Aanval op vuil in de Rijn begonnen ZILVEREN TIENTJE: 'N MISSER Belgische politie zoekt Nederlandse aanrander rïhek Winkeliers willen het niet in him kas Plaats voor Europa in ruimteprogramma VS WATERMEETSTATIONS LANGS "HET RIOOL VAN EUROPA" Chinese satelliet staakt signalen KAMERLID: KRITIEK OP DR. ZIJLSTRA Overstroming in Roemenië: honderd doden Eldo-rahet een prestige-object? DONDERDAG 21 MEI 1070 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 (Van onze correspondent) BYMMEN (GPD) Snel zakt de Rijn terug in de eigenlijke bedding na de ware vloedgolf veroorzaakt door overvloedige re genval. In de uiterwaarden zijn de tastbare bewijzen achtergeble ven dat de rivier de aanduiding „riool" ten volle verdient. De Westduitse minister van voed selvoorziening, Land- en Bosbouw, Dieter Deneker, van de deelstaat Nordrhein-Westfalen„Het is wel licht aan overmatige tolerantie te wijten, dat de zaak zo uit de hand ls gelópen. Naast de zichtbare af valstoffen worden we geconfronteerd met de onzichtbare, afkomstig van de industrie. Wij zün laat tot het inzicht ge komen dat hot een grote vergissing is te veronderstellen dat de techni sche ontwikkeling onbelemmerd voort_ gang kan vinden zonder dat be schermende maatregelen ten behoeve van mens en natuur nodig zijn. Laat kwam de ontdekking, maar nog niet te laat. Met grote voortvarendheid wordt de bestrijding van de waterveront reiniging thans door overheid en "particulier bedrijfsleven in West- 9oriTprvoVt. Alleen al ln gelopen Jaren 8 miljard mark be schikbaar gesteld om verbetering in tie toestand te brengen. Het ziet er naar uit dat rond 1975 ©en reeks gi gantische plannen zal zijn verwe zenlijkt waarna het Rijnwater weer volledig dienstbaar kan zijn voor alles en allen". Minister Deneke sprak gisteren ln het 140 inwoners tellende Bymmen, even over de Neder lands-Duitse grens aan de Rijn gelegen. Daar werd het automatische water-meet station Rhein-Nord (kosten 2,5 min, mark) officieel in bedrijf gesteld. Het eerste (en tevens grootste) in een keten van 21 stations, welke in West-Dultsland langs de Rijn zullen worden gebouwd. „Niets zal meer aan het toeval wor den overgelaten", aldus de bewinds man, wijzend op d'e ellende welke vorig jaar werd veroorzaakt door het endosulfan „.Het zal evenwel nodig zijn dat de rivier gevrijwaard blijft van alle afval, giftige stoffen en zouten. Daarvoor zijn verderstrek kende maatregelen nodig dan het bouwen van zuiveringsinstallaties. Die worden thans voorbereid door een internationale aommissie". Het in bedrijf stellen van het meetstation aan de Nederlands-Duit se grens betekent dat de aanval op het vuil is geopend. Dat Nederland niet werkeloos de in Duitsland ver- v*»orron resultaten zal afwachten. maar ook daadwerkelijk aan de strijd zal deelnemen, kon de Nederlandse minister van Verkeer en Waterstaat, drs. J. A. Bakker op de plaats waar de Rijn Duitsland verlaat en Ne derland binnenstroomt met een voorbeeld duidelijk maken. Drijvend laboratorium Nabij Tolkamer zal een waarne mingsstation aan de Nederlandse ri vieroever worden ingericht. Het zal een drijvend laboratorium zijn op een ponton dfie in een van de krib- vakken met een beveiliging tegen te sterk schommelen tussen ducdalven wordt afgemeerd. De opdracht tot de bouw wordt nog dit jaar verstrekt De twee stations komen niet te ver van elkaar te liggen. Het spreekt, va.n zelf dat, er overleg is geweest opdat geen dubbel werk wordt ver richt. al zullen evenals in Bymmen chemische, radiologische en biologi sche metingen worden verricht. Het laboi£,torium bi) Tolkamei krijgt ook doorstromingsaquaria met ver- sclidllende vissoorten, waardoor aan wijzingen kunnen worden verkregen over de aanwezigheid van giftige stoffen en de invloed daarvan op vissen. Ook de reacties van. verschillende organismen op bepaalde verontreini gingen zullen hier worden onder zocht. Minister Bakker deelde mee dat wordt overwogen ook aan de Maas bij de Belgisch-Nederlandse grens een dergelijk drijvend labora torium te installeren. Drs. J. A. Bakker, de minister van Verkeer en Waterstaat rechtecomplimenteert z\)n ambtsgenoot Dieter Deneke van N ordr hein-Westfalen met de in gebruikneming van het eerste watermeetstation. 