAAD olg Lezen) leesbeurt over te nemen, wee als je dan het goede niet weet. ijn er kinderen, die het niet en laten. Die lezen vooruit ijn al bij hoofdstuk tien als iffrouw nog niet klaar is met behandeling van hoofdstuk Of ze dromen weg onder de De hortende, zeurderige van hun klasgenoot-aan-'t- brengt hen in trance. Ze de loopings van een brom- in de klas of ze kijken naar cogel buiten de boom, die is om te doen wat hij wil. De stem van de juffrouw zal gauw naar de werkelijkheid Bijwijzen. H. A. E. is een centraal vak op de van de basisschool, al aan het zogenaamde stille- wordt veel tijd en aandacht ven. Dit stillezen is daarom elangrijk daar het kind dan in staat is zich zelfstandig te verschaffen en ken- e vergaren. Ook kan het stil- een middel tot ontspanning het lezen van romans en/of ctive-verhalen. J. H. N. G. Gezondheidsonderwijs) mderwijs valt er alles te le en te zien. Er zijn reeksen en en tijdschriften die u elk informatie bieden dat u - wenst. De openbare biblio- n kunnen helpen, de meester le weg wel wijzen, en in het ste geval kunt u gewoon het sterie van Onderwijs bellen, en naar de afdeling docu- tatie; Nieuwe Uitleg, Den g, telefoon 62.43.21. Het is ook ministerie: minister" bete- eenvoudig .dienaar". Nou 1 Bovendiener wordt (ckig ook daar gesmacht naar moment dat ,,de" ouders wijs n worden over onderwijs. E. plaatsje in de Achterhoek, r waarom hier genoemd? at er een sjiek hotel staat, :in nu al sinds enige jaren imatisch allerlei werkgroepen aderen, die bezig zijn met arming, herziening en veran lg van allerlei stukken onder- Meestal onder leiding van - charmante maar welbewust ende inspecteur-generaal het onderwijs, dr. A. de Ver van het wilde westen het land moet daar gearbeid !en aan allerlei zaken. Van •kschoolleerlingen tot en met oopvaardij: alles praat er op tijd mee. Maar het duurt en de ruggespraak met de iterban" is niet geweldig, en tkigen-met-Lochem vind je vaak. Ze moeten er vlees ge- aan het skelet dat Mammoet (zie ook daar). Het is nau- ks te doen. Lochem is de s waar enerzijds jongeren al- iisen, en waar anderzijds le- op hun ponteneur staan om te drijven dat dit-of-dat vak El uren moet hebben, en niet |er. Beide groepen werken natte vingers in de lucht en Is slechts een goede methode ide wind niet te nerveus it. En als allen dezelfde wind- jing ervaren. E. in met sociaal bezig zijn, zich richten naar regels, lang stil zit ten, taken inleveren e.d. Thuis gekomen zijn ze vaak moe, willen eens even niets hoeven", willen lummelen en luieren. Veel ouders vinden dat irriterend en zeggen- ,,Ga eens wat doen, toe ga wat spelen". Het is voor kinderen net zo nodig als dit voor volwassenen is, zo maar eens te niksen, krant of tijdschrift door te bladeren, plaatje te draaien, thee te drin ken, in de zon te zitten. Iets anders is het natuurlijk als kinderen hele dagen rondhangen. Daar moet iets aan worden ge daan: naar de dokter of psycho loog, nieuw speelgoed, zelf als ou ders eens meespelen, een poos op tijd naar bed, naar een club al naar gelang de reden van dit fut loze gedrag. H. v. D. s Middags als ik thuis kom, plof ik in een stoel om wat te lezen of op een andere manier uit te rus ten. (Ja, ook een schooldag is vermoeiend!) Veel kinderen, die ook deze gewoonte hebben, krij gen dan van hun ouders te horen, dat ze eerst hun huiswerk moeten doen en daarna pas zoveel mogen luieren als ze willen. Gelukkig weten mijn ouders, dat luieren nódig is. Als je uitgerust en fit bent, gaat je huiswerk veel beter en schiet je meer op. Het is nodig, dat veel ouders er achter komen, dat je van leren, behalve knap, ook knap moe wordt! J. E. De conrectrix van de scholenge meenschap van mijn oudste doch ter heeft mij en ruim 600 andere brugklasleerlingouders (om eens een fijn woord te maken) geleerd dat er eerst na de intensieve schooldag wat moet worden ge luierd voor er aan het huiswerk wordt begonnen. En dat viermaal een kwartier huiswerk doen een voudig nuttiger is dan een uur achter elkaar werken. Dochter zelf heeft er hetzelfde geleerd, in de studielessen. We zijn