Leidsch Dagblad ardioloog uit Zweden lgt prof. Snellen op MEDEWERKERS(STERS) DIPLOMATEN IN VERZET TEGEN POLITIEK NIXON Bomalarm bij opening van cle Israelmarkt mee op vakantie DUTIM N.V. Openbare berisping Washington Gesprek Oniroeponderwijs behoeft wetswijziging Parkeervakken Kaiserstraat Minister Klompé niet naar binnen j Congres Nieuwkomers Eindexamens opleidin. «AZ ADMINISTRATIEF MEDEWERKSTER Nieuwe uitgaven nette meisjes gehuwde dames LETDKCH DAGBLAD PAGINA rt It ®- e Zweedse cardio- Edvardas Varnauskas zal (jaar de Leidse cardioloog If. H. A. Snellen, die met iat gaat, opvolgen. Te ver dat dr. Varnauskas, ichting van het overnemen ze leerstoel, in september Leids lector in de cardio- <ij worden benoemd. erd gisteren medegedeeld tij- i persconferentie, die door de faculteit en het bestuur AZ was belegd naar aanlei- in de kwestie van de vesti- een hartbewakingscentrum AZ, waarover wij gisteren uit wen. Aa a de persconferentie ver- 3 de decaan van de medische (prof. dr. A. A. H. Kasse it waarnemend directeur van dr. G. Ph. Vogel en prof. dat de achterstand die Lei- E aanzien van de hartbewa- ieft opgelopen in vergelijking ikele andere (ook kleinere) roor de volksgezondheid voor ingrijk deel gevolg is van de structuur van het ziekenhuis de omstandigheid, dat over r toch een geheel nieuw Uni- Medisch Centrum ingericht ;n. Het Leids Academisch Zie- is de enige geheel academi- telling van deze aard In den die uitsluitend onder Onder- Wetenschappen ressorteert engt problemen mee, die tot ,g kunnen leiden wanneer om het technisch bijhouden r snelle ontw ikkelingen in de ste wetenschap. Een voor- Stra l»rvan is de outillage voor ve „hartbewaking", een zaak enkele jaren geleden moge- geworden. Elders heeft men van een eenvoudiger be- Iructuur sneller de mogelij k- pre[ op dit gebied kunnen realise rend i en bestaat er vanzei f- id enige aarzeling om belang- lommen geld beschikbaar te wanneer men, gezien de wiwplannen, weet dat het om projecten gaat. Niettemin net klem aangedrongen op de lelijke investeringen voor fsli «ids hartbewakingscentrum Iels zijn de eerste stappen ge- de weg naar een soepeler en pérdiger bestuursstructuur van AZ. belangrijke vraag Is voorts, f bepaalde nieuwe technie- voorzieningen geacht moeten niet meer thuis te behoren feer van zuiver experimente- insch appel ij ke research maar leer van actuele gezondheids zorg. Ook dit brengt consequenties mee bv ten aanzien van de capaci teit en de financiering van kostbare projecten. Voor de opvolger van prof. Snel len zal mede de belangrijke taak zijn weggelegd, het te vestigen hartbe wakingscentrum de plaats te geven die het verdient. Dr. Varnauskas. geboren in 1923, studeerde in Uppsa la en Stockholm van 1945 tot 1951. I In 1954 verwierf hij de Regnell-prijs, en een jaar later de do doctorstitel. Van 1955 tot 1957 was hij vooronder zoek verbonden aan het John Hop- kins Hospital in Baltimore (VS. In 1958 werd hij hoogleraar in Goten- burg in Zweden en in 1967 verwierf hij de Sandoz-prijs voor wetenschap- pelyk onderzoek. Hij is verschillen- de keren opgetreden als adviseur van de Wereld Gezondheidsorganisatie. WASHINGTON (AFP) Onge veer 500 jonge Amerikaanse diplo maten hebben in een brief aan de minister van Buitenlandse Zaken William Rogers, geprotesteerd tegen de Amerikaanse interventie in Cam. bodja. Dit heeft het Franse persbu reau AFP in goedingelichte kringen in Washington vernomen. Vertegenwoordigers van deze di- plomaten hebben gisteren een