4. tweede bril compleet met uw afstand- of leesglazen voor totaal slechts f 25,90. 3. tevens profiteert u van di verse extra voordeelaanbie dingen, zoals etuis, leesgla zen en vele andere accessoi res. uw brillenspecialist Botermarkt 1 - Leiden Telefoon 0171025036 BOCHUM (AP) Het ruimte-in stituut Te Bochum meldt, dat de •erste Chinese satelliet die thans om de aarde draalt, sinds zaterdag Jl. geen signalen meer uitzendt. De directeur van het Instituut .Ka- minski. vermoedt dat de zonnecel len van de satelliet, die op 24 april waa gelanceerd, maar drie weken konden funotloneren. ADVERTENTIE ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) Het zilveren tientje, waarvan er vijfmiljoen zijn geslagen ter gelegenheid van het vijf entwintigste bevrijdingsjaar, heeft bij publiek en winke liers een slechte naam. Verzamelaars hebben er weinig of niets aan omdat alle tientjes beschadigd zijn, voor verwer king tot sieraad zijn de muntstukken te plomp en te lelijk, en als betaalmiddel zijn zij slechts met moeite te gebruiken. De zilveren tientjes zijn zo sterk geïntroduceerd als gedenkmut, dat velen wantrouwend staan tegenover hun waarde als betaalmiddel. Win keliers zijn bovendien bang ze in hun kassa met rijksdaalders te verwar ren, en in de speciale soldeerblok ken van cassières van grotere win kels passen ze niet. Aanvankelijk was het de bedoeling dat iedere Nederlander een zilveren bevrijdingstientje moest kunnen krij gen. Daartoe werd door het minis terie van Financiën gewetensvol een verdelingssysteem opgezet. Iedereen kon bij postkantoren en banken tientjes bestellen. De eerste aan- munt zou vyf miljoen stuks zijn, daarna kon dit aantal worden uitge breid tot twaalf miljoen. Er kwamen echter nog niet eens voor de eerste vijf miljoen tientjes bestellingen binnen. Ook niet toen de bestel termijn was verlengd omdat men dacht dat niet iedereen begrepen had hoe het systeem werk te. Niettemin mocht men aannemen dat degenen die wel tientjes hadden besteld, ze voor muntverzameling of ter herinnering zouden vasthouden. Voor verzamelaars bleken de tien tjes echter, zodra ze werden uitge geven, een tegenvaller te zijn. Er was vrijwel geen muntstuk bij, dat niet beschadigd was. vermoedelijk in de telmachine. Verpakking Het heeft daarbij ergernis gewekt dat degenen die per tientje een dub beltje meer betaalden om een in plastic verpakt, en dus onbescha digd muntstuk te krijgen, ook zware beschadigingen op hun munten aan troffen. Bovendien is de plastic ver pakking er een van een nogal onhanteerbare soort. Men moet het mapje geheel vernielen wil men het tientje eruit kunnen krijgen. Meer en meer ziet men nu zilve ren tientjes in het gewone geldver keer belanden. Daar worden ze met wantrouwen bekeken. De munt is te zeer als gedenkpenning uitgevoerd, om de summiere aanduiding „10 g" tussen het bevrijdingsjaar en het gedenkjaar in het muntopschrift overtuigend te doen zijn. In de winkels en horecabedrijven neemt men de munten dikwijls pas als betaalmiddel aan na druk onder ling overleg, waarbij de betalende klant alls een valse munter wordt bekeken. Dit kan men dan nog behalve aan de onduidelijkheden in het munt opschrift en de introductie van het tientje beschouwen als sympto men van eerste onwennigheid met het herdenkingsgeld. Het ministerie van Financiën geeft toe dat de tien tjes eigenlijk zijn geslagen met de bedoeling dat de mensen ze zouden vasthouden, doch bezweert daarbij dat ze tot in lengte van dagen offi cieel wettig betaalmiddel zullen blij ven. Waar winkeliers nog de meeste last van hebben, is het feit dat men het weliswaar wat grotere tientje gemakkelijk voor een rijksdaalder aanziet. In de drukte van het werk. Zij vrezen op die manier een strop te halen bij het teruggeven van wis selgeld en hebben de tientjes daarom maar liever niet in hun kas. Bij het ministerie van Financiën gelooft men dat de tientjes op den duur uit de oirculatie zullen verdwij nen doordat de mensen ze toch weer als curiositeit gaan vasthouden en doordat ook buitenlanders er interes se voor zullen tonen. Men heeft overigens nog steeds niet be sloten of men na de eerste vijf mil joen tientjes nog wel verdere zal aanmunten tot twaalf miljoen, zoals aanvankelijk de bedoeling was. