Visserslegioen besteedt 50 miljoen LEIDSE MUSEA Uit in de Randstad „Gouden meidagen voor de hengel sportzaken jTJjJ Door Bram van Leeuwen PAGINA 20 ZATERDAG 23 MEI 1970 ALPHEN AAN DEN RIJN Vogelpark Avifauna: schitterende collectie vogels uit de hele wereld, waterpartijen, speeltuin, kanovijver, restaurant. Dage lijks van 8.30 tot 24 uur. AMSTERDAM Waaggebouw: t.e.m. 15 juni Expositie De Verboden Muze, beeld van de onderdrukte cultuuruitingen in de 2de wereldoorlog. Bosbaan: zo. 24 mei 10 uur Internationale speedboatraces, die meetellen voor het Nederlands kampioenschap. RAI-gebouw: 28 tot 31 mei Pasar Malam Amsterdam, tropische jaarmarkt 1970. BENNEBROEK Linnaeushof: bloemen- en recreatiepark met o.a. 80.000 m2 vrij wandelpark, speeltuin en permanente bloemenshow. Dagelijks van 9 tot 18 uur. BLOEMENDAAL Kennemerduinen: groot duinreservaat '1200 hectare) met res taurant Pamassia aan' zee. Excursies onder leiding van des kundigen. Dagelijks van zonsopgang tot zonsondergang. DEN HAAG Madurodam: miniatuurstadje op 1/25 van de normale grootte. Middeleeuwse stedebouw en hypermoderne snelwegen en vlieg veld. Geopend van 9.30 tot 22 uur. Gemeentemuseum: moderne kunst, Mondriaan-collectie, mu ziekinstrumenten, gemeenschappelijke muziekbibliotheek. Da gelijks van 10 tot 17 uur, zo. 13 tot 17 uur. Postmuseum: geschiedenis van' het postvervoer, telecommuni catie. films en demonstraties. Dagelijks 10 tot 17 uur, zo. en fd. 13 tot 17 uur. HAARLEM Vlees- en vishal: t.e.m. 28 juni Schilderijen, tekeningen en gou aches van Etienne Elias, ma. t.e.m. za. 10 tot 17 uur, zo. 13 tot 17 uur. KAAG Kagerplassen: 23 en 24 mei Zeilwedstrijden Vrijheidsklasse. LEIDSCHENDAM Automobielmuseum: oude auto's, rijtuigen, motorfietsen, velo cipedes, arresleden, brandspuiten, landbouwtractoren. Geopend van 9 tot 17.30 uur. OUDE WETERING Westeinderplas: 30. 31 1ste weekend Valken, Spanker, Regen boog, Hornet, Schakel. 16 m2, Vrijheid, Pampus en Vaurien'. Braassemermeer: 30, 31 mei 1ste weekend 12 m2, OK. Scow- Tempo, Tempest, Clipper, O. jol, Solo, Randmeer FJ, 12-voets- jol, Stern, Jeugdkl. ROTTERDAM Communicatie '70: manifestatie t.g.v. wederopbouw Rotterdam. Maquettes, boetieks, eethuisjes, energielijn, dolfinarium, t.e.m. september. Museum Boymans: tot 5 juli Expositie van 7 Rotterdamse kunstenaars. Woody van Amen, Kor Bekker, Ton'i Burgering, Wim Gijzen, Jan van Munster, Ian.J. Pieters en Gust Romijn. Feijenoord stadion: 23 en 24 mei Internationaal jeugdvoetbal- toernooi. Stadhuisplein: 23 mei Openlucht simultaan seance m.m.v. dr. M. Euwe en Jan Hein Donner. Coolsingel: 27 mei Défilé van de bouwnijverheid. Prins Alexanderlaan: 30, 31 mei, 13 uur. Intern, motormanifes tatie met sprintwedstrijden over 400 meter, SCHEVENINGEN Pier: 24 mei 12 uur Zevende pierloop over 7,5 kilometer naar Wassenaar. WASSENAAR Duinrell: recreatiepark van 1.000.000 m2 met speeltuin, kano vijver. sprookjesland, aqua-stereo-show, restaurant, rondvaart. Geopend van 9 uur tot zonsondergang. Dierenpark: Tropische vogels en andere zeldzame dieren, speel tuin, vermaarde Louise-hal, café-restaurant. Geopend van 8 uur tot zonsondergang. ZANDVOORT Circuit: 23 mei Training motorraces KNMV. 24 mei Nat. stan daard motorraces KNMV. 30 mei Training Junioren Trophy, 31 mei Adac junioren trophy, Langenfeld. „LEIDEN MUSEUMSTAD": dat is de titel van een folder, die wordt uitgegeven door de VVV Leiden in samenwerking met de musea. Ruim een maand geleden zijn de eerste exem plaren verstrekt en de plannen zijn om enkele malen per jaar een