onder- i houd gehad met de vice-minister van j Buitenlandse Zaken, Alexis Johnson. die speciaal belast Is met politieke zaken. Deze zou hun hebben ge zegd. dat het ontoelaatbaar is dat functionarissen van de buitenlandse dienst zich in het openbaar verzet ten tegen de Indoohinese politiek van de president. De woordvoerder van het ministerie, Robert Mcclos- key. heeft meegedeeld dat tegen de protesterende diplomaten geen disci plinaire maatregelen zullen worden genomen. Ongeveer 200 ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken hebben in een brief aan vice-minis ter Macomber, die is belast met ad ministratieve zaken, geprotesteerd tegen de Amerikaanse politiek in Zuidoost-Azië. fcaanse troepen per 1 juli uit Cam bodja zullen zijn teruggetrokken. Er is gesproken over Vietnam. Cam- bodja en de economie. Ongeveer 250 functionarissen woonden de bijeen- j komst bij. Eerder zijn door de hoog- ste regeringsleiders soortgelijke in- I formatieve besprekingen gehouden met de leiders van het Congres, met het voltallige kabinet en met de gou verneurs van de staten. Een Amerikaanse Azië-kenner heeft gewaarschuwd, dat de aanwezigheid I van 5.500 kernwapens in Zuidoost- Azië president Nixon er wel eens toe zou kunnen brengen, deze te gebrui ken als Noord-Vietnam een grote I aanval zou inzetten, wanneer Ame rika minder dan 200.000 militairen in Zuid-Vietnam over heeft. In een der- i gelijk geval zou de regering in Wash- ington of werkloos moeten toezien, óf Zuid-Vietnam krachtig moeten 1 steunen. Het zou op politieke en tactische gronden niet mogelijk zijn, nieuwe Amerikaanse troepen te zenden, ter- wijl hervatting van de bombarde- menten op Noord-Vietnam weinig effect zou sorteren. Onder deze om standigheden zou de Amerikaanse regering er toe kunnen komen, een kernwapen te gebruiken. AMSTERDAM (ANP> Wijziging van de omroepwet ten behoeve van het omroeponderwijs is noodzakelijk De minister van Onderwijs en We tenschappen dient de uiteindelijke verantwoordelijkheid te dragen voor de cursorisch-gerichte radio en tele visie en de financiële middelen hier voor zullen dan ook op zijn begroting moeten worden gevonden Dit staat In het advies van de raad van beheer van de NOS aan het bestuur van de NOS over het rapport van de NOS- commissie Instructieve Radio en TV Dit advies is gisteren door de Aca demische Radio Omroep (ACROi openbaar gemaakt. Volgens dit advies moet de regering enkele hoofdvragen beantwoorden: moet er een wette lijke regeling van het omroeponder wijs komen en of is de minister van O. en W bereid het omroeponderwijs te financieren? Dit advies zou oor spronkelijk op een vergadering van 15 mei door het NOS-bestuur zijn behandeld (de NOS-raad van beheer is het werkorgaan van het 27 leden tellende NOS-bestuur) doch het komt nu op een vergadering van 29 mei aan de orde. De ACRO wil namelijk voorkomen dat deze zaak in stilte wordt afgedaan, zo deelde het be stuur op een persconferentie mede. De ACRO noemt het advies een onduidelijk, misleidend en gevaarlijk stuk. Met een aantal fraaie uitspra ken poogt de raad van beheer van de NOS een ieder zand in de ogen te strooien waardoor de ware opzet: „alles aan de NOS" mogelijk verbor gen blijft, aldus het ACRO-bestuur. Er zullen niet veel filmster ren zijn, van wie een standbeeld is gemaakt: wèl van David Niven. Het kunstwerk5.50 m hoog. met een gewicht van 227 kg. zal ge bruikt worden bij de opriamen van Nivens nieuwste film „Hei standbeeld"Hier poseert de ster die zeer