V.V.V. Katwijk mikt op Midlands in Engeland Hoever is de stilte te zoeken Nederland! Boek van de Maand „Voer" voor Leidse raad Promoties Uitvinder kunstnier terug in ons land I Laat vogeltjes en eendjes in de natuur Vereniging ex-politieke gevangenen 25 jaar Zomaar wat zwerven met Bert Garthoff,tot één juli 8.50 daarna 17.50 PLASTIEKEN (en penningen) BIJ HEUFF ATTENTIE Debat tussen Kret en Amptmeijer dag 22 mei 1970 LEroSCB DAGBLAD KATWIJK AAN ZEE Het voorseizoen is heel goed be- I waagd. dat het gemeentebestuur al i bracht hij tenslotte aan de directeur wnnen en met betrekking tot het hoogseizoen zijn wij optimis- het m°eelük« doet om de badplaats j en zijn medewerkers voor alles wat 6- tt i i - ,J J i aantrekkelijk te maken. Onder an- zy ln het belang van het vreemde- A D VERTENTIE tisch. Veel hangt natuurlijk van het weer af, doch er zijn op nieuw heel veel logiesaanvragen en de contacten met de reis bureaus zien er gunstig uit. Dat is ook nodig, want door de uit breiding van Katwijk wordt het a anbod van kamers steeds groter. Bovendien geldt de maand juni in Europa steeds min der als vakantiemaand en wordt de verblijfsduur van gezinnen vroeger vaak een maand kleiner. Men reserveert ook vakantietijd voor de wintersport of andere vormen van ont- ipanning. Dat zei mr. Jan van der Plas gisteravond in zijn openingswoord tijdens de voorjaarsvergadering van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer „Katwijk", die in restaurant itDe Zwaan" aan de Boulevard in Katwijk aan Zee werd ge houden. Mr. Van der Plas gewaagde van zoek aan de dc grote activiteit, die door de wer kers van de V.V.V. in de afgelopen teken zijn ontwikkeld en betreurde het. dat van overheidswege nog needs te weinig aandacht wordt ge- ichonken aan de vakantiespreiding. Teveel nog vallen de schoolvakanties »n de vakanties van grote groepen terknemers precies in het hoogsei- ioen, zowel in Nederland als in onze nabuurlanden, in het bijzonder West- Duitsland. Het schijnt moeilijk te ijjn een oplossing te bereiken, zei de V.V.V.-voorzitter. Acties De heer Van der Plas stelde met nadruk, dat het V.V.V.-bestuur daar- heeft besloten tot zelfstandige actie over te gaan. In samenwerking met de V.V.V.'s van Arnhem en Bre da en de provinciale V.V.V. Limburg wordt gewerkt aan een zogenaamd off-season-arrangment. Dit wordt roorlopig gebracht op de Engelse »n Scandinavische markt. Directeur Chris Verplancke zal daarvoor bin nenkort deelnemen aan een werkbe- Midlands in Engeland (New Castle. Sheffield, Leeds en Scarborough). Getracht zal daar worden Nederland te kiezen voor een korte tweede vakantie in het voor- of naseizoen. Het resultaat wordt door het bestuur met vertrouwen te gemoet. gezien. Aan het slot van zijn openings woord betoogde mr. Van der Plas. dat hoewel het bezoek aan Katwijk zich nog steeds in stijgende lijn be weegt, de V.V.V. niet kan blijven stilstaan. Steeds dient te worden gezocht naar nieuwe wegen om meer andere groepen vakantiegangers aan te trekken en nieuwe ideeën te lan ceren. In Europa ligt nog veel ter rein braak. Wij dienen daarom voortdurend actief te zijn. Stilstand in deze zou achteruitgang betekenen. Meer gasten In het zeer uitvoerige en goed ge documenteerde jaarverslag van de secretaris, de heer J C. Tieleman, werd een uitvoerig overzicht gegeven van het wel een wee van de V.V.V in het afgelopen jaar. Het was voor de vereniging een goed Jaar en het aantal gasten neemt steeds toe dere door