Regering Brandt teleurgesteld 58 ct Een dag uit het leven van de HET PLAN MANSHOLT, DE RICHTLIJNEN EN KRITIEK Wtjang in-t-kuip/e. Dóórgroei-kamera.. SCHUDEI'S CITROEN DEMONSTRATIES ONTREGELDEN GESPREK IN KASSFI, Incidenten Versterkt Amalrik weer gearresteerd PRO NIXON Camara eredoctor Exakta RTL1000 In Praag weer een zuivering tHTJDAG 22 MET 1970 LFTDSCH DAGBLAD PAGINA 21 (ADVERTENTIE) (Van onze correspondent) KASSEL (GPD) De Westduitse regering acht het waar- ichijnlijk dat volgende gesprekken met de Oostduitsers pas tot stand zullen komen als Bonn erin is geslaagd resultaten te boeken in zijn onderhandelingen met de Sow jet-Unie en Polen. Deze onderhandelingen worden naar zijn mening op geen enkele wijze beïnvloed door de afloop van het gesprek in Kassei. Een verder tegemoetkomende houding van weste lijke kant noemde Ahlers echter uitgesloten, zolang niet van de andere kant 'een op ons toekomende beweging merkbaar is'. Van dat laatste is geen sprake. Na dat Brandt gisterochtend het gesprek opende met een verklaring, die twintig voorstellen voor regeling van de samenwerking tussen de twee lan den behelsde, leverde Stoph zijn eer ste bijdrage aan de discussie met een uiterst kil betoog. Dit maakte al dui delijk dat Brandts voorstellen, o.m. om gevolmachtigden met de rang van minister in de beide hoofdsteden te vestigen en definitief af te zien van juridische afspraken op het ge bied van de ander, tot niets zouden leiden. Voor de Oostduitsers moet be gonnen worden met de volkenrechte lijke erkenning, waarvoor nu al ge ruime tijd een Oostduits ontwerpver drag op tafel ligt. De duidelijkste zinspeling dat het rover zou kunnen komen, maakte Brandt in één van zyn replieken op een toespraak van Stoph. Hij had de Oostduitsers een reeks vragen voor gelegd waarin het verwijt, dat van de zijde der DDR met geen woord werd gerept over verbetering van de contacten tussen de bevolkingen van beide Duitslanden, centraal stond. Daaraan voegde hij toe: „Als wij rulke antwoorden ontvingen, dan cou ik er van overtuigd zijn dat in de loop van de tijd ook het probleem dat u als volkenrechtelijke erkenning van de DDR aanduidt, oplosbaar is". Ook door de incidenten en uit de hand lopende demonstraties die het tweede tapgesprek ontsierden,is.Kas tel" voor de regering in Bonn een te leurstellend evenement geworden. „Ulbricht en Stoph zijn schrijfta felmoordenaars". Eén van Adolf von Thaddens jonge extremisten waagde rich gisteren met die aanklacht, in forse letters op zijn demonstratie bord, tussen de rode vlaggen en om erkenning van de DDR roepende spandoeken van de tegenpartij. Een paar minuten posteerde hij langs de weg die Willi Stoph naar het monu ment voor slachtoffers van het fas cisme zou bewandelen. Toen verniel den de geprovoceerde kameraden van de DKP, Westduitslands communis tische partij, zijn bord en vertrapten de plastic helm. die de verwachte slagen had moeten opvangen. De communisten boekten in de Kasseier Piirstengarten, waar een simpel monument herinnert aan de slachtoffers die het fascisme tussen 1933 en 1945 eiste, gistermiddag een merkwaardig succes. DDR-premier Stoph had zich voorgenomen er een hans'te leggen, de Kasseier politie had zich op dat evenement goed sid. Dat de politie-president slotte afgelasting bepleitte, omdat Stoph's veiligheid niet kon ga- leren, mocht vooral de duizenden sterk, met scheepsroepers en Spandoeken uitgeruste communisten [worden aangewreven. Kassei, dat de ontvangst der beide delegaties en de enkele duizen den journalisten zo perfect had voor bereid, zag zyn organisatie gisteren verpletterd worden door het werk van fle DKP, die de twee maanden sinds het gesprek in Erfurt ook voor een doeltreffende organisatie had benut. Al by de ontvangst van de Oostduit- le premier waren het gisterochtend de tommunisten die