China wil niet meer praten met Amerika Situatie langs Suezkanaal explosief 58ct Agnew: er moet minder heftig worden gepraat Zeer hoge straffen in Mexico Wajang in-t-kuipje. Israel QïatiS oudecprerjt bifBoldoot COD deodoraqt ERNSTIGE SITUATIE DOOR INVAL IN CAMBODJA5 *7k hoef niet in te binden SOW JET-UNIE NEEMT NU EEN SLEUTELPOSITIE IN DINSDAG 19 MEI 1970 LETOSCH DAGBLAD PAGINA 99 WASHINGTON (Reuter, AP) China heeft het voor mor gen vastgestelde ambassadeursgesprek met Amerika in War schau afgezegd. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, dat dit bekend maakte, betuigde zijn spijt over het Chinese besluit en verklaarde ,dat Amerika een nieuwe af spraak hoopte te maken. Het besluit hield verband met de Amerikaanse inval in Cambodja Het Chinese persbureau Nieuw China meldde dat de bespreking met de VS was uitgesteld uit protest te gen de Amerikaanse invasie van Cambodja. „Door troepen naar Cam bodja te zenden en de oorlog in In- do-China uit te breiden, hebben de VS een ernstige situatie geschapen", aldus het persbureau. Het gesprek van 20 mei zou het derde zijn geworden in de nieuwe reeks, die op 20 januari begon na een onderbreking van twee Jaar in de contacten te Warschau. Moskou De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft zondag in een artikel van 6000 woorden felle kritiek geleverd op de Chinese leiders, die meer dan wie ook de revolutionaire ontwikkeling jn de wereld zou hebben geschaad. Onder de kop „de vake revolutie- MEXICO (ANP) Een rechtbank jn Mexico heeft hoge straffen uitge sproken tegen tien personen die heb ben deelgenomen aan demonstraties voor en gedurende de Olympische Spelen van 1968. Acht van hen wa ren studenten, één advocaat en één arbeidep. In dit eerste van een serie processen werden straffen tot 25 jaar uitgesproken. Student Antonio Gershenson Tafa- lov werd het zwaarst gestraft, aan gezien hjj wordt beschouwd als de or ganisator van aanslagen met zelfge maakte bommen op elektrische in stallaties. Hjj kreeg 25 jaar gevange nisstraf. Een ander lid van de groep werd tot 20 jaar veroordeeld, twee tot 18 jaar, twee tot 17 jaar, twee tot 15 jaar en één tot 13 jaar. Advo caat Juan Ortega Arenas kreeg drie jaar gevangenisstraf. De leden van de groep moeten voorts gezamenlijk boeten betalen als com pensatie voor de schade die zij heb ben veroorzaakt.. De bedragen varië ren van 60.000 pesos (ongeveer 18.000 gulden) aan het ministerie van De fensie tot 4800 pesos aan het ministe rie van Onderwys. nairen zonder masker" schrijft het blad onder meer: „Door de politiek die zij al jarenlang in Azië voeren, moedigen de Chinese leiders de im perialisten aan him tegen de volke ren gerichte oogmerken en plannen uit te voeren, zoals de jongste ont- ontwikkelingen in Indo-China aanto nen" Deze politiek beoogt de natio nale bevrijdingsbewegingen in dit gebied en trouwens ook elders in de wereld te isoleren van hun ware bondgenoten, de landen van de socialistische gemeenschap en de in ternationale communistische bewe ging. De .Prawda" gaat zover de Chinese leiders ervan te beschuldi gen de opvolgers te zijn geworden van de bendeleiders van het Hitler- rijk". Neutraal Het in Hong Kong verschijnende Australische blad „Star" meldt dat N oord - V ietn am zijn neutrale houding in het Chinees-Russische geschil heeft verlaten en de leidng van Pe king heeft aanvaard. Le Doean, de Noord-Vietnamese partijleider, heeft partijvoorzitter Mao Tse Toeng van dit besluit in kennis gesteld. Het blad zegt uit „Chinese bronnen" te hebben vernomen dat de ontmoeting tussen