'olitieke kopstukken van le VYD in Stadsgehoorzaal Uw Leidsch Dagblad A Prof. Belinfantebezorgd over de Amsterdamse Universiteit Goodrich wint kort geding van Vredestein NV Ir. v. Riel: „Bundelen van de zwijgende meerderheid 2 mee op vakantie Ook verlies voor Scehrz op 4e dag Politiek forum in Oegstgeest Weer een confessionele regering jTERDAG 23 MEI 1970 MTDSCH DAGBLAD PAGINA ;IDEN Een werkgelegenheidsbeleid, dat er in slaagde de werkloosheid sneller terug te drukken dan in vorige recessies; de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting om de gevolgen van de inflatie te neutraliseren; een politiek, die gericht was en nog is op de doorbreking van de loon- en prysspiraal. Be, en nog tal van andere noemde minister Witte- vanochtend in de Leidse ïhoorzaal de verdienste constructieve samenwer- ;binnen het kabinet-De Jong. ,dsman sprak op een ver- ;bijeenkomst van de VVD, vrijwel alle politieke kop- uit de liberale partij aan- 'aren. iter Witteveen, die diep inging [verdienste van het huidige ka- mstateerde dat de uitgaven stadssanering sinds 1967 zijn ild tot 150 miljoen De steun liet openbaai- vervoer is zelfs levoudigd, terwijl ook voor ont- iingshulp, de verlaging van de igenschaal. de vryetydsbeste- en de sport meer geld beschik- is gekomen. H. van Riel kwam terug op de ge verkiezingen voor de pro- Ie staten. „Die verkiezingen n uitgewezen dat wij beter dan st alle anderen in de markt Wanneer ik ln aanmerking dat wij een geconsolideerde zijn, zonder het decor van heid, opwinding en maagde onbevlektheid. durf ik te stel- n feite zelfs beter dan D'66. curieuze groepering", aldus 'an Riel, „die mijn persoonlijke athie altijd had en zeker voor heeft. dat allerlei ongebon- iguren naar het socialisme af- heeft inmiddels aan insiders iijk gemaakt, dat ideeën alléén roldoende zijn om zich op den te handhaven". VVD-taak voor de toekomst r. Van Riel „het bundelen van tijgende meerderheid". Niet om telgen van minderheden tegen an, maar de leiding betwisten luchtige, machtshongerige in den. Dezulken zijn uiterst rlUk n hun verfoeilijk pater- aldus mr. Van Riel. blijven. Op punten als deze moet de VVD uiterst actief zijn, aldus mr. Van Riel, dat vertolkt voor een groot deel van de bevolking het begrip „volkspartij" veel duidelijker dan overvloedig woordgebruik van in de realiteiten des levens onervarenen over gekozen minister-presidenten en burgemeesters en open te leggen ambtelijke dossiers. Aan het slot van zijn redevoering bracht mr. Van Riel hulde aan dr. W. Drees voor de wijze waarop hy naar voren brengt dat de Partij van de Arbeid zijn eigen toekomst in ge vaar brengt en daarmede het gezond staatskundig evenwicht. Mr. Van Riel vestigde de aandacht op DS'70 „Deze partij kan belangrijk worden, een geschikte partner, voor ons en anderen, bij een kabinetsformatie. Maar daaromtrent weten wij in de zomer van 1971 meer. Zelve, aldus mr. Van Riel heb ik nooit met zo rots vast vertrouwen de toekomst van de WD tegemoet gezien. Monolitische, gezond, en vooral bij den tijd". Sprekend over het onderwijs in ons land, zei VVD-voorzitter mevr. H. van Someren-Downer. dat een van de voornaamste taken van het nieu we onderwijs zal zijn de mens weer creatief bezig te laten zijn. „We wil len van autoritaire verhoudingen af. maar dat zijn we aan het probe ren met een generatie, die niet zelf heeft leren denken. Wel de geluk kigen met de hoogste opleidingen, maar bij de grote groep, die niet zover kwam, is er voor zelfexpressie en zelf denken tijdens hun veel kor tere opleiding immers geen plaats ge weest. In