erin slaagden Stoph es zyn delegatie de indruk te geven alsof de Bondsrepubliek zelden een zo welkome gast heeft ontvangen. Tot de kranslegging was pas eer- besloten. Het was een gebaar de regering in Bonn had mogen er wachten en in zekere zin zelfs )ad uitgelokt. Immers, kort voor het gesprek tussen beide regerings op 19 maart in Erfurt, had londskanselier Brandt onverwacht erzocht in Buchenwald de slachtof- ers van het nazi-regime te mogen Wat in de DDR ordelijk on verlopen, bleek echter in de ondsrepubliek onmogelyk. Verwacht was dat de rechts-extre- me NPD, wier ledder Adolf von Thad- den al de avond tevoren de Oostduitse gasten tegen zich in het harnas had gejaagd door te verklaren dat Stoph op zyn minst in een tuchthuis zou moeten worden opgesloten, by het monument paraat zouden zyn. Ook op de aanwezigheid van hun com munistische tegenstanders was gere kend. Correct ingrypend slaagde de dan ook honderden manschappen sterke politiemacht er geruime tyd in incidenten onmiddellyk de kop in te drukken. Tegen het moment van de krans legging, om drie uur in de middag, werden echter de DKP-gelederen ver sterkt. Onder de slogan „Nazi's raus" rukten de communistische stoottroe pen steeds vaker tegen von Thad dens getrouwen op. Toen tenslotte werd besloten de bijeenkomst af te ge lasten, dreigden boven het grasveld in de Piirstengarten praktisch alleen nog de leuzen van Stoph's Westduit se vrienden. De politie schatte dat tienduizend demonstranten voor de afgelasting verantwoordeiyk waren. De Bondsrepubliek heeft, alle goe> de voornemens ten spyt, de Oostduit sers een maximum materiaal ver sohaft voor hun these, dat de mono- poli-kapitalisten in het westen niets van 't verleden hebben geleerd en hun nog volop fascistische staat beheer sen. Weliswaar verklaarde Brandt tegenover Stoph dat hy de gang van zaken in het Fürstenpark betreurde dal moest men ze, aldus de kanselier, niet dramatiseren, omdat zoiets nu eenmaal mogelijk is in een staat met demonstratievryheid), maar het was niet het eerste incident dat koren op de molen der Oostduitse politici en journalisten moet zyn geweest. Brandt kwam Stoph nog een einds- weegs tegemoet door hem voor te stel len tegen de avond nog naar het mo nument te ryden en gezamenlyk een krans te leggen. Dit voorstel werd geaccepteerd en tegen het vallen van de avond ging de plechtigheid alsnog door. De demonstranten hadden toen al tevreden het veld geruimd. Toen gisteravond de Oostduitse gasten waren afgereisd en in Kassei nog slechts verscheurde spandoeken en kapotgeslagen stokken herinner den aan het rumoer van de afgelopen middag, was duidelyk dat de DKP een niet te onderschatten bydrage aan de dialoog tussen Oost- en West- Duitsland had geleverd. De waarde ring uit Oost-Berlyn incasseer de DKP-voorzitter Kurt Bachman gistermiddag tydens een korte ont vangst door Willi Stoph in het con ferentie-oord op de Kasseier Wil- helmshöhe. MOSKOU (AFT) De Russische Kort na zyn arrestatie is hun schryver André Amalrik auteur van „Zal de Sowjet-Unie het tot 1984 uithouden?" is gisteren in een dorp je in het district Riazen gearres teerd. Hy zou zyn gearresteerd we gens het „verzinnen en verspreiden van anti-Sowjet laster. De 32-jarige Amalrik is door amb tenaren van de veiligheidsdienst per vliegtuig overgebracht naar Moskou. In Amerika wordt niet illeen gedemonstreerd tegen het optreden van het leger in Cambodja. Met name in New York zijn bouwvakar beiders en havenwerkers al dagen in de weer om zich solidair te verklaren met de politiek van president Nixon. Voorbereid op tegendemon- straties (helmen) trekken zij met tienduizenden door het havenkwartier. ADVERTENTIE BRUSSEL (ANP) De aartsbis schop van Brazilië, mgr. Helder Ca mara is gisteren tydens een korte plechtigheid benoemd tot eredoctor van de Leuvense