samen aan het leren. E Jijlessen) leroepsonderwijs) ok Huiswerk) school voor kinderen met en Opvoedingsmoeilijkhe- kleine klassen, veel indivi aandacht; zie ook Bijlessen is iets wat ouders hun kin maar node toestaan. Met en kom je niet verder in de ld. Met luieren komt het niet klaar Bijna iedere Ier zal haar kinderen na >ltijd en na het versterkende thee toevoegen: „Zou je liet eens aan je huiswerk be- m, je moet nog piano-stude en vanavond moet je naar ïastiek". Je moet dit nog en dat. Kinderen komen in ind tegen die dwang. Ze wil na een hele dag school eens lekker onderuit. Een beetje l, zo maar klungelen of rond en. Alsjeblieft niet iets con- ïtiefs doen. Alleen maar even zijn. Dat zijn ze maar zo Laten wij ouders het onze eren gunnen. H. A. E school gaan is werken, heel werken. Ook kleuters en la- schoolkinderen spannen zich is een hoek van het schoollokaal waar de geluidsapparatuur staat met koptelefoon, zodat de leerlin gen individueel het geluidsmate riaal kunnen beluisteren. W. H. B. - Mm maatschappelijke beleving, dit al les vanuit het handelen van men sen. NIET: aardrijkskunde: Het Westland, WEL: maatschappelij ke verkenning: „De tuinders uit de stad van glas vragen om ruimte en gas". De klas wordt, na de nodige infor matie over het onderwerp te heb ben verkend, in een stuk beleving gestort door b.v. een discussie op touw te zetten, vanuit hun stand punt als „groep tuinders", „groep bewoners van de stad", „groep stedebouwers", e.d. Verkenning en beleving kunnen lei den tot een genuanceerd denken, hetgeen menig t.v.-kijker, radio luisteraar of krantenlezer niet op brengt. J. L. Met de term „maatschappelijke achterhoede" worden diegenen in onze samenleving aangeduid, die wonen in de volks- en achterbuur ten der steden, door hun levens stijl, niveau van ontwikkeling en beroepsuitoefening weinig aanzien genieten en waar de in hun gezin nen opgroeiende kinderen te wei nig voorlichting en steun ontvan gen voor het volwassen worden (zie ook Maatschappelijke Stij ging). J. H. N. G Maatschappelijke Stijging houdt verband met het maatschappelijk vooruitkomen. Bijvoorbeeld: grootvader is timmerman ge weest, zijn zoon is onderwijzer geworden, zijn kleinzoon studeert aan de universiteit en wordt inge nieur, leraar of arts. Dit stijgen op de maatschappelijke ladder wordt bevorderd door ons school stelsel. Vandaar dat gesproken wordt van „de sleutelmacht der school". De school biedt het kind namelijk door een voortgezette scholing een sleutel voor diens maatschappelijke toekomst. J. H. N. G (zie ook Werkstukken) Confrontatie van de leerlingen met stukjes maatschappelijk ge beuren en ervaring daarvan door Model van gebouwen, stadswijken, terreinen e.d. W. H. B. is de centrale opslag van mate rialen (software; zie ook daar) die de scholen op verzoek voor ziet van materiaal. W. H. B. (zie AVO (zie Economisch en Administratief Onderwijs) Simpelweg het meervoud van me dium, oftewel middel. W. H .B is een bibliotheek die niet alleen boeken omvat, maar uoL andere media, zoals films, dia's, transpa ranten, stempels, wandplaten, vi deotapes, geluidsbanden, gram mofoonplaten, modellen, enz. W. H. B. 9 De kaart toont het woord „en gine" (locomotief), de kaart toont een plaatje van die engine", en de kaart zégt .engine" als je 'm in het apparaat stopt. Je kunt er dan ook nog eens je eigen stem aan toevoegen ter vergelijking van de uitspraak. Ook wel Language Master ge noemd, is een bijzonder soort bandrecorder, die gevoed wordt met korte of lange kaarten waar op naast afbeeldingen ook tekst en magnetische geluidsband zijn gedrukt. Begrippen worden op deze wijze dus niet alleen hoor baar, maar ook zichtbaar ge maakt. Op een apart spoor van de geluidsband kan zo vaak als noodzakelijk door de leerling na gesproken of beantwoord worden. W. H. B. (zie ook Brugklas) Daar maken we weinig woor den over vuil. We juichen er niet over en we klagen er niet over. We zeggen gewoon: er was behoefte aan een nieuwe opzet voor het onderwijs en het is een goed ding dat de heer Cals voor een nieuwe opzet heeft