Hh I' FILMSTRIPS FLANELBORD FLIP OVER FOUTEN FOUTENANALYSE FRÖBEL GELUIDSDIA PROJECTOR GEMEENTE GEPROGRAMMEERDE INSTRUCTIE GESLOTEN-NET TELEVISIE GEZAGS VERHOUDINGEN GEZONDHEIDS- ONDERWIJS GLASPOTLOOD GODSDIENST ONDERWIJS GRATIS GROEPEN GROTE SCHOOL GYMNASIUM HAAT HANDENARBEID HANDWERKEN HARDWARE HAVO HEADSET HOME STUDY RECORDER HEAO HOBBY HOOFD IDENTIFICATIE IHNO ILLUSTRATIE HTS HUISHOUDKUNDE INDIVIDUEEL ONDERWIJS HUISWERK INDIVIDUEEL WERKEN (Vervolg Films) mm. De 16 mm. film is vrij kost baar en wordt dan ook niet ver kocht. maar slechts door enkele instellingen aan scholen ver huurd. Bij uitstek geschikt voor projectie van documentaires, speelfilms enz. in grotere zalen; in grote verscheidenheid verkrijg baar. De 8 mm. film kent naast het oudere dubbel-8-formaat nog een ander met groter beeldopper vlak, dat super- of single-8 heet. Het materiaal is betrekkelijk goedkoop, zodat deze films te koop kunnen worden aangeboden i.p.v. Laatste wondertje: 8 mm film met volmaakt synchroon geluid. Filmmateriaal bevat bij ieder beeldje voor de mens onhoorbare ..loods"-toontjes, die vlekkeloos het beeld van de pratende man in overeenstemming brengen met stem op het aparte geluidsbandje. te huur. Hiermee wordt het sa menstellen van een eigen filmo- theek mogelijk, die bij de integra tie in de les geen problemen ople vert. Hierom, en omdat de films geen geluid hebben, vooral ge schikt voor bewegende visualisa tie tijdens de les. De opnameap paratuur is ook goedkoop en dankzij de amateurmarkt eenvou dig te hanteren. Voor didactische doeleinden en als expressiemiddel in het kader van de muzische vorming (zie ook daar) zijn hier mee dan ook zelf films te maken. Geluid kan eventueel tijdens de opname synchroon opgenomen worden met behulp van een ge koppelde cassette-recorder of la ter d.m.v. nasynchronisatie, waarvoor verschillende soorten koppelingen bestaan aan bandre corders en het magnetische „stri pe" systeem. W.H.B. Heeft weinig met film, maar alles met dia's te maken. Voor verme nigvuldigingsdoeleinden is het nl. goedkoper om een serie dia's ..aan de rol" te laten en zo ver krijgbaar te stellen. Bovendien blijft de volgorde van de dia's dan altijd gehandhaafd, ook neemt een filmstrip weinig ruim te in. Nadelen: vlugger bescha digd dan ingeraamde dia's; voor het tonen van enkele dia's uit de serie moet toch de hele strip doorgedraaid worden. W.H.B. Het onderwijs kost aan de gemeen schap veel geld. Het ministerie van onderwijs is trots, dat het al sinds een aantal jaren veruit de hoogste begroting heeft; vroeger was dit het minis terie van defensie. Ook in de gemeenten vormen de uitgaven ten behoeve van het on derwijs een groot onderdeel van het totaal. Ongeveer 70% van de onderwijskos ten zijn personeelsuitgaven, 30% zijn exploitatiekosten, zoals voor leer- en hulpmiddelen, onderhoud, verlichting, verwarming, schoon maken, enz. Krachtens wettelijke voorschriften vergoedt het rijk een goed deel van de onderwijskosten aan de gemeente. Maar veel blijft ten laste van de gemeente. De lasten voortvloeiende uit het hebben van b.v. boventallige leerkrachten, vakleerkrachten, het instandhou den van een pedagogisch centrum en een schooladviesdienst, het schoolzwemmen horen daarbij. J. V. Met flanel overtrokken bord (ook etalageflanel is bruikbaar) waar op speciaal geprepareerd papier los-vast blijft zitten. Hiermee kunnen tijdens de les schema's e.d. opgebouwd worden. Het fo lie-flanelbord heeft de mogelijk heid er een vel transparante