Mao en Le Doean werd bijgewoond door vice-voorzitter Lin Piao. premier TsjoeEnLai en KangSjeng en Tsjen Po-ta, resp. de nummers 4 en 5 in de Chinese leiding. Hanoi had ook Peking gevraagd om de Vietcong er van af te houden rechtstreeks zaken te doen met de Chinese hoofdstad. China heeft Noord-Vietnam een gro te hoeveelheid militaire, technische en economische hulp toegezegd. WASHINGTON (AP) De Ame rikaanse vice-president Spiro T. Ag new heeft gezegd dat als er in de Verenigde Staten minder heftig moet worden gediscussieerd, het aan do kranten is zich als eersten in te bin den. Hij meende niet dat er onder de Amerikaanse studenten *n diep gewortelde viiand'gheid bestaat teeen de Amerikaanse inval in Cambodja. ,Pn in de eerste plaats moet dat beginnen in de hoofdartikelen van enkele dagbladen in het oosten van de Verenigde Staten. Ik vind dat het goed zou zijn als wij het eens zouden kunnen worden over dat vraagstuk. Ik ben echter niet van plan mijn mond te houden als andèren zich ook niet inbinden" De vice-president sprak in het ra dioprogramma ..Profile" dat op de band was opgenomen. Gevraagd of hij van mening is dat hij met zijn woorden heeft getracht een schutting op te richten om hen die hfj bestrijdt, antwoordde Agnew: ,.U bedoelt de misdadige gekken en oat soort mensen? Ja, ik geloof dat dat Juist is'. James Stokes was in een kruide nierswinkel toen om middernacht een politieagent langsreed, een ge weer uit een patrouillewagen richtte en hem doodschoot. John Bennett ging op zoek naar zijn gestolen vrachtwagen, vond hem vol gestolen kruidenierswaren en ging naar de politie, die hem niet geloofde en hem begon af te ranse len. Toen hij wegvluchtte schoot de politie hem neer. Mack Wilson was in een café dat werd geplunderd. De politie richtte een zoeklicht in het café en vuurde twee schoten af. Een daarvan doodde Wilson. Hij slaagde er in naar bui ten te wankelen voor hij stierf. Doden De Canadese premier Pierre „Playboy" Trudeau brengt op het ogenblik een bezoek aan Austra lië. Behalve met de politiek bracht hij daar zijn tijd door in een nachtclub waar hij zich ge- I makkelijk liet verleiden tot een dansje met een prominente Syd- neyse schone Bobo Faulkner. Tot beiderlei groot genoegen, zo te zien. Ooggetuigen in Augusta zeggen dat de politie vorige week in Augusta In de staat Georgia, drie onschuldige omstanders heeft doodgeschr :en tij dens onlusten waarbij zes mensen omkwamen. Diu meldt de New York Times. De Times citeerde ooggetuigen die het volgende te zeggen hadden: Charlie Mack Murphy was op weg van zijn werk naar huis toen hij in de rug werd geschoten. Er kon ech ter geen getuige worden gevonden die iets kon vertellen over de om standigheden waaronder hij is ge storven.. William Wright jr. „keek naar de actie" toen hij in de rug werd ge schoten door de politie. 9 Sammie McCullough had mpt zijn auto geparkeerd toen hij in de rug werd geschoten. Biir"t'rli'ke Stand van Leiden GEBOREN Manuela Patricia Jacqueline, d. v. F. Zirkzee en J. C. M. de Groot. Ellen Alda Sabine, d v. A. J. Stolp en E. M. C. Vreeken, Marcus Chrlstlanus. z. v. P. Ciere en C. G. den Hollander, Mar tina Johanna Cornelia, d. v. P. Toet en C. W. van Duljn, Rutger Frans, z. v. R. Kloeten en M de Graaf, Kathe- lljn Anne, d. v. C. J. M. Scholtes en M. A. C. van Kesteren. Margaretha ilhelmma Maria, d. v. A. C. J. Jon kers en M. van Gunsteren, Helena Jan na. d. v. H. Rtbot en J. N. Buijs, Kat- Ja. d. v. W. R. Verdunnen en J. T. van Diggelen, Marijke Maria Christine, d. v. T. W. Westgeest en W. A. van der