Leiden krijgt 'n miljoen meer Israël valt weer binnen in Libanon Minister Witteveen becijfert Rustig begin haringjacllt Inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten onvermijdelijk P.v.d.A. wil regeling gemeentefinancien 'hnom Penh zal S vragen na 30 iini te blijven Represaille voor Palestijnse aanslagen AR-Radicalen vallen uiteen Vrij zonnig Congres zal flink het mes zetten in begroting INSTEM MING m N.v. v.d. Velde Citroën ©ud Opgericht 1 maart 1860 MAANDAG 25 ME! 1970 No. S4000 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f4,95 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; redactie: 21507 (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN De gemeente Leiden, krijgt jaarlijks een miljoen gulden meer uit het gemeentefonds, als de nieuwe wet die de financiële verhoudingen tussen rijk en gemeen ten regelt, een feit wordt. Dit heeft minister Witteveen van Financiën zaterdag in de Stadsgehoorzaal meegedeeld op een propagandabij eenkomst van de VVD. Gezien de toenemende nood van de gemeenten op financieel terrein, is het zeer waarschijnlijk, dat het wetsont werp zonder slag of stoot de volksvertegenwoordiging gaat pas seren. MINISTER WITTEVEEN miljoen extra NOM PENH (Reuter, AFP) Jambodja is van plan president toon te verzoeken de Amerikaan- e troepen langer tot het einde ran de oorlog in Cambodja te aten blijven. Dit is gisteren mee gedeeld door de Cambodjaanse mi nster van Buitenlandse Zaken, Fern Sanbaur. i de vraag of zijn regering dit rerzoek al bü de Amerikaanse re- [ering had ingediend zei Sanbaur: ,Wü zullen dit verzoek doen" Hij du het ook op prijs stellen ais de Zuidvietnamese troepen na het rertrek van de Amerikanen zouden Killen blijven. Zie ook pagina 17. De liberale minister was verder van oordeel dat Leiden goed zou kunnen profiteren van de financiële verfijningsregelingen die het rijk kent voor gemeenten m et speciale problemen. Als voorbeeld noemde hij voor Leiden de slechte bodemgesteld heid, die het mogelijk maakt finan ciële aanspraken te doen gelden. Mr. F. Portheine. raadslid in Lei den en kamerlid voor de VVD, toonde zich voldaan over de uitspraken van zijn ministeriële partijgenoot Maar hij meent dat met name op het ge bied van de genoemde verfijningsre gelingen voor Leiden nog wel het no dige werk aan de winkel is. Hij denkt hier bijvoorbeeld aan de geldende re geling voor steden met een grote bin nenstad en aan de mogelijkheden van rijksbijdragen op het gebied van het openbaar vervoer. Zijns inziens is hier voor een actieve opstelling noodzakelijk van het college van burgemeester en wethouders, een col lege dat na de raadsverkiezingen van 3 juni zal worden vernieuwd. Vol gens de heer Portheine zijn nog niet alle mogelijkhedjen om van de ver fijningsregelingen gebruik te maken, voldoende onderzocht. Ook mevrouw Den Haan. zelf wet houder en lijsttrekker van de VVD bij de komende raadsverkiezingen, gelooft dat er op dit gebied een In Amsterdam is vanochtend op het Koningin Wilhelminaplein een tankwagen geladen met benzine omgeslagen. Met een rijtje emmers werd getracht de uitstromende benzine op te van gen duidelijke taak ligt voor het nieuwe college van burgemeester en wethou ders. BEIROET (AP, Reuter, AFP) Israëlische troepen hebben van middag de sinds het weekeinde verwachte aanval tegen het zui den van Libanon ingezet. Een ge pantserde kolonne trok de grens over en kreeg steun van Israëli sche artillerie en straaljagers. De aanval wordt als een represaille beschouwd voor de aanval van Palestijnse guerrillastrijders op een Israëlische bus, waarbij