Schut krijgt het zwaar met plan voor huur bij slag BRANDT DOET VERGAANDE VOORSTELLEN VVD Prof. Kolff tandidaat Nobelprijs KOUD lijst 4 Met mevr. den Haan LEIDEN EEN STAD OM IN TE LEVEN! ITALIË GEBUKT ONDER STAKING Succesvolle actie tegen sleutelgeld Enkele incidenten bij aankomst Staph hkprof. v. Rood \enoemd Te hoog Geld genoeg Provincie koopt voor tweede keer ,,Roggewoning", Punten Ceremonieel Indruk (Ê)ud Qhe u ivo LEIDSCH Opgericht 1 tnaart 18b0 DONDERDAG 21 MEI 1970 No. 33097 DAGBLAD pijfcteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), f 4JJ5 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f0,25 Witte Singe) i, Leiden - Giro 67055 Telefoon Directie em Administratie: 25041; r.edactie: 21507 DEN HAAG (GPD) De huur- die per 1 juli zal worden ngevoerd voor mensen, die nood- edwongen een voor hen te dure lourwoning moeten betrekken, rijgt waarschijnlijk een aflopend arakter. Dit wil zeggen, dat de idividuele huursubsidies elk jaar tó minder zullen worden en ten- lotte geheel ophouden. Minister Schut van Volkshuis- esting wil een nader voorstel in we richting van de Raad voor de blkshuisvesting overnemen in binnenkort te verwachten (schikking-huurbijslag. Deze be- thikking van de minister staat eel kritiek te wachten in de Veede Kamer. Minister Schut heeft zijn kaarten isteren op tafel gelegd in een ver- idering van de kamercommissie or Volkshuisvesting. Het blijkt dat jn plan voor huurbijslag vrijwel ge- eel in de lijn ligt van het advies, it de Raad voor de Volkshuisvesting «in september vorig jaar ver rekte. houdt in, dat mensen met een tussen de f 6.000, p f15.000,per jaar, die meer dan zesde hiervan aan huur uitgeven, ■bijslag kunnen krijgen. Dit zou >men op minimaal f 120,en D hoogste f900,— per jaar. De lurbijslag is vooral bedoeld om krotbewoners en bewoners van AMSTERDAM (GPD) In medi- he kring is reeds bekend, dat de Werlandse hoogleraar prof. dr. W. Kolff, uitvinder van de kunstnier thans werkzaam te Salt Lake City de Verenigde Staten, om zijn ver ensten bij de uitvinding en de ont- van de kunstnier door de van Wetenschappen zal irden voorgedragen voor de Nobel- iJs-1970 voor medicijnen. De nobelprijstoekenning wordt in itober bekend gemaakt. De uitrei- ng te Stockholm geschiedt in de- mber. Naast de naam van prof. olff wordt zij het met minder Migheid ook de naam van prof. IJ. van Rood te Leiden genoemd, t zeer belangrijke vindingen heeft daan op het terrein van de immu ne. waardoor transplantaties zijn geworden. Onder meer wordt aan de verdlen- van prof. Van Rood toegeschre- dat in Nederland met zo groot zo veel niertransplantaties 96 met slechts 2 mislukkin- 0) zijn verricht. Prof. Kolff vertoeft op het ogen- ik in Nederland. Gisteren is hij ge- ildlgd in Kampen, de stad waar hij 1943 zijn eerste kunstnier in wer- fg stelde. De Bilt verwacht van heden tot koud weer met plaat- Üjk enkele buien maar ook zonnige vooral in het kustgebied, aan de kust aanvanke- k harde tot stormachtige noord elijke tegen de avond af- toend. toemaakt te 12.40 uur) to op 4.37 uur; onder 20.37 uur. jtom op 23.10 uur; onder 4.42 uur. Itogwater te Katwijk te 3.41 en uur, laagwater te 11.58 uur. nummer bestaat uit 24 pagina's. Minister Schut saneringswijkan mogelijk te maken te verhuizen naar een betrekkelijk nieu we woningwetwoning. Tegen het plan om de huursubsi dies elk jaar te verminderen zijn nogal wat bedenkingen gerezen in de kamercommissie. Men vraagt zich on der meer af, wat er moet gebeuren als het inkomen van sommige gesub