Poel. Jolanda. d. v. J. van den Broek en C. Phlllppo, Deborah Ma ria Hubertha Gemma, d. v. J. G. A. Baak en C. H. M. G. de Groot, Yvon ne Adrlana. d. v. A Joziasse en E. van Klaveren, Ronals Anton Alexander, z. v. J. M. van Wijk en E. A. van Es pen. Gwenny, d. v. C. T. Lancée en S. Mulder. GETROUWD H. Mulder en H. F. Horrlng, J. W. D Warners en D. C. J. van Leeuwen, R. van der Neut en B. Langeveld. OVERLEDEN J. C. ten Bruggen- TEL AVIV/CAIRO (Reuter, AFP) Het Suezkanaal dat lange tijd na de juni-oorlog van 1967 fungeerde als bestandslijn tussen Israël en Egypte is met name sinds de laatste week de linie geworden waarlangs zich steeds heftiger strijdende partijen bewegen en waarboven zich met steeds groter wordende frequentie luchtgevechten voordoen die aan een complete oorlog herinneren. Men vermoedt dat de uitgebreide hulp die Egypte momenteel van Rusland krijgt hieraan niet vreemd zal zijn, zeker niet nu waarnemers in Tel Aviv hebben bekendgemaakt dat vorige week pogingen zijn ge- ADVERTENTIE Bij etke Boldoot deodoront nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 verschillende prenten. Stuur het gouden zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaande thuis. B OL_OOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. daan langs het kanaal bases in te richten voor de Russische SAM-3- raketten, die zo goed als zeker zul len worden bemand door Russische technici. Op welke argumenten deze berichten gebaseerd zijn, is niet be kendgemaakt maar genoemde waar nemers wijzen er dan op dat de Is raëlische luchtacties over de gehele lengte van de waterweg ook sinds vorige week steeds intensiever zijn geworden. Ze voegen er aan toe dat de laatste dagen ook enorme hoe veelheden militair materiaal vanach ter de Egyptische linies naar het ge bied rond Suez zijn gebracht en dat het geheel als een ernstige verslechtering van de situatie in het Midden-Oosten gezien moet worden. Waarschuwing De waarnemers wijzen erop dat de Israëlische minister van Defensie Mosje Dajan herhaaldelijk heeft ge waarschuwd dat Israël alles zal doen wat in zijn macht ligt om de bouw van dergelijke bases te voorkomen. De SAM-3-raketten zijn namelijk be doeld als afweer tegen laagvliegen- de vliegtuigen en mocht Egypte dus over die bases gaan beschikken dan zou de Israëlische suprematie in de lucht op slag zijn verdwenen en zouden de Israëlische stellingen aan de oostelijke oever van het kanaal een dankbare prooi worden van de kwantitatief sterkere artillerie van de Egyptenaren. De sterkte van de Israëlische artillerie langs het ka naal wordt geschat zich te verhou den tot die van de Egyptenaren als van één op 20 of 30 en Israël heeft zijn straaljagers dan ook vaak zijn „vliegende artillerie" genoemd. Bemannen Volgens de waarnemers hangt de gehele situatie in het Midden-Oosten nu dus af van de Sowjet-Unie: zul len de leiders in Moskou volharden ln hun plannen genoemde bases daar te bouwen en ze zonodig met Russi sche technici bemannen? En zullen zü wellicht hun piloten opdracht ge ven de bases te verdedigen tegen de aanvallen van de Israëlische lucht macht? Naar aanleiding van uitla tingen van onder andere premier Golda Meir wijzen zij erop dat de Israëlische luchtmacht ook de Rus sische piloten zal aanvallen. Syrië Intussen heeft ook de diploma tieke kant van de situatie in het Midden-Oosten veel aandacht gehad. Naar aanleiding van de berichten als zouden Syrische eenheden zich in Zijid-Libanon hebben geïnstalleerd na de recente grootscheepse Israëli sche aanval op dat gebied heeft de Libanese