dergelijke folder uit te geven waarin aandacht wordt be steed aan de activiteiten in de Leidse musea. Waarom zoveel aandacht in deze „Tip® voor Trips"? Wel omdat nog «eer weinig Leiidenaars op de hoogte 'zijn van de mogelijkheden die de Leidse musea bieden. Terwijl de Fransen, Engelsen en Duitsers er honderden kilometers en een deel van hun vakantie voor over hebben om historische schatten te bekijken, blifken de Leidenaars vaak niet eens te weten wat er binnen de museum muren te zien is. Dat vele Nederlanders en buiten landers wél de weg naar de Leidse musea kunnen vinden blijkt uit de bezoekersaantallen. Het Ryksmueum van Oudheden werd het afgelopen jaar bezocht door niet minder dan 42.387 bezoekers. Het Rijksmuseum voor Volkenkunde deed daar nauwe- ijlks voor onder met 35.526 bezoekers. Het rijksmuseum voor Na tuurwetenschappen, een van de Leidse musea die hij de inwoners van Leiden maar weinig bekend heid genieten. Ten onrechte want op een sombere vakantiedag is er altijd wel iets interessants te zien. lm 1968 kwamen er im dit museum zelfs 57.757 bezoekers. Dat rechtvaardigt de aanmoediging om op een regenachtige vakantiedag die zullen er niet het oerdegelijke Hollandse klimaar best komen eens een museum binnen te stappen. Neemt u dan bijvoorbeeld eens een kijkje 'in het Academisch Historisch museum aan het Rapenburg. Het museum is op werkdagen geopend van 9.30 tot 12.30 en dinsdag en vrij dag bovendien van 14 tot 17 uur. De toegang is vrij. Oudheden Er zijn daar permanente en wisse- lende tentoonstellingen over de ge schiedenis van de Leidse Universi teit en de studentenmaatschappij. Het museum is gevestigd in de bo venverdieping van het Academiege bouw. Op hetzelfde Rapenburg kunt. u nog meer „oudheden" bewonderen en wel in het Museum van Oudhe den, dat dagelijks van 10 tot 17 uur geopend is en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. De toegangsprijs is 50 cent voor volwassenen em per sonen beneden de 18 jaar betalen een kwartje. In het museum zijn onder meer ondergebracht bodemschatten uit Egypte, Mesopotamie en het Mid den-Oosten, uit Griekenland, Italië en het Romeinse rijk. Ook de ar cheologie van ons eigen land is ver tegenwoordigd. Er zijn vondsten uit de pre-historie. de Romeinse tijd en de vroege Middeleeuwen te ziem. Iets heel aparts is een bezoek aan het Molenmuseum ..De Valk" aan de 2e Binnenvestgracht. Deze verlichte molen is van dinsdag tot en met zaterdae van 10 tot 17 uur van bin nen te bezichtigen. Op zon- en feest dagen is de molen voor publiek geo pend van 13 tot 17 uur. U kunt het maalproces volledig volgen en boven dien heeft u vanuit de molen een prachtig uitzicht over een gedeelte van de Leidse binnenstad Legermuseum Weer iets heel anders ls het Ne derlands Legermuseum dat is onder gebracht in de gebouwen aan de Pesthuislaan. Voor geïnteresseerden in de Nederlandse en buitenlandse krijgsgeschiedenis is er veel te be wonderen. Onder andere wordt een beeld gegeven van de gevechtsuit rusting zoals die er in de loop van eeuwen heeft uitgezien. U kunt bij voorbeeld stenen kogels zien die vroe ger werden weggeschoten of de Dik ke Bertha's uit de Tweede Wereld oorlog. Het museum dat soms bijzon dere exposities organiseert is op werkdagen geopend van 9 tot 17 uu: en zondag van 13 tot 17 uur. De toe gangsprijs bedraagt tot zestien jaar 25 cent en daarboven 50 cent. Een grote variëteit aan planten is aanwezig im de Hortus Botanicus. In enkele kassen staan ook tropische en sub-tropische bomen. Trekpleister van de ..Hurtus" is echter de Vic toria Regia die over het algemeen maar eenmaal per jaar bloeit. De bloemen blijven dan maar een paar dagen goed. De bladen van de Vic. toria Regia die op het water drijven zyn zo sterk dat ze met gemak een babv kunnen dragen. De toegangs prijs tot de Hortus bedraagt f 0.10 en een jaarkaart kost f 1.