universiteit. Bij de genodigden bevond zich de Belgische kardinaal Suenens. Tydens een by- eenkomst na deze plechtigheid, waar er dan duizend studenten en hoogleraren aanwezig waren, heeft de nieuw benoemde eredoctor ver klaard geen superioriteit van het blanke ras te kunnen aanvaarden. Jongeren die de wens te kennen ge geven hebben om naar de derdewe reld te vertrekken, ried hy aan thuis tie blyven als het hen alleen om avontuur is te doen. „Diegenen echter die by ons willen komen en hun eigen cultuur willen vergeten, zijn welkom". ADVERTENTIE Waarom zou u geld steken in een wel aardige systeemkamera die straks toch "HO" zegt tegen uw groeiend fototalent. Kies liever een kamera die er helemaal op gebouwd is om uit te groeien tot een werkelijk kompleet kamera-systeem. Dat is nu al mogelijk voor 569,— met de nieuwe Exakta RTL 1000 Exakta kamera's: beroemd van oudsher gebouwd op de toekomst! Enkele van de vele eigenschappen: 1/1000 tot 8 volle se- konden, 3 verwissel bare zoekersystemen, synchroonflltsen tot 1/125 sek., etc. etc. Hij Is al bi) uw folohandelaar! Onto Foto - Poefcut 127 kennismaking Wajang blijft ook r gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. De discussie over het plan- Mansholt tot hervorming van de Europese landbouw, dat in de cember 1968 in de vorm van een memorandum van de Europese Commissie het licht zag, heeft een nieuwe impuls gekregen, doordat de Commissie voorstellen minderd met het in het bedrijf verbruikte zaaizaad en veevoeder. Wie de financiële hulp aan vraagt, moet niet alleen voldoen de vakbekwaamheid bezitten en een boekhouding voeren, maar ook voor zijn bedrijf een ontwiK- lingsplan indienen. Is de ontwik voor vijf op het plan gebaseerde kelingstermijn langer dan drie riGntliinon oon tIa »•/-,o rt „a„ w-,; - PRAAG (DPA) Een omvang rijke zuivering van alle „rechtsge- zinde (revisionistische) functiona rissen" is in de centrale raad van de Tsjechoslowaakse vakverenigingen begonnen. Het centrale comité heeft het ont slag goedgekeurd van het gehele presidium en 15 vam zyn leden, als mede het aftreden van twaalf an dere functionarissen. Onder de slachtoffers bevindt zich de huidige voorzitter, Rudolf Pa- covsky, die „zyn aandeel in de fou ten van het verleden" heet toege geven. richtlijnen aan de raad van mi nisters van de EEG heeft gezon den. Een richtlijn is volgens het EEG-verdrag „verbindend ten aanzien van het te bereiken re sultaat voor elke lid-staat waar voor zij bestemd is, doch aan de nationale instanties wordt de be voegdheid gelaten vorm en mid delen te kiezen". De vijf ontwerp-richtlijnen heb ben betrekking op de modernise ring van bedrijven, op bedrijfsbe ëindiging, vakopleiding en voor lichting, beperking van de opper vlakte aan cultuurgrond en op de vleesproduktie. Voorts is de Com missie gekomen met een nieuw ontwerp-verordening inzake de oprichting van producentenorga nisaties. Het is interessant na te gaan in hoeverre Mansholt zich bij het ontwerpen van de richtlijnen iets heeft aangetrokken van de kritiek j die in de afgelopen anderhalf jaar op zijn denkbeelden is ge spuid. Die kritiek had minder be trekking op zijn analyse van de situatie waarin de Europese land bouw zich bevindt, dan op de middelen en doelstellingen om verbetering in de toestand te brengen. Een opmerkelijk verschil is on getwijfeld dat in de ontwerpricht lijn over de modernisering van landbouwbedrijven een ander cri terium voor het verlenen van fi nanciële hulp wordt gesteld dan in het memorandum. Waar eerst als doelstelling sprake was van produktieeenheden van 80 tot 120 hectare voor akkerbouw, 40 tot 60 koeien voor de melkproduktie, 150 tot 200 runderen voor de slacht, 100.000 kippen per jaar of 450 tot 600 varkens, wordt nu gesproken van bedrijven die binnen een ze ker aantal jaren met moderne arbeidsmethoden