Indonesiërs rijstpolitiek tot mislukking gedoemd Komst van „gastarbeiders" versnelde bevolkingsgroei 'Gemeenteraad is gemuilkorfd' jakarta vreest kritiek van FAO-congres in Den Haag Feodaal Klopte niet Dwang Prijzen herplaatsing Kunstmest WAAR VINDEN WE LEEFRUIMTE IN DE KOMENDE DERTIG JAAR ME T HENR Y DUNANT OP REIS Overpeinzing Wat nu verder? Toeneming 55AG 19 MEI 1970 LELBSCH DAGBLAD PAGINA 19 jagres zal de prioriteiten bepalen en de lijnen aange- irlangs krachtige acties tot g van de bestaande hon- ondervoeding in de ont- slanden gevoerd moeten In het bijzonder die welke snellere verbetering van de ppelyke structuur kunnen et is immers in het tweede jngsdecennium waarin de ip voedselproduktie en ge- (Van een bijzondere medewerker) KART A (GPD) De Indonesische regering bereidt op voor, tijdens het Wereld-voedselcongres, dat van 16 juni a.s. in Den Haag wordt gehouden, zware kritiek te vernemen van de zijde van de Nederlandse deelnemers congres. Dit Wereld-voedselcongres wordt gehouden auspiciën van de Food and Agriculture Organisation van de Verenigde Naties. Er zullen ongeveer 1200 deel- uit vele landen zijn. Het thema van het congres is: w om de mensheid te bevrijden van hongersnood en oeding, waarbij gewezen wordt op nieuwe mogelijkhe- ter versnelling van de maatschappelijke en economische teling. zien en tot de rijstschuur van Indo nesië zou kunnen maken. De mislukte staatsgreep van over ste Oentoeng in september 1965 leid de tot de vervanging van het regime- Soekarno door het bewind van gene raal Soeharto, nog voordat de op de proefprojecten bereikte resultaten op grote schaal aan de praktijk getoest konden worden. Het nieuwe bewind nam die taak op zich, maar bij de programmatische aanpak die dit be wind kenmerkt, werd vrijwel geen aandacht gegeven aan de sociale as pecten die daarmede gemoied zijn. tugeling zal worden ge- I Tussen een proef-object op gronden n het prille stadium geble- die aan de regering toebehoren en een er tussen hongersnood en project op grote schaal waarbij par- eid in de ontwikkelings- ticuliere grondeigenaren betrokken ra oorzakelijk verband be- zijn en gronden van verschillende te de oociale infrastruc- i vruchtbaarheidsgraden, bestaat nog die landen kenmerkt als I altijd een groot verschil. Daar kwam deel van de Neder-1 nog bij, dat bijvoorbeeld het werk aan de nog niet afgemaakte kunst- mestfabriek in Tjilatjap door de In donesische regering werd stopgezet omdat deze fabriek met Russische hulp was opgezet, en dus een commu nistische fabriek en een prestige-pro ject van Soekarno zou zyn. Terwyl de produktie van die fabriek hard no dig was om in de kunstmestbehoefte voor de verhoging van de rijstpro- duktie te voorzien. zaaizaad en landbouwwerktuigen zou leveren. De betaling van deze leve ring zou de Indonesische regering ga randeren, indien daartoe een zesde deel van de op dat project geoogste ryst niet voldoende zou blijken. In feite liep deze buitenlandse fabrikant dus geen enkel commercieel risico. De Indonesische regering moest nu echter nog de boeren vinden die hun grond en arbeid voor de uitvoering van die overeenkomst wilden geven Het succes van de overeenkomst bleek aan Indonesische zyde niet overtui gend. Met name zagen de deelnemen de boeren in de verplichte afdracht van een zesde deel van hun oogst als een verkoop tegen minimumprijzen. Ook de vooraf geschatte produktie bleek niet te kloppen, ook al omdat de kunstmest soms —door welke oor zaak dan ook —niet op tijd kwam en de besproeiing van de velden uit vliegtuigen niet altijd goed ging Voorts bleek de kunstmest voor be paalde gronden volstrekt ongeschikt j en veroorzaakte zelfs tijdelijke on- vruchtbaarheid. Desondanks moest de Indonesi- I sche regering wel met deze contrac ten voortgaan om althans volgens de richtlijnen van het