folie over te hangen, waarop met vet- krijt of met viltstiften aantekenin gen gemaakt kunnen worden. W.H.B. ts een soort blocnote van reus achtige afmetingen die aan het bord gehangen wordt of die voor zien is van een standaard. Tevo ren getekende schema's enz. kun nen door omslaan van de bladzij den tijdens de les getoond worden. W.H.B. Als ik aan iemand vertel, dat ik ergens twee fouten in heb ge maakt, krijg ik te horen: ..Had dat nou niet beter ge kund?" Maar als ik zeg: „Ik beantwoordde 8 vragen goed", wat in dit geval precies het zelf de is, zegt de ander: „Dat is goed". Een aantal punten klinkt nou eenmaal altijd positiever. Zo ook met procenten: „90% goed" klinkt beter dan „10% fout' Daarom vind ik het zo fijn, dat men tegenwoordig steeds meer in punten en procenten gaat reke nen. J.E. Een rood streepje zetten bij een ge maakte fout is niet genoeg. Veel belangrijker is het, om na te gaan, hoe de fout is ontstaan. In een gesprekje met de leerling of groep leerlingen, die een bepaal de fout heeft gemaakt, tracht de leerkracht het moment van ont sporen te ontdekken, waarna hij direct een hernieuwde instructie en extra-oefenstof kan geven. J.L. (zie Vernieuwers Is de nam van een bijzondere diaprojector, waarin normale kleinbeelddia's gebruikt kunnen worden maar met een bijzonder groot raam. Om het dia heen is nl. op dat raam cirkelvormig ge luidsband aangebracht die bij projectie wordt afgetast door een roterende geluidsweergaveknop. Elke dia heeft zodoende zijn ei gen commentaar bij zich. dat naar wens kan worden gewijzigd. Anders dan bij diaseries met ge luidsband kunnen op deze wijze beelden weggelaten of toegevoegd worden. W. H. B. De gemeentebesturen hebben op het onderwijsterrein een groot aantal taken. Tot de voornaamste hiervan kan men rekenen het stichten en instandhouden in vol doende mate van openbare scho len voor kleuter, lager, buitenge woon lager en voortgezet onder wijs. Hieronder behoort ook de planning, de bouw, het onderhoud en de exploitatie van die scholen en voorts het benoemen van per soneel, vaststellen van leerplan nen en het regelen van alle finan ciële zaken, die ermee verband houden. Vervolgens subsidieert de gemeente - veelal ingevolge wettelijke bepa lingen - het bijzonder onderwijs. Voorts houden de gemeentebesturen toezicht op het onderwijs in hun gemeente (in veel gevallen door middel van aanstelling van in specteurs) en bevorderen zij de totstandkoming van inrichtingen en/of cursussen van bijzondere aard, waaraan in die gemeente behoefte blijkt te bestaan. Ten behoeve van de bevordering van de onderwijsvernieuwing heb ben sommige gemeenten w.o. Den Haag en Rotterdam een Pe dagogisch Centrum of Weten schappelijk Bureau opgericht. Ook runnen gemeentebesturen schooladviesdiensten (zie ook daar). De gemeenten verzorgen het ge neeskundig schooltoezicht; zij verstrekken studiebeurzen, of toe lagen; houden toezicht op nale ving van de leerplicht enz. enz. Kortom, de gemeenten moeten een zeer veelomvattend en actief on derwijsbeleid voeren. J.V. Is een vorm van kennisover dracht bij kleine hoeveelheden te gelijk. De leerstof wordt in kleine mootjes gehakt en na elke scha kel (zoals ze genoemd worden) volgt een vraag, die na beant woording toegang geeft tot de volgende schakel. Er zijn lineaire en vertakte programma's, die zo wel in boekvorm als in leer toe stellen (zie ook daar) toegepast worden. Zie ook Terugkoppeling. W. H. B. Televisiebeelden en geluiden die via een kabel