'raagse lente teistert •leeds de 'ranse CP BONN NOGAL nog SCEPTISCH -OVER KASSEL SiSi Cassis Een democratie in uiterste noodtoestand -I Mao: papieren tijger (VS) sterft Goldberg wil China in de VN HET DRAMA VAN DE VERENIGDE STATEN (2 EN SLOT) Tijdelijk elke fles Garaudy trekt fel van leer tegen starre partijleiding Succes ■ra Vondeling: vertrouwen in PvdA ongeschonden RDAG 21 MEI 1970 LE1DSCB DAGBLAD (Van onze correspondent) ftlJS (GPD) Alexander Doebtseks Praagse lente, die, twee }r geleden, overging in de Siberische kou der Russische voor- rtjf permanente winterheeft in Parijs onverwachts nieuioe fitien opgeivekt, die de huidige leiding van de Franse communis- che partij niet zo gemakkelijk zal kunnen bezweren. En het is de trmalige officiële partij filosoof en tegenwoordige rebel, prof. Roger iraudy, die de directe oorzaak is van dit politiek-metereologische i omeen. Diorisis tussen de Sowjet-Unie en nieuwe bewind van Doebtsek. die jaiisme en vrijheid weer onder één dezelfde noemer poogde te bren- fcwam in 1968 speciaal voor de unalige secretaris-generaal van Franse communistische partij, Ideck Rochet, op een bijzonder degen ogenblik. De vroegere upherder Roohet, die door zelf- na de dood van de populaire di ter van de partij, Maurice rez, tot de hoogste post. was op- lommen had in die dagen zijn den vol met de destalinisatie, die eerste voorwaarde was voor de öging van een nieuw volksfront, ■an toen ook andere linkse par- best wilden weten. De nade- Russisohe interventie in Tsje- •Slowakije en de bezetting var land dreigde een spaak tussen rielen te steken, en om die reden d de Franse cammunistenleider goede diensten als bemiddelaar de beide hoofdsteden aan. Met kameraden, onder wie de leens al bejaarde directeur van partijblad LUumanité, Etienne m zelf nog onvolkomen van irétisohe smetten sohoongewas- - ondernam Rochet enkele rei- naar Moskou en Praag, in een aardige maar mislukte poging brug tussen de beide hoofdste le slaan. Steno in die verschillende gesprekken volgens goed communistisch ge- ik, ook stenografische verslagen aaikt, die evenwel niet voor pu- Iteit waren bestemd. Dat l'Huma- dezer dagen een volle pagina rveerde om een der lange dialo tussen Waldeck Rochet en lander Doebtsek tóch wereldkun- te maken, is het opzienbarende ilg geweest van het slagvaardige DOffensief dat rebel Garaudy na .excommunicatie" tegen de op- sr of plaatsvervanger van ecretaris-generaal Georges Mar- antketend heeft. Helemaal dig was dat L"Humanité-verslag ook weer niet, maar niettemin het partijblad nu zoveel vuile gespuid, dat Marchais in een oncomfortabel parket is ge lee punten zijn in deze nieuwe ere vooral van belang. Terug uit kou had in de zomer van '68 ieok Roohet tegenover zijn gast- Doebtsek in Praag zijn „onge heid uitgesproken over de herop- üng van een Tsjechoslowaakse ttl-democratische partij, waar- hij zich vermoedelijk vooral de maakte van de Russische lei die hij even tevoren had ont- l Die „ongerustheid"' werpt ach- I met name een ietwat verdacht op de „geavanceerde democra- waarvan Roohet zich in Parijs pionier had opgeworpen, en die de Franse toekomst de dicta- van het proletariaat lees mumstische partij van de d wees. Zélfs wanneer men in- uleert dat Waldeck Roohet als iiddelaar van geven en nemen Bt weten en alle uitlatingen dus uitsluitend op zijn rekening be ien te worden geschreven, dan It niettemin het feit bestaan dat een kardinaal punt. in Praag llngen verkondigde die hij in Pa- tegenover zijn socialistische ge- Na 36 Jaar heeft de Franse communistische partij gisteren haar belangrijkste theoreticus Roger Garaudy uit haar gele deren gestoten wegens zijn hardnekkige verzet tegen de Russische interventie in Tsjecho Slowakije. Het Centrale Comité ging tenslotte tot royement over op voorstel van plaatsvervan gend partijsecretaris George Marchais, die tijdens de afwe zigheid van de ernstig zieke Waldeck Rochet het bestuur in handen heeft. Onze Par ij se correspondent Frank Onnen wijdt een be schouwing aan het conflict Garaudy-Marchais dat ernstige consequenties lijkt te gaan heb ben voor de eenheid binnen één van de grootste communistische partijen aan deze kant van het IJzeren Gordijn. 