Zwerftocht Pelgrimvaders in beeld VRAAGTEKENS IN LEIDSE RAAD Parkeren Expositie in de Lakenhal Sent u de'luchtpost vooreen kwartje'? Markt- en havendienst zichzelf staat niet op ATTENTIE Dnur om elke week naar de kinderen in Canada te schrijven? Duur om een snel krabbeltje naar Chili te sturen? Welnee, u kunt voor een kwartje vliegensvlug de wereld rond met een briefkaart of ansichtkaart Want die vragen geen luchtrecht en reizen toch altijd per vliegtuig. Gewoon een postzegel van 25 cent erop en een 'par avion' strookje. En u kunt heel wat kwijt op zo'n kaart! Theologie van de revolutie Schut op papier Secretaris gewest Leiden vertrekt DINSDAG 19 MEI 1970 PAGINA 3 ij De voortzetting van het de bat in de Leidse raad vanavond over de reorganisatie van de markt en havendienst heeft iets van een schimmenspel. Een dans om de hete bry. Die brij is dan Het Rapport, een ge heim rapport van een organisa tie en doelmatigheidsdeskundige over die reorganisatie. Datrap- I port berust bij het college van I Burgemeester en Wethouders. ,i Vorige week heeft PvdA-woord- voerder Van Aken om open baarmaking gevraagd. De so il cialist had op dat moment lj een opening. Op de dag van de raadsver- - gadering. waar dit onderwerp werd behandeld had de libe- I rale krant ..Het Vaderland" een publicatie aan het rapport ge- j wijd, die ruimte liet voor onge- rustheid. In de publicatie stond dat er by de bouw van de Groenoordhal voor enige tien- ij duizenden guldiens was verspild, !da/t de efficiencydeskundige in enkele gevallen erger had kun nen voorkomen en heit blad liet doorschemeren, dat er by open- p baarmaking van het rapport nog meer nieuws viel te verwach- ten. Enkele dagen later wist het „Algemeen Dagblad" te melden, dat een groep Leidse beleidsambtenaren zich met 1 hand en tand tegen publikatie van het rapport zou verzetten. Er waren dus geruchten te over i rond het rapport van organisa- tiedeskundige Moor en, die voor een jaar in een ambtelijke func- i tie door het college van B. en W. van Leiden was aange steld. Een proefjaar, en het contact tussen Leiden en de heer Mooren zal niet in een vast dienstverband worden om gezet. Behalve de heer Van Aken, zyn toekomstige PAK- makker Amptmeijer en het Boerenraadslid Nijssen. trok geen der raadsleden by het college aan de bel om althans enige opening van zaken. En dat laat de Leldenaren enkele weken voor de raadsverkiezin gen in het ongewisse of er nu werkelyk iets aan de hand is met de doelmatigheid by de gemeente. Want het college houdt tot nu toe het rapport binnenskamers. Daarom komen we op dit mo ment niet verder dan een wel les- nietesspelletje over even tuele ongerechtigdheden, ru zies over competenties, beleids fouten e.d. Natuuriyk valt. er desondanks wel een en ander te reconstru eren. Ruim een jaar geleden kwam organisatie-deskundige Mooren als een vreemde eend in de ambtelyfce bijt. Zoals steeds by dit soort organisatie onderzoeken werd hy door tal van ambtenaren met het nodige wantrouwen gadegeslagen. Want wie garandeert je als ambtenaar dat Je baan zeker is met zo*n pottenkijker? zyn eerste achteraf tevens laatste taak was het doelma tig begeleiden van het projeot- Groenoordhal. Nu moeten we in het mid den laten of hij daadwerkelijk mi persoonlijk heeft ingegrepen by wat hy als .misstanden" ervoer. Ook kunnen er vraag tekens worden gezet, wat be treft zyn kennis van de specifie ke zaken die nu eenmaal by aen veemarkt behoren. Uit het oogpunt van doelmatigheid kan maatregel A geweldig lijken, maar voor de betrokken vee boeren en de marktdaenst is tra ditie B zeer zinvol. In elk ge val, enkele maanden geleden kwam de organisatiedeskundige klaar met zyn rapport, dat nu in