tot nu toe twaalf slachtoffers, onder wie acht kinderen, zijn gevallen. Het is de tweede Israëlische aanval op stellingen van de Palestijnse guerrillastrijders in drie weken tijds. De vorige maal bleven Israëlische troepen ongeveer 24 uur op Liba- den burgers uit het grensgebied naar nees grondgebied zonder volgens Pa lestijnse zegslieden noemenswaardige schade toe te brengen. Syrische en Iraakse eenheden mengden zich toen gaan verdedigen" werd de aanval al elders gevlucht. Nadat het Israëli sche kabinet vrijdag had besloten zijn noordgrens met Libanon .actief te nogal onverwachts in de strijd, zon der daarvoor toestemming van de re gering in Beiroet te hebben gekregen. Volgens de nog al verwarde berich ten uit het grensgebied tussen Li banon en Israël woedde aan het begin van de middag een ware veld slag tussen de Israëliërs enerzijds en Libanezen en guerrillastrijders ander zijds. Nadere details ontbraken ech ter. Gevlucht Volgens enkele Israëlische bladen waren de afgelopen dagen al duizen- om gevreesd. „Actief verdedigen" be tekent aanvallend verdedigen, onder meer door het sturen van strijd krachten ter vernietiging van de vijandelijke guerrillastrijders-bases. Een in Beiroet uitgegeven commu niqué zegt dat Libanese tanks en ge vechtwagens in zware gevechten zijn verwikkeld met de Israëliërs ten noorden van het plaatsje Jaroen op slechts korte afstand van de grens. Russen TEL AVTV (AP) Het Israëlisch opperbevel heeft het bericht van de Engelse journalist Chapman Pincher van de Daily Express tegengespro ken, dat de Israëliërs bij lucht- en commandoaanvallen zeker twaalf Russische militaire adviseurs in Egypte zouden hebben gedood. Pincher verklaarde dit uit abso luut betrouwbare bron te hebben ver- Zo'n dertig vissersvaartuigen waaronder een aantal Kat- wijkers zijn vanochtend vroeg vanuit de haven van IJmuiden op de haringjaeht gegaan. Het uitvaren gebeurde zonder enig feestelijk vertoon. Sinds het met IJmuiden als visseryhaven berg afwaarts gaat, is er voor fees telijkheden rond de visserij geen plaats meer. De 30 kotters en treilers waren op een enkele uitzondering na dan ook niet ge- pavoiseerd en van publieke be langstelling was helemaal geen sprake, toen de eerste schepen vanmorgen om een uur of zes de haven verlieten. (Foto LD Holvast). DEN HAAG (GPD> De radi calen in de Anti-Revolutionaire Par ty hebben op een bijeenkomst in Amersfoort besloten hun activiteiten in groepsverband te beëindigen. De verdeeldheid in eigen kring over de vraag hoe men zich tegenover samen werking van ARP met KVP en CHÜ moet opstellen, heeft tót dit besluit geleid. Afgesproken is dat voortaan ieder voor zichzelf optreedt. Aangenomen Wordt dat op het AR partijconvent van 12 en 13 juni voor al de groep Amsterdamse veront rusten, die bang is dat de ARP zal opgaan in een vage christen-demo cratische centrumpartij, zich door nomen. De meeste slachtoffers zou- amendering van een program van ac- den bij aanvallen op de Egyptische tiejegen de samenwerking met de Rodezeekust zijn gevallen. Pincher heeft indertijd als eerste gemeld dat de Britse regering gewei gerd had om Chieftain tanks aan Israël te leveren, maar deze wel aan Libië zou leveren. Dit bericht werd later officieel bevestigd. Phantoms ADVERTENTIE te Bilt verwacht van heden- tot og en vrij zonnig weer. Vannacht mist. Zwakke tot matige, algemeen iets lagere tempera- in. (opgemaakt te 12.40 uur) 26 MEI op: 4.32 uur; onder: 20.42 uur. op: 1.10 uur; onder: 9.52 uur. gwater te Katwijk te 6.48 en 9 uur; laagwater te 2.38 en 15.03 bestaat uit M paginal WASHINGTON (AP) Vooraan staande ambtenaren van het Ameri kaanse ministerie van Defensie gelo ven dat nauwelijks te ontkomen valt aan verdere inkrimping van de Ame rikaanse militaire mankracht. Zij baseren deze mening op de verwachting dat het Congres het mes in de uitgaven van het Pentagon zal zetten. Er bestaan aanwijzingen dat de chefs van staven getracht hebben door middel van de militaire opera ties in Cambodja meer geld van heit Congres voor de defensie los te krij gen, maar volgens de hoge civiele ambtenaren van het Pentagon staat het wel vast dat hun verzoeken geen gehoor zullen vinden bij het Congres. Evenmin zal het Congres zich veel gelegen laten liggen aan de uitlatin gen van minister van Defensie Laird dat het gevraagde bedrag het abso lute minimum is. De begroting voorziet reeds in het afvoeren van 252.000 man van de strijdkrachten tot een totaal van on geveer 1,9 miljoen en het afvloeien van 57.000 man burgerpersoneel, tot er 1,1 miljoen overblijven. De hoge ambtenaren rekenen op een nog in grijpender inkrimping, waarbij ver moedelijk de strategische reserve aan militair personeel het zwaarst zal worden getroffen, en de troepen macht overzee betrekkelijk onge schonden blijft. De functionarissen achten het niet waarschijnlijk dat door de bezuinigingen in versneld tempo militairen uit Indo-China zul len worden teruggetrokken. Deze ver loopt volgens de chefs van staven al veel te snel, j NEW YORK (AP» Uit Egypte meldt het Amerikaanse weekblad Newsweek dat Russische militairen op 1 september 63 luchtafweerbases met raketten van het type SAM-3 ge reed willen hebben, die door Russen bemand zullen worden. In de afgelopen weken zouden uit de Sowjet-Unie 90 Russische piloten met 46 nieuwe Mig-21 jagers in Egypte zijn aangekomen, zouden 75 Mig-21 jagers oorspronkelijk een vliegtuig voor de verdediging van het luchtruim meer mogelijkheden voor aanvalsmissies hebben gekregen, en zouden de Russen thans volledig de baas zijn op vijf van de 28 vlieg velden die zy aanvankelijk met de Egyptenaren deelden. In een gisteren in de VS uitgezon den vraaggesprek voor de televisie heeft de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eb an, een dringend beroep op de Amerikaanse KVP zal verzetten. Krijgt men zijn zin niet, dan zal deze groep waar schijnlijk de ARP verlaten. Vlak voor de gemeenteraads verkiezingen, wordt ook de bin nenlandse politiek interessant. Op de WD-dag zaterdag in Lei den betuigden de liberale politici mevrouw Van Someren, mr. Geertsema en mr Van Riel hun instemming met de anti-revolu tionaire leider Biesheuvel. Hij had zaterdagochtend in een in terview met de Telegraaf gezegd voor hogere defensieuitgaven te zijn in verband met Russische machinaties in het Middellandse Zeegebied. Daarmee kwam hij in het straatje van de liberale mi nister van Defensie Den Toom en diens partij vrienden. Zaterdag ook heeft minister Witteveen gepleit voor een voort zetten van de lijn van 't kabinet- De Jong. De liberalen willen dus ook na '71 best met de confessio nelen in zee. Het huidige kabinet reilt en zeilt niet slecht. Minister Nelissen is een beter minister dan zijn voorganger De Block en al leen minister Schut lijkt niet al te zeker van zijn zaak. Daar staat tegenover, dat de oppositie in het parlement sterk in zichzelf verdeeld is. Het heen gaan van Goedhart uit de PvdA is geen rmipeling. Dat zal vooral dit najaar wel blijken als er in die partij gevochten gaat worden over de kandidaten voor de ka merverkiezingen van volgend jaar. Dan komen de tegenstellin gen tussen Nieuw Links en de overigen in de PvdA in