Ouders en kinderen confronteren met maatschappij structuur „Schoolkind te gast f( WÊËM wil kinderen opvangen in huiselijke sfeer Dick Laans „Pinkeltje'* heeft vele vreemde namen Anti- autoritaire crèche wil: TUINEN AAN DE KUST BATERDAG 23 MEI 1970 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 21 AMSTERDAM (GPD) Het ontmoetingscen trum de Kosmos in Amsterdam heeft begin april zijn poorten geopend voor een anti-autoritaire crèche. „Anti-otoriterre krej prins Konstantijn" is de naam voluit. De grondslag van dit nieuwe instituut ligt in West-Berlijn, waar ouders-studenten in de woelige dagen van Rudi Dutschke werden geconfronteerd met het probleem waar zij hun kind moesten laten als zij naar de discussiebijeenkomsten gingen. De oplossing van dit probleem is een doel op zichzelf geworden. De uitkomsten van de discus sies de opvattingen die daar bleken te bestaan over de structuur van de maatschappij, werden overgebracht op de crèches die de ouders-studen ten zelf op poten hadden gezet. Eén van de initiatiefnemers in Am sterdam is de 29-jarige Piet de Vries. Hij heeft sociologie gestudeerd aan de Rijksuniversiteit in Gronin gen. waar hij ook vandaan komt. maar voor de afronding van zijn stu die deze maand wil hij in Gro ningen zijn doctoraal doen zit hij In Amsterdam. In het studiejaar 1968/'69 heeft hij in West-Berlijn met de anti-autori taire crèche kennisgemaakt. „Eén van de bedoelingen was en dat is in middels ten dele al uitgevoerd, zulke erèches vooral in de arbeiderswijken van West-Berlijn in te stellen. Over het algemeen kinderrijke buurten, waar het voor de economie van het gezin geen kwaad zou kunnen als de moeder de mogelijkheid had uit wer ken tegaan. Die mogelijkheid heb ben zij nu. „Zo ver zijn we in Amsterdam nog lang niet. Het is hier een experiment. En al is de belangstelling van vele kanten erg groot, vooral van de kant van pedagogen, we stimuleren geen bezoek aan de crèche", zegt hij. Geen kinderstalling Aan dat experiment wordt ernstig gewerkt. De crèche is voor de ouders geen plaats waar zij hun kinderen kunnen „stallen", voor de kinderen geen oord waar zij worden zoetge- t houden. De ouders die aan het experiment deelnemen en daarin ook hun kin deren betrekken fungeren bij toer beurt als oppas. Het is in dit verband Elke dinsdagavond wisselen „de Theetuin" van de Kosmos, een zaal die ruimschoots met oude vloerkleden is gedrapeerd, de ouders hun ervaringen uit in misschien beter te spreken van sti mulator. want zy stimuleren bij de kinderen het meer of minder latente gevoel van vrijheid en weerstand te gen ondoorzichtige opdrachten (autoriteit). Er zijn thans vijftien kinderen in de crèche, verdeeld over drie groe- pe. Alleen de jongsten, nog geen twee jaar. zijn bij elkaar gehouden, die van twee tot zes zijn ongeacht hun leeftijd ln twee groepen ver deeld Kritische medemensjes Van de ouders wordt een diepe be langstelling verwacht voor de opvoe ding van het kind. Het kind moet de vrijheid worden gelaten zich te ont wikkelen tot een evenwichtig en kri tisch medemens. Geprobeerd wordt de kinderen ervan te overtuigen dat onze maatschappij autoritair is ge structureerd. Bij de overdracht van hun opvatting aan de kinderen gaan de ouders ervan uit dat zij voor ten minste een belangrijk deel gelijk hebben. Zij toetsen hun opvattingen y hun discussies met geestverwan ten en tegenstanders, in mindere mate met leeftijdgenoten. De