'Van onze correspondent' KASSEL (GPD) Wanneer na het gesprek, dat Bondskanselier Brandt en de Ooitduitse premier Stoph vandaag in Kassei voerden, de contacten tussen de beide Duits- landen worden voortgezet, beschouwt de regering in Bonn dat gesprek als geslaagd. Dexe uitlating van rege ringswoordvoerder Ahlers toont hoe gering de verwachtingen van het tweede topgesprek Brandt-Stoph in Westduitse regeringskring is. Het wordt „zeer sceptisch" beoordeeld, aldus Ahlers gisteravond. Brandt zou zijn Oostduitse gast. voorstellen doen die niet alleen be trekking hebben op het politieke con tact (erkenning van de oostelijke staat komt daarin niet ter sprake), maar ook toenadering in handel en verkeer en verbetering van het con tact tussen Oost- en Westduitse fa milies. Thaddens waarschuwingen tegen toenadering tot de DDR gingen gis teravond overigens praktisch verlo ren in spreekkoren van studenten en andere Jongelui De NPD-slogan „weg met de muur" was niet opge wassen tegen het „weg met de naz's" van Von Thaddens tegenstanders. Eveneens aan de rand van de stad had de Westduitse commmunistische partij haar tent opgeslagen: een gro te circustent waarin de Westduitse kameraden Willy Stoph hadden wil len ontvangen. Nu Stoph zijn ver wachte uitstapje naar het monument maakt, stellen de communisten zich tevreden met de verspreiding van propagandamateriaal. ADVERTENTIE jr V V* sprekspartners en kandidaten voor een Volksfront met stelligheid ver wierp. Sociaaldemocraten Tweede punt van belang is dat. na de ontknoping of de ontluistering van de Praagse lente, de Franse communistische leiders zioh niet hebben ontzien de vertrouwelijke verslagen va/n de gesprekken tussen Roohet en Doebtsek in handen van diens Tsjechoslowaakse tegenstan ders te spelen, die van het document grof gebruik hebben gemaakt. En op dat stuk van vulgair misbruik van vertrouwen ligt de verantwoorde lijkheid bij Etienne Fajon en Geor ges Marchais, die op het laatste partij congres (december vorig jaar) als plaatsvervanger van de zieke en verzwakte Waldeck Rochet tot voor lopige seoretaris-generaal gekozen werd, naar men zegt op Russisch bevel. Het is intussen opmerkelijk, dat prof. Garaudy zijn aanvallen vooral richt op de „groep-Marchais" en Waldeck Rochet buiten schot laat Ook met Waldeck Rochet heeft, ge tuige zy'n laatste boek. Roger Ga raudy in het jongste verleden heel wat idologische en taktische appel tjes geschild, maar diens fatsoen als .man van geweten", werd van de zijde van de vroegere partij filosoof toch nooit in discussie gebracht Heel anders denkt Garaudy over Marchais, die hem op het laatste partijcongres in de ban deed en die hij nu, samen met Fajon. als de schuldige ontmaskert die Doebtsek de dolksteek in de rug heeft gegeven Hout In ieder geval is Marchais nog lang niet af van Garaudy. Als par tij bureaucraat kan Marchais reke nen op de actieve steun van zijn Russische geestverwant Brezmjew. die uit hetzelfde hout als hij is gesne den, maar als redenaar en tacticus heeft hij zioh nu al duidelijk de min dere van zijn uitgestoten tegenstan der Garaudy getoond. Garaudy, die in zijn geschriften belangrijke bij dragen heeft geleverd aan de ont wikkeling of vernieuwing van het marxisme als instrument voor maat schappij-analyse. wordt dooi- de of ficiële communistische woordvoerders en organen natuurlijk weer met mod der en vuil bespoten, maar het is de vraag of Marchais en zjjn volgelin- gen het effect van die aanvallen op den duur niet sterk overschatten. Garaudy laat in de pers, bij de ra dio of de televisie geen gelegenheid passeren om Marohais fel en des kundig van repliek te dienen. De methodes waarmee de communisti sche machthebbers ook elders hun tegenstanders moreel zo niet fy siek poogden te vernietigen, is zojuist met een tweede film van de Franse cineast