dit verband pleitte mevr. Van So meren er dan ook voor een even tueel derde televisie-net volledig be schikbaar te stellen voor het onder wijs. „We zullen de mensen ervan moeten doordringen dat onderwijs, dat informatie zeker zo belangrijk is als materiële welvaart. Die informa tie is nodig om in de democratie wer kelijk mee te praten". Zich richtend op de komende ver kiezingen zei de VVD-praeses dat in de gemeenten een college moet ko men dat een afspiegeling is van de raad en samen met de raad de ge meente kan besturen. Het is goed dat hier in Leiden nog eens te zeggen, waar een PAK opereert, dat bij voorbaat zegt alleen in het college te gaan zitten als het daarin de meerderheid krijgt. Dit PAK trekt zijn wethouders terug als de finan ciële middelen van het rijk onvol doende zyn. Ik heb wel hoop aldus mevr. Van Someren, dat de Leidse kiezers hun stad dat avontuur niet aandoen, want een dergelijke oog- kleppenpolitiek kan leiden tot ont wrichting. Op de VVD-bijeenkomst sprak ook staatssecretaris H. J. de Koster Hij zei onder meer dat het militaire as pect van de NAVO. hoe belangrijk ook, in de democratische landen al tijd ondergeschikt zal moeten zijn aan het politieke doel. De onder-minister van Buiten landse Zaken ging ook in op het vraagstuk van de Qost-West-verhou- ding. Om de spanning tussen Oost en West verder te verminderen moet z.i. niet alleen de dialoog tussen de leiders worden voortgezet, maar dient er een massale ontmoeting tussen de volkeren zelf plaats te vin den. Sprekende over de kritiek van de jeugd op onder andere het buiten landse beleid concludeerde de staats secretaris, die de deelname van de Russische piloten aan de strijd om het luchtruim in het Midden-Oosten omschreef als „een zeer ernstige es calatie", dat er jeugdige groeperingen zyn. „die nog niet begrijpen dat zij regimes bewonderen, die indien deze aan de macht komen, iedere vrije meningsuiting en kritiek zou den verbieden". (ADVERTENTIE! Uw Leidsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie als U wüt helpen, door gebruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformuhec, dit tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons m te zenden, ons niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele fonische opdrachten kunnen wy niet aannemen. Ais brief verzenden frankeren me* 35 et. Ons HUISADRES is: Woonplaats: Wij hebben een M JA Mevr. v. Someren-Downer LAS VEGAS ('ANP) Johan Scherz, de Oostenrijkse kampioen heeft op de vierde dag van het we reldkampioenschap driebanden, dat in Las Vegas wordt gehouden, zyn eerste nederlaag geleden. De Japan ner Suguimizy versloeg de Oosten- rijker ln een zeer matige partij in 81 beurten. Soherz kwam niet ver der dan 49 caramboles. Door zijn beter algemeen gemid delde behoudt Scherz de leiding. Hij vergaarde tien matohpunten uit zes partijen, evenals de Japanner Kas- hiki. De Belg Raymond Ceulemans. die op de eerste dag verrassend ver loor van de Amerikaan Robin, staat wat verliespunten betreft nu op ge lijke hoogte met Scherz en Kashiki DEN HAAG (GPD) De Ame rikaanse autobandenmaatschappij B. F. Goodrich heeft het kort geding tegen Vredestein gewonnen. Mr. J. II. C. Sloteinaker, president van de Haagse rechtbank, is van oordeel dat Vredestein met haar onderhandelin gen met de grootste concurrent van Goodrich, dc N.V. Goodyer, gehan deld heeft in strijd met de eisen van goeder trouw. De president beveelt Vredestein ten eerste: er niet aan mee te wer ken dat stem wordt uitgebracht voor aandelen Vredestein. die door middel van de bedoelde emissie «18.3 mil- joen gulden» zijn uitgegeven aan j Goodyear. Ten tweede: niet te be vorderen dat personen in diénst van j of betrokken bij het Goodyearcon- cern worden benoemd in de raad van bestuur of in de raad van com missarissen van de NV rubberfabriek Vredestein. Ten derde: aan personen van het Goodyear-concern geen toegang te verlenen tot gebouwen van de nv Ne derlands Amerikaanse Autobandenfa briek Vredestein. en geen inzage te verstrekken van aan deze naamloze vennootschap behorende tekeningen, correspondentie en andere gegeven, die verband houden met de inrich ting van het produktieapparaat of de fabricagemethoden van of in gebruik bij genoemde nv Ten vierde: voor zover dit mogelijk is maatregelen te nemen. dat. gedragingen die overeen komstig het onder drie gegeven beve' zijn verboden, niet worden verricht door personen in dienst van of be trokken by de NV Nederlands-Ame rikaanse Autobandenfabriek. De president bepaalde dat indien en voor elke keer dat Vredestein daaraan niet voldoet, een dwangsom van tien miljoen gulden moet worden betaald. Vredestein werd tevens ver oordeeld in de kosten van het geding van f. 3.025.6Ó. D president bepaalde voorts dat het onder nummer 1 gege- vén bevel vervalt indien Goodrich niet binnen acht dagen na vandaag ook Goodyear, eventueel samen met Vredestein. laat dagvaarden ter ver krijging van een voorlopige voorzie- ning in kort geding, i Het oordeel van de arrondisse- mentsrechtbank te Den Haag in de zaak Vredestein-Goodrich heeft mo gelijk tot gevolg dat het bod van de tussengeschoven dochter van Vrede stein bij het uitbrengen van het bod van Goodyear geen uitkomst zal bie den Het zal ervan afhangen hoeveel aandelen Vredestein-Goodrich door opkoop ter beurze in handen heeft gekregen. Bezit zij de meerder heid der oude aandelen, dan kan het bod worden geblokkeerd. Postabonnement Ons VAKANTIE-ADRES is: doorhalen wat niet van toepassing k. straat no. plaatsnaam S.v.p. tn blokletters. «Bij tijdelijke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar wel datum le en laatste dag van inhouding). OPZENDEN INHOUDEN: doorhalen wat niet verlangd wordt. Ie dag laatste dag -r---r Duidelyke opdrachten voorkomen teleurstelling. H. Jde Koster Staatssecretaris De Koster be treurde, dat de helaas vertraagde politieke eenwording van Europa pas i op gang kan komen als in de derde volle week van juli ook de onder handelingen met Engeland beginnen In 1970 en in 1971 moeten in Euro pa. /o merkte hij op, historische be- i slissingen worden genomen. Kosten van opzending inhouding Voor Nederland. Belgie en Luxemburg f 1.25 per vakantieperiode. De overige Europese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten 10,60 per dag Voor tijdelijk in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel betaalde abonnementsgeld f 0.50 in mindering gebracht voor administratie kosten. Verzoeke tevens om een vlotte terugbetaling te bevorderen aw gironummer m het vakje rechts onder punt 3 te vermelden. AMSTERDAM (GPD) De ontwikkelingen aan de uni versiteit van Amsterdam maken de rector-magnificus prof. dr. A. D. Belinfante ongerust. ..Je ziet de studie erdoor omlaag gaan en er gaan goede stafleden weg, dat haalt de universi teit naar beneden". H. van Riel vechten voor de samenleving 6 gewone man. en in dien zin wij meer volksparty dan wie ook. Het opvoeren van de pro een hoofdelement. Te wei- itellen zich duidelijk voor ogen, Hj in verteerbaar inkomen per van de bevolking langzamer- alleen nog op Sicilië en Sar- voorliggen, binnen de EEG, en het overige, particulier gezien, irmoedzaaiende hekkensluiters öropa worden. !