een gereduceer de bruto-opbrengst bereiken van tussen de f 36.000 en f 45.000 per man, bij een arbeidsduur van ten hoogste 2300 uur per man per jaar. De gereduceerde bruto-op- brengst is de totale opbrengst ver jaar. dan zal op een hogere bru to-opbrengst moeten worden ge mikt. In het algemeen wordt een looptijd van zes jaar wel als het maximum beschouwd. Een ont wikkelingsplan kan worden inge diend door een boer alleen of in combinatie met anderen die met hem willen samenwerken. Het nieuwe criterium kan als een verbetering worden be schouwd, omdat het de mogelijk heid openlaat rekening te houden Het is duidelijk dat de vorming van rendabele produktie-eenhe- den, die op den duur tot wat Mansholt noemt „moderne land bouwondernemingen" kunnen uitgroeien, staat of valt met het beschikbaar komen van voldoende grond. En dit hangt weer af van de mate waarin het aantrekkelijk wordt gemaakt de landbouw te verlaten. Maatregelen als de bo venstaande passen in dit streven, maar zijn natuurlijk niet voldoen de. Veel belangrijker is de regio nale ontwikkeling, het scheppen van vervangende werkgelegen heid in de eigen omgeving, voor hen die de landbouw willen ver laten. Dit was een van de zwakke punten van het plan-Mansholt, en zoals te verwachten was brengen ook de ontwerp-richtlijnen op dit met het samengestelde karakter Punt 8een verbetering, van sommige produktie-eenhe- Terecht stelt de Franse land- 1 bouwingenieur en econoom Adriën Zeiler in een onlangs ver schenen boek, over de Europese den. Er kunnen zich zeer wel ge vallen voordoen waarin bijvoor beeld niet het oorspronkelijk ver eiste aantal melkkoeien aanwezig landbouw problematiek is. maar toch van een rendabele produktie kan worden gesproken door de manier waarop de melk veehouderij met andere activitei ten is verweven. Wat de bedrijfsbeëindiging be treft houdt Mansholt vast aan een uitkering van tenminste f3600 per jaar aan getrouwde be drijf shoof den en arbeiders die de landbouw willen verlaten en ten minste 55 jaar oud zijn. Vanaf het 65e jaar wordt daarop het ouderdomspensioen (AOW) in mindering gebracht. Eigenaars of pachters die nog geen 55 jaar zijn krijgen bij bedrijfsbeëindiging een structuurverbeteringspremie van tenminste acht maal de pacht waarde van het vrijgekomen land. Voorwaarde is wel dat de gebruik te grond beschikbaar komt voor het programma van de EEG. Dat kan door bebossing of bestem ming voor recreatiedoeleinden, of door het beschikbaar stellen van de grond aan boeren die tot de vorming van een produktie-een- heid willen overgaan. „Hoewel het waarschijnlijk is, zoals Mansholt zeer terecht be nadrukt, dat het aantal in Europa geschapen arbeidsplaatsen vol doende zal zijn om de wijzigingen in de landbouw op te vangen, is er omgekeerd geen enkele reden om aan te nemen dat de beslis singen tot industrievestiging in voldonede mate beïnvloed zullen worden om een optimaal resul taat te verkrijgen. De groeiende ontwikkeling van de geografische concentratie van industriële en tertiaire activiteiten, die onder onze ogen plaatsheeft, is onver enigbaar met het programma van Mansholt". Op grond van de ervaringen in Bretagne en Zuid-Italië trekt de auteur de doelmatigheid in twijfel van klassieke maatregelen als in vesteringspremies, waarop ook Mansholt zich wil verlaten (in het memorandum: 20 procent). „Het zou politiek wenselijk zijn", aldus Zeiler, „dat Mansholt aan geeft welke industrieën en welke tertiaire activiteiten ontwikkeld merhuis door de veiligheidsdienst onderzocht. Ook is huiszoeking ver richt in hun woning in Moskou. Er zouden 'n schrijfmachine, een aan tal manuscripten en een westerse vertaling van het in het Russisch geschreven boek van Amalrik in be slag zyn genomen. Men denkt dat Amalrik, in een afgelegen provincie stadje terecht zal staan, zodat het proces niet door de buitenlandse pers kan worden bijgewoond. „Hy verwachtte het" verklaarde zyn vrouw Giselle. Gisteren in Mos kou zy zei dat agenten van de ge heime politie, gewone militie en re chercheurs van het openbaar minis terie het zomerhuisje van de Amal- riks in het dorp Akoelovo. 