structuur van de maatschappij collectief of zo men wil revolutionair veranderen is niet zonder risico's. Landen die een revolutie beleefden om de autoritaire structuur te door breken, hebben veelal slechts autori taire personen vervangen Willen de initiatiefnemers meer dan alleen hun kinderen opzetten te gen mannen en vrouwen die veel ver dienen. een hoge rang hebben of erg oud zijn? Of tegen mannen die niet zo n hoge rang hebben maar een uni form dragen, van wat voor kleur dan ook? Is het meer dan slechte een kwestie van keuze? De Vries: „Het zou wat autoritair zyn de kinderen tegen wie of wat dan ook op te zetten, het zou een niet bestaand gelijk van de ouders accentueren". „Je kunt zeggen dat het in die zin een kwestie van keuze is dat de keu ze aan de kinderen wordt gelaten. Hier worden zij geconfronteerd met anti-autoritair, elders met autoritair. De ontwikkeling van hun kritische zin zal de kinderen tot dezelfde „ont dekking" leiden die wij hebben ge daan, maar dan wel op vroegere leeftijd dan bij on6 het geval was". „Omdat ik het zeg" „Wanneer ouders hun kinderen loopjongensdiensten opdragen en dat, bij verzet, motiveren met „omdat ik Drie kinderen in de ruimte die 's avonds ivordt gebruikt voor meditatie het zeg", slaken zy een holle kreet Als een ouder vindt dat het raam dicht moet omdat hij het koud krijgt, mag hy wel even de moeite nemen dat tegen het kind te zeggen „Hoe klein ook, een kind is een medemens en heeft er recht op te weten waarom iets gebeurt waarbij hy betrokken is. De ouders zouden dat moeten stimuleren, een jong kind beseft vaak nog niet aanspraak te kunnen maken op die informatie. Maar dat mag voor de ouder geen punt van overweging zijn". In de Kosmos kunnen de kinderen doen wat ze willen. Niets is de kin deren verboden, maar zy worden wel gewezen op specifieke gevaren. Zo ontdekten ze onlangs in de „Thee tuin" enige dozen gebak, die bestemd waren voor 's avonds, by het optre den van de Israëlische en Arabische artiesten. Dat de lieverdjes zich daaraan ruimschoots te goed hadden gedaan is te begrypen, maar toege geven wordt wel dat dat niet de be doeling was. Sinds kort is er by één van de groepen een vaste kracht. Ook één van de ouders, die zich permanent ter beschikking van de c ree lie heeft gesteld. Het is in hoofdzaak zyn taak heit optreden van de ouders zo nodig te corrigeren. Disc DEN HAAG (GPD) Terwijl plannen voor crèches en peu terspeelplaatsen in Nederland plotseling als paddestoelen uit de grond lijken te schieten, zijn vrouwen in twee grote Rand stad-steden bezig om het opvangen van kinderen op een heel andere manier te realiseren. In Rotterdam en Den Haag komt de actie „Schoolkind te gast" van de grond. Doel is kinderen van werkende, studerende of zieke moeders tussen de schooluren op te vangen in de hui selijke sfeer. „Op de scholen is immers nog te weinig gelegenheid tot overblyven onder goede leiding. Bovendien krijgt een kind in een gastgezin meer per soonlijke aandacht", zegt mevrouw A Prins-Van Santen, een van de vrou wen achter de actie in Rotterdam Ze woont in de uitgestrekte nieuwe zuidwyk, zit in diverse vrouwenorga nisaties en heeft al ontdekt dat een actie als schoolkind te gast onver moede dingen kan loswoelen. Zoals reacties van jonge moeders die zich in de nieuwe woonwyken volkomen verloren voelen, de familiebanden missen en graag willen meewerken om op deze manier ook hun verlo