overgebracht wor den. Koppelen we een televisieca mera aan een monitor, dan kun nen we al van een gesloten net spreken, omdat alles wat de ca mera ziet, onverschillig waar hij zich bevindt, op de monitor (en) zichtbaar wordt. Zie ook Centrale Studio en Televisie. W. H. B. (zie Orde) Dit onderwijs verheugt zich in Ne derland niet in erkenning als af zonderlijk leervak. Zulks in te genstelling met Amerika waar het in het algemeen steeds als zo danig op de rooster voorkomt. Het wordt veelal gecombineerd met onderricht in veiligheid. Dit heeft betrekking op het verkeer, maar ook op het voorkomen van andere ongelukken en blessures bij werk en spel. Het gezondheidsonderwijs vertoont een grote verscheidenheid van on derwerpen: hele afzonderlijke leerboeken zijn hiervoor samen gesteld. Voor een deel is de in houd bepaald aan de hand van enquêtes onder de leerlingen, wel ke aangeven, welke vraagstukken hen interesseren. Behandeld wor den o.a.: kleding, leeftijd, baden, huid, tanden, nagels, haar, voe ding (lichamelijke verzorging), li chaamshouding en gewicht. Ook E.H.B-O. behoort er toe. Andere onderwerpen zijn: werking van de hersenen, zenuwen en bloed, energie en fitheid, erfelijk heid. En ook: hoe leer ik „a good sport" te zijn. Ik meen, dat de hedendaagse ont wikkeling in de maatschappij zo danig is, dat de jeugd hier te lan de ook duidelijk gebaat zou zijn met onderwijs in een vak spe ciaal gericht op de gezondheid. De school dient naast de geestelijke ontwikkeling evenzeer de licha melijke te bevorderen. J. V. Bevat een schrijfstift waarmee op gladde oppervlakken (glas, folie, acetaat) geschreven kan worden. Verkrijgbaar in drie hardheids graden en gemakkelijk met een droge doek te verwijderen. Zie ook Transparanten. W. H. B. Godsdienstonderwijs op de openba re lagere scholen is nog steeds een zwaarbeladen begrip in onze Nederlandse ogen. Elk lesrooster laat ruimte voor één uur gods dienstonderwijs in de week. Het bijwonen van die les is niet ver plicht. Meestal moeten de ouders eerst een briefje invullen of hun kind al dan niet godsdienstonder wijs zal volgen. Vergeef mij dat ik het beken, maar deze vorm van onderwijs is bij mij nooit goed overgekomen. Ik herinner mij een saaie man voor de klas die tussen z'n oogwimpers door keek of je tijdens het bidden wel je ogen dicht had op straffe van verwijdering uit de klas. Ook nu lijkt er niet veel veranderd te zijn. Een gezang als „Wij gaan samen op pad, halleluja", wordt vrolijk door de zingende kinder schare vertaald met „Wij gaan samen in bad, halleluja" om van andere versies nog maar te zwij gen. Het lijkt mij hoog tijd om van de catechiserende vorm van onderwijs in de christelijke gods dienst over te gaan op het geven van een algemener inzicht in het naast elkaar voortbestaan van de grote wereldgodsdiensten. H.A.E. Gratis is voor niks en voor niks gaat alleen de zon op. Veel men sen zijn van mening, dat je over al iets voor moet betalen omdat je dan meer waarde hecht aan het gebodene. Ik ben van mening, dat dingen, voorzover het de school betreft, zoveel mogelijk gratis moeten zijn. Voor één kind telt het niet zo aan, de wekelijkse centen voor het melkgeld, het ou derfonds, het zwemmen, de mu- ziekclub, het museumbezoek, de toneelvoorstelling. Heb je er een paar in de leerplichtige leeftijd, dan doen al die ditjes en datjes een gevoelige aanslag op de por temonnee. Dan kan het dus gebeu ren, dat Marietje eens niet deel kan nemen aan een culturele ma nifestatie, omdat