Oranjeteam overmeestert Schotten in pittig duel El Shafei streek twaalf mille op Sterke finale van Wijnen Nationale biljarttitel neo-kader 47/2 UEFA-FINALE: NEDERLAND OOST-DUITSLAND Kasper Kardolus sabelkampioen Cora Schouten: 1.03.2 op 100 m J an der Kujen topscorer '0 Marathonzege van Wim Hol PAGINA 10 MAANDAG 25 Mf 1970 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAt GLASGOW (GPD) De halve eindstrijd van het UEFA-jeugd- toernooi, Schotland-Nederland, die zaterdag in Glasgow werd ge speeld, had de kwaliteit van een finale. Het merendeel van de 32.000 toeschouwers in het Ibrox- park zal het daarbij wel over eens zijn geweest. Het plezierige voor Nederland daarbij was dan nog dat de jeugdige Oranjehemden de ontmoeting even verrassend als verdienstelijk wonnen (01) en zrfch daardoor plaatsten voor de vanavond in Hampden park te spelen finale. Tegenstander is Oost-Duitsland. dat in Ayr, in de tweede halve eindstrijd, 1—1 te- j gen Frankrijk speelde, maar na loting tot winnaar werd ver- i klaard. Matchwinnaar voor Nederland werd de na rust voor René v. d Kerkhof ingezette AJacied Johnny Rep. Hij maakte zyn aanwezigheid al in de tweede minuut kenbaar door uit een dieptepass van de Rooden- burger Wim Rysbergen de bal over I de uitlopende Schotse keeper Rough j ln het doel te buigen. Die treffer zou later van beslissen- de betekenis blijken te zijn. De jon ge Schotten, die zo vurig op een fi nale plaats hebben gehoopt, werden onzekerder in" hun spel. Gedurende een lange periode in die tweede helft werden zij zelfs geheel „weg getikt" door de technisch en vooral tactisch prima spelende Neder landse ploeg, waaraan in de 64ste mi nuut een nog grote voorsprong ont glipte. Rep en de geslepen Go- Ahead-speler Van Marwijk vonden elkaar in een prachtige combinatie. De Deventernaar had de grote pech dat uit zijn schot de bal van de bin nenkant van de paal over de doellijn naar de andere paal rolde en vervol gens in het veld terugstuitte Uitvallen Nederland waakte er in dit duel voor de Schotten met hun eigen wa pens te bestrijden. Geen lange pas ses door het midden of over de vleu gels, maar breed opgezette combina ties met verrassende uitvallen van de middenveldspelers in het hart van de Schotse defensie. De top scorer van het toernooi, De Deven- tenaar Bleyenberg, werd scherp door de Schotten in de gaten ge houden en kreeg weinig kans, mede ook omdat hy van de vleugelspelers v. d. Kerkhof en Van Eeden (ADO) weinig steun ondervond. Verdedigend en op het middenveld ontwikkelde de oranje-jeugd een opmerkelijke kracht, nadat de aan vankelijk furieus aanvallende Schot ten hun kansen op een voorsprong voorbij hadden laten gaan. Leen Barth in het Oranjedoel had het vaak moeilijk, maar hij speelde sterker dan in de vorige wed strijden. Voorbeeldig werk leverden met name John Neeskens. Teun Jongens en op het middenveld aan voerder Wim Rijsbergen. In verdedi gend opzicht faalde trouwens nie mand van Nederland. Dirk Visser was sterk in de lucht en Cor Hilde- brandt betekende als aanval lende vleugelback voortdurend een gevaar voor de Schotten. Door ook tactisch de opdracht goed uit te voeren kon het Schotse geweld worden ingetoomd en na rust zelfs geheel worden weggewerkt door het duidelijk betere spel aan Nederland se kant. De Schotten scoorden een maal vlak voor rust, door Watson met een