BURGER OOK MEERESTUREN Donau nog steeds Trip Springboks is van de baan stijgt Vierhonderd on Mr. Geertsema pleit in Leiden voor inspraak Mellema (CHU)pleit voorn herindeling van de ministeries Politiebureau overvallen Iets warmer Deel Roemenië onder water Na mislukte fusie bij Fan Spaendonck BESTUUR NA KASSEL Verslagenheid HUISMAN LEIDEN TEL. 34000 Geen goed woord (9uc/ trteur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: Drs. J. R. Soetenhorst Opgericht 1 maart I860 ZATERDAG 23 MEI 1970 No. 33099 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4,95 per maand (b(j vooruitbetaling) losse nummers f0.25 Witte Singel 1, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; edactie: 21507 Lachend, bekijkt prinses Bea- i selt" in Amersfoort dut zij giste- fot het vormingscentrum de „Is- I ren heeft geopend. ILONDEN (GPD) De Engelse Twee derde van de ondervraagden ecketraad is gezwicht voor de druk la de regering en heeft gisteren zijn fsluit om de Springboktournee wel laten doorgaan ongedaan gemaakt, testmatch tegen Zuid-Afrika is opluchting van miljoenen, defi- fcief van de baan. En dat betekent Zuid-Afrika na het besluit van Internationaal Olympisch Comi- ln Amsterdam in de sport nu vol- is geïsoleerd. |De raad die gistermiddag op het goemde cricketveld van Lords op- aw een vergadering hield, kwam negentig minuten tot de slotsom er gezien het verzoek van de re- ing weinig anders opzat dan uitnodiging aan de Springboks in trekken. In de loop van vry- j ontving de cricketraad nog ruim h telegrammen met het verzoek om dozijn om de toernee af te zeg- Zuid-Afrika, waar de cricketwe- 14 woedend is, blijkt de openbare ping over het al of niet doorgaan de tournee verdeeld te zijn. was echter tegen doorgaan wegens het gevaar dat de cricketspelers zou den lopen. In Engeland speelde de apart heidskwestie de laatste dagen nauwe lijks meer een rol Kern van de zaak of het risico, verbonden aan massa le demonstraties met de waarschijn lijkheid van geweld, mocht worden genomen. Het gevaar was ook dat ge durende de weken van de tournee een zo grote politiemacht op de been zou moeten worden gebracht, dat de an dere politietaken in het gedrang zou den komen met alle gevolgen van dien. De politieke storm over de Spring boks is echter nog lang niet geluwd. De conservatieven waren voor het doorgaan van de tournee terwille van de sport en vooral van de demo- LEIDEN „De burgerij zal de komende jaren meer ingescha keld moeten worden bij het ge meentebestuur. Niet alleen de raad maar de gehele burgerij zal een zo volledig mogelijk inzicht moeten krijgen in al die moei lijke vraagstukken, waarover een beslissing moet worden genomen. Dat vereist een aanzienlijke uit breiding van de informatie van het gemeentebestuur. Alle motieven, die b. en w. tot sen bepaald voorstel hebben ge bracht, welke andere mogelijkhe den er waren en waarom men die heeft laten varen zullen een bredere bekendheid moeten krij- Deze woorden sprak mr. W Geertsema. WD-fractievoor- ritter in de Tweede Kamer van ochtend op de liberale verkie zingsbijeenkomst in Leiden De heer Geertsema zei er van over tuigd te zijn, op die manier de demo cratie meer te bevorderen dan door openheid van de vergaderingen van B. en W. en van de raadscommis sies. „In vele gevallen zou dat een schyn-openheid zyn. Ik geef de voor keur aan een algehele mentaliteits verandering boven het invoeren van formele bepalingen. De tijd is voorbij", aldus mr. Geertsema, „dat het college van B. en W. er mee kan volstaan een voor stel te doen aan de gemeenteraad over allerlei ingewikkelde problemen en dan maar af te wachten of de raad al die problemen doorziet en dat voorstel aanvaardt of verwerpt". Te Iaat been stijf te houden en slechts cratie. welke niet door een minder- LIMASSOL (Reuter) Een pde van 70 gewapende mannen vanochtend een overval ge- op het hoofdbureau van politie de havenstad Limassol i het ■westelijke deel van Cyprus. Vol- n opgave van de politie is de ben- er met een grote hoeveelheid wa ll en munitie van door gegi an. jDe overval werd met militaire pre- He uitgevoerd. De aanwezige poli- knannen werden gedurende het uur de overval duurde in de cellen i het bureau opgesloten. ÈBilt verwacht van heden tot igavondoverwegend droog weer wolkenvelden, maar later meer ge perioden. Zwakke tot matige tussen zuid en west. Iets ho- Ifc temper a turer (opgemaakt te 9.00 uur). 