de aanleg van een net van I lingenverkeer hebben gedaan, bijna vezen kilometer aan wandelpa- De penningmeester, de heer N. den in de zuidduinen terwijl ook j Plug. stelde in zijn verslag, dat 1969 plannen bestaan iets dergelijks te een financieel goed jaar was ge- doen in de noordduinen. De aanleg van het nieuwe badcentrum werd ur gent geacht. Daarmee is het gemeen tebestuur druk doende. De heer Tieleman wees op de Initiatieven, die door de Katwykse V.V.V. worden ontplooid en hekelde de ongunstige vakantiespreiding. Dat Katwijk ook deel uitmaakt van het zogenaamde voltrefferpakket <3 da gen Amsterdam. 3 dagen Arnhem en een week Katwijk) noemde hij van internationale betekenis. Dank weest. Het voordelig saldo bedroeg boekhoudkundig f 1023.33. dus nadat de zeer dringende reserveringen voor verschillende doeleinden waren gedaan Bij de bestuursverkiezing werden de heren p. C. v. d. Bos en D. W Slotboom herkozen. Tijdens de rondvraag werden talrijke interne zaken aan de orde gesteld en ten slotte vertoonde de heer W. van Eg- mond enige aantrekkelijke vakantie films. Nu de winter eindelijk geweken is en vele vogelparen zich verheugen in een meer of minder talrijk aantal .longe vogeltjes of eendjes, wordt de Vogelwacht Rijnland overstelpt met telefoontjes, waarin aandoenlijke ver halen gedaan worden over door hun ouders in de steek gelaten eendjes, en door talrijke kinderen die. soms zelfs in groepjes, jonge vogels of eendjes komen brengen, die ..alleen aangetroffen zijn". Jonge eendjes en vooral jonge vo geltjes voeren ei9t enorm veel werk en tijd, want dat dient in de regel, afhankelijk van de soort, om de paar uur te geschieden. De kans om ze in leven te houden wordt daardoor bui ten de natuur zeer klein. Bovendien is het „verlaten" door de ouders een Ook werd met dankbaarheid ge- vorm van opvoeding der Jonge dieren LEIDEN De Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke Gevange nen uit de Bezettingstijd, die onmid dellijk na de bevrijding werd opge richt bestaat 25 jaren. Ook de afde ling Leiden zal daaraan enige aan dacht besteden. Trad in het begin vooral het so- j ciale doel van de vereniging op de j voorgrond, naderhand maakte het tot I stand komen van verschillende lan delijke voorzieningen voor oorlogs slachtoffers en hun nabestaanden, de hulpverlening vanuit de vereni ging zo al niet geheel overbodig, dan toch wel minder op de voor grond tredend. Steeds bewoog de vereniging zich ook op het terrein ACADEMISCHE EXAMENS Kunstzaal Heuff: Loekie Metz ilastleken; Bertus de Meij schil- t/m 26 met. ,Men krijgt geen moment de in- dat in het zuiden de zon pleegt schijnen, wanneer men afgaat op Ie Italiaanse landschappen van Ber- us de Mey. Io feite zijn het meer gekleurde ikeningen dan schilderijen. Meestal tordt de compositie bepaald door wse, zwarte contouren, waarin zij terke styleringen aanbrengt, zodat et geheel hecht in elkaar blijft zit- fn. Aan de ingevulde kleuren ont dekt daardoor echter elke luchtig- ieid en licht. Het sterkste deel van de tentoon- lelling wordt uitgemaakt door de Ilstieken van Loekie Metz. Er is An de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens kandidaats II geneeskunde: de da mes M. Bal c.l. (Den Haag) H. M. S. Hoeuff (Den Haag). A. Keilholz (Den Haag) A. B. F. van Kooten (Delft) A. W. Swart (Haarlem) D. C. J. v. d. Vliet (Leiden) J. v d. Werf (Rot terdam) W. M. Wiebenga (Amster dam) M. van Wirdum (Delft) mevr. E. F. Braakman-Wiellnga (Oegst- geest) de heren N. C. Bakker (Den Haag) J. Bellaar Spruyt (Den Haag) G. Brutel de la Rivère (c.l.) (Den Haag» C. Cramer (Alphen aan den Rijn) J. B. V. M. Delemarre (Haar lem) J. J. Gerritsen c.l (Voorscho ten) B. E. Glazanburg (Hilversum), E. Hoencamp (Leidschendami K. Hoogendijk (Zwolle) R. Kamerling ol schikbaar aan van de bestrijding van anti-demo cratische regeringsvormen en de daaruit voortvloeiende excessen, zo als concentratiekampen politieke processen met alle daaraan verbon den behandeling van politieke gevan genen enz. Ook de medische zijde van de schadelijke gevolgen van de gevangenschap vragen vooral de laatste tijd, nu deze zich steeds meer openbaren, grote aandacht. De vereniging steunt metterdaad de be langrijke onderzoekingen, die o. m. door de Leidse prof. J. Bastiaans. worden gepleegd. Deze herdenking mag zich niet al leen bepalen tot dat wat achter ons ligt. De vereniging zal zich moeten bezinnen op de hedendaagse tijd en op de toekomst en op de waarden in het leven, waarvoor zovelen van onze vrienden zijn gevallen, maar die nog steeds niet tot volledige ont plooiing zyn gekomen Deze herdenking zal plaats hebben a.s. dinsdag om half acht in het Groot-Auditorium van de universiteit Er zal een korte herdenkingsrede worden uitgesproken door ds. J. Overduin. Declamatie wordt ver zorgd door mevrouw Enny van Alff- de Leeuwe. Het geheel zal worden omlijst door orgelspel van M Paats Na afloop van deze herdenkings plechtigheid, die ongeveer een uur zal duren, kunnen de aanwezigen zich aansluiten bij een .stille tocht" naar het verzets-monument bij Mo len De Valk. Hier wordt een krans gelegd en verzorgt het Leids Politie Muziek Gezelschap een muzikale om lijsting. Voor hen, die deze herdemking nog willen bywonen zijn nog kaarten be- het adres van het (Haarlem). M. Kiewit de Jonge (Den Haag) G. A. Kok (Den Haag) R. van Leeuwen (Voorschoten) E. Maartense (Den Haag) W. C. M. Meewisse (Nootdorp) M. S. Monnic- kendam (Leiden) E. Mostert (Den Haag) A. C. Nieuwenhuijzen Kruse- man (Den Haag) V Noordhoek Hegt (Den Haag) E. C M. Priester (Kat wijk aan Zee) L. K. J. van Romun- de (Wassenaar) M. I. M. Schermer (Voest (cJ. (Leiden) Tan W D. (Den Haag) N. P Tjon-Pian Gi Cu racao R. Visser (Den Haag) D. J. M. v. d. Voort (Lisse) J. Weimar (Den Haag) P E. A. van Zuiden (Enschede); doctoraal II genees kunde de dames E. Trommel (Delft) A. A. Vis (Den Haag) de heren N. den Heijer (Den Haag) J. H. C. Jansen (Leiden). E. J. op 't Landt (Leiden) W. M. Mulder (Breda) G. J. M. v d. Post (Den Haag) P T Thung (eindhoven) R A. Verweij (Rotterdam) doctoraal II genees- secrelariaatVivaldistraat 34 in Lei den en aan het adres Lorentzkade 1 in Lelden, tel. 31525. kunde vrije studierichting mevr M. ™rn2T*kln-± I I Cleton-Soeteman (Krimpen aan de IJssel); semi-artsexamen de da mes I. J. M. v. d. Berg (Haastrecht) M. van Deursen (Rotterdam) de he ren P J. v. d. Broek (Leidschendami R. J. Itz (Sassenheim) G. A. v d. KleiJ (Den Haag) S J. Matthijsen (Wassenaar) B. Wijdieks (Val kenburg); artsexamen mej. G. I. Lund (Hamar Noorwegen) en de heren J. J. D. Barendrecht (Leiden) H. L. Knook (Hazerswoude) W. H. G. Lieuwens (Leiden) J. A. J 2ien met koppen van o.a. Eras es. Scaliger, Breueghel. Er is vaak Sxperimenteerd met mateiia- m en met polijsten en het aanbren- tn van patina. De ruwe en tref vorm maakt deze serie bij- under aantrekkelijk. Van de vrijstaande plastieken vond de twee Provinciaalse vrouwtjes "ft de