kopbal, maar in buiten-spel positie, aoals arbiter Oberg uit Noorwegen terecht constateerde. De „babes" bleken voor het overige slechte af werkers tuurlijk, maar uw team heeft ons door zijn techniek en taktiek verrast en overmeesterd. Ik geef toe: Neder land heeft verdiend gewonnen". VLAARDINGEN (ANP) In Vlaardingen is Kasjer Kardolus gisteren Nederlands kampioen sabel in de hoofdklasse geworden na bar rage met Jan Dijkmans. De uitslag van de barrage was 51 in het voor deel van de schermer uit Benthuizen. Einduitslag: 1. Kasper Kardolus, Benthuizen) 4 gew. partijen, 2. Jan Dijksman (zaal Abrahams, Den Haag) 4 gew. partijen, 3. Jos- ka Makk (Zaal Adam Bela, Utrecht) 3 gew. partijen. 4. Danny Kamp (Zaal Adam Belai 2 gew. partijen, 5. Leo van Brakel iZaal Abrahams) 1 gew. partij. De Nederlandse Jongeren, die na het laatste fluitsignaal nog een ere rondje langs de duizenden op de tribunes maakten, kregen in de kleedkamer bezoek van de burge meester van Glasgow, die in het ka der van een Jeugds port week al de spelers feliciteerde en hun bovendien een legpenning uitreikte. Bondstrainer Arie de Vroet: „Er is wel eens laatdunkend over dit elf tal gepraat en geschreven, men keek vaak alleen maar naar de resulta ten. Wat de finale wordt, weten we niet maar nu reeds staat het voor ons vast, dat de voorbereiding en de selectie goed zijn geweest. Het elftal heeft op het juiste moment zijn beste vorm te pakken". Het Nederlandse UEFA-elftal speelde in de volgende opstelling: Barth (Fortuna VL), Hildebrandt: (DOS», Visser (Ajax>, Neeskens (RCH) en Jongens (De Volewyc- kers», Rijsbergen iRoodenburg) Mul der (SVV) en Van Marwijk <Go- Rinus Israel werd zaterdag in Rotterdam gekozen tot beste voetballer van het seizoen 1969- 1970. De prijs, een zilveren voet bal. werd hem uitgereikt door Ajacied Johan Cruijff, die vorig jaar als beste speler was uitver koren. Ahead) en René van de Kerkhof (MULO), Na rust vervangen door Rep (Ajax». Tennis Australië heeft te Frei burg beslag gelegd op de Federation Cup door in de Finale West-Duits- land met 30 te verslaan. Met vier overwinningen in acht jaar even aarde Australië de prestatie van de Verenigde Staten. Basketbal Zuid-Slavië heeft zaterdagavond in Ljubljana het we reldkampioenschap basketbal ver overd door in zijn voorlaatste wed strijd het team van de VS te ver slaan. AMSTERDAM (GPD —Niet Tom Okker heeft het prof-ten nistoernooi in de l\oofdstad (ter gelegenheid van de opening van het nieuwe overdekte Otten- tenniscentrum» gewonnen, maai de nog vrij onbekende Egypte naar Ismael el Shafei. die der halve de hoofdprijs van 12.000 gulden kon toucheren. Het was deze zelfde donkere 22-jarige speler, ietwat gedrongen van bouw en niet bepaald een atle- tenfiguur. die Okker zaterdag voor de finale uitschakelde met de cijfers 6—2, 2—6, 6—4. Een late revanche van de Egypte naar voor de vorig jaar op Wim bledon tegen onze landgenoot ge leden nederlaag. Okker had wel enig excuus voor de teleurstellende prestatie. Teleurstellend vooral omdat hij de laatste weken eindelijk weer .eens ouderwets op dreef was. Hij was vrijdagnacht uit Los Ange les komen vliegen ,had bijna niet geslapen en bovendien was ziin maag van streek. Dit alles leidde ertoe, dat hij voor eigen publiek dat echter beide dagen vele plaatsen van de tribunes dp de openluchtbaan achter het Olvm- pisch Station onbezet liet - niet tot een glanzende vorm kon ko men. Welisw aar eindigde Okker op de derde plaats door zondag zijn vriend een dubbelpartner, de Amerikaan Riessen vrij overtui gend met 63. 