al zyn geheimzinnigheid lei draad vormt voor het raadsge- sprek. Het feit dat het rapport ge heim wordt gehouden, plus de mededeling van het college van B. en W. dat er geen vast dienstverband komt voor de organisatiedeskundige, heeft stof doen opwaaien. Want waarom wordt niet de reden bekend gemaakt van het. niet voortzetten van het con tact met de heer Mooren? Is hy ongeschikt? Maar wat moe ten raadsleden dan aan met de mededeling van wethouder Harmsen im een commissiever gadering, dat de heer Mooren door zyn optreden al enkele malen zijn salaris heeft terug verdiend? Of houdt zyn onge schiktheid verband met zyn optreden tegenover ambtena ren? Is hy te ontactiesch ge weest? Was hy te autoritair en wekte hy te grote weerstanden pp? Achteraf gezien had het col lege van B. en W. er wellicht beter aan gedaan een deskun dige van buitenaf aan te trek ken. zoals regelmatig in het bedrijfsleven gebeurt. Iemand dde buiten het ambtelijk appa raat staat, met. een duidelijk omlijnde opdracht, die ook wel achterdochtig wordt bekeken, maar die onafhankelijk is, om dat hij niet in dienst is van die gemeente. Hoe dan ook, tot nu toe is er weinig gedaan om de ge ruchten rond het rapport te ontzenuwen. Men kan op het stadhuis van ambtenaren ver nemen dat er niets aan de hand is. dat de kraniteberichten slechts onzin bevatten en dat het rap port geen wezenlijke beleids fouten aanwijst. Maar derge lijke sussende beweringen zijn net zoveel waard als de ge wraakte berichten over ver spilling. En daarmee verdwijnt de ,zaak-Groenoordhal' 'onder een rookgordijn. Een veemarkt- sporthal, waarmee de gemeente tot nu toe weinig raad heeft geweten als het om een be leid ging. Waarvoor veel te laat een directeur werd be noemd, die na veertien dagen in functie te zijn geweest, werd geschorst. Een illustratie van een totaal verkeerd gericht op treden, zoals sommigen menen? Alweer een vraag die niet te beantwoorden valt, zolang er niet meer houvast, is, bijvoor beeld aan het rapport- Mooren Het is natuurlijk mogelyk dat dat rapport moeilyk in zyn ge heel openbaar kan worden ge maakt. omdat er zaken in staan, die persoonhjke belangen van ambtenaren schaden. Maar het ligt immers al maanden klaar en het was best mogelijk geweest voor 11 mei althans de zakelijke facerten te publiceren. Nu tasten we in het duister over wat er werkelijk aan de hand is, op het stadhuis en rond de veemarkt-sporthal Dat ge beurt op een moment dat alle partyen die in de raad verte genwoordigd zijn, met program ma's zwaaien voor de raadsver kiezingen. waar de openbaar heid van af druipt. Kortom, vanavond ia het woord aan de raad. J. R. S. I Concluderend: gebrek aan open baarheid en een autocratisch en I doorzichtig beleid veroorzaken poli tieke ongeïnteresseerdheid by de burgers. Slecht voorbereide plannen belemmeren een efficiënt beleid, of het nu gaat om de organisatie van diensten of om verzakkende walma nen door het toegelaten zware weg verkeer. Ook een sfcedelyke samenleving heeft belang by efficient werken i vooral als er een gat in de begroting zit. Een vervelende maar interes sante coaidu&ie, waarmee men echter niet zo gemakkelijk de lachers op atin hand krygt. W M VAN ROQLJBN. Marislaan 11, Leiden Naar aanleiding van veler klach ten werd ui december door Gemeen - beweriaan via het Leidsah Dagblad de toezegging gedaan, dat maatrege len getroffen zouden worden ten einde aan de mijns inziens onhoud bare parkeerproblemen in de Kaiser- straat een eind te maken. Een dergelijk bericht bereikte my ook in januari. Stelt U zich onze dankbaarheid voor! Echter, nu, medio mei. lykt het my een lachertje voor onze parkeer ders te zyn. Er is ni. nog geen streep of lijn geplaatst. Wij