'Inspraak' bij scholenbouw succesvol O fïfe r 58ct Controle rechter soms gering Natrinon! Zoutarm dieet? Dwaas Wajang in-'t-kuipje. Oudste van Leiden vandaag 100 jaar ssgsssMjnm: m Wat al die Zonnige Landen missen: de Beemster, Walcheren, Friese meren en 'haas uit't vuistje9. Nieuwe Rudolf Steinerschool in Zuidwest is voorbeeld van hoe het ook anders kan Hengelen bij het lustrum '"'h:ilïf MODERNE DEMONSTRATIE-BENADERINGIN LEIDSE APV T oe: dcht Meningsuiting Aandacht ppKDERDAG 21 MEI 1970 PAGINA 3 LEIDEN De oudste inge zetene van Leiden, mevrouw Mensje Cornelia van der Vlugt is vandaag honderd jaar geworden. Burgemeester v. d. Willigen is haar van middag omstreeks half één gaan feliciteren. Hij trof in mevrouw v. d. Vlugt een 100-jarige die wel iswaar slechthorend is (hard schreeuwen is noodzakelijk om een boodschap over te brengen), maar verder nog In uitstekende gezondheid verkeert. Zij kan zich nog best alleen redden in haar huis aan de Groenhoven- straat 6, al is winkelen er op haar leeftijd niet meer bij. Wandelen in de straat gaat „per raam", als het weer dat toelaat. Mevrouw Van der Vlugt zal geen onbekende in Leiden zijn, ivant gedurende vele ja ren is zij collectrice van de staatsloterij geweest. Zij werd géboren in Dordrecht en heeft vanaf '20 in Leiden gewoond. Het gebeuren tn de stad volgt „tante Mens" nog op de voet, volgens de familieleden die gisteren al op bezoek wa ren: teveel visite ineens zou haar te zeer vermoeien. Met behulp van een vergrootglas spelt zij de krantenberichten die haar interesseren. ..Maar geen politiek hoor", lacht ze, „daar heb ik niet zoveel be langstelling voor". (Foto LD/Holvast» (Door één onzer stadsredacteuren) LEIDEN Door heel de Zuidwest-buurt van Leiden treft men scholen aan, die zijn gebouwd volgens het zogenaamde HB 80 systeem, dat zeer duidelijk uitgaat van de gedachte: doelmatigheid bovenal. Kleine architectonische variaties van school tot school zijn mogelijk, maar voor de rest zien alle schoolgebouwen er net eender uit. Niet zo verwonderlijk, want één bouwplan voor meerdere scholen tegelijk biedt het voor deel van een kortere bouwtijd. Ook de Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat, die volgende week donderdag offi cieel wordt geopend, is zo'n HB 80 school. Onderwijzers en ouders hebben naar zij zeggen in goede samenwerking met de gemeente evenwel wat bijzonders weten te maken van de monotone systeembouw. Leidenaren uit Zuidwest moeten als ze door de César Franckstraat komen, maar eens een vergelijking trekken tussen de vlak naast elkaar liggende Rudolf Steinerschool en de Koningin Emmaschool. Het uiterlijk verschil is frappant en dat zet zich binnen in de school voort. De Ko ningin Emmaschool ziet er aan de buitenkant rondweg saai en wei nig uitnodigend uit, terwijl de Ru- dolf Steinerschool aantrekkelijk voor het oog is met donkerhouten raarn- sponningen, een kleurrijke entree en fleurige kiezelplaten aan de zijkan ten in plaats van smoezelig-witte be ton vlakken. Helemaal eerlijk is de vergelijking niet. De Koningin Emmaschool staat er tenslotte al een paar jaartjes. Hoe dan ook: ouders en onderwijzers van de Rudolf Steinerschool hadden er hun zinnen op gezet om hun nieuwe schoolgebouw binnen het kader van het voorgeschreven systeem zo ge zellig of noem het zo „leefbaar" mogelijk te maken. Wie er nu al een kijkje gaat nemen, kan consta teren dat dit is gelukt, zij het dat de school zelf de extra voorzienin gen heeft moeten bekostigen. Dat kon in dit geval, omdat de Rudolf Steinerschool een bijzondere (dus n iet-openbare) school is. beheerd door een stichting. Geen neonlicht Wat de Rudolf Steinerschool nu in concreto onderscheidt van de andere i HB 80 scholen in Zuidwest, is bij- j voorbeeld de verlichting in de klas- I lokalen en gangen. Geen koud neon- licht hier. maar meteen veel intie- i mere gloeilamp-verlichting. De ma- nier waarop een „bouwteam" van de school bestaande uit een on- LEIDEN Een universitair lus- fom zonder een hengelwedstrijd is p. i de hengelstad Leiden niet