24 MEI Zon op: 4.35 uur; onder: 20.40 uur. Maan op: 0.06 uur; onder: 6.35 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.06 en 'J6 uur; laagwater te 1.03 en 13.26 25 MEI Zon op: 4.33 uur; onder: 20.41 uur. Maan op: 0.44 uur; onder: 8.21 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.56 en fJ7 uur; laagwater te 1.46 en 14.13 oummei bestaat uit 26 pagina's. heid mocht worden vertrapt. De To ries verwijten Labour te grote lank moedigheid tegenover demonstran ten en schijnen in navolging van pre sident Nixon handhaving van orde en gezag tot hoofdleus van hun verkie zingspropaganda te willen maken. Zij verwijten de regering ook de ver antwoordelijkheid voor de ordebe- waring op de Cricket Counsil te heb ben afgewend, in plaats van zelf te tournee te verbieden. De VVD-fractieleider constateerde dat het horen van de burgerij over belangrijke zaken nog veel te weinig gebeurt. „Bij het maken van nieuwe bestemmingsplannen wordt de bur gerij meestal pas gehoord op een tijd stip, dat aan die plannen maar bit ter weinig te veranderen valt". „Dat zal voortaan in een veel eer der stadium moeten gebeuren", aldus mr. Geertsema. De burgerij, raad en B. en W. en deskundigen moeten bi) wijze van spreken rond een blanco kaart gaan zitten en samen bespre ken hoe alle belangen het beste ge diend kunnen worden. Een pleidooi hield mr Geertsema ook voor de decentralisatie in het ge meentebestuur. „Te weinig nog wor den commissies ingesteld ter beharti ging van bepaalde belangen, te wei nig ook oommissies die de belangen van bepaalde delen van de gemeente behartigen. Commissies, waarin ook niet-raadsleden zitting mogen heb ben, commissies die ook een eigen budget krijgen Er is geen betere manier om de burgerij by het gemeentebestuur te betrekken", aldus mr. Geertse- Meer nieuws over de WD-by- eenkomst in de Stadsgehoorzaal vindt u op pagina 9. 'Van onze correspondente) WENEN (GPD) —Het einde van de watersnood in Roemenië is nog steeds niet in zicht, integendeel. De stand van de Donau, die al geruime tijd hoger is dan ooit sinds men senheugenis is voorgekomen, stijgt nog steeds. Ook de andere grote ri vieren staan vier a vijf meter bo ven hun normale maxima. Men verwacht verder heftige wol kenbreuken in Montenië. Dobrudsca Zuid-Moldavië. In totaal staan 650 duizend hectare bebouwde akkers onder water. Tweeduizend bruggen zyn vernield of beschadigd Tweehonderdvyftig industrieën zijn geheel lamgelegd, omdat alle machi nes zyn verwoest of beschadigd De catastrofe is veroorzaakt door de zeer plotseling ingetreden aooi in de Karpaten, waar in de afgelopen strenge winter juist heel veel sneeuw was gevallen, gecombineerd met ongekend zware en langdurige regenval. Het hoogtepunt bereikte de neerslag tussen 10 en 20 mei. In één etmaal is er toen meer dan 100 liter per vlerkante meter per dag gevallen, dat Is een vijfde van een normaal jaariyks gemiddelde. Uniek In het geheel is er 2.500 miljoen kubieke meter water gevallen, een hoeveelheid, zoals nog nooit op dit continent is voorgekomen. Zevenen dertig van de negenendertig provin cies in Roemenië zyn hierdoor zwaar getroffen. Negenhonderdvyftig ste den en dorpen staan geheel onder water. Tienduizenden gezinnen moes ten worden geëvacueerd. Sinds vrijdag wordt ook de twee honderdduizend zielen tellende plaats Galati bedreigd, waar zich het grootste staalconcern van Roemenië bevindt. Duizenden huizen, scholen en cultuurmonumenten zyn door het water geheel verwoest. Het spoor- en autoverkeer is in de genoemde stre ken geheel onderbroken. Over het aantal slachtoffers Is niets bekend, aangezien nog talloze mensen zijn vermist. Tot donderdagavond waren er 114 slachtoffers geborgen. ADVERTENTIE Mr. Geertsema