-en en kleine middenstand dra- grootste last, evenals een groot der gepensioneerden van parti- bedrijven. Wettelijke voorzie- Kobayashi «Jap) j Martinez (Arg) Robin «VS) Gilbert «VS) Suguimizy (Jap.i Yousri «Eg) Kashiki «Jap» Tiedtke (W-Dld) Ceulemans «Belg» I Martinez Robin Yousri Suguimiz Soherz Tiedtke Gilbert 60 68 0.880 50 68 0.735 60 98 0.610 56 98 0.570 60 73 0.820 39 73 0.534 60 55 1.090 39 55 0.709 60 39 1.530 39 39 1.000 60 69 0 860 33 69 0.478 60 81 0.740 49 81 0.604 60 69 0.860 57 69 0.820 den: 1. Scherz 610; 2. Kashiki 6—lu, 3. Suguimizi 710; 4. Ceulemans 5—8; 5. Ko bayashi 6—8; 6. Robin 7—8; 7. Mar tinez 7—6; 8. Tiedtke 7—4; 9. Gil bert 6—0; 10. Yousri 7—0. OEGSTGEEST In verband met de komende gemeenteraadsverkiezin gen in Oegstgeest wordt er een forum georganiseerd door de Aktualiteiten- sociëteit. een team bestaande uit jongeren uit de verschillende kerken in Oegstgeest, op vrijdag 29 mei a.s. om 20 00 uur in het gemeentecen trum aan de Lijtweg te Oegstgeest. Op deze avond komen de volgende vragen aan de orde: 1) Heeft uw party naast het behar tigen van de directe materiële I belangen van uw leden ook nog een aantal taken vanuit haar eigen ideologie; zo ja, welke zyn deze. I 2) welke rol dient Oegstgeest te spe len in de ontwikkeling van het j gewest Groot-Leiden. 3) Bent u ervoor dat in Oegstgeest I alleen jeugdwerk bedreven wordt I door de kerken en de padvinderij, of dat ook door de gemeente ak- tiviteiten op dit gebied worden ontplooid, b.v. a) het scheppen van ontspan- nings- en vormingsmogelijkhe den; Prof. dr. A. D. Belinfante b) het voorzien in de behoefte aan crèches, speelzalen en vrye speeltuinen. De discussie zal geleid worden door dr. J. van der Grient. Forumleden zyn: de heer J. Olievier (D'66»; mevr. M. E. Gouvemeur-van j Deene (KVP); mevr. M. Beckers-de Bruyn (PPR); de heer M. Weima en drs. W. G. Aldershoff (Prot. Chr. Groept; drs. J. W. de Graaf (PvdA) en de heer J. C. Gmelich Meyling «VVD). De avond zal uit twee delen be staan: voor de pauze kunnen de fo rumleden ingaan op de vragen, na de pauze zal vooral aan het publiek de gelegenheid gegeven worden tot het stellen van vragen aan het fo rum. Wy hopen dat velen zullen in gaan op deze mogelykheid tot veel zijdige informatie. In de komende weken gaat de rec tor alle ruim vyftienduizend studen ten aan de universiteit een serie brie ven toesturen waarin hij zyn proble men en zorgen by hen op de deurmat legt. In die brieven zullen drie punten centraal staan: dat docenten een overwegende in vloed moeten uitoefenen op het stu dieprogramma; dat de beoordeling van de presta ties der studenten by de docenten be rust; dat het beheer over het geld en de goederen berust by mensen die daartoe door het universiteitsbestuur zyn gematigd «beroepsbestuurders). Naar de mening van prof. Belin fante is het onjuist als democrati sering zo ver gaat dat studenten zelf hun programma opstellen en zelf hun prestaties beoordelen. „Dat gaat zonder meer spanningen geven met alle docenten, men zou er de plaats en de functie van de docent immers mee ontkennen". Daarbij komt, dat „onderwijs in wezen toch overdracht van cultuur, van kennis is, opdat een volgende ge neratie die weer kan vermeerderen", aldus de rector. Prof. Belinfante meent dat de stu denten vanzelfsprekend wel mee moe ten kunnen praten over wat zy in hun universiteire jaren gaan doen, maar de taak en de functie van de docent moet daarin een centrale plaats hebben. Het is trouwens niet zo, zegt prof. Belinfante, dat methoden als