vijfjarenplan te handelen. Toen vrijwillige deelneming van de boeren niet of byna niet meer plaats vond. kwam de dwang. Dreige- I menten met opsluiting deden wonde- ren. Maar met die dvang kwam ook j de mogelijkheid van corruptie. Rijke I grootgrondbezitters slaagden erin. door betaling aan ambtenaren, vrij stelling van hun beste sawahs te krij gen, terwijl juist de armste boeren die in pacht de gronden van rijke lieden bewerkten, in die produktieprojecten van de regering moesten deelnemen Het zal wel waar zijn. dat de pro blemen waarmee het bewind-Soehar- to wordt geconfronteerd reusachtig groot zijn. Maar men mag zich toch wel de vraag stellen of men boeren onder dwang tot grotere produktie kan brengen van rijst, die koste wat het kost, laag in prijs gehouden moet worden. Hierdoor wordt de poging om de produktie gedurende de volgende vier jaar met 50 procent te doen stij gen. welhaast tot mislukking ge doemd. Erger is het. dat de gevolgde dwangmethode een ernstige rem op de normale groei naar welvaart voor iedereen betekent Voedselsteun van de FAO aan een Indonesisch bewind, dat op deze wijze werkt tot vergro ting van de kloof tussen arm en rijk in het eigen land. betekent medewer king aan de vergroting van de socia le tegenstellingen i n Indonesië Op schorting van de voedselhulp aan In donesië betekent aan de andere kant een straf aan het gehele Indonesi sche volk. Wellicht is het mogelijk, dat aan de voortzetting van de voed selhulp aan Indonesië de voorwaarde wordt verbonden, dat deze t ct een snelle verbetering van de maat schappelijke structuur zal leiden Dat is een politieke voorwaarde, in derdaad President Soeharto heeft enige dagen geleden daarom al dui delijk gewaarschuwd, dat zijn rege ring een dergelijke hulp met politie ke voorwaarden zal weigeren Hij treedt daarby in het voetspoor van zijn voorganger, zy het dan. dat de voorwaarde die er gesteld moet wor- j den om de verbetering van de maat- i schappelyke structuur te bewerkstel- I ligen wel van een geheel ander ka rakter is dan die van vroegere voor waarden tot deelname in het een of andere militair bondgenootschap. De Spaanse stierenvechter Pedrin Benjumea u-ordt hier weg geleid nadat hij in c.en Madri- leense arena op de horens was genomen. Benjumea trad even later toch weer in het strijdperk en doodde de stier Hij moes daarna uitgeput in een zieken huis worden opgenomen aan dit congres (n op het „hongercongres," Weden in het RAI-gebouw werd gehouden. En grond van aanbevelingen jeugdcongres zijn bespro- ïjakarta het verloop van elcongres ten zeerste ïeidene delen van Indo- t op dit ogenblik, ondanks flkse buitenlandse steun nkoop van ryst en tarwe- meer dan f 500 miljoen enger geleden. Ten hemel lis, dat deze hongersnood Een van de verschillen in de wij ze waarop het regime-Soekarno en de huidige Indonesische regering de van de proefprojecten verkregen ge- ook voorkomt in j gevens in de praktijk op grote schaal t west-Java), welk ge- j tot uitvoering trachtte te brengen be- bekend heeft gestaan om stond hierin: het bewind-Soekarno rrheid van de bodem en wilde door grote eigen produktie van de rijst. De berich- van kunstmest en het werk van de in dit gebied fchrille tegenstelling tot de Ihe schattingen van de de totale rystproduktie landbouwvoorlichtingsdienst de rijst boeren vrijwillig tot gebruik van kunstmest en betere zaaizaden aan- sporen. De vrye rijstprijs, die zeer Men wil immers be- hoog was zou de werkelyke aantrek- jen, dat Indonesië dat gebruik van die kunstmest en betere b 10 miljoen ton per jaar rijstsoort. aan het eind van het1 in 1973 jaarlijks circa ton zal voortbrengen. In hg de nationale consump- too.OOO ton ryst per jaar Ide produktie. Met de 15 welke men hoopt in 1973 je producren wil men niet bestaande tekort in de I overbruggen, maar ook tomen aan