in zijn nopjes was over het beeld met de Italiaanse actrice Virna Lisi bij het beeld LEIDEN Nog voor het eind van deze maand komen er parkeer vakken in de Kaiserstraat, zoals in januari van dit jaar al door de af deling gemeentewerken is beloofd Het bureau voorlichting van het stadhuis heeft, ons dit laten weten, naar aanleiding van een brief die eergisteren in het LD heeft gestaan. De heer Van Wouw uit de Kaiser straat schreef daarin mede namens andere buurtbewoners, dat de toege zegde parkeervakken er nu maan den later nog niet zijn. Gemeen tewerken zou er „door andere werk zaamheden" nog niet aan zijn toe gekomen, maar zal de parkeervak ken één dezer dagen aanbrengen Amerikaanse regeringsleiders heb ben op een ongewone bijeenkoms* met top-regeringsfunctionarissen de verzekering gegeven dat alle Ameri- ADVERTENTIE fldsch Dagblad wil gaarne mee met vakantie ah; U wilt helpen, door ruik te maken van het hieronder afgedrukte vakantieformulier, tenminste 8 dagen voor Uw vakantie aan ons in te zenden. niet op te bellen voor opzending of inhouding van de krant. Tele- sische opdrachten kunnen wij niet aannemen. tl versenden frankeren met 25 ck iülSADRES ie: Naam: Straat-: Woonplaats: Kwartaal (bben een Mar< id doorhalen vat niet van toepassing Postabonnement ItKANTIE-ADRES te pa. straat plaatsnaam S.v.p. ta blokletters. n WfTtfke inhouding, bovenstaand vakantie-adres niet invullen, maar I Hum le en laatste dag van inhouding i INDEN/INHOODENdoorhalen vat niet verlangd wordt. laatste dag Duidelijke opdrachten voorkomen teleurstelling. *an opzending/inhouding. Nederland, België en Luxemburg f 1.25 per vakantieperiode. De overige tese landen uitsluitend per luchtpost. Kosten f 0,60 per dag tijdelijk: in te houden kranten wordt by restitutie van het te veel Ude abonnementsgeld f 0,50 in mindering gebracht voor administratte- Kke tevens om een vlotte terugbetanng te bewdeteo 1 ftfakje rechts onder punt 2 te vermelden. Aanhangers van president Nixon in het Congres proberen door lange redevoeringen de actie van de op- positie tegen het Amerikaanse optre- j den in Indo-Ohina te ondermijnen Zij hopen de „zwijgende meerder- heid", die volgens Nixon en vice-pre- J sident Agnew het regeringsbeleid I steunt, in het geweer te brengen tegen een voorstel om na 1 juli a.s. geen geld meer beschikbaar te stel len voor Amerikaanse troepen in Cambodja. Waarnemers achten hef waarsohijnlijk dat de Senaat dit amendement zal aanvaarden, mits er op korte termijn over wordt ge stemd. Twintig dagen nadat president Nixon bekend maakte dat er Ame rikaanse troepen deelnamen aan de strijd in Cambodja, bedraagt het aantal Amerikaanse universiteiten en middelbare scholen waar tegen die inmenging wordt geprotesteerd, 265 Maar de hevige onrust die de ac ties der eerste twee weken ken merkte is nu ten dele geweken. De studentenorganisaties zijn thans over het algemeen bezig met het grondig voorbereiden van nieuwe ac ties op politiek gebied, en als men demonstreert dan gebeurt dat op het ogenblik als regel geweldloos. Aan de strijd tegen de oorlog in Indo-Ohina wordt ook deelgenomen door een belangrijke groep nieuwko mers, namelijk door meer dan 1000 advocaten, grotendeels afkomstig uit1 het oosten van het land. Tot de prominenten onder deze groep behoren mannen als de oud- minister van Justitie, Ramsey Clark en de oud-ambassadeur bij de Ver- enigde Staten, Franois Plimtpon. De advocaten, het merendeel in New York gevestigd, zijn aan het „lobbyen' in