Rogers: na 30 juni nog VS eun aan igon in lambodja Kritiek van hoogste neger in I rS kabinet trade werd in lerlijn een rel Weer felle kritiek op Alexander Doebtsek \en de belofte van president Nixon in U kunt beter dagelijks voordeliger vervoeren en lx duurder kopen dan andersom TOESTAND OP CYPRUS WEER ONZEKER Bacterie overleeft maanmilieu „Jachtseizoen op negers open" J ien jaar dwangarbeid voor Ben Saleh d universiteit protesteert Einde van burgerkrijg in Jemen (PAO 25 MEI 1970 LETDSCH DAGBLAD PAGINA 17 tEWS (AFP, AP, Tanjoeg) De Amerikaanse minis- Buitenland.se Zaken, William Rogers, heeft te kennen dat de VS de Zuidvietnamese troepen in Cambodja, ie terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit dit en blijven steunen. ADVERTENTIE vraag van een journalist Vietnamese troepen na 30 loor president Nixon vast- itum voor de terugtrekking merikaanse troepen uit in Cambodja zullen bly- ren, antwoordde Rogers te kwestie maken wij ons !n zorgen", die op het punt stond ie te vertrekken waar hij •men aan de bijeenkomst NAVO-ministerraad. ver liet eens te zijn met de an de Amerikaanse minis- Meivin Laird die kennen gaf, dat de Zuid troepen in Cambodja ook zullen kunen blijven re de steun van de Ameri- fchtmacht. 8 sdelingen van Rogers en in strijd met de verkla- iresident Nlxon op zijn jntie van 8 mei heeft af toen „te verwachten dat tnamezen zich binnen on- elfde tijd als wy uit Cam- en terugtrekken, omdat, rij ons terugtrekken, ook :ieke en luchtmachtsteun len".. Terugtrekking epondent van het Joego- iagblad „Politika" bericht centrum van Phnom Penh fiches hangen waarop de ng van de Zuidvietnamese Cambodja wordt geëist, i, trek onmiddellijk de mese troepen uit Cambod- d terug. isen de onmiddellijke ng van de troepen lung, Swairieng, Kompong dere steden, waar de troe- ligon talrijke misdaden be de Cambodjaanse bevol- rikanen, wij stellen jullie delijk voor het brute ge- e Zuitvietnamezen", aldus Joegoslavische correspon- an de aanplakbiljetten, lelijke affiche hing ook by van het voorlichtingsbu- het Cambodjaanse leger, waar regelmatig persconferenties j worden gehouden voor Cambodjaanse j en buitenlandse journalisten. Vol- gens „Politika" is zowel het leger als de burgerbevolking erg ongerust over de verklaring van Saigon dat de Zuidvietnamezen niet tegelijk met de Amerikanen zullen vertrekken. Vol gens de correspondent wordt de ver klaring van Saigon dat zijn troepen niet aan „territoriale of tydbeperkin- gen" gebonden zyn, door de publieke opinie in Cambodja opgevat als een bedreiging van de territoriale integri teit van Cambodja. Het Cambodjaanse regeringshoofd, generaal Lon Nol. heeft voor de radio aangekondigd dat met ingang van 1 juni in het gehele land de staat van beleg zal heersen. De maatregel is volgens hem be doeld om op te kunnen treden tegen „corrupte elementen die defaitisti sche geruchten verspreiden, weigeren te werken, het gevecht myden, en onverschillig tegenover de nationale zaak staan". De bevolking, aldus Lon Nol, moet geen voedsel aan de aanwezige stryd- krachten van de Vietcong leveren, maar juist de wapens van de com munisten stelen en deze overdragen aan de Cambodjaanse strijdkrachten. Mercedes-Benz praat u niet naar zó maar een uitvoering toe. Mercedes-Benz past de uitvoering juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, tijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een hogere aanschafprijs. ®MERCEDES-BENZ N.V. L.I.A.M. Vondellaan 45 LEIDEN tel. 01710 - 4 45 45 broek naar z'n broek die in vlam- idioten die proberen onze univer- j om m'n eigen bezittingen te ver men opgaat. Deze 78-jarige hoog- siteiten te vernielen, hetgeen j brandenaldus de