moge- ilji. Ondanks alle wijzigingen die ich in de lustrumviering voltrekker» i dit traditionele onderdeel derhal- e gehandhaafd. Donderdag 25 juni (vertrek met t om 7 uur vm van het Stad- displein) is er in de Nieuwe Vaart en hengelwedstrijd voor alle gega- 1 w. Leidenaren van 60 jaar en Ver. De inschrijving voor deze wedstrijd he zich altijd in een grote belang- ielling mag verheugen, is zaterdag t van 2 tot 4 uur en donderdag i Juni van 3 tot 5 uur, beide mid- 1 hgen in Sociëteit Minerva. Daar en kunnen ook zij zich oreeven, die controleur willen fungeren. Voor geldt niet de leeftijdsgrens van B Jaar. In het Leidsch Dagblad van ge passeerde zaterdag staat een inge zonden stuk van de heer J. M. J. Werter, waarin deze naast vele an dere dwaze dingen suggereert, dat relletjes in Amsterdam even belang rijk zijn als de Amerikaanse oorlogs voering in Indo-China (Vietnam Cambodja, Laos). Er zijn twee mogelijkheden: óf de heer Werter meent dit inderdaad en moet dan stompzinnig genoemd wor den, óf hij probeert de lezers te beduvelen. Een combinatie van deze twee lijkt me ook mogelijk, per slot van rekening is de heer J. M. J. Werter bestuurslid van de KVP. Herman Amptmeijer Oude Vest 55a LEIDEN derwijzer <de heer v. d. Heuvel), een bestuurslid en een ouder deze gloeilampverlichting heeft we ten te bedingen, is typerend voor hun wil om een school naar hun zin te krijgen. Dit groepje van drie heeft zich bijvoorbeeld niet neergelegd bij de als dogma geldende opvatting, dat TL-licht beter is dan gloei-verlich- ting. Zij zijn zelf gaan kijken in Haarlem, waar een school staat die ook gloeilampen gebruikt. Hun er varing: de lichtsterkte van gloeilam pen hoeft helemaal n:et. onder te doen voor die van tl-buizen. Een be zoek aan het TNO-instituut te Delft leerde hun bovendien, dat het nog maar de vraag is of TL-licht wel zo goed voor de ogen is. De Rudolf Steinerschool heeft het. aldus onderwijzer J. H. A. van den Heuvel, bovendien getroffen met de Leidse gemeente-architect verster die bereid was om tiidens het bou wen allerlei door de school voorge stelde veranderingen in te passen in het bouwprogram. De vertraging die daarmee is opgelopen, werd voor lief genomen. „Als je maar weet wat je wilt", zegt de heer v. d. Heuvel, „en je hebt daar ook goede argu menten voor, dan krijg je het wel gedaan." Omdat op de Rudolf Steinerschool veel aan ritmische oefeningen wordt gedaan, is men op een zaterdagmor gen gewoon eens met een klas naar de Hammerskjöldschool getrok ken (ook een HB 80 school), om te horen of het gestamp op de vloer niet al te zeer doordrong in de rest van het gebouw. Dat bleek wel het geval, zodat men de gemeente voor stelde om dubbele vloeren aan te leggen. Dat stuitte op geen be- zwaar, mits de Rudolf Steinerschool zelf de extra kosten betaalde. Deze en de andere buitengewone uitgaven komen de school op een bedrag van naar schatting tien mil le te staan, maar dat heeft men er dik voor over gehad. Zo beschikt het nieuwe schoolgebouw over een to neelzaal, die kan worden vergroot met de ruimte van één klaslokaal door een schuifwand weg te duwen. De tegels in de gangen, de wc- deuren zonder kijkgaatje «„wanneer je een kind went aan toezicht, kan het er op den duur niet meer bui ten". aldus de heer v. d. Heuvel), de soort gordijnen, het hout waar veel mee gewerkt is en de soms vlammende kleur van het zeil op de vloer, zijn stuk voor stuk eigen keus van de school zelf. Naar een juiste soort steen is vaak langdurig ge zocht. Ouders en onderwijzers zijn op hun stuk blijven staan, ook al liepen de gemeente-architect wel eens de rillingen over de rug als zij een be paalde kleurencombinatie van vloer oppervlak en deur voorstelden. Maar nogmaals toont de heer v. d. Heuvel zich dankbaar gestemd voor de medewerking aan de kant van de gemeente, waar men zich soepel aanpaste bij de ..taktiek" van de Steinerschool. „Tijdens het bouwen hebben we elke keer voor- Een overzichtsfoto van de nieuwe Rudolf Steinerschool aan de César Franckstraat, die ook aan de buitenkant