-. De ope- ningstijdens zijn: op werkdagen van 9 tot 12 uur en van 13.30 tot 17 uur. 's zondags doorlopend van 10 tot 16 uur. Een gedeelte van de „Hortus" is op zaterdag en zondag gesloten. Een gedeelte van de ruim 1100 soorten kunt u dan niet zien. Ook de collectie van het Rijksmu seum van Geologie en Mineralogie is slechts ten dele te bezichtigen. Van de twaalf expositiezalen van het ge reorganiseerde museum zijn er op het ogenblik^ nog maar vier open gesteld. Toch is het een bezoek dub bel en dwars waard. U kunt daar on der meer zien petrogre fische en mi- neralogische verzamelingen alsmede een collectie edelstenen en een die betrekking heeft op de vulkanolo gie. De collectie mineralen is in twee zalen tentoongesteld. U kunt er van maandag tot en met vrijdag terecht, van 10 tot 12 uur en van 14 16 uur Tot nader order is het museum op zaterdag en zondag gesloten. De toe gang is gratis. Volkenkundr Een van de bekendste musea in Leiden is het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat. Wat u hier kunt zien? Kunst- en gebruiks voorwerpen uit India. Ceylon, Chi na, Japan en Tibet, het Midden-Oos ten, Afrika en Amerika, Australië, Nieuw Guinea en Indonesië. Zon dagmiddag om drie uur en woens dagmiddag om half vier worden er ook filmvoorstellingen gegeven. Van af 28 mei is er bovendien een spe ciale zomertentoonstelling die een beeld geeft van het werken in een I Noordafrikaanse oase. De openings- j tijden van het museum zijn: dage lijks van 10 tot 17 uur en op zon- en feestdagen van 13 tot 17 uur. De toegansprüs bedraagt 50 cent en j personen beneden de 18 jaar beta- I len 25 cent. U ziet het: er is op het gebied van musea genoeg te beleven in de Sleu- telstad. En mocht u alle musea in I Leiden al eens bekeken hebt gaat u dan eens een kijkje nemen in Den Haag. Leidschendam. Haarlem of Amsterdam. De VVV in Leiden geeft u graag informatie over spe- I clale tentoonstellingen. BRAM VAN LEEUWEN. De komende week zal het Nederlandse sportvisserslegioen de laatste voorbereidingen treffen voor het nieuwe hengelsei- zoen. De meimaand is de maand, die door de hengelsport- winkeliers steeds met gouden letters in het kasboek wordt vermeld, want in de weken voorafgaande aan de eerste juni wordt nog al wat zakgeld geïnvesteerd in nieuwe hengel- spullen. Cijferaars hebben vastgesteld dat per jaar zo'n vijftig miljoen gulden aan nieuw materiaal wordt gekocht. Bulten dit enorme bedrag ligt dan nog een flink stukje andere koop kracht van de hengelaars. Bijvoor beeld de visgunningen, die jaarlijks vele honderdduizenden guldens in 't laatje brengen van de Organisatie verbetering Binnenvisserij terwijl ook de provincies en gemeenten een niet te verwaarlozen visgraantje meepikken. En dain vergeet ik nog even het aanzienlijke bedrag dat jaar lijks wordt uitgegeven aan botenver huur en verteringen in cafeetjes en koffiehuizen. Het visserslegioen, datd dus zeker tot de koopkrachtige groe pen van ons land gerekend kan wor den, groeide de afgelopen jaren als kool en zal zich ook de komende ja ren nog sterk uitbreiden. Die bewe ring baseer ik op de cijfers van het aantal verkochte hengelsportvergun ningen van de laatste jaren. Alleen in het seizoen 1969/1970 werde nin totaal 449.000 bijdragebewijzen