hoogleraar, leraar ivil daarmee zijn afkeer tot1 meestal neerkomt op het kapot- Emeritus hoogleraar Jamesuitdrukking brengen van de oor- I maken van andermans eigendom- ]\i} OV01*V3,1 013 I3olltl0l311.1*0clll Wilson kijkt hier in zijn onder-1 log in Zuidoost-Azië en de jonge j men". ..Ik heb tenminste de moed II HOUSTON (API Een aardse bacil heeft volgens ruimtevaart- geleerden kennelyk drie jaar de bar re omstandigheden op de maan over leefd. Het micro-organisme, een strepto coccus mitis, werd ontdekt in de te levisiecamera van de onbemande maanlander Surveyor-3, die op 20 april 1967 op de maan landde. De camera werd door de bemanning van de Apollo-12 mee terug naar de aarde genomen. NICOSIA (Reuter, AP) Op ge- Het nationaal front liet voor het (DrA, AP) De Wcst- politie heeft meege- bü de relletjes op zater- band met de traditionele West-Berlyn van de ge- oepen. 110 politiemannen oot aantal betogers ver- hebben opgelopen. Hoe- istranten er gewond zyn, bekend. Rode Kruis bracht 11 naar het ziekenhuis. 352 rerden gearresteerd. Zy na allemaal vrijgelaten, een gedeserteerde soldaat een arrestatiebevel was ?d. De politie heeft ty- evechten meer dan 600 maten naar de betogers ijkse geallieerde militaire zaterdag slechts plaats ter een massief schild ;r 12.000 politieagenten, zelf verliep zonder in- ,r na afloop kwam het ie hogeschool tot he- tussen studenten die gebouwen hadden ver- politie die hen daaruit had grote moeite met een weg te banen in die de gebouwen van de hogeschool in feite hoofdgebouw van de ie universiteit hingen portretten van Mao Tse spandoeken met leuzen als •d-parade". „Parade over de rijken" en „dood het e imperialisme". Een luidspreker schalde voortdurend „De Internationale", waardoor een aan tal infanteristen uit de pas werd ge bracht. In de omgeving van de eretribune, waar o.m. de drie stad-commandan- ten en burgemeester Schutz de pa rade gadesloegen, was van onlusten niets te merken. Ontzegd De president van de universiteit Alexander Wittkowsky protesteerde fel tegen het politieoptreden. Vrydag ontzegde Wittkowsky de po litie reeds de toegang tot de hoge school. De politie wilde de hogeschool ontruimen omdat van daaruit vol gens haar acties tegen de militaire parade zouden worden ondernomen. Nadat de parade afgelopen was kwam het tot schermutselingen tussen politie en studenten. Stenen en traangasgranaten vlogen over en weer. De studenten wierpen prikkel draadversperringen omver die de po litie rond de hogeschool had ge plaatst en verschansten zich in de gebouwen en om het omliggend ter rein. Vandaar bekogelden zy de agenten met stenen en andere pro jectielen. De politie baande zich daarop met geweld een weg in de hogeschool. De arrestanten werden voor de gebouwen byeengedreven en kregen bevel hun handen boven hun hoofd te houden. „Het leken wel krijgsge vangenen", zei een ooggetuige. Het aantal arrestanten is het hoog ste dat in de afgelopen jaren by con frontaties tussen politie en demon stranten is bereikt. WASHINGTON (AP) De neger met de hoogste positie in de regering Nixon, onder-minister voor Huisves- ting en Stadsontwikkeling Samuel Jackson, heeft zaterdag in een rede- voering felle kritiek op het beleid en sommige uitspraken van de rege ringsleiders laten horen. Jackson zei dat hy onlangs na een bezoek aan Afrika tot zyn ontstel tenis had bemerkt dat het land „ge polariseerd" was. „Verandert de re gering niet van koers, dan kan het in Amerika tot tirannie en vernieti ging komen", zo vreesde hy. De onder-minister noemde geen na men. maar gaf te kennen dat hy zich geërgerd had aan uitspraken van vi ce-president Agnew en minister van Justitie John Mitchell. De onder-minister vermoedde