EMEENTE WORDT DE DUPE Beslissend overleg Moskou-Boekarest DKQSTE Weer steen door ruit van juwelier fG-voorzitter: „Kapitaalschaarste niet afwentelen" Olie gevonden in het Nederlandse deel van de Noordzeebodem mu KOUD Zorgwekkend Protesten eidse student ;estoken met eeg bierglas Openheid Wijziging Warschaupact mogelijk inzet INBRAAK IN SASSENHELM: BUIT 2 TON T TULPEN, CROCUSSEN en KORENAREN Vriendschap KLAARHEID Reorganisatie rapport achteraf in Leidse raad (E)ucT )pgerichi I maart 1 SCO WOENSDAG 20 VfET 1970 EIDSCH No. 33096 DAGBLAD teur: E A E van Dishoeck iredacteur: Drs. J. R Soetenhorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 14,85 per kwartaal (postabonnementen f 17,25), 14,95 per maand (bij vooruitbetaling) losse nummers f 0.25 Witte Singe) l Lelden - Otro 57055 Telefoon Directie en Administratie 25041; edactle: 21507 ARNHEM (GPD) „Ik kan de minister van Finan- in niet verwijten dat het kapitaal in ons land zo schaars Maar ik maak er wel bezwaar tegen dat die schaarste ijwel uitsluitend op de gemeente wordt afgewenteld. Die wenteling is schadelijk voor de welzij nsbehartiging. Ster- r: zij is funest voor het vertrouwen in de locale demo- itie bt deze uitspraak kwam de heer C. Lindeboom, voorzitter van de ©iging van Nederlandse Ge- enten in zijn openingstoespraak imorgen op het tweedaagse VNG- gres in Musis Sacrum in Arn- a. Welke indruk moet het immers ten op onze burgerij?, vervolgde op dit punt, dat door de raden in nbare vergadering genomen be- onuitgevoerd blijven wegens iontbreken van geld. kan de gemeentebestuurder zijn burgers duidelijk maken dat raadsbesluit zonder effect Kan het in zulke situaties voor rame dynamische mensen nog (rekkelijk zijn om gemeentebe- irder te worden en te blijven. Is een wonder dat de belangstelling een functie in het gemeentebe' taant? ivoren had hij er al op gewe- dan ondanks de verlichting van budgettaire problemen die voor aantal gemeenten op komst' is, alle gêmeente blijft gelden dat apitaalvoorziening steeds zorg lender wordt. De Raad voor de leentefinanciën raamde in zijn es van mei vorig jaar de totale ncieringsbehoefte van de ge iten voor 1969 op 2 miljard 820 len, terwijl er op kasbasis slechts ljard 944 miljoen beschikbaar is men. t is dus slechts tweederde van er nodig is. Voor dit jaar lijkt tuatie zo mogelijk nog ernstiger orden. De centrale financiering in het eerste kwartaal nog tien procent opgeleverd van de imde jaar behoef te. raken met onze voorzieningen gemeenten hoe langer hoe meer erop. Het voortdurend ontbre- van financieringsmiddelen zal ertoe leiden dat vele gemeentebestu ren de zaken maar op him beloop zullen gaan laten. Hoe kan er iets terechtkomen van de noodzakelijke planning als de gemeentebesturen in het geheel niet weten of en wanneer de voor investering benodigde kapi talen beschikbaar komen. N HAAG (GPD> —De politie een 24-jarige koopman gear- trd, die ervan wordt verdacht (j in de nachtclub Toscana aan nge Houtstraat te Den Haag •jarige Leidse student C. H. met een gebroken bierglas in aicht heeft gestoken. Een deel de hoofdhuid en het gezicht van udent zijn nu verlamd, als ge- mn een bij de steekpartij door- Kien zenuw. koopman, die reeds vele ma- eerder wegens geweldpleging politie en justitie in aanraking feest, blijft hardnekkig ontken- Getuigen echter bevestigden e student en de koopman 19 ruzie kregen bij de toiletten. de bar nam de koopman bierglas, sloeg het stuk en stak. tudent kreeg een wond boven Khteroog en een hoofdwond, bet ziekenhuis constateerden de ren dat ook een zenuw was ge- De student deed geen aan- van mishandeling, maar de po- stelde toch een onderzoek in. listeren gearresteerde koopman «sloten. Bilt verwacht van heden tot «•dagavond wisselend bewolkt voornamelijk in het binnenland en daar een bui. Matige tot langs de wadden- krachtige tot harde westelijke Vry koud weer. (opgemaakt te 12.40 uur) 21 MEI op: 4.38 uur, onder: 20.36 uur. 