sidieerde huurders niet genoeg stijgt om de „afbouw" van de huurbijslag op te vangen. Ook de gestelde huur- quote (eenzesde van het inkomen) ligt volgens sommige kamerleden veel te hoog voor grote groepen ar beidersgezinnen. De financiering van het huurbij- slag-stelsel zal volgens minister Schut geen problemen opleveren. Op de be groting is voor de tweede helft van dit jaar hiervoor tien miljoen gulden uitgetrokken. De minister meent, dat hij hiermee dik uitkomt, omdat hij verwacht dat lang niet alle in aan merking komende personen direct al om huurbijslag zullen vragen. Hij stelt zich wat de kostenbereke ning betreft vierkant op tegen het (particuliere) Instituut Onderzoek van Overheidsuitgaven, dat heeft becijferd dat de huurbijslag dit jaar al op zo'n 40 miljoen gulden kan komen te staan. Een ander probleem dat in de ver gadering van de commissie met de minister aan de orde wordt gesteld, was dat van het „kraken" van wo ningen. De bewindsman werd ver weten, dat hij zijn aan de socialis ten mej. Barenbregt en de heer Van Lier toegezegde nota over de leeg stand van woningen is vergeten. De heer Schut beloofde deze nota alsnog te zullen opstellen. Hem werd verder gevraagd, de woonruimtewet in die zin te wijzigen, dat de gemeente panden kan vorde ren uitsluitend op grond van het feit dat deze langdurig leegstaan. Nu is het zo, dat vordering geschiedt voor bepaalde (krepeer-) gevallen. Dit houdt ecohter in dat de proce dures, die vaak een tot anderhalf jaar duren, soms mislukken, omdat in die tijd degenen voor wie wordt gevorderd elders woonruimte vinden of de stad uitgaan. Minister Schut toonde zich meer een voorstander van overleg in deze kwesties met de huiseigenaren, maar hy zegde toe wettelijke maatregelen nog eens te zullen overwegen. DEN HAAG (GPD Provinciale Staten van Zuid-Holland hebben van morgen besloten tot aankoop van gronden in de Duivenvoordse-Veen- zijdse polder en het sportcomplex „De Roggewoning" in Wassenaar. De eigenaar van deze gronden, de heer H. Jochems, is akkoord gegaan met een koopprijs van f6.4 miljoen. Tegelijkertijd trokken Provinciale Staten hun besluit in van 27 maart 1969. dat de aankoop van dezelfde gronden betrof voor een bedrag f8.1 min. Het sta ten-besluit van vorig Jaar kreeg niet de goedkeuring van de minister van Binnenlandse Zaken, die bezwaar maakte tegen de prys en daarom geen subsidie in de kos ten van de aankoop zou verlenen. Na nieuwe onderhandelingen toon de de heer Jochems zioh bereid met een lagere prijs genoegen te nemen. De aankoop van deze gronden houdt verband met de plannen tot aanleg van Provinciale Weg nr. 1 en met recreatieve plannen. KASSEL (GPD) Bondskanselier Brandt heeft de Oost- duitse premier Stoph vanochtend in Kassei voorgesteld een verdrag te sluiten, dat bijna neerkomt op erkenning van de DDR door de Bondsrepubliek. In Bonn en Oost-Berlijn zouden „gevolmachtigden" moeten worden gevestigd, die hun rege ringen in de rang van minister vertegenwoordigen en dus in feite ambassadeurs zijn. De Westduitse Bondskanse lier (links) schudt de hand van de Oostduitse premier Stoph. De begroeting had vanochtend plaats op het station van Kassei. Brandt wenst dat beide regeringen laten onderzoeken in hoeverre hun wetgeving voor de ander onaanvaard baar is. waarbij van het principe moet worden uitgegaan dat zeggen schap van de landen zich beperkt tot de eigen grenzen. Dit laatste houdt in. dat de regering in Bonn nu ook officieel afstand zal doen van haar recht tot ..alleenvertegenwoordiging" van