Monumenten in IN oord zijn ook speelplaatsen Over populaire ministers en succesrijke sprekers Fontein en CompositieI fouten bu telling niet van invloed Waingungagroep in t nieuw tï/t at i Zeskamp-cup voor Alphen ACAD. EXAMENS DE FEESTELIJKE VERGADERING VAN DE WD LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 De VVD komt bij U in de buurt. Hedenavond Petrakerk, Surinamestraat. Aanvang 20.00 uur. ADVERTENTIE Postduivenvluchten LEIDEN De uitslagen van de postduivenvereniging ..De Snelvlie- ger". die een wedstrijd hield vanaf de plaats Noyon. zijn als volgt. Aantal duiven dat meedeed was 198, de vo gels werden losgelaten om 6.30 uur, de eerste arriveerde om 10,36. Uitslag: A. van Noord 1 en 3; J. den Dunnen 2: F. Jansen 4: M. de Lange en zoon 5; J. Roest 6. 1 en 10; A. Com pier 8; J. Degen en zn 9. Aan de wedvlucht vanaf Noyon, georganiseerd doord e postduivenver eniging ..De blauwkras" deden 134 vogels mee. Uitslag: P. Sloos 1; W de Roode 2; P. Neuteboom 3; A. Houweling 4, 5. 6. 8 en 9; H. Sladek 7: W. Wel 10. Een derde wedstrijd werd gehouden vanaf de Franse plaats Tergnier. 206 duiven deden mee, die om 13.05 ge lost werden. Uitslag: C. van Nieuwendyk 1; A. Krol 2; H. Fasel 3 en 4; J. van Al phen sr. 5 en 9; W. van de Hoogt 6; G. van Stein 7; H. van Riet 8; W. Onstenk 10. LEIDEN ,Mijn fontein is meer een (natte) speelplaats, dan een monument" moet de kunste naar Constant Nieuwenhuys heb ben gezegd over zijn fontein aan de Kooilaan. De jeugd uit die buurt heeft dat volkomen begre pen. Zaterdagmorgen gingen de palen voor 't eerst spuiten en 's middags renden jochies met de grootste lol onder de water para plu's door. De fontein is een geschenk van de stichting Persgasstation aan de gemeente. Het kunstwerk staat er al ongeveer een jaar. maar pas zaterdag werd het officieel door het gemeentebestuur aan vaard. Dat ging gepaard met knallend vuurwerk, ontstoken door mevr. Meerpoel, waarna de waterkraan werd open gedraaid (foto boven). Nóg een kunstwerk werd zater dag officieel in het Leidse stads beeld opgenomen. Dat was het kloeke stenen beeld van de beeld houwer Leo de Vries aan de voet van de Willem de Zwijgerbrug, bij de Groenocrdhal. Oorspronkelijk zou het beeld óp de brug komen, maar men vond het werk beter tot zijn recht ko men in de middenberm van de Willem de Zwijgerlaan. Leo de Vries zelf heeft zijn creatie de titel Compositiemeegegeven. Ook hier was het de jeugd d:" geen valse schroom tegenover kunst" toonde. Terwijl wetho - ders en genodigden zich zater dagmorgen rond het beeld ver drongen. klom een meisje uit de buurt spontaan bovenop het zes ton wegende gevaarte (foto on der). (Foto's LD/Hol vast) LEIDEN Bij één van de vorige Zeskamp-wedstrijden was één van de grootste „gillers" de race tussen Sinterklazen, die te- i Qen een met boenwas ingesmeer de helling op moesten rennen. Een soortgelijke proef was ook zaterdagavond opgenomen in het duel tussen Alphen aan den Rijn en Aalten. Nu ging het om minis- j ters die met hun secretaresses het vliegtuig moesten ha^en. Deze J „se wetaresse" van Aalten lukte I het niet. hoewel zij verwoede po- gingen in het werk stelde om zich met behulp van een ministeriële varaplu aan boord te hijsen. (Foto LD/Holvast) Kerkklok Leven GEREF. KERKEN VRIJGEM. j Beroepen te Bodegraven, Woerden en Alphen aan den Rijn J. Geer- I sing te Rouveen. LEIDEN Voor de tweede achter eenvolgende maal heeft captain Van Ommen van de Alphense zeskamp ploeg zegevierend een luxueuze beker boven zijn hoofd kunnen houden. Za terdagavond won zijn team voor de ogen van tv-kijkend Nederland de krachtmeting met de zeskampwin naar van vorig jaar, Aalten. Het was wel een krappe overwin ning. Terwijl de duizenden Alphense supporters hun winnende ploeg al juichend omstuwden, werd