dat „sommigen al het gepraat over hand having van de orde hebben opgevat I als opening van 't jachtseizoen op de zwarten en de politieke opponenten van alle rassen Steeds meer wor den pistolen en knuppels gebruikt als middelen voor onmiddellijke bestraf fing voor zaken als schelden en het gebruiken van vieze woorden". Betoging Een 250 tal mensen, merendeels negers, hebben zaterdag de mars naar Atlanta, die gericht was tegen „oor log en onderdrukking" voltooid. By dit 250-tal voegden zich nog 3000 geiykgestemden aan het graf van de vermoorde Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King. De lei der van de mars was dominee Ralph Abernathy, voorzitter van de „Zui- deiyke Christelyke Leiderschapscon- fentie", die de mars van 190 km. van Perry naar Atlanta, organiseerde. De menigte in Atlanta werd toege sproken door o.a. de weduwe van do minee King, senator George McGo- vern. de leider van de Zwarte Pan- ter-beweging David Hilliard. de ne- ger-schryver Le Roi Jones en door ds. Abernathy. Atlanta's burgemeester, Sam Mas- sell, verwelkomde de betogers. On danks de waarschuwing van Gouver neur Maddox van Georgia, dat er een samenzwering was om één van de deelnemers aan de mars te vermoor den, is de tocht zonder ernstige in cidenten geëindigd. Vele deelnemers, die het niet meer konden „bybenen", zyn verder met bussen vervoerd Abernathy,' riep op tot vervanging van een hoop oude politici in het land. Als voorbeeld van „ongewenste po litici" noemde hy gouverneur Lester Maddox van Georgia, de Democra tische senator John Stennis uit Mis sissippi en enige andere politici op nationaal of lokaal niveau. Voor het eerst in driehonderd jaar is in de Sint Pieter in Rome weer een concert gegeven en wel ter herinnering aan de tweehon derdjarige geboortedag van Lud- wig von Beethoven. Uitgevoerd werd diens Missa Solemnis. Het concert werd bijgeivoond door Paus Paulus. TUNIS (Reuter. AFP) De Tu nesische oud-minister van Economi sche Zaken Ben Salah is wegens ver- duistering van staatsgelden, schen ding van de grondwet en machtsmis bruik veroordeeld tot tien jaar j dwangarbeid. Ben Salah. eens be schouwd als waarschynlyk opvolger van president Bourguiba. heeft ty- dens het vijfdaagse proces steeds vol gehouden dat hy gedurenden de ne gen jaar van zyn ministerschap al- tyd te goeder trouw had gehandeld. Ben Salah (44) gold als de dry- vende kracht achter Tunesiës coöpe ratief ontwikkelingsprogramma. In diverse delen van het land verzetten de boeren zich echter krachtig tegen de druk van de regering om hun be zittingen in coöperaties onder te brengen. Vorig jaar september werd besloten de campagne voor een alge meen coöperatief systeem in alle sec toren van de economie op te geven. heel Cyprus heeft de politie zondag de veiligheidsmaatregelen versterkt naar aanleiding van de diefstal van een grote hoeveelheid wapens en munitie uit het hoofdbureau van po litie in Limassol. Dit bureau werd zaterdagochtend gedurende een uur bezet gehouden door tachtig man nen, die zouden behoren tot het verboden „Nationale Front", dat aan sluiting van Cyprus by Griekenland voorstaat. Bij een grootscheepse jacht op de daders zijn tot dusver ongeveer 50 mensen aangehouden. Volgens een officiële verklaring is een deel van de ontvreemde wapens en munitie teruggevonden in een grot in de om- gevong van Limassol. Een officiële woordvoerder heeft verklaard, d'at de autoriteiten de toestand meester zyn en dat de par lementsverkiezingen. welke voor 5 juli op het program staan, normaal doorgang zullen vinden. eerst van zich horen in maart Tn de daarop volgende negen maan den heeft het. front de verantwoor- delijkheid opgeëist voor een aantal moorden