USIE SHELL-BILLITON OP TAPEL Massabetoging in Libanese steden Aanvoerder Brits elftal in arrest VOORSTEL: KEUZE BU VERZEKERING ZIEKTEKOSTEN Notering Wernink gestaakt Samengaan kan belangrijke voordelen bieden D'66 lokt een proef proces uit „APV Oldenzaal is verouderd" Sowjet-Unie waarschuwt Phnom Penh Demonstranten willen Arabische troepen Weinig verandering Oucle vrouw na verwaarlozing overleden Geld FIETS NA 27 JAAR TERUG (Sue/ DINSDAG 26 MEI 1970 No. 34001 LEIDSCH DAGBLAD «recteur: E A E. van Dishoeck [oofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst l~"<t DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4^5 per maand (by vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Witte SlngeJ l. Lelden - Giro 57055 Telefoon Directie en Administratie- 25041; redactie: 21507 DEN HAAG (GPD) De Koninklijke-Shell Groep lat een bod uitbrengen op de aandelen van de Billiton laatschappij en van de Singkep tin maatschappij. Verwacht wordt dat morgen zo ver resultaat zal zijn bereikt tt nadere bijzonderheden bekend kunnen worden gemaakt, e Biliton maatschappij, die ondermeer betrokken is bij de uxietwinning in Suriname en de aluminiumproduktie in ïlfzijl is enkele dagen geleden benaderd door de Shell om te derzoeken op welke manier er een nieuwe samenwerking tot ind kan komen. De vakbonden en ondernemingsraden zijn gelicht. de metallurgie en haar toepassingen 'oen in principe overeenstemming 5 bereikt is aan het bestuur van Vereeniging voor den Effecten- ïdel verzocht om de komende da- de handel in de aandelen Billi- maatschappy en Singkep Tin op schorten. )e besturen van beide concerns van mening, dat een samen hing van de activiteiten belang- e voordelen kan bieden. De hui ontwikkeling in de mijnbouw, lOSKOU (Reuter, AFP, AP) Sowjet-Unie heeft Cambodja ge- irschuwd voor het aangaan van bondgenootschap met Washington Saigon en gezegd dat het land langdurige burgeroorlog te :hten staat wanneer niet de terug dring wordt bewerkstelligd van Amerikaanse en Zuidvietnamese pen. De waarschuwing was ver in een scherpe nota, die zondag door de Russische ambassadeur 'hnom Penh was overhandigd. De ijet-Unie waarschuwde ook ,dat ?on uit was op annexatie van een van Cambodja. Russen vermeden zorgvuldig, huidige Cambodjaanse bewind regering aan te merken. De nota gericht aan „de autoriteiten in lom Penh". De bedoeling van het imlin leek, duidelijk te maken dat Skou zou overgaan tot erkenning de regering in ballingschap van afgezette staatshoofd Prins No- n Sihanoek, wanneer Phnom geen neutralistischer koers varen. De Sowjet-Unie heeft 't lelijk moeilijk met de huidige si- ie. Haar grote ideologische ri- China, waar Sihanoek onderdak t gevonden, heeft in tegenstel- tot Moskou wel de diplomatieke ekkingen met het bewind van iraal Lon Nol verbroken. aord-Vietnam neemt zonder meer dat er ook na 30 juni, de door ident Nixon gestelde uiter- termijn voor terugtrekking, Ame- anse troepen in Cambodja nullen Dit heeft Hanoi in Parijs gedeeld toen Phnom Penh Nixon de Amerikaanse troepen ambodja te houden, èsterse diplomaten in Parijs ge- dat de Cambodjanen de Ame- nen in hun land willen houden, oordvoerder Carl Bartch van 't irikaanse ministerie van Bui- andse Zaken heeft verklaard dat merikanen de steun van hun ar- rie en luchtmacht aan de Zuid- lamezen in Cambodja wellicht 30 juni zullen afbreken, maar le dagen later weer zullen her- n. t alles biykt dat de beleidslijn «paalde dat op 30 Juni alle Ame- anse steun aan de Zuidvietname- enheden in Cambodja zou wor- ingetrokken, nu niet meer zo igent zal worden gehandhaafd. leiden tot een voortdurende, aanzien lijke schaalvergroting. Voor Billiton maatschappij (9000 werknemers) waren reeds zeer om vangrijke investeringen te verwach ten, o.m. door de overschakeling van de Hollandsche Metallurgische bedrij ven in Arnhem, welk