ren gegane sociale contacten te her stellen. Het plan om gastgezinnen in te schakelen was aanvankelyk gericht op de bejaarden men ging ervan uit dat heel wat gezonde oudere men sen graag wat gezelligheid in huis willen halen door het ontvan gen van jonge kinderen „Maar dat is blykbaar een misre kening geweest", zegt mevrouw Prins, die duideiyk teleurgesteld ls door het gebrek aan belangstelling van die zyde „In Amerika worden bejaarden ingeschakeld by de verzorging van gehandicapte kinde ren en dat schynt geweldig te gaan. Bejaarden hebben vaak veel tijd en geduld voor kinderen en we had den veel verwacht van de nog zelf standig wonende oudere mensen. Maar het ïykt soms wel of de ou deren van deze tyd verschrikkeiyk weinig sociaal gevoel hebben, mis schien zonder het zelf te beseffen". De bejaarden zyn 'nogi niet ko men opdagen, wel verscheidene vrouwen uit diverse leeftijdsgroepen, variërend van vyfentwintig tot zes tig jaar. „Het zyn vrywel allemaal vrouwen die zelf ook kinderen heb ben", zegt mevrouw Prins. .Meestal zyn het volledige gezinnen, maar ook weduwen en andere alleenstaan de vrouwen melden zich aan. „Moeders die door kleine kinderen aan huis zyn gebonden vinden dat de eigen kinderen een speelkame raadje erby krygen. Of vrouwen die kleuterleidster of onderwyzeres zyn I geweest en graag weer iets willen doen. Het houdt niet op met een kind. sommigen bieden zich meteen royaal aan voor het opvangen van meer kinderen". Het biyft ook niet by schoolkin deren. de aanvragen voor plaatsin gen betreffende kinderen in de leef- tyd van twee tot tien jaar Het valt daarbij wel op dat werkende vrou wen vooral belangstelling hebben voor een oppas bereid is naar hen toe te komen zodat de kinderen in ei gen huis kunnen biyven. Na een blik in haar administratie constateert mevrouw Prins dat ze op het ogenblik van het gesprek aan vragen voor ongeveer 25 kinderen j heeft en dat er ook 25 gastgezinnen j zyn waarvan de meeste de hele dag. enkele alleen tnesen de middag be schikbaar zyn. Een paar voorbeelden uit de aan- vragenlijst: een werkende vrouw met een blykbaar zeer zelfstandig doch tertje van zeven jaar dat gewend is tussen de middag voor zichzelf te zorgen, zoekt voor de school vakan ties vier ochtenden per week een oppas voor het meisje Een zieke moeder heeft drie kin deren van twee, vier en negen jaar. die gedurende zes weken elders moeten worden geplaatst. Aan schoolkind te gast de taak om de meest geschikte part yen bij elkaar te brengen en dat vraagt wel wat organisatietalent. Het is niet de bedoeling dat dit allemaal belangeloos gebeurt. „Een redelyke vergoeding is natuurlyk onmisbaar vindt mevrouw Prins. .Mensen die tussen de middag voor de kinderen van werkende vrouwen zorgen hoeven dat niet voor niets te doen". „We adviseren een vergoeding van anderhalve gulden per dag. maar beide partyen moeten dat zelf in onderling overleg regelen. Meedoen aan de actie betekent een eenmalig inschrijfgeld \an tien gul den. Een ryksdaalder by de aarunel- lUSSlt De ouders tekenen de gedragingen van de kinderen op en spreken daar elke dinsdagavond over met de ouders. Uit die gedragingen en de daarop volgende discussies moet zich de alternatieve opvoeding kristallise ren. Is eenmaal het experimentele stadium voorby —de discussies wor den dan niettemin voortgezet om ontwikkelingen by te houden dan zou de basis zyn gelegd voor de opvoeding van een kind