Rekenkamer zorgde in '69 voor besparing 35 miljoen NOODSITUATIE BEDREIGT DE ROTTERDAMSE HAVEN „Mijn zoon is een inbreker" Jaarverslag met tal van opmerkelijke zaken Wat kost eenjaarkaart 65+? f50, f75, f20, f30. Schepen moeten straks wachten door tekort aan arbeiders Kamercommissie dag klaagmuur voor de kinderbescherming voordelig uit met NS "Sanering in betaald voetbal moet doorgaan SASSENHELMSE MOEDER DEED AANGIFrE: fRTJDAG 32 MEI 1970 W5ÏD8CH DAGBLAD PAGINA DEN HAAG (GPD) Ook in het afgelopen jaar heeft de Algemene Rekenkamer haar financiële bestaansrecht bewezen. Door haar bemoeiingen werd maar liefst 35 miljoen gulden- bespaard op onze belastingcenten. Deze 35 miljoen zijn bepaald op jaarbasis wat betekent, dat het voorkomen van uitgave over een langere periode slechts gedeeltelijk in dit bedrag is ver werkt. der meer vastgesteld aan de hand van het inkomen van de huurder, de gemeenteklasse en het soort woning. Tal van onjuistheden werden hier bij ontdekt die grotendeels werden veroorzaakt door het bijzonder inge wikkeld systeem van berekening. In totaal is gebleken dat een aantal be woners teveel huur betaalden, resp. dat hen teveel werd ingehouden. Het gaat hier om een bedrag van 7800 gulden per jaar. Aanzienlijk meer werd te weinig ingehouden. Hier be loopt het bedrag 144.000 gulden per Los van deze duidelijk meetbare financiële besparingen die ruim op wegen tegen de jaarlijkse kosten van de Rekenkamer ten bedrage van on geveer 5 miljoen gulden, staat de sterk preventieve werking. Het be staan van de Algemene Reken kamer is er immers borg voor dat tal van uitgaven zeer kritisch wor den bekeken. Zo is er een onderzoek ingesteld naar de werkwijze van het Rijksin- koopbureau en de Rjjkskantoorma- chinecentrale welke laatste werkt ten dienst van de PTT. Gebleken is beide instanties nagenoeg dezelf de taken verrichten en met dezelfde leveranciers werken. De Kamer heeft dan ook aan de minister van Verkeer en Waterstaat gesuggereerd beide instellingen samen te voegen. Een interdepartementale werkgroep onderzoekt de mogelijkheid hiervan. De Algemene Rekenkamer heeft ook gewezen op de onbevredigende situatie van de dienst van het loods wezen in het Noordzeekanaal. Door het reorganiseren van het werksys- teem en het gebruik maken van ta xi's waardoor er minder verleturen f zijn, kunnen aanmerkelijke besparin- gen worden verkregen. Niet alleen functioneert de dienst I daardoor beter maar kan het aan- loodsen bovendien met elf tot [eenentwintig worden verminderd. 'Dat zal geschieden door over geplaatste, afgekeurde of met pen sioen vertrokken loodsen niet te ver- vangen. Aan deze veranderin gen wordt thans gewerkt. Waterhuishouding Met de waterhuishouding in ons land blijken zich bijzonder veel instanties te bemoeien. Zo zijn op dit 'terrein een historisch zo gegroei de situatie onder meer werkzaam het Rijksinstituut voor Drinkwater voorziening, het Rijksinstituut voor Zuivering van Afvalwater en de Rijks Agrarische Af val wa iter dienst die alle drie onder een an der ministerie ressorteren. Dit bete- kent dat een groot aantal zaken dub- I bel of zelfs drie keer wordt verricht. De Algemene Rekenkamer heeft dan ook geadviseerd tot nauwere samen- werking te komen. Uitvoerig heeft de Kamer onder zocht of het financiële beheer van de ruim 8000 woningen die het rijk jals dienstwoning beschikbaar stelt wel verantwoord is. Met name heeft 'men onderzocht welke vergoedingen de huurders betalen. Hierbij is ge bleken dat in vier gevallen in het geheel geen vergoeding wordt be taald. De vergoedingen worden on- jaar. Waar nodig zijn de in be hou den bedragen aangepast. Kleinere zaken Tal van andere zaken worden in 't jaarverslag nog belicht. Zo blijkt dat de universiteit van Amsterdam op advies van de Rekenkamer 14.000 gulden heeft bespaard door verlich- tinsgbuizen te doen vervangen door eigen personeel in plaats van door een technisch bureau. Zoals aanvan kelijk de bedoeling was. Ook heeft men geconstateerd dat een prijsverhoging van 1 cent van de koffie en thee in de militaire kanti nes een vermeerdering van de in komsten van 200.000 gulden per jaar kan opleveren. De