bedrijf door 't stopzetten van de omsmelting van tinerts uit Indonesië een volledige reconstructie moest doormaken. Ook heeft Billiton het voornemen om bij de Kempense Zinkmaatschappij in Budel een zinkelectrolyse-installatie te bouwen, waarmee in eerste aan leg een investering van ongeveer 100 miljoen gulden gemoeid zou zijn. In dit verband is het te begrijpen, dat de aansluiting bij een financieel krachtig concern als de Koninklijke/ Shell groep van bijzondere betekenis is- Ook in technologisch opzicht is het samengaan met de Shell van be lang. De directie van Billiton toonde zich dan ook verheugd over de voor genomen fusie. Zie verder financiële pagina). I BOGOTA (AP) De Engelse voetballer Bobby Moore de aanvoerder van het winnende Engelse elftal tijdens de wereld kampioenschappen in 1966 is in Bogota gearresteerd wegens diefstal, aldus heeft de politie gisteravond bekendgemaakt. Moore werd gearresteerd op ver denking een gouden smaragdenarm band te hebben gestolen ter waarde van 1.300 dollar. De beschuldiging tegen de voetbal ler zou vorige week dinsdag zyn ge daan door de eigenaresse van een sleradenwinkeltje in een groot hotel waar het elftal logeerde. Zij verklaar de dat de armband verdween toen Moore en andere spelers in de winkel waren. De directeur van het Engelse elf tal. Denis Follows, is in Bogota ge bleven om Moore by te staan. De be roemde voetballer werd gearresteerd toen het elftal een tussenlanding maakte in Bogota op weg naar Me- xicostad na ook in Quito, Ecuador, te hebben gespeeld. Reeds gistervand moest Moore voor de rechter van instructie verschijnen. Hij heeft zich inmiddels verzekerd van gerechtelijke bijstand van de vroegere Columbiaanse minister van Justitie. Vicente Laverde. Tijdens de zitting beschuldigde Da- j dagen in een dergelijke zaak voor- nilo Rojas, de eigenaar van de juwe-1 schrijft. Er zyn twee mogelijkheden: liershop in hotel Tenquendama Moore Moore wordt officieel in hechtenis Voor de duur van het onderzoek zal de aanvoerder van het Engelse elftal in Columbia moeten blijven. Hij is ondergebracht bij de voetbal official Alfonso Senior, die de ver antwoordelijkheid voor Moore heeft geaccepteerd. Het huis van Alfonso Senior wordt bewaakt door leden van de geheime politie. Danilo Rojas. de bestolen juwelier heeft de Engelse ambassade in Bogota laten weten voor elke dag, dat zijn winkel tijdens het onderzoek moet worden gesloten een bedrag van 25.000 gulden te zul len eisen. Tijdens de rechtszitting bracht de magistraat Pedro Dorado Moore op de hoogte van de beschuldigingen die er tegen hem zijn ingebracht. De zit ting had achter gesloten deuren plaats. Na afloop weigerde zowel de rechter als Moore die een onbe zorgde indruk maakte commen taar. Wel verklaarde de heer Dorado, Met gebogen hoofd verlaat Bobby Moore (rechts) in gezelschap van zijn raadsman de rechtzaal. van diefstal van de gouden armband. Een van zijn verkoopsters, Clara Pa- dilla, beweert dat zy Moore het sie raad in zijn zak heeft zien stoppen. OLDENZAAL (GPD) Dit week einde zijn twee D'66-leden in Olden- zaal geverbaliseerd. Ze hadden daar toe zelf de politie uitgenodigd. De heer L. J. G. van Schie, lijsttrekker, en F. P. Boelans, secretaris van het afdelingsbestuur, voelden Zich aange tast in hun persoonlijke vryheid. Ze hadden meer dan één verkiezings affiche achter een venster aange plakt en dat is volgens de algemene politieverordening in Oldenzaal ver boden. Beide D'66-ers hopen op een proef proces. Zy vinden de algemene poli tieverordening in Oldenzaal hopeloos verouderd. D'66 heeft brieven gestuurd aan het college van burgemeester en wethouders in Oldenzaal, gedepu teerde staten en het hoofdbestuur van D'66, omdat de party vindt dat burgemeester Reynen blyk heeft ge geven van een duideiyke anti-demo cratische houding. Vorige week werd aan de