moeder uitein delijk de groenteboer ook nog moet betalen. Daarom, alles gra tis. Van het idee: ze waarderen het pas als ze het in hun porte monnee voelen, moeten we einde lijk eens af. H.A.E. Gratis-voor-niks is heel fijn, maar iets dat je zomaar krijgt, daar ben je vaak minder voorzichtig en behoedzaam mee dan met iets waarvoor je zelf hebt betaald. Ik geloof dat het psychologisch on juist is, allerlei zaken en diensten gratis te verstrekken. Aan ge zondheidszorg, school melk, clubs, schooltuin, allerhande materiaal zelf iets mee te betalen, geeft het besef: dit is ook van mij, ik heb er voor betaald, ik moet er zuinig op zijn, er ook regelmatig naar toe gaan. Gratis werkt onverschilligheid en achteloosheid in de hand. H.V.D. (zie ook Basisonderwijs en Differentiatie in de klas) De hele maatschappijstructuur wordt d'oor groepsvormen geken merkt: groepen mensen werken, discussiëren, demonstreren hou den vakantie enz. Het kind dat straks zijn plaats als volwassene in die maatschappij zal gaan innemen, moet derhalve op school in de gelegenheid wor den gesteld de mogelijkheden en moeilijkheden van groepswerk aan den lijve te ondervinden. Het zitten in een groep is niet voldoen de. Het uitvoeren van groepsop- drachten en groepsgesprekken is veel belangrijker. Sociale opvoe ding is pas dan compleet, als zij eisend vak. vaak autoritaire ge lijkhebbers. Door voortdurend kleineren van een leerling, hem belachelijk maken, puur autoriteit laten gelden om te laten zien wie de baas is. kan een onderwijzer niet alleen een kind opstandig maken, maar ook dat kind een diep geworteld gevoel van haat aankweken, dat bijna onuitroei baar is. Ook medeleerlingen kun nen wreed zijn tegenover elkaar; vooral de zwakkeren moeten het ontgelden. Aan de ouders de taak hier het gekwetste kind te helpen de kloof te overbruggen. Het gaat hier om een van de vrij zeldzame gevallen waar een ouder bemid delend moet optreden tussen een leerkracht en een kind, omdat er anders veel stuk gaat. Met haat en rancune kan geen mens leven, zeker niet een opgroeiend, dus kwetsbaar mens. H.V.D. Het begrip haat zal men op school niet zo vaak tegenkomen. Toch komt het wel voor. Een kind kan een autoritaire leerkracht gaan haten, omdat het altijd „moet" en nooit iets „mag". Een onder wijzer kan een grove hekel aan een kind krijgen omdat het altijd dwars ligt of omdat het anders is dan andere kinderen in de klas. In groepsverband kunnen kinde ren haat ontwikkelen tegen een medeleerling. Niets wat zo'n zon debok doet wordt door de groep gepruimd. Om alles wat zo'n kind zegt wordt smalend gelachen. Op weg tussen school en huis wordt het geplaagd, waarbij slaan en schelden elkaar afwisselen. De collectieve haatcampagne kan soms zulke vormen aannemen, dat het voor het slachtoffer beter kan zijn naar een andere school te gaan. Haat is iets ernstigs. Het is spijtig, dat het ook in scholen van vandaag bestaat. H.A.E. sociale verkenning, aangevuld met sociale beleving bestaat uit sociale verkenning, aangevuld met sociale beleving. Van belang is, dat de groepen he terogeen zijn samengesteld en ge regeld van samenstelling wisse len. J. L. (zie Eerste klas) Bestaat in soorten. Nog op de laatste benen enkele jaren le vend, het gym-oude-stijl, al be gonnen het gym-nieuwe-stijl. Maar ook voor dit laatste gym kan het einde in zicht zijn. Zie Atheneum. E. Een kind, vooral een al ouder kind, kan het slecht treffen met een be paalde leerkracht. Er zijn name lijk, zoals overal