Costa Gravas. L'Aveu. over een eerdere paleisrevolutie in Praag dramatisch geïllustreerd. Een film, die momenteel in Parijs een record aan bezoekers en recettes slaat en zo dan toch veel Franse communisten eens iets te denken moet geven. Dat denkproces is de grote ver- I dienste van prof. Garaudy, die men wel eens een Don Quichotte heeft i genoemd. Desalniettemin kan men I zioh nu al afvragen of de .appa ratsjik" Marccheis op dit moment al niet betreurt, dat hij de intellectueel Garaudy als rebel, zo niet als mar telaar. buiten de partijgelederen heeft gestoten. Er zyn inderdaad tegenstanders die je beter naast, dan tegenover je kan hebben en in dié categorie moet Garaudy nu ook wor den geplaatst. FRANK ONNEN DEN HAAG 'GPD» De reacties op het uittreden van Goedhart c.s. zyn zodanig, dat gesproken kan worden van een blijvend vertrou wen in de Partij van de Arbeid als actiecentrum voor het democra tisch socialisme in ons land. Dat heeft de voorzitter van de PvdA. dr. A. Vondeling gisteren namens het dagelijks bestuur van zyn par tij verklaard. -1 De RA II van de Noorse ont- dekkingereiziger Thor Heyerdahl in volle zee. Heyerdahl wil met de boot gemaakt van papyrusriet aantonen dat de oude Egyptena- ren meer dan 3.000 jaar voor Co~ lumbus en de Noormannen naar Amerika voeren. WISSELKOERSEN AMSTERDAM (ANP). 20 mei. Londen 8.71%—8.71 New York 3.62^— 3.62 li. Montreal 3.37%— 3.38'8. Parijs 65.66%—65.71%, Brus sel 7.30%—7.30Frankfort 99.76— 99.81, Stockholm 69.76—69.81, Zürich 83.88—83.93, Milaan 57.63%—57.68%, Kopenhagen 48.31 48.36%, Oslo 50.70—5075. Wenen 13.99%—14.00%, Lissabon 12.76%—12.78%. Madrid De heer Vondeling, reageerde op het 5.10—5 25 formele besluit van het comité I „Democratisch Appèl" om zich op te heffen en toe te treden tot DS '70. Het comité liet gisteren een bulletin verschijnen waarin gezegd wordt dat verder voortbestaan van „De- mocratisoh Appèl" zinloos is nu „de heerschappij van Nieuw-Links in de PvdA toch niet meer te ke ren is en er in DS '70 een alter natief is ontstaan". Slechts twee van de circa tien leden. mr. Keu-1 ning uit Zierlkzee en de heer P Kors uit Hendrik-Ido-Ambacht blijven de PvdA trouw. De heer Keuning, die wethouder is. zei dat hij als aanvoerder van de Het Oostduitse regime boekte vlak voor de ontmoeting in Kassei een 1 politiek succes dat de regering Brandt pijnlijk heeft getroffen. Minister van Buitenlandse Zaken Winzer. die enkele dagen geleden plotseling naar Algerije reisde, kwam gisteren naar Oost-Berlijn terug met een overeenkomst over het aankno pen van diplomatieke betrekkingen Algenje is de eerste Noordafrikaanse staat die de DDR erkent. Winzer kon bijna onmiddellijk na terugkeer in eigen land de trein naar Kassei ne men. Vanmiddag onderbrak premier Stoph het politieke gesprek voor een uitstapje naar een gedenkplaats voor slachtoffers van het nazisme. Hij legt bij het monument een krans en volgt daarmee het voorbeeld van Bondskanselier Brandt, die tijdens het eerste gesprek, in Erfurt, voor een kranslegging naar het voorma lige concentratiekamp Buchenwald reed. Vanmiddag was men in Bonn bang voor het optreden van NPD-leider Adolf von Thadden op een sportter rein aan de rand van de stad. Von -> '4 plaatselijke PvdA-lijst het onjuist vindt het als zodanig gekregen ver trouwen van zijn plaatsgenoten te beschamen. Ook de heer Kors staat op een verkiesbare plaats. Beiden hebben nog hoop op „de regenere rende krachten" in de PvdA. De overigen uit het comité, waaronder oud eerste-kamervoorzitter Prof. Mazure. de jurist mr. J. M. Drees, zoon van de oud premier en de heer H. Pors, een van de oprich ters van Democratisch Appèl, heb ben zich met de kamerleden Goed hart en Schuitemaker aangeslo ten bij DS '70. PEKING 'AFP. Reuter» Partij voorzitter Mao Tse-toeng van China heeft gisteren officieel zijn steun betuigd aan de afgezette president van Cambodja, Prins Norodom Si- hanoek. In een verklaring, ver spreid door het Chinese presbureau Nieuw China, sprak hij zich tevens uit