rekenkamer acht een dergelijke prijsverhoging aan vaardbaar om de grote tekorten van deze kantinedienst iets terug te drin gen. Aandacht heeft de Algemene Re kenkamer ook gevestigd op het feit dat in de departementsgarage van het ministerie van Landbouw en Vis serij werkzaamheden worden ver- i richt aan particuliere auto's. Deze werkzaamheden zijn inmiddels stop- I gezet. Bovendien blijken hoofden van scholen wel eens grotere aantallen leerlingen op te geven dan in wer kelijkheid de school bezoekt. Dit heeft tot gevolg dat het rijk te hoge uitkeringen aan deze scholen verricht. Dankzij de rekenkamer zul len de onderwijsinspecteurs voortaan nauwkeuriger op dergelijke onjuist heden letten. De Algemene Rekenkamer let er niet alleen op of overheidsinstanties niet te verkwistend zijn met de be lastingcenten. Ze besteedt ook aan dacht aan onjuiste betalingen door diezelfde overheid waardoor de bur ger een te laag bedrag ontvangt. Zo is vastgesteld dat een aantal mili tairen bij land- en luchtmacht om verschillende redenen te weinig kin derbijslag heeft ontvangen. Het on derzoek leidde tot nabetalingen van ongeveer 10.000 gulden en ook tot het verhogen van de jaarlijkse uit keringen met totaal 3600 gulden. ADVERTENTIE t Jrannog steedss 3 dagen gratis reizen in mei op uw 65+ -kaart, Heeffc n een 65-kaart? En heeft u nog geen gebruik gemaakt van de „reis-2-dagen-vrij-in-mei" actie van NS? Dan kunt u dat alsnog doen! U kunt uw twee dagen kiezen uit de volgende 5 dagen in mei: zaterdag 23, dinsdag 26, woensdag 27, donderdag 28 en zaterdag 30 mei. voor een echtpaar 3-maands- kaarten 65+ voor vóór een echtpaar DEN HAAG (GPD) De onlust, het onbehagen, de wanhoop en de onmacht in de kinderbescherming is gisteren gedurende de hele dag in de grote vergaderzaal van de Tweede Kamer met klem onder de aandacht gebracht van de vaste kamercommis sie voor Justitie. Althans van de helft van de commissieleden, die zich op een openbare hoorzitting lieten voorlichten. De actiegroep „Het roze pamflet" boycotte het gebeuren, al werden op het Binnenhof wel pamfletten weer roze uitgedeeld en al vond mej. ma*. A. M. Goudsmit roze bloe metjes van vloeipapier op haar plaats. De hearing begon met verklarin gen van het bestuur van de Natio nale federatie voor de kinder bescherming, de officiële koepel van dit werk, en eindigde met een nood kreet van een groepsleider uit een tehuis, waar de aanschaf van nieu we schoenen en van een bal afstuit te op het feit dat er geen geld is. Daartussenin hebben tal van orga nisaties en groepen onderstreept, wat de kamerleden uit de stukken en publicaties reeds wisten: organi satie en subsi'diewijze van de kinder bescherming maken deze tot gesanc tioneerde kinderverwaarlozing. Minister Klompé (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Hoewel het aantal clubs in het betaalde voetbal in de laatste Jaren is afgenomen, moet de sanering in deze tak van sport toch doorgaan, zo meent mi nister Klompé. Zij merkte er echter bij op, dat in ieder geval het be taalde voetbal zoveel mogelijk regio naal moet blijven bestaan, om de voetbaltoto aantrekkelijk te houden. Volgens de minister zijn er vier redenen waardoor een groot, aantal voetbalverenigingen in moeilijkheden zijn gekomen: de verenigingen wer den verplicht sociale lasten van de spelers te gaan betalen, wat neer kwam op een verhoging van de uit gaven van in totaal meer dan een miljoen gulden. Ten tweede de kosten werden ho ger door de invoering van de b.t.w Verder is het nu eenmaal een ge woonte in de sport om zolang moge lijk te blijven doorspelen, ook al is er slecht weer, terwijl juist door het slechte weer de kosten voor het on derhoud van de terreinen hoger werd en het totaal aantal toeschouwers tegelijkertijd kleiner werd. Tenslotte betekende, volgens minister Klompé. de invoering van een minimumloon een extra uitgave voor de betalende verenigingen van enkele tonnen. Minister Klompé zei dit gisteren in de vaste kamercommissie voor cultuur, recreatie en maatschappelijk- werk. Zoals bekend heeft de be windsvrouwe enige tijd geleden be sloten de betalende verenigingen een miljoen gulden extra uit te keren