P.P. met diepvriestreilers op haring- jacht MR. KLAASESZ IN ALPHEN „De Hoop" vaart ook mee Feest in Rijnsburg Mr. Th. v. d. Weijden dijkgraaf van polder Nieuwkoop enNoorden L. J. Peijs benoemd Zaterdag Ronde van de Haarlemmermeer "1 Katwijkers PaHevliet en Van der Plas begonnen in 1949 een haringhandel en richtten daarna samen een rederij op Bezoek aan Ridderveld Directeur van de muziekschool Schaker J. I os naar Finland MODDERIG AVONTUUR DONDERDAG 21 MEI 197Ü LEIDSCH DAGBLAD PAGINA II Open huis in het Creatief Centrum KATWIJK AMSTERDAM Tegelijk met de haringvloot kiest oofc het hospitaalkerkschip „De Hoop" zee. Het zal de visserij dan tfeer met alle middelen ten lien- ite zijn. Dat wordt door de Ne- ierlandse vissers bijzonder ge waardeerd. Aan boord van „De Hoop" be enden zich tijdens iedere reis ten predikant en een dokter en bovendien heeft men de beschik- hng over verplegend en technisch personeel. In het hospitaal ivor- ien de eventueel op de schepen tnoonde vissersmannen opgeno- en voorts worden aan de schippers tal van medische ad viezen verstrekt. De boordpredikant het is iedere reis een andere gaat zondags voor in de kerkdiensten, die worden uitgezonden, en ook worden iedere avond dagsluitin gen verzorgd, waarvan er ook en kele de lucht in gaan. Bovendien bezoekt de predikant met de sloep als het weer het toelaat de schepen om er gesprekken met de opvarenden te hebben en om lectuur af te geven. De mannen van de technische dienst geven adviezen bij motor storingen en bij defecten aan de radar, radio-iele}onie, sonor en andere opsporingsapparatuur. Ook voorzien zij de schepen, als dat nodig mocht zijnvan vers drinkwater, bijvoorbeeld als er lange reizen worden gemaakt. „De Hoop" bevindt zich altijd daar, ivaar grote concentraties van visserschepen bij elkaar zijn. Aan buitenlandse schepen wordt eveneens hulp geboden. Aan boord van de schepen staan'de bekende busjes van de Vereniging Hospitaalkerkschip ..De Hoop Sinds Vlaggetjesdag 1969 werd door de bemanningen in totaal f9226.44 bijeengebracht. Het aandeel van de 31 Katwijkse schepen, die aan de actie deelna men, was 1892,21, VOORSCHOTEN Deelnemers van het Creatief Centrum in Voor schoten houden van 36 tot en met 28 mei ..open huis" aan de Molen laan 32. Belangstellenden kunnen dan in de avonduren eens een kijkje nemen bij het boetseren, tekenen, schilderen, vlechten enz. De deelnemers, in hoofdzaak vol wassenen, zullen demonstraties en uitleg geven by htm creatieve ar beid. Het Creatief Centrum zal open zyn van 19.30 uur tot 23 uur. De entree ls vrij. iBurgemeester en wethouder» van Warmond maken bekend, dat het ge meentehuis vrijdag 22 mei de gehele I dag gesloten zal zijn in verband met de jaarlyks uitgaansdag van het ge- I meent eperaoneel. Het bureau voor de j burgerlijke stand is die dag voor aangiften van geboorten en overljj- i den geopend van 7.15 tos 7.46 uit* RIJNSBURG De Rijnsbur- I gers vieren vandaag feest. Het is i de dag van de paardenmarkt. Al heel vroeg kwamen vanmorgen de eerste viervoeters binnen. Ze I kregen een plaatsje op de Vliet. De aanvoer was dit jaar groter I dan in 1969. Nu werden er 123 Spaarden geteld waarvan het over- grote deel bestond uit pony's. De handel was levendig. Vooral de Rijnsburgse jeugd ge noot van dit paardenfestijn. Er j waren zelfs pony's met veulens bij. Erg leuk om te zien. Daarbij stonden er langs de Vliet en voor j het loinkelcentrum ,.In de Hof- I tuin" weer d* kraampjes met