voor alle volksbewegingen die tegen de Verenigde Staten zijn ge richt. Er bestaat nog steeds gevaar voor een nieuwe wereldoorlog, aldus Mao. en men moet daarop voorbe reid zijn. Amerika kon in Vietnam en Laos niet winnen en had daar om troepen naar Cambodja gezon den. Meer dan twintig landen hadden de regering in ballingschap van Prins Norodom Sihanoek al erkend. Het Amerikaanse imperialisme noemde Mao een papieren tijger. De strijd ertegen breidde zich in de hele we reld snel uit. In een langdurige volksoorlog, aldus Mao, kan een zwakke natie een sterke verslaan. De volken van Indo-China waren niet bang voor Amerika. Het was juist andersom. Een rechtvaardige zaak krijgt al tijd veel steun, aldus Mao. Dat be wezen talrijke feiten. De regering van Nixon had in bin nen- en buitenland grote moeilijk heden: ohaos thuis en vervreem ding buiten. De papieren tijger was aan zijn doodsstrijd begonnen. Over rechtstreekse Chinese inter ventie in het Indochinese conflict zei Mao niets. Mao Tse-toeng en Prins Norodom Si hanoek waren vanochtend aanwe zig op een grote anti-Amerikaanse demonstrat ie op het Tien An Man plein in Peking. Mao werd. aldus radio-Peking, met donderend ap plaus begroet. Bij het begin van de bijeenkomst las maarschalk Lin Piao, de tweede man in China, de verklaring van Mao voor. NEW YOR K» Reuter» De voor malige Amerikaanse ambassadeur bij de Verenigde Naties. Arthur Gold berg. heeft de toelating tot de volke renorganisatie bepleit van de Chine se Volksrepubliek en Noord-Vietnam. HU zei dat Peking dat nu zowel een kernmogendheid als een ruim- tevaartmogendheid is. de zetel van nationalistisch China moet inne men in de Veiligheidsraad. Gold- bera zei voort dat de tfjd gekomen is om ook Oost- en West Duitsland Noord- en Zuid Korea en Zuid Viet nam toelating tot de verenigde Na ties aan te bieden In ee nrede tot een bijeenkomst van de Amerikaanse Vereniging voor de Verenigde Naties zei Goldberg dat de toelating van oommunlstisch China de Verenigde Naties de gelegenheid j zou schenken om bij te dragen tot het bereiken van vreedzame oplos singen in Vietnam en eldera. Goldberg, die nu kandidaat is voor de functie van gouverneur van New York .legde een uit zes punten be staand programma voor om de Ver enigde Naties in het jaar van haar i 25-jarig bestaan tot een sterkei- or- ganisatie t« maken. WASHINGTON Minister van Defensie Meivin Laird rklaarde maandag, ten overstaan van de senaatscorn- issie voor Buitenlandse Betrekkingen, zonder blikken of wen dat de regering een mogelijke breuk in de gesprek en met de Sowjet-Unie in Wenen over een wederzijdse [•erking van het kernwapenarsenaal als gevolg van de kmbodjaanse inval, minder belangrijk achtte dan de re- Ütaten die er met de inval te boeken zouden zijn. Nu leeds meer blijkt, dat de actie in Cambodja om geen ikele andere reden is opgezet dan de hoop N.-Vietnam ich militair ou de knieën te dwingen en Hanoi tot conces- to in Parijs te dwingen rijst de vraag welke maatstaven (regering Nixon voor het veelvuldig beleden verlangen tor 'n „wereldvrede" aanlegt. Want Lairds uitlating weegt D mislukking van de kerngesprekken en de resulterende tbreiding van de installatie vain de super-dodelijke, wrvoudige kernkopraketten af aan het al of niet ge- ihteverlies lijden door Amerika in Indo-China. Als er dan ook iets van de huidige toestand in Ame- gezegd kan worden, dan is het dat de liberalen (alarmeerd zijn. de middenwegbewandelaars bezorgd en Ifs de conservatieven, ondanks hun aanhankelijkheids- toon, hun vragen hebben over het intrinsieke karakter to de regering Nixon. Wat moet men denken van een gering waar tenminste drie, en waarschijnlijk vier, van elf ministers ernstige bezwaren hebben tegen het be leid van de president? Wat moet men concluderen wan neer grote aantallen medewerkers van drie ministeries protesteren tegen de koers die hun ministers volgen'? En wat moet men tenslotte denken van een president, die keer op keer in gebreke blijft om zelfs maar de gebruike lijke