gunstig af wijkt van de andere systeem- scholen in Zuidwest, mede dank zij de met veel zorg gekozen steen, kiezelplaten, ongeverfde spon ningen en kleinere raampjes in de „pijlers". Op de voorgrond ko men schooltuintjes. De bak voor een vijver met waterplanten is ook al aangelegd. (Foto LD/Holvast) stellen gedaan over het hout, de pla fonds, de verlichting, de gor dijnen enzovoorts", legt de heer v. d. Heuvel die tactiek uit. „We zijn de bouwers gewoon elke keer een slag voor geweest. Een kwestie van tempo, en je moet met een reëel, verdedigbaar plan aankomen". Vorige week zijn de leerlingen ii f optocht van het oude gebouw aan de Langebrug naar de nieuwe school in Zuidwest getrokken. Als bijzonder heid kan daar nog bij worden opge merkt. dat al de 215 leerlingen zijn meeverhuisd. Een paar scholieren kunnen dagelijks met een onderwij zer mee in de auto naar school, maar de meeste leerlingen uit de binnen stad moeten nu toch met de bus I of op de fiets naar Zuidwest. i ADVERTENTIE kennismaking Wajang blijft ook r gewoon verkrijgbaar' in het bekende gouden pakje. (Van onze juridische medewerkster) LEIDEN Het voorontwerp van de Leidse Algemene Po litie Verordening (APV) geeft een aantal regels, geboden en verboden, met betrekking tot het gedrag van burgers. In be ginsel bepaalt de landelijke wetgever dus regering en par lement welk gedrag strafbaar is en welk niet. De gemeente houdt op bepaalde gebieden (aanvullende) regelingsbevoegd heid. Zij geeft bijvoorbeeld regels ter nadere uitvoering van de orde handhavende taak van de burgemeester. Door deze bevoegdheid bestaan er in ons land verschillen van gemeen te tot gemeente. Het Leidse ontwerp kent geen verbod tot verkoop van voorbehoedsmiddelen condoom-au tomaten; een verbod dat in Kat wijk wel geldt. In de Amsterdamse APV werd een speciale regeling op- ADVERTENTIE Wie in eigen land blijft met vakantie hoeft heiemaal niet jaloers te zijn. Nederland zat boordevol schoonheid—en de meesten van ons kennen er maar een partje van. Je kunt hier tien vakanties lang ontdek kingen doen als je wilt: goed koop, zonder eindeloos gereis en in je moers taal. 't Is wel raar dat "kaas uit't vuistje' niet als bezienswaardigheid in alle reisgidsen staat. Want er is geen ander land waar je je kunt veroorloven zo royaal te zajn met die Gouden, Glorie. Gewoon happekee,het mes erin en zo'n ferm brok onder de zon. Geweldig! genomen in verband met de Damsla- pers. Ook kunnen er lokale verschil len ontstaan doordat de ene burge meester meer gebruik maakt van zyn bevoegdheden dan de ander. Hoe meer verbodsbepalingen een APV kent, hoe afhankelijker de bur gerij wordt van de manier, waarop de burgemeester zyn taak opvat. Wil een APV voldoen aan de ei sen van deze tijd dan zullen steeds de vrijheid van de burger en diens eigen verantwoordelijkheid centraal gesteld moeten worden. Preventief toezicht en vrijheidsbeperking zullen dan moeten worden toegepast als dit absoluut noodzakelijk is in verband met de bescherming van de belan gen van de medeburgers. Een dergelijke moderne benadering zien wij bij de regeling van de de monstraties in Leiden. Hier is het systeem van een absoluut verbod, be houdens vergunning verlaten. Wel bestaat er een meldingsplicht en de bevoegdheid van de burgemeester om im verband met verkeer, schade of overlast voorschriften te geven aan de betogers. Ook kan de burgemees ter een betoging weigeren als naar zijn mening deze overlast onevenre dig zwaar zou zijn. Maar door het ontbreken van een beroepsinstantie heeft de burgemeester hier toch weer een grote beleidsbevoegdheid. De Amsterdamse APV verplicht de bur gemeester om advies in te winnen van een raadscommissie. Buiten de demonstratieregeling wordt in het voorontwerp het be proefde systeem gevolgd van een in algemene bewoordingen gesteld ver bod, soms behoudens dispensa tie door een vergunning. Zo is het verboden 's nachts met een lijmpot Je over straat te lopen; 's nachts in een huis naar binnen te gluren; op vensterbank of drempel te zitten; sport of spel te