pa- tates-frites. haring en paling, fruit en koek en ook waren er weer de kermisattracties. Begrij pelijk heerste er een gezellige stemming in Rijnsburg. Vele oud ingezetenen waren deze dag naar het dorp gekomen om het feest mee te beleven. (jFoto LD,'Holvast) (Door Ce-es Com bee) KATWIJK AAN ZEE P.P. Die afkorting heeft een be kende klank in Katwijk. Men weet. dat er de heren Dick Par- levliet (43) en Dirk van der Plas (47) van de N.V. Rederij De Samenwerking" en de N.V. Haringhandel Parlevliet en Van der Plas mee worden bedoeld. Het zijn rasechte Kat wijkers. die van kinds af aan in de haringhandel zijn opge groeid. Ze beschikken over twee schepen, de diepvrieshek- treiler KW 170 „Annie Hillina" en de diepvries-zijtreiler KW 171 „Anne Marie". Ook op het gebied van de haringhandel - ^nieten ze een grote bekendheid. In binnen- en buitenland PP. exporteert namelijk veel Hollands zeebanket naar West- Duitsland. Wanneer' je met de heren Parle Tiiet en Van der Plas in hun sober bgerichte directiekantoor aan de Rederijstraat In Katwijk - aan Zee ut te praten, dan zou je niet ver moeden. dat zij aan het hoofd staan an een miljoenenonderneming. Het lijn dezelfde eenvoudige Katwijkers lebleven, die xe in 1949 waren, toen k samen besloten in de haringhan del te gaan. P. en P. begonnen met een vracht- wto. Ze kochten haring, verwerk len deze en probeerden de echte Ctjes aan de man te brengen. Ze sten hard werken, doch het luk- langzamerhand een kerngezond n edrijfje te stichten. Er werd aan de tederijstraat een stukje grond ge- zi ocht. waarop een pandje met een oelcel verrees. Het bedryf werd teeds groter. De omzetten stegen en an het eind van de vijftiger jaren besloten de NV Rederij „De temenwerking" te stichten. i|.i Eerste schip Hun eerste schip was de KW 171 Jan Marie", die enige Jaren later aar Canada werd verkocht. Daar- oor in de plaats kwam de zijtreiler !W 171 „Anne Marie". Dit schip gebouwd bij de scheepswerf oot in Alphen aan den Rijn en in 163 opgeleverd .Men boekte er goe- e resultaten mee. Daarom werd besloten een tweede :hip aan de vloot toe te voegen: de ektreiler KW 170 „Annie Hillina", ie in juni 1967 in de vaart kwam. ouwer was „De Dageraad" in Wou- rugge. Het was tegelijk één van de lodemste sohepen van de Katwijk- vloot. temeer omdat men op zee vangst kon diepvriezen. Met die erkwyze bereikte men goede resul- iten. Niet alleen op het gebied van e haring-, doch ook op dat van de ondvisvisserij. Toen tengevolge van de bestrijding an de haringworm de bepaling wam, dat alle haring, voordat deze oor de consumptie mocht worden rij gegeven, diepgevroren moest wor- en, had PP. een belangrijke voor- prong, want de vangt kon bijna in ijng eheel direct na het lossen in de huishaven IJmuiden en transport laar Katwijk worden verkocht aan e haringafslag. Een voordeel voor de vijftien kop- ige bemanning van de K W170 is, alle werkzaamheden, zowel het »ken en het zouten en het verder «werken van d« haring, beneden- deks kunnen geschieden. Ze staan dus niet meer bloot aan weer en wind. Aardig gewerkt Wanneer we de resultaten van het haringseizoen 1969-1970 ter sprake brengen veert Dirk van der Plas uit zijn stoel op en stelt zeer beslist: De verwachtingen waren niet hoog ge spannen. We hebben toch aardig ge werkt De vangst oer schip was. in verhouding met schepen van andere rederijen, bepaald niet slecht en ook de prijzen vielen niet tegen We heb ben echter hogere besommingen no dig. Er