Dr. Zijlstra: centraal loonoverleg zo snel mogelijk herstellen ENGELSEN GAAN IN JUNI NAAR STEMBUS Unieke drukte Van grootste belang voor bestrijding inflatie Felle verkiezingscampagne in het zicht Boterberg verdwenen (9uc/ Qïteuwo Vertraging SULJRdB ZONNIGE PERIODEN DOOR DUITSE AANKOPEN Soms files van 45 kilometer EI Salvador en Honduras slaags SOEPARDJO TERECHT GESTELD Opgericht 1 maart 18b0 LEIDSCH DINSDAG 19 MEI 1970 No. 5509* DAGBLAD Directeur: E A. E. van Dishoeok goofdredacteux: Drs. J. R. Soeteahorst DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f14,85 per kwartaal (postabonnementen 117,25), 14,95 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers f0,25 Witte Singel 1, Leiden Giro 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; r.edaclie: 2160T HAARLEM (GPD) Herstel van het centraal loon- iverleg is van het grootste belang voor de bestrijding van e inflatie. Dat is de mening van de president van de lederlandsche Bank dr. J. Zijlstra. Hij ziet als enige moge- jkheid dat het centraal loonoverleg weer begint. Bij een edelijk bevredigende uitkomst voor de overlegpartners en oor de regering dient voor de betrokken periode artikel niet te worden toegepast. De president van de Nederlandsche lank maakt dit kenbaar in een raaggesprek met het NKV-blad Ruim Zicht" over de breuk tussen KV en NW enerzijds en minister oolvink anderzijds na het aannemen in de berucht geworden loonwet, rtikel 8 biedt de regering de moge- kheid in te grijpen in afzonderlijke o's en dat is voor de twee grootste ikcentrales onverteerbaar. In ieder geval moet worden voorko- len. aldus de president van de Ne- ilandsche Bank. dat men in een lurzame prijsinflatie gaat geloven. Dders komen we in een heilloze si- atie terecht. Als we een jaarlijkse iflatie van vijf procent zouden aan- arden dan wordt dat de nullijn at weer een nieuwe inflatie van f procent bovenop komt. „Dan zit- we aan de tien procent en zo at het maar door. Zo is Zuid-Ame- a terecht gekomen waar het nu is dat wil en dat mag ik niet aan- arden". Daarom was dr. Zijlstra zo gel uk- l met het veertiende halfjaarlijkse pport van de SER. Daarin waren Ie gesprekspartners het met elkaar os, dat een terugdringen van de iminale loonstijging een hulpmiddel u kunnen zijn voor een betere ver- iing van het nationale inkomen en lor het afzwakken van de inflatie, lis dat gesprek niet meer mogelijk dan betreur ik dat buitengewoon". Het is te betreuren, meent dr. Zijl- ra, dat de werknemers vorig jaar jjwel niet hebben geprofiteerd van produktiviteitsstijging. Als men de irknemers meer wil geven om te sleden moet dat ergens anders adaan komen. Het is een schijnop- ssing door geldcreatie dat is in- itoire financiering van de overheid van het bedrijfsleven meer mid- len te scheppen. Daarmee krijgt en geen schop, geen basaltblok, en huis, geen fabriek meer. Alleen ear monetaire middelen en die 'engelen de inflatie weer aan. Dr. Zijlstra vindt dat een beper- nd budgettair en monetair beleid oet worden gevoerd samen met een en prijsbeleid om zo een ver ging in de loon- en prijsspiraal te roorzaken. Op het ogenblik is het prijsbeleid rakker dan het loonbeleid en een Cnbeleid moet er toch in enigerlei ADVERTENTIE LEIDERDORP 3079/721561 vorm ook zijn. Dr. Zijlstra keurt het absoluut af in de inflatie te berusten omdat die in het buitenland ook heerst. Dr. Zijlstra ziet weinig heil in een optrekken van de vermogensbelasting als middel tot aantrekking van reële middelen door