de hoofdstad bij leden j van het Huis van Afgevaardigden en de Senaat, en een aantal hoge amb tenaren. Als de Newyorkers weer weg zijn zal hun actie worden voortgezet dooi ongeveer 15.000 advocaten uit Wash- ington-zelf, voornamelijk jonge men- j sen. Het is niet dat zij niet. geza menlijk met de Newyorkae collega's willen gaan werken, maar omdat zij hun actie al hadden voorbereid voor dat New York in het geweer kwam President Nixon heeft gisteren de hoofden ontvangen van 15 neger universiteiten, die het Amerikaanse staatshoofd dringend hadden ver zocht om een onderhoud over span ningen van raciale aard, die hun hoogtepunt vonden in het doodschie ten van negers door de politie bij incidenten in het begin van deze maand. De negerleiders hebben verklaard, oat zij er bij de president op aan gedrongen hebben, het dragen van geladen vuurwapens op universiteits terreinen te verbieden. Nixon zou ook gevraagd zijn, een onderminister van Justitie te benoemen, die de neger bevolking in de V.S. in het mi nisterie van Justitie moet vertegen woordigen. HILVERSUM 'ANP' Drie ano nieme telefoontjes, dat zich in het sociëteitsgebouw van de Katholieke Werkende Jongeren in Hilversum een bom zou bevinden, hebben minister M. Klompé van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk er woensdag avond van weerhouden, hier een niet- politieke Israël-markt van de KWJ te openen. Een bezoek aan de markt moest worden afgelast. De officiële opening verrichtte de minister na een uur wachten elders in Hilversum, in een zaal van het be- reau sport- en jeugdzaken van de ge meente Hilversum. Een kwartier voor de aankomst van de minister werd telefonisch en in gebroken Nederlands medegedeeld, dat zich in het gebouw van de jonge ren een bom bevond. IJlings werd de politie gewaarschuwd, die met een aantal geüniformeerde mensen en rechercheurs het gebouw afzette en een onderzoek begon. Hoewel niets van een bom werd ge vonden, meende commissaris P. J. van IJzendoorn er verstandiger aan te doen, minister Klompé te advise ren, het gebouw niet te betreden. In de gang heeft zy bijna een uur ge wacht. zich onderwijl onderhoudend met de jongeren. LEIDEN Voor de eerste maal zyn in Huize „De Weipoort" insti tuut voor verpleging en verzorging van geestelijk gehandicapte kinderen en volwassenen, eindexamens afge nomen in het kader van de opleiding AZ, uitgaande van de Stichting op leidingen voor verzorgende en op voedende beroepen in aanvullende voorzieningen voor zwakzinnigen. Deze 2-jarige opleiding wordt gege ven aan leerling-verpleegsters werk zaam in de zwakzinnigenzorg. Van de 28 kandidaten slaagden er 26, van wie 9 met lof, namelijk: Huize Buitenzorg: de dames Bronwasser, De Koning. De Mooy, Mulder, Spie renburg, Vink <c.l. en Zadelhof. Huize De IJssel: de dames, Bakker I i c.l. Blonk. Broekmeulen c.l. Fleurkens, v.d. Heyden, Mooren (c. li.' Roskam, Strydhorst en v.d. Lin- I den. I Huize De Weipoort: de dames; i Blom. v.d. Bosch, du Prie, v.d Salm I Verwey c.l.) M. Vreeburg <c.l.) en 11. Vreeburg (c.l.» en de heren Kooy- I man (cJj, van Mulukom en Bryns Rond negen uur is de bewindsvrou we met een paar organisatoren van de Israëlmarkt naar het Bureau sport- en jeugdzaken gereden, waar zij alsnog de markt heeft geopend. Zy zei het te betreuren, dat misschien door een smakeloze grap het werk van de jongeren grotendeels voor niets is geweest. Wel is de minister nog getuige geweest van een demon stratie door een Israëlische dans groep. Met de opening