62 te verslaan, maar het spel reikte niet veel vuldig tot de toppen van het proftennis. Ismael el Stafei zorgde zon dagmiddag voor een verrassen de ontknoping door in de finale de Joegoslavische reus Nikki Pilic. na een bijna ontmoedigen de achterstand van 26 ,02, toch nog met 64. 75 de hoofd prijs te ontnemen. De 30-jarige Joegoslaaf verwerkte de teleur stelling met veel misbaar en „theater", zoals hij zich trou wens meestal op de baan ge draagt. Het is bekend, dat hij in de profryen slechts een vrij be scheiden plaats inneemt, het geen overigens niet geheel onbe grijpelijk is. Pilic heeft weinig aanvallende slagen .Vooral de backhand speelt hij overvloedig met slice, hetgeen in vele geval len lastig kan zijn, maar in het b.ii/velharde milieu van de profs niet voldoende is om een voor aanstaande rol te spelen. De eindstrijd leek aanvankelijk een „koude", zakelijke party ten nis te zullen worden, waaraan men het topniveau niet af ziet, maar in de tweede en derde set ontspon zich toch nog een ver beten strijd waardoor het vir tuoze tennis ook spectaculair werd. En dat kan men zelfs bij dit supertennis niet ontberen. Daarvoor spelen deze profs het moeiteloos. El Shafei leek een nogal kwetsbare backhand te hebben, maar pilic kwam meermalen van een koude kermis thuis. Ook aan de „verkeerde" zijde retourneer de hij de meest verrassende dri ves en volleys, soms tweehandig geslagen en uitstekend gecamou fleerd. Aanvankelijk overheer sten de fouten in deze finale, maar toen El Shafei eenmaal goed was warm gedraaid, moest Pilic zyn fraaie voorsprong <en de zege) toch nog prijsgeven. Pi- luc wilde bovendien de strijd te veel forceren toen de Egyptenaar meer naar het net kwam. On der de druk ging hij vooral op de drive fouten maken, waardoor El Shafei hacbepaald geen slecht weekei,e: hij verdiende met een jtr par tijtjes tennis 12.000 Iden. hij zich uiteindelijkïvreden moest stellen met ctweede prys. Okker maakte er tea. Mar ty Riessen toch nog weln aan- trekkelijkè strijd van or zijn grote snelheid en zijn <e va riatie van slagen, vaarin hy weer veel topspin werkte. Prachtig waren soms o weer zijn dropshots. In de efce set ging hij na 4—3 door device van zijn tegenstander he het geen de set besliste erm de tweede set nam hij met* een voorsprong, die hij zond veel opwinding snel uitbouw tot een zege van 62. Uitslagen: Okker—El iafei 2—6, 6—2, 4—6, Pilic—Bssen 6-3-7—5. Finale: El Shafei—Pilic—6, 64, 7—5. Om derde plaats: Okr Reissen 63, 62. Dubbelspel (zaterdag»: üc/ El ShafeiOkker/Riessen —4, 64. (zondag): 68, 16. Verdiend De Schotse trainer Roy Small na afloop: „Teleurstellend voor ons na- DEN HAAG (ANP) —Tij dens zwemwedstryden in het Haagse Zuiderpark zyn gisteren drie natio nale aspirantenrecords op de 50 me- terbaan verbeterd. De VZC-zwem- ster Cora Schouten, die zich reeds ge plaatst heeft voor de Europese zwem- kampioenschappen in Barcelona won de 100 meter vrye slag in de nieuwe aspirantenrecordtijd van 1.03.2. Het oude reoord stond sinds vorig Jaar op naam vaai Anke Rynders met 1.03.9. Hans Elzerman en Marjan Vermaat vestigden nieuwe aspiran tenrecords op rug- en schoolslag. VZC-zwemster