de overheid. Die zou voor het overgrote deel ten laste van de besparingen komen. Iets heel an ders is uiteraard deze belasting in het algemene kader van een inko mens- en vermogensbeleid. Over de loonpolitiek van de solida riteit zegt dr. Zijlstra, dat die nu minder werkelijkheid kan zijn dan ten tijde van de geleide loonpolitiek. Het is trouwens niet eenvoudig de loonstijgingen per soctor te koppelen aan de produktiviteitsstij gingen in die sectoren. Vietnamese vluchtelingen gaan met hun schamele bezittingen aan boord van een Zuid- vietnamees landingsvaartuig in Phoe Se rei een Cambodjaans dorp aan de Mekong. Het lan dingsvaartuig maakt deel uit van een vloot van 140 schepen die de gecombineerde taak heb ben Cambodjaanse guerrillastrijders en de Vietcong te bestrijden en vluchtelingen van Cam bodjaans grondgebied naar Saigon over te brengen. LONDEN (GPD) De Britten zullen op 18 juni naar de stembus trekken om een nieuw Lagerhuis te kiezen. Het is de eerste maal in deze eeuw dat er een algemene verkiezing in juni plaats vindt. Voor de meeste regeringen was tot nu toe oktober het meest favoriete verkiezingstijdstip. Maar premier Harold Wilson wil het ijzer smeden nu het volgens de jongste reeks opiniepeilingen gloeiend heet is. Dit onderzoek vormde overigens de bevestiging van de dramatische om zwaai naar links zoals die tot uiting kwam in de jongste provinciale en gemeenteraadsverkiezingen. Honderden toeristen die zich voor de hekken van Buckingham Pala ce verdrongen vingen gistermiddag een glimp op van het bekende ritueel dat aan een algemene verkiezing voorafgaat De audiëntie van premier Wilson waarin hij het staatshoofd verzocht het parlement te ontbinden, duurde ongeveer twintig minuten. Zijn be zoek maakt een einde aan de onze kerheid en aan de grote spanning van de afgelopen dagen. Kort na Wilsons terugkeer in Downingstreet volgde de officiële bekendmaking van de verkiezingsdatum die overigens voor niemand een geheim was. Het was maandag in Engeland een nor male werkdag. Het parlement zal op 26 mei het Pinkster-reces onderbreken om ge durende vier dagen dringende wets ontwerpen af te handelen, waarna het op 29 mei zal worden ontbonden Op 2 juli komt het nieuwe Lagerhuis onder een nieuwe regering bijeen De drieweekse verkiezingscampagne belooft de felste en bitterste in jaren te worden omdat Labour, dat gedu rende een lange periode van de kaart dreigde te worden geveegd, zich nog maar juist heeft hersteld en de Con servatieven nog alle kansen hebben Generaal Franco, het Spaan se staatshoofd tijdens één van zijn meest geliefde ontspannin gen: het vissen. Naast de gene raal een goede Cubaanse vriend dr Max Borrel De Bilt verwacht van heden- tot orgenavond: Vanavond en van- icht veel bewolking met plaatselijk üge regen. Morgen zonnige perio- en op de meeste plaatsen droog ^r. Zwakke tot matige, aan de kust ter mogelijk tot krachtig toenemen- wind tussen west en zuidwest, ngeveer dezelfde middagtempera- ffen als vandaag. (Opgemaakt te 12.30 uur) 20 MEI to op: 4.40 uur; onder: 20.34 uur. *an op: 20.33 uur; onder 3.39 uur. togwater te Katwijk te 2.22 en 14.45 laagwater te 10.33 en 22.58 uur. 