en aanslagen tegen perso nen, die door het front „verrader* aan de zaak van Enosis" werden ge noemd. Het front heeft verder bom aanslagen gedaan op Britse mili taire installaties en nog andere ter- j reurdaden bedreven. De aanval op het politiebureau was tot nog toe het meest spectaculaire optreden van de groep, j Volgens de politie hadden de aan vallers het bureau omsingeld, de j nachtwakers en de andere dienst doende agenten overmeesterd, daar na de agenten die lagen te slapen gewekt en toen alle in de cellen op gesloten. De Cypriotische president, aarts bisschop Makarios, heeft bevel gege ven om enkele van de politiemannen onmiddelhjk te ontslaan. Makarios. die ter plekke een on derzoek heeft ingesteld, was zeer kwaad toen luj de politiemannen ondervroeg, die ten tyde van de aanval in het bureau waren ADEN AFP) Volgens radio- Sanaa zyn zaterdag twee royalis- tisch-gezinde personen benoemd ln de presidentiële raad van Jemen, 't Zyn Mohammed Nooman en Mohammed el-Tsjami. welke laat ste minister van Buitenlandse Zaken was onder het bewind van de afge zette Iman el Badr. Kortgeleden zyn ongeveer der tig voormalige royalistische leiders uit Saoedi-Arabië in Jemen terugge keerd op grond van een overeen komst. tydens het bezoek van de Je- menltische premier Al Ainl aan Djeddah gesloten. Een aantal van hen is volgens radio-Sanaa benoemd op ministersposten, in de nationale raad en in een gouverneursfunctie. Deskundigen in Arabische aange legenheden zyn van oordeel, dat de ze maatregelen byna het einde be tekenen van de acht jaar oude bur geroorlog tussen Republikeinen en royalisten. De in 1962 weggejaagde Iman en diens verwanten mogen echter niet terugkeren. WENEN (AP) Voor de tweede achtereenvolgende dag heeft het Tsjecho6lowaakse partijblad. Roede Prawo, een aanval gedaan op de vroegere partyleider Alexander Doebtsek, waardoor diens positie in de party uiterst gevaariyk wordt. De hoofdredacteur van het blad, Miroslaw Mots zei dat Doebt sek in verbinding stond met de rechtervleugel. Mots zei dat de politiek van de nieuwe party leiding „van een voortdurende zuivering en versterking van de gelederen van de party' een juiste was. Het party lidmaatschap van Doebtsek, de am bassadeur in Turkye, is gedurende een onderzoek dat door de party wordt ingesteld, opgeschort. De nieuwe aanval in Roede Prawo hield opnieuw verband met de be sprekingen die Doebtsek kort voor de Russische invasie had met een delegatie van de Franse communis tische party onder leiding van Wal deck-Rochet. Mots zei dat de argumenten die Doebtsek gebruikte om zich met de delegatie van de Franse communis tische party te verstaan „de gebrui- kelyke argumenten van de rechter vleugel waren". Mots zei dat Doebtsek dezelfde ar gumenten gebruikte, waarmee hy t volk bedroog, terwyi hy al op de hoogte was van het rapport van Jo sef Pawel, de toenmalige minister van Binnenlandse Zaken, over de toestand van de binnenlandse veiligheid. „De schokkende feiten" van dit rapport, waren een bewys voor pre cies het tegenovergestelde van wat Doebtsek meedeelde aan de Franse delegatie. Mots uitte de beschuldiging dat Doebtsek „een offensief van de rechtervleugel" lanceerde, „dat de party, de regering, de economie, de gehele staat en de maatschappy, langzamerhand verlamde". In hetzelfde artikel deed Mote een aanval op vroegere Tsjechoslowaak- se communisten, die nu in het bui tenland wonen en op de Franse ex- communist Roger Garaudy, die zou den hebben getracht „om de eenheid van de communistische partyen ln Engeland, Frankryk en Oostenrijk te verbreken en nieuwe onrust in Taje- cho-Slowakye te veroorzaken".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 17