'op: 21.57 uur: onder: 4.04 uur, •ater te Katwijk te 3.01 en 15.25 fcter te 11.16 en 23.39 uur. De heer Lindeboom wees er op dat grote groepen van de bevolking niet gelukkig zijn met de huidige gang van zaken. De openlijke protesten zijn daarvan een symptoom. En de be nauwende crisis van onzekerheden gaat gepaard met een groot onbe hagen over het functioneren van on ze samenleving. De mensen blijken geen raad te weten met onze orga nisatiestructuren. Dat maakt hen vaak zo weerspannig waarbij hij als triest feit de statenverkiezingen noemde waarbij meer dan dertig pro cent van de kiezers het heeft laten afweten. Juist de jongere kiezers zijn relatief het minste opgekomen. Hij gaf toe, dat de gemeentebe sturen hier niet alleen hun taak heb ben. In de eerste plaats zullen rege ring en parlement en vooral ook de politieke partijen zich deze proble matiek moeten aantrekken. Niette min ligt op dit gebied ook voor de gemeenten een groot stuk verant woordelijkheid. De oplossing zou vol gens de heer Lindeboom kunnen schuilen in het model van de „actie ve samenleving", waarin de overheid zich niet alleen laat sturen door de gemobiliseerde macht van deelgroe pen maar ook door de zorg voor een zo groot mogelijke mobilisatie van en betrokkenheid bij alle leden van de maatschappij. Die zorg vraagt om te beginnen openheid. En hierbij merk te hij op, dat deze dagen het rapport zal verschijnen van de commissie overheidsvoorlichting. Het bovenste plateau in de vitrine van de Sassenheimse juwelierszaak Trossèl is vrijwel leeg, op het onderste liggen de sieraden nog onaangeroerd. (Foto LD/Holvast) Afgaande op wat over die studie al is uitgelekt, kunnen we verwachten dat de commissie zal adviseren tot een vergaande openbaarheid bij de taak van voorlichtingsorganen van het rijk. Als gemeentebestuurders zullen wij meer openheid, het verdwijnen van onnodige geheimzinnigheid bij het rijk toejuichen. Het spreekt vanzelf dat de openbaarheid van het over heidsbestuur niet bij het rijk kan eindigen. Het beginsel zal uiteraard ook zijn kracht laten gelden bij de lagere overheden. Wij zullen er verstandig aan doen elk in eigen gemeenten daar nu al op in te spelen. Een verstandig stuk openheid kan de gemeentebesturen stellig steun geven bij het stellen van alternatieven en het nemen van be slissingen. Daaraan voegde de heer Lin deboom nog toe, dat het onderzoek van de raad voor de territoriale de centralisatie naar de verhouding be- stuur-bestuurden niet van de plicht ontslhat zich ook in eigen kring op deze materie te bezinnen. Een bij zondere commissie is daar inmiddels mee begonnen. Het staat al vast dat binnengemeentelijke decentralisatie op het platteland anders zal moeten functioneren dan in de stad. In de oude binnenstad anders dan in de nieuwe stedelijke buitenwijken. Maai er zal, aldus de heer Lindeboom, nog veel denkwerk en creativiteit nodig zijn eer er voor alle situaties bevre digende oplossingen zijn gevonden. WENEN (GPD) Bij de onder handelingen tussen de Roemeense president en partijleider Ceaucescoe en de Russische leiders die op het ogenblik in Moskou aan de gang zijn zal zich naar men mag aannemen een beslissende confrontatie af spelen. De verhouding tussen de bei de landen is sinds de invasie in Tsje- cho-Slowaki.je in augustus 1968 zienderogen slechter geworden. Ceaucescoe heeft indertijd niet al leen zyn deelneming aan die invasie geweigerd, maar sindsdien ook de Breznjew-doctrine van de begrensde soevereiniteit van de socialistische landen die die invasie achteraf moesten legaliseren scherp ver oordeeld. Met het fatale voorbeeld van Tsje- cho-Slowakije voor ogen, heeft Boe karest ook telkens weer geweigerd manoeuvres van het Warschaupact op zijn grondgebied toe te laten, hoewel Moskou daarop steeds op nieuw heeft aangedrongen. De Roe meense leiders proberen zich zoveel mogelijk van de militaire en econo mische integratie van het Oostblok te distantiëren. Hun rol in het War schaupact kan vergeleken worden met die van Frankrijk in de NAVO. Ook wijst Ceaucescoe er steeds weer op, dat het Warschaupact vijftien jaar geleden is opgericht, uitslui tend met het oog op eventuele con flicten in Europa. Tegei. de Russi sche pogingen om het bondgenoot schap ook by een eventueel conflict met China te mobiliseren, heeft Roe menië zich halsstarrig verzet. Eén van de grote meningsverschil len vormt juist de zeer tolerante houding van Boekarest ten opzichte teit kweken, met het oog op een wis pelturig China aan zijn oostgrens. De logische consequentie van Ceaucescoes houding tot nu toe zou een onverzettelijke weigering zijn om voor een dergelijke druk