foto van Jan Holvast) erg idrukwekkend. Bijzonder subtiel is tor kleine accenten de structuur in de synchrone beweging aange- uid. FRED LEEMAN LEIDEN De heer R. H. Lauw- aars geboren te Rotterdam en thans wonende te Wolfheze (Gld.) is cum laude. aan de Leidse Universiteit ge promoveerd tot docter in de faculteit der rechtsgeleerdheid op proefschrift getiteld „Rechtmatigheid en rechts kracht van gemeenschapsbesluiten (Enige beschouwingen over de bin dende besluiten die de Raad en de Commissie van de Europese Ge meenschappen kunnen nemen krach tens het Verdrag tot oprichting van de Europese Economische Gemeen schap"). De promotor was prof. mr. H H. Maas De heer S. O. Warnaar geboren te Fort de Cock Indonesië) is ge promoveerd tot doctor in de faculteit der wiskunde en natuurwetenschap pen op proefschrift getiteld „The transcription of the DNA of bacterio- hage Ox 174". De promotor was prof. dr H. S. Jansz. De heer A. G. Pos. geboren te 1 Amsteveen en rhans wonende te i Voorschoten is gepromoveerd tot I doctor in de faculteit der rechtsge- i leerdheid op proefschrift getiteld Y- „Hypotheek op roerend goed 'bezit- tchrijv m tot een in de natuur maar al te nood zakelijke vorm van zelfstandigheid Vogelouders laten hun jongen ech ter beslist niet in de steek, hoogstens schijnbaar overdag. Door de jonge die ren dan te vangen en te gaan „ver zorgen" of ze naar de Vogelwacht te brengen bewijst men hen de slechtst denkbare dienst, hoe goed bedoeld deze reactie ook mag zijn Daarom verzoekt de Vogelwacht Rijnland met klem geen Jonge vogels te vangen en mee te nemen of naar de Vogelwacht te brengen, maar ze rustig in hun natuurlijk milieu te la ten. waar ze op voor mensen vaak on begrijpelijke. maar biologisch juiste wijze door hun ouders, in de regel i tegen de avond, opgevangen en ver zameld worden. Dit geldt natuurlijk niet voor ge- wonde vogels, die op de één of ande- re wijze door katten of anderszins in gevaar verkeren. De algemene regel ls echter: Laat de vogels in hun eigen milieu, want dat is door mensen moeilijk, om niet te zeggen onmogelijk, te vervangen. Vogelwacht Rijnland Postbus 112. Leiden. Vlak achter de drukbevolkte bermen. Leest u maar in "Zomaar wat zwerven". Want daarin vertelt Bert Garthoff u dat er in Nederland nog talloze stille plekjes zijn, waar niemand zo gauw aan denkt. En hij neemt u mee naar al die verrassend-mooie-hoekjes. In 160 pagina's. En meer dan 120 foto's. Waarvan vele in kleur. Een boek van formaat dat u niet mag missen. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by ans voor de deur Ol op een mi nuut afstand v d. Wertstraal, Oude Rijn, Kaasmarkt I'wee minuten Hooigr (Ir. Dries- senstraati Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken in te zien Onze traditie „altijd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel' maar het gehele Jaar „voor zoveel" En toch vak-standing als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den Doet er Uw voordeel mee Gouden sieraden, verlovings ringen. horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen. brillant. De beste merken, de ruimste keuze. Juweliei - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 In het kader van de NATUURBOEKENWEEK organiseren wij op DONDERDAG 28 MEI a.s. (20 uur) in het GEMEENTECENTRUM, Lijtweg. OEGSTGEEST een LEZING van fotograaf-schrijver-journalist JAN VAN DE KAM over: ..WADDENZEE-EUROPEES NATUURRESERVAAT" Hierin zal aan de hand van KLEURENDIA'S en van TWEE