gezorgd. Dat die opzet al bijna achter haald was op het moment van in voering, is zijn schuld niet. Is niemands schuld. Wèl hadden al lerlei moeilijkheden moeten wor den voorzien, voor het te laat was. Zoals met de zittenblijvers in de eindklassen van het oude stelsel. Die vallen zomaar van hun onderwijs in het geheel nieu we Mammoetonderwijs, en ze dreigen te worden verpletterd on der de logge voeten van de Mam moet. Er wordt gelukkig iets maar dan ook letterlijk een ietsje - v^or hem gedaan. Verder is die Mammoet alleen maar een ske let, dat wij met ons allen als volk (leerlingen, leraren, ouders) moe ten bekleden, vléés moeten ge ven. Oók de mensen die zo gretig „de Mammoet" overal de schuld van geven. De officiële naam van de Mammoet is overigens Wet op het Voortgezet Onderwijs. Wetten zijn er niet voor eeuwig, al lijkt het vaak zo. We kunnen via onze organisaties en via onze partijen druk uitoefenen om veel en diep gaand die Mammoetwet te wijzi gen. Daarvoor moeten we wel onze mond opendoen. Het beste is het -als we de harde, onbeweeglij ke botten van het Mammoetskelet vervangen door buigzaam, veer krachtig plastic, waarmee te spe len valt. Dan krijgen we een prachtig, bijdetijds stuk voortge zet onderwijs vol elasticiteit. In de komende dertig jaren tot 2000 en later zouden we anders wel aan het wetswijzigen kunnen b 1 ij- v e n. (zie Leergang, Zitten Blijven en Didactiek) Een onderdeel van het geheel van het geneeskundig schooltoezicht oftewel de schoolgezondheidszorg In de steden toevertrouwd aan de GGD's, die er schoolartsen en schooltandartsen voor hebbe- aangesteld. Kleinere gemeenten doen samen in de vorm van schoolartsendiensten per streek: daarbij kunnen ook logopediste psychiater en psycholoog inge schakeld zijn. De kleinere g' meenten hebben eveneens weer andere organisatievormen voor de schooltandartsendienst. Men streeft ernaar de kinderen sys tematisch te onderzoeken. Naar gelang van de bevindingen wor den sommige kinderen vaker on derzocht. Het voortgezet onder wijs wordt slechts in zeldzame gemeenten (voorbeeld: Voorburg) geheel bestreken. Men probeert vroegtijdig afwijkin gen te constateren, die dan een goede behandeling kunnen krij gen. Het gaat o.m. om gezichts vermogen. spraak, gehoor, adem halingswegen, hart, spier- en beenderstelsel, zenuwstelsel. Ook wordt het op peil houden van de inen'.ingstoestand bevorderd. Vor men van samenwerking zijn mo gelijk met afdelingen jeugdpsy chiatrie van een GGD of met schooladviesbureaus. Bijzondere onderzoeken zijn mogelijk om na te gaan of kinderen geplaatst moeten worden op een school voor buitengewoon onderwijs (mytylschool, school voor slecht horenden, etc.). Ten aanzien van de schooltandart sendienst vindt er ook voorlich ting op de scholen over mondhy giëne plaats. Gezondheidszorg voor het schoolgaande kind strekt zich uit tot toezicht op de gebou wen. De wet „bescherming leer lingen tegen besmettingsgevaar' geeft voorschriften tot bescher ming van leerlingen tegen de ge volgen van besmettelijke ziekten van het personeel. J. V. en E Mr. Hans Grosheide, staatssecreta ris van Onderwijs, heeft een stok paardje, waarop iedereen lijkt te willen rijden sinds hij het in het openbaar toonde. En nu iedereen dat wil, doet hij er plotseling wat voorzichtiger mee. Hij houdt het liever even 'binnen. Het stok paardje is: de middenschool. Alle kinderen na de basisschool bij eenhouden, alle kinderen, on geacht resultaten, aanleg er. wat al niet. Een oud idee (te signa leren in Nederlandse boeken anno 1920), een buitenlands idee ook (Gesamtschule in Duitsland. Comprehensive School in Enge land), maar een goéd idee. Een frontale aanval op de noodlottige splijting die we nu bij de jeugd op 12-jarige leeftijd teweegbren gen tussen enerzijds beroepsoplei dingen en anderzijds „middel baar" onderwijs. De staatssecre taris heeft experimenten (/ie daar) toegezegd in 1971, maar verder nog niets. De middelen, de mensen. Maar als die midden school-experimenten er komen, en het wordt daarna systeem, dan is er in Nederland een wezenlijk stuk