projectonderwys en het afleggen van tentamens met meer studenten in een gesprek tegelijk nu niet mogelyk zou den zyn. Het gebeurt al Jaren, „En ik zelf heb het nooit anders ge daan". „In het voorbye jaar heb ik aan verscheidene instituten experimenten laten doorgaan, maar ze zyn stuk voor stuk mislukt, zoals in Groningen ook de structuur bij de psychologen is mis lukt. We hebben het nu een jaar lang aangezien, maar het kan niet lang meer zo duren, want dan gaan je studierichtingen kapot. Het valt me op, dat degenen die vroeger autori teit verafschuwden, nu naar my toe komen om te vragen hoe het nu ver der zou moeten. De regen pamfletten en acties die voor democratisering van de univer siteit worden uitgegeven en gevoerd, werken op het docentenkorps frus trerend De docenten worden er ze nuwziek van. aldus de rector. Hy con stateert dat stafleden wegtrekken en hy weet, al kan hy het moeilyk met feiten aantonen, dat bekwame mensen uit Amsterdam wegblyven. Toch lopen veel projecten die ook door de actievoerenden worden be pleit. voortreffelyk binnen het hui dige systeem van de Amsterdamse universiteit. Ze zouden ook by ande re structuren al dan niet met een universiteitsraad als hoogste orgaan kunnen biyven functioneren. Maar er zyn vlakken waar moeilyk- heden ontstaan, omdat de toevloed van studenten zo gigantisch is dat het voor de universiteit niet by te houden is. By de sociologen zit men thans met vierduizend studenten, „eigenlyk toch een onhandelbaar leger". En bij de Neerlandici, die in totaal elfhonderd studenten tellen, kreeg men aan het begin van de lopende cursus een toevloed van driehonderd eerstejaars op te vangen. Mellema: (Vervolg van pag. I) I ROTTERDAM Voor de heer Mellema staat het wel vast dat de volgende regering in elk geval weel de drie confessionele partyen zal be- j vatten. Hij betreurt het echter als de geruchten dat KVP- voorman Schmelzer volgend jaar niet meer op de politieke barrière zal staan waar blijken te zyn. Ook by de CHU is volgens de heer Mellema nog geen zekerheid omtrent de persoon van de j fractie-voorzitter. In zyn rede tot de algemene ver gadering van de CHU in Blydorp in Rotterdam over actuele politieke za ken ging de heer Mellema uiter- j aard ook op z'n eigen fractie in de I Tweede Kamer in en sprak hy even eens over de bewindslieden die deze party aan het huidige kabinet heeft geleverd. Weinig problemen consta teerde hy Allemaal voortreffelyke mensen die leiding kunnen en willen geven. Dit zal in de komende periode gebeuren op basis van het nieuwe programma van de CHU dat nu al actuele betekenis voor de Tweede Ka mer-fractie blykt te hebben alhoe wel zy zich nog niet onmiddeliyk er door zal laten leiden daar ze op ba sis van een ander programma is ge kozen. Goed kabinet De algemene ledenvergadering was begonnen met een welkomst woord van partijvoorzitter, prof dr. J. W. van Hulst, die na zyn ziekte van verscheidene weken weer in de krin gen van de Unie terug is. Ook hy ging in op de samenstelling en de kwaliteit van het huidige kabinet dat 1 volgens hem als club in zyn geheel stellig het predikaat voldoende haalt, maar toch een aantal onverteerbare brokken heeft laten liggen. De heer Van Hulst doelde daarbij op de situatie in het noorden van het land die te lang onaangeroerd bleef. Ook de woningnood baart de CHU-voorzitter zorg. Hy bleek ech ter voldoende vertrouwen in de toe komst te nebben mede op grond van het nieuwe programma van de CHU waaraan vandaag in Rotterdam de laatste hand wordt gelegd.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7