uit de pot van de voetbaltoto, ter wijl bovendien besloten werd een half miljoen gulden te reserveren voor een fonds voor de sanering in het betaalde voetbal. Op de vaak gestelde vraag, hoe het dan wel moest werd in het algemeen geantwoord dat een nieuwe opzet dringend gewenst is, maar dat het belang van de kinderen en gezinnen niet gedoogde dat daarop werd ge wacht. In de gematigde toonzetting van de fundamentele kritiek op 't depar tement van Justitie klonk de wens tot het verkrijgen van resultaten duide lijk door. Al zal men bij de justitie niet blij zijn met opmerkingen als: „Het ministerie wekt niet de indruk een deskundige en betrokken partner in het gesprek te zijn. Zonder te genbewijs nemen wij aan dat de op vatting van het departement afhangt van de gaande en komende man". Aan het eind van de zitting ge tuigden twee ouders», hoe zwaar beslis singen kunnen aankomen. In het ene geval doordat een voorlopige beslis sing door de lange duur van het on derzoek onherroepelijk zou zijn ge worden, in het andere doordat een beslissing zeer snel en lichtvaardig zou zijn genomen. Over tehuizen, waarin de kinderen onbegeleid zouden verpaupreen, zei een van hen: „Je kunt de kinderen even goed thuis verloren laten lopen als bij de kinderbescherming". Zij pleitte voor een soort onafhankelijke oudercommissies bij de raden vcor de kinderbescherming AMSTERDAM (GPD) Laswerk dat, tegen de voorschriften in, dicht hij een partij naftaline werd verricht, veroorzaakte gistermiddag een zware brand in Amsterdams oostelijk haven gebied. Tot ver buiten de stad waren de rookwolken te zien. De schade wordt voorlopig op minstens een half miljoen gul den geschat. De braiid woedde bij het stuwa doors- en scheepsonderhouds- bedrijf P. ter Haak N.V. aan de Javakade. Met het laswerk aan een auto wa ren twee monteurs bezig. Von ken sloegen over op een partij van zestienhonderd zakken naftaline, dat al bij om en nabij tachtig graden ontbrand. De zakken lagen op de kade en op een truck met oplegger. Het vuur zette echter ook een deel van de loods in vlammen. De brandweer had de grootste moeite om bij de brand te ko men door het vele publiek dat op de zware rookwolken was af gekomen. Na bijna een uur blussen kon het sein brand meester worden gegeven. De partij naftaline en een deel van de loods waren toen verloren. DEN HAAG (GPD) Toen mams wakker werd en beneden ging kijken vond zij zoonlief met zijn vriend in de huiskamer aan een tafel vol flonkerende juwe len. Voor Joseph (19) was het einde gekomen avan een even kortstondige als succesvolle mis daadcarrière. Want zijn moeder deed met bloedend hart aangifte bij de politie: „Mijn zoon is een inbreker". Joseph en zijn vriend Ben (20), beiden uit Sassenheim, bekenden gisteren met timide stemmetjes aan de Haagse rechtbank dat zij in een paar maanden tijds ne gen inbraken hebben gepleegd in Sassenheim. een in Lisse, twee in Noordwijkerhout en drie in Voorhout. De grootste slag die zij maak ten was tevens de laatste: in de avond van 7 februari roofden zij voor bijna f 40.000 aan juwelen uit een villa te Ncordwijk. Na afloop gingen zij bij Joseph thuis de buit verdelen. Met voor meld gevolg. De juwelen zijn nu weer 'enig bij de rechtmatige eigenaar. De ontmaskering van de jeug dige inbrekers sloeg bij beide fa milies in als een bom. De ouders van Joseph dachten dat hun zoon elke avond naar school was. De ouders van Ben, af komstig uit een ordentelijk bol- lenkwekersgezin, hadden al evenmin idee van de duistere activiteiten hunner spruit. Beide jongemannen had den tot nog toe nog nooit iets met politie of jusitite uitstaande gehad. De officier van Justitie eiste gisteren dat zij elk zouden -vorden veroordeeld tot 8 maan den gevangenisstraf met aftrek, waarvan 2 maanden voorwaar delijk, met reclasseringstoezicht gedurende de 3 jaar lange proeftijd. De verdedigers bepleitte een kortere straf Zij legden uit dat beide jongelui door familie-om standigheden schromelijk waren verwend, zodat zij hun eisen steeds hoger opschroefden. Om zich een veel te grote luxe te kunnen permitteren waren zij tenslotte gaan inbreken. Maar nu is de roes voorbij. Jo seph en