ANSLAG SCHOKT ISRAEL DAAROM ITALIË STAAKT VERDER is er geen doktersrecept voor nodig! President Nixon in ivoren toren n Goerion (83)Dayan enige in regering, die weet wat hij doet ]uerrillas treffen schoolbus in grensgebied echter helpt rakers met by op komst Durex is zo veilig D Durex the best there is Genoeg „Missie" Oorlog JÖ5AO M MBI 1970 LE1D6CH DAGBLAD PAGINA 13 Uiteraard heeft de aanslag veront waardiging gewekt. De middag- bladen, die op vrijdag reeds in de late ochtenduren uitkomen, hadden een inlegvel, waarin de eerste bijzonder heden werden opgesomd, maar geen commentaar. Zij werden de ver kopers letterlijk uit de handen ge rukt. Overal groepten de mensen sa men om het verbijsterende nieuws te bespreken. Er werd een parallel getrokken tus sen het bombardement op de metaal- fabriek in het Egyptische plaatsje Aboe Zabel, dat volgens Israëlische lezing aan een noodlottige vergissing te wijten was, en deze moord op kin deren. Velen vonden, dat de maat vol was en dat er niets anders overbleef dan een „cordon sanitaire" te trek ken langs de grens met Libanon, op de manier van de Jordaanse oever van het Jordaandal. Daar hebben, na eindeloze bombardementen en be schietingen van de Palestijnse queril- la's. de Israëlische artillerie en lucht macht een veiligheidsstrook gemaakt, waar alle leven is opgehouden. Jeruzalem heeft als repressaille een artilleriebombardement uitgevoerd op enige Libanese dorpen tegenover Aviviem. Daarbij vielen zes slacht offers. Ook ging een brief uit naar de Veiligheidsraad, die zojuist Israël heeft veroordeeld om zijn optreden tegen de terroristen in het zuidooste lijke deel van Libanon. Sommigen hier hadden liever gezien, dat de re gering een spoedzitting van dit lichaam had aangevraagd, al geniet het hier ook een reputatie van een praatcollege te ziin zonder enig mo reel gezag en met een volslagen ge brek aan rechtsgevoel en objectiviteit Al zou het alleen maar zijn om dit V.N.-instituut te dwingen een oor deel uit te spreken over een slach ting met voorbedachten rade van schoolkinderen, die aan de oorlog part noch deel hebben. ADVERTENTIE (Van onze correspondent Sam Hamburger) UZALEM (GPD) „Het ging allemaal zo ontzettend izag opeens vuur en m'n eerste gedachte was: we zijn mijn gelopen. De achterdeur van de bus stond half k sprong er uit en de kinderen volgden me. Een minuut zaten we versuft in de berm van de weg. Toen er hulp opdagen begonnen we te beseffen wat er gebeurd was. deren huilden hysterisch, toen ze hun kameraadjes ver en bebloed de uitgebrande bus zagen uitdragen. Het itzettend". it woord is Jona. een jonge seres uit het Israëlische dorp De meeste kinderen, die in schoolbus de dood vonden werden, kwamen uit dit IAAG (GPD) De presi de aagse rechtbank heeft het woningkrakersgezin Ten saterdag 30 mei de tijd ge- de gekraakte woning Reitz- ln Den Haag te ontruimen, leeft hij toegezegd dat hij persoonlijk de Haagse huis- ienst zal opbellen om te vra- voor Jacques ten Kate (22) ingere vrouw en hun kind aar een woning beschikbaar en gesteld. idere vonnis en deze unieke deed mr. J. A. C. Slote- iat chauffeur Jac. ten Kate wanhoop had verteld dat al drie dagen geleden had «vallen en dat hij niet weet j met zijn gezin moet blijven vanavond op straat zou dn kraakte de sinds half leeg staande woning omdat langer kon inwonen op Iderkamer, sinds oma een heeft gehad nadat een onlangs bij de nachtelijke op de Vaillantlaan was len. P dorp, dat door mensen uit Noord- Afrika bewoond wordt. Zij waren op ongeveer een kilometer van de Li banese grens. De hoofdweg loopt vlak langs de grens. Op sommige punten raakt hij die zelfs. Dat is ook het geval bij de kibboets Bar-Am, die zelf onge veer een