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Het radicale tweede-kamerlid P. Janssen meent dat de uitlatingen van President Zijl stra van de Nederlandsche Bank over afspraken omtrent de toepassing van artikel acht van de loonwet beden- kei ijk zijn uit het oogpunt van een juiste functionering van de demo-1 cratie. Hij heeft in schriftelijke vra gen aan premier De Jong gevraagd of de regering deze mening deelt. De president van de Nederlandsche Bank heeft in een interview met het NKV-blad Ruim Zicht gezegd van mening te zijn dat de regering ener zijds en enkele privaatrechtelijke or ganisaties anderzijds maar moeten besluiten artikel acht van de loon wet niet toe te passen. Het tweede-kamerlid acht dit een bedenkelijke uitlating en vraagt pre mier De Jong om zijn opvattingen over de uitspraak van dr. Zijlstra kenbaar te maken. Of de minister-president van oor deel is dat het voor de bestrijding van de inflatie van het grootste be lang is dat het centraal loonpolitiek overleg wordt hervat zoals drs. Zijl- stra in datzelfde interview heeft ge suggereerd, dan wil de heer Janssen weten of dat dan niet betekent dat het betrokken artikel acht als nog uit de loonwet dient te worden ge schrapt. Het betrokken artikel heeft betrekking op de mogelijkheid tot regeringsin.gr ij pen bij te sterke loon stijgingen. Meisjesbril. Solide bril, lichtgewicht montuur. Goede pasvorm. Rinck- prijs f 25.-. Op ziekenfondsrecept voor kinderen tot 12 jaar. Prijs f transparant montuur, onberispe lijke pasvorm. Rinck-prijs f 32,60. Op ziekenfondsrecept Prijs f 28.— Eenvoudig, maar wel degelijk. Zeer goede pasvorm. Rinck-prijs f 20.90. Op zieken fondsrecept Prijs f 16,70^ nieuw. Randloze glasbril voor Anti-dolle Mina's Rinck-prijs f 39.75. Op zie- Priis f 31.80 bril. Geheel doublé, halve maan- glazen. Ideaal als 2e bril. Rinck- prijs f 39.--. Op ziekenfondsrecept Prijst 31.20 Welk montuur u ook kiest uit de vele modellendie Rinck heeftonverschil lig welke glazen u nodig hebtu ontvangt gratis RINCK's gouden garan tie certificaat 7. vervanging van montuur en glazen bij verlies en diefstal binnen 1 jaar. 2. twee jaar unieke garantie regeling op materiaal-fouten. 3. zonnebril compleet met uw afstandglazen voor totdal slechts f. 29,90. ln Madurodam in Den Haag I heeft Prins Bernhard gisteren een tentoonstelling geopend van sculpturen uit Tanzania. De prins kreeg een uit een stuk boom ge- beeldhouwde opperhoofd-kano van de Makondestam aangebo den. De prins opende de tentoon stelling door de pagaaierstuur man achterop de boot een pagaai in de hand te geven. Links van de prins de ambassadeur van Tanzania Idris Abdul Wakil. HASSELT (GPD) De bijzondere opsporingsdienst van de Rijkswacht in Hasselt zoekt een naar schatting 25-jarige Nederlander die er de laat ste maanden een gewoonte van maakte op jonge vrouwen in te rijden en ze daarna te mishandelen. Boven dien wordt die man verdacht van een groot aantal autodiefstallen. Op 17 februari werd ln het Belgi sche Diekenbeek een jonge vrouw las tig gevallen door een tengere man van ongeveer 25 jaar. Een paar dagen later gaf een slachtoffer van een ern stige aanranding in Ossendrecht een zelfde signalement van haar belager aan de politie. De man was met zijn auto opzettelijk tegen de auto van die vrouw gereden. Na het ongeluk stapte hij bij de vrouw in de auto om samen even de schade te regelen. Onverhoeds heeft hij die vrouw toen bij de keel gegre pen en met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen. De vrouw wist aan de aanvaller te ontkomen. Een soortgelijke poging om een vrouw te mishandelen gebeurde niet WENEN (AP) Meer dan 100 doden, 600.000 hectare bouwland on der water en schade