de stijgende t welke de jaarlijkse be- oeming van 2.3 procent de rystconsumptie van uit eigen Indonesische dat wil dus de huidige In- regering, evenals het dat wenste. Een middelen daartoe is de van Javaanse boeren- in het uiterst dichtbevolk- naai- voor rijstbouw ge- op Sumatra en transmigratie-po- l, op een enkele uitzonde- in psychologische en eco- mislukt. De boe- Sumatra werden over- na een aantal ja- ilkomen verpauperde bur- als Palembang te le- van op htm inmiddels t oerwoud geworden gron de transmigratiepogingen regering, mag men resultaat verwachten, geval mag men daarvan resultaat verwachten dat ere rystproduktie van bijdragen. Hoogstens ger van deze verplaat- nen voorkomen, irkelijke verhoging van van het land volgt Indonesische regering het t in de periode -Soekarno Kkeld: gebruik van nieuwe meer kunstmest, ver- van insec- I door insecticiden, en Op proefprojecten werden ingescha- deelname aan het men in 1963-1965 hoop- esultaten. In de grote be - i kunstmest en insecticiden woorzien door oprichting fabrieken en uitbreiding pariteit van de bestaande, lerwerken kwamen even- fabrieken financiële en tech- uip tot stand zoals de tr-dam in West-Java, wel honderdduizenden heet a land in Krawang zou kunnen voor Het nieuwe bewind wilde als eers te taak de bestrijding van de inflatie, waaronder het dan verstond de sta bilisatie van de prijzen van een ne gental produkten. die de belangrijkste componenten opleveren voor de be paling van de prijsindex. Daartoe behoort dan uiteraard de rijstprijs. Om deze stabilisatie van de rystprijs te bewerkstelligen werd met buiten landse leningen jaarlijks voor hon derden miljoenen guldens rijst inge voerd die weer tegen zeer lage pryzen aan de Indonesische consument werd verkocht. Door ieze politiek kwam de Indonesische regering al dadelijk in conflict met het economisch motief voor de boeren om meer te produce ren. Intensieve voorlichting ten aanzien van het gebruik van kunstmest be reikte niet, dat de boeren vrijwillig wilden meewerken aan de vergroting van de produktie. Maar er was ook niet eens voldoende kunstmest. Wan neer het bewind-Soeharto erin wilde slagen de rystproduktie te vergroten, moest het wel kunstmest uit het bui tenland invoeren en de boeren onder dwang tot deelname aan de projec ten bewegen. Voor de invoer van de kunstmest ontbrak echter het geld en zo kwamen de Indonesische plannen makers op een schitterend idee. Met een buitenlandse fabrikant van insec ticiden CIBA —sloot Djakarta een overeenkomst, waarbij CIBA ten be hoeve van een bepaald produktie-pro- ject, per hectare een bepaalde hoe- j veelheid kunstmest, insecticiden, DEN HAAG (GPD) Volgens de verwachtingen zal het aantal inwoners van ons land in de loop van april de 13 miljoen passeren. Dat danken wij aan het feit dat daarin 77.000 buiten landse werknemers meetellen, want als Nederlanders zouden wij anders pas aan het eind van het jaar het dertiende miljoen hebben volgemaakt. LEIDEN Maandag 1 juni ver trekt het Rode KruishospitaaLschip „J. Henri Dunant" met 72 chronisch zieken uit Leiden en omgeving voor een vakantiereis van een week over de Nederlandse wateren. De route is als volgt: Leiden-Gouda-Oud Beijer- land-Heusden-Slikkerveer-Oude We tering-Leiden. De straatcollecte voor het Rode Kruis is zaterdag 30 mei. Collectan ten kunnen vrijdag van 7 tot 8 uur •s-avonds en de gehele zaterdag bus sen halen in het jeugdgebouw Bree- B OCH Iiaici! - straat 19. Wfl vermenigvuldigen ons zo traag, vergeleken met het geboorteniveau van 1963 toen de 12 miljoen werd bereikt dat wij met het nieuwe miljoen elf maanden later zyn dan men volgens de maatstaven van toen had kunnen verwachten. Zo'n ramp is dat niet, want Nederland groeit toch wel benauwend vol. Zelfs als de huidige geboorteteruggang aan houdt. zullen wy in het jaar 