beoefe nen waardoor anderen gehin derd kunnen wocdanj deel Ie nemen aan een samenscholing. Alleen om- üa u.t gedrag in bepaalde omstan digheden afkeurenswaardig kan zijn wordt het helemaal verboden. De in breuk op de vrijheid van de bur ger is hier onnodig groot. Omdat et begrip openbare orde zo vaag is en eigenlijk geen enkel hou vast biedt voor de burgerij en voor de politie, heeft prof. mr. A. D. Bel- infante er voor gepleit dit te objec tiveren. d.w.z. het in bepaalde ele- menten. zoals verkeer, schade aan persoon of goed, overlast ,in te de len. Deze gedachte is in het Leidse voorontwerp alleen overgenomen by de demonstratieregeling. Waar om wordt bij alle andere bepalingen toch weer met het vage begrip „openbare orde" gewerkt? Bij verschil van mening tussen burger en politie kan de rechter het geschil beslechten. Hij zal aan de hand van proces verbaal en verkla ringen van verdachte, politie en evt getuigen bepalen of in een geval de openbare orde verstoord, dan wel bedreigd was of niet. Nu sluit een aantal bepalingen van het Leidse voorontwerp deze Juist zo belangrij ke-rechterlijke controle uit door te stellen dat soms gedrag strafbaar is, omdat dit naar het oordeel van de politie het geval is. Dit systeem wordt gevolgd by het sprekersverbod. Het voorontwerp stelt: .het is ver boden op of aan de weg een „toe spraak te houden als naar het oor deel van de politie daardoor wanor delijkheden ontstaan". Bij een conflict tussen een bur ger en een ambtenaar van de poli tie heeft de burger er dus niets aan om het geschil voor de rechter te brengen. Deze moet de verordening toepassen en die stelt, dat het oor deel van de politie maatgevend is. Met deze bepaling in de Leidse APV houdt de politie ook alle be voegdheid aan zich om op te treden tegen eventuele zeepkist-redenaars. Maar de vrijheid van meningeuiting zou meer gediend zijn door het in stellen van een officiële sprekerscor ner, waar preventief optreden is uit- Da dsn—r bUlA <teo na tuurlijk wel verantwoordelijk voor wat hij zegt. Komt hij hierdoor in strijd met de strafwet i beledigt hij bijvoorbeeld een bevriend staats hoofd dan kan hy daarvoor ach teraf ter verantwoording geroepen worden voor de strafrechter. Omdat onze grondwet in artikel 7 ieder preventief toezicht met betrek king tot de drukpers uitsluit, is de vrijheid van meningsuiting door mid del van drukwerk wel gegarandeerd. De rechter heeft hier een belang rijke bevoegdheid. Hy mag nl een bepaling uit de gemeenteveror dening onverbindend verklaren, als deze in strijd komt met de grondwet. De Hoge Raad legt deze drukpers vrijheid heel ruim uit. Zo bepaalde zij in een aantal recente arresten, dat ook leuzen meegevoerd bi) een optocht, onder de drukpersvrijheid vielen. De burgemeester mag hier dus geen preventief toezicht op uit oefenen door voorwaarden te stellen In het „Nederland ontwapent" ar rest van 1967 beslist de Hoge Raad dat ook neonletters onder de bescher ming van dit grondwetsartikel val len, waardoor een bepaling uit een plaatselijke APV waarin reclame ver boden werd, onverbindend werd ver klaard. In het Leidse voorontwerp is met dit arrest geen rekening gehou den. Het gaat in het geval van d® Leidse APV nog maar om een voor ontwerp. Er kan dus nog in gewij zigd worden. Daarom lijkt speciale aandacht geboden op de volgende punten: 1. Er dient alleen geregeld te worden, als het absoluut nodig is de gedragsvryheid te beknotten. 2. Als er regels gesteld moeten worden moet duidelijk alleen dat gedrag ge troffen worden, dat afkeurenswaar dig is dus geen verboden zonder meer. 3 Bij het vergunningenstelsel moet een beroepsinstantie worden ingebouwd. 4. Iedere formulering waarbij uitsluitend het oordeel van de politie of van het college van B. en W. moet gevend wordt geacht waarbij dus rechterlijke contro le wordt uitgehold, kan beter worden geschrapt. ADVERTENTIE ZoWarme melk van Nutricia. Lekker om s6 te drinken co grmakkrKjk ia gerechten te verwerken. Ifarioon tan Natriaa.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3