het hele voormalige Duitse rijk Brandt deed zyn voorstel om on derhandelingen over een verdrag aan te knopen in zyn toespraak bij het begin van de tweede ontmoeting met Stolph. In twintig punten had Brandt zijn voorstellen samengevat. Na de bereidverklaring om elkaar als ADVERTENTIE zelfstandige staten te respecteren en zich juridisch niet met elkaar te be moeien. wordt in punt 10 gezegd: ..Het verdrag moet uitgaan van de gevolgen der tweede wereldoorlog en van de bijzondere positie van Duits land en de Duitsers. Premier Stoph antwoordde op Brandt's rede met een korte, scherpe verklaring die zich concentreerde op de naar zijn oordeel voortdurende discriminatie van de DDR door de regering Brandt. In een minder gespannen sfeer dan men de afgelopen dagen had ge vreesd kwam de Oostduitse premier vanochtend in de Westduitse stad aan. De begroeting verliep zonder enig ceremonieel (van militaire erewach ten is, anders dan op 19 maart in Er furt. vandaag geen sprake). Wel protesteerde de Oostduitse woordvoerder na de aankomst van beide delegaties tegen het feit, dat voor het conferentieoord een Oost duitse vlag was verscheurd. Dit on danks de grote politiemacht rond het gebouw. De ontvangst door het publiek ont spande Stoph al op het station. Zyn rit tussen de duizenden belangstel lenden, die hy nu en dan toewuifde, verliep zonder incidenten. Bij het sta tion slaagde een opgewonden demon strant er in de afzetting te doorbre ken, maar voordat kon worden vastgesteld of hy het goed of kwaad met de Oostduitse gast meende, had j de politie hem al verwijderd. De Oostduitse delegatie was tegen half negen op het grensstation Be- bra door enkele honderden leden van de DKP, de Westduitse com munistische partij, enthousiast ont vangen. De DKP profiteerde dank baar van de tien minuten, die nodig waren om de Oostduitse lokamotief van Stophs bijzondere trein door een Westduitse te vervangen. Schepen opgebracht CHERBOURG (AP) Twee Ne derlandse kustvaarders, (Philetas en Phidias) zijn gisteren door schepen van de Franse douane naar Cher- I bourg opgebracht en daar onder be waking gesteld. Zij zullen worden onderzocht op contrabande. De Philetas was op weg i van Gibraltar naar Antwerpen, de J Phidias op weg van Cyprus naar Rotterdam. De Westduitse communisten slaag den er in de Oostduitsers niet alleen bij het binnenkomen van de bonds republiek de Indruk te geven dat de stemming in dit land voor onmiddel lijke erkenning is. Al vroeg in de och tend hadden DKP-leden (hoofdzake lijk jongelui) op de gunstigste plaat sen langs de route ln Kassei met spandoeken postgevat. Spandoeken waarop erkenning van de DDR werd verlangd. De indruk was vanochtend dat de DKP de eerste slag van haar tegenstander op de uiterste rechter vleugel. de NPD, had gewonnen. (Van onze correspondent) ROME <GPD) Terwijl de chaos i in Italië steeds grotere vormen aan- neemt begint de regering onver bloemde wanhoopskreten te slaken. Zo riep minister-president Rumor tij dens een verkiezingsbijeenkomst in Venetië uit: „Maak het niet te erg. Tenslotte zitten we allemaal in de zelfde boot". Terwijl de regeringsleider tot deze I meer emotionele dan concrete mede- I delingen zijn toevlucht neemt, is het land met horten en stoten op weg naar de verkiezingen die op 7 juni voor de regionale besturen zullen I worden gehouden. Terwijl commentatoren reeds vast- stelden dat de midden-links-regering van premier Rumor zyn werk al ge daan zou hebben, wanneer zij deze verkiezingen tot een goed