politieke partyen in Oldenzaal namens b. en w. een brief gestuurd, waarin werd gewezen op de artikelen 54 en 155 van de APV. In die brief werd ge- dat de wet een beslissing binnen vyf zegd. dat ontheffing werd verleend van beide verbodsbepalingen maar ondermeer met dien verstande dat per woning ten hoogste één propa- gandabiljet achter een venster mag genomen of hy wordt vry gelaten op basis van getuigenverklaringen en bewijsmateriaalaan de rechtbank voorgelegd. Bilt verwacht van heden- tot )g weer en zonnige perioden, ir vanavond en vannacht in het van het land kans op enige Matige tot vry krachtige wind west en noordwest. Weinig indering in temperatuur. (Opgemaakt te 12.40 uur) WOENSDAG 27 MEI Bi op: 04.31 uur, onder 20.44 uur. op: 01.29 uur, onder 11.22 uur oogwater te Katwyk 7.48 uur en I uur, laagwater te 3.30 uur en I uur. nummer bestaat uit 18 pagina's BEIROET (AFP, AP. Reuter) De socialistische Progressieve Partij van de sterke man van het Libanese kabinet, minister van Binnenlandse Zaken Kamel Djoemblat heeft vanochtend in pamfletten in Beiroet verspreid, de onmiddellijke komst van Ara bische troepen naar Libanon ge- eist. De partij wilde een spoedbij- eenkomst van de ministerraad waarop het initiatief zal moeten worden genomen tot het toelaten van troepen van landen die niet direct bij de strijd tegen Israël zijn betrokken, dus niet uit Egyp te, Irak en Syrië. Vandaag werd op grote schaal in Libanon gedemonstreerd. De betogers uit solidariteit met de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon riepen om wapens en droegen Palestynse en Libanese vlag gen. Er is geen enkele krant uitge komen en op grote schaal staakte men. De markten waren gesloten, een feit dat zelfs by algemene sta kingen een ongewoon verschynsel is. DEN HAAG (GPD) De Haagse politie heeft gisteren de 83-jarige mevrouw C. BrandVan der Berg aangetroffen, die vervuild, ziek en ondervoed in haar woning in bed lag. De hulpeloze vrouw werd in zorg wekkende toestand overgebracht naar het ziekenhuis, maar is inmid dels in het verpleeghuis 't Sunneke aan de gevolgen van totale verwaar lozing overleden. Buren hadden de politie gewaar schuwd met de boodschap, dat zy zich ongerust maakten omdat zy de oude vrouw al enige tijd niet meer hadden gezien. De politie waarschuwde de GGD en buren ontfermden zich over de eveneen s verwaarloosde papegaai van de bejaarde vrouw. De algemene staking was uitgeroe pen door Moessa Al Sadr. hoofd van de mohammedaanse Tsiitische ge meenschap. De wegen naar het in ternationale vliegveld van Beiroet waren gestremd. Jongelui hadden op de rijweg vuren aangelegd. Israëlische patrouilles trokken van ochtend weer de Libanese grens over om eventuele aanwezige guerrilla strijders te betrappen. De Israëliërs slechts een paar man sterk kwamen maar een halve kilometer ver op Libanees grondgebied by Avi- vim waar vorige week een schoolbus door Palestynse guerrillastrijders werd beschoten. Volgens schattingen hebben nu byna 30.000 Libanezen het zuiden van Libanon verlaten. De regering heeft meer dan twee miljoen gulden beschikbaar gesteld als schadevergoe ding. Geurrillastrijders van de Palestyn se organisatie Al Assifa hebben vanaf Jordaans grondgebied in het noorden van het Jordaandal een van de felste aanvalle ooit ondernomen op Israëlische stellingen, uitgevoerd. Er werd ook een vuurgevecht gele verd tussen Israëlische en Jordaanse troepen. Een vrachtivagenchauffeur kwam om het leven toen hij bij Baldwin Park in de Amerikaanse staat Califomië met zijn trek ker met oplegger terecht kwam onder een in aanbouw zijnde brug. Meer dan drieduizend ton puin kivam op hem neer toen de constructie het begaf. ENSCHEDE (GPD) Aan de Tubbergse grenspost Mander heeft zich een merkwaardig stukje „Wiedergutmachung" af gespeeld. De Almelose textielhandelaar J. Overmaat (59) kreeg