democratisering en socialise ring van het onderwijs tot stand gebracht. Dan zal het heerlijk zijn om. zeg in 1975, kinderen van 12 te hebben die je dat kun» gaan zien genieten. E. zijn vragen waar een reeks ant woorden achter staat. Daaruit moet het goede gekozen worden Ze kunnen worden voorgelegd heel simpel op papier, of veel in grijpender via de kennistester (zie ook daar). W. H. B Op veel scholen voor het voortge zet onderwijs heeft iedere klas een mentor. Dit is een willekeurige leraar, die tot taak heeft zijn „mentorklas" te begeleiden. De leerlingen kunnen met hun pro blemen bij hem komen en hij is de schakel tussen leraren, leerlin gen en ouders. J. E, het lesgebeuren op verkleinde schaal in de vorm van korte pre sentaties van leerstof die op vi deotape opgenomen worden en daarna in discussie gebracht. W. H. B. In Nederland komt het voor dat het nuttiger wordt geacht dat een dienstplichtige met voltooide on derwijzersopleiding als mess-be diende staat te schenken voor een groepje officieren dan dat hij een onderwijs vacature gaat vullen in een van de vele gemeenten die om meesters (en juffen) schrééu- wen. E. (zie Departement) is evaluatie door docenten van hun eigen werk d.m.v. videotape (zie ook daar): docent leert ervan zichzelf tijdens les bezig te zien. W. H. B De opleidingen voor middelbare ak ten, die recht geven op de leraars bevoegdheid. Lopen hopeloos ach ter bij huidige behoeften; zijn wel een beetje in beweging aan het raken, door de activiteit van de (vrijetijds-)studenteen zelf. Had den al op moderne leest moeten zijn geschoeid vóór de Mammoet in werking trad. Zie ook Pedago gische Academies. E Aan een M(edisch) O(pvoedkundig) B(ureau) zijn verbonden een psy chiater, een kinderarts, een psy choloog, een pedagoog en een maatschappelijk werkster. Met elkaar proberen zij in grote of kleinere formatie de problemen die er in een gezin kunnen opdui ken te helpen oplossen. Soms is het slechts door een advies. bij| voorbeeld over schoolkeuze; soms door korte of meer langdurige contacten met ouders en/of kind; soms is een medische behande ling of verwijzing noodzakelijk. Omdat de staf zo gevarieerd is, wordt de hele situatie rondom het kind en het gezin grondig en van alle kanten bekeken Doordat het onderzoek zo breed is, gaat er wel enige tijd overheen voordat de zaak rond is. In de kosten dra gen de ouders bij naar draag kracht (zie ook Psycholoog). H. v. D. is een driedimensionale, verkleinde of vergrote weergave van moei lijk in de klas te brengen voor werpen. Voorbeelden: het mense lijke oor; een automotor. M.a.w. visuele hulpmiddelen die u kent van vroeger. W. H. B. 1 Modellen zijn verkleinde of ver grote weergaven van moeilijk in de klas te brengen voorwerpen, staat er hier boven. Behalve dan bij dit model": het skelet ver schijnt in ware grootte. Maar al- iang niet meer in de vorm van een echt stoffelijk overschot. Plas tic. plastic. men geen doorzettingsvermogen genoeg om ook de vervelende kanten, die ieder* opleiding heeft, op de koop toe te nemen. H. v. D. (zie Beroepsonderwijs) Schooltype dat aan het sterven is; net als HBS, MMS en gymna- sium-oude-stiji. Maar met MULO is het toch iets anders. MULO- examens waren (en zijn nog een paar jaartjes) een particuliere onderneming van een paar lande lijke verenigingen. Aan de exa mens komt geen overheid te pas, behalve als toekijker. Met wee moed zien velen het MULO u:t de wereld gaan; de leerkrachten maar ook de vele tienduizenden Nederlanders die er een papiertje van hebben. MULO sterft met ere. is het geïntegreerd gebruik van meer media tegelijk bij kenniso verdracht, met als uitgangspunt de leerdoelen en de vraag welke media voor bepaalde onderdelen daarvan het meest effect sorte ren. W.H.B. Wiskunde is een spel dat de tens verzonnen heeft" staat er in deze Amerikaanse tekst. Na vele eeuwen hetzelfde te zijn ge weest is de wiskunde in enkele jaren omgevormd, en pas nu lijkt het inderdaad vaak een spel. vaak iets dat leuk is. In dit Ameri kaanse voorbeeld is een ander spel het wiskunde-spel binnenge- b -acht. Het