moet heel wat af. Zo"n 42 tot 43 procent om het schip te kunnen runnen en dan nog een procent of 12 aan marktkosten en heffingspremies Dat is samen ongeveer 55 procent. We moeten f 1.250.000 besommen om rond te.draaien, waarbij dan reke ning is gehouden met het feit. dat de hektreiler KW 170 (bouwkosten geheel zeeklaar met nautische instrumenten en netten rond f 2 mil joen) in veertien jaar moet worden afgeschreven. Als we nu een derge lijk schip zouden laten bouwen zou den we zeker f3. miljoen moeten neertellen. Reder Diok Parlevliet: De visserij in ons land ontvangt veel te weinie steun van de regering. Men moet maar eens kijken naar andere vis- serylanden, waar deze bedrijfs tak tot en met geholpen wordt. Daardoor- hebben wij hier in Neder land een grote achterstand en het is begrijpelijk, dat er al heel wat re derijen de strijd om het bestaan heb ben opgegeven. Zij konden het hoofd niet meer boven water hou den. Er moest steeds geld bij. Het lijkt wel of de regering bezig is met een koude sanering van de vloot. Nogmaals wij hebben tot nu toe niet te klagen. Nu is het wel zo, dat men thans over de modernste schepen moet beschikken om bij te blijven en de concurrentie het hoofd te kunnen bieden. Belangrijk is, zo merken de heren Parlevliet en Van der Plas op, dat je als bedryf het gehele jaar door kunt blijven draaien. Je kunt tegen woordig zoals vroeger wel het ge val was geen mensen meer aan nemen voor veertig weken, zodat ze twaalf weken niets hebben te doen. Om al die mensen vast in dienst te houden moet Je over NIEUWKOOP —Tijdens de gis termorgen gehouden vergadering van ingelanden van de Polder Nieuwkoop en Noorden is met grote meerderheid van stemmen als dijkgraaf gekozen mr. Th A G M. van der Weijden uit Sassenheim, die zijn onlangs overleden vader oud-burgemeester P M. M. van der Weijden in deze functie opvolgt. Mr. Van der Weijden (30» is werk zaam als referendaris bij de Raad van State in Den Haag. Hij is de derde zoon van wijlen burgemeester Van der Weijden, die ook tientallen ja ren Dijkgraaf van de Polder is ge weest en die eveneens zijn vader, vis kunnen beschikken. Wanneer we geen verse haring en makreel zou den importeren uit Ierland, Enge land. Schotland en Denemar ken, dan zouden we ons bedryf niet staande kunnen houden. De vangst van de Nederlandse schepen is, wat de haring betreft, veel te gering om aan de vraag van de binnen- en buitenlandse handel te kunnen vol doen. We moeten een grote stok- voorraad in de koelhuizen hebben waaruit we in tijden van schaarste kunnen putten Dat is ons tot nu toe heel aardig gelukt. Op het gebied van de handel staat P.P. ook zijn mannetje. Er wordt haring in de eigen inleggerij inge legd en de maatjes vinden gretig af trek in binnen- en buitenland. Deze maatjes levert men in alle soorten verpakkingen: van emmertjes van vijf kilo tot vaten. De gevangen en gekochte haring wordt in eigen be drijf verwerkt. De haringkoelcellen, die een capaciteit hadden van 3200 vaten, zyn nu omgebouwd tot diep vriesruimten. De invriescapaciteit is 12 ton per 24 uur. De kantjes met haring worden thans elders in het vissersdorp in koelhuizen opgesla gen. Aan het slot van het gesprek zegt Dirk van der Plas: Een groot deel van het jaar vertoef ik in het bui tenland om haring te kopen. Mijn collega Parlevliet bemoeit zich met de handel. Wist u, dat we dit jaar 26.000 kisten van 50 kg verse haring naar Duitsland hebben geëxporteerd. Deze haring kochten