kilometer van Libanees ge bied verwijderd ligt. maar waarvan de toegangsweg zich precies op de grens verbindt met de hoofdweg, die van de kust naar het noordoosten van Galilea voert. Op dat punt vond gistermorgen om even na achten de ramp plaats. De bus met kinderen, merendeels leer lingen van de eerste drie klassen van de lagere school, en enkele onderwij zers en onderwijzeressen, was om on geveer half acht van Aviviem ver trokken in de richting Doveiv. waar een regionale school gevestigd is. De terroristen van het „algemeen commando", die zich wat later zou den beroemen op een aanval op „een autobus met Zionistische experts", moeten dat geweten hebben. Want de schoolbus reed dagelijks en volgens een vaste dienstregeling. De wagen kreeg klaarblijkelijk een voltreffer. „De granaat sloeg vlak bij de middendeur in vertelt Jona „we reden nog een paar meter door en kwamen toen op de berm tot stil stand. De chauffeur sloeg tegen de grond. Hij moet op slag dood zijn ge weest". In Bar-Am hoorde men de ont ploffing en vandaar kwam hulp op dagen. Zo goed en zo kwaad als het ging verleende de bewoners de ge wonden eerste hulp. Op dat moment waren er negen doden de chauf feur, een onderwijzer, een onderwij zeres en zes kinderen vijf zwaar- en negentien lichte gewonden. Kort na het ongeluk verscheen een groep militairen, de slachtoffers wer den in allerijl naar het regerings ziekenhuis in Safed overgebracht. Nadat allen daar voorlopig behan deld waren werden de ernstigste ge vallen met militaire helikopters naar het centraal ziekenhuis voor het ge hele noordelijke district overgebracht. In het ziekenhuis in Haifa bevon den zich gisteravond dertien kinde- Israëlische militairen inspec- j teren de getroffen bus. ren en twee volwassenen. De toestand van een vrouw en een vijfjarig kind was hopeloos, het merendeel van de gewonden had granaatsplin- j ters over him gehele lichaam Twee patiënten hadden oogverwondingen. j ROME 'APi In Italië zijn van daag 70 dagbladen, die 5 dagen lang niet zijn verschenen wegens staking j van het technische personeel van de i kranten en persbureaus, weer van de persen gerold. Politici hebben een grote rol ge speeld bij het beëindigen van de sta- i king. Zij willen hun verkiezingscam- i pagne voor de regionale verkiezingen j op 7 juni ook in de dagbladen kun nen voeren en waren zeer ontstemd dat hun 5 dagen de gelegenheid hier toe onthouden was. Volgende week zullen de onderhan delingen tussen de uitgevers en het personeel van de dagbladen worden hervat. Het personeel eist hogere lo nen. meer vakantie en betere ar beidsvoorwaarden. Door een staking van de advocaten zal het proces tegen de Amerikaanse ..meester-vliegtuigkaper" Raphael Mi- nichiello, dat dinsdag zou beginnen, moeten worden verdaagd. Verder sta ken nog grote aantallen onderwijzers en leraren. Miljoenen ambtenaren verschenen vandaag weer op hun werk. Nieuwe stakingen dreigen inmiddels. De vakbonden spreken reeds over een algemene staking op 10 juni, drie da gen na de regionale verkiezingen. In Florence heeft vrijdag een me nigte anti-fascistische demonstranten een neo-fascistische verkiezingsbij eenkomst verstoord. Toen de politie tussenbeide kwam werd zij met ste nen bekogeld. Met traangas en de brandslang moest de politie een ein de maken aan de gevechten. In Puzzuoli bij Napels is een pro testmars tegen de economische ach teruitgang die het stijgen van de aardbodem in de stad met zich heeft meegebracht, geëindigd in ongere geldheden en een treffen tussen de monstranten en politie. Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Heel eenvoudig en heel simpel te gebruiken. Wanneer u maar wilt. Zonder enig gevaar voor uw gezondheid. Vandaar ook, dat Durex overal vrij te krijgen is. In de winkel of uit de automaat even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. Waarom ook niet? Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. (Van onze redactie buitenland) LEIDEN De laatste pagina van de International Herald Tribune van gisteren bevat een wrang grapje van columnist Art Buchwald over presi dent Nixon en het isolement van waaruit deze de laatste tijd opereert. Buchwald citeert de klacht van de minister van Binnenlandse Zaken in Nixons kabinet, Walter Ilickel, die verklaarde dat hy in de afgelopen vijftien maanden sinds het aan de macht komen van de Republikeinse president, Nixon maar twee keer had gesproken. Cynisch voegt Buch wald daar aan toe dat andere leden van de regering Nixon nu jaloers zün op Hickcl omdat hij de president zó vaak heeft gezien. Hoe karikaturaal ook Buch- walds visie bevat een element van waarheid. Er zijn tekenen die er op wijzen dat zowel minister van Defen sie Meivin Laird als minister van Buitenlandse Zaken Rogers nauwe lijks een vinger in de pap hebben ge had bij de totstandkoming van de besluitvorming rond de acties van de afgelopen weken in Cambodja. De interventie van gecombineerde Zui Vietnamese en Amerikaanse strijdkrachten zou voornamelijk ge ïnspireerd zijn door de gemeen schappelijke chefs van staven die met het voorbijgaan aan belang rijke Nixon dienaars als Laird en Rogers er in geslaagd waren direct met de Amerikaanse president in contact te treden. De laatste berichten uit de Ame rikaanse hoofdstad wijzen er op dat het protest van de leden van de Ni xon-administratie tegen deze eenzij dige besluitvorming succes hebben j gehad Aan het speciale adviescol lege. de Washington Special Actions i Group, die de activiteiten in Zuid- oost-Azië mede moet voorbereiden j zijn twee nieuwe leden toegevoegd, met de wijze waarop het ingrijpen in Cambodja en de plotselinge bom -1 bardementen op Noord-Vietnam tot stand zijn gekomen. Na drie weken van Amerikaanse en Zuidvietnamese activiteit op Cam- bodjaans grondgebied is het nog steeds onmogelijk te zeggen wat het effect is van het offensief. Weliswaar zeggen militaire bronnen in Zuid- Vietnam dat donderdag de laatste fase van het optreden is ingeluid door de opening van een dertiende gezamenlijke front en dat alle be langrijke Noordvietnamese en Viet- cong-bases zijn opgeruimd maar het einde van de strijd lijkt nog lang niet in zicht .Mochten de berichten uit Saigon waar zijn. dan betekent dat alleen nog maar dat de Ameri kanen en Zuidvietnamezen de eerste slag in Cambodja hebben gewonnen. In feite is het echter onmogelijk geworden voortaan een duidelijk on derscheid te maken tussen de con flicten en crisis die het Indochinese schiereiland in opschudding brengen. Nu vechten Zuidvietnamese en Ame rikaanse troepen zU aan zij met Cambodjaanse troepen tegen Noord vietnamese. Vietcong-eenheden en Sihanoek-aanhangers in Cambodja, tegen Vietcong-eenheden en Noord - Vietnamezen in Zuid-Vietnam, tegen Pathet Lao-guerrillastrijders en Noordvietnamezen in Laos. Het con flict heeft zich met Cambodja uitge breid. De handen van Amerikanen en Zuidvietnamezen zijn nog meer gebonden. En als dan Nixon belooft heeft voor 1 Juli de Amerikaanse troepen uit Cambodja zijn teruggetrokken heeft hij in slechts enkele weken be reikt wat in eeuwen van oorlog oo het Indochinese schiereiland niet is klaargespeeld: de volledige Vietna- misering van Cambodja. Hoewel Sai gon ontkende ook maar enige terri toriale aspiraties in Cambodja te hebben leert de geschiedenis en het. mababere recente verleden (de uit moording van honderden vreedzaam in Cambodja wonende Vietnamezen) dat tussen de inwoners van beide staten