prachtige KLEURENFILMS een Indruk worden gegeven van de Waddenzee en van zyn ryke en gevarieerde vogelleven. TOEGANGSBEWIJZEN a f 1,zijn verkrijgbaar in onze zaak en event, 's avonds aan de zaal. RIJNLANDSE BOEKHANDEL, Oegstgeest, Lange Voort, telefoon 51510 LEIDEN De agenda die de Leid se gemeenteraad maandagavond 1 juni te behandelen krijgt bevat zo. op het oog geen enkel punt waar over een politiek steekspel kan wor den geleverd. Al valt daar nooit staat op te maken zo kort voor de verkie zing van een nieuwe gemeenteraad (op woensdag 3 juni) De raad zal zich o.m. moeten uit spreken over de toetreding van Wassenaar tot het in Leiden geves tigde Regionaal woonwagencen trum. Wassenaar zelf beschikt over een oentrum voor maximaal zeven wagens. B. en W van Leiden zyn niet van mening, dat het centrum aan de Haarlemmertrekvaart door de toetreding van Wassenaar te klein zal worden. Zij wijzen er op. dat de financiële bijdrage van Wassenaar ln het centrum het Jaarlijks exploi tatietekort kan helpen verminderen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor om jaarlijks een rente-vergoe ding van naar schatting f 464 uit te trekken voor de bouw van een berg plaats voor speelmateriaal, waarom de Montessori kleuterschool aan de Zoeterwoudsesingel 22 heeft ge vraagd. AMSTERDAM Hoewel men de met 375 plaatsen, waar dialyse Er is een aanvullend krediet nodie i stemmingsplan Oegstgeest-Morskwsr- van f 100.000 voor de bouw van de tier te kunnen realiseren Voorts wil- techniek van de niertransplantatie thans goed onder de knie heeft even als grotendeels de gevaren van af- stoging van „vreemde" nieren, .J(jft de kunstnier voor talloze patiënten van zeer groot belang Dat is niet al leen het geval omdat nog steeds te weinig geschikte nieren voor trans plantatie beschikbaar komen en om dat niet in ieder geval van een nier aandoening. transplantatie uit komst kan bieden, maar ook omdat de kunstnier weer kan worden inge schakeld wanneer een transplantatie plaats vindt, maar naar het oordeel van prof. Kolff zouden er wel 80 no- i dig zijn Een grote verbetering is, j dat men is overgegaan tot thuis-dia- 1 lyse. Nadat de daarvoor geschikte patiënt enige maanden zeer inten- sief is getraind in de bediening van de benodigde apparatuur kan hij thans zelf thuis de bloezuivering toepassen die anderen in een van de centra ontvangen. De aanschaffine van een dialyse apparaat kost ongeveer 32.000 gul den en elke behandeling nog e nes nieuwe Rudolf Steinerschool aan de César Frankstraat De stichtingskos- ten vallen, aldus het college, f 60.000 hoger uit dan het indertijd verleende krediet van f 1.170.000. Aanvulling op het krediet is ook nodig voor het weer inrichten van de prot. chr. mavo aan de Hoog landse Kerkgracht, met een bedrag van f 8456 De raad trok hier al eer der f 23.741 voor uit. Voor de verdere inrichting van de openbare lagere school aan de Johan Wagenaarlaan ls. naar B. en W ramen nog eens een bedrag van f 58.000 gemoeid. Ook hiervoor vragen zij de gemeenteraad een aanvullend krediet ter grootte van dit bedrag te verlenen. De gasketel in het schoolgebouw aan de Oude Vest 35 is aan vervan ging toe, aldus B en W Zij stellen de raad voor een krediet van f 18.200 te verlenen voor aankoop van een nieuwe gasketel. Kredieten worden voorts gevraagd voor de aanschaf van uitrustingsstukken voor GG en GD ambulances (f 6.037), voor de aanschaf van een ketting-formulier transporteur voor de afdeling bevol king (die