in elk beroep, ook slechte onderwijzers, niet op gewassen tegen dit „vijf poten" (zie Expressievakken) (zie Expressievakken) Is de term voor de apparatuur, ter wijl de naam Software slaat op het materiaal dat daarin gebruikt moet worden. Valt een diaprojec tor (Jus onder de hardwares, de dia's die erbij nodig zijn, noemen we software. Ofschoon beide ui teraard even belangrijk zijn hoeft er niet over aanschaf van hard ware gepiekerd te worden wan neer er geen of te weinig softwa re verkrijgbaar is en de moge lijkheden en capaciteiten ontbre ken om deze zelf te maken. Het zou wenselijk zijn om software via mediatheken (zie ook daar), do cumentatiecentra en/of regionale audio-visuele centra gemakkelijk toegankelijk en verkrijgbaar te stellen. Ook zou aan docenten de gelegenheid moeten worden gebo den om zich vertrouwd te maken in de omgang met hardware en de wijze waarop software zelf te vervaardigen is. W.H.B. Hoger Algemeen Vormend Onder wijs. Wordt geacht de toegangs poort te zijn die men voorbij moet om een Hogere Beroepsop leiding te kunnen volgen van rijkspolitieacademie tot en met toneelschool, van HTS tot Sociale Academie. Dan moeten wel de eindexamenvakken, de „keuze vakken", in de lijn liggen van die Hogere Beroepsopleiding. Het vervelende is echter dat sommi ge stukken HBO méér eisen: atheneum bijvoorbeeld. Dat mo gen ze. Het wetsvoorschrift be treft slechts een minimum. Maar je zit er mooi mee als je dat pas ontdekt als Jan, die zo graag po- litie-inspecteur wil worden, al hal verwege de HAVO is (zie ook AVO). E. Fotograferen, filmen en geluidsregi stratie zijn tegenwoordig voor ve len een hobby. Toch wordt op scholen aan deze audio-visuele liefhebberijen nauwelijks aan dacht besteed, terwijl maar wei nig oud-leerlingen op vakantie een schetsboek meenemen of thuis doorgaan in pottenbak ken. .Voor docenten en onder wijzers is het feitelijk noodzake lijk dat zij zich deze moderne communicatie-technieken (naast lezen schrijven, tekenen en spre ken) eigen maken (zie ook zelf werkzaamheid). W.H.B. Een band- of cassetterecorder waarop een headset aangesloten kan worden, waarna via het ene geluidsspoor de lesstof beluisterd en op het andere nagesproken of beantwoord kan worden. Daarna kunnen beide sporen ter controle afgeluisterd worden. M.a.w. b.v. een talenpracticum voor zelfstu die. (zie ook daar). W.H.B. Noemen we een combinatie van koptelefoon met microfoon die vooral in talenpractica gebruikt wordt (zie ook daar). W.H.B. (zie Economisch en Administratief Onderwijs) In de klas de tekenstift, maar straks in de samenleving de camera. Dat is de gewone, dus rare gang van zaken. De kinderen leren iets wat ze nooit meer gebruiken, maar ze leren niets over wat ze straks haast allemaal wel eens zullen doen: fotograferen. Er is een kentering. Op enkele scholen is fotografie als vak ingevoerd. En op veel andere brengt de onderwijzer gelukkig vaak zijn foto-hobby de klas in Kan ik „het hoofd" spreken. „Het hoofd" wandelt over de speel plaats. Bedoeld wordt: het hoofd der school, de hoofdonderwijzer, de bovenmeester en hoe hij ver der nog genoemd wordt. Nu de kweekschool Pedagogische Aka- demie heet, zou ik er voor willen pleiten het schoolhoofd de naam van schoolleider te geven, of ie dere andere naam, die een eind maakt aan dat onzijdige „het". J.L. hun toekomst niet zo zien zitten is een handicap te meer, die zij moeten overwinnen. Huiswerk is een kost. die met lange tanden wordt geconsumeerd. Kan het niet zonder