heeft vandaag in Leiden gewezen op de vele mo gelijkheden die binnen het kader van de Gemeentewet bestaan om openheid te betrachten. Die ge meentewet, gecreëerd door de grote liberaal Thorbecke staat na zo'n ruim 120 jaar nog in volle glorie overeind. En mr. Geertsema heeft volkomen gelijk als hij zegt dat die wet beter benut kan wor den. Maar dat zal voor een be langrijk deel afhangen van de raadsleden die na 3 juni aan staande, datum van de raadsver kiezingen, hun zetels gaan inne men. Wie in grotere en kleinere plaatsen de raad nog al eens volgt, zal kunnen beamen, dat inventiviteit en 'n enigszins onaf hankelijke instelling lang niet altijd het kenmerk van het ware raadslid is. Natuurlijk biedt de gemeentewet ruimte: maar het lijkt wel of raadsleden bijna nooit beseffen, dat zij het bestuur van een gemeente vormen. Twee gesprekken hebben de Westduitse en Oostduitse rege ringsleiders nu achter de rug. En juist door die gesprekken is gebleken hoever hun opvattingen uiteen liggen. Uit kranten en re devoeringen meent men de stand punten van elkaar wel zo onge veer t« kennen en aan te voelen. Maar als men dan met elkaar wordt geconfronteerd, blijkt, „dat veel nog minder beweeglijk lijkt dan men al wist", om met kanse lier Brandt te spreken. Daarbij moet niet alleen aan een propagandistische opstelling van de Oostduitsers worden ge dacht. Volgens Brandt houdt zijn tegenspeler Stoph er bijvoor beeld „dwangstellingen" op na, wat betreft de agressieve menta liteit van de Bondsrepubliek. Voorlopig lijkt het allemaal nogal uitzichtloos. Over een derde gesprek tussen de twee hoofdrol spelers wil men zich nog niet uit laten. Het lijkt verstandiger om op een ander niveau naar nieuwe paden te zoeken om de kloof die gaapt tussen oost en west te over bruggen. cbu U&iaUjU/n^] INTERIE URVEPZOPGING CPUNSBURGZI MEEP KEUS IN 1 'ASSENDE OMGEVING ADVERTENTIE ANTIEKMARKT GOUDA Soc. De Kunstmin - Boelekade ZATERDAG 23 MEI van 11 uur 's morgens tot half elf 's avonds. ZONDAG 24 MEI van 11.00 uur tot 19 00 uur. Evacuatie TILBURG (GPD, ANP) Vier honderd van de ongeveer zeshon derd werknemers van de N.V. An- dré van Spaendonck en Zn. Wol- lenstoffenbedrijven in Tilburg zullen op korte termijn worden ontslagen. De ontslagen zijn het gevolg van de mislukte fusieplan nen. Drie van de vijf aandeel houders, allen behorend tot de familie Van Spaendonck verwier pen het fusieplan zaterdag jl. tij dens een aandeelhoudersvergade ring. Na het besluit traden deze week de directie en commissaris sen af. De 400 ontslagen vormen de eerste beleidsdaad van de weer teruggekeer de directeur, de heer Ch. van Spaen donck. Hy wil intern een reorganisa tieplan uitvoeren. De vakbonden heeft hij gisteren van zijn plannen in kennis gesteld. Gevolg van de reorganisatie is dat de spinnerij moet worden afgestoten. Er werken daar op het ogenblik tach tig mensen. De bedrijven van de NV in de Tilburgse binnenstad worden gesloten: het gehele bedrijf zal wor den geconcentreerd op een industrie terrein. Reeds jaren bestonden er span ningen in de directie van het bedrijf. De heer Ch. van Spaendonck heeft reeds twee maal voor lange perioden op non-actief gestaan. Hij beschul digt de afgetreden gedelegeerd com missaris de heer F. F. van RhiJn er van, sinds zijn optreden als manager het bedrijf verder in de put te heb ben gewerkt, vooral door een prijsver hoging van achttien procent door te voeren. Overigens moesten de pro- dukten toen nog met verlies worden verkocht. De orderpositie van Span- don is slecht. Het reorganisatieplan van prof. dr. G. Diephuis een fusie van Span- don met twee kleinere bedrijven noemt de heer Van Spaendonck een slag in de lucht. „Dat plan was niet klaar. Bovendien was de eis, dat hij en zyn broer J. van Spaendonck uit de directie van de nieuwe NV zouden treden. Tijdens een persconferentie over de ontslagen bleek dat de heer J. van Spaendonck wel een voorstander van In het zuid-oosten van Hongarije zijn als gevolg van de overstromin gen, 30.000 mensen geëvacueerd. De Hongaarse autoriteiten hebben