dat zich an ti-autoritair gedraagt Of positief uitgedrukt, een kind dat zich van jong6 af bewust is van zyn vryhe- den. De serieuze manier waarop de ouders er zyn er ongeveer vyf- tien, de meeste wekken de indruk omstreeks 25 jaar oud te zyn dis cussiëren over hun problematiek dwingt respect af. Opvallend is de rustige toon waarin de gesprekken worden gehouden. Iemand suggereert meer speelgoed aan te schaffen waarmee meer kin deren tegelyk iets kunnen doen. ook al spelen driejarigen over het alge meen 6lechts ogenschijnlyk met el kaar. „Wat zou de crèche denken van een kinderbed op wielen, een of twee kinderen kunnen erin, anderen duwen het ding de zaal rond. Ieder speelt zyn eigen spelletje, maar doet dat toch met de anderen". Een ander brengt daartegenin dat ook in zo n geval de rol van de spel leider niet moet worden uitgevlakt: „Kinderen van drie hebben een speeltyd van vyf minuten, dan heb ben zy weer een ander object nodig Je kunt tientallen keren Jan Huigen in de ton met ze spelen, als jy op houdt, valt de kring in duigen Als Iemand het daarmee niet eens is, moet hy het maar zeggen". Een derde heeft nagegaan of het waar is dat in elke groep één van de kinderen probeert te domineren. Niet alleen was dat zo. het was ook tel kens een ander. Dat bleek te wor den bepaald door de aanwezigheid van de ouder van het dominerende kind: het probeerde de baas te spe len als het zich „veilig" wist door de aanwezigheid van één van zyn ouders als spelleider. Ook andere zaken komen aan de orde. Volgens de notulen van een vo rige vergadering „is besloten Willie voor een maand uit de kas te hel pen in haar levensonderhoud te voorzien". ,Maar", aldus De Vries, „hoe HEEMSTEDE (GPD) Tienduizenden kinderen kunnen 's avonds niet slapen, als papa of mama niet heeft voorgelezen uit „Pinkeltje", het geesteskind van „Meneer Dick Laan" uit Heemstede. Hij heeft 22 boekjes aan de met vijf muizen levende kabouter gewijd en is vast van plan de 25 vol te maken. Denk niet gering over de populari teit van Pinkeltje, noch van Wolke- wletje. een andere creatie van Laan. Ongeveer 30 kleuterscholen in Ne derland zijn naar hen vernoemd. Waddinxveen heeft behalve een Pin keltje- ook een Pinkelotjekleu- terschool, terwijl het avonturiertje met de blauwe puntmuts zich ook vernoemd ziet in Oo6t-Knollendam (NHi (wat zéér terecht is»En dan hebben we de vertaalde Pinkeltjes. In IJsland heet hy Tritil. In Zwe den Vikke Vire, in Finland Vikke Vaekkaeraen. in Denemarken Prik in het land van Laans voorkeur Noorwegen Knoettetrol, in Portugal Perquenu. in Engeland Fingerling. in Duitsland Pünkelchen en in Frankrijk beleeft Pinkeltje zyn avonturen als Petitou Ze staan al lemaal op een ry in een van Laans boekenkasten. Dick Laan heeft een levendig ge zicht met blauwe ogen. Donkere wenk brouw en en meer zwart dan grys haar. Vooral als hy lacht, zou hy iets weg kunnen hebben van een kabouter, wanneer hy niet zon gro te man was Goed dan: een vrien- deUjke reus. die zyn leeftyd (75) lie ver niet in de krant had. omdat hy bang is dat dit de fans van Pinkeltje zal teleurstellen. Die vrees is onge grond, want waarom zouden kinde ren niet gek kunnen zyn op een goedvertellende grootvader? „Het is allemaal onzin wat ik schrijf", zegt Laan rondborstig. „Onzin voor my. onzin voor u. Want een mannetje van één pinkhoog. Dat bestaat toch niet? Alleen voor de kinderen is het géén onzin. Ik heb aelf