premier Rashid Karami een bezoek gebracht aan de Syrische hoofdstad Damascus. Vergezeld van de opperbevelhebber van de Libanese strijdkrachten generaal Jean Nou- jaim, heeft hij daar gespraken met de Syrische president Noureddine At- tassie en met de Syrische minister van Defensie generaal Hafez Assad. Na terugkomst in Beiroet bracht Ka rami verslag uit aan president Helou Hoewel niet precies is bekendge maakt wat er in Damascus is bespro ken gaf Karami een verklaring uit: waarin gesproken wordt over volledi ge overeenstemming. Wij gaan alle noodzakelijke stappen onderne men om onze samenwerking er onze betrekkingen te verstevigen. Op alle niveaus zullen direote contacten wor den gelegd om de problemen te rege len. aldus Karami Doden Volgens Jordanië zijn bij Israëli sche luchtaanvallen op het noorden van het land een vrouw gedood, een soldaat en twee burgers gewond ge raakt en twaalf huizen beschadigd. Jordanië heeft het neerschieten van twee. Irak dat van vier Israëlische vliegtuigen gemeld, maar deze berichten zijn door Israël tegenge sproken. Intussen heeft het „Volksfront voor de Bevrijding van Palestina" melding gemaakt van Israëlische troepenconcentraties aan de Libanese grens. Volgens het front bereidt Is raël „een nieuwe agressie" tegen Zuidoost-Libanon voor. Volgens het Libanese blad „Le Jour" zijn tien waarnemers van de Verenigde Naties in Beiroet aangeko men. Zij zouden direct zijn doorge reisd naar Zuid-Libanon om een onderzoek in te stellen naar de ge volgen van de recente Israëlische in val in het gebied, en daarna rapport uit te brengen aan de Veiligheids raad. Israëlische straalvliegtuigen heb- heb een Egyptische torpedobootjager en een raket boot tot zinker gebracht. De schepen lagen voor anker in de Rode Zee. Een woordvoerder zei dat dit een antwoord is op het tot zin ken brengen van een Israëlische visserboot en een penetratie van kik vorsmannen in de haven van Eilat. Twee van de vier bemanningsleden werden daarbij gedood. Vrijdag ont plofte een dynamietlading in de ha ven van Eilat. Een man verloor daardoor het leven, drie werden ge wond Egypte bezit twee torpedoboot jagers van de Z-klasse, beide voormalige Britse schepen die in 1955 zijn ge kocht. De raketboot die tot zinken is gebracht is een in de Sowjet-Unie getouwde „Comar", met 15 tot 20 be manningsleden. De boot is uitgerust met twee Russische „Styx"-raketten en twee 25-mm-kanonnen, en heeft een snelheid van 38,5 knopen. Een zelfde soort vaartuig had in 1967 de Israëlische torpedobootjager Eilat tot zinken gebracht. De ontdekkingsreiziger Thor Heyerdahl is voor de tweede maal binnen één jaar in Marokko aan boord gegaan van een papyrus boot, waarmee hij de Atlantische Oceaan wil bedwingen. Toen de Ra II de haven van Safi uitvoer waren er enkele moeilijkheden met het grote zeil, zoals deze foto laat zien. (Van onze reisredatceur) Israël zal dezer dagen een treurig jubileum vieren: het neerschieten van "t honderdste Egyptische vliegtuig sedert in 1967 de zesdaagse oorlog min of meer tot een einde kwam. Nu, ten naastebij drie jaax later, lijkt het Midden-Oosten verder dan ooit van de vrede verwijderd en de Joodse staat bereid zich dan ook voor op een zeer hete zomer. Vrijwel dag aan dag creëren de Is raëliërs nieuwe wapenfeiten ter il lustratie van hun militair overwicht, doch die maken het alleen maar duidelijker dat vrede heden ten dage niet meer automatisch tot tsand komt wanneer de directe tegenstan der is verslagen. Het veelvuldig geuit verlangen naar een genormaliseerd bestaan noch het onbetwistbare