betuigingen van medeleven te betonen wanneer staatsburgers door de militia worden neergeschoten. Om niet te spreken van het uitblijven van. bijvoorbeeld, een nationaal uitgezonden rede, waarin het regeringshoofd belooft de kwesties van Kent, Augusta en Jackson onpar tijdig te laten uitzoeken? In plaats daarvan nam de regering Nixon zijn toevlucht tot oude en nu niet langer vertrouwde public relation- stunts. Minister van Justitie Mitchell werd na de dood van twee negerstudenten naar Jackson gestuurd een ge baar dat na .de dood van de vier studenten in Kent niet nodig werd gevonden. Toen zeiden de president en de vice-prssident alleen, dat ze altijd wel gewaarschuwd hadden tegen de studentendemonstraties, het communi- catie-manusje-van-alles. Herbert Klein, vloog naar Chi cago om uit te leggen dat de resultaten van de inval in Cambodja alleszins de moeite waard waren: zoveel ton nen rijst, ammunitie en wapens de vijand zou er zeker zeven maanden nadeel van hebben. Minister Laird van Defensie hield voor de senaatscom missie voor Buitenlandse Betrekkingen vol. dat het deel nemen van een paar honderd Amerikaanse adviseurs aan Zuid Vietnamese acties in Laos noodzakelijk was voor de beveiliging van de Amerikaanse onderdanen in dat land. die nog maar enkele maanden geleden als simpele bur gers werden afgeschilderd. En president Nixon keerde maandagavond bruinverbrand van zijn vakantieoord in Key Biscane naar Washington terug. Een verslaggever rapporteerde, dat hij de president met een ongebruike lijke sigaar had gezien het rooksignaal, volgens inge wijden. dat hij zich lekker zou voelen. De opsomming van deze feiten doet in Europese ogen het beeld ontstaan van een noodtoestand in ieder geval van een toestand, waarin de regering van een par lementaire democratie door een motie van wantrouwen van de oppositie tot aftreden zou zijn gedwongen. Ameri ka heeft deze uitlaatklep niet. President Nixon is voor vier jaar gekozen en zelfs de geleerde wanhopigen. die zoals de hoogleraren van Columbia University een actie op touw hebben gezet om Nixon en Agnew uit hun ambt te ontzetten (geheel volgens de overigens ao goed als niet uitvoerbare regels van de Amerikaanse grondwet), weten dat zij dit tweetal als leiders van hun land ge durende die periode hebben te aanvaarden. Er zijn Amerikanen, zoals de schrijver Gore Vidal. die menen dat het land alleen kan overleven wanneer het wordt opgedeeld in een aantal zelfstandige regionen, die voldoende met elkaar gemeen hebben om een eenheid te vormen en die het dan zonder een federaal gesag moeten stellen. Er zijn anderen, zoals George Reedy, de voorma lige perschef van Johnson, die geloven dat de president een soort symbolische monarch moet worden met daar onder het regeringsapparaat, zoals dat in Engeland be staat Weer anderen zien heil in een verregaande decen tralisatie van het huidige gezag, waardoor de staten meer zeggenschap zouden krijgen dan nu ial) het geval is. Waar deze uiteenlopende meningen van diepbezorgde en de traditioneel ontevreden Amerikanen op duiden, is dat het land zich in een gigantische omwenteling be vindt, die alleen door een verregaande versocialisering van de maatschappij opgevangen kan worden. Maar zelfs ook de liberale Amerikanen dus niet wat hier „radi calen" worden genoemd zijn zo verankerd in de eeuwige waarden van het kapitalisme, dat er heel wat water door de Mississippi zal moeten vloeien voordat zelfs de pri maire beginselen van het socialisme ooit een kans zullen krijgen: namelijk het principe dat iedereen de zorg voor zijn naasten aanvaardt. Want bij bijna alle Amerikanen die iets bereikt hebben ligt hetzelfde gezegde op de lip pen bestorven: „Waarom zou iemand anders er minder hard voor moeten werken dan ik?" De vraag anno mei 1970 is. of Amerika de tijd heeft om op die enorme water verplaatsing in de Mississippi te wachten Er zijn er, die geloven dat daar geen tijd meer voor Ls MR. HENK LEFFELAAR.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 9