sprake is van een soort van erfvij andschap. Het is zeker dat het groeiende ver zet van Sihanoek-aanhangers, de hergroepering van Noordvietname zen en Vietcong niet een' twee drie kan worden voorkomen. De regering Lon Nol, die voor Prins Sihanoek in de plaats kwam, is helemaal niet in staat daar het hoofd aan te bieden dus zullen de Zuidvietnamezen nog wel enige tijd in Cambodja moeten blijven te midden van een bevolking die alle Vietnamezen, anti- of pro- Amerikaans niet bepaald gunstig ge zind is. Een dominerende rol van Sai gon in Cambodja speelt alleen Siha noek in de kaart, die slechts af hoeft te wachten wanneer de Cam bodjaanse bevolking de buik vol heeft van de nieuwe Vietnamese „agressors". Negatief Van welke kant men de zaak ook bekijkt, de balans van het Ame rikaanse optreden in Cambodja blijkt ondanks de eerste successen nega tief uit te vallen. Op het thuisfront heeft Nixon nu te maken met een groeiend verzet en niet meer alleen van studenten maar sinds de jongste gebeurtenis sen in Jackson en Augusta ook van negers en getuige opini-onderzoeken ook van de belangrijke en machtige Amerikaanse middenstand die zo langzamerhand genoeg heeft van de Amerikaanse slachtoffers in Viet nam, de rellen in de steden, de hoge belastingen voor de oorlogvoe ring. de sluimerende crisis in de eco nomie waardoor hun Amerikaanse droom van welvaart in vrede grof verstoord wordt. Daarnaast zit de Amerikaanse pre sident nu met een Senaat die zich heeft voorgenomen kost-wat-het-kost hem constitutioneel aan banden te leggen en een vertrouwenscrisis in zijn regering. De enigen waar hij helemaal op kan rekenen zijn de ge neraals en andere haviken die zoals de afgelopen weken is gebleken al leen nog maar meer olie op het vuur kunnen gooien. De terugtrekking van Amerikanen uit Vietnam is op wankele schroeven komen te staan door het gebonden zijn van Zuidvietnamezen in Cam bodja. Het vredesoverleg over Viet nam in Parijs is een farce, nu Hanoi en Vietcong eenvoudigweg niet meer willen praten etc. Nixon zei in zijn redevoering van 30 apdil: Of ik slechts één ambtster mijn aal dienen is onbelangrijk ver geleken bij de vraag, of door ons fa len te handelen in deze crisis. de Verenigde Staten niet waardig zullen blijken te zijn de machten van vrij heid in deze kritieke periode aan te voeren. Ik ben liever één ambtster mijn president, dan een president die twee ambtsperiodes dient ten kos te van het tweederangs natie worden van Amerika en van het aanvaarden door dit land van zijn eerste neder laag in zijn trotse geschiedenis van 190 jaar. Zoals de zaken er nu voorstaan lijkt het dat president Nixon de eer ste nederlaag in de Amerikaanse ge schiedenis heeft versneld. En omdat hij zijn belofte van orde en rust bij zijn presidentsverkiezing niet heeft waargemaakt heeft de politicus Nixon zichzelf ook ernstig gedupeerd. HEIN ELBRINK „Mosje Dayan", zei Ben Goerion, „is de enige in de Israëlische regering van het moment die werkelijk weet wat hij doet. Hij heeft maar één fout gemaakt en dat is. dat hij geen doodstraf heeft willen laten uitspreken tegen de leden van de Palestijnse verzetsorganisaties die door Israëlische veilgheidsdiensten gevangen zijn genomen". Volgens Ben Goerion is er een wet in Israël (nog stammend uit de tijd van de Haganah) die het mogelijk zou maken om inderdaad de Palestijnse ver zetsstrijders die in Israëlische handen vallen ter dood te brengen. ttV (GPD) David Ben Goerion 83 jaar oud, Israëls eerste premier, H8 op de 14de mei de onafhankelijkheid van de staat Israël uitriep, to nu teruggetrokken uit het Israëlische parlement. Daarmee is een omen aan de actieve politieke carrière van een man, die vermoedelijk n wie ook zijn