recht van de Joodse staat om zijn voortbestaan gewapenderhand te garanderen, heb ben kunnen voorkomen, dat Israël in de wereldopinie meer terrein heeft verloren dan enkele jaren geleden voor mogelijk werd gehouden. Dat komt dan voornamelijk doordat Is raels buitenlandse politiek en in het bijzonder zijn streven naar het be werkstelligen van vrede met zijn Arabische vijanden in toenemende mate de kenmerken van verstarring heeft gekregen. Het hardnekkig vast houden aan de eis dat rechtstreeks moet worden onderhandeld mag dan gebaseerd zijn op de gedachte dat er voor Arabieren nauwelijks een an dere manier bestaat om duidelijk te maken wie de overwinnaars zijn en wie de overwonnenen zij lijkt op den duur moeilijk te verenigen met de uitspraak van Israëls leiders, dat zij bereid zijn om voor het totstand komen van vrede inderdaad alles te I doen. I In militaire zin bieden de huidige „bestandslijnen" Israël een zó grote j veiligheid, dat de regering er in Tel Aviv voor past die in de waagschaal I te stellen tegenover vooralsnog on zekere uitkomsten van vredesoverleg Ln de een of andere vorm. Het kan ook niet worden betwijfeld dat een uiteindelijke overeenkomst zal moe ten worden ondertekend door de rechtstreeks betrokkenen. Doch het valt moeilijk te zien dat na drie jaar van velerlei mislukte pogingen de Israëlische regering doorslaggevende betekenis moet blijven hechten aan de formule der rechtstreekse onder handelingen. Israël moet grondgebied bezet hou den dat het zijne niet is. Het pro beert er een soepel beleid te voeren. Niettemin is het, met alle kwalijke kanten van dien, een bezetting. De economische vooruitgang en de orga nisatorische verbetering waarop de Israëliërs zo graag wijzen, kunnen het in beginsel negatieve karakter ervan nooit geheel wegnemen. Van dit alles is Israël zich uiter aard wel bewust. Maar zijn naoor logse politiek ls jammer genoeg meer gekenmerkt door de intolerantie en arrogantie die dit overigens zo aan trekkelijke land in ruime mate kent, dan door een rijkdom aan initiatie ven die verder rijkt dan de nogal traditionele wijze waarop de rege- ringen-Eskjol en -Meir de vrede dachten te kunnen veroveren. Er zijn tekenen die er op wijzen dat ook binnen de huidige regering deze overtuiging enig veld wint. Naar verluidt worden thans plannen ont wikkeld om althans een begin te maken met een oplossing van het vluchtelingenprobleem, dat immer een hoeksteen vormt voor de Arabi- sche agressie t.o.v. de Joodse staat. Hot is geen vraagstuk dat Israël al leen zal kunnen oplossen, maar het kan wel beginnen de vluchtelingen die het nu bestuurt zeer voorzichtig beter te vestigen dan thans het ge- vail is. Zolang Israël metterdaad moet vechten voor zijn bestaan en zo doende ook de politieke last daar van noodgedwongen zal dragen, is met dergelijke maatregelen alleen aan de oorlog geen eind te maken. Zij zouden Israël echter wel het stuk geloofwaardigheid kunnen teruggeven dat het zijns ondanks ten dele heeft verloren. Zelfs al zijn de Israëliërs dan geneigd om schouderophalend te zeggen„De wereldopinie kan ons geen bliksem schelen, want die we reld heeft ons nog nooit geholpen" geen bliksem schelen, want die wereld heeft ons nog nooit gehol pen" Op het terrein waar Israël zijn vrede zal moeten winnen is die opinie wel zo belangrijk als de ge vechtsvliegtuigen die het ook nodig heeft. HENK KOLE ADVERTENTIE IfRnnismalrinfT Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altjjd «meerbaar, ook so uit de koelkast.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 7