er nog heftig geprotesteerd bij de jury-tafel door de „denkers" uit Aalten. Vol gens hen was er een fout gemaakt bij de telling. Niet Alphen. maar Aalten zou de beker toebehoren Zij hadden gelijk, er w&s verkeerd gerekend. Maar terwijl een NCRV- organisator zich al met lood in de schoenen naar de microfoon begaf om dat bekend te maken, weerklonk er vanachter de jury tafel nóg een kreet. Er was ook een vergissing ge maakt in het nadeel van de Alphe- naren, zodat het feest uiteindelijk toch niet verstoord hoefde te worden. Tot het laatst toe was het een nek- aan-nek race tussen twee evenwaar dige zeskampploegen. Er deden zich twee ongelukjes voor. die gelukkig goed afliepen. Jos Valentijn viel bij de skeeler-race een groot gat in zyn broek en Piet Beelen duikelde met een ploeglid van Aal ten om. toen zij in een ton op wieletjes een slotronde voor de marathon moesten maken. De eerstkomende keer treden de Alphenaren weer in actie in een soort EEG-zeskamp, die op 2 september in West-Berlyn wordt gestreden. „Daar voor zullen we een harde ploeg moe ten hebben", verwacht captain Van Ommen, „want die Duitsers maken er natuurlijk een perfectionistische show van, waarbij geknokt moet worden". LEIDEN Leidse Jeugd Actie-di recteur G. Steinbach heeft zaterdag middag een groepsonderkomen aan de Koppenhinksteeg en een boten huis aan de Rooseveltstraat van de Waingungagroep, groep 1 van de NPV in Leiden, geopend. Hy han teerde daarbij resp. een scheepstoe ter <op foto LD/Holvast» en een fles champagne. De heer Steinbach memoreerde de samenwerking tussen de LJA en de padvindersgroep. Na anderhalf jaar intensieve arbeid is de tweede ver dieping van de voormalige drukkerij IJdo door ouders en groepsleiding veranderd in een sfeervol groepson derkomen. Groepsleider A. E. Kruiit dankte de LJA voor de medewerking. De heer K. A. Boelee overhandigde na mens district en nationaal hoofd kwartier een ingelijst portret van Lord Baden Powell. Hij constateerde dat de padvinderij in deze groep i springlevend is. De gasten werden met boten van de Kaasmarkt naar de botenloods ge bracht. Hier memoreerde de groeps- leider de vele arbeid van ouders om de loods elders af te breken en hier op te bouwen. Met name de heer J. Verbeek, voorzitter van de oudercom missie, werd in het zonnetje gezet. Na de onthulling van de naam van het gebouw (,,'t Rustige Kruythuis") dankte de groepsleider de directeur van Reece NV. die een hoekje van het terrein heeft afgestaan. De naam van de directeur, de heer J. Rustige, leeft voort in de naam van het ge- j F. G. Scheelings 'Voorburg bouw. Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens doctoraal geschiedenis de heer F. J. A. Broese c.l. (Rijswijk»: doctoraal niet-westerse sociologie de heer H. J. Ruiter (Rotterdam); doctoraal cul turele antropologie mevr. C. W J. Rubbens-Aerts Den Haag)docto raal Duitse taal- en letterkunde de dames M. C. C. Verschoor (Den Haag»; M W E. H. Merkx (Heemste de) en de heer J A. Trompert Noordwykerhout doctoraal klas sieke taal- en letterkunde de heer J. J. Zyl (Capelle aan de IJssel); kandidaat Nederlandse taal- en let terkunde mevr M. Nijhuis-Noë 'Gro ningen) en de heer D Kroon (Schie dam) doctoraal Engelse taal- en let terkunde mej. L G A te Meij (Den Haag)kandidaat culturele antropo logie mej W E. Bakema (Leider dorp»; doctoraal Ned recht de heren de heren C. Luyendyk (Leiden), A. J. Sandberg (Leiderdorp), J. E Leng let (Arnhem), J. A. Samson (Rot terdam), J W J. Besemer (Rotter dam). A J. Roskam (Vlisslngen), G. J J. Goedheer (Voorburg) en J W. van Nouhuys Arnhem doctoraal Franse taal- en letterkunde de heer (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Een bijeenkomst van de VVD, zoals zaterdag in de Leidse stadsgehoorzaal, heeft vooral