aloude tiktaktor, hnter-kaas-en-eieren. De jongste van het team zou in dit ABC er wat over zeggen, had ik gedacht. Maar zij speelde de bal netjes terug. „Jij met je moderne wiskunde!" zei ze, ,.ik vind het gewoon gewóón; helemaal riet zo modern". Kloof van twee genera ties; voor mij is die moderne wiskunde hee' óngewoon. Mense lijker, zelfs speelser, dan wat ik mij heug van de ouderwetse wis kunde. Een goed ding dus eigen lijk, dat het voor haar en haar leeftijdgenoten zo gewoon is. De moderne wiskunde is niet voorbe houden aan het voortgezet onder wijs, maar wordt ook onderwezen in lage klassen van basisscholen; een wonder om er de kinderen bezig te zien met b.v. de leer der verzamelingen. Die jeugd stevent rechtstreeks af op een toekomst vol systemen en computers; die jeugd wordt daarop vóórbereid. Het is geen krachttoer voor ze, integendeel; het lijkt er heel wat beter in te gaan dan die stomme oppervlakte-, kapitaal- en appel- te-verdelen-sommen. Het trieste is, dat veel ouders het maar niks vinden als dat soort sommen wordt uitgebannen. Dat hoort toch bij de school? vinden ze. Net zoals er zijn die niet kunnen ve len dat „gewone" breuken het af leggen tegen tiendelige breuken. Maar dat is toch heus de toe komst, want een computer is ge baseerd op tiendelige breuken en het hele maatschappelijke leven hangt op procenten die niets an ders zijn dan. tiendelige breu ken. Als een moderne onderwijzer een ouder hoort juichen omdat een kind niet meer hoeft te reke nen met zeven appels die tussen drie mensen worden verdeeld, dan juicht hij méé. E. is de school voor Moeilijk-Opvoed bare Kinderen (zie Vernieuwers) Je kunt nog zo slim zijn, een test uitslag kan je o zo geschikt vin den voor een bepaalde school of voor een bepaald beroep, als niet gemotiveerd bent, dan is er een grote kans dat die opleiding niet lukt. Er moet een toekomst plan, een interesse of een vage of zelfs foute voorstelling van het gewenste beroep zijn. Dat heet motivatie (het woord motief zit er in). Zander motivatie heeft (zie Meerkeuze vragen) Projectie op meer schermen tege lijk. W.H.B. (zie ook Expressievakken) Wie hoort van muzische vorming op school vertaalt dit begrip al gauw met muzikale vorming. Mu zische vorming houdt zeker ook in dat de jeugd iets van muziek wordt bijgebracht, maar dat niet alleen. Muzische vorming ontleent haar naam aan de Muzen, de ne gen godinnen var, de kunst, zus ters van Apollo, de Griekse god van de kunst. Elke godin verte genwoordigde een facet van de kunst, Thalia b.v. van de kome die, Melpomene van de tragedie, Terpsichore van de dans enz- enz. Die diep gewortelde begrippen zouden op de scholen ook de kin deren moeten vormen. Alle vormen van artistieke beleving zouden op de scholen gemeengoed moeten zijn. Teneinde tot deze ideale toestand te komen werkt in Amersfoort het Nederlands Cen trum voor Culturele vorming. Voor deze instantie valt nog heel wat te doen. Want helaas is in de meeste gevallen de muzische vor ming op de Nederlandse scholen nog niet veel verder gekomen dan „De paden op, de lanen in" tijdens het wekelijks zanguurtje. H.A.E. (zie Vrij-af In Nederland werken op het gebied van de vernie xwing van onder wijs zoveel instanties langs el kaar heen, dat er behoefte be staat aan het instellen van een Nationale Onderwijsraad. In die raad zouden vertegenwoordigers van ouders, docenten, pedagogi sche instituten en schoolbesturen gezamenlijk een beleid uit moe ten stippelen om tot een beter sluitende organisatie te komen van het onderwijs. De heer C. Laban. lid van de Tweede Kamer voor de PvdA zegt er van: „De Nationale Onderwijsraad zou het onderwijs los moeten maken van de politiek. Juist in het onderwijs werkt de verzuiling zo sterk door. Daar moeten we van af. Het on derwijs is immers de sleutel tot de maatschappij. Voor je de maatschappij kunt veranderen moet je iets aan het onderwijs doen. We moeten komen tot ver nieuwing. Dat kan pas als we de mensen, die het onderwijs geven, een nieuwe opleiding verschaf-

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 31