't dommer oestaat uit 24 paglna't door het in vele opzichten falen van Labour op de scherpste manier aan de kaak te stellen, dat herstel onge daan te maken. Het wordt dan ook zo goed als zeker een nek-aan-nek race. In 1964 kwam Labour met een meerderheid van vijf zetels met de hakken over de sloot, maar in 1966 toen Wilson zag dat hij zijn positie kon versterken, kwam het met een meerderheid van honderd zetels uit de bus welke voorsprong geleidelijk tot zeventig is afgebrokkeld. Het ziet er naar uit dat welke van de beide partijen ook wint hun meer derheid slechts enkele tientallen ze tels zal bedragen. Wilson rekent op 'n meerderheid van minstens twintig zetels. Het zal de eerste maal zijn dat jongeren van 18, 19 en 20 jaar aan een algemene verkiezing mogen mee doen Constitutioneel behoeft Wilson niet eerder naar de stembus te gaan dan in mei 1971, maar hij neemt het ze kere voor het onzekere om te trach ten de positie van de Labour-regering te consolideren. Wilson kon ook niet langer vrachten omdat voortduren van de reeds begonnen verkiezings atmosfeer voor Engeland politiek en economische funest geweest zou zijn. Vorig jaar nog leek het alsof La bour het volkomen had verbruid. Dat kwam omdat Wilson bij de twee vorige verkiezingen door zijn onge looflijke optimisme veel te hoge ver wachtingen had gewekt. Na dertien jaar Conservatief bewind waren de dingen tenslotte vastgelopen. Mede door het Suez-avontuur en de Chris tine Keeler-periode. Maar Wilson had een alibi omdat hij van de Conservatieven het grote gat in de betalingsbalans van 800 miljoen ton sterling had geërfd. De meeste mooie plannen werden daar door op de lange baan geschoven. Wilson samen met schatkist-kanse lier Roy Jenkins slaagden er na zwaar zwoegen in uit de donkere tun nel te kruipen. Thans is de Britse betalingsbalans de sterkste ter we reld, hoewel dit succes ondanks de valuatie. pas na jaren en mede ten- koste van een record werkloosheid is bereikt. LEEUWARDEN (GPD) De bo terberg in Nederland is in de afge lopen week praktisch opgeruimd als gevolg van een omvangrijke export en reservering van de bestaande voorraden voor speciale bestemmin gen. Deze verrassende ontwikkeling valt samen met een verhoging van de boterprijs met zes cent per pakje Begin mei was de botervoorraad in Nederland 50.000 ton. Er werd weinig boter ingeleverd, omdat er een spe culatie gaande was op een hogere inleveringsprijs voor boter. In de af gelopen week verminderden de voor raden met 10.000 ton tot 40.000 ton Bovendien kochten Duitsland en en kele andere landen in de EEG nog 4.000 ton koelhuisboter en verder ging er 2000 ton naar landen buiten de EEG. Toen het Nederlandse Voedselvoor- zienings in- en verkoopbureau (VIBi zijn verplichtingen voor het komende jaar naging, bleek, dat er voor 28.000 ton boter van de resterende 40.000 ton reeds een bestemming was ten behoeve van het World Food Pro gram, braadolie e.d. Het VIB had dus nog de vrije beschikking over 12.000 ton boter van betrekkelijk jonge datum. Deze zal als koelhuis- boter naar derde landen warden ge ëxporteerd. Vrees voor een tekort aan verse boter bestaat er in Nederland niet. Want de boterproduktie loopt op volle toeren en er is slechts een ge ringe consumptie. Door de reeds eerder genoemde boterspeculatie op een hogere inle veringsprijs per 19 mei zijn enkele grote verkoopverenigingen met een voorraad van 5000 ton verse boter blijven zitten. Deze voorraad kan nu echter tegen praktisch dezelfde prijs als de oude inleveringsprijs naar Duitsland worden geleverd In Duits land verdringt deze Nederlandse bo ter een ongeveer gelijke hoeveelheid naar het koelhuis, waai' de EEG voor moet betalen. ADVERTENTIE (rt#* reJ°r- JJJV1- SAN SALVADOR (AP) Onge veer 50 Hondurese militairen hebben zondag een overval gedaan op