geen kinderen en ik ben nooit aan het onderwys verbonden ge weest Maar ik heb véél naar kinde ren gekeken; op het strand, in hun spel. Kinderen hebben een gro te fantasie. En je moet ze iets ge ven, waarop ae hun fantasie kunnen botvieren". Consequent Dick Laan heeft hert in zyn boekjes consequent over hét grote huis, dè vader, dè moeder, hèt meisje, hèt jongetje Waarom? Dick Laan: „Ik doe dat met op zet. Elk kind kan hèt grote huis in de buurt hebben En als een vader een béétje link is, dan vult hy voor hèt meisje de naam in van zijn dochtertje". U komt zelf in uw boeken voor. Pinkeltje maakt meneer Dick Laan wakker om z n verhalen te vertellen. ADVERTENTIE DAMESMODE ia ratoief jonge stip.. T BREESTRAATI08Q-H2 LEIDEN zeer het ook een experiment is, nieuw was het zelfs niet in West-Berlyn. De Russische pedagoge Vera Schmidt heeft van 1921 tot 1924 ln Moskou onderzocht hoe kinderen anti-auto ritair konden worden opgevoerd „Kinderen vragen en vragen zoals dat heet „tien keer hetzelfde". Vera Schmidt nam de moeite elke vraag serieus te beantwoorden op een ma nier die voor het kind aanvaardbaar was. zonder de waarheid geweld aan te doen. „Het bleek haar dat in het onder- bewustzyn van het kind de vraag bleef hangen als het antwoord be vredigend was geweest. En dat was dan meestal de oorzaak van de her haalde vraag „Er ontstond tenslotte een hechte band tussen haar en de kinderen, want de kinderen gaven haar hun vertrouwen omdat zy de moeite nam telkens hun vragen te beantwoor den" Dick Laan: „Dat is me wel eens verweten. Maar toen ik aan Pinkel tje begon, kon ik gewoon niet an ders. Ik wist niet hoe ik beginnen moest. Had ik dan moeten zeggen: de auteur of de schryver? Dat zegt een kind toch niets". Wat is het moeilykste bij het schrUven vdn Pinkeltje? Dick Laan.Niet het verhaaltje. De moeilykheid zijn de woorden. Je moet je zinnen zo maken dat een kind van zes jaar. dat zelf leest, het kan begrypen. En als ik eens een moeilyk woord moet gebruiken dan leg ik het uit. Myn beste recensie J heb ik eens gekregen van een man. Die zei: ,Jk laat myn kind geen Pin- keltje lezen, want het leert er niets van". En dat wil ik nu nét". ir Doet u la ng over een boek? Dick Laan: „Ja Soms herschrijf ik het drie, vier keer. Op het laatst, lees ik het voor aan iemand. Die het uittikt. Een extra-moeilykheid zyn de dieren: die moeten biologisch juist zijn. Ik heb eens een mol ge bruikt. die op een worteltje knaagt. Iemand zei me. dat mollen alleen maar wormen eten en zo. Nu weet ik dat ook wel, maar ik kan voor een kind toch niet het. ene beest het andere laten opeten?" Maar zoiets kan een kind in werkelykheid toch w e 1 zien? Dick Laan: .Moet ik het ze dan laten zien? Probeert a de kinderen iets „mee te geven?** DICK Laan: „In Pinkeltje en de boze tovenaar probeer ik ze te zeg gen: ga nooit met vreemde mensen mee. En dan: wees nooit slecht te gen dieren. Ik hou veel van dieren «Waarop mevrouw Laan aanvult: er kan geen dier wat mankeren of ze komen by ons. Op het ogenblik heb ben we twee eenden die hier komen eten/)» Eerst jongensboeken Wanneer bent a aan Pinkeltja begonnen? Dick La&m „Dat zal in 1939 ge weest zyn. Ik lieb eerst jongensboe ken geschreven. Dat was vjiór de laatste oorlog. Dat sou ik nu niet meer kunnen. Waarom niet? Daar ben ik vé 1 te oud voor". En niet te oud voor Pinkeltje? Dick Laa/M .Nee, nee" (lacht har- teiyiw. Heeft men u vroeger, toen m