huiswerk? H.A.E. W Een begrip uit de kinderpsycholo gie. Vanaf ongeveer het derde le vensjaar richt het kind zich op een volwassene om te zijn zoals deze is (zie ook Kleuters). In het kind is namelijk een natuurlijke drang aanwezig om groot te zijn en het leeft daar naartoe. Vin- daar dat het jongetje zich richt op de vader en doet zoals deze en het meisje richt zich op de moe der. Later richt deze identificatie zich op de schooljuf of school meester. Identificeren wil zeggen een zich gelijk maken aan de an der. J.H.NG. (zie Individueel Onderwijs) Geeft een visueel beeld van de tekst. Bestaat meestal uit teke ningen of foto's; maar er zijn al leerboeken die b.v. illustraties op transparanten bevatten om via de overhead projector klassikaal besproken te worden. Ook komen „auditieve illustraties" (geluidsil lustraties) voor in de vorm van bijgevoegde grammofoonplaten. De integratie van verschillende media maakt van deze boeken al leermiddelenpakketten (zie ook daar). Waar het belang van goe de illustratie bij boeken steeds meer onderkend wordt, is het noodzakelijk ook de les goed au ditief en visueel te illustreren. W.H.B. (zie Beroepsonderwijs) Als praktische vorming voor meis jes maar óók voor jongens, wil de leerlingen vertrouwd ma ken met werkzaamheden in het huishouden, waar zij allen zonder uitzondering mee te maken krij gen. W.H.B. Te onderscheiden in twee zeer ver schillende dingen. Ten eerste: de vrij algemene tendens om Mie onderwijs meer individueel af te stemmen op ieder kind („het kind is er niet langer voor de school, de school is er voor het kind"); zie ook Differentiatie in de Klas en Individueel Werken. Ten tweede: bestaande vormen van onderwijs die speciaal aan dacht geven aan wat zwakkere broeders en zusters, die daardoor vaak tot heel goede resultaten ko men. Twee voorbeelden: ITO, In dividueel Technisch Onderwijs, en IHNO, Individueel Huishoud- en N i j verheidsonderwi js. E. (zie ook Luieren) Er zullen niet veel kinderen zijn, die, van school komend, uitroe pen: „Ha, fijn, huiswerk maken". Huiswerk is lastig voor het kind en ook voor de ouders. Huis werk, werken voor school, wordt naar mijn gevoel ervaren als een inbreuk op de persoonlijke vrij heid. De kinderen voelen in hun vrije tijd de lange arm van de school, die hen nooit met rust schijnt te kunnen laten. Ouders ondergaan huiswerk als een ver antwoordelijkheid. Zij moeten het toezicht van de man of de vrouw voor de klas overnemen. Zij moe ten er voor zorgen, dat het huis werk wordt gemaakt, ze moeten overhoren en uitleggen. Zij moe ten de kinderen er van overtui gen, dat ze het huiswerk moeten maken voor hun eigen bestwil, voor hun toekomst. Dat kinderen het verband tussen huiswerk, en Er zijn geen twee kinderen gelijk. Toch moet het overgrote deel van de Nederlandse jeugd bij het on derwijssysteem van vandaag het zelfde werk doen. Dit houdt in* dat het onderwijs zich aanpast bij de gemiddelde leerling. Kinderen beneden de middelmaat kunnen in de klas niet mee. Kinderen, die er boven zitten, vervelen zich op school. Veel beter zou het zijn wanneer ieder kind zelf het tem po mocht bepalen waarin het kan werken. Daarvoor is het nodig, dat de onderwijzer ieder kind persoonlijk begeleidt. Bij de hui dige grootte van de klassen (zie ook daar) is dit niet mogelijk. Daarom begint individueel wer ken bij kleinere klassen. Het zou een reële vert>etering van het on derwijs inhouden. H.A.E.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 29