160 km ten zuiden van Moskou, waren bin nengevallen. „André weigerde mee te gaan en toen sleepten zy hem naar buiten. Zy lieten my het huis niet uit en doorzochten het drie uur lang. Daar na reden zy mij naar onze woning in Moskou, waar zy André naar toe hadden gebracht om hem te onder vragen." „Ik heb André kort gesproken voor zy hem in een zwarte auto wegvoerden ik weet niet waar hy nu is Misschien in de gevangenis". kunnen worden in de probleem gebieden, dat hij duidelijk de principes in het licht stelt van de regionale tussenkomst en zich daarbij zonder aarzeling op het institutionele vlak verplaatst. Want in laatste instantie is het niet mogelijk industriële decen tralisatie te verkrijgen als niet hetzelfde gebeurt met de politieke lichamen, met de banken en met de culturele instellingen". Effectiever maatregelen, bijvoor beeld in de fiscale sfeer, of een vestigingsverbod voor bepaalde gebieden, zoals dat in Groot-Brit- tannië wordt toegepast, vereisen volgens Zeiler een politieke vast beslotenheid van de verantwoor delijke overheden, die ontbreekt in de landen waar de problemen het ernstigst zijn (Frankrijk en Italië). „Een dergelijke politiek is niet mogelijk zonder een op Europees niveau uitgestippelde en toege paste regionale politiek, want geen enkel land zal op eigen houtje zijn industrie een handi cap durven bezorgen door belem merende maatregelen, op een moment waarop de internationale concurrentie onder invloed van de gemeenschappelijke markt toe neemt". Adriën Zeiler (met medewerking van Jean-Louis Giraudy): ^'Im broglio agricole du marché com- mun". Uitgegeven bij Calmann- Levy in Parijs. Prijs circa f 14,-. F. H. BERGMAN ADVERTENTIE DUBBll eesTOOKTt NV. DE CONDOR DISTILLEERDERIJ - LEIDEN (Van onze correspondent) WASHINGTON (GPD) Dit is het verhaal van een dag in het leven van de Verenigde Staten van Ame rika, drie weken nadat Amerikaan se troepen zich voor het eerst bui ten Zuid-Vietnam begaven en Cam bodja binnentrokken. De dag is woensdag, 20 mei 1970. President Richard Nixon staat. 15 directeuren van negeruniversiteiten te woord, die hun grote bezorgdheid uitten over de groeiende spanningen onder de negerstudenten. 100.000 bouwvakkers lopen met Amerikaan- vlaggen door het hartje van kapi talistisch Amerika, Wallstreet, zin gen vaderlandse liederen en roepen Nixon uit tot de grootste president aller tyden. Tegelykertyd zyn dui- zen Wallstreet-advocaten In Wash ington om tegen de uitbreiding van de oorlog te protesteren. In de staat Arkansas stelt de ra cistische oud-gouverneur Orval Fau- bus (die er al zes ambtsperioden op heeft zitten), zich weer beschikbaar voor het leiderschap van de staat om de min of meer liberale en in ieder geval niet-racistische Republi keinse gouverneur Winthrop Rocke feller te onttronen. Ondertus sen zwoegen 400 negers door de hit te van de staat Georgia, om een 200 kilometer af te leggen naar de hoofdstad Atlanta, om daar van hun wanhoop te getuigen over de geweld dadige dood van 8 negers die tydens rellen in Augusta door de militia werden doodgeschoten. Op het ministerie van Buitenland se Zaken wordt door onder-minister Alexis Johnson de les gelezen aan 50 carrière-diplomaten die met 200 anderen van het ministerie hun handtekeningen hadden gezet onder een document waarin zy minister Rogers vroegen om zich opnieuw te het Amerikaanse beleid in Cambod ja genomen scheen te hebben. Hen wordt met net niet zoveel woorden te kennen gegeven dat wanneer zy het er niet mee eens zyn, zy zich beter uit de buitenlandse