iets van een feestelijke reünie. Een ver zameling opgewekte mensen, goed gesoigneerd, correct in het pak en bereid in éénrichtingsverkeer te luis teren. Hier geen „breedsprakige ver warringzaaiers met goede bedoelin gen" om met mr. Van Riel te spre ken. Maar succesvolle verhalen van de eigen coryfeeën. En dat zijn er nogal wat. Naast „mevrouw de pre sidente" Haja van Someren, „onze vice-minister-president Witteveen". „collega De Koster" van Buitenland se Zaken( de al genoemde kleurrijke mr. Van Riel en de politieke leider van de partij, mr. Geertsema. Voor in de zaal groepen andere persoonlijkheden uit de VVD samen, kamerleden als Portheine, Wiegel, Joekes en Vorihof. Van Leidse kant wethouder mevrouw Den Haan en staatssecretaris Wiersma. Het kamer lid Berkhouwer is te laat. Hij komt pas binnen als mevrouw Van Some ren, fraai in het rose met bijbeho rende ketting, aan het openingswoord bezig is. Wat schuldig, met gebogen hoofd, schuift hij naar de plaats die Portheine op de eerste rij heeft open gehouden. Van Riel helemaal wat noncha lanter zal veel later zijn entree maken. Een vorstelijke entree, wijd beens, met royale gebaren en een handkus voor „mevrouw de presi dente". Hij is expres wat later en wil dat wel weten ook. Maar dan is de VVD al lang be gonnen aan deze „feestelijke verga dering", om mevrouw Van Someren aan te houden. Maar, waarschuwt ze, in het najaar moeten jullie weer hard werken, hoor jongens: op naar de verkiezingen van '71. Een waar schuwing die ze in haar slotrede nog enige malen zal herhalen. Minister Witteveen mag beginnen We wetenscliapsman die politicus is geworden. Er is geen sprake van aar zeling in zijn goed opgebouwd colle ge. In heldere taal prijst hij zijn eigen beleid aan, daarmee welbewust alle sprookjes over de slechte presentatie van het kabinet De Jong logenstraf fend. De minister maakt duidelijk, dat het beheren van de rykspot geen gemakkelijke zaak is, maar hij lapt het hem dan toch maar Het duurt alleen wat langer en onder het gestaag voortgaande betoog zakt Haja even weg. Maar wie zal het haar kwalijk nemen? Ze heeft de show goed geregeld en dan kun je de teugels wel even laten vieren. Het applaus komt wat trager en de spre kende minister is de enige die moet grinniken om een f inanc ïeel - econo - misch grapje, dat hij maakt. Toch: een zonnig verhaal van een zonnig beurskoord houder en de zaal klapt' dankbaar als zijne excellentie van het podium stapt. Mevrouw Van So meren mag in de hulde delen, als ze zegt te geloven dat Witteveen een populaire minister van Finan ciën is. „En dat is niet vaak het geval op die post". Daarna houdt staatssecretaris De Koster zijn politieke „maidenspeech" in zijn geboortestad. Normaal is hij de man die in de Tweede Kamer uit sluitend de kleine uurtjes van Luns opvult. Hij is nu meteen goed op temperatuur en strooit grapjes over zijn gehoor uit. Hij vergelijkt de neu traliteitspolitiek van voor 1940 met een geheelonthouder die een slijterij heeft, maar zijn produkten niet af zet, omdat ze ongezond zijn. Onze buitenlandse politiek van de 19de eeuw werd bepaald door een zeer select groepje mensen. In die tijd past het beeld, dat „gezanten eer lijke mensen zijn, die naar het bui tenland worden gestuur om te lie gen". De staatssecretaris incasseert geroutineerd het gelach en schakelt over naar de ernst van de moderne buitenlandse politiek. Hij wijst op de politieke doelstellingen van de NAVO, waaraan de militaire aspecten on dergeschikt zijn. Grote bewondering heeft hij voor de Oost-politiek van de Westduitse kanselier Brandt „én zijn liberale minister van Buitenland se Zaken Scheel". Hij voegt daar aan toe: „Voor een werkelijk begrip van Oost en West zou een massale ontmoeting van de twee mogelijk moeten zijn." Zowel