we in Ierland en Schotland en brachten ze met ei gen schepen rechtstreeks naar Bre merhaven. De haringvisserij in Duitsland is bijna ter ziele. Er va ren nu nog zes tot acht schepen, vijf jaar terug was dit aantal nog ruim vijftig. Geen wonder, dat Duitsland een zeer grote afnemer is van de Hollandse haring. Om aan die vraag te voldoen moeten we wel importe ren. Het is voor de haringhandel een belangrijk exportland geworden. Daar zijn we bly om De krachtige motoren van de Vol spanning wacht de beman- treiler slepen het net door de zee. ning af, wat de buit zal zijn. ALPHEN AAN DEN RIJN Mr. J. Klaascsz, de commissaris der Ko ningin in Zuid-Holland, heeft gister middag met de gedeputeerden ir. N. Buysert, N. van der Brugge, dr .R. Eysink en prof. dr. J. P. van Praag een contactbezoek gebracht aan het Alphense gemeentebestuur. Zy werden in het raadhuis be groet door burgemeester mr. R. M Engelse sportlui op bezoek in Haarlemmermeer HAARLEMMERMEER De ko mende week heeft de twaalfde sport- uitwisseling tussen Haarlemmermeer en het Engelse stadje Caterham plaats. De ongeveer vijftig Britse sportlieden worden in Hoofddorp on dergebracht bij „pleegfamilies". De komende dagen worden enkele sport- ontmoetingen gehouden, namelijk tennis (in Hoofddorp», voetbal (in Vijfhuizen en in Zwanenburg) en badminton (in Badhoevedorpter wijl tevens enkele excursies in de omgeving worden gemaakt. Op uit nodiging van het gemeentebestuur van Haarlem nemen enkele autoritei ten uit Caterham, die een werkbezoek aan Holland brengen, deel aan een bustrip door Kennemerland. Het af scheid heeft dinsdag plaats. Reis naar India komt op de t.v. VOORSCHOTEN De reis naar India, welke de scholier Peter van Delden uit Voorschoten in de kerst vakantie heeft gemaakt door het win nen van een opstelwedstrijd over In dia. komt voor de Nederlandse Tele visie. Tijdens de reis was een opname- ploeg aanwezig en heeft de aardigste momenten vereeuwigd. Op zondag 24 mei om 19 uur op Nederland II en zondag 31 mei op Nederland I tussen 16 en 17 uur zal een film over i deze reis vertoond worden. Gallas, waarna de besprekingen wer den begonnen, die ook werden bijge woond dooi- de wethouders C M. Dee- renberg. C. J Duin, J. J. Goedhart en M. Paats en gemeentesecretaris mr. H v. d Top I I Tydens deze bijeenkomst in het raadhuis werd het geheel scala van krediet-aanvragen en verzoeken om bouwvergunningen, waarvoor de ge meente de goedkeuring wil hebben van Gedeputeerde Staten, doorgeno men Ook kwam daarbij de herbouw van het winkelcentrum in Ridderveld ter sprake Het schijnt nog lang niet vast te staan, welke vormen voor de herbouw zal kiezen: een semi permanent of een permanent, maar dan groter, centrum. De besprekin gen daarover zijn nog gaande. Tijdens het gesprek gaf mr, Klaasesz te kennen nogwel even een bezoek te willen brengen aan het ter rein van de 1 mei-ramp in Ridder veld. Het provinciale gezelschap liet zich door de leden van het ge meentebestuur uitvoerig op de hoog te stellen over wat daar tijdens de brand gebeurd is en over de maatre gelen, die getroffen waren. Het was even over half vijf toen mr. Klaasesz met de gedeputeerden weer naar Den Haag vertrok. ALPHEN AAN DEN RIJN - Met ingang van 1 augustus zal de heer L. J. Peijs zyn functie beginnen als directeur van de streekmuziekschool in Alphen aan den Rijn. De heer Peijs, gehuwd, 37 jaar oud, komt uit Tilburg; daar heeft hij aan het Brabants Conservatorium het diploma