te zwichten. Maar vermoedelijk zal Breznjew zijn gast ook de sancties schetsen, indien hij niet door de knieën wil gaan. Die sancties vor men de grote onbekende by deze onderhandelingen. SASSENHEIM Drie onbekende mannen hebben vannacht ingebroken bij een juwelierszaak in de hoofd straat in Sassenheim. Binnen twee minuten was het drietal weer ver trokken met kostbare sieraden en horloges ter waarde van plm. f 200.000 De daders zijn tot nu toe spoorloos. Het is de vijfde maal In korte tijd dat ingebroken wordt bij juweliers zaken in de onmiddellijke omgeving van Leiden. Het begon met een grote inbraak in een juwelierszaak aan de Breestraat in Leiden. Daarna volg den Voorhout. Bodegraven en Nieuw koop. Zoals bij de inbraak ln Nieuw koop werd ook nu weer gebruik ge maakt van een straatsteen om een ruit te forceren. Voor zover bekend is nog geen van de vijf inbraken opgelost. De inbraak gebeurde om kwart voor drie. De drie mannen vernielden de ruit van de voordeur (met spe ciaal glas beveiligd) met een zware baksteen. De etalage was met het oog op inbrekers leeg. maar de sieraden lagen in de winkel op pla teaus uitgestald. Een grote hoeveel heid briljanten, diamanten, gouden armbanden en horloges verdwenen ln een zak, die de rovers voor dit doel bij zich hadden. De eigenaar van de zaak, de heer H. J. Trossèl, woont boven de winkel. Op het ogenblik, dat de mannen naar binnen drongen, werd de alarm installatie in werking gesteld. De heer Trossèl werd hierdoor uit zijn slaap gewekt, maar toen hij goed en wel wakker was en naar buiten keek, zag hij het drietal al een goed heen komen zoeken. De overval het volgens de politie met meer dan anderhalve minuut in beslag genomen. De heer Trossèl heeft de politie een vaag signalement van de in brekers kunnen geven. Of hij het kenteken van de auto heeft gezien, is niet bekend. De Juwelier, die voor diefstal is verzekerd, schat de waarde van de gestolen sieraden en horloges op circa twee ton. Het on derzoek van de politie is nog in volle gang. ADVERTENTIE bestaat uit 20 pagina'». Verrukkelijke chocolade nu in nieuwe verpakkingen om ook het oog te laten genieten van Koninklijke Droste kwaliteit CEAUSESCOE van Peking, met wie het in de laat ste jaren de handelsbetrekkin gen voelbaar heeft geïntensiveerd, evenals trouwens die met het Wes ten. De wederzijdse irritatie kwam tot een uitbarsting bij het bezoek van president Nixon, begin augustus in Boekarest. De Russische leiders zegden als reactie daarop prompt hun beloofde reis naar Roemenië af, met als gevolg dat ook het geplande vriendschapsverdrag tussen bei de landen niet kon worden afgeslo ten. Deze maand is tussen de Sowjet- Unie en Tsjecho-Slowakye een nieuw vriendschapsverdrag gesloten, dat wat zijn inhoud betreft, veel zwaar der en verstrekkender is dan anders tussen de partners van het Warschaupact gebruikelijk is. Het heeft er alle schijn van dat deze ver- dragsinhoud als voorbeeld voor de toekomstige verdragen tussen alle andere lid-staten van het Warschau pact en de Sowjet-Unie zal moeten dienen. Moskou wil daarmee vermoedelijk aan zijn Europese grenzen discipline en solidari UET college van B. en W. van 11 Leiden heeft gisteren de no dige klaarheid geschapen rond het rapport de wethouder Men ken sprak liever van een nota van de gemeentelijke organisatie deskundige over de reorganisatie van de markt- en havendienst. De raad krijgt via een commissie inzage in het stuk. Misschien is dit geval aanleiding om de pro cedure voor toekomstige gebeur tenissen nog eens te bezien. Want niemand zal beweren dat de gang van zaken rond dit stuk model is geweest. Het lijkt een mooi werkstuk voor de raad die over enkele maanden in een nieuwe samenstelling van start gaat. Kernvraag: hoe schep pen we voor de raad als hoogste bestuurscollege van de gemeente voldoende mogelijkheden om wer kelijk mee te besturen. Wat ons betreft hoeft niet elk stuk meteen in de openbaarheid geslingerd te worden. De wethou ders hebben gisteren wel duidelijk gemaakt, dat er redenen waren om de nota van de organisatie deskundigen niet naar buiten te gooien. Het is zinloos als het gaat om niet-zakelijke, maar persoonlijke gegevens. Maar het feit dat na enig rumoer rond een stuk, de raad wel Inzage kan krijgen, moet te denken geven. LEIDEN