I de bewoners van de plaatsen Mako g I j en Maroslele laten heengaan omdat I "WB net u'at€<r van de zeer sterk geste- I I B B B gen rivier de Maros dat eerder grote gebieden van het aangrenzen- Vj de Roemenië onder water had gezet - het plan Diephuis was. Hij zei dat de het risico van dijkbreuk bijzonder doorvoering van dit plan verdere fu- reëel maakt. Als de dyken sies mogelijk zou hebben gemaakt Na deze verklaring verliet hij de pers conferentie en distantieerde zich daarmee van het beleid van zijn broer. Onder het personeel heerste giste- ren grote verslagenheid, al was men daar niet al te zeer verrast door de mededelingen van de heer Ch. var Spaendonck. Na de paleisrevolutie van dinsdag hield men rekening met een oplossing die een groot aanta! ontslagen zou opleveren. Tot dinsdag was de indruk gewekt dat het alle maal nog in orde zou komen. Drs. van Rhyn, gedelegeerd com missaris en het deel van de staf dat met hem vertrok, boezemden de werknemers meer vertrouwen in dai de huidige leiding. Drs. Van Rhyi yverde voor een oplossing waarby he bedrijf een open n.v. zou worder waarin ook vier of vijf andere on dernemingen onderdak konden vin den. Hij vond echter geen meerder held bij de aandeelhouders. eraan zouden gaan zou het dorp Maroslele binnen een half uur vermoedelyk geheel zijn weggevaagd. Op de foto: Een beeld van de totale verwoesting van het Roe meense dorp Satu Mare. ADVERTENTIE (Van onze parlementaire redactie) ROTTERDAM (GPD) Fractie voorzitter J. T. Mellema van de CHU in de Tweede Kamer heeft vanmid dag tijdens de algemene vergadering van zijn party in Rotterdam gepleit voor een herindeling van de minis teries in ons land. De welzij nsproblematiek die nu over enkele ministeries verspreid ligt, wil hij graag in één hand brengen. Ook heeft hij laten blijken wel iets te voelen voor een aparte bewindsman die zich bezig zal houden met de coördinatie van het wetenschapsbe leid. Een ander nieuw departement zou zich bezig moeten houden met bestu dering van de totale bestuursproble- matiek terwyl volgens de heer Melle ma de noodzakelijke grotere open heid en betere voorlichting de toe voeging van een staatssecretaris aan de minister-president, speciaal belast met coördinatie van verschillende voorlichtingsdiensten, noodzakelijk maken. De huidige indeling van de depar- 1 tementen is honderd jaar oud en vol gens de CHU-fractie-voorzitter niet meer passend in deze tyd. Duidelijk progressieve opvattingen die voor een deel aansluiten bij de wensen zoals D'66 deze drie jaar ge leden bij haar deelneming aan de kamerverkiezingen reeds heeft gefor muleerd. Toch heeft de heer Mellema oor deze jonge party geen goed woord over. „D'66 is bezig zichzelf om zeep te brengen", aldus de heer Mel lema, die duldeiyk blijk gaf daar niet ongelukkig mee te zyn. Ook de socia listen worden onder de loep Beno men. Binnen het totaal van de socialis tische beweging ziet de heer Mellema thans ongeveer evenveel stromingen als kleuren aan de regenboog. „Den Uyl is de gevangene geworden van vermeende vernieuwers in zyn party. En de brandmeester in optima forma Vondeling is er niet in geslaagd de uitslaande branden in Eindhoven, Gorkum en Bussum te blussen". De regeringspartner WD, consta teert de CH-woordvoerder, besteedt te weinig werkelijke zorg en bekom mernis aan de vraagstukken van deze tyd. Desondanks vindt hy buiten de drie chirsteiyke partyen alleen by de liberalen een zekere stabiliteit. Uit het Leidsch Dagblad van 21 Mei 1870: Men schrijft uit Brakel (Gelderland)Wanneer al les blijft groeien zoals nu se dert eenige dagen het geval is kunnen wij op een ruime oogst hopen. Vruchtbomen, te veld staande geroassen, al les ziet er gezegend uit. De aardappelen kosten per mud f 3.50. Gisterochtend te half vijf is tusschen Delft en Ovcr- schie de nachtpost, die om kwartier voor vijven te Rot terdam moest aankomen met paard en kar van den dijk in eene sloot gestort. Geluk kig hebben daarbij geen per soonlijke ongelukken plaats gehad.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1