afge haald op stadhuis of politiebureau. Ruim 700.000 Naast dit enorme aantal waren er ook nog eens 268.000 kleine visak- ten. Opgeteld kom je op een totaal van 717.000 hengelvergunningen voor het Nederlandse viswater. Bekijken we de cijfers van de laatste vijf Jaar dan komt de frappante stijging nog duidelijker tot uitdrukking. In het seizoen 1965/1966 bijvoor beeld werden 356.000 bijdragebewij zen uitgereikt. Het jaar daarna was het aantal al gestegen tot 374.000 en weer een jaar later werd de 400.000 fors overschreden. In het seizoen 1968/1969 was er opnieuw een flinke stijging te registreren: het aan tal visbijdragebewijzen was toen al gestegen tot 443.000. Het afgelopen jaar kwamen er nog eens zesdui zend nieuwe visenthousiasten bij. Met de kleine visakten gingen hel de afgelopen jaren ook „crescendo" Gestart in 1965 1966 met 171.000 klei ne visakten bleek in 1966/1967 het aantal al gestegen tot 191.000, het sei zoen daarna werd de 200.000-grens- gepasseerd en kwam men uit op 211.000. In 1968/1969 werd het nieu we record toch weer gebroken. E werden dat seizoen niet minder da 243.000 kleine visakten gekocht. He afgelopen seizoen kwamen er no< eens 25.000 bij, zodat het totaal aan tal kwam op 268.000. Bekijken we de cijfers van 1969/ 1970 en vergelijken we die met 1968/ 1969 dan blijkt dat het totaal aantal vergunningen met elf procent is toe genomen. Uitgaand van 't ve ng jaar geregistreerde aantal van 717.000 en de regelmatige stijging met rond de tien procent dan komen we dit jaar met ons sportvisserslegioen al aar dig dicht in de buurt van het magi sche getal: één miljoen. Want bij 't geregistreerde aantal vissers in ons land moeten we nog optellen de heel jeugdige vissers die niet worden geregistreerd. Tot vijftien jaar behoeft men voor het vissen met één hengel in ons land geen ver gunning te hebben Derhalve moet het aantal sportvissers nog aanmer kelijk hoger liggen. Steeds groeiend is ook de catego rie zeevissers. Dat blijkt uit het steeds toenemende aantal rede rijen dat zich gaat toeleggen op de zeesportvisserij. In vrijwel alle bad plaatsen aan de kust zijn er wel schepen aanwezig die elke dag uit varen speciaal ten behoeve van de ADVERTENTIE Hengelsportartikelen De grootste keus Mitchell en Cap-dealer FA. TEUNISSEN LEVENDAAL 28 - LEIDEN sportvissers. De schepen varen een paar mijl uit de kust, gaan daar voor anker en er kan vanaf de boot ge vist worden .Voor de zee geldt nog steeds het „mare librum" zo dat voor de visserij langs de. kust j geen vergunning vereist is. Al met al weer een belangrijke groep die bijdraagt tot de „oorlogs- I sterkte" van het hengelaarslegioen. Dat we als consumentengroep echt wel meetellen blijkt uit de grote be langstelling die de producent van vismateriaal voor ons toont. Een sprekend voorbeeld zijn de uitgeve rijen. Elke uitgever, die zichzelf res pecteert, heeft zo langzamer hand wel een of meer boeken laten verschijnen, die handelen over de sportvisser ij. Alleen al voor dit nieu we seizoen zijn meer dan tien nieuwe boeken verschenen over de verschil lende facetten van de sp>ortvisserij. Uitgeverij Veen uit Amsterdam spande de kroon met zes nieuwe vis boeken. Ik kom in de komende ru brieken nog op deze nieuwe uitga ven terug. Ook op net gebied van bladen over de sportvisser ij is er nieuws te mei- j den. Naast reeds bestaande bladen als De Sportvisser, De Nederlandse Hengelsport, Piscator en het Belgi sche georiënteerde „Voor en door de visser", kreeg ik dezer dagen een nieuw sportvisblad toegestuurd dat maandelijks