Het reorganisatierap port van de in en buiten de Leidse raad veelbesproken organisatie- en efficiëncydeskundige Mooren komt toch o ptafel. In de raadsvergade ring van gisteravond werd besloten dit niet door het college gevolgde rapport inzake de opheffing en her indeling van de Markt- en Haven dienst te brengen in de oommissie voor de rekeningen, die er verslag van zal uitbrengen aan de raad. Behandeling en bespreking in deze commissie, waarin alle fracties zit ting hebben en waarvan geen lid van het college van B. en W. deel uit maakt, zijn vertrouwelijk, maar niet het op de raadstafel komende ver slag. Van de besprekingen in de com missie zal geen deel uitmaken een goot de heer Mooren als .ge heim" aan het ooilege gezonden no ta, waarin fouten in het gemeen telijk apparaat „niet van bestuur ders", zei wethouder Harmsen worden gesignaleerd. De raad onder steunde in meerderheid 't standpunt van het college, dat dit een .kabi netstuk" is. Overigens maakt het weinig ver schil welke conclusies de commissie en de raad uit het rapport-Mooren zullen trekken, want een verzoek van socialistische zijde om aanhouding van de beslissing inzake de Markt en Havendienst werd niet gehono reerd. Met 27 tegen 9 stemmen werd het voorstel van B. en W. gevolgd. Tegen stemden PvdA en PSP. Zie voor het raadsverslag de stads- pagina. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) Voor de eerste maal is in het Nederlandse deel van het continentale plat richting ran 1 miljoen ton aanwezige aardolie. De heer W. E. Scott, directeur van de Tenneco Oil Company, welke olie gevonden. Bij een testboring i maatschappij optreedt als „opera tor" van de vier ondernemingen die een combinatie hebben gevormd zei werd een produktie van meer dan 2000 barrels (318.000 liter) per dag behaald. Het is de eerste olievondst op het Nederlandse deel van de Noordzee, nadat reeds viermaal gas was aange boord. De olievondst werd gedaan tachtig kilometer ten noorden van Vlieland door het drijvende booreiland „Orion", dat reeds vanaf februari in dit gebied naar olie boort. De on derzoekingen zullen nu in versneld tempo worden voortgezet om te be kijken of de olievoorraden onder de Noordzee voldoende zijn voor een economische exploitatie. Onlangs werd reeds olie aange boord op het continentaal plat dat is toegewezen aan Noorwegen. Een combinatie onder leiding van de Amerikaanse Philips Oil Company slaagde er toen eveneens in een dag- produktie te behalen van 2.000 bar rels. Noorse schattingen gaan in de dat er verdere tests en evaluatiebo ringen nodig zyn alvorens de de van de ontdekking volledig kan worden vastgesteld. De boring, die succes opleverde is gelegen in blok F 18 ter grootte van 400 km2 in circa vijftig meter diep water. Dit blok is een van de elf blokken, met een totale opper vlakte van circa 4000 km2. die in 1968 door de Nederlandse regering aan de uit vier ondernemingen be staande groep werd toegewezen. In deze groep wordt door dochter ondernemingen van de Amerikaanse partners in de volgende verhouding deelgenomen: Tenneco Netherlands Inc. 1/3, Monoll Netherlands Inc. 1/3, Ethyl Netherlands Inc. 1/6. Voor het overige 1/6 gedeelte wordt deelgeno men door NV Laura en Vereeniging in Eygelshoven. Deze onderneming, die als particuliere mijnonderneming van oudsher kolen produceert, heeft de laatste Jaren reeds een nieuw» activiteiten ontwikkeld. Niet vergeten: kijkavond bij Sijthoff Drukkerij en bindery in vol bedrijf, Jongens en meisjes van 15 Jaar en ouder har telijk welkom Morgenavond, 21 mei tussen half acht en negen uur. DOEZASTRAAT L LEIDEN Uit het Leidsch Dagblad van 18 Mei 1870: Burgem. en Wethouders alhier, gezien het adres van W. Koreman, koopman al hier, waarbij hij vergunning vraagt om in den kelder van zijn huis aan de Heeren gracht, hoek Ouden Rijn een magazijn van beenderen te I mogen houden, doen te we- 1 ten, dat bezwaren kunnen worden ingebracht ten Raad- huize. Rechtzaken. In de cor rectionele zitting der recht bank te Leiden van 17 mei 1870, zijn o.a. veroordeeld: S K. G. K. P C. en H. v. T. al len te Leiden, wegens geweld dadigheid aan een bedienend beambte de beiden eers ten tot eene cell.gev. van 'i maanden, en de beide laat- sten vrijgesproken.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1