hopen nog iets van de voor genomen plannen te ontdekken. Namens de bewoners van Kaïserstraat. Beöhamehof Jeruzalemhof e.o. T. WOUW Kaïkicrufc uat 41, Lelden. ADVERTENTIE Parkeergelegenheid heeft U by -ins voor de deur. Of op één mi nuut afstand v. d. Werfstraat, Oude Ryn, Kaasmarkt. Twee minuten Hooigr. (Ir. Driea- senstraat). Het loont de moeite om onze grote collectie en de beste merken ln te zien. Onze traditie „altyd voor deliger' geen valse leuze „van zoveel voor zoveel" maar het gehele jaar „voor zoveel". En toch vak-stancüng als echte Juweliers en Horlogers. Onze eigen ateliers onderstrepen dit, door echte vakservice te bie den. Doet er Uw voordeel mee. Gouden sieraden, verlovings ringen, horloges, klokken, cas settes. verzilverde geschenk artikelen, brill ant. ADVERTENTIE De beste merken. LEIDEN Wat weet de Leidse bevolking van de Piigrimfathers? Weinig waarschijnlijk. Men weet, dat in de Rijn een model ligt van de Mayflower, waarmee 350 jaar geleden de Piigrimfathers de ze ventiende eeuw allemaal is ge weest en welk stempel de Engelse puriteinen op Leiden hebben ge drukt, is voor velen waarschijn lijk een vraag. Gemeente-archief. Pllgrimfothers- huisje en Lakenhal hebben ernaar gestreefd in een eenvoudige tentoon stelling iets van die geschiedenis te vertellen. Tot 4 oktober is deze expo sitie in de Lakenhal te zien. Er zyn al heel wat Amerikanen geweest, maar ook en in het bijzonder voor Leiden aars is het bezoek aan deze tentoonstelling zeer zeker de moeite waard. de ruimste keuze. Juwelier - Horloger v. d. WATER Haarlemmerstraat 181 De groep religieuze vluchtelingen uit Engeland, vervolgd door Konin gin Elizabeth en Koning Jacobus achtereenvolgens, is in de Verenig de Staten een begrip geworden. Ze zyn door hun vestiging in 1620 in de tegenwoordige staat Massachu setts grotendeels verantwoordelijk voor de opkomst van wat later de Verenigde Staten van Noord-Ameri- ka zyn geworden. LEIDEN Morgen organiseert de NC6V, afdeling Leiden, een discus sieavond, waarop aan de orde zal komen de wij ze. waarop de theologie Iets toe te voegen heeft aan de maat- schappy-kritiek die door velen van daag wordt uitgeoefend. Spreker op deze avond zal zyn ds. Ter Schegget, docent aan de Sociale Akademie in De Horst en onlangs gepromoveerd op een Marcusiaans getint proef schrift ,De Stad Van De Toekomst". Zijn theologie van de revolutie be licht niet alleen het fuctioneren van de gemeente, zoals dat tot nu toe vaak onbevredigend verloopt, maar geeft ook alternatieve vormen aan het gemeente-zajn nieuw leven in te blazen (b.v. arbeidscommunes?De avond begint om 8 uur in de mensa van het Eigen Huis. LEIDEN Het PvdA - raadslid Den Dubbelden heeft het college gevraagd om een verslag van het besprokene met minister Schut. Hy wil het van daag in de raadsvergadering hebben. Ook vraagt hy om de visie van B. en W. op het werkbezoek. In Nederland is weinig bekend van deze groep, die van 1609 tot 1620 in Leiden woonde. Ze woonden er. werkten er vooral in de lakenny- verheid en konden theologisch hun eigen leven leiden onder leiding van dominee John Robinson, die ook werd gewikkeld in de stryd tussen Arminius en Gomarus. De Pilgrims lieten hun sporen na in Leiden, maar wilden er toch weg, omdat ze de stad te frivool vonden en bang waren, dat hun kinderen daardoor zouden worden beïnvloed. Eén van de Pelgrims, William Brew ster, gaf samen met Thomas Brewer theologische boeken uit, welke Pil grim Press door diplomatieke druk van Koning Jacobus te gronde ging. Door dubbelspel van de Leidse ma gistraat, die achter de Piigrimfa thers stond onder leiding van bur gemeester Jan van Hout. bleef Brewster op vrije voeten. William Bradford, later