die in de mil jarden loopt, zijn de tol van acht da gen overstromingen in Roemenië Nu de rivieren langzaam hun oude beddingen hervinden, komen grote gebieden verwoest land droog te lig gen, overdekt met rottend zaaisel en slib. Voor de steden GaJati en Braila is het overstromingsgevaar nog niet ge weken, en moeten alle inwoners hun nachtrust offeren voor het aanleggen van dijken. De overstromingen wer den veroorzaakt door zware regenval die gepaard ging met een onverwacht snelle dooi van de sneeuw in de ber gen. Aan de regenval is nog geen eind gekomen. In het noordoosten van Hongarije, waar de overheid 45 dorpen heeft doen evacueren, zijn tot nu tot drie dodelijke slachtoffers van de groot ste Hongaarse overstromingen sedert mensenheugenis, gevallen. veel later in het Belgische grensdorp- je La Calamine. Ook daar gaf het slachtoffer een nagenoeg gelijklui dend signalement op. De politie in België is op de hoogte van meerdere mislukte pogingen tot aanranding van de Nederlander. De aanrander verplaatst zich al maanden in gestolen auto's door Noord-Brabant en de beide provincies Limburg. Hij stal die auto's onder meer in Diepenbeek, Maastricht, Breda, Baarle-Hertog, Moresnet en Weert. Voor Fiats toonde hij de meeste belangstelling. De auto's liet hij hier en daar weer achter maar nam er steeds radio's, waardevolle voorwerpen en gereed schappen uit mee. De man is in Eindhoven gesignaleerd toen hij zich verdacht ophield bij een radio/tv- handel. In Hasselt tankte hij ben- 2rtne zonder te betalen. Sinds een paar weken is de Belgi sche politie zijn spoor bijster. De mo gelijkheid dat hij uit het gezichtsveld is verdwenen omdat hij in Nederland inmiddels tegen de lamp is gelopen sluit de politie van Hasselt niet uit. SCHIPHOL (GPD) „Het zou on zinnig zijn om in technologisch op zicht achter Amerika aan te gaan lopen. Ons land heeft aan de Eldo- raket mee gewerkt, maar is dat niet langzamerhand een prestige-object geworden?" aldus op Schiphol staats secretaris H. J. de Koster van Bui tenlandse Zaken bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten. De staatssecretaris heeft daar besprekingen gevoerd met de top van het Amerikaanse departement van buitenlandse Zaken en met de lei ders van de senaatsfracties der Re publikeinen en Democraten. Zijn ge sprekken liepen al enigzins vooruit op de conferentie die begin juli in Brussl zal worden gehouden. Daar op gaan de Europese ministers de mogelijkheden bepraten van samen werking tussen Europa en Amerika op het gebied van de ruimtevaart. De Verenigde Staten hebben het Apolio-project tot dusver helemaal alleen uitgevoerd. Van dr. Lee Dun- bridge, adviseur van het Witte Huis, heeft staatssecretaris De Koster evenwel de verzekering ge kregen dat in de toekomst bij het ruimtevaartproject een ruime plaats zal worden gegeven aan Europa. De Amerikaanse voorsprong op techno logisch gebied is weliswaar groot maar de Amerikanen menen op bepaalde onderdelen toch nog wel wat van Europa te kunnen leren. Dr. Dubridge sprak in dat verband zeer waarderend over Philips. De Nederlandse staatssecretaris is ondertussen teruggekomen met de wetenschap dat de vluchten met Apolio-cabines zelfs hun nut hebben bewezen op het vlak van de water verontreiniging. Uit foto's die van grote hoogte zijn gemaakt, bleken de sporen van de watervervuiling pas goed en in hun geheel te over zien. Eind Juni zullen er besprekingen in Parijs plaats vinden over de hy giene van het milieu, een zaak waarvoor de Verenigde Staten voor de komende vijf Jaar een bedraf van vijftien miljard dollar hebben uitge trokken. Het was de staatssecretaris opge vallen dat men in Amerika vreest voor een uit elkaar groeien van Eu ropa en de Verenigde Staten. ,J3e EEG, zo verwijt Amerika ons, voert op het gebied van de landbouw een nieuw liberale politiek, die ongunstig gewerkt heeft op de export van Ame rikaanse agrarische produkten. Ame rika zegt thans de economische prijs te betalen voor de politieke eenheid van Europa".

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7