LE1DSCH DAGBLAD LEESPLANK ONDERWIJS ABC VOOR ORDERS DONDERDAG 28 MEI 1970 k is gewoon een poging om een kloof te overbrug gen. Twee kloven zelfs. Vanouds is er al een kloof tussen ouders en school. Vernieuwers van onderwijs en samenleving willen die kloof uit de wereld hebbenmaar er is te gelijkertijd een andere kloof aan het ontstaan. De artSerwf^wereld wemelt van de nieuwe begrippen en van de kersverse uitdrukkingen, die de meeste ouders to taal niets leggen. Daardoor ontstaat die andere kloof, en dit li er lelfs ook een tussen ouders en kind, want het kind leert in de school heel gewoon omgaan met de nieuwe onderwijs taal. We hebben hier die nieuwe taal uitgestald, van a tot z, zo volle dig ate het maar kon. Hier vindt men woorden als „kennistes- ter"\ „teesvoorwaarden toets" en „visualiseren" en hier zijn dfe begrippen „externe en interne democratisering", „midden school" en „maatschappelijke stijging". Met wfcstal'len van de nieuwe taal in de vorm van dit Onderwijs ABC voor Ouders is gebeurd met en door een team van acht mensen die men elders nader vindt voorgesteld. Zij zijn zorg vuldig bijeengezocht naar hun beroeps- en interessesfeer om zo ruim mogelijk de gehele wereld van kind en school te dek ken. Ej hebben nadrukkelijk niet de opdracht aanvaard Win- kter-Prinsje te spelen. Met andere woorden: het ging er niet otn ieder woord heel zakelijk en academisch te belichten. Het verzoek was daarentegen: breng er wat spitsheid in, maak puntige en heldere opmerkingen die vooral wat van de sfeer van „de nieuwe school" overbrengen. In menig geval hebben twee of drie van de teamleden ieder apart hetzelfde woord be licht, wat leidde tot aardige, contrasterende resultaten. Juist in verband met deze persoonlijke aanpak is vrijwel elke bij drage ondertekend met de initialen van het teamlid dat de tekst schreef. Wt de veelheid kwam spontaan één bijdrage bovendrijven, die gewoon het motto moest zijn van dit gehele Onderwijs ABC voor Ouders- Het simpele zinnetje „Ouders zijn de stiefkinde ren van het onderwijs". Het ene teamlid dat dit schreef ver woordde eigenlijk de gevoelens van alle medewerkers. De medewerkers kenden elkaar niet of nauwelijks voor zij met 't werk aan dit nummer begonnen, maar er was direct een zeer plezierige samenwerking, omdat allen het er duidelijk over eens zijn dat de kloven tussen onderwijs en ouders bestaan én moeten worden overbrugd. Het teamwerk mag een aardig voorbeeld worden genoemd van het soort sfeer en samenwer king dat men momenteel in modern-werkende scholen na streeft: de taken verdelen in onderling overleg, ieder apart aan de slag en dan de stukjes arbeid samenbrengen tot één groot geheel. Met beshiit dit ABC te vervaardigen is ingegeven door de wens en de noodzaak een poging te doen de gigantische taal- en sfeerkloof tussen ouders en school te overbruggen. Het is in feite een „social service" voor vele honderdduizenden in de vorm van een bijlage, die duidelijk bedoeld is bewaard te worden. De vervaardiging is een vrij logische consequentie van de omstandigheid dat de onderwijsredactie van dit blad zich in ruime mate kan concentreren op kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs; voor de meeste gezinnen immers zijn deze vormen van onderwijs het meest nabij, evenzeer als zij in de meeste kranten het meest verwaarloosd zijn. En zo gebeurt het nu: In een samenleving, waarin nieuwe ideeën oprukken, nieuwe methoden worden gelanceerd, nieu we leermiddelen hun intrede doen en een nieuwe taal ont staat, een krant uitgeven die er gewoon wat aan doét. Een krant die de ouders bekend wil maken met een nog onbekende wereld vol „moderne wiskunde", „overhead projectors" en „discussie in de klas". Er wordt wel gepraat over de taalte korten en de taalarmoe van sommige groepen van onze sa menleving maar wat het onderwijs betreft bestaat er eigen lijk zo'n taaltekort bij de meeste ouders. Het tekort van: ge woon de woorden niet kennen en herkennen. Anderzijds rijn er soms heel oude en ouderwetse woorden, die n* weer opdoemen en nieuwe inhoud krijgen. Het aloude lees- plankje heeft, evenals krijtje en schoolbord, een gewaardeer de plaats heroverd. Het staat nu geschaard in de rij van wat men de audio-visueie middelen noemt. Vooral uit die midde len stormen de nieuwe woorden op ons af. Transparanten, mediatheek, talking-page, video-tapes, viltschrijvers, nylon- klitborden, daglichtprojectie..j en juist in zo'n rij ook schoolbord en wandkaart. De schooi in de oude stijl en het mo derne onderwijs vol technologische verworvenheden reiken el kaar hier de hand. Het team van sociaal-pedagoog, kinderpsychologe, schoolhoofd, specialist voor audio-visuele leermiddelen, moeder/journalis te, topman uit het bestuurlijke, leerlinge en onderwijsjourna list offreert hier een zo volledig mogelijk ABC, dat vooral de ouders wil prikkelen om via verdere wegen alles van a tot z te gaan nasnuffelen. Het wil die ouders er ook toe brengen een levendig aandeel te nemen in het gebeuren in de school. Ais ouders bii voortduring in het nauwst denkbare contact met het onderwijs gaan leven, is dat niet alleen goed voor de school en voor kinderen, maar ook voor die ouders zelf. Je blijft erdoor verbonden met de dingen, je blijft erdoor jong, je blijft je mondig voelen. Als ouder kan je straks in een schoolkrant lezen dat de raad van de middenschool door middel van de kennistester ge stemd heeft over het project team-teaching van de mentor, de A/V-man en de schooldekaan. En dan wil je toch wel weten 1 waarover het eigenlijk gaat, niet waar? Loek Eifferich

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 23