Marjan Vermaat won de 100 meter rugslag in 1118 (limiet voor het Nederlands record 1.12.5) en Zian-zwemmer Hans Elzer man haalde het schoolslagrecord met by na drie seconden omlaag: van 1.16.2 (Frans Ruitenberg) naar 1.13.5. Verdere uitslagen: 100 meter vlin derslag meisjes: 1. Frieke Buys (BZC 1.10.8 100 meter vlinderslag heren: 1. Arnold Rood (IJ) 1.01.7 WAALWIJK (ANP) De eerste en waarschijnlijk ook laat ste Nederlandse titel in het neo-kader Al 12 is terechtgekomen bij Tini Wijnen, die het toernooi in Waalwijk na een finale te gen Jean Bessems afsloot met het recordgemiddelde van 53.24. Een bijzonder fraai resultaat van de 39-jarige Brabanderdie vorig seizoen wilde stoppen met biljartenmaarmede daartoe financieel in staat gesteld door een comité in het Limburgse Stein, twee maanden geleden toch naar de Europese vijfkamp in Murcia reisde en daar weer de smaak van het biljarten te pakken kreeg. De prestatie van Wijnen kreeg nog meer gestalte, omdat hij het kampioenschap in Waalwijk speelde, terwijl een paar ge kneusde ribben hem bij elke stoot de tranen in de ogen brach ten van pijn. Wellicht is zijn handicap bepalend a geweest voor de toekomstige stijl van de Brabander, die nu gedwongen werd zorgvuldiger te biljarten ten einde de pijn verwekkende massé's en piqué's te omzeilen. Want dal Wynen weer gewonnen is voor de wedstrijdsport staat vast. Met een gelukkige glimlach kondigde hij na het tot stand komen van zyn kam pioenschap aan volgend seizoen weer voor alle kadersoorten te zullen in schrijven. Het heeft overigens geen haar ge scheeld of niet Wijnen, maar de 25- jarige Limburger Jean Bessems zou met deze titel zyn gaan strijken. Want zaterdagavond kwam Bessems die in de middaguren zelfs Ham Vul tink had verslagen (164300 in zes beurten), terwijl Jacobs voor een verrassende zege op Wijnen had ge zorgd (300170 in zeven beurten), twee punten voor op zyn concurren ten en daarmee heel dicht by de titel. Dat was toen Tini Wynen na een moeizame partij tegen Hans Vul- tink over de finish was gegaan en de ach terhoeker in de nastoot hard op weg leek de remise te bewerk stelligen. In dat geval zou Bessems toen al zeker zyn geweest van het kampioenschap. Vultink, die kans loos was geworden, stootte echter tegen het einde van zijn serie te slordig, verloor de kansrijke positie op de kaderlijm en strandde op 21 punten van het einde. Het toernooi was gered. Er kwam een echte finale tussen Bessems en wynen, waarin de geroutineerde Brabander ondanks een achterstand van twee matchpunten toch als fa- MANS VT1TTINK vorie,t startte. Terecht, gezien zijn HANb VuLil "Va vertoonde spel van de afgelopen d«- weddenschapje gen en zyn moyenne, dat ruim 214 maal zo hoog was dan dat van de Limburger. Resoluut Toch heeft het in de eindstrijd nog even gespannen, toen Bessems in zijn tweede beurt met een serie van 110 demarreerde: 11341. Wy- nen liet de Limburger echter niet lang hoop koesteren. Met series van 117 en 144 nam de Brabander reso luut de leiding over (146202) en ging twee beurten later, nadat Bes sems wanhopig worstelend een serie van 80 tot stand had gebracht, over de eindstreep. Bessems, die mentaal nog moet groeien om zijn talent in titels in de hoogste klasse te kunnen omzet ten, eindigde met een minder moyenne dan wynen op de tweede plaats voor Vul tink, die zondagmid