zal worden uitgegeven door de uitgeverij Interdijk NV Afgaand op het eerste nummer van „Vissport" ls het een fraai en rijk geïllustreerd blad, dat veel in formatie biedt aan de sportvisser. Ik vind het alleen jammer dat de eind redactie gevoerd wordt door Jan Schreiner. Je zou zo langzamerhand de indruk krijgen, dat als er iets over de sportvisserij verteld ïr.oet worden, dat alleen gedaan kan ADVERTENTIE De SPECIAALZAAK voor al uw hengelsportartikclen. DE SPORT HAARL.STR. 11 ADVERTENTIE 1 a'lus voor uw danvossensteeg 75-77 tel:2690i - leiden worden door de alom geëerde en hooggeprezen Jan Schreiner. Nu heb ik niets tegen Jan Schrei ner al ben ik het met zijn vis- theorieën niet altijd eens maar ik had graag gezien dat nu eens ande re sterren aan het sportvis firmament waren verschenen. En die zijn er in Nederland beslist. Mijn hoop is dan ook gevestigd op andere '.nedewerks aan het blad zoals wedstrJjdvisser-bij-uitstek Rein van "tutten en karpervisser Jan B. de Winter. Een andere categorie, die het ge- nunt heeft op het „zakgeld" dei- sportvissers zijn de reisbureaus en de toeristische bureaus in het bui tenland. Met fraaie veelkleurige fol ders gelardeerd met foto's van mon- itervissen wordt de Nederlandse ;portvisser voorgeschoteld hoe hij voor een „bespottelijk lage prijs" een heerlijke vissportvakantie kan bemachtigen door in te schrijven op een van de „speciale aanbiedingen i Op de sportvisserijtentoonstelling I Visma '70 had de Prim-air uit Ier- j land bijvoorbeeld een speciale stand ingericht. Dit Ierse reisbureau heeft zich gespecialiseerd op bijzondere reizen voor sportvissers. Voor een bedrag van ruim driehonderd gulden vliegt met de Ierse luchtvaartmaat schappij Aer Lingus naar de zeeha ven Dungarvan, waar u acht dagen volop kunt genieten van visserij op de blauwe haai, rog, conger, pollak, zeebaars en nog een handvol andere soorten, die nooit vermoede lengten en gewichten kunnen bereiken. Het reisbureau BBI uit Emmen heeft op het programma speciale vissportreizen staan naar landen als Ierland, Noorwegen en Engeland, ziet het, voor de sportvisser die eens de vinnen wil uitslaan, zijn er mo gelijkheden genoeg. Elk jaar opnieuw wordt het assortiment visreizen gro ter. Het bontst van allemaal maakte een reisbureau het vcrig jaar met de aankondiging van een bijzondere sportvissafari naar Oost-Afrika. U betaalde daarvoor het lieve som metje van f 2750 en werd daarvoor ondergebracht in een luxueus hotel. Overigens waren bij dit bedrag de kosten voor het huren van boten, hengels aas en de aanschaf van ver gunningen nog niet inbegrepen! Want gelukkig is het met de sport visserij nog altijd zo, dat of je nu naar de Ierse kust gaat met een zeer kostbare zeehengel of een dagje doorbrengt met een eenvoudig hen geltje op een van de Zuidhollandse plassen het er toch om gaat om op een plezierige wijze een visje te van gen en je tegelijk te ontspannen. Of je dan een rog van 168 pond of een flinke maatvorm vangt, maakt in feite niet zo heel erg veel uit. ADVERTENTIE Het is (bijna) zover onze stuntverkoop start nu Jongens werphengel en molen tezamen f 9,99 Grote nylon leef netten f 1.25, f2.25, f3,25, f4,25. Oersterke regenpakken 10% korting. Holglas werphengel en Mitchell 324 molen géén f 62,50 maar f 49,95. Slechts geldig t.m. mei. Garboline (de lichtste) instcckhcngcls in 5,45 meter en 6.80 meter. Nu in prijs verlaagd LEIDENS GROOTSTE SPECIAALZAAK Fa. ROBBERS EN ZN. HAVEN 24—26A - LEIDEN Cs maandags gesloten)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 20