2000 (dat is al over dertig jaar) de acht tien miljoen bereiken. Dat betekent nóg meer belasting van het overvolle westen, maar ook, als het zo blijft gaan als nu, een ex tra „overloop" naar andere delen van het land, die vooral in de provincies Utrecht en Gelderland hard zou kunnen aankomen. De historische en leefbaarheidsas pecten van onze bevolkingsontwikke ling worden belicht in een studie door het Centraal Bureau voor de Statis tiek. waarover een artikel is opgeno men in het maartnummer van het CBS-maandschrift. ivoor f 3 60 ver krijgbaar bij de Staatsuitgeverij en in de boekhanden. Willen we ons land ook voor de toe komst leefbaar houden, dan zullen wij ons terdege bewust moeten zijn van de te verwachten bevolkingsgroei, menen de van hun eigen cijfers ge schrokken statistici, die bij hun som- berheid dan nog niet eens de recente D'66-meningen over weer stijgende geboortecijfers hebben betrokken. Volgens een telling in het Jaar I 1844 had ons land toen 3 miljoen in woners, en over het derde miljoen hadden wij een halve eeuw gedaan. In de 125 jaren, die sindsdien zijn veratreken, heeft de gemiddelde jaar lijkse procentuele groei van de be volking iets boven de één procent ge legen «een percentage dat uiteraard wordt berekend over telkens gegroei de bevolkingsaantallen), want bij één procent hadden wij de 13 miljoen pas in Juli 1991 bereikt Een opmerkelijke tijd van groei- toeneming was er in de periode 1879-1911 sterf tedaling». liggende tussen het vierde en zesde miljoen. Na 1911 was er sprake van een ver snelde geboortedaling, waartegenover echter weer de binnenkomst van heel wat immigranten stond. De jaren 1931-1941 vertoonden ean duidelijke geboortedaling, de periode 1941-1949 (vooral na de oorlog! een geboorten- hausse. In 1949-1957 remde de emigratie de bevolk'ingstoeneming af. het weg vallen daarvan leidde in 1957-1963 weer tot meer bevolkingstoeneming, zij het bij een dalend geboortecijfer. Het gemiddelde jaarlijkse bruto-ge- boorteeijfer was in de periode waarin het dertiende miljoen werd bereikt, oktober 1963 an april 1070, bij na twee procent lager dan ooit tevo ren in ons land was waargenomen. Het is allemaal maar droog cijfer materiaal. maar het is toch wel aar- dig om bij het doorkijken te kun nen constateren, dat de jonge ouders van thans zeg. de plus minus der tigjarigen hun levensbeginkregen tigjarigen hun levensbegin kregen in een land met n.Dg geen 9 miljoen inwoners. De ouders van studerende kinderen de omstreeks 45-50-ja rigen kwamen ter wereld in een „drukte" van zo ongeveer 7 miljoen mensen. De ouderen van omtrent ze ventig, die thans in ons volle land i aangepast moeten proberen te leven, begonnen in een Nederland met 5 miljoen inwoners. Een dergelyke ver gelijking is misschien wel een goede basis voor een overpeinzing over wat. de thans geborenen boven het hoofd hangt, als zy eenmaal hun volwas sen leven beginnen. Het CBS schetst de consequenties van de gang der miljoenen voor de leefbaarheid van ons land tot nu toe In 1844. toen men nog slechts 3 miljoen inwoners telde, was de be volkingsdichtheid gemiddeld 91 men sen per vierkante kilometer Thans by 13 miljoen inwoners, wonen wij gemiddeld met 384 mensen op een ki lometer in het vierkant. Let wel. ge middeld. Want in het westen is de bevolkingsdichtheid, die ook vroeger al flink hoger was. in die 125 Jaar gestegen van 169 naar 876 (alleen Zuid-Holland 1050», in het zuiden van 81 naar 391. in het oosten van 67 naar 274. in Zeeland van 91 naar 174. in het noorden van 61 naar 168 inwoners per vierkante kilometer Een zéér onevenwichtige verdeling, ook. van de bevolking over het land: 46.5 procent woont in het wes ten. 21.5 procent in het zuiden 18.7 procent in het oosten, 10.8 procent in het noorden, en 2.4 procent in Zee land. De verstikking van het