toeristisch, als maatschappelijk." Maar in Oost-Europa is nog geen begin gemaakt een een liberaal rela bel eid." Ironisch staat hij stil bij de EEG. „De Europese landbouw is belang rijk, maar het kost een enorm aan tal vergadering, wel 200 per ha per jaar". De propagandistische noot, waarvoor de staatssecretaris zorgt: „De WD zal de buitenlandse poli-t blek in begrijpelijke termen moeten vertalen, voor impulsen moeten zor gen en enthousiasme kweken", en „de WD realiseert zich, dat wij allemaal moeten meewerken aan buitenland se zaken". Het applaus is oprecht en aan de perstafel wordt gespeculeerd over een veelbelovende politieke toekomst voor staatssecretaris De Koster, die ook nog heeft blijk gegeven een bijna even groot reiziger als meester Luns te zijn. Ontspannen Na de lunch mogen de liberalen nog een klein uur ontspannen in een donkere zaal om naar films te kijken over het trieste nabije verleden van Tsjeoho-Slowakije en een beeld van vrije meningsuiting in Amerika. Die' laatste film is de enige misser in de overigens zo vlekkeloze WD-show Een sterk verouderd filmpje, met een oppervlakkig commentaar dat enige clichématige zonkanten van de Ame rikaanse samenleving laat zien, met verouderde jazz, verouderde kleren, en enormiteiten als „door vreedzame demonstraties wordt het geweld bui ten de deur gehouden." Mr. Geertsema, stevig doorpra tend, dreunt over de vermoeid raken de schare. Zijn betoog davert van openheid, initiatieven om de burger bij het gemeentebestuur te betrek ken. Een schopje naar D'66, wordt gevolgd door een pleidooi van men taliteitsverandering, dat zo van de Democraten zou kunnen zfjn over genomen. Maar de zaal vindt het beat- en mevrouw Van Someren stelt vast: Geertsema, de man van vandaag, maar ook de man van morgen. Mr. Van Riel neemt snel even tuele landerigheid weg. Zijn optre den is het kasstuk, zo men wil het klapstuk van de dag Na tien regels spreken heeft hü zijn eerste applaus binnen, als hij mevrouw Van Some ren complimenteert met haar leiding van de partij. Ferm praat Van Riel zijn rede uit. Elke buiging is goed hoorbaar. Steeds verder hangt hfj over het spreekgestoelte. Hij heeft de lachers op zijn hand. Van Riel kan het ook mooi zeggen als hij de rak kers in zijn partij vergelijkt met „ko nijnen, meer specifieke rammelaars, die alleen bijten kunnen, wanneer men ze de hand in de bek steekt". En „ons motto luidt bijaldien: zon der vleugels, desnoods met vlegels." Tussen enkele grollen en absurdi- tleten, scherpe politieke analyses, steken-onder-water en aasjes Het duidelijkst als hi) DS'70 de vaderlijke hand toesteekt. Voor Van Riel gaat de winst komen van gematigd links, de mensen die ervoor moeten zor gen dat de WD de volksparty moet worden, die „vecht voor de samen leving van den gewonen man". Weer naar school Mevrouw Van Someren mag zelve de vergadering sluiten. Van haar moet de democratie weer naar school. Haar verhaal doet byna radikaal aan na de soms bizarre tonen van Van Riel. Ze spreekt over de beweging in de maatschappy, de onrust, maar vooral over de redelykheld, die moet Partijvoor zit ster mevr. Van Someren op het Leidse VVD-con- gres in gesprek met twee spre kers. minister Witteveen en staatssecretaris De Koster. worden betracht, zy gaat In op de verhoudingen in de verkiezings strijd in Leiden en vertrouwt erop dat mevrouw Den Haan het PAK- varken wel wassen zal. Het is vier uur geweest. Haja wenst ,*en leder wel thuis". Met zegenen de en zegevierende gebaren groet ze haar supporters, die haar staande toeklappen. Het einde van de voor stelling is gekomen. Maar er is geen doek om te vallen en mevrouw Van Someren moet gewoon het trapje af. Zeggen tevreden WD-ere: „Dit was een goede vertoning".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3