eind bren gen, ziet het er nu naar uit dat er nog wel het één en ander zal gebeu ren voor het zover is. Eén van de orgineelste stakingen die de Italianen dezer dagen over zich heen moeten laten gaan is die van de drukkers van de dagbladen. Een week lang zal het land geen kranten hebben. De lezers zullen verstoken blyven van die heerlijke mengeling van doodslag, overspel, en kinderverduistering, waarmee ook de zogenaamde serieuze bladen iedere dag volstaan. De enige kranten die verschijnen zijn de ultra-rechtse Secoio, de con servatieve Momento Sera en de niet minder conservatieve staatscourant van het Vaticaan de Osservatore Ro mano. Daarbij staken de posterijen, de spoorwegen, de nationale luchtvaart maatschappij, de leraren en de pers agentschappen uit solidariteit met de krantendrukkers. Afgezien van de krantendrukkers staken de andere stakers over het algemeen niet meer dan 24 uur, maar op verschillende tijdstippen. In Rome is het bijna on mogelijk benzine te krijgen en vor men zich lange rijen bij de weinige pompen die opengebleven zijn. De rechtse Secoio, die deze week door meer Italianen gelezen zal worden dan ooit, merkt zuur op dat het niet helemaal duidelijk is waarom al deze stakingen nu precies worden gehou den. Het meent dat achter al deze ontwikkelingen het communistische beest staat. Feit is dat achter de Italiaanse stakingen bijna nooit een concreet te formuleren grief schuil gaat. Be langrijker is dat achter de stakingen wel een intens gevoel van onbehagen verborgen is onder een bevolking, die bezig is te ontwaken uit de slaap waarin velerlei dictaturen haar had den gewiegd. Dat nog wel in een staat, waarin de burger en de politici ieder op hun manier proberen de aansluiting met de moderne samenleving te vinden dan wel te verhinderen. AMSTERDAM (GPD) De actie, die het PvdA-raadslid Ed. van Thijn in Amsterdam tegen sleutelgelden, hoge inschrijfgel den en overnamekosten heeft ontketend, heeft de eerste suc cessen opgeleverd. Twaalf mensen die in hun (wo ningnood hun toevlucht tot een wo ningbureau hadden genomen en daar hoge inschrijfgelden tot te gen de tweehonderd gulden had den betaald, hebben het grootste deel van hun geld teruggekregen. De heer Van Thyn wil voorname lijk die mensen helpen die na het betalen van forse bedragen nooit meer iets van het woningbureau horen of grote bedragen aan overnamekosten moeten betalen om een huis dan wel een deel daarvan te mogen betrek ken. Honderdtwintig mensen zyn bij Van Thijn geweest nadat deze had geadverteerd dat hij klachten over sleutelgelden en woningzwendel wil de verzamelen en vervolgens pogen er Iets aan te doen. Met twee ..klanten" van een wo ningbureau is Van Thijn zelf naar het bureau gestapt. Men kreeg prompt geld terug. Later kregen nog tien mensen hun centen terug betaald. Het betreffende woningbu reau liet bovendien weten dat het zou zien wat het voor nog anderen zou kunnen doen. Uit het Leidsch Dagblad van 19 Mei 1870: Wij vernemen dat e enige bewoners van 't gedeelte der Hoogewoerd, loopende van de Kraaierstraat tot de Hoge- woerdspoort, aan de rege ling scommissie voor den ge- costumeerden optocht hel verzoek hebben gericht om den optocht ook dit gedeelte van de Hoogewoerd te laten passeeren. Afen schrift ons uit het Westland: „De eerste nieuwe aardappelen ijn heden van hier naar Amsterdam ver zonden". Inderdaad voer ook hedenmiddag een schuit mei nieuwe aardappelen door de gemeente met bestemming naar Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1