schoolmuziek gehaald, als mede de onderwysacte viool. Hij geeft nu nog les aan de muziekschool in Goirle en aan de Peellandcollege in De urne. In juni beginnen de voorbereiden de werkzaamheden voor het eerste schooljaar. Binnenkort zal ook een folder verschijnen, waarbij men ge- informeerd wordt over het werk van de streekmuziekschool: men kan zich dan ook als leerling aanmelden. Als administrateur van de streek muziekschool is de heer Th. Tuijtel uit Woerden benoemd. Het kantoor van de school (directie en administratie) wordt met ingang van juni voorlopig gehuisvest in een lokaal van de Opstandingskerk. oud-burgemeester P. A. T. van der Weijden, in deze functie heeft opge volgd. Met de nieuwe dijkgraaf is het nu de derde generatie, die de functie van dijkgraaf van de Polder Nieuw koop en Noorden gaat vervullen. In de vakature. ontstaan door het bedanken van de heer C. C. J. van Vliet als secretaris-penningmeester van de polder, welke functie hij ge durende 12 jaar heeft vervuld, werd met algemene stemmen benoemd de heer; A. Hoogerwerf. ambtenaar ter gemeentesecretarie in Nieuwkoop. BENTHUIZEN De heer J A Vos. Dijk 17. Benthuizen, heeft het kampioenschap van de Koninklijke Nederlandse Schaakbond op zijn naam gebracht en wordt op 4 juli uigezonden naar Finland. Hy mocht in vorige jaren reeds deelnemen aan wedstrijden in Engeland, Denemar ken en Hongarije. BENTHUIZEN Het 24-jarlg zoontje van de familie Eldering ont snapte tydens een zonnig ogenblik in het Beelaertspark aan de toeziende moeder en geraakte in de vijver langs dat park. Mevrouw Eldering bedacht zich niet lang en sprong in het water. Zy slaagde er in het knaapje veilig aan de kant te krijgen. Moeder en zoon. nat en baggerig. werden gastvrij bin nengehaald bij mevrouw Van Soest - Voskuilen, waar zij zich konden was sen en droge kleding aantrekken. Gelukkig had de onverwachte duik in de bagger van het Beelaertspark geen nadelige gevolgen. HAARLEMMERMEER Honderd- dertig renners gaan zaterdag van start in de wielerronde om de Haar lemmermeer, die voor de achttiende maal wordt georganiseerd door de Halfwegse vereniging De Bataaf. Coen Louwen, oud-renner van deze oranjezwarte club, lost om 10.00 uur het startschot op het Kinheim-par- koers ln Zwanenburg. Vele bekende amateurs gaan aan de slag op de Haarlemmermeerse we gen. Kanshebbers op de eindzege zijn o.a. de vroegere winnars Frans v. d. Ruit (1966». Henk Nieuwkamp «1967» en Wicher Vlot »1969>, Frits Schuer, Popkc Oosterhof. Cees Stam, Tino Tabak. Ben Jurriaans. Jan Aling, Matthijs de Koning. Louis Westrus. Wim Bravenboer, Jans Vlot, Marcel Pennings, Fedor den Hertog. Juul Bruessing. Rink Cornelisee en Klaas Balk. De renners zijn ondergebracht in achttien ploegen, die stryden om de Schipholtrofee. Vanwege de ver keersdrukte mag niet via Badhoeve dorp en Schiphol worden gereden. Daarom gaat het na de start in Zwa nenburg binnendoor, via De Hoek en de Oude Meerw. Vervolgens passeert de karavaan Rijsenhout, Burgerveen, De Kaag, Lisserbroek, Beinsdorp, Zwaanshoek, Cruquius, Vijfhuizen. Zij begint om ongeveer half twaalf in Zwanenburg aan de tweede om loop. De lengte van dit driemaal te rijden parkoers is 62,5 kilometer, zo dat de renners in totaal honderdacht entachtig kilometer voor de wielen hebben. De doorkomsten op de di verse plaatsen zyn om de anderhalf uur en de finish heeft om ongeveer kwart voor drie plaats in Zwanen burg.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 11