westen vol trekt zich gelukkig wat langzamer dan de groei elders, met name die in Brabant, Utrecht. Drente en Gelder land. Voor Brabant heeft de eigen bevolkingsuitbreiding daarby sterk meegeteld. De andere provincies groeiden snel als gevolg van de „overloop" door verhuizingen uit zo wel het westen en het noorden, de vestiging van buitenlanders vooral In Utrecht» nog buiten beschouwing gelaten. Wat gaat er nu verder gebeuren? De bevolking groeit door naar 18 mil joen over dertig jaar. volgens de meest recente schattingen. Het land daarentegen wordt niet groter. Het geven van een leefplaats aan steeds meer mensen in het land, met alles wat daarbij komt kijken. heet ruim telijke ordening. Voor ruimtelijke or dening bestaat echter geen recept. He bestaat uit het maken van plannen, nieuwe plannen en weer nieuwe Het CBS heeft om nagegaan en dat leidt in elk geval tot een con frontatie met de noodzaak dat er steeds meer aandacht voor ruimtelij ke ordening zal moeten komen wat er zou gebeuren als alles ro zou blijven gaan als nu Dus met de zelfde regionale verschillen in bevol kingsgroei en dezelfde „overloop" van de ene kant van het land naar de andere. Als alles zo bleef gaan als nu. zou er in de komende dertig jaar dit ge beuren: Noord- en Zuid-Holland zou den 384 000 mensen afstoten naar an- I dere delen van het land. Doch dit is i slechts een kwart van de verwachte I groei. Driemaal zoveel zouden er in I het wesben dus nog bijkomen, nog af- i gezien van een eventuele toeloop ran j buitenlanders. Uit Limburg zouden 78.000 mensen naar elders in het l&nd vertrekken. Ofwel 18 procent van de verwachte groei, zodat er nog ruim viermaal zo veel zouden blijven om aan de bevol kingsgroei by te dragen. Groningen en Friesland samen zou den 16 procent van hun groei ver liezen, wat neerkomt op 63 000 ver- trekkenden. Overijssel zou slechts 3 procent van zijn groei, dat wil zeg gen 12.000 mensen, aan verhuizin gen verliezen. In totaal dus zo'n 538 000 mensen, die van west en noord naar andere streken in het land zouden trekken Volgens de berekeningen zou dit de groei van Gelderland met 191000 mensen <30 procent extra» doen toe- 1 nemen Brabant zou er 159.000 extra 18 procent van de eigen aanwas) by krijgen. De provincie Utrecht zou een verhuis-overschot van 120.000 mensen j hebben, ofwel 38 procent extra op de natuurlijke aanwas Drente zou 55.000 verhuizers bin nen krijgen (10 procent extra groei» en in Zeeland zouden zich er 13.000 vestigen 3 procent extra Zo zou het gaan als alles by het oude namelijk de huidige gang van zaken bleef Dertig jaar is een korte tijd om de zaken te richten zo als wy ze willen hebben, in 2.000. LEIDEN Het comité Leefbaar Leiden vindt, dat de gemeenteraad en de burgerij geen inspraak hebben in de Merenwijkplannen. In aanslui ting op een vorige week gepubliceer de open brief heeft het comité zater dagmiddag gedemonstreerd op de Haarlemmerstraat - promenade Aan touwen werd een geboeide en gemuilkorfde flguur-met-hoge-hoed- en-oogkleppen meegevoerd, voorstel lende de gemeenteraad, vastgebon den aan touwtjes, die in de hand wei den gehouden door een figuur met ambtsketen, die een bord meedroeg met het opschrift „De gemeenteraad loopt aan de leiband van burgemees ter en wethouders". Leefbaar Leiden, zo blijkt uit een pamflet, dat aan de voorbijgangers werd uitgedeeld, eist inspraak voor de bevolking en de gemeenteraad. „Wy willen, dat de plannen voor de Me- renw(jk stuk voor stuk in de gemeen teraad worden behandeld. Deze plan nen moeten een maand daarvóór aan de burgers bekend worden ge maakt. Verder eisen wij, dat een week vóór de behandeling in de raad een hearing wordt gehouden en ver der pleiten wij voor adviesraden, die bij het plannen maken zelf rijn be trokken". iFoto LD/Holvast'

Leidsch Dagblad | 1970 | | pagina 19