f 6468 kost), en een krediet van f 102.516 voor aanvullende voor schotten op de gemeentelijke subsi dies over '69, voor de drie Leidse ge zinscolonnes. In de vergadering van 1 Juni krijgt de gemeenteraad voorts drie voorstel len tot aankoop van panden en grond ter goedkeuring voorgelegd Dat betreft allereerst de aankoop van een woonhuis en een stuk tuingrond aan de Hoge Mors weg. om het be ien B en W De percelen Oranje- gracht 33 (in saneringsbuurt De Waard) en Van der Tasstraat 7 ko pen, dit laatste pand omdat het ge legen is in het wederopbouwplan „Stationsplein en omgeving". De heer Kruit, conrector van de .Rembrandt scholengemeenschap, heeft ontslag gevraagd uit deze func tie. terwijl de heer B. Schuurman, hoofd van de Willem de Zwijger- school heeft gevraagd om. na zijn pensionering per 1 april jJ., aan te mogen blijven tot 1 augustus. In bei de gevallen wordt de gemeenteraad verzocht hiermee akkoord te gaan B. en W vragen tenslotte de goed keuring van de raad voor het sluiten van een overeenkomst tussen de ge meente Leiden en de NV Neder landse Gasunie te Groningen voor een grootverbruikerso vereend -nt voor gas. tbv de SLF aan de Lange- gracht. LEIDEN Het debat tussen de raadsleden Kret (prot.chr. groep) en Amptmeijer (PSP) is vastgesteld op aanstaande dinsdag om half negen in het Prytaneum aan het Rapen burg 6. De leiding van dit openbare debat benast by drs. J. R. »>eten- horst. hoofdredacteur van het Leidsch Dagblad. niet tot succes leidt. Overigens zijn 350 gulden. Aangezien twee behan- de bijzonder hoge kosten van bloed- zuivering door kunstnieren wel een groot bezwaar. Dit is de mening van prof. dr. W J Kolff. oud-Leidenaar. als internist in Kampen in 1943 de uitvinder van de kunstnier, en thans genaturaliseerd Amerikaan en hoog leraar aan de universiteit van Utah in Salt Lake City. Prof. Kolff ver toeft enige dagen voor een privé-be- zoek ln ons land, waar hij tevens contact opneemt met collega's. Prof Kolff meent, dat de techniek van de kunstnierbehandeling enorm is verbeterd sinds hij in 1943 de eer ste primitieve bloedzuivering vol gens het door hem ontwikkelde svs delingen per week nodig zijn beteke nen de kosten voor elke pa tiënt 35.000 gulden per jaar zijn ge hele leven lang. In dit licht gezien en in verband met de bewerkelijkheid van een kunstnier-behandeling voor de pa tiënt is de meest ideale oplossing voor chronische nierpatiënten de transplantatie van een gezonde nier. Er zijn in ons land thans meer dan honderd niertransplantaties verricht, waarvan er slechts drie zijn mislukt De meeste niertransplantaties in ons land worden in Leiden uitgevoerd. land (Zutphen); doctoraal fis- loos pandrecht) 'Enkele rechtshisto- teem toepaste Dit heeft echter ook ontwikkeld zullen worden dat daar- caal recht de heer E H. Broekhuizen rische en rechtsvergelijkende be- de kosten steeds vermeerderd. aan de voorkeur moet worden gege (Leiden) j schouwingen)" In Nederland zyn thans 22 centra, ven boven ruil harten. LEIDEN In het Oudeliedenhuis aan de Herengracht is gisteren een fancy-fair gehouden. Deze ver koopdag met attracties was een Ten aanaienvarikumthiurten meent j ,Ucces velen kimmen om handwerken e.d te kopen en de opbreng-t prof. Kolff. dat deze op den duur zo 1 overtrof de verwachtingen. Er tj zoveel geld binnengekomen dat een gelutdeinetallatie met bandopname-apparaat kan u orden aange- •efta/t. (foto LD/Holvait)

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11