een onge nadig daglicht. Voeg daarbij de innerlijke onzekerheid en de zwakke leiding binnen D '66 en dan ziet het er voor de regerings partijen, met name voor de VVD, goed uit. De mogelijkheden voor de ka merverkiezingen van 1971 over ziend, lijkt het wel mogelijk dat de Partij van de Arbeid aan on derlinge twisten bezwijkt en een gat achterlaat. De grote vraag is dan wie in dat gat springt om aanhang te winnen. Zal DS'70 voldoende greep krijgen op vele kiezers? Of lukt het D'66 om zich op te stellen als grote partij links van het midden al dan niet be reid om regeringsverantwoorde lijkheid op zich te nemen? Of duikt de WD in het gat? Op die mogelijkheid heeft WD- politicus Van Riel zaterdag ge duid, toen hij sprak over de taak van de VVD om de zwijgende meerderheid te mobiliseren. Ook vond hij DS'70 wel een accepta bele regeringspartner. Als dit beeld juist is, dan be tekent het twee dingen. In de eerste plaats lijkt er geen enkele kans voor en Progressief Akkoord om het kabinet-De Jong door een linkse regering te vervangen. En dat zal dan de leiders van D'66 wel aan het denken moeten zet ten of het veel zin heeft om ge- isoleerd óf met een sterk ver scheurde Partij van de Arbeid de verkiezingen in te gaan. AMSTERDAM (GPD) De Par tij van de Arbeid zal deze week in de Tweede Kamer met een voorstel ko men dat verbetering beoogt te bren gen in de financiële positie van de overheid, met name van de gemeen ten. Eén van de voornaamste punten uit het voorstel is dat in tijden van krapte op de kapitaalmarkt de beleg gingsinstanties verplicht worden een deel van hun beleggingen aan de overheid ten goede te laten komen. De P.v.d.A. meent daarmee tot een betere verdeling van de kapitaals- voorraden te kunnen komen tussen particulieren en overheid. Dr. Vondeling heeft dit initiatief voorstel zaterdag op een „informa tiebijeenkomst" van zyn partij, waar bij de gemeentelijke financiën cen traal stonden aangekondigd. De heer regering gedaan om onmiddellijk de Vondeling heeft goede hoop, dat zyn Phantoms en Skyhawks te leverenvoorstel waaraan sedert decem- die Israël voor zijn verdediging nodig heeft. De Israëlische minister ver klaarde dat het een ramp zou zijn als Israël deze vliegtuigen niet zou krijgen nu het Kremlin de wapen- voorraden van Egypte aanvult en vergroot. ber jl. Is gewerkt een kans zal ma ken in het parlement. Dr. Vondeling ontried zijn Amster damse partij genoten overigens gevolg te geven aan oproepen om niet in het volgende college van burgemees ter en wethouders te gaan zitten, als ADVERTENTIE V. ÜUYLEN V. NIIEVELTSTR. Ti2. WASSENAAR. TEL. 3013 70FTERW0UDSFWEG 23 - LEIDEN"*. VfcitfOON 21 IMi niet eerst de gemeentefinanoiën in orde worden gemaakt. Voor dr. Vondeling zyn wethou ders net zo goed raadsleden als de mensen die aan de andere kant van de B. en W.-tafel zitten. B. en W. staan niet tegenover de raad, zy zyn er deel van. Als men dus consequent wil zyn, meende dr. Vondeling, zou men helemaal niet in de gemeente raad zitting moeten nemen. Uit het Leidsch Dagblad van 23 Mei 1870: Met genoegen constateren wij dat een van onze twee afgevaardigden ter Tweede Kamer, onze stadgenoot de heer Taets van Amerongen, gestemd heeft vóór de af schaffing der doodstraf. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 112 tot 126 volwassen personen en van 49 tot 56 kinderden. Er is een jongen, genaamd Penseel, in een modderschuit gelegen in de Cellebroers- gracht (thans Keizerstraat geraakt. Door spoedige hulp is hij er met een bemorscht pak afgekomen.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1