stempel heeft gedrukt op het gezicht van de staat i gesprek heeft Ben Goerion mij zijn politieke visie gegeven op de Stuatie en Ben Goerion. die altijd al een controversiële figuur is ge- Ben Goerion niet zijn wanneer hij daarin niet enkele verklaringen erkt die duidelijk bestemd zijn om als saluutschoten te dienen voor heid van Israëls belangrijkste staatsman. Over Golda Meir wenste Ben Goerion geen verklaring af te leggen. Hij zei: „Over haar heb ik al genoeg gezegd". Het is waardevol om zich te herinneren dat hij altijd tégen de overleden Levi Eshkol is geweest, die weliswaar zijn minister van financiën was, maar van wie Ben Goerion zei dat hij weliswaar als functionaris, die orders kreeg, goed kon functioneren, maar niet geschikt was om zelf orders uit te delen. Ben Goerion, nog steeds bezig met zijn omvangrijke geschiedenis van de staat Israël, waarin hij volgens zijn eigen zeggen nog een periode van dertig jaar heeft te beschrijven, zei over de Amerikaanse houding: „Ik kan natuur lijk nooit verklaren wat Amerika zou moeten doen ten opzichte van Israël". „Ik kan wel spreken over wat ik graag zou willen wat Amerika zou moeten doen. Dan zou ik wensen, dat Amerika zich uiteraard niet de wet laat voor schrijven door de Russen. Amerika zou de Sowjet-Unie duidelijk moeten ma ken dat zij geen stap verder kan doen dan waartoe Rusland op het moment al is gegaan". Volgens Ben Goerion zijn de Russen er niet op uit om Israël werkelijk te vernietigen, want als dat het geval zou zijn zouden ze daarna spoedig hun „missie" in het Midden-Oosten verliezen. Met andere woorden ook Ben Goerion is van mening dat de Russen niet voor een oplossing van de problemen in het Midden-Oosten zijn Of die op- betekenis* m een vredesverdra8 wordt bereikt ls van ondergeschikte Een van de opmerkelijkste verklaringen die Ben Goerion ln het Interview aflegde was, dat hij al in 1955 persoonlijk de Slnai-woestijn wenste te be zetten. Hij verklaarde eveneens, dat hij in 1956 aan het kabinet van Israel heeft meegedeeld: „We gaan de Sinai bezetten en we zullen ons nadien ook weer terugtrekken. Het gaat er alleen maar om dat wij een vrije doorgang voor onze scheepvaart bewerkstelligen". Omtrent de huidige politieke situatie zei Ben Goerion. dat hij gelooft dat er wederom een oorlog tussen Egypte en Israël zal uitbreken. Al weet hh weliswaar niet wanneer en hoe. Hij heeft daarbij het grootste vertrouwen in het Israëlische leger Dat is niet zo verwonderlijk, omdat Ben Goerion tenslotte de man was die destijds het leger heeft opgericht. Als voorbeeld haalt hij aan hoe in 1948 alle strategische experts in de wereld dachten dat Israel in twee tot drie weken de strijd zou verliezen en hoe de Israeli's tenslotte toch hun onafhankelijkheid hebben kunnen ver werven. Ben Goerion die zijn befaamde witte haren inmiddels kort heeft laten knip pen. heeft zijn parlementszetel opgegeven omdat, naar zijn zeggen het on eerlijk is om weliswaar lid van het parlement te zijn. maar nooit te verschij nen. Zijn splintergroep, in feite afkomstig van een rechterfractie van de so cialistische partij, telt vier leden. Sinds zijn aftreden als premier in 1963 heeft Ben Goerion ln afzondering gewoond ln een kibboets in de Negev-woestijn. De ..Jerusalem Post" zegt dat hoewel Ben Goerion volgens zeggen een dui delijke supporter is van generaal Dayan. hij zich de laaste tijd voortdurend meer verzoenend heeft getoond over het vraagstuk van Israëls houding ten opzichte van de Arabieren, waarbij hij zelfs gepleit zou hebben voor de terug keer van bijna alle gebieden die in 1967 tijdens de zesdaagse oorlog door Israël werden bezet. HENK KOLB

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 13