dag in een feilloze recordreeks 274 (houder was Wijnen met 244) zyn meesterschap in dit nieuwe koers- spellletje bewees. Vultink, die aan het toernooi was begonnen, in de eerste plaats als training voor het Europees kampioenschap 47/2, dat over negen dagen in San Sebastian begint, was voor zyn laatste partij zo zelfverzekerd, dat hij wedden schappen op de verbetering van het serie-reocrd had afgesloten Uitslagen Rijven» 220 7 72 31.42 Van Leur 300 7 82 42.85 Veldhuis 342 15 94 16.13 Sundquest 300 15 97 20.00 Vultink 164 6 96 27.33 Bessems 300 6 144 50.00 Jacobs 300 7 120 42.86 Wynen 170 7 87 24.28 Veldhuis 300 16 00 16.75 Van Leur 207 16 80 18.66 TINI WIJNEN moest wel langzaam spelen Ryvers 151 14 30 10.78 Sundquest 300 14 93 21.42 Wijnen 300 6 104 50.00 Vultink 279 6 179 46.50 Jacobs 249 12 76 20.75 Bessems 300 12 229 25.00 Van Leur 300 10 93 30.00 Sundquest 25 10 8 2.50 Jacobs 300 15 93 20.00 Veldhuis 128 15 65 8.60 Ryvers 82 6 54 13.66 Vultink 300 6 274 50.00 Bessems 225 6 110 37.50 Wynen 300 6 144 50.00 Eindstand: 1. Wijnen 12 pnt., alg. gem. 53.24; 2. Bessems 12 - 21.31; 3. Vultink 10 - 38.09; 4. Van Leur 6 - 25.38; 5. Jacobs 6 - 21.97; 6. Sund quest 6 18.01; 7. Ryvers 8 - 14.28; 8. Veldhuis 8 - 13.29. DEN HAAG (ANP) - De indho- venaar Willy van der Kuyleripsv) 1 is met een totaal van 26 dqpun- ten topscorer in de eredivisit van dit seizoeh geworden. Hy woi.t op een doelpunt gevolgd door Iyen- oorder Ove Kindvall. De wreed speelde de laatste drie wedstiden van de Europa-Cuphouders qiter niet mee, omdat hij met het Zwidse elftal voor het wereldkampioens^ap voetbal in Mexico verblyft, Lans- kampioen Ajax, die dit seizoen je- oies honderd doelpunten scoorde, iS met vier spelers goed vertegenwo*-. digd op de topscorersiyst. De iyst ziet er als volgt uit: 1. v. Kuylen <PSV) 26, 2. Kindvall oord) 25, 3/4 Cruyff, v. Dijk (AjaxL., 23, 5/6 Keizer (Ajax) en Nagy Twen]; te 18, 7/8/9 Berg (ADO), Roggevee: >o (Holl. Sport) en Brokamp (MVV) ;q 17, 10. Kawalik Sparta) 16, 11. Jen droseek (NEC) 15, 12. Mraz (MVV 14, 13/14 Swart (Ajax) en Jeu ring (Twente) 13, 15. Klynjan Spar ta 12, 16/17 Schmidt Hansen ei Veenstra (PSV) 11, 18/19/20/21 See mann (DWS), Wery (Feyenoordl™ Venneker (Sparta) en Beek Telstar: mi 10. 901 DORDRECHT (ANP) Wim Hok c. van Hercules uit Dordrecht heef kt) zaterdag de tweede We.stlandmara thon gewonnen, veertien dagen n zyn overwinning in de Westduitsl plaat Husum. Zyn tyd was onge veer veertig seconden langzamer da: toen. Hy legde de 42 km en 195 me ter van Maassluis naar Hoek va Holland vice versa af in 2 uur min. ,52 sec De winnaar van vol, jaar, Hans van Kasteren, werd n twaalfde in 2.47.10, byna een kwar tier meer dan zyn tyd van 1969. De uitslag: 1. Wim Hol (Herculei C- 2.28.52,0, 2. Klaas de Ruiter (AV '3413z~ 2.32.26, 3. Rudi Mol GAC) 2.35.11 4. Johan Kyne (Shell) 2.36.01 Louis Vink (WY'34) 2.39.19. Uci Wielrennen Leo Duyndam is zl Sr, terdag in de Ronde van Duffel (Bel gië) voor professionals op de twe« de plaats geëindigd achter de Debie. Duyndam kwam na 208 4 uur en 53 minuten in de eindspril een lengte te kort. Boksen De Italiaan Nino BeJ) stg< venuti heeft zaterdag in de Zuid taoo Slavische stad Umago zyn Ameri loon kaanse uitdager Tom Bethea d achtste ronde knook out geslagen. I IC x>ï.e d Wek

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 10