in de nieuwe wereld de grote leider, woonde in Leiden aan de Marendorpse Achtergracht, de huidige Van der Werfstraat. De expositie laat unieke documen ten uit het Leidse gemeente-archief zien en verder zijn er schilderyen, tekeningen en prenten, o.a. uit de Lakenhal, die de omzwervingen van de Pilgramfathers illustreren. Als speelse noten zyn verder gebruiks voorwerpen uit het begin van de ze ventiende eeuw geëxposeerd als keu kengerei en een drukpers, zoals de Pilgrims die gebruikten. Vormgever Aart Verhoeven heeft op eenvoudige wijze gestalte gege ven aan de tentoonstelling door een reeks schotten, deels verdiept, die zich uitstekend lenen voor een expo sitie als deze en die de Lakenhal ook in de toekomst zal gebruiken. HANS MELKERT By alle kritiek, dde op het func tioneren van de democratie kan wor den geleverd, mag niet worden ver zuimd hoofdzaken te onderscheiden van byzaken. Het ingezonden stuk van de heer J. M. J. Werter in de stadseditie van het L.D. van zater- i dag toont dit verzuim wel. Een satire op de lengte en inhoud van bepaalde redevoeringen verdoezelt dat ande ren zwijgen, wanneer spreken gebo den is. Het moet gezegd worden, dat de gemeenteraadsleden voortdurend te kampen hebben met een gebrek aan tijdige en voldoende informatie van de zijde van B. en W„ al schijnen sommigen tegen dat feit geen be zwaar te hebben. De kwestie Markt- en Havendienst staat niet op zichzelf. Uit de afge lopen periode herinneren wij aan het Witte Singel-project, het plan Merenwijk en de parkeernota als voorbeelden van besluiten, die on voorziene moeilijkheden opleveren door onvoldoende inzicht vooraf Verder kan het de kritische waar nemer niet ontgaan, dat verouderde Kerkelijk Leven GEREF. KERK Vrijgemaakt Een Amerikaanse moeder met kind in de kledij van de Pil grim lathers voor één van de geëxposeerde schilderijen in de Lakenhal, dat de Nieuwe Rijn met de Waag in het begin van de ze ventiende eeuw in beeld brengt. (Foto LD/Holvast) Bedankt voor Katwyk-Valkenburg J. P. Moerkoert te Maartensdijk. Geref. Kerk vrygem. buiten i - verband reglementen en voorschriften het werken van de raad soms nodeloos Aangenomen naar Zwolle G. van bemoeiiyken. den Brink te Eindhoven, die be lli de derde plaats kan door een dankte voor Katwyk. starre wetgeving het Initiatief van GEREF GEM de raad èn de burgerij worden uit geschakeld. Het zg. vlekïkenplan vooi Bedankt voor Bodegraven C. Wis- de Merenwijk blijkt in de praktyk te Elspeet. aan de ambtelijke instantie alle macht te geven, waardoor kritiek pas mogelyk wordt als de wijk er staat i Dan is Leiden nog méér in last. Anderzyds tolereert dezelfde over heid ernstige hiaten in de wetgeving Zo biedt de lucratieve handel in bouwgrond, parkeerterreinen en na tuurgebieden aan enkelingen een vrijheid van handelen, waardoor de vryheid van grote groepen verder wordt beperkt, omdat het stedelijke of natuurlyke milieu wordt aange- LEIDEN Mr. H. C. Blokhuis uit Wassenaar heeft met ingang van 1 augustus ontslag gevraagd als secre taris van het gewest Leiden in ver band met zyn benoeming tot hoofd van de afdeling openbare werken en stadsontwikkeling ter gemeentesecre tarie van Alkmaar. Het bestuur van het gewest Leiden heeft besloten aan de gemeente Wassenaar te vragen in overleg sollicitanten op te roepen voor de functie van secretaris van het gewest Leiden hoofdambtenaar ter gemeentesecretarie van Wasse- Jacqueline Onassis (recht») heeft in het afgelopen weekeinde met haar zuster. Prinses Lee Radziwill, een bezoek gebracht aan het Newyorkse Alvin Theatei. De twee zusters werden op weg naar de schouwburg door een fo tograaf gesnapt.

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 3