dienst te- bezinnen op de totale wending die rug kunnen trekken. In Jackson, Mississippi, waar en kele dagen geleden twee negerstu denten werden doodgeschoten, weige ren de studenten de door kogels door boorde wandpanelen af te staan voor een gerechteiyk onderzoek. Zy vre zen dat het met dit onderzoek net zo zal gaan als met alle anderen: 't vacuüm van niets. Het ministerie van Arbeid maakt bekend dat de kosten van het levens onderhoud in april de scherpste sta ging heeft ondergaan sinds decem ber en de regering geeft toe dat in tegenstelling tot de aangekondigde verwachtingen er over het komende jaar een begrotingstekort verwacht kan worden. In de Senaat wordt door verschil lende fracties een voorhoedegevecht geleverd in verband met twee ver- schülende moties die zyn ingediend, en die beiden in meerdere of minde re mate de beperking beogen van de militaire ondernemingen in Zuid- Vietnam en Cambodja. De ene motie, ingediend door de senatoren Frank Church en John Sherman Cooper, zou de president de fondsen ontne men om de akties in Cambodja voort te zetten en verbiedt ook even tuele Amerikaanse militaire steun aan het generaalsregime in Phnom Penh. De andere motie, die van de senatoren George McGovern, Mark Hatfield en Charles Goodell, gaat verder. Deze zou de president dwin gen om aan alle militaire verwikke lingen in Zuidoost-Azië tegen medio 1971 een eind te maken. Op deze dag, woensdag 20 mei, werd ook bekend dat 10.000 bouw vakkers het plan hebben om de vol gende week naar Washington te ko men, biykbaar om de president een riem onder het hart te steken. En op deze dag ook, vraagt de neger journalist Carl Rowan van de Wash ington Post zich af, waarom de dood van acht negers in Augusta en die van twee negerstudenten in Jackson niet hetzelfde nationale tumult ver oorzaakt als die van de vier neer geschoten blanke studenten in Kent, Ohio. Dit ls dan een greep uit het leven van de Verenigde Staten gedurende 24 uur. Het levert een beeld op, dat even verwarrend als tegenstrydig is. Maar in deze kaleidoscoop is één ding niet mis te verstaan en dat is het feit dat de Amerikaanse bevol king steeds minder bestaat uit men sen, die de kat uit de boom kyken. Als de gebeurtenissen van de afge lopen dagen en weken iets veroor zaakt hebben, dan is het dat zy de breuklynen in de samenleving nauw keuriger hebben gedefinieerd. Met andere woorden, om de laatste mo- dekreet te gebruiken: Amerika is op weg naar de totale polEtrisatie, waar niets meer grys, maar alles zwart wit is geworden. Tegen deze achtergrond wordt het méér dan alleen maar benauwend wanneer Nixon tegen de vyftien hoof den van neger-universiteiten (die drie maanden lang geprobeerd heb ben om een onderhoud met hem te krygen) zegt. dat zy niet op zyn woorden moeten letten, maar op zyn daden. Tegen deze zelfde achtergrond verzekert minister van Justitie, John Mitchell, een sympathiek gehoor van Republikeinen die 360 gulden be taald hebben voor hun diner om de partykas te spekken: „Dit land is doodziek en doodmoe van demon stranten, slogandragers en proteste renden in welke vorm dan ook". Op de dag na de verkiezing van Richard Milhaus Nixon als president van de Verenigde Staten van Ame rika liep in het George town-gedeelte van Washington eer. jongen van een jaar of 22 op het trottoir met n biografie van Nixon onder zyn t. Hy had die net gekocht in een sa- permark t. Op dat trottoir bood een hippie hem de laatste aflevering aan van de .Tree press" (sindsdien op gedoekt). De jongen met de biografie- Nixon maakte een grimas en toen hy buiten schot was spoog hy in de richting van de hippie Een toe vallige voor by ganger zei toen: „Let op myn woorden, dat gebaar, die klodder spuug, wordt symbolisch voor de komende jaren". MR. HENK LEFFELAAR

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21