van de markt loste de minister een oude. op 1 november van het afgelopen jaar tijdens de demonstratieve bijeenkomst van de werkende jongeren in Den Haag ge dane belofte in om eens in Hilversum bij het KWJ-werk te komen kijken. Op de foto: minister Klompé bij de ingang van de expositie-ruimte. ANNA KLINIEK VOOR ORTHOPAEDIE MEZENSTRAAT 2 LEIDEN Op de afdeling PATIËNTEN-ADMINISTRATIE komt binnenkort een plaats vakant voor een in de leeftyd van 18—25 Jaar. Van haar wordt verwacht, dat zij over enige kantoorervaring beschikt, vlot kan typen en in staat is onze patiënten op een prettige en beschaafde wijze te woord te staan. Met reeds gemaakte vakantie-afspraken wordt rekening gehouden. Sollicitatie te richten aan de Administrateur van de Anna Kliniek, Mezen- straat 2, Leiden. Zyn akker is de taal. Fakulteiten- reeks 11 Uitg.: Bert Bakker Daa- men. Den Haag. Als je erdoor bent is het wat»«r heerlijk, door Ernst van Alte- na Bakken/Daamen). Het huis Tellier, door Guy de Mau LitvinoffBakker/Daamen) Het uitverkoren volk. Het wereld- Jodendom in deze tijd, door Barnet Litvinoff. (Bakker/Daamen. Yoga doen en begrijpen, dcor An- dré van Lysebeth. Uitg.: N. Kluwer, Deventer. Groot tuin- en balkonboek. door Rob Herwig. Moderne handleiding voor bezittere van tuin en balkon. Uitg.: De Geïllustreerde Pers, Am sterdam. Gezondheid en ziekte van paar den en pony's, door Wouter Slob. Uitg.L. J. Veen, Amsterdam. 30 eenvoudige transistorschakelin gen, door L. Hildebrand en Th. Vie- weg Serie transistorschakelingen dl. 3. Uitg.: Zomer en Keunings, Wage- ningen. Schakelen en versterken met tran- sistoren, door H. Glaser. Serie tran- sistorschakelingen deel 4. (Zomer en Keunings i. De Ned. Chr. Vrouwen Bona, afdeling Voorschoten, houdt op woensdag 27 mei de sluitingsavond van dit seizoen. De bijeenkomst wordt gehouden in „De Werf". Aan vang 8 uur. AARDGASLEIDINGEN GEVERSSTRAAT 45 OEGSTGEEST zoekt nog enlj of voor licht en schoon inpakwerk. Wij bieden een goede beloning en vergoeding van de reiskosten. Aanmelden op bovengenoemd adree. Ondergetekende, curator in het faillissement van de naamloze vennootschap Clas sificeer- en Stuwadoor- en Verfbedrijf ..De Eendracht" N.V. voorh. gevestigd en kan- toorhoudende aan de Stati onsstraat no. 6 te Alphen a. d. Rijn, heeft op 15 mei J.l. ter griffie van de Arrondisse mentsrechtbank te 's-Graven- hage en ter Griffie van het Kantongerecht te Alphen aan den Rijn nedergelegd de slot- uitdelingsiyst in dit faillisse ment teneinde aldaar gedu rende tien dagen kosteloos voor de schuldeisers ter in zage te liggen. Mr. Y. S. DE WILT, Plantsoen 97, Leiden. »n ons bedrijf »s plaatsingsmogelijkheid voor in de leeftijd van 17—21 Jaar. Bij het sollicitatiegesprek zal met gegadigden de keuzemoge lijkheid en afwisseling in de werkzaamheden worden door genomen t.a.v.: eenvoudig boekhoudkundig werk eenvoudig administratief werk bediening telefooncentrale assistentie receptie eenvoudige bediening van boekhoudmachines Sollicitaties schriftelijk of telefonisch aan ons hoofdkantoor: HANAB N.V. - BOONRAK 45 - VALKENBURG Z.H. TELEFOON 01718—16741. Voor eind juni gevraagd een TIJDELIJKE KRACHT om de huismeester in een bejaardentehuis om de 14 dagen af te lossen op zaterdagmorgen tot 2 uur, zon dagmorgen tot 2 uur en maandags tot 18.00 uur. Gepensioneerd geen bezwaar. Inlichtingen en referenties aan Directrice JOHANNAHUIS - Schouwweg 72 Telefoon 01751—9041 Wassenaar

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 21