Ben staan weer ont nuchterd met beide benen op de grond, op het koude cement van het huis van bewaring. Dat is goed. Maar van een langdurig verblijf aldaar zullen zij toch ook niet beter worden. Uit spraak 4 juni. ROTTERDAM (GPD) De dag nadert dat in Rotterdam 's werelds grootste haven vracht schepen langdurig op lossing of belading moeten wachten, omdat er onvoldoende havenarbeiders zijn. De bedrijfsgroepen havens van de Nederlandse Bond van Vervoer sper soneel (NBV) heeft de stuwadoor sbe- drijven op niet mis te verstane wijze gewaarschuwd voor de dreigende noodsituatie. Hij zegt in zijn beleids nota: zouden partijen, betrokken bij de c.a.o.. niet snel moeten beslissen een vervolg op het sociolo gisch onderzoek van 19591962 te laten uitvoeren? De opdracht was toen immers een onderzoek in te stellen met het doel informatie te verschaffen over de moeilijkheden, die zich voordoen bij de arbeidsvoorzie ning van de havenbedrijven. Nu, 10 jaar later, zijn deze moeilijkheden nog steeds niet opgelost. Er zullen op korte termijn rigoureuze maatregelen dienen te worden genomen, anders aanvaardt men de consequentie dat er binnen afzienbare tijd geen ha venarbeiders meer zijn". In zijn Utrechtse kantoor somt voorzitter W. J. Hulsker de fouten op, die aan het personeelsbeleid van de Rotterdamse stuwadoors kleven: fouten, die het werk in de haven impopulair hebben gemaakt. In de eerste plaats de beloning: „Havenarbeid is bijzondere arbeid, zwaar, vuil en onregelmatig. Daar moet een bijzondere beloning tegenover staan. Je kunt wel zeggen, dat het interessant en stoer werk is, maar dat maakt geen indruk meer tegenwoor dig. Het basisloon in de haven kan overal worden ver diend. Om de haven ais werkterrein aantrekkelijk te houden moeten er hogere lonen worden betaald dan in de industrie". De arbeidssituatie is nu al nijpend. Bijna elke dag komt het voor dat, er met onbemande ploegen en te lang wordt gewerkt. Hulsker: „Er worden in Rotter dam langere werktijden gemaakt dan in de c.a.o. van ie stuwadoorswet zijn voorgeschreven. Antwerpen kent het systeem van de vaste ploegen, dertien of zestien man. In de Rotterdamse haven houdt men er zich niet aan en dat betekent, dat te kleine ploegen meer werk moeten doen. De tegenzin tegen het werk wordt daar door steeds groter. Wie kans ziet de haven te verlaten gaat weg". Het falende personeelsbeleid van de haven is, be weert Hulsker, ook oorzaak van de slechte arbeids sfeer: „Uitzonderingen daargelaten bij Müller— Progress is het wel goed blijft een havenarbeider een nummer. Hij wordt van de ene haven naar de andere gestuurd. Met de man wordt geen enkele re kening gehouden, hij wordt niet opgevangen, niet be geleid. En dat gaat steeds meer gelden nu door fusies mammoet-bedrijven ontstaan". Maatregelen-op-korte-termijn zijn nodig om te voor komen, dat over enkele jaren schepen op havenar beiders moeten wachten. Hulsker is allesbehalve opti mistisch: „De Scheepvaart Vereeniging Zuid ziet de gevaren van de situatie in. Daar zijn mensen, die we ten dat er snel wat moet veranderen. Dat gaat echter niet op voor de havenbedrijven: die missen de vooruitziende blik. Trouwens: in de Rot terdamse haven is nog steeds een groot aantal direc ties, dat de vakbonden het liefst buiten de deur wil houden". Garantie De pendelstroom uit Brabant en Zeeland droogt snel op. De afgelopen jaren is in de omgeving van Bergen op Zoom en Roosendaal zoveel werkgelegenheid gekomen, dat de lange, dagelijkse reis naar Rotterdam voor f 150 a f 160 netto in de week door niemand nie mand meer een noodzaak hoeft te zijn. „Er moet een ander systeem van beloning komen", vindt Hulsker. „We moeten naar een gegarandeerd loon toe, een vast jaarinkomen". „In Antwerpen staan ze in de rij voor een baan in de haven. Sinds de bevrijding worden daar hogere lonen betaald dan elders. Hoogovens heeft straks zoveel dui zend man nodig. Ze komen er, omdat er lonen worden betaald. De haven is met zfjn beloning niet concurrerend meer. Als dat niet verandert, zal de haven blijven leegstromend W. J. Hulsker Havenarbeid bijzondere arbeid"

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7