zelf kind was. veel voorgelezen? Dick Laant „Ja, heel veeL Myn vader en moeder, en het kindermeis je. Ik ben nogal veel ziek geweest» Bronchitis. Dan moest je liggen. Het eerste boek dat ik me herinner is Oehoehoe en de wildernis. Dat ging over een negerjongetje. Verder weet ik er niets meer van. Dat is zeven tig jaar geleden", it Wat betekent schrijven voor u? Diok Laant .Net is voor my een hobbie. Ik ben geen broodschrijver. Ik zou dat vreselyk vinden: om ne gen uur aan een bureau te gaan zit ten en te moeten schrijven. Ik doe het echt. omdat lk het leuk vind. Ik ben er dagen mee bezig. Dan zit ik in een stoel en dan zeggen ze: je doet niks. Maar dan zit ik te den ken over het verhaal. Je kunt dat meiken als je het leest! het is altyd logisch. Hobby: films ding en de rest van het bedrag zo dra er resultaat i6 geboekt". Wie geïnteresseerd is in de opzet van „Schoolkind te gast" of ervarin gen over soortgelyke initatieven wil uitwisselen kan contact opnemen met mevrouw Prins. Schammen- kamp 73. Rotterdam, telefoon 010- 170264 De vrouw achter de parallel lopende actie in Den Haag is me vrouw H de Zeeuw, Van Boetze- laerslaan 165, telefoon 070-565110. NOORDWIJK Tuinieren aan de kust is geen eenvoudige zaakDaar om heeft het bestuur van de afde ling Noordwyk en Omstreken van de Kon. Ned. My voor Tuinbouw en Plantkunde het initiatief geno men om de bewoners van de nieuwe wyken van voorlichting te dienen door aan hen een folder met nut- j tige wenken te gaan uitreiken Dit deelde voorzitter M C. J Verweij I mede op een druk bezochte vergade- ring van T. en P in het „Hof van i Holland". In het kader van deze voorlichting hield de heer L. G. E. Strengers, hoofd van de plantsoenendienst van de inrichting „Sancta Maria" een Instructieve lezing over de beplan ting van tuinen aan de kust. waar naar met grote aandacht werd ge luisterd De heer Strengers kreeg op zyn causerie vele wagen te beantwoor den en door de bezoekers werden druk aantekeningen gemaakt. Dick Laan heeft méér van die liefhebberyen. Een belangrijke waa de filmeryRond de jaren twintig maakte hy langere en kortere films o a over de padvinderij en de voet balclub HFC Laan. telg uit een Zaanse fabrikantegeslacht, hoorde tot de avantgarde filmers van Ne derland. al bleef hy hardnekkig amateurt (werk en hobbies moet je scheiden, vindt hy). Hy schreef een kostehjk boekje over de filmery in die jaren, waarin liy veel optrok met flimpioniers als Man us Franken, J. C. Mol en Joris Ivens. it Ziet u nog veel films? Dick Laan: „Nee, daar ga ik niet meer naar toe. Ik ben veel te oud om nog plezier aan al die sex te beleven. Ik geniet eigeniyk nooit van een film. Ik zie al die kerels rond lopen. de scriptgirls en de belich tingsman. En ik zie het, als de regis seur tegen de acteur heeft gezegd: ,.je mag niet meer dan drie passen doen. anders ben je uit het beeld". Dat is wel jammer; ik kyk er altyd doorheen. Goede films? Die van Fritz Lang zyn prachtig. alle6 van Lu- bitsch. En van De Sica. Ik kyk veel televisie. Ook vervelend zo'n ding Maar je blijft kyken. Erg goed vind ik die Sherlock Holmes-serie. Hoe houdt u zich Jong? Dick Laan: „Dat komt omdat ik geenauto heb. Ik moet 'fietsen of lo pen, verder doe ik erg veel. Ik heb een enorme hoop hobbies Bouwpla ten verzamelen byvoorbeeld. En dan de fotografie. Overal waar we naar toe gaan maak ik fotos.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21