zijn fiets, die 27 jaar geleden was gestolen door de Duitsers, terug. De fiets, een degelijk uitziend zwart heren rijwiel, was ver sierd met oranje crêpepapier, rood-wit-blauwe vlaggetjes en een grote NL-plaat. Toen de heer Overmaat opmerkte dat de fiets al aardig afgejakkerd was, antwoordde één van de Duit sers die de fiets aanbood dat dat gekomen was door de snelle aftocht die de Duitsers in '45 hadden moeten blazen. De heer Overmaat kreeg de fiets van de kegelclub „Der blaue Montag" uit Ülsen, waar zijn zoon Frits al bijna tien jaar lid van is. Hij was een keer mee gaan kegelen en merkte bij die gelegenheid op: „Jullie zijn wel aardige lui. Maar ik wil m'n fiets terug hebben". In 1943 raakte de heer Overmaat zijn fiets kwijt. Hij werd op straat aangehouden en zijn fiets werd gevorderd. worden aangebracht. In de laatste weken zyn vele tientallen stickers van D'66 overal aangeplakt in Ol denzaal, tot op verkeersborden toe. Het is zeer waarschynlyk dat die actie het gemeentebestuur heeft be wogen tot het schryven van de brie ven. D'66 vindt dit echter een grove aantasting van de persoonlyke vrij heid en in stryd met het artikel 7 van de grondwet en diverse Europese verdragen. In een brief aan het col lege schrijft het afdelingsbestuur van D'66. „Uiterst pynlyk doet het in dit verband aan dat de voorzitter van uw college als secretaris van de vereniging van Europese gemeenten nog onlangs heeft bevorderd dat Ol denzaal een zogenaamde Europese gemeente werd, terwyi nu duideiyk gehandeld wordt in stryd met het bepaald in diverse Europese verdra gen". DEN HAAG (GPD) De werk geversleden in de SER-commissie structuur ziektekostenverzekering hebben een voorstel gedaan om tot een nieuwe systematiek voor de ziektekostenverzekering in ons land te komen. Het eindrapport van de commissie wordt over on geveer een jaar verwacht. Het voorstel gaat ervan uit dat iedere Nederlander zich bij een ver- zekeringsmaatschappy 0f een zie kenfonds naar keuze verzekert tegen ziektekosten. Er wordt dan een ba sisverzekeringspakket (eerste jaar ziekenhuiskosten, huisarts en t nd- arts» aangeboden tegen een nomina le premie van f200 k f300 Op deze premie, die niet kostendekkend is. ontvangen de verzekeringsmaat- schappyen een toeslag uit een alge meen ziektekostenfonds. De midde len voor dit fonds worden opgebracht door een te heffen volksgezondheids- premie. Het overleg over dit voorstel ver loopt moeizaam. Een moeilykheid is o.m. dat de vakcentrales in het ka der van een nieuwe regeling ook het verschil tussen ziekenfonds en niet- ziekenfondsverzekerden willen ophet fen. Zeker is dat by de voorgestelde nieuwe regeling de tegenwoordige ziekenfondsverzekerden duurder uit zullen zyn. LEIDEN AMSTERDAM De Ver eeniging voor den effectenhandel in Amsterdam deelt mede, dat de notering van de gewone aandelen Wern ink's Beton- en Aannemings- maatschappy in Leiden is opgeschort in verband met een ontwikkeling, die morgen bekend zal worden gemaakt. Er lopen al enige tyd geruchten over fusieplannen, waarbij o.a. de betonfabriek De Meteoor uit De Steeg als patner is genoemd. De di rectie van Wernink, die vanmiddag geen mededelingen wilde doen, ont kende deze week, dat een fusie met dit bedrijf op komst is. Uit het Leidsch Dagblad van 24 Mei 1870: Naar men uit het week blad ,X>e Werkman" ver neemt, wordt te Amsterdam ernstig gedacht aan 't tot stand brengen van een Ne- derlandsch Werklieden-con gres. Katwijk a. Zee. Sedert vrijdag LI. zijn 20 schuiten aangekomen, waarvan er 6 vier weken reis maakten wel ke slechts 80 d f 100 besom- den. (Advertentie) Holl. IJze ren Spoorw.-Mij. Op Donder dag 26 Mei Hemelvaartsdag zal evenals op de Zondagen een extra trein rijden van Den Haag naar Voorscho ten en Leiden des avonds te 10 uur en 45 minuten.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1