El Salvadoraans gebied. Door Salvadoraanse patrouilles zouden elf van de aanvallers zijn ge dood, alsmede nog vier niet-militai- re Hondurezen. Bij een tweede aan val zouden zeven Hondurezen zijn gedood. Bij dit alles zouden de Salva doraanse militairen geen verliezen hebber geleden. Volgens een mede deling uit San Salvador, zouden Hondurese vliegtuigen het grondge bied van El Salvador hebben ge schonden. AMSTERDAM (ANP) Op tweede pinksterdag hebben de Nederlandse autowegen een unieke drukte te ver werken gekregen. De files liepen in enkele gevallen, bijvoorbeeld op de rijksweg Den Haag-Utrecht-Arnhem uit tot een lengte van 45 kilometer. Hoewel er dus uitermate langzaam en voorzichtig moest worden gema noeuvreerd, telde het weekeinde nog zo'n twintig verkeersdoden. De drukte die niet geheel verwacht werd, begon al op vrijdag voor Pinksteren. Toen al enorme filevormingen op tal van knooppunten. Buitenlandse toeristen zagen hun weg gekruist door vele Nederlanders die aangelokt door het mooie weer, de belofte van bloeiende bloesemboomgaarden er op uit trok ken Een top werd bereikt op maan dagmiddag en -avond. Dacht de rijkspolitie aanvankelijk dat de gistermiddag om half vijf begonnen drukte van toeristen, die weer naar huis gingen, tegen de avond wat aan het afnemen was, om half acht merkte zij dat het verkeer eigenlijk pas goed kwam opzetten. In de loop van de avond ontstond tussen Maarsbergen en Woerden (in de rou te Arnhem - Den Haag) een file van veertig kilometer, die of heel lang zaam reed of af en toe zelfs stilstond. Dit was niet het enige knelpunt: tussen Breda en Dordecht reed een file van 25 kilometer. Vanaf het monument op de afsluitdijk was in de richting van Friesland een stroom ononderbroken autos van vijftien kilometer. Verder een file van vijf kilometer voor Hoevelaken en een van zestien kilometer voor Amster dam beide komend uit de richting Zwolle. Tussen Middelburg en Goes was de filevorming iets minder van omvang, namelijk elf kilometer en in het traject Goes-Rotterdam over de dammen was voor de Grevelingen- dam een filevorming van vijf kilo meter. De verwachting van maandag avond om elf uur werd bewaarheid. Het duurde tot in de kleine uurtjes voordat de moeilijkheden in het ver keer waren opgelost. (Zie ook pagina 5) DJAKARTA (Reuter) —De Indo nesische brigade-generaal Soepardjo die 3 jaar geleden op beschuldiging van medeplichtigheid aan de misluk te communistische staatsgreep van 1965 ter dood was veroordeeld, is in het afgelopen weekeinde in West- Java door een vuurpeloton terecht gesteld. Generaal Soepardjo was comman dant van de strategische troepen van het leger. Toen hy zich voor een speciale krijgsraad moest ver antwoorden, verklaarde hy dat ver scheidene Indonesische generaals ver- antwoordelyk waren voor het doden van een half miljoen mensen na genoemde staatsgreep. Uit het Leidsch Dagblad van 17 mei 1870: Burgem. en Wethouders alhier doen te weten, dat eerlang zal worden overge gaan tot de benoeming van een Zen hulponderwijzer van de 4e klasse, aan de openb. lagere schoo' no. 1 op eene jaarivedde van f300.-. Solli citaties aan B. en W. port vrij in te zenden. Als een bewijs dat de be- teekenis van de nieuwe na men der maten en gewichten aan allen nog niet juist be kend is, kan dienen dat Don derdagmorgen een bouwman in den winkel van den heer L. te Delft, verzocht dat men hem drie meters teer in zijn emmer zoude doen

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 1